agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 1 Gönderen Deliormanli
  • 1 Gönderen flawlesswinner
  • 1 Gönderen hevesli meraklı
  • 1 Gönderen hira

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-06-2010, 00:44   #1
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Sevgili Mine Pakkaner,
Bahçemdeki bitkilerin yenilmiş olduğunu görüyorum.Bugün de meleklerin boruları çiçeğimin yapraklarının delik delik olduğunu gördüm.Fotoğraftaki yaprakları yiyen zararlı ne olabilir ve hangi ilacı önerirsiniz?

Eklenen Resimler

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2010, 22:31   #2
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yılmaz Yalçın Mesajı Göster
...meleklerin boruları çiçeğimin yapraklarının delik delik olduğunu gördüm.Fotoğraftaki yaprakları yiyen zararlı ne olabilir ve hangi ilacı önerirsiniz?
Yaprakları yiyen çekirgeden tutun da tırtıllara kadarpek çok zararlı olabilir. Evde sarımsak ve acı biber terkipli karışımlar kaçırıcı olarak kullanılabilir.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2011, 21:22   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2007
Yaprak Yiyen Böcekler

Sevgili Dostlar,

Kuşburnu (Rosa Rugosa) fidanlarım yapraklarını yiyen böcekler tarafından istila edildi. Hava kararınca ortaya çıkıyorlar, resimlerini ekte bulabilirsiniz.
Konu ile ilgili bilgisi olan varsa yardımlarını rica ediyorum.

Saygılarımla.

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.
Deliormanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2011, 14:57   #4
Yeni Üye

Tekrar Merhaba,
Kuşburnu üretici bir dostum sayesinde Kuşburnu fidanlarımın yapraklarını yiyen zararlının "Bağ Salkım Maymuncuğu" olduğunu öğrenmiş bulunmaktayım.
Hava kararıp ortaya çıktıklarında el ile topluyorum şimdilik, ekteki dosyalarda zararlı hakkındaki bilgileri bulabilirsiniz.
Saygılarımla.

Eski 17-06-2011, 15:08   #5
Yeni Üye

Sanırım dosyaları ekleyemedim , yazıları ve kaynakları kopyalıyorum.

BAĞ SALKIM MAYMUNCUĞU
(Strophomorphus ctenotus)
Tanımı, ve Yaşayışı :
Erginleri, 6-8 mm boyunda olup, vücutlarının üzeri kahverenginin değişik tonlarında hafif lekelidir. Ağız parçası hortum şeklindedir. Bunlar uçamazlar, rahatsız edildiklerinde ise kendilerini toprağa atarak hareketsiz kalıp ölü taklidi yaparlar. Larvalar, “C” şeklinde tombul yapılıdır. İlk erginler
ilkbaharda görülür. Gündüzleri toprakta, asmanın gövdesinde, kabuk altlarında, yarık ve çatlaklarda gizlenir, geceleri aktiftirler. Erginler asmalara tırmanarak taze yaprak, filiz, çiçek tomurcuğu ve salkımlarla beslenirler. Yılda 1 döl verir.

Zarar Şekli:
Erginler taze yaprakları, filizleri, salkımda kısmen açılmak üzere olan çiçek tomurcuklarını, yeni tutmuş veya saçma tanesi iriliğine erişmiş taneleri ve tane saplarını yemek suretiyle zararlı olur. Salkımlar, zarar sonucu seyrek taneli olur. Zararlı, yapraklarda damar aralarını, sadece yaprak damarları kalacak ve dantel görünümlü olacak şekilde yerler. Bazen de yaprak sapında beslenerek, yaprağın tamamen kurumasına neden olurlar.
Zararlı Olduğu Bitkiler:
Ülkemizde asmada saptanmıştır.

Mücadele Yöntemleri:

Kültürel Önlemler:
Zararlının görüldüğü bağlarda asmaların gövde ve kalın dalları üzerinde gelişigüzel çıkan obur sürgünler, tanelerin bezelye büyüklüğüne yaklaştığı döneme kadar koparılmamalıdır. Yaprak seyreltme işlemi, bu fenolojik döneme kadar yapılmamalıdır.

Mekanik Mücadele:
Asmanın kalın dallarına çepeçevre yapışkan macun sürülerek, erginler yakalanır. Bulaşık olduğu bilinen asmaların gövde kabuklar sıyrılır. Ayrıca, iki ucu açık 30 cm uzunluğunda kargılar hazırlanır. Bir ucu asmanın kök boğazından 5-10 cm uzaklıkta ve 1/3 ü toprağın içinde kalacak şekilde saplanır. Kalan kısmı ise, asma gövdesine dayanır ve her gün öğle saatlerinde kargılar sökülerek, yakalanan erginler öldürülür. Ayrıca Bağ maymuncukları konusunda belirtildiği gibi asma gövdelerine silikonize elyaf uygulaması yapılmalıdır.

Kimyasal Mücadele:
Maymuncukların bulunduğu bağlar çiçek tomurcuklarının ayrıldığı dönemden, tanelerin bezelye büyüklüğüne geldiği döneme kadar izlenir. Özellikle bir yıl önce zararlının görüldüğü bağlarda haftada iki kez yapılan gözlemlerde, bağın dört köşesinden ve orta kısmından olmak üzere beş
yerinden 5 asma seçilerek taze yaprak ve salkımlarda zarar belirtileri ile asma gövdelerinde kabuk altlarında, kök boğazı yakınındaki ergin aranır. Toplam 25 asmadan birinde zararlı veya zarar belirtisi tespit edildiğinde mücadeleye başlanır. Bir kez ilaçlama yeterlidir.

Kullanılacak ilaçlar ve dozları hakkında en yakın il veya ilçe müdürlüklerine bavurulmalıdır.

http://www.zmmae.gov.tr/rehber/bag_s...maymuncugu.pdf

http://www.ispartatarim.gov.tr/bitki...ay.asp?id=1109

Eski 18-06-2011, 02:02   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Bağ yaprak ve salkımlarını bu gözlemle izlemeli.

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2012, 14:07   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-06-2012
Thumbs down yaprak yiyen böceklerden nasıl kurtulabiliriz

bahçedeki güller ve bazı ağaç türlerini yiyen böcekler varsa. bunlardan ne gibi yöntemlerle kurtulabiliriz

güldeste- beğendi.
flawlesswinner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2012, 00:07   #8
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2009
Galeri: 5
Ben de aynı dertten muzdaribim

güldeste- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2012, 01:11   #9
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Evet, mesela benim güllerimi yeşil minik, tırtıllar yiyerek; iskelet gül dalı bırakıyorlar.
İlaç da yapamıyorum çünkü üzerinde güller var arılar geliyor devamlı.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2012, 22:17   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-01-2011
Merhaba,
Bu başlıkta fazla yazı olmamasına sevindim, demekki üyelerimizin bitkilerine böcekler tarafından saldırı yok Ama bu seferde benim soruma kim cevap verecek Yazbaşında tohumdan yetiştirdiğim mercan ağacı fideciklerim 30 cm kadar oldular. Bu süre içinde hiçbir sorun yaşamadılar. Ama pazar günü sularken birde baktım ki bazı yaprakların kenarlarında çok düzgün kenarlı yuvarlak boşluklar var Aklıma hemen tırtıl geldi. Bir üyemizin yazdığı gibi ben de akşam nöbete yattım, elimde ışıldak yarım saatte bir yakıp tek tek tüm yaprak ve dalların arkasını önünü inceledim. Ama ben şanslı değildim, birşey bulamadım. O günden beri her akşam işten dönünce bakıyorum 1-2 yaprak daha yenmiş görüyorum Hatta bugün yeni minicik bir yaprakçığı kemirmiş-ler. Artık bir mi, birden fazla mı bu şeyler bilemiyorum. Eğer bir yakalarsam bu saldırganı ne yaparım söz veremem
Sayın uzman arkadaşlar, yaprak biti gibi olanlara arap sabunu gibi ev yapımı ilaçları kullanıyordum ama bu doymak bilmeyen şeylere ne yapabilirim ya da bunları nasıl bulup yok edebilirim?
Fidelerin olduğu saksı, diğer saksılarımdan uzak bir yerdeydi zaten. Bu zararlı başka saksılara geçer mi? Toprağı mümkün olduğunca eşeledim baktım, hatta kızımla beraber baktık ama birşey göremedik. Saksının altına baktık orda da birşey yok. Acaba gözle görünmeyecek kadar minik bir zararlı mı?
Hayvansever arkadaşlar duymasın ama bunları bulunca galiba mercan ağacına asacağım

selis beğendi.
hevesli meraklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2012, 22:41   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hevesli meraklı Mesajı Göster
bazı yaprakların kenarlarında çok düzgün kenarlı yuvarlak boşluklar var
Mühendis tırtılın işi olmasın sakın bu

Bir ara benim de başıma bela oldu ve halen de olmaya devam ediyor.. Bitki seçmiyor, kaktüsleri bile yiyor bu küçük kaçak.. Hareketsiz durma özelliğine sahip olduğundan gözünüzün önünde olsa bile bulamıyorsunuz..

Onunla ilgili bir başlık yok ama bilgi bulursunuz sanırım..
Daha önce Yaban Asması (Clematis sp.) başlığında sormuştum.. Yaprağı yeme şekli aynı mı?

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2012, 16:56   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-01-2011
sevgili selis annemin yazdığı mesaja cevap vermişsiniz aradım buldum ordaki mesajınızı;

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selis Mesajı Göster
Bir şey benim bitkiyi kemirmeye başlamış..
Eklenti 319018

Kaçağı aradım, bulamadım.
Mönüde küpe çiçeği, leylak ve hanımeli de vardı.
İşin ilginç tarafı bu bitkiler clematise uzaklar..
Onun yanıdaki bitkilerde ise kemirme izi yok..

çok benziyorlar. resimlerini çektim ama şuan yükleyemeyeceğim. ilk fırsatta bugün ekleyeceğim.

hevesli meraklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2013, 19:40   #13
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-05-2008
Galeri: 1
Yaprak yiyen arı

Merhaba...
Bahçedeki 2-3 yaşındaki keçi boynuzu bitkisine arılar (galiba bal arısı) dadandı, yakında yaprak bırakmayacaklar. Arı yaprak yer mi demeyin, bizzat gördüm, suç üstü resmi aşağıdadır.
Ne yapılabilir?

Eklenen Resimler

xamid Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2015, 13:52   #14
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
BAĞ SALKIM MAYMUNCUĞU (Strophomorphus ctenotus) bu yıl benim de başımın belası. Şimdiye kadar hiç yoktu bu illet. Tahminim Osmanthus satın almıştım Yalova' da bir fidancıdan, oradan gelmiş olabilir yumurtaları. İlk onların üstünde gördüm ve en fazla hasar bu bitkide oluştu. Neredeyse tüm bitkilerin yapraklarını ayırt etmeden yiyor. Gündüz yaprak alt ve aralarında görebilmek için çok dikkatli bakmak lazım. Şimdilik ilaç kullanmadım el ile toplayıp su dolu bir kaba koyuyorum. Çok çabuk ölüyorlar. Ama onların geride bıraktığı yarım yamalak yapraklar bir işe yarar mı artık bilemiyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Lonicera : 20-05-2015 saat 12:35 Neden: resim ekleme
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2015, 09:12   #15
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Süs biberlerini, acem halısını, buz çiçeği ve daha birkaç bitkimin yapraklarını makasla kesilmişcesine dümdüz kırpan zararlı ne olabilir? Domates ve sardunya gibi kokan bitkilere dokunmuyor.

Tasanart beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2016, 20:50   #16
Ağaçsever

kalemkağıt's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2009
Tüm bahçedeki fare kulaklarını ( yer örtüceği) yedikten sonra guava, domates, sardunyalara da dadanan ne tür arsız obur bir canlı olabilir fikri olan var mı? sonsuz bir iştahı var kurtulamıyorum..

kalemkağıt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2018, 01:49   #17
Yeni Üye

kircalevent's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2018
Bu başlık altında olmasının daha uygun olacağını düşündüğüm için paylaşıyorum;

Tuz, Bitkileri Yiyen Böceklerin Çoğalmasına Neden oluyor

Kaynak: Popüler Tarım

kircalevent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024