agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-08-2007, 23:14   #1
Yeni Üye

yıldırım's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2007
Begonya hastalıkları 1

Begonya hastalıkları

Name:  dcam0075ib8.jpg
Views: 11934
Size:  28.1 KB

Yaklaşık 10 gün önce aldığım çiçek bu hale geldi.aldığımda üzerinde turuncu çiçekleri vardı,ancak dünden beri kökleri ayrılmaya başladı bunun sebebi ne olabilir yardım ederseniz sevinirim.

Düzenleyen Todor : 02-08-2007 saat 07:40 Neden: resim boyutu
yıldırım Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-08-2007, 07:52   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Bu bir begonya. Kökleri ayrılmaya başladı ifadesini tam olarak anlayamadım. Köklerde çürüme mi var?

Not: Resim boyutunu forum standartlarında düzeltip (600X450) başlığıda begonya olarak değiştiriyorum.

Todor Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-08-2007, 09:47   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn Yıldırım,
Çiçeğinizde mantar (fungus) zararı var diye anlıyorum.Çiçeğinizin kurtulma şansı var mı? Bu fotoğrafa bakarak söylemek güç. Çok karanlık çıkmış. Bu nedenle bazı sorular soracağım:

Toprak üstü kısmı yana yatmış durumda mı?
Kök ile birleştiği yer sağlam mı? Yoksa kararıp büzüşmüş mü?
Sorun sadece kök kısmında mı?
Ayrıca siz kök dediniz kısmı toprak üstünde mi görüyorsunuz?(Normalde toprak altında olması gerekir)
Yoksa siz mi toprağı eşeleyip baktınız?
Aşırı sulama yaptınız mı?
Alt yapraklarda renk değişimi, sararma, solma var mı?

Yeni bir fotoğraf ile bu sorulara cevap verirseniz konu daha da aydınlanacaktır.

sukranayalp Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-08-2007, 12:27   #4
Yeni Üye

yıldırım's Avatar

İlginiz için önce teşekkür ederim.
Çiçeği satın aldıkdan sonra küçük gelen saksısını değiştirdim.Değişim esnasında begonyanın köklerine zarar vermedim.Ancak birkaç gün sonra toprak üst kısmından dallar köksüz bir şekikde koptular.Yapraklarda sararma yok.Ne olduğunu anlayamadım,bir de kopan çelikleri tekrar değerlendirebilirmiyim.Yardım ederseniz sevinirim.Tekrardan teşekkür dileklerimle

Eski 02-08-2007, 13:44   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn Yıldırım, sizin begonyanızın yumrulu begonya olduğunu tahmin ediyorum.Hani şu iri ve katmerli çiçek açanlardan.
Yukarıdaki sorularıma cevap vermemişsiniz.
Fungusun neden olduğu kök çürüklüğü ile karşı karşıya olduğunuzu sanıyorum.
Tekrar hem saksı hem de toprak değişikliği yapmanız gerekecek.Eski saksı ise hiç değilse kaynamış sıcak suda 10 dak. bekletin. Sonra da saksı değişimi işini yapın.Yeni toprağı bu saksıya doldurun. Dikim yapmadan 2 gün önce saksı içindeki yeni toprağınızı oksijenli su ile sulayın (bunun için yarım litreye yarım oksijen suyu kullanın).Toprak sulandıktan sonra fazlasını atsın, hatta hafiften kurusun. Sonra da yumrunun dikimini yapın ve dikim sonrası yine oksijenli su ile sulayın. Zirai mücadele ilaçları satan bir yerden de Captan isimli ilacı alıp bunu prospektüsüne uygun bir şekilde sabah erken saatte yapraklara ve toprak yüzeyine serperek kullanın. Bu ilaçlamadan sonra sulamayı azaltın. Bitkiyi gözlemlemeniz gerekecek. Yaptığınız işlemlerin faydası olmuşsa en azından çürümeler duracaktır. Zamanında müdehale etmediyseniz yayılmaya devam edecektir. Bu aşamadan sonra yapacak bir şey de kalmaz.Kök çürüklüğüne neden olan mantar Fusarium, Rhizoctonia, Sclerotinia veya Pythium olabilir. Kök çürüklüğü varsa yumrunun siyah ve yumuşak olmasından anlayabilirsiniz. Yumru sapasağlam ama yaprak diplerinden kendi kendine düşüyorsa bu da ayrıca konuşulması gereken bir konudur. Siz yine de yukardaki sorulara net cevap verin ve kaliteli bir fotoğraf ekleyin.

sukranayalp Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-08-2007, 20:37   #6
Yeni Üye

yıldırım's Avatar

Sn.Şükran Ayalp

Öncelikli olarak olarak size komik bişey söyliyeyim.Eşim ziraat mühendisi ama mesleğini yapmıyor.Tüm vermiş olduğunuz önerileri deneyeceğim ve uygun ışığı yakalar yakalamaz begonyamın sağlıklı fotoğrafını sizlerle paylaşacağım.Teşekkürler

Eski 14-11-2007, 21:29   #7
Yeni Üye

doplhin_ege's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
begonya'nın en önemli hastalığı hangisi?

evet begonya'nın en önemli hastalıgı hangisidir?
verticillium mu?bakteriyel yanıklık hastalığı mı?

acele cvp verirseniz cok sevinirim...

doplhin_ege Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-11-2007, 21:36   #8
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
doplhin ege önce sizin elinizde ne tür bilgiler var bizimle paylaşın, sonrada Ödevlere Yardım Kuralları başlığını inceleyin lütfen.
Birde Türkçe yazım kurallarına uymak, sitede olmazsa olmazlardandır.

Bu şekilde daha hızlı yanıt alırsınız.

Ophrys Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-11-2007, 21:56   #9
Yeni Üye

doplhin_ege's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
aslında söylemek istedigim şu begonya da hangi hastalık daha cok görülüyor?verticillium mu?xanthomonas campestris mi?

elimde bu iki hastalık hakkında bilgi var ama hangisi daha fazla görülüyor bunu bilmiyorum...

doplhin_ege Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-04-2009, 08:08   #10
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
begoniam neden çürüyor?

*** yine yanlış bir şekilde onu açmıyorumdur....

benim begoniamın toprğa gelen yerdeki yaprakları çürüyor bikaç gündür hiç sulamadım toprak biraz kurumaya yaklaşmış, hafif bir nem var ama parmağıma pek toprak yapışmıyor. buna rağmen bitkim neden çürüyor? suyunu diplerine değdirmedenmi dökmeliyim, henüz çok küçük begoniam, topu topu 3-5 yapragı var onlarda bu hızla çürürse begonia diye bir çiçeğim olmayacak

optimus Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-04-2009, 08:32   #11
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Maalesef yine yanlış. Sizi HASTALIK VE ZARARLILAR bölümüne alalım

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-05-2009, 12:18   #12
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
YArdım eder misiniz lütfen :(

Evet bu sefer doğru yere yazıyorum değil mi? öğreniyoruz artık...

Dün yeniden 3 begonya fidesi aldım. 2 sorum var. 1.si aldığım begonyaların özellikle birinin yaprakları ölüyor. Uzaktan bakınca sanki kuruyor gibi, ama yakından elleyince o kuru gibi görünen yerleri yumuşacık ama ölü. Fotoğrafını ekliyorum.

Diğer sorumda bu 3 fideyi aynı saksıya diktim sorun olur mu? Bu şekilde (en azından büyüyene kadar) hoş görüneceklerini düşündüm.

Not: Aldığım fidelerde inanılmaz oranda kum oluyor, fideleri o siyah poşetlerden çıkartıp saksıya dikmek için türlü türlü şekillere giriyorum... Ne kadar çok kum kullanıyorlar :S Ben fideleri köklerine zarar vermemeye çalışarak elimden geldikçe diktim. HAzır çiçek toprağı kullandım. Satıcı bu çok iyi dedi. Dikim esnasında zarar vermiş olmam mümkünmü? Topraktan kaynaklanabilir mi? Neden ölüyor?

Eklenen Resimler

optimus Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-05-2009, 16:43   #13
Ağaç Dostu

adincer's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 4
Yomrulu begonya

Merhabalar,2 ay önce Bauhoustan aldığım 2 adet yumrulu begonyamın yaprakları ve güzelim çiçekleri kuruyordu. Salonda soguk gelmiştir dedim diger odaya aldım yine devam etti. Derken saksısı küçük gelmeye başlamış belli, değiştirdim. Hatta yapraklar birbirini kapatıyordu. Çelikle çoğaltayım dedim. İki sapı birbirinden ayırdım ikisinde de. 2 saksı oldu 4 saksı. Fakat 2 sinin dibi çürümüş geçen farkettim. çürüyen kısmı kestim. Diğerini suya koydum. Şimdi ne yapacağımı bilemiyorum. Dibi çürümeyen 2. sindede çiçek ve yapraklar bir türlü kendine gelemedi. Ne ölüler ne diri. Yapraklar yavas yavas gidio alttan alttan çok üzülüyorum. Çok güzel bir begonyaydı Ustadlar biriniz yardımcı olsun...
Fotograflarda ilk ayırdıgım zaman cekilmişti. O çiçekler yapraklar yok şimdi

Eklenen Resimler

adincer Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-09-2009, 00:54   #14
Yeni Üye

Nurdan Öz's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2009
Merhaba,
Benim de begonyalarımın çiçeklerinde küçük yeşil böcekler var. Ne yapmam lazım?

Begonya hastalıkları

Nurdan Öz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-07-2017, 18:04   #15
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-05-2017
Question Begonyama bi bakarmısınız?

Merhaba arkadaşlar cok sevdigim cicegim begonyam da kücük beyaz bit oldu yapraklarında parlayan yapıs yapıs seyler var.
Napmam lazım konuyu nereye acacagımı bilemedim yardımcı olursanız sevinirim

Meltemoznr Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024