agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-01-2012, 13:59   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2008
Mavi Servilerim büyümüyor

Selam,benim 2,5mt arayla diktiğim mavi servilerim birtürlü istediğim boya erişmedi (6 sene oldu) yapmadığım kalmadı bordobulamaç'tan tutunuz hayvan gübre şerbeti,iz element gübreleri,yosun gübresi,azot,NPK 20+20+20 hepsini deniyorum ama galiba güneyde oldukları için yani full güneş aldıkları için pek canlanamıyorlar.Örneğin önbahce giriş kapısının sağ ve solunda'da birer m.servi diktim pekde bakmadım sulama ve arasıra h.gübresi hariç ama maaşallah arka güneydekilerinin 3 misli boyları ve gövdesi genişledi,zaten internette'de yazıyor yarı gölgeliği sevdiklerini ve pek toprak ayırt etmedikleri.

Siz siz olun full güneş alan yere hernevi servi ağacı dikmeyin,yarı gölgeli bir yer olsun !

bir tyo'su olan varsa sevinirim.?!!!!!!!!

atatundra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2012, 23:09   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi atatundra Mesajı Göster
Selam,benim 2,5mt arayla diktiğim mavi servilerim birtürlü istediğim boya erişmedi (6 sene oldu) yapmadığım kalmadı bordobulamaç'tan tutunuz hayvan gübre şerbeti,iz element gübreleri,yosun gübresi,azot,NPK 20+20+20 hepsini deniyorum ama galiba güneyde oldukları için yani full güneş aldıkları için pek canlanamıyorlar.Örneğin önbahce giriş kapısının sağ ve solunda'da birer m.servi diktim pekde bakmadım sulama ve arasıra h.gübresi hariç ama maaşallah arka güneydekilerinin 3 misli boyları ve gövdesi genişledi,zaten internette'de yazıyor yarı gölgeliği sevdiklerini ve pek toprak ayırt etmedikleri.

Siz siz olun full güneş alan yere hernevi servi ağacı dikmeyin,yarı gölgeli bir yer olsun !

bir tyo'su olan varsa sevinirim.?!!!!!!!!

Merhaba sayın atatundra

Size bir tyo vereyim...

Ağaçlarınızı rahat bırakın, gelişimleri normal periyoduna girecektir.

Ağaçlarınıza gerçekten yapmadığınızı bırakmamışsınız...

Ağacınız aktif haldeyken, hastalık belirtisi fungus (Mantar) görülmeden bordo bulamacı uygulaması ağaçlarınızın gelişimini durdurur, hatta uygulama dozunu ayarlayamazsanız gelişimini geriye doğru götürür.

Ağaçlarınıza ihtiyacından fazla besin maddesi ( Gübre) verilmesi, toprağınızın yapısını bozarak asitleşmesini sağlar bunun neticesinde ağacınızın kök yapısında bozulmalar ve yanmalar oluşur, gelişimi durur.

Mavi servi ışık ağacıdır. Fide, fidan halinde, iyi ve hızlı gelişimi için yarı gölge ortamda bulunması yararlı olur.

Bu süreçten sonra, gübre kullanmayın...

Toprak düzenleyici organik ürünler kullanmanızı (Leonardit) tavsiye ederim...

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2012, 01:08   #3
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Sayın atatundra,

Bordo bulamacı uygulaması tamamen hatalı olmuş. Bu daha çok meyve ağaçlarıve asmalar için tavsiye edilir. NPK 20.20.20 uygulaması işe yarar genelde. Daha da sağlıklısı topraktaki organik madde miktarını arttırmakdır. Hümik asit, kompost ve leonardit uygulamaları yerinde olacaktır.

Şunu söyleyebilirim ki bitkinin üst yeşil aksamı büyümüyorsa, buna paralel olarak kök büyümesi de beklenen düzeyde değildir. Kısacası ikisi arasında bir paralellik söz konusudur. Servilerin ara mesafesi iyi ama çevrelerinde ya da toprak tabanında kökleri sıkan bir durum var. Yön konusu bu noktada pek belirleyici değil bence. Bir dağlık arazi ya da ormanlık bölgeden değil bir bahçeden söz ediyoruz. Bu ağaçlar için de pek önemli değil zaten. Kısacası sıkıntı dikim yaptığınız toprakta bence...

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2012, 20:56   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2008
Thumbs up

katılıyorum torağım killi ve balçıklı toprak galiba buraların eskileri öyle anlatıyor,birzamanlar 20-30 sene önce buralar bataklıkmış,neyse teşekkürler...

atatundra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2019, 13:32   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-09-2019
Bordo bulamacı uygulaması yanlış olmakla beraber leonardit gelişimini hızlandıracaktır.

arasbahce060 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2019, 04:26   #6
Yeni Üye

TiberSeptim's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2019
Yaratılış vergisi her canlının da bizim gibi karakteri vardır.Bazıları güçlü tutunur bazıları zayıftır.Örneğin, yarım metre aralıklarla çit boyuna diktiğim mavi servilerimin bazıları 6 yılda kocaman oldu bazıları hala küçücük.Ancak gölge ve nemli ortamda daha hızlı büyüdüklerini keşfettim.İçgüdüleri ve bir çok şeyi sadece insan aklı ile açıklayamayız.Kayaların üzerinde yetişen serviler gördüm.

Birde çelik ile yetiştirilmiş serviler daha çok anacın özelliğini taşırlar.Tohumlardan yetiştirilmiş ağaçlar ayrı bireylerdir.Aşılanmış ağaçlar ise hem anacın, hemde aşılanan ağacın özelliklerini alırlar.

Size önerim, güçlü ve gürbüz bir mavi serviden aşı kalemi alıp, uzman bir kişiye ağaçlarınızı aşılatabilirsiniz, bilmiyorum belki bir çözüm olur.Ama mavi serviye aşı oluyormu bilmiyorum.

Saygılar...

TiberSeptim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2020, 00:59   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2018
Diğerlerine nazaran daha az güneş alan mavi servi ağaçlarım daha az gelişti.Mavi servinin güneşi sevdiği kanaatindeyim.

Mehmet06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024