agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen emre2470
  • 1 Gönderen emre2470
  • 1 Gönderen emre2470

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-04-2014, 01:00   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-08-2013
Akçaağaç (Acer Palmatum) sorunları

Merhaba,
Saksıda hobi amaçlı acer palmatum türü akçaağaç yetiştiriyorum.
Son bir haftadır çok sağlıklı olan yapraklarının bazılarının yukarı doğru kıvrılıp en uç noktalarından başlayarak yanma(kararma) meydana gelmeye başladı.
Hani bir kağıdın ucunu hafif yaktığınızda böyle kararıp kıvrılır ya aynı onun gibi.
Bunun sorunu ne olabilir? Ağacın üzerindeki yaprakların ortalama %5-10 kadarında bu sorun irili ufaklı başladı.
En yakın zamanda fotoğrafta ekleyeceğim. Sanırım fotoğraf olmadan teşhis koymak zor olur.
Açıkçası besin eksikliği olduğunu sanmıyorum ancak birşeylerin fazlalığı olmasından korkuyorum.

Saygılarımla.

emre2470 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2014, 11:32   #2
Yeni Üye

Arkadaşlar bahsettiğim sorun ile alakalı fotoğraflar ektedir.
Resimlerde de görüldüğü gibi yaprakların uçları büzülmüş durumda, özellikle en sağdaki ufak olan yaprak artık solma noktasına gelmiş.
Bu yaprakları ağaçtan ayırdım bunlar en ilerlemiş olanları idi, bir kaç tane daha var üzerlerinde.
Saygılarımla.

Eklenen Resimler

Eski 24-04-2014, 23:52   #3
Ağaç Dostu

gossip's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
ağacın ve toprağın fotoğrafını koyarsanız yorum yapacaklar için faydalı olabilir.

gossip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2014, 00:35   #4
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Eğer sulama yetersizliği ve besin eksikliği söz konusu değilse, aşırı sulama ve fazla gübreleme de bu tür sorunlara neden olabiliyor.
Dallarda (en azından bazılarında) kararma, büzüşme (kurumaya benzer) sorunlar var mı?

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2014, 01:40   #5
Yeni Üye

Aşırı sulama ve rüzgara bağlı olabilirmi acaba, aslında çok sulamiyorum ancak toprak torf ağırlıklı olduğu için uzun süre nem tutuyor.
Gübre olarak 20-10-10 NPK kullanıyorum. Bunun dışında klasik iz elementleri içeren sıvı bitki besinlerini ayda bir uyguluyorum.
Tamamı ile ilgili fotografi ekte paylaşiyorum.
Uzun bir müddet sulama yapmamayi düşünüyorum.

Eklenen Resimler

abk beğendi.
Eski 25-04-2014, 01:50   #6
Yeni Üye

@sakaki
Yapraklar dışında bir bölgede sorun görünmüyor.
Eğer sulama ve rüzgardan değilse aklıma son olarak azor fazlaligi geliyor. Toprak %70 torf-perlit, gerisi klasik toprak.
Saygılarimla.

Eski 25-04-2014, 11:39   #7
Yeni Üye

Bu sabah daha detaylı fotoğraf çektim.

Eklenen Resimler

abk beğendi.
Eski 25-04-2014, 11:40   #8
Yeni Üye

ağaç aslen tabi fotoğrafın çekildiği yerde durmuyor, normal rahat güneş alabileceği güney cepheye bakıyor.

Eklenen Resimler

abk beğendi.
Eski 25-04-2014, 11:48   #9
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Çok ama çok su tutucu bir karışım gerçekten. Suyu tutmasının yanı sıra zaten oranı yüksek olan azotu da çok tutacaktır. Bu durumda yanmalar bence normal. Bunun dışında herhangi başka bir zararlı veya hastalık durumu yok gibi.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2014, 12:10   #10
Yeni Üye

Nasıl bu işi düzeltebilirim? toprağı tamamen değiştirip torf oranını azaltsam olurmu? Büyüme döneminde toprakta radikal değişiklik sorun olurmu?

Eski 16-06-2016, 10:27   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2015
acer palmatum atropurpureum

Bir hafta önce Yalova dan aldığım kırmızı akçaağaç (acer palmatum atropurpureum) yaprakları yeşermeye başladı (Antalya da bakıyorum). Bu neden olur? Yapmam gereken birşey var mı?

dataminers Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2016, 18:01   #12
Yeni Üye

iyice yeşerdi yapraklar, konu hakkında bilgisi olan yok mu?

Eski 08-02-2018, 14:54   #13
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dataminers Mesajı Göster
Bir hafta önce Yalova dan aldığım kırmızı akçaağaç (acer palmatum atropurpureum) yaprakları yeşermeye başladı (Antalya da bakıyorum). Bu neden olur? Yapmam gereken birşey var mı?
İki bahardır önce kırmızı yapraklar çıkıyor, sonra bu yapraklar yeşile dönüyor ve en sonunda sararıyor. Şimdi üçüncü bahar olucak. Kışın yaprakları döküyor zaten yazında hemen soluyor. Muhtemelen iklimden dolayı sıcaktan kavruluyor hemen tahmin ettiğim kadarıyla.
Evin içindede denedim, balkonda yarı gölgeli yerde de denedim sonuç değişmedi.

Eski 24-05-2018, 10:45   #14
rwo
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-02-2008
Acer Palmatum Atropurpureum tomurcuklanma sorunu.

Geçen yaz aldığım 2 adet Acer Palmatum Atropurpureum fidanım var gayet sağlıklı fidanlardı.Fakat yazın aşırı sıcaklardan tüm çabalarıma rağmen yaprakları kavruldu kurudu ve döküldü ağaçlar sonradan tomucuklandı fakat kış geldiği için açamadan üzerinde kaldı kuru ve siyahımsı bir halde kaldı.Şuan hala ne üzerlerinde tomurcuk var nede birşey gövdelerini kazıdığımda alttan yeşil doku gözüküyor ama taze bir bitkininki kadarda canlı bir yeşil değil.En üst dallarda hafif kurumalar mevcut.Bu arada bitkilerden birisi yarım santim kadar bir yaprak çıkarmıştı oda ucundan siyahlanıp bozuldu.Sizce yapabileceğim birşey varmı?

rwo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2019, 14:17   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2019
Merhaba,
2018 Aralık ayında ektiğim Acer palmatum tohumlarım sağlıklı bir şekilde çıktılar ve büyüdüler. Havalar soğuk olduğu için bu süre zarfında evin içinde penceremin önünde büyüttüm. Yaklaşık iki üç hafta önce de babam köye giderken ayrı saksılara dikmesi için ona verdim. Geri getirdiğinde bazılarının yapraklarının bir bölümü açık gri renkteydi ve kurumuştu. Babamın dediğine göre Sanırım biraz soğuk havada ve rüzgarda kalmışlar. Onlar kendini toplar dedi bana ama sanki daha kötüye gidiyorlar gibi hissediyorum. Yaprakları daha da kurumuş gibi geldi. Şu an evimizin bahçesinde yarı gölge bir alandalar. Toprağı kurudukça suluyorum. Yapabileceğim başka bir şey var mı acaba? Yardımcı olursanız çok sevinirim, teşekkürler.

Düzenleyen Tinuviel. : 30-04-2019 saat 14:18 Neden: İmla
Tinuviel. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
akçağaç, yanma, yaprak, yaprak kıvrıklığı

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024