agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-01-2014, 14:37   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Badem ağacında örümcek benzeri zararlı ve yumurtaları

Merhaba forumda aradım ama benim başıma gelen olayın bir benzerini bulamadım.
Badem ağacımda aşağıdaki fotografta görünen yumurta benzeri bi oluşum var.
Son baharda siyah 1-2 mm büyüklüğünde örümcekler gördüm ilaç vs kar etmedi arılarla beraber ağaca baya bi eziyet ettiler ama hemen yanındaki bademe hiç bulaşmadılar.
Kışın ölürler diye beklerken aynı ağaçta bu yumurtaları gördüm ezince içinden kırmızımsı bir sıvı akıyor.
Mekanik olarak temizlemeye çalıştım ama ulaşamadığım yerler var şimdi ya da daha sonra ilaçlama yapmalımıyım ne yapabilirim

Yardım rica ediyorum.
50 tane farklı ağacım var sadece bu ağaçta gördüm

Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2014, 23:30   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2013
resimlerden pek anlaşılmıyor ama örümcekten ziyade kabuklu bit türüne benziyor. bu mevsimde yapacağınız en iyi uygulama "kışlık yağ" uygulaması. bunun için piyasada iki tane ilaç+kışlık yağ karışımı bulabilirsiniz.

kışlık yağ+dnoc
ya da
kışlık yağ+imidacloprid

bu ilaçlar kışın havaların -5 derece üzerinde seyrettiği dönemlerde uygulanır. ilaç yağ yapısında olduğu için böceğin kabuğunun üzerini sarar ve içerideki böceğin veya yumurtanın hava almasını engelleyerek ölmelerini sağlar. yapraksız dönemde kullanılırlar. yani ağaç gözleri uyanmadan önce kullanmanız lazım. mümkünse bahçedeki tüm ağaçları tepeden tırnağa ilaçlayın. ibreli ağaçlarınız varsa bunlara ilaç gelmemesine özen gösterin. büyük kısmı ölecektir. baharda yine böcek görürseniz diazinon ya da dimethoate kullanabilirsiniz. yazın hala böcek görürseniz de "yazlık yağ" ile yine komple bir ilaçlama yaparsınız.

maydinmaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2014, 23:43   #3
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
İlk olarak kesinlikle insektisit böcek ilacı kullanın. Ziraat odasına bu böcekten örnek alıp götürürseniz size yardımcı olacaklardır.

Bu böcek geleli çok uzun zaman olmuş, ağaç yeşil iken karınca veya arılar dikkatinizi çekti mi?

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2014, 08:43   #4
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
İlk olarak kesinlikle insektisit böcek ilacı kullanın. Ziraat odasına bu böcekten örnek alıp götürürseniz size yardımcı olacaklardır.

Bu böcek geleli çok uzun zaman olmuş, ağaç yeşil iken karınca veya arılar dikkatinizi çekti mi?
Baya eşek arısı vardı ağaçta

Eski 15-01-2014, 08:47   #5
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maydinmaydin Mesajı Göster
resimlerden pek anlaşılmıyor ama örümcekten ziyade kabuklu bit türüne benziyor. bu mevsimde yapacağınız en iyi uygulama "kışlık yağ" uygulaması. bunun için piyasada iki tane ilaç+kışlık yağ karışımı bulabilirsiniz.

kışlık yağ+dnoc
ya da
kışlık yağ+imidacloprid

bu ilaçlar kışın havaların -5 derece üzerinde seyrettiği dönemlerde uygulanır. ilaç yağ yapısında olduğu için böceğin kabuğunun üzerini sarar ve içerideki böceğin veya yumurtanın hava almasını engelleyerek ölmelerini sağlar. yapraksız dönemde kullanılırlar. yani ağaç gözleri uyanmadan önce kullanmanız lazım. mümkünse bahçedeki tüm ağaçları tepeden tırnağa ilaçlayın. ibreli ağaçlarınız varsa bunlara ilaç gelmemesine özen gösterin. büyük kısmı ölecektir. baharda yine böcek görürseniz diazinon ya da dimethoate kullanabilirsiniz. yazın hala böcek görürseniz de "yazlık yağ" ile yine komple bir ilaçlama yaparsınız.
Bu kışlık yağ ve ilaçlar her yerde bulunabilir mi

Eski 15-01-2014, 21:34   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhank Mesajı Göster
Bu kışlık yağ ve ilaçlar her yerde bulunabilir mi
Diazinon içerikli ilaçlar bir dönem yasaklanmıştı. Şuan serbest mi bilmiyorum. Ama diğer ilacı ve yağları bayilerde kolayca bulabilirsiniz.

maydinmaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 08:08   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maydinmaydin Mesajı Göster
Diazinon içerikli ilaçlar bir dönem yasaklanmıştı. Şuan serbest mi bilmiyorum. Ama diğer ilacı ve yağları bayilerde kolayca bulabilirsiniz.
Teşekkürler aynen bi grup ilaç yasaklanmış.

Kimyasal ilaç kullanmak beni pek mutlu etmedi ama çözüm bulamadım umarım bu işe yarar.

Tavsiyede bulunan arkadaşlara teşekkür ederim

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024