agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-04-2008, 12:11   #1
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Toros sedirinde zararlılar

merhaba,

Ağaçlandırma için bahçemize ektiğimiz toros sedirlerinin ikisinde zararlılar var.Toplam 10 sedir 10 da mavi ladin var yalnız sadece 2 seidrde bu zararlılar var.Zararlı olan ağaçların tüm gövdesi nemlenmiş gibi, koyu bir yeşil olmuş, yağlı gibi duruyor ve öbek öbek zararlılar var.

Name:  sedir1.jpg
Views: 5958
Size:  50.8 KB
Name:  sedir2.jpg
Views: 10254
Size:  54.1 KB

Bu zararlılar nedir, ne şekilde mücadele etmeliyim bilgi verebilirseniz sevinirim.Biz yaprak biti için kullanılan bir ilaç uyguladık ama sonucu bilmiyorum henüz.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2008, 14:42   #2
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

merhaba,

Haftasonu yaylaya gidecek olan babama gerekli ilacı vermek istiyorum, o zamana kadar bir fikir verebilecek olan varsa sevinirim

Eski 30-04-2008, 19:38   #3
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
merhaba,

Ağaçlandırma için bahçemize ektiğimiz toros sedirlerinin ikisinde zararlılar var.Toplam 10 sedir 10 da mavi ladin var yalnız sadece 2 seidrde bu zararlılar var.Zararlı olan ağaçların tüm gövdesi nemlenmiş gibi, koyu bir yeşil olmuş, yağlı gibi duruyor ve öbek öbek zararlılar var.

Eklenti 35823
Eklenti 35824

Bu zararlılar nedir, ne şekilde mücadele etmeliyim bilgi verebilirseniz sevinirim.Biz yaprak biti için kullanılan bir ilaç uyguladık ama sonucu bilmiyorum henüz.
Zararlıyı tanımıyorum ama zararlıların içerisinde bulunan 2 adet koyu renkli larva, uğur böceği larvası.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2008, 11:37   #4
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Hayvanat bahçesi gibi orası zaten

Haklısınız, zaten ağaçların üzerinde de uğurböcekleri vardı.Ben bu zararlıları yemek için geldiklerini düşünmüştüm.

Eski 07-05-2008, 08:35   #5
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Haftasonu yaylaya gittiğimizde, geçen hafta uyguladığımız zararlı ilacının fayda ettiğini ve zararlıların öldüğünü, ağacın gövdesinin de eski rengine döndüğünü gördük.

Eski 17-08-2011, 20:28   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-09-2009
Sedirde zararlı

Sedir ağaçlarında halk arasında basra denilen (Cinera cedri) Sedir sürgün biti adlı zararlı özsu emerek ballı madde salgısına neden olur. Özellikle park ve bahçelerde yapışkan özelliği nedeniyle akıntılar tozun etkisiyle siyahlaşır. Karıncalar bu zararlının olduğunu gösteren önemli belirtilerdir ancak zararlıyı yemedikleri gibi onun ballı madde salgısından aynı arılar gibi faydalanırlar. Gelin böceklerinden uğur böceği bu zararlı bitlerin yırtıcısıdır. Aphicid ilaçlar zararlıya karşı kullanılabilir.

Halil Sarıbasak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2017, 11:23   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2011
hala kullanıcı aktif ise mücadelede kullanılan ilacın adı **** etkili maddesini paylaşmanız mümkün mü acaba

mistikani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2019, 22:08   #8
Ağaçsever

ali ekber's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2010
Benim bahçemde 10 adet sedir fidanım vardı. Geçmiş yıllarda bende bu sorunu yaşadım. Bu zararlı sedir fidanlarının ilk sürgün verdiği mart,nisan, mayıs aylarını takiben taze sürgünlerin üzerinde yılın Temmuz, ağustos aylarında etkili oluyor. Bu zararlı ile mücadele etmek için araştırma yaptım. Bu zararlı bitkiyi kurutmuyor, ancak bitkinin görünümünde olumsuzluklara neden oluyor ve bitkinin zayıf düşmesine neden olabiliyor. Paylaşımınızda da belirtiğiniz gibi bitkinin üzerinde akıntılar oluşuyor ve zararlı taze sürgünler üzerinde gruplar halinde etkili oluyor. Ben bir iki yıl bunu üzülerek izlemek zorunda kaldım. Zararlı Kasım, aralık aylarında etkisizleşmeye başlıyor. Ben zararlıyı bitki üzerinden yok etmek için Mayıs, Haziran aylarında arap sabunu(2 yemek kaşığı), sıvı yağ(ayçiçek yağı)(Bir yemek kaşığı) ve toz kırmızı biber(Bir çay kaşığı) karışımını 1 litre suda iyice çalkalayarak taze sedir fidanı sürgünleri üzerine bir fıs fıs yardımı ile püskürttüm. Bu işlemi 2 hafta ara ile yağışsız zamanlarda 2 kez tekrarlarsanız zararlıların etkisini kıracağınıza inanıyorum. İyice yanmış kireç ve su karışımını sürgünler üzerine püskürtürseniz zararlıların yok olacağına inanıyorum. Ben arap sabunlu karışımı 2 yıl boyunca mayıs, haziran aylarında uyguladım ve olumlu sonuç aldım. Bir deneyin belkide sizde başarılı olursunuz.

ali ekber Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2020, 21:03   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-08-2020
Sedir Kurumaları

Birkaç yıldır, bahçemizdeki 1-2 sedir ağacı kurumaktadır. Bu yıl, en yaşlısı (20 yaş) ve görkemlisi de kurudu. Kalan hastalıklı sedirlerin (örnek gövde resmi); gövde üzerinde kısa mesafelerde çok fazla akıntı var. (Yaprak resmi): bazı sedirlerin uç sürgünlerinde sararma ve kuruma. Benzer tecrübesi olanların yardımıyla, kalanları kurtarmak istiyorum.

Eklenen Resimler

CaCO3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024