agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen kelebek çalısı

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-02-2012, 03:23   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Limon Çamında unlu bit

Merhaba,

Siteden araştırıp, anladığım kadarıyla limon çamları unlu bit sorunu ile karşı karşıya.

Sitede var olan unlu bit/pamuklu bit ve limoni servi ile ilgili başlıklar altındaki tüm mesajları inceledim ve aldığım bilgiler doğrultusunda kendimce teşhisi koyup, yanıma numune de alıp şehrimde bulunan zirai ilaç bayilerine yöneldim. Fakat, sorularıma yanıt alamadım. Mücadele için aradığım, sitede ismi verilmiş insektisitler de stoklarında yok, hatta tanımıyorlar, bir bayi yazıp isimlerini not etti, getirtelim diyerek.

Ayrı bir konu olacak ama diğer bir çıkmaz da bordo bulamacı konusunda yaşandı. Bir yerde, bordo bulamacının adada kullanılmadığını, diğer bir yerde ise bordo bulamacı nedir, besin gibi bir şey mi sorusunu bana yönelten bayiye şaştım kaldım.

Unlu bit konusunda ise bana işe yarayacağından şüphe duyduğum bazı insektisitleri kullanmam konusunda ısrar etmeleri.

Bana hekvidor 350sc kullanmamı, aynı sorunun başka bir limon çamı sahibinde olduğunu, bu ürünün etkili yanıt verdiğini söylediler ve denemek zorundayım diye düşünerek aldım.

Bu insektisit etkili olur mu, kullanmalı mıyım? Çaresiz bir durumda kaldım, bu insektisitin etki edip etmeyeceği konusunda bilgilendirilmek isterim.

Ağaçlarım 21 adet. Resimleri görüyorsunuz. Bunlar unlu bit mi? Yukarıda adı geçen ilacı kullanmamı önerir misiniz?

Yardımcı olacak üyelerimize teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2012, 08:20   #2
Ağaçsever

ferba266's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Merhaba,

Bana hekvidor 350sc kullanmamı, aynı sorunun başka bir limon çamı sahibinde olduğunu, bu ürünün etkili yanıt verdiğini söylediler ve denemek zorundayım diye düşünerek aldım.

Bu insektisit etkili olur mu, kullanmalı mıyım? Çaresiz bir durumda kaldım, bu insektisitin etki edip etmeyeceği konusunda bilgilendirilmek isterim.

Yardımcı olacak üyelerimize teşekkür ederim.

Öncelikle merhabalar. bu konuda geçen sene başımıza aynı mesele gelmişti. söz ettiğiniz insektisit, trips ilacı onu sadece trips için önerip, tarla bitkileri bağ ve meyve bahçelerinde uyguluyoruz. çok nadir unlu bit için kullanıldığında olumlu etki yaptığını söyleyenler olsa da yine de güvenmiyorum o ilacın limon çam ları için uygulanmasına.
Uzmanımız fmt79 'nin önerdiği bu ilaçlar ile

"Unlu bit ile mücadele konusunda forumda bilgiler var aslında. Yoğunluk ne durumda acaba? Az yoğunluklarda çevre dostu pestisitler mevcut iken, çok yoğunluklarda bunlar faydasız, o yüzden daha zehirli ama etkili pestisitler kullanılacak. Yazlık yağ bulma şansınız varsa etkisi güzel, yine Malathion da iyi, ama bu ikisini de yoğunluk azsa kullanın.

Hektolineum"Hektaş Firmasına ait" (yazlık beyaz yağ)-----Mineral yağ
POLAGRO MALATHİON 25 WP (% 25 Malathion)( çoğunluk yaprak bitleri için de önerilir.)

bunlardan yola çıkarak bugün unlu bit için önerilen ilaçların başında YAZLIK YAĞLAR gelmektedir. en etkili olacak olan da budur kanımca... Umarım bu sorundan en kısa zamanda kurtulursunuz.

ferba266 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2012, 11:16   #3
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ferba266 Mesajı Göster
Öncelikle merhabalar. bu konuda geçen sene başımıza aynı mesele gelmişti. söz ettiğiniz insektisit, trips ilacı onu sadece trips için önerip, tarla bitkileri bağ ve meyve bahçelerinde uyguluyoruz. çok nadir unlu bit için kullanıldığında olumlu etki yaptığını söyleyenler olsa da yine de güvenmiyorum o ilacın limon çam ları için uygulanmasına.
Uzmanımız fmt79 'nin önerdiği bu ilaçlar ile

"Unlu bit ile mücadele konusunda forumda bilgiler var aslında. Yoğunluk ne durumda acaba? Az yoğunluklarda çevre dostu pestisitler mevcut iken, çok yoğunluklarda bunlar faydasız, o yüzden daha zehirli ama etkili pestisitler kullanılacak. Yazlık yağ bulma şansınız varsa etkisi güzel, yine Malathion da iyi, ama bu ikisini de yoğunluk azsa kullanın.

Hektolineum"Hektaş Firmasına ait" (yazlık beyaz yağ)-----Mineral yağ
POLAGRO MALATHİON 25 WP (% 25 Malathion)( çoğunluk yaprak bitleri için de önerilir.)

bunlardan yola çıkarak bugün unlu bit için önerilen ilaçların başında YAZLIK YAĞLAR gelmektedir. en etkili olacak olan da budur kanımca... Umarım bu sorundan en kısa zamanda kurtulursunuz.

Sn. ferba266,

merhaba. Limon çamlarındaki unlu bit yoğunluğu fazla değil. Ve sanırım daha ergin konumda bile değiller. Açıkçası, içime sinmeyen bu insektisiti iade edip, yazlık yağ araştırmasına yöneliyorum sizin de yorum ve katkınızın da etkisi ile. Çevreci özellikte olmasından dolayı yazlık yağ uygulamasını tercih etmek istiyorum, ve tabi ki yoğunluğun az olması esas tercih sebebi. Bulabilirsem, uygulayıp sonuçları yeniden paylaşacağım.

Teşekkürlerimle.

Eski 22-02-2012, 11:58   #4
Ağaçsever

ferba266's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2012
bu konuda yine sevgili Mine PEkKANER hocamızın güzel tarifleri var unlu bit için;

Zirai mücadele ilaçları ile elbette bu zararlı ile savaşırız. en yakın yetkili zirai ilaç bayisine danışıp ilaç alabiliriz. Peki evde ne yapabiliriz?

1. Hemen arap sabunlu zeytinyağlı solüsyonu hazırlar püskürtürüz.

1 lt suya 2 çorba kaşığı arap sabunu eritin içine 2 kaşık sıvı yağ koyun, 3 diş sarımsağı da ezin, karışıma ekleyin (sarımsak kokusu size kötü geliyorsa koymayabilirsiniz ancak böcekler üzerinde kaçırıcı etkisi var.)

Bu solüsyonu çalkalayarak kullanın. Yoksa yağ yukarı çıkar, püskürtücünün hortumu dipte olduğu için sadece sabunlu su atmış olursunuz.

2. 1 ölçü su ile 2 ölçü isopropil alkolü karıştırır püskürtürüz. (tüylü yapraklara uygulamayın)

3. 1ölçü taze adaçayı veya kekik yaprağını 2 ölçü sıcak suya katın ve blendırdan geçirip karışımı bir gece bekletin süzün.İçin 1/ 4 ölçü sıvı sabun katın, çalkayın , püskürtün. (Kuru adaçayı ve kekik ile denemedim.İki ölçü konulabileceğini düşünüyorum.Yine de denemek gerek)

Bütün yapacağınız ilaçlamalarda en önemli kural iyi bir kaplama yapmak ve ince püskürten bir başlık kullanmaktır. Kimyasal hazır ilaç kullanacaksanız, 1 lt solüsyona 1/ 2 kesme şeker katınız.Bu ilacın yapışmasını sağlar. İlaç yapraklara sis gibi gelmelidir. Yoksa siz su damlası gibi fıs fıs ilaç atarsanız bitkiye , yaprak altları da ıslanmazsa ilacı hazırlamak için harcayacağınız emeğe değmez , sonuç alamaz, bir de işe yaramadı dersiniz.

4. Henüz az ise mekanik mücadele yaparız, mesela bir kürdan vasıtasıyla temizleriz,bitkinin yapısı izin veriyorsa yıkarız, sonra ilaçlarız.

5. İlaçlamayı haftada bir kez uygularız.

6. Acı biber solüsyonunu püskürtürüz.

Bir ölçü çok çok acı biber,
Bir ölçü pelin( artemisia) yaprağı,
6 ölçü su

Biber ve pelini parçalayıcıdan birlikte geçirin ve suya koyun,
Bir taşım kaynatın, soğumaya ve çökelmeye bırakın, süzün.
şimdiden kolaylıklar dilerim.

ferba266 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2012, 21:42   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-04-2012
Thumbs down

Merhaba,

Aşağıdaki resimlere göz atarak limon serviye dadanan bu beyaz kozalı böceklerin ne olduğu konusunda yorum yapabilirseniz çok sevinirim.

Selamlar.

Eklenen Resimler

tatlı bezelye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2012, 23:07   #6
Ağaç Dostu

Unlu bit gibi geldi bana. Ama garanti olarak yorum yapamıyorum. Benim durumumda da bir yerde benzer bir ağ oluşumu vardı ama kaynağı neydi emin değilim.

Ben yazlık yağ uyguladım. Şimdi görünürde bir sorun yok.

Eski 16-07-2012, 14:39   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2012
yazlık yağ uygulaması ile fayda gördüm. tavsiye edebilirim.

erhany35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2013, 16:25   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2013
bende de aynı sorun vardı, dedikleriniz derhal deneyeceğim.

laila35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2013, 17:52   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2013
bana da unlu bit gibi geliyor çünkü bu küçük şeyler beyazlaştıktan sonra ağsı birşeyler salgılayabiliyor galiba. en iyisi beyazlaşmadan yukarıda bahsedilen tarifleri uygulamak ben uyguladım şahsen yarar gördüğümü söyleyebilirim.

Soner.B Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024