agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-04-2019, 10:54   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2019
Bilgiler için teşekkürler. Benim kaktüslerimde de bu bitler görünmeye başlamıştı. Hemen çaresine bakacam inşallah.

kaptankaktus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2019, 21:39   #32
Ağaçsever

hakansalihoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2019
bende bilgimi yazayım. bahçe toprağı kullanıldıysa bahçe toprağı sayısız böcek lavrası yumurtası ve zararlı bakteri mantar vs barındırır. en sağlıklı toprak temellerden çıkan en dipteki topraktır. yine de riske girmeyip bunu steril etmek gerekir.

bitlerin ise en temel sebebi tarım perlitidir. benim tavsiyem sırasıyla şudur.

plastik bir saksı alın ve saksıdaki plastik numarası 5 olsun. sonra bu saksıyı yıkayın
saksı dibine yıkanmış ve suda beklemiş çakıl taşı ile drenaj yapın
kullanacağınız toprak dediğim gibi temelden alınma elenmiş temiz bahçe toprağı olsun. içine steril etmek için toz sarı kükürt türk kahvesi ve tarçın ekleyin.
kaktüs ve sukulentler geçirgen hava alabilen toprak ister bu yüzden toprağınız 2 ölçü toprak 1 ölçü kuvars kumu yarım ölçü ponza taşı yarım ölçü lav taşı şeklinde olsun. yani oranı eşitliyoruz **** 1 ölçü toprak yarım ölçü tuzsuz solucan gübresi yarım ölçü kompost şeklinde karışım oluşturun.

unutmayın sukulent ve kaktüs toprağa değerse çürür bunu ise minik lav taşları ile topraktan ayırın yani üzerine lav taşı ile malçlama yapın hemde güzel gözükecektir.

saksı delikli olmalı
tüm her şey yıkanıp steril hale getirilmeli
su ise imkan varsa içtiğimiz damacanadaki sudan olmalı çünkü bu sular yağmur suyuna yakın sulardır ama çeşme suları küflü borularla küf kireç ve bir çok zararlı madde barındırır.

hakansalihoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2019, 23:44   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2016
https://ibb.co/fq3fNHtMerhaba arkadaşlar, kaktusumde garip bı oluşum farkettim ve oksijeli suya buladigim pamukla bir biktar temizledim ancak çok fazlalar, bu ne olabilir? Kabuklu bit mi?

Cansuuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2019, 02:37   #34
Ağaçsever

hakansalihoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cansuuu Mesajı Göster
https://ibb.co/fq3fNHtMerhaba arkadaşlar, kaktusumde garip bı oluşum farkettim ve oksijeli suya buladigim pamukla bir biktar temizledim ancak çok fazlalar, bu ne olabilir? Kabuklu bit mi?
Merhaba, sana önerim basit, sıfır bir saksı al **** bu saksıyı kaynar su ile sabunlu suyla yıka, sonra yıkanmış çakıl taşları ile dibine drenaj sağla, peşine toprak karışımından taşları örtecek kadar toprak sepele üzerine mangal kömürü kırıntıları ekle odun kömürü olsun, üzerine tarçın ve sarı kükürt ekle sonra kaktüsünü ılık suda yıkadıktan sonra elma sirkeli suda da yıka ve dik en üstte de lav taşları ile malçlama yap eğer toprak karışımını bilmiyorsan onu da yazarım. sonra kaktüsün sorunsuz büyüyecektir, bakteri oluşumu mantar küf oluşumu için sprey ilaçlar olur 1 2 onlardan sık zaten tamamiyle sonra kaybolacaktır.

hakansalihoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024