agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-05-2011, 11:06   #1
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Taflanda Külleme

Merhabalar ağaç dostları.

Taflanlarımında külleme hastalığı baş gösterdi. Kısa sürede yayılım gösteriyor. Forumda arama yaptım fakat çok detaylı bilgi bulamadım. Bir başlıkta bu durum için Nuri Mürvet Bey'in yazısı şu şekilde;

"Taflanların yapraklanlarındaki beyaz lekeler büyük olasılıkla külleme hastalığıdır, bunun nedeni bitkinin yeteri kadar gün ışığı alamamasından kaynaklanıyor, taflan gün ışığını çok sever bu hastalık bahçenize yakın olduğundan rüzgarla hastalık sporları sizin bahçenizede geçme olasılığı yüksektir.

Komşunuzun bahçesindeki taflan boylanan alacalı japon taflan (Euonymus japonica) cinsidir, bu türler külleme hastalığına hassatır, dal ve gövde yapısınıda kontrol edin unlu bitte taflan cinslerine çok musallat olur.

Topas etkili ilacıdır, uygulamadan sonra iki üç gün bahçeye köpeği çıkarmayın daha sonra serbest bırabilirsiniz, hastalık sinsidir takip edelim, gerekirse ikinci dozu uygulamalısınız.
"

Toprağın nemli tutulmaması ve akşam geç saatlerde sulama yapılmaması ile ilgili bilgi almıştım taflanlarım için. Buna dikkat ettim, ağaçlarımı akşam sulayabiliyorum fakat mümkün olduğunca erken yapmaya gayret ettim, hava kararmadan birkaç saat önce yaptım. Ayrıca zaten iki sulama arasında tüm ağaçlarımın topraklarının biraz kurumasını bekliyorum. Fakat Nuri Bey'in güneş ışığı önerisini yeni öğrendim. Bu ağaçlar gün içinde çok kısıtlı süreler ışık alıyorlardı. Sonrasında durum bu...

Name:  taflan külleme.jpg
Views: 15105
Size:  30.9 KB

Name:  taflan külleme 1.jpg
Views: 15677
Size:  33.4 KB

Name:  taflan külleme 2.jpg
Views: 13571
Size:  27.3 KB

Merak ettiğim konular, acaba bol güneş almalarını sağlayarak hastalığı geçirebilir miyim? Yoksa ilaç uygulaması şart mıdır? Bulunması kolay olan hangi ilaçları tavsiye edersiniz?

Taflanların çok yakınında şimşir, gül, zeytin ve mazı ağaçlarım var. Hepsi taflanlardan daha çok ışık alıyorlar. Bunlar için risk var mıdır?

Herkese sağlıklı ağaçlar diliyorum...

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2011, 15:22   #2
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Taflanlarda birkez küllenme başladı mı çok hızla yayılıyor mutlaka uygun bir fungusit kullanarak önlem almalısınız. Güller de bu hastalığı çok kolayca kapabilirler. Taflanlarınızda olmasaydı bile, eğer ıslak kalıyor ve az güneş alıyorlarsa güllerinizde de görebilirdiniz şimdi taflanlarda olması bence bulaşma riskini yükseltiyor. İkisini birden ilaçlamanız mantıklı olur.

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2011, 15:35   #3
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Çok teşekkürler yardımınız için. Gülüm çok güzel güneş alıyor. Aslında toprakları da ıslak kalmıyor ama daha önemli ağaçlarımı güneş alan bölüme dizdiğim için bu taflanlar arka tarafta az güneş alan yerde kaldılar. Zaten fotoğrafladığım kısım da hiç direk güneş almayan arka kısımları. Tabii arada çevirmem gerekirdi diğer ağaçlarım gibi, onu da atlamışım bunlarda.

Önereceğiniz bir fungisit var mıdır? Nuri Bey Topas önermiş, araştırdığım kadarıyla Supracide de faydalı olurmuş. Bir de bunları nereden temin edebilirim acaba? Yurtdışında olduğum için ilaçlara ulaşmam zor olabiliyor. Şu an Türkiye'de bulunan nişanlım haftasonu gelecek, onunla getirtebilirim uygun ilacı. Eczaneden alınabilecek bir ilaç varsa daha da kolay olur benim için.

Gülüme bulaşması çok sinir bozucu olur. Çok güzel çiçekler vermeye başlamıştı.

Eski 26-05-2011, 16:27   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Külleme için kükürt kullanabilirsiniz, hem zehirli de değil:

Toz kükürt - Islanabilir kükürt

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2011, 20:18   #5
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Supracid insektisittir. Mantar hastalıklarında bir fayda sağlamaz. Topas veya kükürt kullanabilirsiniz. Toz kükürtle çalışmak biraz zor, ben geçen yıl güllerde ve oyalarda kullanmıştım. Bu yıl ıslanabilir kükürt aldım ve suyla belli oranda karıştırarak pompayla komşumun fena halde küllenmiş taflanlarıyla onların tam dibinde duran güllerime (önlem olarak) uyguladım. Preparat adını hatırlamıyorum, bahçeme hafta sonları gittiğim için size ancak pazartesi sabah adını yazabilirim. Ben yakınımdaki fidanlıktan aldım. Siz de fidanlıklardan veya bitki satan dükkanlardan nasıl alabileceğinizi sorarak doğru yeri bulabilirsiniz. Eczanelerde olacağını hiç sanmam.

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2011, 13:33   #6
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Yardımlarınız için çok teşekkürler değerli dostlar. Kükürt uygulaması elzem görünüyor. En kısa sürede temin ederek uygulama yapmaya çalışacağım.

Saygılar.

Eski 24-05-2016, 22:20   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2016
Merhab gold taflanlarimin yapraklarinda kuruma oluyor nedenini bulamadim bircok kisiye gosterdim tarim ilaccilarina gittim net birsey soyleyen yok boyle bi durumla karsilasan birsey bilen varmi varsa bi yardim lütfen

Düzenleyen Necoo : 24-05-2016 saat 22:22 Neden: Yazi boyutu
Necoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2016, 01:08   #8
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın Necoo, mümkünse yakından çekilen bir fotoğraf yükleyin ki yardımcı olmaya çalışalım.

Foruma üye olan arkadaşlar önce burada kısaca kendilerini tanıtırlar, sizden de rica edeceğim.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2019, 10:54   #9
Yeni Üye

savaşır's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2019
Thumbs down taflan bakımı

Değerli öneri ve fikirlerinizi bekliyorum;
Hatalı yabancı ot kurutma ilaçlamasından sonra taflanlarım strese girdiler bütün kış yaprak döktüler mayıs ayında budama ve düzenli sulamadan dolayı büyümeler
yeni yaprak açmalar başladı bu arada kül hastalığı için topas kullandım ama bir türlü tamamı yok olmadı ne yapmalıyım ? nasıl çözüm üretebilirim herkeze kolay gelsin iyi günler dilerim.

savaşır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2021, 20:47   #10
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 17
Benim de taflanlarımı külleme sarmış hiç fark etmemişim... Bahçedeki tüm taflanlar bildiğiniz beyaza dönmüş... Mücadele için geç kaldığımı fark edince de hasta kısımlarını budayıp uzaklaştırayım dedim ama geriye pek bişey kalmadı
Ne yapmalıyım bilmiyorum, toparlamak için hala bi şansım var mıdır ki? Yoksa kökten söküp atmalı mıyım? Bahçedeki diğer bitkilerime de sıçrar mı bu hastalık

erbek_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
külleme, taflan

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024