agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-10-2009, 17:18   #1
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Bu zararlı küçük sürüngenler nedir?

Sayın Arkadaşlar,
Bahçemde clematisimin dibinde gece bu küçük çiyana benzeyen ama çiyan gibi hızlı hareket etmeyen ve gerek daha kısa ayaklarıyla gerekse rengiyle daha çok tırtıla benzeyen ve 2 adet bıyık tarzı algıyı sağlayan anteni olan bu küçük hayvanın adı nedir ve clematislerimin kuruması bu zararlıdan mıdır?

Eklenen Resimler

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2009, 21:32   #2
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Bu fotoğraftan anlayan olursa madalya takmak gerek

Sevgili İzmirli kardeşim, durmadan başınıza bir şeyler geliyor okuduğum kadarıyla. Ya siz çok pimpiriklisiniz, ya da hep kötüleri bizle paylaşıyorsunuz. Güzel giden bir şeyler yok mu bitkilerinizde Allahaşkınıza?

Ayrıca, fotoğraftan ne olduğu anlaşılması mümkün olmasa da, toprakta bitkilerinizden başka canlıların da yaşama hakkı var, toprakta hiç hareket yoksa ters giden bir şeyler var demektir. Bence tabii...

Düzenleyen limon : 11-10-2009 saat 19:12
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2009, 21:41   #3
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Sayın Limon,
Çok uğraştım ama net görüntü alamadımancak bu kadar oldu tarif etmek gerekirse çiyan gibi uzun ama çiyan değil,kısa bacaklı hafif kahverengi ve 2 anten algılayıcısı var baş bölümünde.Toprağı gece hafif karıştırınca onlarca var ve dokununca ölü taklidi yapıp kıvrılıyor alt kısmı ise gövdeye göre biraz daha beyaza yakın.clematisimin dibince buldum bunları yaprakla doldurmuştum clematisimin kök kısmı gölge kalsın diye onların altına bakıyım dedim bu sürüngenler çıktızaten clematislerimin ikiside 2 ay önce kurumuştu şimdi bu böcekler mi kökünü yedi diye düşünüyorum

Eski 11-10-2009, 20:47   #4
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Sayın Limon,
tam net çekemiyorum bu böceğin fotografını ama çekebildiğim en net görüntüsünü ekliyorum.Acaba hangi tür zararlı ?

Eklenen Resimler

Eski 01-04-2010, 18:27   #5
Ağaç Dostu

birgaripyolcu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
arkadaşım bu tırtıl.Yeşil yapraklara musallat olup kemirir.Genellikle armut ve elma ağaçlarında ağ türü bir yapılanmanın nedeni olur.

birgaripyolcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2010, 19:46   #6
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Bence kırkayak bu çıyana benzer yavru bu büyüğünce uzun bacakları oluyor yazlıklarda çok olurdu

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2010, 09:31   #7
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
kubat izmirli'nin verdiği linkteki dana burnu değil, hemen hemen hergün toprakta karşılaştığımız bir böcek çok ayaklı ve rengi kırmızı.
Her toprağı karıştırdığımda veya kaldırdığım bir taşın altında hep görürüm.
Bu yüzden bu durumlarda hep eldiven kullanırım. O zaman da elimle patlattığım gibi öldürürüm kusura bakmayın. Pek canları da yoktur, hızlıca bir patlatın, bazen ikiye bölünürler, her iki tarafı da kıvrıla kıvrıla oynar. (ığhhh diyenlerinizi duyar gibiyim ama arkadaşlar bahçe ile toprak ile uğraşıyorsanız bunlara alışmanız lazım)
Peki, içinizden kaçınız kör yılan dediğimiz kara renkli ve sokmayan yılanı elinizle yakalayabilirsiniz?
Ben eldiveli elimle yakalar (kuyruğundan) hemen hızlı hızlı daire şeklinde çevirerek bahçe dışına fırlatırım.
Hızlı hızlı dairesel şekilde çevirirseniz başını toparlayamaz ve rahatça bileğinize sarılmadan fırlatabilirsiniz.

Uhhh yaaa sabah sabah konuştuğumuz kobuya bakın....

Haydi gelin sohbeti güzel konulara çevirip, çayımızı yudumlayalım.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2010, 09:44   #8
Ağaç Dostu

Didem's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2009
Güler hanım ya,

Mahvettiniz beni sabah sabah valla. Sanırım bir süre kendime gelemeyeceğim. Cesaretinize hayranım, ben arkamı döner kaçarım oradan...

Didem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2011, 20:28   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-08-2011
Merhaba Arkadaşlar. Ben 2.5 aydır meyve yaprağından çimlendirdiğim ananasımı yetiştirmekteyim. Bu gün toprağının yüzeyini karıştırınca ince yarım santim uzunluğunda beyaz kurtçuklara rastladım birden fazlalardı. Çok endişeliyim. Saksının tabağına biriken suda da bir tane aynı kurttan rastladım. Ananasıma bir zararı olur diye çok tedirginim ve ne yapacağımı bilmiyorum. Özenle yetiştirdiğim ananasımın başına böyle bir şeyin gelmesi beni çok üzüyor. Bilgisi olan arkadaşlarım yardım ederseniz çok sevinirim. Acaba çok mu abartıyorum yoksa zararı olmaz mı bilmiyorum ama bu kurtçuklar bana hiç de normalmiş gibi gelmedi. Ne yapacağımı bilmiyorum. Yardımlarınız için tekrar teşekkürler sağlıcakla kalın Saygılarımla... (not kurtlar hafif şeffafımsı ve saç telinden çok az kalınlardır.)
Samet.

Maliyeci-38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024