agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen fmt79
  • 1 Gönderen mst

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-09-2006, 11:58   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Ağaç kurdu

merhaba..geçenlerde bahsetmiştim..ceviz ağacım kuruyor diye ..gövdesinde kuru bir kesik yer vardı..dün orasını açtığımda yaklaşık 20cm derinlikte bir çürüme ğördüm..temizlediğimde iki tane beyaz kurt buldum iyice temizledikten sonra içerisine sulandırılmış kireç doldurdum..yeterli olup olmadıgını bilemiyorum..başka ne yapabilirim..teşekkürler..

uluku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2006, 13:47   #2
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2006
Genel Olarak Ağaç Kurtları

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uluku
merhaba..geçenlerde bahsetmiştim..ceviz ağacım kuruyor diye ..gövdesinde kuru bir kesik yer vardı..dün orasını açtığımda yaklaşık 20cm derinlikte bir çürüme ğördüm..temizlediğimde iki tane beyaz kurt buldum iyice temizledikten sonra içerisine sulandırılmış kireç doldurdum..yeterli olup olmadıgını bilemiyorum..başka ne yapabilirim..teşekkürler..
Arkadaş ceviz ağacındaki kurtları sormuş, ben diğer kullanıcılara da faydası olması açısından genel anlamda ağaç kurtları nedir, nasıl mücadele edilir ondan bahsetmek istiyorum.

Ağaç kurtları Genel anlamda iki ayrı takımdan bazı böceklerin larvaların ağacın gövde ve kalın dallarında beslenmesidir. Yani ağacı yiyen böcek ergin değil larvadır. O yüzden büyük bahçelerde erginler ile mücadele etmek kesin çözümü getirir. Ergin mücadelesi yapmadan larva mücadelesi yerinde saymak demektir (ne ileri ne geri). Ancak küçük ev bahçelerinde bu ekonomik olmayacaktır.

Küçük bahçelerde, yapılacak en iyi yöntem mekanik ve kimyasal mücadelenin birlikte kullanımı ile olur. Bu yöntemi evimizdeki mobilyaları yiyen kurtlar için de kullanabiliriz.

Çok büyük bahçelerde ergin mücadelesinden sonra, aktif delikler tespit edilir. Bunun için ya kulağınızı ağacın delik olan kısmına dayayıp sesleri dinlersiniz (larva varsa çıtır çıtır odun yeme sesi gelecektir), **** deliklerin dışında gördüğünüz larva pislikleri ve talaşlarının yeni olmasına göre larva içerde **** ergin olup uçmuş şeklinde yorum yapacaksınız.

Larvaların olduğu aktif deliklere çelikten yapılmış bisiklet fren teli sokulur. Tel gidebildiği yere kadar ittirilerek (genellikle deliğin sonuna kadar ilerler) larva öldürülmeye çalışılır. Bunu yapmanın ikinci bir nedeni kimyasal mücadele öncesi galerilerde biriken talaşın tıkadığı yerleri açmak.

Kimyasal mücadelede ise, (bu yöntemi mobilyalar için de kullanabilirsiniz) aktif deliklere enjektör yardımıyla bir miktar DDVP (dichlorvos) (tarım ilacıdır) **** ethyl acetate (laboratuar kimyasalıdır) enjekte edilir. Sonra delik aşı macunu (**** çiğnenip yumuşatılmış sakız, cam-pencere macunu vs) ile kapatılır. Sonuçta ilaç gaz haline geçerek larvayı öldürür.

Mobilyalar için DDVP kullnacaksanız her ne kadar macun ile deliği kapatsanız da mobilyanın bulunduğu odada **** en iyisi evde 3 gün bulunmamak, 3 gün sonra iyice havalandırmak gerekir. DDVP çok etkili bir fumiganttır, çok zehirlidir...

halilibo50 beğendi.
fmt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2006, 16:31   #3
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Merhabalar fmt79,
ablamın yazlığında kullanılan parkelerde
ağaçkurdu tespit ettik ve ben de biraz araştırma yaptım.
Neticede anlattıklarınıza benzer öneiler aldım.
Daha sonra bir mobilyacı bana ne yaparsam yapayım
kurtulamayacağımı çünkü kullanılan ağacın yanlış
hatırlamıyorsam kızılçam olduğunu, bunun da yapısında
bol miktarda larva olduğunu dolayısıyla sürekli
yeni ağaç kurtlarının ortaya çıkacağını söyledi.
Sonuç; Parkeler dağılana kadar kullan.

Anlatılanlarda gerçeklik payı nedir? (ağacın cinsini yanlış
hatırlıyor olabilirim)

arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2006, 16:50   #4
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Üzgünüm. Ağacın türü, kesimden mobilya yapımına kadar koruma tedbirleri, sonrasında yapılacak işlemler konusunda bilgi sahibi değilim. Zaten bu konuda yazarsam Orman Endüstri Mühendislerine ayıp olur. Sitede bu alanda eğitim alan birisi varsa o cevaplasa iyi olur. Ben Bitki Koruma alanında çalışıyorum. Bitkisel Üretimde karşılaşılan ağaç kurdu problemini çözmek için kullanılan yöntemlerin mobilyalardaki kurtlar için de etkili olduğunu tespit edilmiş. Kullanılan insektisit bu larvaları da öldürüyor. Ama uygulamak size kalmış.

Ben olsam, bir denerdim. Maliyeti yüksek olmayan bir insektisittir DDVP. Ancak yine de dediğim gibi, Orman Endüstri Mühendisi arkadaşımız varsa fikirlerini paylaşsın, bizler de bu konuda bilgi sahibi olalım...

Eski 19-09-2006, 17:42   #5
Yeni Üye

fmt79 vermiş oldugun bilğilerden dolayı teşekkür ederim..gerçekten ağaçlar.net.bana, farkında olamadığım olmassa olmaz tabiatı farkkettirdi...

Eski 22-09-2006, 14:43   #6
Yeni Üye

yarın bağa gidiyorum. elime bir keski bir cekiç birde bisan bisiklet teli ve en önemlisi tarım ilacı ile cam macunu....benim ğarib ceviz ağacıma saldıran böceklerve kutcuklarla savaşmaya..!inşallah ğazamız mubarek olur.hayatın olmassa olmazı ceviz ağacım kurtulur..soncu pazartesi açıklarım..hoşça kalın ağaçnetci kardeşler..

Eski 22-09-2006, 16:28   #7
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

fren teli çelik olmalı, bir de dışında plastik olmamalı. Çıplak bir çelik fren teli olacak yani. Umarım savaşta başarılı olursunuz.

Eski 02-10-2006, 11:09   #8
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uluku
yarın bağa gidiyorum. elime bir keski bir cekiç birde bisan bisiklet teli ve en önemlisi tarım ilacı ile cam macunu....benim ğarib ceviz ağacıma saldıran böceklerve kutcuklarla savaşmaya..!inşallah ğazamız mubarek olur.hayatın olmassa olmazı ceviz ağacım kurtulur..soncu pazartesi açıklarım..hoşça kalın ağaçnetci kardeşler..
Sonucunu bize anlatmadınız. Önerdiğim yöntemin çalışıp çalışmadığını duymak istemiştim.

Eski 02-10-2006, 16:11   #9
Yeni Üye

fmt79 ben başta bir yanlışlık yapmıştım..keski ile ağacın o bölümünü bayağı bir zedelemiştim..bağa vardığımda bisiklet teli kullanacak halde olmadığını gördüm..sadece ilaçladım üzerinide sıvadım beklemedeyim..ilğin için teşekkürler..ama başka yollarda deneyeceğim..o ağaçta iki tane semiz, hemde bayağı iri kurt öldürdüm..dahasının da oldugundan eminim..çapı bir metreden fazla ağacı sersemlettiğine ğöre benim savaş bayağı süreceğe benziyor..değişik fikirleriniz varsa memnun olurum..iyi günler...

Eski 02-10-2006, 21:51   #10
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Başka yöntem yok malesef. Dünyada kullanılan yöntem bu. Tel ile mekanik mücadele, deliklere DDVP enjekte edip kapatarak kimyasal mücadele. Umarım etkili olur.

Eski 03-12-2006, 20:21   #11
Yeni Üye

flyakan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2006
Wink elma kurdu

benim de elma ağaçlarımda elma kabuk kurdu sorunum var. ddvp uygulaması yaptım. yanlız kaç günde bir olacağı konusunda karar veremedim araştırmalarım sonucu 20 günde bir olması doğrudur dediler.bilgisi olanlar benimle paylaşırsa sevinirim teşekkürler.

Düzenleyen aybala : 03-12-2006 saat 22:05 Neden: w -> v yapıldı
flyakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2006, 20:52   #12
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Flyakan selamlar.

Sorularınıza cevap alabilmek için neler yapacağınızı Sorularınıza cevap alabilmek için nelere dikkat etmelisiniz? başlığını okuyarak öğrenebilirsiniz. Bu arada Forumda Türkçenin doğru kullanımı hakkında başlığına mutlaka uğrayın.

Yeni üyeler için kullanma kılavuzu nu okursanız size kolaylık sağlar.

Kullanıcı bilgilerinizden ziraat mühendisi olduğunuzu öğrendim.Bu başlıkta da meslektaşlarınızı bulabilirsiniz.

Hoşgeldiniz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2007, 21:58   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2007
Benimde armut ağacıma testere böceği dadandı.Bu sene yaprak vermeyince şüphelendim ,ağacın gövdesini dikkatli baktığımda ufak ufak deliklerin olduğunu gördüm.Ağacın alt kısımda kabuğu kaldırdığımda ağacın kabuk altının tren yolu gibi olduğunu görünce sonuna kadar gittim ve beyaz ufacık bir lavra buldum.DDVP vurdum 2-3 gün önce ancak dayanamadım ağacın kabuğu ile bugün bir tarım ilaçları satan yere gittim ve bana sistemik bir ilaç tavsiye etti. 2-3 gün önce DDVP vurduğumdan bu ilacı vurmaya korktum.Sizce vursam bir sorun oluşturur mu?

beyazkartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2007, 22:32   #14
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Üzgünüm ama testere böceği derken neyi kastettiğinizi anlayamadım. Ama tarifinize göre yazıcı böcekler (Scolytidae) var gibi ama bu tür böcekler ölmüş **** ölmek üzere olan ağaçlarda, **** herhangi bir sebeple çok zayıf düşmüş olan ağaçlarda zararlı olurlar. Bir fotoğraf eklemeniz mümkün mü? Acaba öncek uyguladığınız insektisit nedir, ismini yazabilir misiniz?

Eski 25-04-2007, 14:06   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2007
Şehir: dag eteginde genelde çifçilikle ugraşılan şirin bir ilce
zehir bas içine bir daha asla olmaz kuru dalları varsa onları al

rabit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2007, 14:11   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2007
Şehir: dag eteginde genelde çifçilikle ugraşılan şirin bir ilce
****** daimi ilaçlamak gerekir kurdu buldurup ilaçlama yapmaktansa 20 veya 15 güne bir ilaçlamak hepsinde daha iyi iyibir mahsül almak içinözellikle elma armut üzüm için meçburen ilaç zaman larını ilaçın üzerindeki zaman lara kadar bekleyip yenilemek daha iyi netice doğurur

rabit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2008, 03:01   #17
Yeni Üye

garip2828's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2008
arkadaşlar
bahçemdeki armut ağaçlarıma kara leke musallat oldu çözüm olraak bayerin pomarasol
kullandım ama faydası olmadı acil yardım
teşşekkürler

garip2828 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2008, 16:41   #18
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-01-2008
Sn. beyazkartal,
Bahsattiğiniz durum tamamen yazıcı böcekler olduğunu açıklıyor. Zararlı ağacın gövdesine girdikten sonra ilaçlı mücadelesi yok. Ayrıca kültürel mücadeleyle beraber mücadelede başarı sağlanır. Bu tip ağaçlar hemen sökülerek yakılmalıdır. bahçe etrafında kuru bitki artıkları bulundurulmamalıdır. Zararlının çıkış yaptığı mayıs ayından itibaren ağaç ilaçlı tutulmalıdır. Burda şu durum dikkatimi çekti bu zararlı daha cok sert çekirdekli meyve ağaçlarını tercih eder. Demekki zararlı yoğunluğu fazlaki armuttada zarar yapmış.

nkbalki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2008, 16:47   #19
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-01-2008
Sn. garip2828,
Kareleke hastalığına karşı hastalık görülmeden koruyucu ilaçlama yapman gerekir. Bu da yapraksız dönemde bordobulamacı ve sonraki dönemlerde bakırlı veya diğer karaleke ilacı ile ilaçlama yapılması gerekir. ilaçlamadaki bir ihmal karaleke hastalığının devam etmesine yol açar. Yerli armutlar (akca,mustafabey vb.) karaleke hastalığına hassastır. dayanıklı çeşitler dike bilirsiniz.

nkbalki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2008, 16:21   #20
Lidya

imperfect's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2008
Ağaç kurtları hakkında ben de bildiğim ve gerçekten işe yarayan hem de doğal bir yöntemi paylaşmak istiyorum. Kurtların açtıkları delikleri yine tel yardımıyla temizleyip açılan yol içerisine bolca zeytinyağı dökerseniz kurtların o bölümde çalışmasını engellemiş olursunuz.

imperfect Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2011, 15:32   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2011
Ağacınızın gövdesinde bir kurt deliği gördüğünüz zaman ikinci deliğide arayınız.Bu deliklerden hangisi daha aşağıda ise o deliği cam macunundan tıkaç yaparak kapatınız.2'lik
veya 5'lik enjektöre tarife göre karışımı yapılmış böcek zehirini çekiniz.Yukarıdaki delikten
iğnesi ile yavaş yavaş doldurunuz.Kurdun açtığı galeri dolunca taşma yapar; bundan sonra ilacı koyduğunuz deliğide macun ile kapatınız.Kurt içeride zehirlenerek ölür.

yılmazabi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2011, 15:37   #22
mst
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2010
"Bu yöntemi evimizdeki mobilyaları yiyen kurtlar için de kullanabiliriz." Ben şöyle yapmıştım:

Evimdeki parkelerde tahta kurdu vardı, üzerlerinde sürekli talaş oluşuyor ve çıtırtı sesleri geliyordu. Zemini sildim, süpürdüm,temizledim. Sonra "yat verniği" denilen bir malzeme var, alıp fırçayla boya yapar gibi üzerlerine sürdüm. Bu malzeme kuruyunca sert ve parlak bir görüntü oluşturuyor. Hem güzel görünüyor ve hem de:
1. Kurtlar talaşı dışarı atamıyor, çünkü üstü kapalı, parkenin altı zaten kapalı.
2. Oksijen alamıyor.
3. Yeni kurtlar giremiyor, çünkü üstü sert, ufak aralıklar zaten vernikle doluyor.
Bir daha talaş görmedim, çıtırtılar da kesildi.

maydinmaydin beğendi.
mst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2013, 00:48   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2013
merhaba bişey sormak istiyorum geçen yıl tuttuğumuz evde parkelerde kurtlar varmış temmuz gibi öğrendik ilaçlattık yine çıktı şimdi parkeler değişecek ama acaba 1 yılda mobilyanın alt kısımlarını yemiş olabilir mi çok koruyorum daha doğrusu mdf kaplama mobşlyayı yer mi??

özyaşar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2015, 14:54   #24
Ağaçsever

mimARif's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2015
Wink servilede ağaç kurdu

arkadaşlar merhaba,
10 tane akdeniz servim var hepsi aniden kurumaya başladı. özellikle alt dallardan başladı kurumalar. konrol ettim dalların gövde birleşimlerinde küçük delikler var sanırım ağaç kurdu bununla nasıl mücadele edebilirim bilgisi olan varmı acaba???

mimARif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2020, 22:19   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2020
Ağaç kızılkurdu( matkap) tan nasıl kurtuluruz

Nur Elif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2020, 16:19   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2020
Ayni seyi yasadigimda kirec bana yetmisti

camper22 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2020, 21:03   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nur Elif Mesajı Göster
Ağaç kızılkurdu( matkap) tan nasıl kurtuluruz
https://arastirma.tarimorman.gov.tr/...kizilkurdu.pdf

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024