agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-08-2014, 22:37   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2014
Merhaba,

İstanbul'daki yağmurlarla birlikte şimşirlere Şimşir Tırtılı dadanmış ve bir kaç gün içerisinde neredeyse hepsini tüketmişler.

Bu tırtılları uzaklaştırmak için bir yöntem önerebilir misiniz?

Aşağıda ilgili fotoğrafları paylaşıyorum

kutupbahcesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2014, 10:16   #32
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Yerinizde olsam hemen bir insektisit kullardım. Hem de bir hafta ara ile birkaç kez yapardım.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2014, 21:29   #33
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Tırtıllara karşı (eğer bulabilirseniz) Delfin WG de kullanabilirsiniz.

Delfin hakkında detaylı bilgi : Organik tarımda kullanılması onaylanmış zirai ilaçlar ve bioinsektisitler

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2014, 21:00   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2014
tırtılları yok ettim benim şimşiride yiyip bitirmişer çalı süpürgesi gibi oldu aynı ee peki bu şimşir tekrar yaprak verecekmi acaba

soner54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2014, 19:48   #35
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi soner54 Mesajı Göster
tırtılları yok ettim benim şimşiride yiyip bitirmişer çalı süpürgesi gibi oldu aynı ee peki bu şimşir tekrar yaprak verecekmi acaba
Bu yıl galiba şimşirlerde yaygın olarak tırtıl görüldü.. Benim bahçemdeki şimşir çitini de evde olmadığımız iki gün içinde yiyip bitirmişler Hemen Delfin yaptık, ama iş işten geçmişti tabii....
Çiti yenilemek istedik ama her zaman gittiğim fidanlıkta bahara kadar beklemem önerildi, onların şimşirlerinde de aynı sorun varmış çünkü...
Ne şanslıyız ki, sayın Nuri Mürvet komşumuz ve dostumuz.. Geçenlerde uğramıştı. Şimşirlerin halini görünce, yenikleri elle silkeleyerek iyice temizlememizi ve beklememizi, baharda tekrar yeşerebileceklerini söyledi. Biz de dediğini yapıp bitkileri temizledik ve insektisitle ilaçladık. Şimdi bekliyoruz..

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2015, 11:00   #36
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2015
şimşir

çok kısa sürede bahçeyi saran bu durumun sorumlularını yakaladım.

Eklenen Resimler

hakan akyar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2015, 11:02   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2015
ilaç

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi soner54 Mesajı Göster
ilaç olarak ne kullandınız kardeşim?

hakan akyar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2015, 20:21   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2013
ilac

Chlorpyriphos ethyl veya lambda cyalothrin etken maddeli ilaçlar basari getirir. Simsirlerinize doğru besleme yaparsanız tamamen kuruma olmadıysa toparlaması mümkündür insaallah

vatanaskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2015, 14:35   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2015
şimşirlerim kuruyor

Merhaba, foruma yeni üye oldum. Evimin bahçesinde yaklaşık 50 adet şimşir var.5 yıldır gayet iyi idiler. Son 15 gündür hızla yapraklar sarardı ve kuruyan yaprakların üstünde ve aralarında sanki örümcek ağına benzeyen beyaz renkli ince ve yoğun iplik yumağı gibi oluşumlar var.arada yeşil kalmış kurumamış yapraklar da var. 3. ve 4. fotoda kök ve köke yakın gövde resmi var.Son foto da ise henüz yeni kurumaya başlayan yapraklar görülüyor.Bu hastalık hakkında bilgisi deneyimi olan arkadaşlardan acil yardım rica ediyorum.Resimleri ekliyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen hamtop : 01-08-2015 saat 16:12 Neden: Resim eklemek için
hamtop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2015, 16:22   #40
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hamtop Mesajı Göster
Merhaba, foruma yeni üye oldum. Evimin bahçesinde yaklaşık 50 adet şimşir var.5 yıldır gayet iyi idiler. Son 15 gündür hızla yapraklar sarardı ve kuruyan yaprakların üstünde ve aralarında sanki örümcek ağına benzeyen beyaz renkli ince ve yoğun iplik yumağı gibi oluşumlar var.arada yeşil kalmış kurumamış yapraklar da var. 3. ve 4. fotoda kök ve köke yakın gövde resmi var.Son foto da ise henüz yeni kurumaya başlayan yapraklar görülüyor.Bu hastalık hakkında bilgisi deneyimi olan arkadaşlardan acil yardım rica ediyorum.Resimleri ekliyorum.
Şimşirleriniz hastalıktan değil zararlı istilası yüzünden ölüyorlar. Acilen önlem almazsanız tamamı kısa süre içinde kuruyacaktır.

Aşağıdaki linke göz atın Mücadele için yapılması gerekenleri bulacaksınız.
Makaleler - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2018, 12:36   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2018
Ligustrum kuruması

Merhaba

Evimin bahçesinde çit amaçlı ekilmiş iki sıra ligustrum mevcut. Evim İskenderun da. Her yıl nisan mayıs ayında çok güzel sürgün veren bitkilerim iki yıldır bu bu tür sürgün vermediği gibi aşağıdaki fotoğraftan görüleceği gibi komple kuruyor. Yan yana olan ve aynı zamanda ekilmiş olan bu ligustrumlara ilkbaharda gübre verirdim. Halen aynı şekilde devam ediyorum ama bitkilerimin % 50 sini kaybettim. Yeni fidanlar ektim. Bitkimin dallarında keserek zirai ilaç gübre satanlara danıştım , mantar ilacı verdiler . Bunları kullandım ama hiç bir yararını göremedim. Kurumaya devam ediyorlar. Fotoğraf ise bugüne ait . Bu konuda çaresiz kaldım , bitkinin gövdesinde kurtçuklar veya lekeler yok. Yan yana olan bitkilerden bir gayet iyi durumdayken diğer fotoğraftaki gibi kuruyor. Bu hastalık mı yoksa toprak tabanından gelen bir sorun mu. Bitkiler güneşli bir ortamda ve toprak kurumadan sulama yapıyorum. Yani toprak sürekli nemli.
Bu konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim.

Selam ve saygılarımla

Eklenen Resimler

renmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2023, 20:29   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2023
şimşir yapraklarındaki kahverengilik

Merhaba, bonsai yapmak için izmir karşıyaka orman bak. fidanlığından 2 şimşir aldım. Yaprakları kısmen kahverengi idi. Mevsim değişiminden dolayı öyle olduğu söylendi.

Sonra torbalı orman bak. fidanlığından da 12 adet şimşir aldım. Torbalıdakiler 40 cm ve oldukça canlı ve gürler.

Forumdaki tartışmayı görünce panikledim. Şimşirlerde mevsim geçişlerinde yapraklarda renk değişimi oluyor mu? Yoksa bir hastalık söz konusu olabilir mi?

Mustafa35buca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024