agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-05-2009, 18:09   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2009
bitli süsen

Merhaba,
Bitkiler konusunda henüz çok yeniyim. Dün terasta baktığım rizomlu süsenimin dibinin bembeyaz haşere dolu olduğunu gördüm. İç yapraklardan birini bile çürütmüşler. Eldiven giyip tamamını temizlemeye çalıştım, yaprakların içini temizlemek oldukça zor oldu. Süsenlerimi annemin bahçesinden almıştım, yıllardır herhangi bir bakım olmaksızın kendi hallerinde gayet sağlıklı yaşayıp ürüyorlardı. Sorunun çözümü kadar nedenini de merak ediyorum, acaba suyunu mu fazla kaçırdım, yoksa sakınan göze çöp mü battı? Benzer sorunları yaşayan arkadaşlardan yardım bekliyorum, bir ricam daha olacak, zehirli ilaçlar yerine daha doğal çözümler önerirseniz sevinirim çünkü iki tane haylaz köpekle aynı mekanı paylaşıyorlar.

Morning Glory Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2009, 09:46   #2
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bahsettiğiniz haşereyi tanımlayacak bir tarifte bulunmamışsınız. İris kurdu olduğunu varsayıp çözümü anlatıyorum. Evde ilaçsız mücadelesi sabır ister. Bulaşık yaprakları kesin. Eldivenlerinizi giyip topraktaki haşereyi toplayın. Bitki kök boğazını açıp rom çevresini de temizleyin. Bu arada yumurta da görebilirsiniz, onları da atın. Ev yapımı ilaç tariflerinden sabunlu ve sarımsaklı olana acı biber de katıp hazırlayın. haftada bir uygulayın.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2009, 15:50   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2009
İlginiz için teşekkürler Mine Hanım, pek tarif edilecek gibi değil bu böcekler. Çok küçük, beyaz ve eklembacaklı yaratıklar. Dokunulduğunda hemen parçalanarak ölüyorlar. İlk farkettiğimde koloni halindelerdi, bu gün birkaç tane daha sağ kalan böcek gördüm ve temizledim. Tekrar görürsem tavsiye ettiğiniz karışımı uygulayacağım.

Morning Glory Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 14:51   #4
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Benim süsenlerde çiçeklerinde kurtlar var.Çiçek açamıyor.Çiçeğin birini açtım.İçinde 3-4 tane beyaz kurt çıktı.Bunun neden olduğunu bilen var mı?

Eklenen Resimler

Düzenleyen çiçeksever : 08-05-2013 saat 13:53 Neden: Resim Ekleme
çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024