agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-11-2012, 08:52   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaktüs Mesajı Göster
Soğanları sökmeyi düşünmediğim soğanlı bitkilerim var. Sümbüllerim mesela... (Geçen sene de sökmemiştim bu sene yeniden çiçeklendiler.)

Nergislerimi, çiğdemlerimi ve lalelerimi de sümbüllerim gibi sökmeyi düşünmüyorum... Hastalıklardan, mantardan vs korumam için bir uygulama yapmam gerekir mi? Yoksa toprağı sulamadığım, çürümelerine sebep olmadığım müddetçe güvende kalırlar mı?
evet bende merak ettiğim konulardan biri bu.soğanların hangileri topraktan çıkarmazsak ölür.hepsini topraktan ne zaman toplamalı ,ben çok fazla soğanım olduğu için toplamıyordum.eğer toprakta kalmalarında sakınca varsa artık toplayım.

selami2012 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2013, 20:28   #32
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Lale, sümbül, Lilium, Gladiol gibi bazı bitkilerin soğanlarını topraktan çıkarmadan bırakabilirsini.

Peki, bırakırsanız neler olur ?:

1. Etrafında yavrularla birlikte ertesi yıl kalabalık bir aile şeklinde toprak yüzüne çıkarlar, kalabalık oldukları için soğanların irileşme şansı az olur. Ancak iri soğanlar çiçek verir. Bu nedenle her 2 yılda bir soğanları söküp dikmek daha faydalı olur.
2. Toprak oturup, sıkışır.sertleşir. Dolayısıyla yerinde bırakılan soğanların bitkileri zayıf gelişir.
3. Soğanların yerleri bell olmadığı için basılıp ezilebilir,
4. Eğer su duran bir yerde ise, durgun su soğanları çürütebilir ve yok eder.
5. Bazı türler (Gladiol, yıldız ) soğanları eğer kışın aşırı soğuk olursa, toprak donarsa soğanlarda donabilirler.
6. Bazı toprak altı canlıları (Köstebek vb.) soğanlarınızı toplayabilir.

Benim aklıma gelenler bunlar. Bence zamanı gelince söküp, kurutun ve bir bez torba içinde,gazete kağıdı arasında serin-gölge, kuru bir yerde muhafaza edin ve zamanı gelince dikin.
Not: Lilium soğanlarını kurutmayın, nemli torf, talaş vb. içinde muhafaza edin.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2013, 12:25   #33
Yeni Üye

ummu_gul's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2012
Galeri: 1
selam ,

mavi sümbül almıştım ilk günler iyi gidiyordu ama şimdi yapraklarda yumuşama başladı ev sıcak geldi galiba gece dışarı koymak işe yaramadı ne yapmalıyım

ummu_gul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2013, 00:33   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2013
Bu sene bahçede yıldızlar çok güçsüz oldular. Önceki senelerde çok kuvvetliydiler ve büyük çiçek açıyorlardı. Bu sene tomurcuklar bile hemen açmıyor açsa da küçük kuvvetsiz oluyor. Yaprakları bozuluyor. Bütün yıldızlar bu şekilde acaba ne olabilir?

rexioqmar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2013, 22:30   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Galeri: 6
Sn. rexioqmar;
Sanırım kırmızı örümcekten bahsediyorsunuz. Benim yıldızlarımda da aynı sorun var. Örümceğin kendisi çok küçük olmalı ki, gözle görünmüyor. Sitede üye olan bir ablamın bana tavsiye ettiği ilacın ismini vereyim. Henüz denemedim ama faydalı olduğunu söyledi. İlacın ismi; Avirmec Ec.
Saygılar...

Emine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2018, 12:50   #36
Ağaçsever

ksantip's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2008
su ile seyreltilmiş çamaşır ağartıcısı işe yarar mı?Ticari ilaç kullanmak gerekli değil bence.Doğal fungisit kullananlar vardır elbet.

ksantip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024