agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-09-2008, 16:31   #31
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Birşey,yeni diktiğim Fıstık Çamı Fidanlarımın ibrelerini yiyor.

Merhaba,

Birşey,yeni diktiğim Fıstık Çamı Fidanlarımın tepesinde bulunan ibrelerini yiyor.

Ne olabilir? Bölgedeki çiftçiler tırtıl olabileceğini söylediler. Mümkün mü?

Bölge: Çanakkale, Bayramiç, Söğütgediği Köyünün, Hacıbekirler Köyünün ve Muratlar Köyünün oluşturduğu üçgenin ortasına yakın bir yer.

Saygılar

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2008, 18:07   #32
Ağaç Dostu

Mehmet Can's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2008
Galeri: 45
Oğuz bey keçi olma ihtimali varmı.

Mehmet Can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2008, 15:02   #33
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Merhaba,

Keçi olmamalı diye düşünüyorum.

Arazi 6 sıra tel ile çevrili. Sanki ibreleri traş yapar gibi yemiş. Tepelere zarar vermemiş.

Name:  IMG_0754.jpg
Views: 33684
Size:  52.3 KB

Fotoğrafını koyacaktım ama beceremedim galiba.

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2009, 15:14   #34
Ağaç Dostu

ilkerr54's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2008
Hastalık

Fıstık çamlarımın üst tepelerinden siyahlık oluştu ve oradan boynunu büktüler ne tür ilaç kullanmam lazım.....

Eklenen Resimler

ilkerr54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2009, 09:20   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2008
2 çam 2 hastalık

Bahçemdeki çamlardan iki tanesi iç kısımlarından başlayarak kurumaya başladı. Dış görünümde tespit edebildiğim anormalliklerinin fotoğraflarını aşşağıya ekliyorum.
Birinci çamın iğneleri arasında örümcek ağına benzer bir yapı oluştu ve iç dallar tamamen kurudu. Bu sene verdiği sürgünler üzerindeki iğnelerde de nokta nokta kuruma başladı.

İkinci çamın dalları üzerinde top top çıkıntılar var. Koşnil gibi bir sey ancak içi kuru koparıp ezince sadece toz çıkıyor.

Bu çamları kurtarmam için yardımlarınızı bekliyorum.

Eklenen Resimler

Gokhan Basan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2009, 11:30   #36
Yeni Üye

ravza gülü's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2009
benim de 2 çam agacım var.cinsi hemen hemen aynı sayılır igneli yaprakları biraz daha uzun sadece.taşındıgım için çamlarımın yeri degişti,bu arada çalarım büyük saksıda 4 yaşındalar.birinin yapraklarında kuruma başladı digerinde de pamuksu beyaz bir görüntü var gövde ve dal kısımlarında. bu arada hiç budamada yapmadım.ne yapmalıyım.

ravza gülü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2009, 17:44   #37
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Sarıçamlardan bazılarından yoğun şekilde dökülmüş susam tipinde ve büyüklüğünde ,kızıl ve kahverengi tonlu ,dikkatli bakıldığında çizgileri olan bir takım cisimler var, ezince içlerinde çok az beyaz bir sıvı çıkıyor...Bunlar aynı şekilde yan tarafta duran gürgen yapraklarının da üstüne geçmişler.
Bu nedir? Süpracide yeterli olur mu?

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2010, 09:49   #38
Ağaçsever

unbrekable's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2010
Çam ağaçlarında kuruma

bunlar da çam agaçlarımda ki sorun ...
çam agaclarıda sararıyor ve dökulüyor bunun nedeni nedir ne yapmam gerekiyor ...

Eklenen Resimler

unbrekable Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2011, 17:54   #39
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
ilk önce onlar çam değil mazı dır. ayrık otunun içinde boğulmuşa benziyolar birde susuzlukluktan heba olmuşlar

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2011, 21:20   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2011
Ağaçlarınız ne durumda bilemiyorum,uzun zaman geçmiş,bu bizim bildiğimiz kabuklu bit,karıncalarda bunları seviyor,karıncaların ağaçına gelme sebebide bunları toplamak,anack karıncalar bunları bitirip ağaçınızı kurtacak kadar çok çalıştılar mı bilemem,zaman zaman ağaçlarınıza böcek ilaçı verirseniz diğer bitkilerinize veririken, çam diye böyle zararlıların yaşamamıyacağı düşüncesi olur insanlarda, ayrıca ağacınızda ya da her hangi bitkinizde yapraktan farklı bir leke varsa sizin gözle göremiyeceğiniz bir böcek olup olmadığını anlamak için lütfen bir büyüteçle bir kağıt üzerine alıp ,inceleme yapın,böcek değilse herhangi bir virüs gibi yapılıcı her hangi başka hastalık olup olmadığını anlamak için en iyi çözüm budur..

Bitki Sevdalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2011, 21:24   #41
Yeni Üye

mazılar fazla suyuda, susuzluğuda sevmez,her iki durumda da resimde görüldüğü gibi olur,kışın çok su tuttan bir bölgede ekiliyse,ilkbaharda bu duruma gelir,yazın susuz kalırsada yaz sonundaki halide yine aynıdır. Kışın çok su durmasından olmuşsa mantar olması kesindir...

Eski 24-10-2011, 21:30   #42
Yeni Üye

bu bir çeşit bit ya da bizim tabirimizlede örümcek,şu an bitkileriniz büyük ihtimalle tamamen ölmüş olmalıdır,iğneli grup ağaçlarda gövdeden başlayıp uça giden kurumalarda lütfen böcek ilaçı kullanmanızı tavsiye ediyorum,özellikle o dalları büyüteçle incelemenizi ancak,bazen büyüteçlede göremiyeceğim küçüklükte böceklerde bulunmaktadır,böyle bir kuramada, mazı dışındaki,iğneli grup ağaçlarınıza böcek ilaçı uygulayınız..

Eski 21-11-2011, 07:08   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-11-2011
Merhabalar,
bahçemdeki çam ağacım kurumaya başladı.
Aynı bu şekilde geçen sene de bir ağacımı kaybettim.
Bunu da kaybedersem çok üzülücem.

Ağacı kurtarma şansım var mı?
Ne yapabilirim?

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Eklenen Resimler

cemcakmak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2011, 23:21   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemcakmak Mesajı Göster
Merhabalar,
bahçemdeki çam ağacım kurumaya başladı.
Aynı bu şekilde geçen sene de bir ağacımı kaybettim.
Bunu da kaybedersem çok üzülücem.

Ağacı kurtarma şansım var mı?
Ne yapabilirim?

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Merhaba sayın cemcakmak

Ağacınız Mavi Ladin (Picea pungens)

Paylaşmış olduğunuz fotoğraflardaki görüntüden ağacınızdaki sorun (Lophodermium macrosporum) mantari hastalık belirtilerine benziyor.

Belirtileri : İğne yapraklarda koyu renkli lekeler belirir, bunlarda yavaş yavaş kırmızılaşma, sararma ve esmerleşme olur.

İğne yaprakların dip kısımlarında damar boyunca esmer siyah oval oluşumlar ortaya çıkar.

İğne yapraklar aşağıdan yukarıya içten dışa doğru ölürler.

Bazen, ölü iğne yapraklar dökülmeyip ağaçta asılı kalır ve alt yüzde üreme yapıları fincan şeklinde (apotesyum) oluşur.

Dökülmüş olan hasta iğne yaprakların her iki yüzünde bunlar oluşur.

Tedavi için hastalık belirtilerinin başlangıcında, bu belirtiler genelde haziran ayında kendini gösterir bakırlı ilaçlarla veya bordo bulamacı ile mücadeleye başlanması gerekli idi.

Şimdi vakit kaybetmeden ilk %2 lik bordo bulamacı uygulamasını yapın, süreci takip edin.

Uygulama öncesi ağacı silkeleyerek hastalıklı ibrelerin mümkün olduğunca dökülmesini sağlayın, alt temizliğini yapın, çıkan ibreleri yakın, bu işlemlerden sonra ilaçlı tedaviye başlayın.

Hastalık çok ilerlemiş kurtulma şansı az fakat müdahalemizi yapalım, Allahtandır yaşama isteği varsa düzelebilir.

Hastalık belirtisi olarak benzerlik gösterdiği için paylaşayım, ikinci ihtimal ağacınız çim alanda bulunduğu için aşırı sudan kök çürümesinden kaynaklanan belirtileride gösteriyor.

Ağacınızın konumunu siz biliyorsunuz değerlendirmenizi yaparsınız.

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2011, 22:52   #45
Yeni Üye

Sayın Nuri Bey,

Bu tür bir durumdan dolayı,birçok uzman ve ziraat mühendisi ve ilaç firmasıyla itribata geçip,sayısız ilaç kullandık,bize de sizin dediğiniz gibi mantar denildi,hem kökten,hemde üsten bir sürü ilaç kullandık sonuç şu oldu,bitki kendine bir iki hafta için düzelip,tekrar kuruma başlıyordu..
Şu an ismi aklımda olmayan bir böcek ilaçı kullanmamız tavsiye edildi,en son çareydi bizim için,ilaçın mavi olduğunu hatırlıyorum,sizin dediğiniz gibi bakırlı ya da çinko içerikli olabilir uzun zaman geçti,bir hafta içinde kuruyan yerlerden yeni filizler çıkmaya başladı ve bir ay içinde bitki eskiinden iyi hale geldi...
Bunu öneren kişi eğitimli ve alaylı biriydi...Daha sonra bunu bana ilaç veren mühendislere bildirdim,kendileride inanmadı gelip baktılar..Bu konudaki düşünceniz nedir..?
Mazılarda,elvodi de smargatta sizinde bildiğiniz gibi mantar çokca yaygındır,iğneli gruptaki bu gösterge her ikisinide karşılaştırdığınızda yetiştirici olarak şunu söyleyebilirim farklı..

Eski 25-11-2011, 20:20   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bitki Sevdalısı Mesajı Göster
Bu tür bir durumdan dolayı,birçok uzman ve ziraat mühendisi ve ilaç firmasıyla itribata geçip,sayısız ilaç kullandık,bize de sizin dediğiniz gibi mantar denildi,hem kökten,hemde üsten bir sürü ilaç kullandık sonuç şu oldu,bitki kendine bir iki hafta için düzelip,tekrar kuruma başlıyordu..
Şu an ismi aklımda olmayan bir böcek ilaçı kullanmamız tavsiye edildi,en son çareydi bizim için,ilaçın mavi olduğunu hatırlıyorum,sizin dediğiniz gibi bakırlı ya da çinko içerikli olabilir uzun zaman geçti,bir hafta içinde kuruyan yerlerden yeni filizler çıkmaya başladı ve bir ay içinde bitki eskiinden iyi hale geldi...
Bunu öneren kişi eğitimli ve alaylı biriydi...Daha sonra bunu bana ilaç veren mühendislere bildirdim,kendileride inanmadı gelip baktılar..Bu konudaki düşünceniz nedir..?
Mazılarda,elvodi de smargatta sizinde bildiğiniz gibi mantar çokca yaygındır,iğneli gruptaki bu gösterge her ikisinide karşılaştırdığınızda yetiştirici olarak şunu söyleyebilirim farklı..
Merhaba sayın Bitki Sevdalısı

Hasta olan ibreli ağacınızın türünü söylememişsiniz.

Hastalığın başlangıç aşamasında farkedilip, hastalık türünü doğru yorumlamak tedavide başarı oranını yükseltir.

Sizin anlattıklarınızdan benim anladığım ve yorumum; İlk baştan yanlış hastalık teşhisi konmuş bunun neticesinde yanlış ilaç kullanımı uygulanmış, ağacınız tepkisini zaten vermiş, sonradan tavsiye edilen (İnsektisit) böcek ilacı uygulamasında ağacınız iyileşme sürecine girmiş teşhis ve uygulama doğru olmuş, tavsiyeyi veren arkadaşımız konusunda uzmanmış taktir etmek gerekir.

Ağacınıza musallat olan Mantar(Fungus) hastalığı değil zararlıymış...

Mazı, Elvudi, Smaragd türlerinde mantar hastalığı belirtileri genelde, zararlı (Kabuklu Bit , Koşnil, unlu bit, yaprak biti) oluşumu ile başlar.

Bu zararlıların ürettiği glikoz şekeri hava ile teması neticesinde mantar (Fungus) hastalığına dönüşür.

Zararlı böceklerin ağaca verdiği zararlar genelde atlanır veya fark edilmez, zararlı sonrası siyah mantar oluşumu göze çarpar, tedavi içinde uygulama bu yönde olur.

Süreci iyi bilen uzman bunu dikkate alır ve tedavi için uygulama sürecine başlar.

Sizin paylaşmış olduğunuz 40. mesajdan alındıdır.(bizim bildiğimiz kabuklu bit,karıncalarda bunları seviyor,karıncaların ağaçına gelme sebebide bunları toplamak,anack karıncalar bunları bitirip ağaçınızı kurtacak kadar çok çalıştılar mı bilemem)

Dikkat; İster ibreli ağaç veya yaprak döken, dökmeyen çalı olsun karınca faliyeti varsa ağacınızı hemen kontrol edin zararlı oluşumu başlamıştır.

Zararlılarla karıncalar ortak çalışır, zararlı karıncayı çekebilmek için glikoz salgılar karınca bu rüşvetin karşılığında zararlıyı korur ve zararlı yumurtalarını toprağa taşır. Zararlının üreme döngüsüne isteyerek veya istemiyerek yardım eder.

Aynı şekilde haziran ayı sonrasında ağaçlarda veya çalılarda Sarıca (Eşek Arısı) dediğimiz arı cinsi musallat olmuşsa yine ağaçlarınızın yapraklarını ve gövdelerini kontrol edin, bu arı cinsi etçildir zararlıları (Kabuklu Bit , Koşnil, unlu bit, yaprak biti) yemeye gelir.

Karınca ve Sarıca (Eşek arısı) faliyetlerini gözlemleyin zararlı oluşumunun habercileridir.

Tekrar etmekte fayda olduğuna inanıyorum, Hastalığın başlangıç aşamasında farkedilip, hastalık türünü doğru yorumlamak tedavide başarı oranını yükseltir.

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2011, 14:19   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2009
Sayın Cem Çakmak ,
Bu fotoğraflar akla 2 olasılık getiriyor.
İlk bakışta ağacınızda "Elatobium abietinum" denen bir afit(yaprak biti) türünün yaptığı zarar göze çarpıyor.
İlaçlamayı ilk sene ayda bir sistemik ve kontakt etkili insektisitleri münavebeli kullanarak yapmanız başarılı sonuçlar verecektir. Yani ilk ilaçlama kontakt etkili ikinci ilaçlama sitemik etkili 3. ilaçlama kontakt etkili, 4. ilaçlama sistemik olmak üzere şubat kasım arası yapacağınız 8 ilaçlama bu ağacın problemini çözecektir, ertesi sene ise ağacınızı çok iyi gözlemleyerek 6 haftada bir yapacağınız ilaçlamalarla problem kesinlikle ortadan kalkacaktır.

İkinci olasılık ise "Gremmeniella abietina" denen bir fungus türü. Bu hastalıklada mücadele ederken uygun fungusitlerle gene ayda 1, şubat-eylül arası ilaçlama yapmanızı öneririm.Bu hastalıkla mücadele ederken ilaçlamalarda en başarılı sonucu "chlorothalonil" etkin maddeli ilaçlarla alırsınız. Çeşitli firmaların bu etkin maddeli ilaçları mevcut.

Kesin teşhis için daha yakından çekilmiş,hatta hasta dalı kesip eninden ve çok yakından bir kaç foto gönderirseniz daha sağlıklı olur.
Kolay gelsin...

UzaklarII Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2011, 14:51   #48
Yeni Üye

Gremmeniella Abietina Zararı

Çeşitli fotoğraflarda Gremmeniella Abietina zararı.

Eklenen Resimler

Eski 21-12-2011, 14:56   #49
Yeni Üye

Elatobium abietinum

Elatobium abietinum zararları.

Eklenen Resimler

Eski 04-04-2012, 10:30   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2009
Çam ağacı hastalıkları

Merhabalar evimde balkonumda saksıda baktıgım çam agacimin govdesinde yaglanma basladi ayrica saksinin altina yere dokulmus pekcok minicik orumcekler buluyorum. Mutlaka bir hastalik var ama caresini bilemiyorum ne tur ilac kullanmam gerekiyor? Bilgisi olan var mı?

oskefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2012, 10:35   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2009
Benimde balkonumda saksida baktigim cam agacim var govdesinde yaglanma basladi ayrica saksinin altina minicik orumcekler buluyorum. Bir hastalik var ama ne oldugunu anlayamiyorum. Ne yapmam ne ilac kullanmam lazim?

oskefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2012, 19:49   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-06-2012
İğne Yapraklı Çamım Kurumaya Başladı

Benim de ağacımda kuruma başladı. Sebebi ve tedavisi konusunda yardımlarınızı bekliyorum.

Acaba ağacımın cinsi nedir?

Teşekkürler

Eklenen Resimler

Düzenleyen ZekAgac : 25-09-2012 saat 12:35 Neden: ilave
ZekAgac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2015, 21:30   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-12-2008
Çam ağacı hastalık

Merhaba;
Çam ağaçlarım 1 seneden kısa bir sürede bu hali aldılar hastalıkları nedir nasıl tedavi edebilirim ?
Teşekkürler.

Eklenen Resimler

theatory Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2016, 11:23   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2016
[IMG][/IMG]

Merhabalar
4 ay once cam agaci aldim 3 aydir gayet saglikli iken bi kere suyunu aksattiktan sonra kurumaya basladi. Duzenli olarak suluyorum havalarin isinmasiyla disari koymaya basladim cunku evim cok gunes almiyo ama daha da kotulesmeye basladi. Ne yapmam lazim kurtarabilir miyim

MelikeG. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2016, 13:38   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2016
Teşekkürler

caglarda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2016, 06:52   #56
Ağaçsever

kibrit's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2008
ağaç kurtuldu mu?

kibrit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2016, 03:24   #57
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ZekAgac Mesajı Göster
Benim de ağacımda kuruma başladı. Sebebi ve tedavisi konusunda yardımlarınızı bekliyorum.

Acaba ağacımın cinsi nedir?

Teşekkürler
Ağacınızın cinsi Köknar (Göknar)

Magnuzyum sülfat eksikliği olabilir.

Benzeri sorunu ben de bir kaç yıl önce aşağıdaki en sağ ağacımın sol tarafında yaşamış ve kime sordu isem, düzgün ve tatmin edici çözüm alamamıştım.

Her gören bu ağaç gidici geçmiş olsun derken, aldığım bazı tiyolar ile kendi başıma önce mantar, ilacı, ardından, yapraktan hümas ve en son olarak topraktan magnezyum sülfat uygulaması ile ile ağacımı kurtardım.

Belli belirsiz hafif sararma esintileri hala duruyor ama. tepe tomurcuğu ve yan dallar geçen sürede fazlası ile canlılık ve gelişme gösterdi. Bir kaç gün içinde yeniden hem o ağaç hem de tüm çit mazıları için magnezyum sülfat desteği vereceğim.

Düzenleyen s.serdar : 29-04-2016 saat 04:22
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2016, 14:58   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MelikeG. Mesajı Göster
[IMG][/IMG]

Merhabalar
4 ay once cam agaci aldim 3 aydir gayet saglikli iken bi kere suyunu aksattiktan sonra kurumaya basladi. Duzenli olarak suluyorum havalarin isinmasiyla disari koymaya basladim cunku evim cok gunes almiyo ama daha da kotulesmeye basladi. Ne yapmam lazim kurtarabilir miyim
Bitkiler in kök gelişimi boyla birlikte artış gösterir. zamanla gelişen bitki köklerini daha uzağa salamaz ama kökler gelişmeye devam edip birbirlerine dolanıp kendi kedini boğar. bu yüzden bu tür bitkilerde saksıyı büyütmeniz gerekir.
ayrıca çam ağacı çok fazla suya ihtiyac duymaz. fazla sulama saçak köklerde ve kök boğazlarında mantari hastalıklara yol açabilir. bu da solma ölme gibi durumlara yol açabilir.
son olarakda bazı besin eksiklikleride solma sararma gibi etkiler yapar.
misal yaprak sararmasında en çok demir eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

somara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2017, 16:43   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-09-2017
merhabalar.. ben de terasımdaki çam ağacımda yoğun kuruma problemi yaşıyorum.. mantar ilacı olarak ne kullandığınızı öğrenebilirmiyim?

ozozgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2017, 03:31   #60
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozozgan Mesajı Göster
merhabalar.. ben de terasımdaki çam ağacımda yoğun kuruma problemi yaşıyorum.. mantar ilacı olarak ne kullandığınızı öğrenebilirmiyim?
Mantar hastalığı olduğuna nasıl karar verdiniz?

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024