agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni148Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-02-2009, 16:46   #31
Ağaç Dostu

begonvil 14's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2008
Unlu bit yanındaki çiçeklere bile bulaşıyor. Gardenyanızı ellediğinizde öbür çiçeklerinize dokunmayın, Diğer çiçekleri yanından alın. Kalmadı gibi görünüyor ama bir kaç günde tekrar çoğalıyor.
İnşallah kurtulursunuz unlu bitlerden. Çok sıkıntı verici bir emici unlu bit.

cimeyra beğendi.
begonvil 14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2009, 13:38   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Wink Unlu Bit Mücadelesi

Sevgili Begonvil....Sebze ve meyvelerdeki hastalık ve zararlılarla mücadelede
Organik ilaç arayışını anlıyışla karşılıyorum çünkü tavsiye edilen dozlara uyulmadığında ve son ilaçlama ile hasad arasında geçmesi gereken süreye uyulmadığında bu meyveleri tükettiğimiz için sağlığımıza bundan olumsuz etkileniyor.Ancak süs bitkileri ve dış mekan bitkilerimize Türkiye de ruhsatlandırılmış sonderece etkili insektisit ve fungisitler var neden bunları kullanmayalım ki?

sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2009, 14:00   #33
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sercan1969 Mesajı Göster
Sevgili Begonvil....Sebze ve meyvelerdeki hastalık ve zararlılarla mücadelede
Organik ilaç arayışını anlıyışla karşılıyorum çünkü tavsiye edilen dozlara uyulmadığında ve son ilaçlama ile hasad arasında geçmesi gereken süreye uyulmadığında bu meyveleri tükettiğimiz için sağlığımıza bundan olumsuz etkileniyor.Ancak süs bitkileri ve dış mekan bitkilerimize Türkiye de ruhsatlandırılmış sonderece etkili insektisit ve fungisitler var neden bunları kullanmayalım ki?
Ben evdeki ve balkondaki bitkilerime bahsettiğiniz ilaçları kullanmaya çekiniyorum. Çiçeğe el değerse zehirlenebiliriz ya da ilaçlanmış bitki evin havasını zehirler, diye düşünüyorum.

nil-nilüfer beğendi.
yukka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2009, 14:26   #34
Ağaç Dostu

begonvil 14's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2008
Bir bayinin tavsiyesi üzerine ilaç aldım. Çiçeklerim tümden öldü. Artık kullanmak istemiyorum. Bir ilaç araştırdım ama onun da tümden çözüm olmadığını duydum. O yüzden bitkisel ev yapımı ilaç uyguladım. Kesinlikle unlu bitten kurtuldum.
Yine unlu bit ve benzeri zararlılarla karşılaşsam yine aynı yöntemi uygularım. Çok memnunum. Keşke ölen çiçeklerime de bunu uygulasaydım.

begonvil 14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2009, 14:34   #35
Ağaç Dostu

Unlu Bit...

Sn begonvil zirai mücadele ilaçlarının piyasaya çıkması uzun araştırma ve incelemelerden sonra gerçekleşiyor.Bu süre yaklaşık 10 yıl.. bu süre zarfında doğru dozlarda ve doğru zamanda ve doğru bitkiye zararı olmadığı ve insan sağlığı açısından güvenli olduğu kanıtlanırsa o zaman piyasaya çıkmasına müsade ediliyor...Tahminim sizin ilaç aldığınız zirai ilaç bayii size yanlış ilaç tavsiye etmiş **** siz dozu biraz yüksek tutmuşsunuz aksi taktirde bir ilacın bir bitkiyi yakması mümkün değil...

Eski 22-02-2009, 14:39   #36
Ağaç Dostu

İlaçlar...

Sevgili Yukka Laser diye bir ilaç var mesela hem kokusuz hemde güvenli son ilaçlama ile hasat arasında geçmesi gereken süre bu ilaçta 0 gün...Menşei bir toprak bakterisinin mayalandırılmasıyla elde edilmiş bu bakteri toprakta çürükçül yaşayan ve insan sağlığına zararı olmayan bir bakteri.. bu ilaç İyi Tarım uygulamasında ve Organik Tarımda kullanımına müsade edilen bir ilaç size bu ilacı tavsiye edebilirim...

Eski 22-02-2009, 23:07   #37
Ağaç Dostu

yaprak 92's Avatar

Giriş Tarihi: 21-01-2009
sayın begonvil14
bize de bu ev yapımı ilacı tarif edebilirmisiniz acaba?
küçük bir bahçem var ve 2-3 yeni fidanım oldu bunlar ve güller için bordo bulamacı önerdiler, aldım ,ama henüz kullanmadım.bu ilaç hakkında fikir verecek arkadaşlarım vardır umarım.bekliyorum.Teşekkürler

yaprak 92 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2009, 23:25   #38
Ağaç Dostu

Bordo bulamacı

Önemli!!!! Ağaçlarınız uyandı ise kesinlikle kullanmayın...Size satılan göz taşı mı yoksa bordo bulamacı mı? Bordo bulamacı göztaşı+kireç karışımından oluşur...

BORDO BULAMACININ HAZIRLANIŞI VE UYGULAMALARI

Bordo bulamacı, göztaşı (Bakır Sülfat %98) ve kireç kullanarak hazırlanan bir karışımdır.

Bordo bulamacı çok sayıda fungal ve bakteriyel hastalıklara karşı kullanılabilen bir tarım ilacıdır. Özellikle sonbaharda (yaprakların ¾’ü **** tamamı döküldüğünde) ve ilkbaharda (gözler uyanmadan önce) meyve ağaçlarına bordo bulamacı uygulandığında, ertesi yıl çıkabilecek potansiyel olarak bulunan pek çok hastalığa karşı etkili ve ekonomik bir mücadele ilacı olmaktadır.

Sonbahar ve ilkbaharda bordo bulamacı kullanılmadan bazı bakteriyel hastalıklarla mücadelede tam başarıya ulaşmak mümkün değildir.

Bordo bulamacı kullanıma hazır halde ilaç bayilerinde bulunabileceği gibi, bakır sülfat (göztaşı) ve kireç ile hazırlanıp kullanılması da mümkündür. Ancak hazır bordo bulamacı kullanılması halinde, kullanma dozunun önceden iyi bilinmesi gerekmektedir.

Bordo Bulamacının Hazırlanışı
Bordo bulamacının dozları, kullanılacağı zamana göre değişmektedir. Meyve ağaçlarına sonbahar ve ilkbaharda uygulanacak koruma amaçlı genel kullanım dozları %2 ve %1’liktir.

Aşağıda örnek olarak verilen %2’lik bordo bulamacının hazırlanışı esas alınarak %1 ve diğer oranlarda bordo bulamacı hazırlanabilir.

%2’lik Bordo Bulamacının Hazırlanışı (1.000 Litre) İçin Gerekli Madde Ve Malzemeler:

· 20 kg göztaşı ve 20 kg sönmüş kireç (veya 10 kg sönmemiş kireç),

· 40-50 litrelik 2 adet plastik kova,

· Yaklaşık 1 m uzunluğunda ağaçtan iki adet sopa.

a) 20 kg sönmüş kireç bir plastik kovaya konur ve üzerine bir miktar temiz su ilavesiyle karıştırılarak ayran kıvamına getirilir.

b) Benzer şekilde 20 kg göztaşı ayrı bir plastik kovaya konur ve üzerine bir miktar temiz su ilavesiyle karıştırılarak 40-50 litreye tamamlanır.

c) İlaçlama tankı (örneğin; 1 tonluk) deposuna bir miktar su (100-200 litre) konur. Bunun üzerine önce hazırlanan sönmüş kireçli su tankın süzgecinden geçirilerek boşaltılır. Daha sonra ilaçlama tank deposuna hazırlanan göztaşı eriyiği yine tank süzgecinden geçirilerek yavaş yavaş boşaltılırken bir yandan da devamlı karıştırılır. Böylece açık mavi renkli bir bulamaç meydana gelir.

İlaçlama tankı su ilavesiyle 1.000 litreye tamamlanır. Böylece %2 lik 1.000 litre ,bordo bulamacı hazırlanmış olur.

Bordo Bulamacını Kontrol Ediniz

Usulüne uygun olarak hazırlanan bordo bulamacının mavi renkte, nötr veya alkali olması arzu edilir. Tek başına göztaşı eriyiği yakıcıdır. Konulan kirecin yeterli gelip gelmediğini kontrol etmek için 3-5 cm boyunda, passız, parlak bir çivi hazırlanan bordo bulamacına batırılarak 4-5 dakika bekletilir ve sonra çıkarılır. Çivi üzerinde esmer, kırmızı bir leke meydana geldiyse biraz daha kireçli su ilavesi gereklidir. Şayet çivi olduğu gibi lekesiz çıkar ise ilaç iyi hazırlanmış ve kullanıma hazır demektir.

Bu işlem turnusol kağıdı kullanılarak da yapılır. Kırmızı turnusol kağıdı bordo bulamacına batırıldığında, mavi renge dönüşür ise bulamaç iyi hazırlanmış demektir, kırmızı renkte kalırsa bir miktar daha kireçli su ilave etmek gereklidir.

Bordo Bulamacı Hazırlanırken ve Kullanırken Dikkat Edilecek Bazı Hususlar:

1. Bordo bulamacı hazırlanırken demir, saç gibi metal kaplar kullanılmaz.

2. Bordo bulamacı hazırlanırken daima kireçli suyun üzerine, göztaşı eritilmiş su ilave edilir.

3. İlaçlama tankına sönmüş kireç eriyiği ve göztaşı eriyiği boşaltılırken süzgeçten geçirilmesi gerekir. Süzgeç kullanılmaz ise bazı artık parçacıklar ilaçlama aletinin memesini tıkar.

4. Bordo bulamacı hiçbir ilaçla karıştırılıp atılmaz.

5. Ağacın üst dallarından başlayarak alta doğru aşırıya kaçmadan, yıkama şeklinde (boş, kuru dal kalmadan tüm gövde) ilaçlama yapılır.

6. İlaçlamadan sonra 10 saat içinde yağış olursa ilaçlamayı tekrar etmek gerekir.

7. Hazırlanan ilacın en geç bir gün içinde kullanılması tercih edilir.

9. Hemen kullanılmayacaksa hazırlanmış olan 1.000 litre bordo bulamacına 2 kg şeker **** 10 litre yağsız süt karıştırılmak suretiyle 15-20 gün muhafaza etmek mümkündür.

10. Bordo bulamacı atıldıktan sonra ilaçlama aleti temizlenmelidir.

BORDO BULAMACININ KULLANILDIĞI MEYVE VE BAĞ HASTALIKLARI

Elma ve armut kara lekesi, armutlarda memeli pas, yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarında ateş yanıklığı, monilya, eriklerde cep hastalığı, kayısı ağaçlarında sürgün ve dal yanıklığı, kayısılarda yaprak delen, sert çekirdekli meyve ağaçlarında bakteriyel kanser ve zamklanma, kiraz dal yanıklığı , şeftali yaprak kıvırcıklığı, şeftalide yaprak delen, meyve ağaçlarında armıllarıa kök çürüklüğü, bağlarda ölü kol, bağ antraknozu, bağ mildiyösü hastalıklarına karşı kullanılabilmektedir.

Eski 22-02-2009, 23:33   #39
Ağaç Dostu

yaprak 92's Avatar

Giriş Tarihi: 21-01-2009
teşekkürler Sevcan1969
tarım ilaçları satan bir dükkandan bordo bulamacı diye istedim hazır halde verdiler.sanırım yazdıgınız gibi göztaşı ve kireç karışımı olmalı.detaylı bilgi yazmışşınız çok teşerkkür ederim.

yaprak 92 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2009, 00:37   #40
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Bir ilave bir şey söyliyeyim, ben her zaman kendi yaptığım bordo bulamacını, tercih ettim.
Burası çok önemli olduğu için alıntı yaptım. hiç bir zaman tam tersi yapılmaz.
Alıntı:
Bunun üzerine önce hazırlanan sönmüş kireçli su tankın süzgecinden geçirilerek boşaltılır. Daha sonra ilaçlama tank deposuna hazırlanan göztaşı eriyiği yine tank süzgecinden geçirilerek yavaş yavaş boşaltılırken bir yandan da devamlı karıştırılır. Böylece açık mavi renkli bir bulamaç meydana gelir.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2009, 14:58   #41
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Kabuklu Bit

Name:  kabuklubit.jpg
Views: 18227
Size:  50.3 KB

Kabuklu bitler ile mekanik mücadele söz konusu değildir. Ama bir adet bitkiniz varsa, vaktiniz de bolsa, o zaman birşey diyemem. Kimyasallara geçmeden önce birşey söylemek istiyorum; kabuklu bitler genel olarak tozlu bitkilerde daha yoğun olurlar. O yüzden bitkinizin tozlu olmamasına gayret gösterin.

Kimyasal olarak, yazlık yağ çok etkili ve doğal düşmanlara karşı zararsızdır. Kullanımı kusursuz ise etkisi de kusursuz olacaktır. Bitkiye ince tabaka şeklinde uygulamanız yanlış olur, sanki bitki suya batıp çıkmış gibi ıslanmalıdır. Yaprağın hem alt hem de üst yüzeyi ilaçlanmalıdır. Bu şekilde beyaz yağ uygulaması iyi sonuç verir. Tekrar denemenizi tavsiye ederim. Ama yine de olmuyor derseniz, o zaman başka insektisitlere başvurmanız gerekecek.

Örneğin `Hektolineum` gibi 700g/l bir yazlık yağ alırsanız %1,5 oranında karışım hazırlayacaksınız. Yani 1 L suya 15 ml `Hektolineum` ilave edeceksiniz. Bitkinin yaprak ve ince dallarına (sanki bitki suda ıslanmış gibi) bolca püskürteceksiniz. Püskürteceğiniz cihaz gelişmiş bir sırt pülverizatörü olabileceği gibi, kuaförlerin kullandığı basit spreyler de olabilir.

Beyaz yağlar, insanlara, diğer sıcak kanlılara, arılara ve faydalı böceklere toksik etkisi bulunmadığı için ruhsatlandırma sırasında etki süresi hesaplanmamıştır. Kullanım sıklığı size kalmış. Yağ formunda olduğu için çok sık uygularsanız bitkinizin stomalarını kapatırsınız. Yağ formundaki çevreye ve insana zararsız olan bu insektisit kabuklu bitlerin solunum deliklerini kapatacak. Ve oksijen alamadıkları için ölecekler. O yüzden ani etki beklemeyin.

Birincil zararlı olan böcek öldükten sonra ikincil zarar (yapışkan şekerli salgılar) zamanla ortadan kalkacaktır.

Benim fikrim: Üzerinden yağmur yağmadığı sürece 15 gün ara ile iki uygulama sizin için yeterli.
Bayer'in 850 g/l dozundaki `Summer oil` gibi bir yazlık yağ alırsanız o zaman karışımda yazlık yağ oranı %1,25 olacak. Yani 1 L suya 12,5 ml `Summer oil` ilave edeceksiniz.

Mesela; Suprathion 40 EC (Methidathion) olabilir. veya Gusathion M WP 25 (Azinphos methyl). Öncelikle yazlık yağı tekrar denemenizi öneririm. Kükürt, Captan ve Folpet ile yazlık yağ ilaçlamaları arasında en az 21 gün geçmeli, yazlık yağ uygulama sırasında bitkiler su stresinde olmamalı, hava sıcaklığı 32 derecenin üzerinde olmamalıdır. Başarılı olmazsa Suprathion'u kullanmanızı tavsiye ederim.

Kabuklu bitlerin mücadelesi meyve ağaçlarında, süs bitkilerinde, ve turunçgillerde birbirinden farklıdır. Farklı insektisitler kullanılır.

Ahu_E beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2009, 21:15   #42
Yeni Üye

mkayali's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2009
Sayın arkadaşlar,

Aşağıda Afrika menekşemin hastalık sonucu geldiği hali görüyorsunuz. Lütfen bu hastalığın unlu bit mi yoksa başka bir sorun mu olduğu konusunda yardımcı olun. Maalesef diğer bir menekşemde de bu sorunu gözlemlemeye başladım.

Ayrıca belirtmek isterim, sağlıklı menekşelerim de bulunuyor ve bu forumdaki arkadaşlarımın uyarısı sayesinde hastalıklı olanlarla onları ayırdım.

Eklenen Resimler

mkayali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2009, 23:58   #43
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2009
Benim de Elma ağacımda var unlu bit yapraklarda değil gövdede. şu an mekanik yoldan temizliyorum sürekli ama boyumdan büyük ağaç sürekl temizle temizle canım çıktı. ayrıca bu şekilde bir çözüme ulaşamayacağım kesin. hekplan20sp diye bir ilacım var insektist. onu uygulasam fayda eder mi? aslında kimyasal sokmak istemiyordum ama pek arap sabnuya ölecek gibi değiller. incecik dalda cm lerce kalınlıkta pamuk tabakaları oluşuyor. elle kazı kazı nereye kadar . pamukları kazımadan ilacı atsam etkilenecekler mi peki?

MetinT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2009, 23:40   #44
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

Sn. Mine Hanım;
Elma ağacımda aşırı miktarda pamuklu bit var. Elle temizliyorum ancak sürekli ürüyorlar.
Ve ağacın kabuğu sanki maket bıçağıyla kesilmiş dikey, boydan boya yarık. (irili ufaklı tüm dallar için böyle) ordan tutunca kabuğun tamamı kolayca soyulabilecek yumuşaklıkta. bu Elma ağacının bir özelliği mi bilmiyorum. bu yarıklara özellikle bitler dolmuş. ne yapabilirm. yıkıyorum olmuyor her gün elimle eziyorum. toprak sürtüyorum. kurtulamıyorum.ayrıca yaprak ve meyve saplarına tutunduklarında, çok yumuşatarak yaprağın ve meyvenin düşmesine de sebep oluyorlar. 20-30 tane de meyva var. bu sene elma yemek istiyordum.ağacım genç 3-4 yaşında.
insektist ilaç da kullanabilirim. Bir yöntem söyleseniz, etkili çözüm için çok sevinirim.

Eski 08-06-2009, 19:29   #45
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

Kendim bir yöntem buldum sanırım. İlaç sıkmak için kullanılan pompalı bidon gibi şeyler var.
2 litrelik benimki. Onun ucunu aeresol gibi atsın diye değil tam tersine toplu olarak atması için ayarlıyorum. Sıvıyı toplu şekilde atıyor. İyice pompaladıktan sonra suyu bu tazyikli şekilde pamukların üstüne sıktığımda pamuklar hemen gidiyor. Fırçayla temizlemekten çok daha kolay. Meyve ve yaprak sapları da kırılmıyor. En son da insektisit bir ilaç attım. Ama suyu attığım şekilde özen gösteremedim ilaca. Çünkü bayağı zehirli. İnsana da elbet bir zararı vardır solumanın.
Evde küçük bitkilerinizde rahatça kulanabilirsiniz bu yöntemi. Yeterince tazyikli su sıktığınızda sadece pamuklar değil bitler bile sökülüp gidiyor. İlaca gerek kalmadan bile çözebilirsiniz. Ben ağaçta uygulayabildiğime göre küçük bitkilerde hayli hayli olur.

Eski 21-07-2009, 09:54   #46
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Bu bitten kurtuluş biraz zor gibi ancak mücadeleden bıkmayacağım.Menekşelerimden 2 saksı attım ve şu an bir saksım ve birde pet bardaktaki menekşemde var.İkisinide DDVP Em isimli çok zehirli bir ilaçla ilaçladım.BEnim sorum bu bitler pamuk bağlanmadan daha çabuk yok edeceğim bir yöntem var mı?

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2009, 12:30   #47
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Çamlarımda aynı sorun vardı, supracide ve priban adlı ilaçları karıştırarak kullandım ve başarılı sonuç aldım. Denemenizi tavsiye ederim.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2009, 13:52   #48
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-06-2009
arkadaşlar bu zararlıya karşı parathion metyl içerikli insaktisit(böcek ilacı)kullanabilirsiniz
bu ilacı butun tarım ilaçları bayilerinde bulabilirsiniz ayrıca fiyatlarıda çok uygundur kilosu 10tl dir(ben satıyorum) siz 250 gr lık alın bir litre suya 10 gr ilaç kullanın

MaynaVira beğendi.
sarge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2009, 14:41   #49
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Neemazal uyguladım, topraktan ve yapraktan. Henüz yaygın değil Ama müthiş hızlı ürüyorlar. Kürdanla tek tek temizliyorum. Köpeğim olduğu için zehirli ilaç da kullanamıyorum, bir yaprak yere düşse köpeğim onu bulur. Umarım sadece sardunyalarda kalır.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2009, 12:15   #50
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Thumbs down Yaprak paraziti

Sarmaşık ve limon agacımın yapraklarında görülen bu paraziti nasıl yok edebilirim. Kürdan ucuyla temizledim olmadı, elimle oğuşturarak sıvı sabunlu su ile yıkıyarak yapraklarını teker teker yıkadım ama başedemedim. Elimde ziraat böcek ilacı ve suda eriyen kükürt de mevcut ama bunları denemedim bunlardan nasıl kurtulabilirim. Deneyimlerinize ihtiyacım var.

Eklenen Resimler

dostca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2009, 14:28   #51
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2009
Galeri: 7
Bu zararlıdan önce bir Yucca'mı sonra da ismini bilmediğim güzel bir palmiyemi kaybettim.

Bir forumda okuduğum NeemAzal isimli yağ temizleme konusunda işe yaramıştı. Bir satın alma sitesinden alıp sulandırarak püskürtme yapmıştım. 10 gün içinde temizlenmişti. Ancak ilk nesili temizlesem de 2. neslin yumurtalardan çıkış anında ilaçlamayı denk getiremedim sanırım. yine sardı. Ve sürekli ilaçlamak gerektiriyordu. 5 günlük tatile gidip gelişim sonucu nüksetmişlerdi. Bu zararlının sadece tüysüz yapraklı salon bitkilerine bulaştığını sanıyordum, ancak bugün sevimli bir kaktüs ve menekşeleri de sarabildiğine şahit oldum. Nereden gelip bulaştıklarını çözemiyorum doğrusu. Örneğin o menekşeler uzun süredir aynı odadaydılar. Yeni bir bitkiyle temasları olmadı. Torf / toprak içinden gelebilir mi bu zararlı? Arada toprak eklemesi yapabiliyoruz çünkü.

Düzenleyen SerDag : 02-11-2009 saat 14:30 Neden: imlâ
SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2009, 20:26   #52
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Sayın Dostça bende bunlarla bitkilerimde karşılaştım,siteden bazı ilaçlar baktım ama yolum ziraat ilaçları satan bir dükkana düşünce satıcı bana DDVP 55 EM koruma isimli ilaçı verdi kullandım ve başarılı oldum.Yanlız çok zehirli yazıyor.Ben cam sil kutusunu su ile doldurdum 2 çay kaşığı kadar koyarak kullandım.İlaçlama yaparken çok dikkatli omak gerekiyor.belkide bunu kullanmadan başka yöntemler de vardır arkadaşların tavsiyelerini alarak ilaçlama yapın.Bu kullandığım ilaç siyah bitleride anında öldürüyor.

şenol dalkıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2009, 21:05   #53
Ağaçsever

Sayın Dostça bitkilerinizdeki zararlı büyük ihtimalle kabuklu bit. Eğer zirai ilaç ile sorunu çözmek isterseniz Supracide 40 EC veya Basudin 40 EM gibi ilaçlarla uygulama yapabilirsiniz.

organica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2010, 13:27   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Günüm Mesajı Göster
Hoşgeldiniz.
Neemazal isimli organik böcek ilacı ile savaşı kazanmanız kesin. Benim bu sene unlu bir derdim olmadı çok şükür. Özellikle gardenyalarımı sarıyorlardı. Forumda Neemazal adı ile arama yaparsanız, istediğiniz tüm bilgilere ulaşırsınız.

Merhaba, uzun zamandır bu başlık ile ilgili giriş olmamış sanıyorum fakat yardımcı olursanız sevinirim. Gardenyamda ciddi boyutta pamuklu bit var, neemazal aldım fakat hangi olcude nasıl kullanmam gerektiğini bilemiyorum, içerikteki listede gardenya bulunmuyor çünkü. acil yardım bekliyorum.

babette Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2010, 13:36   #55
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Neemazalı gardenyamda 1 litreye 2 cc kullanmıştım. Toprağa ve yapraklara uyguladım. Görünürde unlu bit kalmasa da tekrarlayabileceğini düşünüyorum.

Eski 10-02-2010, 23:55   #56
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Galeri: 7
Merhaba, bir online satış sitesinden uygun fiyata aldığım ufacık bir şişede NeemAzal ve kullanım ölçüleri yazıyordu. 2 Litre suya 10 cc NeemAzal kullanabilirsiniz. İyice çalkalayın ve püskürtücü ile sıkın. Yalnız ilaçlama sıklığını yazmamışlardı. Balkona çıkartıp bir hafta her gün ilaçladım. Yaz mevsimiydi. Bitkiler toparlandı. Ancak 15-20 gün sonra sanırım 2. nesil türedi ve yeniden sardı. 20 gün sonra tekrar ilaçlamanız gerekiyor. Özellikle Areka gibi çok yapraklı bitkilerde çok inatçı oluyorlar. Çiçekçiler getirirseniz temizleyebileceklerini söylüyorlar. Ancak bahar veya yaz ise. Çünkü dükkan dışına koyarak temizliyorlar, kışın içeri koyamazlar bulaşıcı. Forumda arap sabunu ve zeytinyağlı bir karışım da önerilmişti. Onu da deneyebilirsiniz. Olumlu sonuç alanlar oldu. Bitkileriniz küçükse yıkamak veya bir diş fırçasıyla yaprakları ve sap diplerini fırçalamak da işe yarayabilir.

SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2010, 02:33   #57
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sayın SerDağ,

karınca70'den aldığım Neemazal şişesinin üzerinde 2 litreye 5 cc yazıyor.

10 cc yapraklarda yanma filan yapmadı mı?

Eski 12-02-2010, 14:40   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2010
Teşekkür ediyorum, hemen deniyip bakacağım umarım işe yarar, gardenyam ölmek üzere çünkü

babette Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2010, 22:28   #59
Yeni Üye

Limoncello's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2010
Herkese merhaba,

Çok sevdiğim kauçuğum ve malesef adını bilmediğim bir başka çiçeğim hastalandı. Kauçuğumun bir kaç yaprağının yoğunluklu olarak altında, bir miktar da üzerinde kırmızı çil şeklinde lekelenmeler oluştu. Resimlerde bunu fotoğraflamaya çalıştım. Ayrıca çok diri ve sağlıklı görünen yapraklarında bile yarılmalar oluşmaya başladı.

Diğer çiçeğimin bir dalında ise yapraklarda kireçlenme şeklinde beyaz lekeler hasıl oldu. Her iki çiçeğim için de çok kaygılıyım, yanlış bir teşhis ve tedavi uygulamak istemiyorum.

Siz benden daha tecrübeli çiçekseverlerin teşhis ve önerilerini rica ediyorum.

Şimdiden çok teşekkürler,
Limoncello

Eklenen Resimler

Düzenleyen Limoncello : 19-02-2010 saat 00:27 Neden: imla hatası
Limoncello Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2010, 14:30   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2009
Kauçuğunuzda gördüğüm kadarıyla pas hastalığı var,ufak kırmızı lekeler bir fungus enfeksiyonunu işaret ediyor,şiddetli enfeksiyon geçiren yaprakları budayarak ve uygun fungusitlerle ilaçlama yaparak bitkinizi tedavi edebilirsiniz.

Aşağıdaki fotoğraflarda görüldüğü üzere daha farklı bir hastalık var, pamuklu veya unlu bit olabilir. Bu mücadeleyide uygun insektisiklerle veya yazlık yağlarla yapabilirsiniz.Ama ben organik olarak mart sonu nisan ayı başlarında başlayarak aşağıdaki karışımı 15 gün arayla uygulamanızı öneririm...

50 gr tütün suyunu 1 lt suda 4 dk kaynatın soğuyana kadar bekleyin,2 kaşık arap sabununu ve 2 kaşık sıvı yağı ayrı bir yerde iyice karıştırıp bu tütün suyuna katın, ve içinede az miktarda sarımsak ezmesi katın....Bu karışımı çok iyi bir şekilde karıştırın ve bitkinizi bununla yıkarcasına spreyleyin.

Bitkinizin yağla çok iyi kaplanması gerekmektedir, yaprak altlarını unutmayın, toprağın üstünede ilk ilaçlamada iyice uygulayın...

Geçmiş olsun.

UzaklarII Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
beyaz benek, hastalık, mantar, yucca

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024