agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni148Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-04-2018, 09:17   #241
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Bunlar kendiliğinde oluşmaz, çevreden, saksıdan vs. bulaşır, toprağın üstüne düşmüş olabilir. Minicik bir yumurta olsa gelişir ürer, pamukçuk üzerini sonradan kaplar. Korunmanın tek şartı çok iyi gözlemektir. Hergün kontrol ve sürekli mücadele etmek gerek.
mine hanım benim kahve bitkimde unlu bit var oksijenli su yaptım. çok oksijenli sudan koymadım 5-6 damla koydum. normal suya. başka ne yapabilirim.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2018, 14:06   #242
Ağaç Dostu

yardııımmm."""?X?

Eski 05-06-2018, 09:19   #243
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2018
Merhaba,
5 yaşındaki kamkatımda, beyaz kuyruklu böcekler ve örümcek ağları oluşmuştu. Şimdi anladım ki bu böcek unlu bitmiş.
Bir çok kez sitede araştırma yaptım ama kesin iyi gelen bir sonuca ulaşamadım.
Ben de Insektisit zirai ilaç aldım. Decis 250 cc. 1 litre suya bir çay kaşığı ekleyip uygulama yaptım. Bu ilacı hem yapraklara hem toprağa uygulayabiliyorsunuz.
Saygılarımla

Mrselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2018, 11:02   #244
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2018
Merhaba Bende çekirdekten yetiştirdiğim limon ağacım unlu bitler yüzünden kötü durumda izopropil alkol, su, sıvı yağ ve bulaşık deterjanı karışımını denedim ancak fayda etmedi. Yapraklar da sararıp rengini kaybetmeye başladı... Gözümün önünde heyecanla büyümesini izlerken şimdi tersi olan durumu yaşamak çok üzücü...

NFÇ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2019, 21:07   #245
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2019
Geçen hafta önce evdeki kumkat ağacımda unlu bit görmüştüm. O sırada ne olduğunu bilmediğim için yapraklarını sirkeli suyla silmiştim. Bir hafta evden gittim, bugün döndüğümde sayısı çok artmıştı. Kulak çöpü ile tek tek bütün yaprakları temizledim. Forumda yazan önerilerden arap sabunu + zeytinyağı + sarımsak karışımını hazırladım. Kumkatın yapraklarının altına da gelecek şekilde bol bol, neredeyse ağacı yıkar gibi sıktım. Aynı odadaki diğer bitkilerime de aynı özenle olmasa da sıktım bu karışımdan. Sprey şişesinin dibinde kalan karışımı da kumkatın toprağına döktüm, sarımsak parçalarını da toprağın üstüne bıraktım. Kokusunu sevmediklerini yazmış Mine hanım, belki böylece topraktaki bitleri de kaçırabilirim diye umuyorum. Yalnız ev baya fena kokuyor şu an, bu uygulamayı düzenli yaparsam salon oturulmaz hale gelebilir.

Yarın uygulamak üzere de acı biberi rondodan çekip biraz kaynattım, süzüp soğumaya bıraktım. Yarın sabah da onu yapacağım. Bir gün arap sabunlu karışım, bir gün biber suyu şeklinde dönüşümlü birkaç hafta yapmayı planlıyorum. başarılı olamazsam neemazal alarak evdeki bütün bitkileri ilaçlayacağım. Herkesin yazdığı bitki kayıplarından çok korktum ve üzüldüm. Bu uygulamalarımın sonuçlarını da paylaşmayı umuyorum sizlerle. İyi akşamlar ve bilgi veren herkese çok teşekkürler.

pelin_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2019, 22:44   #246
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2019, 11:16   #247
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Allah belasını versin bu unlu bitin. O kadar şey kullanmama rağmen hala bezen görüyorum. Bir tülü kökünü kazıyamadım. Yukarıdaki oksijenli yağ karışımını da kullandım. Yine olmadı. Dikkat edin yağ fazla kullanmayın. Yağ bitkiyi öldürüyor. Kalanşoda kullandım bunu yağ değen yerler hep çürüdü. Dikkat edin. Sukulent sulu dokulu olan bitkilere gelmiyor yağlı karışım.

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2019, 13:03   #248
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Unlu bit ile maalesef ben de başa çıkabilmiş değilim, tarçını denedim son olarak, önce arap sabunlu su ile yıkadım resmen bitkileri sonra da topraklarının üzerine toz tarçın serptim. Bakalım bu işe yarayacak mı? Netice tarçın ı toz olarak karınca uzaklaştırmakta kullandığımdan bunda da işe yarayabilir diye düşündüm. Gelişmeleri burada paylaşırım.

Mahmut Tebir beğendi.
elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2019, 14:31   #249
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2017
Merhabalar, sorunuma çözüm bulmak amacı ile epeydir bu konunun bir takipçisiyim. Ancak baharın başlarında çok fazla önemsemediğim için yapmadığım bir müdahale sonucu unlu bit beni alaşağı etmiş durumda.
NeemAzal isimli ilacı kullanıyorum ancak söylemem gerek ki bu ilaç yalnızca unlu bitin yumurtadan çıktıktan sonraki ilk yaşam evrelerinde ve özellikle karıncaların olmadığı yerlerde etkili olabiliyor. Şu an mevcut unlu bit popülasyonuna NeemAzal ın bir etki ettiğini söylersem yalan olur.
Artık nerelere saklandılar, nasıl tekrar çoğalıyorlar derken dün acı bir gerçekle yüzleştim. Adaçayı, nane ve pepinolarım unlu bitten nasibini fazlasıyla alan canlılar ve karınca yoğunluğu da bu saksılarda göz ardı edilemeyecek kadar fazla olunca artık bu saksılardan bazılarını komple bozup, bu canlıların yapraklar tamamen temizlendikten bir gün sonra bitkiyi nasıl istila edebildiklerini anlamaya çalıştım.
İlk bozduğum saksı adaçayı saksısı idi ve bu mevsimde köklerini açmayı hiç istemeyeceğim, güzel bir türdü. Saksıyı bozarken bir dal kırıldı ve elimde kaldı, elimde kalan dalı incelerken tuhaf bir şey fark ettim, daha yakından bakınca unlu bit yavrularının bitki sapının içinde fink attıklarını, iletim dokularını tamamen tahrip ettiklerini gördüm. Tamam yaprak veya gövde dışında yaptığı hasarı bertaraf edebilirim, ancak nasıl olur da bu canlı bitkinin içine kadar girmiş, hayret ettim doğrusu. Daha sonra kökleri açınca ikinci bir şokla karşılaştım. Kök boğazından itibaren toprağın derinlerine doğru, toprak ile kökler arasında kalan her boşlukta unlu bit vardı. İşte o zaman erken müdahalenin ne denli önemli olduğunu ve bu canlıların nasıl tekrar türediğini anlamış oldum. Ancak kafamdaki soru işareti şu; Bu canlı mı karıncaları çekiyor, yoksa karıncalar mı bu canlıyı buraya getiriyor? İki türü bir arada gördükten ve istisnasız her istilaya uğramış saksıyı bozduktan sonra karınca ve unlu biti bir arada görmek bu soruyu doğurdu benim için. Balkonumda birçok kuş ve böcek türü yaşamakta ve konaklamakta.
Mayıs ayında ateş böceklerinin türemesiyle bu zararlı bir nebze olsa azalmıştı, ancak sivrisinek ilaçlamaları sonucu ateş böceği de yok olunca gene unlu bitle baş başa kaldık.Biz ve kedilerimiz bu bahçeden günlük yeşillik,sebze ve meyve yemekteyiz. O sebeple NeemAzal dışında bir alternatifim yok ve artık NeemAzal bu sorunu çözemiyor. ''1litresine o parayı vermemem'' dediğim ilacı 100ml lik şişelerde 7. kez sipariş verdim dün. Maddi manevi zarardayım. Köklere kadar inmiş unlu bitleri görünce, direkt toprağa karıştırılabilen, kök bölgesine de uygulanabilen bir Neem tozu da sipariş ettim. Dilerim ki bu ürün artık sorunumu çözecektir. Belki 200 saksıdan fazla bitkimin neredeyse 50 tanesini bu yaz kaybettim. Üzüntüm büyük. Konuda yazılmış olan tariflerden elde edebildiklerimi uyguladım ve gözle görünen topluluk dışında,gizlenmiş olanlara herhangi bir çözüm bulamadım.
Siz siz olun unlu bitle mücadeleyi canlıyı ilk gördüğünüz anda mekanik de olsa başlatın.
Önerilerinize açığım,okuduğunuz için teşekkür ederim.

nanemolla ve Ahu_E beğendi.

Düzenleyen BayEğrelti : 23-07-2019 saat 01:03 Neden: Yazım hatası
BayEğrelti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2019, 10:06   #250
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BayEğrelti Mesajı Göster
Merhabalar, sorunuma çözüm bulmak amacı ile epeydir bu konunun bir takipçisiyim. Ancak baharın başlarında çok fazla önemsemediğim için yapmadığım bir müdahale sonucu unlu bit beni alaşağı etmiş durumda.
NeemAzal isimli ilacı kullanıyorum ancak söylemem gerek ki bu ilaç yalnızca unlu bitin yumurtadan çıktıktan sonraki ilk yaşam evrelerinde ve özellikle karıncaların olmadığı yerlerde etkili olabiliyor. Şu an mevcut unlu bit popülasyonuna NeemAzal ın bir etki ettiğini söylersem yalan olur.
Artık nerelere saklandılar, nasıl tekrar çoğalıyorlar derken dün acı bir gerçekle yüzleştim. Adaçayı, nane ve pepinolarım unlu bitten nasibini fazlasıyla alan canlılar ve karınca yoğunluğu da bu saksılarda göz ardı edilemeyecek kadar fazla olunca artık bu saksılardan bazılarını komple bozup, bu canlıların yapraklar tamamen temizlendikten bir gün sonra bitkiyi nasıl istila edebildiklerini anlamaya çalıştım.
İlk bozduğum saksı adaçayı saksısı idi ve bu mevsimde köklerini açmayı hiç istemeyeceğim, güzel bir türdü. Saksıyı bozarken bir dal kırıldı ve elimde kaldı, elimde kalan dalı incelerken tuhaf bir şey fark ettim, daha yakından bakınca unlu bit yavrularının bitki sapının içinde fink attıklarını, iletim dokularını tamamen tahrip ettiklerini gördüm. Tamam yaprak veya gövde dışında yaptığı hasarı bertaraf edebilirim, ancak nasıl olur da bu canlı bitkinin içine kadar girmiş, hayret ettim doğrusu. Daha sonra kökleri açınca ikinci bir şokla karşılaştım. Kök boğazından itibaren toprağın derinlerine doğru, toprak ile kökler arasında kalan her boşlukta unlu bit vardı. İşte o zaman erken müdahalenin ne denli önemli olduğunu ve bu canlıların nasıl tekrar türediğini anlamış oldum. Ancak kafamdaki soru işareti şu; Bu canlı mı karıncaları çekiyor, yoksa karıncalar mı bu canlıyı buraya getiriyor? İki türü bir arada gördükten ve istisnasız her istilaya uğramış saksıyı bozduktan sonra karınca ve unlu biti bir arada görmek bu soruyu doğurdu benim için. Balkonumda birçok kuş ve böcek türü yaşamakta ve konaklamakta.
Mayıs ayında ateş böceklerinin türemesiyle bu zararlı bir nebze olsa azalmıştı, ancak sivrisinek ilaçlamaları sonucu ateş böceği de yok olunca gene unlu bitle baş başa kaldık.Biz ve kedilerimiz bu bahçeden günlük yeşillik,sebze ve meyve yemekteyiz. O sebeple NeemAzal dışında bir alternatifim yok ve artık NeemAzal bu sorunu çözemiyor. ''1litresine o parayı vermemem'' dediğim ilacı 100ml lik şişelerde 7. kez sipariş verdim dün. Maddi manevi zarardayım. Köklere kadar inmiş unlu bitleri görünce, direkt toprağa karıştırılabilen, kök bölgesine de uygulanabilen bir Neem tozu da sipariş ettim. Dilerim ki bu ürün artık sorunumu çözecektir. Belki 200 saksıdan fazla bitkimin neredeyse 50 tanesini bu yaz kaybettim. Üzüntüm büyük. Konuda yazılmış olan tariflerden elde edebildiklerimi uyguladım ve gözle görünen topluluk dışında,gizlenmiş olanlara herhangi bir çözüm bulamadım.
Siz siz olun unlu bitle mücadeleyi canlıyı ilk gördüğünüz anda mekanik de olsa başlatın.
Önerilerinize açığım,okuduğunuz için teşekkür ederim.
Tecrübelerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Güncel durum nasıl? Kurtulabildiniz mi?

Saner Gülşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2019, 10:23   #251
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Beyaz pamuklu böcek ve sarı bitki bitleriyle bu yıl bende çok uğraştım. Böcek ilaçları kullanmadan çözerim desem de başarılı olamadım. En son kullandığım yöntem kolonya püskürtme ve çakmakla yakma. Üzerlerine kolonya döküp 5-10 dakika bekleyip yıkayıp bitkiden uzaklaştırıyorum. Dal diplerinde pumuklu böcekleri çakmak alevini hafifçe yaklaştırıp dala zarar vermeden hemen uzaklaştırıyorum.

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2019, 10:39   #252
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-12-2018
merhabalar
fıcus gınseng bonsaime unlu bit dadandı dün akşam üzeri, arap sabunu ve zeytinyağı karısımını sıkıp iyice her yerine püskürttüm çünkü elle temizlemem mümkün değil hem cok sık yapraklı hemde oldukça büyük. fakat sorunum şu ki şimdi üzerinde kalan arap sabunu ve zeytinyağı karışımını toprağı naylonla koruyarak yıkamalı mıyım? yapraklarını iyice yıkamam gerekli mi?

irmtrk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2019, 13:10   #253
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-11-2019
Unlu bitten anlayan bir kişi bile yok ülkemizde maalesef. Emek emek büyüyen çiçeklerimizi tek tek kaybediyoruz. Çiçeklerimizin cenazelerini Arap sabunuyla yıkayıp üstüne biraz da zirai zehir fıslatıyoruz

K4GE ve engnkucuk beğendi.
kulent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2019, 13:43   #254
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

malesef yabancı sitelerde de bu zararlı ile doğru dürüst yazıya rastlamadım.

Eski 09-01-2020, 13:04   #255
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2020
Gözümün önünde iki tane gardenya eriyip gidiyor bu unlu bit yuzunden saglikli bi sonuc alan varmi acaba net olarak oksijenli su yag karisimini yapiyorum buaralara ama sonuc alabilrcek miyim bakalaim. Karardi yapraklarini dokuyor iyice gitti cicekler 2 yillik emegim gidiyor..

webhalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2020, 13:21   #256
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

ben gördükçe temizliyorum. başka çözüm bulamadım. sayılarını azalttım ama yinede çıkıyorlar. sizde gördükçe temizleyin. ilaçlar bitkilere böceklerden daha çok zarar veriyor inanın.

Eski 10-01-2020, 21:51   #257
Ağaçsever

Lilazen's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi webhalil Mesajı Göster
Gözümün önünde iki tane gardenya eriyip gidiyor bu unlu bit yuzunden saglikli bi sonuc alan varmi acaba net olarak oksijenli su yag karisimini yapiyorum buaralara ama sonuc alabilrcek miyim bakalaim. Karardi yapraklarini dokuyor iyice gitti cicekler 2 yillik emegim gidiyor..
Ben de bu forumdan öğrenmiştim; çözüm neemazal. Litre fiyatı çok pahalı ama kucuk dozlarda satanlar var.

VOG-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Lilazen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2020, 01:02   #258
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Saner Gülşen Mesajı Göster
Tecrübelerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Güncel durum nasıl? Kurtulabildiniz mi?
Efendim selamlar. Foruma ancak geri dönebildim, kusuruma bakmayınız. Sorunu NeemAzal ile çözemedim ne yazık ki.Unlu bitten aşırı etkilenen türleri zaten kaybettim, yeni türleri de daha az etkileneceklerden seçtim ve daha farklı mücadele yöntemlerine yöneldim.
NeemAzal'ı bıraktım öncelikle. Arap sabunlu karışıma döndüm, azotlu gübrelemeyi azalttım ve sulamada aşırıya kaçmamaya dikkat ettim. Topraklara epsom tuzu karıştırdım.
Bir de her ne kadar kullanmak istemesem de tütünden nikotinli su elde ettim.Sadece aşırı etkilenen bitkiye gelecek şekilde, son çare olarak onu kullanmaya başladım.Balkonda 1-2 peygamber devesi yaşıyor, onlar sağlıklı kaldığı sürece sanırım bir şeyleri doğru yapıyorum diyebilirim.
Unlu bit yok olmadı ama kontrol altında diyebilirim. Ancak neyi doğru yaptım bilmiyorum, kırmızı örümcekler yok oldu
Şimdilik durum bu şekilde.
Sevgi ve saygılarımla...

Ahu_E beğendi.
BayEğrelti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2020, 21:50   #259
Yeni Üye

yurdumbenim's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2012
Mum çiçeğindeki (hoya carnosa) unlu/pamuklu bit için kesin çare

Sayın forum üyeleri, öncelikle tüm unlu/pamuklu bit mağdurlarına geçmiş olsun. Çok sinir bozucu bir durum. 9 yıldır mum çiçeği (hoya carnosa) sahibiyim/bakıyorum. 9 yıllık tecrübeme dayanarak yazıyorum. Sizin de bitkiniz hoya carnosa ve üzerindeki bitki zararlısı da unlu/pamuklu bit (yani İngilizce kaynaklarda mealy bug denilen böcek) ise okumaya devam edin.

1. Bitki ve böcek türünde anlaştıysak, bunun çok ama çok basit bir çaresi var. Eğer bir an evvel -hatta dakikalar içinde- sonuç almak istiyorsanız mutlaka öneririm. Ben hep bunu uyguluyorum, bugüne kadar işe yaramadığı hiç olmadı. ALKOL. Eczaneden (veya Tekel ürünleri satılan yerden) “Tıbbi Kullanım Amaçlı Etil Alkol” alın. Bunun için 0,5-1 lt alkol size fazlasıyla yeter. Bunlar genelde %96 alkol içeriyor. Bu alkolü ne suyla ne de başka hiçbir şeyle karıştırmayın. Alkolü olduğu gibi hiç seyreltmeden; doğrudan ister pamukla sürerek, isterseniz de küçük bir fısfıs (ben boş bir “sivrisinek kovucu sprey losyon-sinkov” şişesi kullanıyorum) ile bitkinin üzerine yapışmış olan bu böceklerin üzerine uygulayın. O böcekler vıcık vıcık olacak. Kalıntıları ister elinizle, isterseniz de pamuk, peçete, kürdan vb. bir şey ile sıyırıp alın. Bitkide kalan alkol de saniyeler içinde buharlaşacak. O kadar, başka bir şey yapmanıza gerek yok. Uygulayın, göreceksiniz. Mum çiçekleriniz dakikalar içinde tertemiz olacak. Bütün böcekler, yumurtalarıyla beraber akıp gidecek.

Daha ilk uygulamadan sonra zaten böcek falan kalmayacağı için bir daha uygulamaya gerek yok. Ama siz isterseniz istediğiniz sıklıkta ve miktarda uygulayabilirsiniz, hiçbir zararı yok, sadece alkolünüz çabuk biter. Saf alkol zaten, anında buharlaşıyor. Ondan sonra sürekli takip ve kontrol. Gördüğünüz yerde sıkın alkolü, kurtulun böceklerden. İşin sırrı düzenli takip ve kontrol ile böcek görüldüğü yerde alkol uygulaması.

2. Hoya carnosa toprağı için: 1.000 ml suya 8 ml saf alkol (binde 8) koyup çalkalayın. Bunun için 1 lt.lik boş pet şişe kullanıyorum. Saksıdaki toprağı bu suyla sulayın. Topraktaki kurtlar, solucanlar, bitler, vb. kendilerini dışarı atıyorlar. Yumurtalar ve kendini dışarı atamayanlar ise ölüp gübre oluyor. Alkolü eczaneden alacağınız enjektör ile ölçerek verin, fazlası kökleri yakabilir. Dikkat edin. Her bitkinin alkol toleransı farklı. Alkol miktarını artıracaksanız dikkatli olun, çiçeği komple kaybetmeyin. Bunu ben hiç sık uygulamadım. Senede 1-2 defa yaptım, fazlasına ihtiyaç duymadım. Ama 2-3 ayda bir de yapsanız fazla sıkıntı olacağını sanmam, zira alkol buharlaşıyor. Mühim olan alkol miktarını (binde 8) fazla kaçırmayın. Aman diyeyim, kaş yaparken göz çıkarmayın.

3. Mum çiçeği diğer bitkilerden ne kadar ayrı/izole ve kapalı bir ortamda ise tekrar bitlenme ihtimali o kadar düşük hatta sıfıra yakın oluyor. (Örneğin evde bir odada tek başına duran bir mum çiçeği). Başka bitkilerle ne kadar fazla aynı ortamda bulunuyor ve açıkta (balkonda, bahçede vb.) bir yerde büyüyorsa unlu/pamuklu bit kapma ihtimali de o kadar fazla oluyor.

Buna göre mum çiçeğinizi sıklıkla kontrol edin. Bitkinin üzerinde unlu/pamuklu biti her gördüğünüzde inatla ve sebatla alkol uygulayın, başarılı olacaksınız.

4. Normalde unlu/pamuklu bitin doğal düşmanı uğur böceği. Ama mum çiçeklerimiz genelde içeride büyütülüyor. Bu nedenle uğur böceği çok pratik bir mücadele yöntemi değil. Zaten hemen her yerde ve ölçüsüz zirai ilaç kullanımı nedeniyle, çocukluğumuzda elimize alıp şarkı mırıldandığımız uğur böceklerini artık görmek de pek mümkün değil. Ama mum çiçeğini bahçede yetiştiren varsa ve mum çiçeğine unlu/pamuklu bit dadanmışsa, bulabilirse uğur böceklerini unlu/pamuklu bit olan mum çiçeğinin üstüne koysun, kısa süre içerisinde üzerinde karınları doymuş mutlu uğur böceklerinin gezdiği tertemiz ve sağlıklı bir mum çiçeğiniz olduğunu göreceksiniz.

5. Alkol uygulamasının mum çiçeği (hoya carnosa) üzerindeki etkilerini ilk 3 maddede anlattım. Diğer bitkilerde etkisini bilmiyorum, hiç denemedim. Ama, forum üyelerinin bitkilerini unlu/pamuklu bit yüzünden nasıl kaybettiğini okudukça, bitkiyi kaybetmektense denemekte fayda var diye düşünüyorum. Ben olsam denerdim. Nasılsa kaybedecek bir şey yok, bitki zaten ölüme gidiyor, daha kötü ne olabilir ki? En azından bitkinin bir kısmında/dalında (yerel/lokal olarak) denenip, sonuca göre tamamına uygulanabilir.

Umarım size aktardığım bu bilgi birikimi çiçeklerinizi kurtarmaya yardımcı olur.

Kolay gelsin.
TT
Balçova/İZMİR

Düzenleyen yurdumbenim : 18-06-2020 saat 13:20 Neden: İmla
yurdumbenim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2020, 08:13   #260
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Tebir Mesajı Göster
ben gördükçe temizliyorum. başka çözüm bulamadım. sayılarını azalttım ama yinede çıkıyorlar. sizde gördükçe temizleyin. ilaçlar bitkilere böceklerden daha çok zarar veriyor inanın.
ben eminönüde ziraattten chery diye ilaç aldım kahve ağacı limon vs çok var dı sıktım kurtuldum.

Eski 17-06-2020, 11:23   #261
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yurdumbenim Mesajı Göster
1. Bitki ve böcek türünde anlaştıysak, bunun çok ama çok basit bir çaresi var. Eğer bir an evvel -hatta dakikalar içinde- sonuç almak istiyorsanız mutlaka öneririm. Ben hep bunu uyguluyorum, bugüne kadar işe yaramadığı hiç olmadı. ALKOL. Eczaneden (veya Tekel ürünleri satılan yerden) “Tıbbi Kullanım Amaçlı Etil Alkol” alın. Bunun için 0,5-1 lt alkol size fazlasıyla yeter. Bunlar genelde %96 alkol içeriyor. Bu alkolü ne suyla ne de başka hiçbir şeyle karıştırmayın. Alkolü olduğu gibi hiç seyreltmeden; doğrudan ister pamukla sürerek, isterseniz de küçük bir fısfıs (ben boş bir “sivrisinek kovucu sprey losyon-sinkov” şişesi kullanıyorum) ile bitkinin üzerine yapışmış olan bu böceklerin üzerine uygulayın. O böcekler vıcık vıcık olacak. Kalıntıları ister elinizle, isterseniz de pamuk, peçete, kürdan vb. bir şey ile sıyırıp alın. Bitkide kalan alkol de saniyeler içinde buharlaşacak. O kadar, başka bir şey yapmanıza gerek yok. Uygulayın, göreceksiniz. Mum çiçekleriniz dakikalar içinde tertemiz olacak. Bütün böcekler, yumurtalarıyla beraber akıp gidecek.

Bende izopropil alkol var. Bu alkol çeşidini kullanabilirmiyim.

Eski 17-06-2020, 13:09   #262
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Ben kolonya fısfıslıyordum bıraktım. Bir süredir kahverengi klima temizleme ilacını biraz suyla karıştırıp beyaz böceğin üzerine fısfıslıyorum. Püskürtürken esinti ile gözünüze gelmemesine dikkat edin. Mum çiçeği ve yumuşak yapraklı diğer çiçeklerde de kullandım. Böceğin üzerine atıyorum öldürüyor. Beş dakika sonra temiz su fısfıslayıp duruluyorum. Bir süre sonra göründüğü an hemen yapıyorum. Kimyasal böcek ilaçları gibi uzun süreli kalıcı olmasada işe yarıyor. Saksı diplerine saklanan trip denilen böcekleri de öldürüyor.

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2020, 17:10   #263
Yeni Üye

yurdumbenim's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2012
Etil Alkol

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Tebir Mesajı Göster
Bende izopropil alkol var. Bu alkol çeşidini kullanabilirmiyim.
İnternetten araştırdım. İzopropil, ev dezenfektanlarının temel bileşenlerindenmiş. Kapalı ortamda yoğun solunursa toksik etkisi varmış. Ben olsam riske girip kullanmaz, unlu/pamuklu bit için etil alkolden şaşmazdım.

Mahmut Tebir beğendi.
yurdumbenim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2020, 10:32   #264
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erdem 01 Mesajı Göster
Ben kolonya fısfıslıyordum bıraktım. Bir süredir kahverengi klima temizleme ilacını biraz suyla karıştırıp beyaz böceğin üzerine fısfıslıyorum. Püskürtürken esinti ile gözünüze gelmemesine dikkat edin. Mum çiçeği ve yumuşak yapraklı diğer çiçeklerde de kullandım. Böceğin üzerine atıyorum öldürüyor. Beş dakika sonra temiz su fısfıslayıp duruluyorum. Bir süre sonra göründüğü an hemen yapıyorum. Kimyasal böcek ilaçları gibi uzun süreli kalıcı olmasada işe yarıyor. Saksı diplerine saklanan trip denilen böcekleri de öldürüyor.
İlacınızın içeriğini araştırsanız iyi olur. Klimada yosun oluşumunu engellemekte kullanılanlar klor bileşikleri oluyor. Klor tüm canlılar için ölümcül. (Çamaşır suyunu seyreltip püskürtüyor olabilirsiniz gibi düşünün.) Uzun erimde bitkilerinizi kaybedebilirsiniz.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2020, 12:44   #265
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2010
Selamlar,
İster kapalı yerde olsun ister açık alandakiler olsun bu bitler daima bulaşır. Doğanın gereğidir bu. Ancak bunların avcıları olmayınca aşırı ürüyorlar.
Bulaşma şekilleri:
1. Yeni gelen bir saksı çiçeği eğer enfekte ise diğerlerine bulaştırıyor. Çözüm karantina köşesi.
2. Açık alanda havadan gelen (kanatlı) ergenler yumurtasını bırakıyor.
3. Kapalı alanlarda aslında siz bulaştırıyorsunuz. Saksı ile ilgilenmeden önce elinizi yıkayın.
4. Eski saksıları kullanmadan önce çok iyi temizleyin ve ilaçlayın
5. Karıncalar resmen çiftçilik yapıyor. Kendi sağmal sürülerini oluşturuyorlar. Karıncaları öncelikle kesmeniz lazım.

Bir süre önce çok güzel kasımpatılarım vardı ama onlara her sene musallat olan siyah renkli bitler yüzünden saksıları sökmek zorunda kaldım.

Böcek ilaçları, özel organik karışımlar türlü çözümler var ama ben her sabah tek tek çiçekleri dolaşıp, dal dal, yaprak yaprak ilgilenmeyi seviyorum. Eğer bir böcek görürsem hemen yok ediyorum. Yani onların yarı doğal düşmanıyım. "uğur böceği" gibi. Karantina günlerinde zamanım da bol nasıl olsa.
sağlıcakla kalın

toprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2020, 19:26   #266
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Buradaki canım ipek çiçeklerimi az önce, çok üzülerek söküp attım. İki saksı dolusuydu. Geçmiş yıllarda, ne zaman acaba kurtarabilir miyim desem, diğer çiçeklerime de bulaştı.

Ben unlu biti temizleyemiyorum. Baş edilmiyor. Söküp attım ama bayağı canım sıkıldı.

Mesut Temiz beğendi.
derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2020, 20:02   #267
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Arkadaşlar, unlu bit zaman zaman benim bitkilerime de musallat oluyor ve genellikle erken safhalarda bu sayfalarda da belirtilen doğal yöntemlerle baş edebiliyorum... Yalnız birkaç hafta önce ben fark etmeden balkondaki çok sayıda saksı bitkime bahçedeki bitkilerden bulaşmış ve epey de çoğalmışlar... Ben biraz fazlaca yoğundum ve bir süredir bitkileri üstünkörü sulayıp başka da ilgilenmediğimden gözümden kaçmışlar... O durumu görünce doğal yöntemlerle baş edemeyeceğimi düşündüm ve zirai ilaçlar satan bir dükkandan "KOMODO 25 EC" adlı bir insektisit aldım (yani satıcı önerip verdi ilacı)... İlk uygulamamdan sonra unlu bitler yok oldu, ama şansa bırakmamak için bir hafta sonra ikinci bir uygulama yaptım... Yine öncelikli tercihim erken müdahale + doğal yöntemler olmakla birlikte, zor durumlar için etkinliği ile ilgili deneyimimi paylaşmak istedim...

Duru beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2020, 06:46   #268
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
Hobi bahçesi olanlar için önerim bir kaç gün su ile yıkayın.
Bitkiyi tahrip etmeyecek tazyikli su ile yıkıyorum faydasınıda görüyorum.
Yüz kadar farklı meyve fidelerim var unlu ( pamuklu) bit musallat oluyor kaysi, elma, kiraz, vişne gb.ticarı bahçesi olanlar bu tarz imkansız tabi.

Eklenen Resimler

Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2020, 16:56   #269
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2020
2 sene önce yılbaşı çiceklerim mantar olduğunu sanıyordum yukarı doğru saran ipeksi kozalar şeklindeydi haraket etmedikleri için onları unlu bit olarak hiç düşünmedim zirai mantar ilacı aldım defalarca ilaçladım olmadı büyük büyük saksılarda anaç yılbaşı çiçeklerimdi çöpe atmadan önce balim dallarından kırıp tekrar ekeyim dedim ektim tuttular çok güzel geliştiler ama malesef ektiklerimde aynı tırtılların içlerinde sanırım virüs gibi barınıyorlar yenilerini almaktan başka çare kalmadı..

Mesut Temiz beğendi.
Sem+ay=7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2020, 20:03   #270
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sem+ay=7 Mesajı Göster
2 sene önce yılbaşı çiceklerim mantar olduğunu sanıyordum yukarı doğru saran ipeksi kozalar şeklindeydi haraket etmedikleri için onları unlu bit olarak hiç düşünmedim zirai mantar ilacı aldım defalarca ilaçladım olmadı büyük büyük saksılarda anaç yılbaşı çiçeklerimdi çöpe atmadan önce balim dallarından kırıp tekrar ekeyim dedim ektim tuttular çok güzel geliştiler ama malesef ektiklerimde aynı tırtılların içlerinde sanırım virüs gibi barınıyorlar yenilerini almaktan başka çare kalmadı..
Mantar ilacının unlu bit üzerinde bir etkisi olmaz...
Bu bölümdeki mesajlarda organik ilaç tarifleri bulabilirsiniz... Ya da çok hızlı sonuç almak istiyorsanız unlu bitlere yönelik zirai ilaçlardan kullanabilirsiniz..
Örneğin aşağıdaki entry'mde bahsettiğim ilaç çok etkili oldu... Onlarca saksımdaki unlu bitleri iki uygulamada tamamen yok etti... Bir deneyin dilerseniz:
Unlu Bit (Pamuklu Bit)

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
beyaz benek, hastalık, mantar, yucca

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024