agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni106Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-01-2018, 12:51   #241
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2017
Hoya Carnosa unlu bit-pamuklu bit mücadelesi

[QUOTE=Mine Pakkaner;299349]Pamuklu Bit -Unlu Bit Mücadelesi
Zirai mücadele ilaçları ile elbette bu zararlı ile savaşırız. en yakın yetkili zirai ilaç bayisine danışıp ilaç alabiliriz. Peki evde ne yapabiliriz?[INDENT]1. Hemen arap sabunlu zeytinyağlı solüsyonu hazırlar püskürtürüz.

1 lt suya 2 çorba kaşığı arap sabunu eritin içine 2 kaşık sıvı yağ koyun, 3 diş sarımsağı da ezin, karışıma ekleyin (sarımsak kokusu size kötü geliyorsa koymayabilirsiniz ancak böcekler üzerinde kaçırıcı etkisi var.)

Bu solüsyonu çalkalayarak kullanın. Yoksa yağ yukarı çıkar, püskürtücünün hortumu dipte olduğu için sadece sabunlu su atmış olursunuz.

Bu forumda emeği geçen herkese ama şu an özellikle Mine Pakkaner hanıma çok teşekkür ederim.
Sabah, balkonumun tavanındaki iplere dahi sardığım onlarca sürgünü dallara dönüşen kocaman hoya carnosamda beyaz bir leke görüp sonra onun hangi tür olduğunu öğrenip sonra da ona göre bir karışım hazırlamama vesile olan bu foruma minnettarım.

3 tane unlu bit bitlerden farklı 3 yerde de beyaz yapışkan pamuk gibi minik oluşumlar buldum (unlu bit pamuklu bit ayrı şeyler mi diye araştırdım aynı olarak bilgi verilmişti okuduğum her kaynakta )ve temizledim sonra da bu arapsabunlı karışımı tüm bitkiye boş yer bırakmamaya dikkat ederek püskürttüm.Toprağın üzerini kapatmayı unuttum toprağa da akan bu karışım toprakta eğer varsa bu canlıyı öldürür mü bilmiyorum.
Bu sabah dünyam başıma yıkılmıştı kaç yıldır toz değmedi benim güzel mum çiçeğime bu yaratık nerden geldi bilmiyorum kapalı balkonda
Deneme yapmadan tüm bitkiye uyguladım başka daha zararsız bir alternatif olmadığı için risk aldım.
Gelişmeleri paylaşacağım.Umarım bu bit yokolur ve hoya’m bitten veya karışımdan zarar görmez.
Herkese sevgi ve saygılarımla

NAZZOZZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2018, 12:46   #242
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-01-2018
Merhabalar
Sukulentlerimde unlu bit var ve ben çok üzgünüm diğerlerine bulaşmasın istiyorum

NURK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2018, 09:15   #243
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
ben oksijenli su ve normal su karışımı bir su yaptım you to be da video gördüm. onu yaptım yapraklarını tek tek sildim.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2018, 09:17   #244
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Bunlar kendiliğinde oluşmaz, çevreden, saksıdan vs. bulaşır, toprağın üstüne düşmüş olabilir. Minicik bir yumurta olsa gelişir ürer, pamukçuk üzerini sonradan kaplar. Korunmanın tek şartı çok iyi gözlemektir. Hergün kontrol ve sürekli mücadele etmek gerek.
mine hanım benim kahve bitkimde unlu bit var oksijenli su yaptım. çok oksijenli sudan koymadım 5-6 damla koydum. normal suya. başka ne yapabilirim.

Eski 16-04-2018, 14:06   #245
Ağaç Dostu

yardııımmm."""?X?

Eski 05-06-2018, 09:19   #246
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2018
Merhaba,
5 yaşındaki kamkatımda, beyaz kuyruklu böcekler ve örümcek ağları oluşmuştu. Şimdi anladım ki bu böcek unlu bitmiş.
Bir çok kez sitede araştırma yaptım ama kesin iyi gelen bir sonuca ulaşamadım.
Ben de Insektisit zirai ilaç aldım. Decis 250 cc. 1 litre suya bir çay kaşığı ekleyip uygulama yaptım. Bu ilacı hem yapraklara hem toprağa uygulayabiliyorsunuz.
Saygılarımla

Mrselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
beyaz benek, hastalık, mantar, yucca

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2018