agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)
Reklam


Beğeni Düzeni114Beğeniler

Cevapla
 
Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-01-2018, 13:51   #241
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 15-04-2017
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 1
Hoya Carnosa unlu bit-pamuklu bit mücadelesi

[QUOTE=Mine Pakkaner;299349]Pamuklu Bit -Unlu Bit Mücadelesi
Zirai mücadele ilaçları ile elbette bu zararlı ile savaşırız. en yakın yetkili zirai ilaç bayisine danışıp ilaç alabiliriz. Peki evde ne yapabiliriz?[INDENT]1. Hemen arap sabunlu zeytinyağlı solüsyonu hazırlar püskürtürüz.


1 lt suya 2 çorba kaşığı arap sabunu eritin içine 2 kaşık sıvı yağ koyun, 3 diş sarımsağı da ezin, karışıma ekleyin (sarımsak kokusu size kötü geliyorsa koymayabilirsiniz ancak böcekler üzerinde kaçırıcı etkisi var.)

Bu solüsyonu çalkalayarak kullanın. Yoksa yağ yukarı çıkar, püskürtücünün hortumu dipte olduğu için sadece sabunlu su atmış olursunuz.

************************************************** **********
Bu forumda emeği geçen herkese ama şu an özellikle Mine Pakkaner hanıma çok teşekkür ederim.
Sabah, balkonumun tavanındaki iplere dahi sardığım onlarca sürgünü dallara dönüşen kocaman hoya carnosamda beyaz bir leke görüp sonra onun hangi tür olduğunu öğrenip sonra da ona göre bir karışım hazırlamama vesile olan bu foruma minnettarım.

3 tane unlu bit bitlerden farklı 3 yerde de beyaz yapışkan pamuk gibi minik oluşumlar buldum (unlu bit pamuklu bit ayrı şeyler mi diye araştırdım aynı olarak bilgi verilmişti okuduğum her kaynakta )ve temizledim sonra da bu arapsabunlı karışımı tüm bitkiye boş yer bırakmamaya dikkat ederek püskürttüm.Toprağın üzerini kapatmayı unuttum toprağa da akan bu karışım toprakta eğer varsa bu canlıyı öldürür mü bilmiyorum.
Bu sabah dünyam başıma yıkılmıştı kaç yıldır toz değmedi benim güzel mum çiçeğime bu yaratık nerden geldi bilmiyorum kapalı balkonda
Deneme yapmadan tüm bitkiye uyguladım başka daha zararsız bir alternatif olmadığı için risk aldım.
Gelişmeleri paylaşacağım.Umarım bu bit yokolur ve hoya’m bitten veya karışımdan zarar görmez.
Herkese sevgi ve saygılarımla

NAZZOZZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2018, 13:46   #242
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 27-01-2018
Şehir: İSTANBUL
Mesajlar: 1
Merhabalar
Sukulentlerimde unlu bit var ve ben çok üzgünüm diğerlerine bulaşmasın istiyorum

NURK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2018, 10:15   #243
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 15-06-2007
Şehir: İSTANBUL
Mesajlar: 275
ben oksijenli su ve normal su karışımı bir su yaptım you to be da video gördüm. onu yaptım yapraklarını tek tek sildim.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2018, 10:17   #244
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 15-06-2007
Şehir: İSTANBUL
Mesajlar: 275
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Bunlar kendiliğinde oluşmaz, çevreden, saksıdan vs. bulaşır, toprağın üstüne düşmüş olabilir. Minicik bir yumurta olsa gelişir ürer, pamukçuk üzerini sonradan kaplar. Korunmanın tek şartı çok iyi gözlemektir. Hergün kontrol ve sürekli mücadele etmek gerek.
mine hanım benim kahve bitkimde unlu bit var oksijenli su yaptım. çok oksijenli sudan koymadım 5-6 damla koydum. normal suya. başka ne yapabilirim.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2018, 15:06   #245
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 15-06-2007
Şehir: İSTANBUL
Mesajlar: 275
yardııımmm."""?X?

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2018, 10:19   #246
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 03-04-2018
Şehir: izmir
Mesajlar: 5
Merhaba,
5 yaşındaki kamkatımda, beyaz kuyruklu böcekler ve örümcek ağları oluşmuştu. Şimdi anladım ki bu böcek unlu bitmiş.
Bir çok kez sitede araştırma yaptım ama kesin iyi gelen bir sonuca ulaşamadım.
Ben de Insektisit zirai ilaç aldım. Decis 250 cc. 1 litre suya bir çay kaşığı ekleyip uygulama yaptım. Bu ilacı hem yapraklara hem toprağa uygulayabiliyorsunuz.
Saygılarımla

Mrselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2018, 12:02   #247
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 07-08-2018
Şehir: ANKARA
Mesajlar: 2
Merhaba Bende çekirdekten yetiştirdiğim limon ağacım unlu bitler yüzünden kötü durumda izopropil alkol, su, sıvı yağ ve bulaşık deterjanı karışımını denedim ancak fayda etmedi. Yapraklar da sararıp rengini kaybetmeye başladı... Gözümün önünde heyecanla büyümesini izlerken şimdi tersi olan durumu yaşamak çok üzücü...

NFÇ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2019, 22:07   #248
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 07-01-2019
Şehir: Konya
Mesajlar: 1
Geçen hafta önce evdeki kumkat ağacımda unlu bit görmüştüm. O sırada ne olduğunu bilmediğim için yapraklarını sirkeli suyla silmiştim. Bir hafta evden gittim, bugün döndüğümde sayısı çok artmıştı. Kulak çöpü ile tek tek bütün yaprakları temizledim. Forumda yazan önerilerden arap sabunu + zeytinyağı + sarımsak karışımını hazırladım. Kumkatın yapraklarının altına da gelecek şekilde bol bol, neredeyse ağacı yıkar gibi sıktım. Aynı odadaki diğer bitkilerime de aynı özenle olmasa da sıktım bu karışımdan. Sprey şişesinin dibinde kalan karışımı da kumkatın toprağına döktüm, sarımsak parçalarını da toprağın üstüne bıraktım. Kokusunu sevmediklerini yazmış Mine hanım, belki böylece topraktaki bitleri de kaçırabilirim diye umuyorum. Yalnız ev baya fena kokuyor şu an, bu uygulamayı düzenli yaparsam salon oturulmaz hale gelebilir.

Yarın uygulamak üzere de acı biberi rondodan çekip biraz kaynattım, süzüp soğumaya bıraktım. Yarın sabah da onu yapacağım. Bir gün arap sabunlu karışım, bir gün biber suyu şeklinde dönüşümlü birkaç hafta yapmayı planlıyorum. başarılı olamazsam neemazal alarak evdeki bütün bitkileri ilaçlayacağım. Herkesin yazdığı bitki kayıplarından çok korktum ve üzüldüm. Bu uygulamalarımın sonuçlarını da paylaşmayı umuyorum sizlerle. İyi akşamlar ve bilgi veren herkese çok teşekkürler.

pelin_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2019, 23:44   #249
Ağaç Dostu
 
Muda's Avatar
 
Giriş Tarihi: 12-02-2013
Şehir: Afyonkarahisar
Mesajlar: 3,276
Galeri: 8

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2019, 12:16   #250
Ağaç Dostu
 
Mahmut Tebir's Avatar
 
Giriş Tarihi: 07-10-2007
Şehir: Gaziantep
Mesajlar: 377
Galeri: 3
Allah belasını versin bu unlu bitin. O kadar şey kullanmama rağmen hala bezen görüyorum. Bir tülü kökünü kazıyamadım. Yukarıdaki oksijenli yağ karışımını da kullandım. Yine olmadı. Dikkat edin yağ fazla kullanmayın. Yağ bitkiyi öldürüyor. Kalanşoda kullandım bunu yağ değen yerler hep çürüdü. Dikkat edin. Sukulent sulu dokulu olan bitkilere gelmiyor yağlı karışım.

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2019, 14:03   #251
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 13-12-2017
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 422
Galeri: 5
Unlu bit ile maalesef ben de başa çıkabilmiş değilim, tarçını denedim son olarak, önce arap sabunlu su ile yıkadım resmen bitkileri sonra da topraklarının üzerine toz tarçın serptim. Bakalım bu işe yarayacak mı? Netice tarçın ı toz olarak karınca uzaklaştırmakta kullandığımdan bunda da işe yarayabilir diye düşündüm. Gelişmeleri burada paylaşırım.

Mahmut Tebir beğendi.
elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2019, 15:31   #252
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 23-11-2017
Şehir: İzmir
Mesajlar: 24
Merhabalar, sorunuma çözüm bulmak amacı ile epeydir bu konunun bir takipçisiyim. Ancak baharın başlarında çok fazla önemsemediğim için yapmadığım bir müdahale sonucu unlu bit beni alaşağı etmiş durumda.
NeemAzal isimli ilacı kullanıyorum ancak söylemem gerek ki bu ilaç yalnızca unlu bitin yumurtadan çıktıktan sonraki ilk yaşam evrelerinde ve özellikle karıncaların olmadığı yerlerde etkili olabiliyor. Şu an mevcut unlu bit popülasyonuna NeemAzal ın bir etki ettiğini söylersem yalan olur.
Artık nerelere saklandılar, nasıl tekrar çoğalıyorlar derken dün acı bir gerçekle yüzleştim. Adaçayı, nane ve pepinolarım unlu bitten nasibini fazlasıyla alan canlılar ve karınca yoğunluğu da bu saksılarda göz ardı edilemeyecek kadar fazla olunca artık bu saksılardan bazılarını komple bozup, bu canlıların yapraklar tamamen temizlendikten bir gün sonra bitkiyi nasıl istila edebildiklerini anlamaya çalıştım.
İlk bozduğum saksı adaçayı saksısı idi ve bu mevsimde köklerini açmayı hiç istemeyeceğim, güzel bir türdü. Saksıyı bozarken bir dal kırıldı ve elimde kaldı, elimde kalan dalı incelerken tuhaf bir şey fark ettim, daha yakından bakınca unlu bit yavrularının bitki sapının içinde fink attıklarını, iletim dokularını tamamen tahrip ettiklerini gördüm. Tamam yaprak veya gövde dışında yaptığı hasarı bertaraf edebilirim, ancak nasıl olur da bu canlı bitkinin içine kadar girmiş, hayret ettim doğrusu. Daha sonra kökleri açınca ikinci bir şokla karşılaştım. Kök boğazından itibaren toprağın derinlerine doğru, toprak ile kökler arasında kalan her boşlukta unlu bit vardı. İşte o zaman erken müdahalenin ne denli önemli olduğunu ve bu canlıların nasıl tekrar türediğini anlamış oldum. Ancak kafamdaki soru işareti şu; Bu canlı mı karıncaları çekiyor, yoksa karıncalar mı bu canlıyı buraya getiriyor? İki türü bir arada gördükten ve istisnasız her istilaya uğramış saksıyı bozduktan sonra karınca ve unlu biti bir arada görmek bu soruyu doğurdu benim için. Balkonumda birçok kuş ve böcek türü yaşamakta ve konaklamakta.
Mayıs ayında ateş böceklerinin türemesiyle bu zararlı bir nebze olsa azalmıştı, ancak sivrisinek ilaçlamaları sonucu ateş böceği de yok olunca gene unlu bitle baş başa kaldık.Biz ve kedilerimiz bu bahçeden günlük yeşillik,sebze ve meyve yemekteyiz. O sebeple NeemAzal dışında bir alternatifim yok ve artık NeemAzal bu sorunu çözemiyor. ''1litresine o parayı vermemem'' dediğim ilacı 100ml lik şişelerde 7. kez sipariş verdim dün. Maddi manevi zarardayım. Köklere kadar inmiş unlu bitleri görünce, direkt toprağa karıştırılabilen, kök bölgesine de uygulanabilen bir Neem tozu da sipariş ettim. Dilerim ki bu ürün artık sorunumu çözecektir. Belki 200 saksıdan fazla bitkimin neredeyse 50 tanesini bu yaz kaybettim. Üzüntüm büyük. Konuda yazılmış olan tariflerden elde edebildiklerimi uyguladım ve gözle görünen topluluk dışında,gizlenmiş olanlara herhangi bir çözüm bulamadım.
Siz siz olun unlu bitle mücadeleyi canlıyı ilk gördüğünüz anda mekanik de olsa başlatın.
Önerilerinize açığım,okuduğunuz için teşekkür ederim.

nanemolla beğendi.

Düzenleyen BayEğrelti : 23-07-2019 saat 02:03 Neden: Yazım hatası
BayEğrelti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2019, 11:06   #253
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 19-11-2017
Şehir: Hatay
Mesajlar: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BayEğrelti Mesajı Göster
Merhabalar, sorunuma çözüm bulmak amacı ile epeydir bu konunun bir takipçisiyim. Ancak baharın başlarında çok fazla önemsemediğim için yapmadığım bir müdahale sonucu unlu bit beni alaşağı etmiş durumda.
NeemAzal isimli ilacı kullanıyorum ancak söylemem gerek ki bu ilaç yalnızca unlu bitin yumurtadan çıktıktan sonraki ilk yaşam evrelerinde ve özellikle karıncaların olmadığı yerlerde etkili olabiliyor. Şu an mevcut unlu bit popülasyonuna NeemAzal ın bir etki ettiğini söylersem yalan olur.
Artık nerelere saklandılar, nasıl tekrar çoğalıyorlar derken dün acı bir gerçekle yüzleştim. Adaçayı, nane ve pepinolarım unlu bitten nasibini fazlasıyla alan canlılar ve karınca yoğunluğu da bu saksılarda göz ardı edilemeyecek kadar fazla olunca artık bu saksılardan bazılarını komple bozup, bu canlıların yapraklar tamamen temizlendikten bir gün sonra bitkiyi nasıl istila edebildiklerini anlamaya çalıştım.
İlk bozduğum saksı adaçayı saksısı idi ve bu mevsimde köklerini açmayı hiç istemeyeceğim, güzel bir türdü. Saksıyı bozarken bir dal kırıldı ve elimde kaldı, elimde kalan dalı incelerken tuhaf bir şey fark ettim, daha yakından bakınca unlu bit yavrularının bitki sapının içinde fink attıklarını, iletim dokularını tamamen tahrip ettiklerini gördüm. Tamam yaprak veya gövde dışında yaptığı hasarı bertaraf edebilirim, ancak nasıl olur da bu canlı bitkinin içine kadar girmiş, hayret ettim doğrusu. Daha sonra kökleri açınca ikinci bir şokla karşılaştım. Kök boğazından itibaren toprağın derinlerine doğru, toprak ile kökler arasında kalan her boşlukta unlu bit vardı. İşte o zaman erken müdahalenin ne denli önemli olduğunu ve bu canlıların nasıl tekrar türediğini anlamış oldum. Ancak kafamdaki soru işareti şu; Bu canlı mı karıncaları çekiyor, yoksa karıncalar mı bu canlıyı buraya getiriyor? İki türü bir arada gördükten ve istisnasız her istilaya uğramış saksıyı bozduktan sonra karınca ve unlu biti bir arada görmek bu soruyu doğurdu benim için. Balkonumda birçok kuş ve böcek türü yaşamakta ve konaklamakta.
Mayıs ayında ateş böceklerinin türemesiyle bu zararlı bir nebze olsa azalmıştı, ancak sivrisinek ilaçlamaları sonucu ateş böceği de yok olunca gene unlu bitle baş başa kaldık.Biz ve kedilerimiz bu bahçeden günlük yeşillik,sebze ve meyve yemekteyiz. O sebeple NeemAzal dışında bir alternatifim yok ve artık NeemAzal bu sorunu çözemiyor. ''1litresine o parayı vermemem'' dediğim ilacı 100ml lik şişelerde 7. kez sipariş verdim dün. Maddi manevi zarardayım. Köklere kadar inmiş unlu bitleri görünce, direkt toprağa karıştırılabilen, kök bölgesine de uygulanabilen bir Neem tozu da sipariş ettim. Dilerim ki bu ürün artık sorunumu çözecektir. Belki 200 saksıdan fazla bitkimin neredeyse 50 tanesini bu yaz kaybettim. Üzüntüm büyük. Konuda yazılmış olan tariflerden elde edebildiklerimi uyguladım ve gözle görünen topluluk dışında,gizlenmiş olanlara herhangi bir çözüm bulamadım.
Siz siz olun unlu bitle mücadeleyi canlıyı ilk gördüğünüz anda mekanik de olsa başlatın.
Önerilerinize açığım,okuduğunuz için teşekkür ederim.
Tecrübelerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Güncel durum nasıl? Kurtulabildiniz mi?

Saner Gülşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2019, 11:23   #254
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 01-10-2014
Şehir: ADANA
Mesajlar: 247
Beyaz pamuklu böcek ve sarı bitki bitleriyle bu yıl bende çok uğraştım. Böcek ilaçları kullanmadan çözerim desem de başarılı olamadım. En son kullandığım yöntem kolonya püskürtme ve çakmakla yakma. Üzerlerine kolonya döküp 5-10 dakika bekleyip yıkayıp bitkiden uzaklaştırıyorum. Dal diplerinde pumuklu böcekleri çakmak alevini hafifçe yaklaştırıp dala zarar vermeden hemen uzaklaştırıyorum.

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2019, 11:39   #255
Ağaçsever
 
Giriş Tarihi: 13-12-2018
Şehir: izmir
Mesajlar: 58
merhabalar
fıcus gınseng bonsaime unlu bit dadandı dün akşam üzeri, arap sabunu ve zeytinyağı karısımını sıkıp iyice her yerine püskürttüm çünkü elle temizlemem mümkün değil hem cok sık yapraklı hemde oldukça büyük. fakat sorunum şu ki şimdi üzerinde kalan arap sabunu ve zeytinyağı karışımını toprağı naylonla koruyarak yıkamalı mıyım? yapraklarını iyice yıkamam gerekli mi?

irmtrk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2019, 14:10   #256
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 21-11-2019
Şehir: Ankara
Mesajlar: 7
Unlu bitten anlayan bir kişi bile yok ülkemizde maalesef. Emek emek büyüyen çiçeklerimizi tek tek kaybediyoruz. Çiçeklerimizin cenazelerini Arap sabunuyla yıkayıp üstüne biraz da zirai zehir fıslatıyoruz

K4GE ve engnkucuk beğendi.
kulent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2019, 14:43   #257
Ağaç Dostu
 
Mahmut Tebir's Avatar
 
Giriş Tarihi: 07-10-2007
Şehir: Gaziantep
Mesajlar: 377
Galeri: 3
malesef yabancı sitelerde de bu zararlı ile doğru dürüst yazıya rastlamadım.

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2020, 14:04   #258
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 09-01-2020
Şehir: İzmir
Mesajlar: 1
Gözümün önünde iki tane gardenya eriyip gidiyor bu unlu bit yuzunden saglikli bi sonuc alan varmi acaba net olarak oksijenli su yag karisimini yapiyorum buaralara ama sonuc alabilrcek miyim bakalaim. Karardi yapraklarini dokuyor iyice gitti cicekler 2 yillik emegim gidiyor..

webhalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2020, 14:21   #259
Ağaç Dostu
 
Mahmut Tebir's Avatar
 
Giriş Tarihi: 07-10-2007
Şehir: Gaziantep
Mesajlar: 377
Galeri: 3
ben gördükçe temizliyorum. başka çözüm bulamadım. sayılarını azalttım ama yinede çıkıyorlar. sizde gördükçe temizleyin. ilaçlar bitkilere böceklerden daha çok zarar veriyor inanın.

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2020, 22:51   #260
Ağaçsever
 
Lilazen's Avatar
 
Giriş Tarihi: 10-03-2016
Şehir: Afyonkarahisar
Mesajlar: 30
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi webhalil Mesajı Göster
Gözümün önünde iki tane gardenya eriyip gidiyor bu unlu bit yuzunden saglikli bi sonuc alan varmi acaba net olarak oksijenli su yag karisimini yapiyorum buaralara ama sonuc alabilrcek miyim bakalaim. Karardi yapraklarini dokuyor iyice gitti cicekler 2 yillik emegim gidiyor..
Ben de bu forumdan öğrenmiştim; çözüm neemazal. Litre fiyatı çok pahalı ama kucuk dozlarda satanlar var.

VOG-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Lilazen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Cevapla

Etiketler
beyaz benek, hastalık, mantar, yucca

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)


Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020