agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > agaclar.net Bonsai Eğitimleri > Diğer İller Bonsai Atölye Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-11-2007, 20:11   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uzman16 Mesajı Göster
Bir soru daha :
Katılımcı listesine Ali H. ALI Bey'i de yazmışsınız . Ali Bey Melbourne'da değil miydi ? Yoksa manevi katılım mı var ????
Ben her zaman yaninizdayim
Yuregim sizinledir.
Melbourne'dan selamlar.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2007, 20:14   #32
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Ne güzel, kendimi sözlü oluyormuş gibi hissettim

Sevgili Uzman16 bu yüzden size bol bol okumanızı tavsiye ettim . Bonsai atölye çalışmasını yapmayı ilk Sevgili Maycan Bahçe dile getirdi ve mekan olarak iş yerini kullanabileceğimizi söyledi. Bu teklif büyük bir zevk ile kabul edildi

Bonsai seçimini nasıl yapacağınızı uygun başlıklar altında hocalarımıza sorun, gerçi hocalarımızın bu konuda tavsiyeleri var. Maycan Bahçenin işyerinde fidanlar olucak isteyen fidanını alır getirir **** oradan satın alır...

Bu atölye çalışmasında elbette ağaçlar üzerinde bir kaççalışma yaparız ama, öncelikle dinlememiz ve öğrenmemiz gerek çok konu var çok . O yüzden bu toplantı ilk olacak dinleyip öğrenmeye çalışacağız. Ufakta olsa uygulamalar yapacağız...

Tel konusunda ne yapacağız bilmiyorum, bu konuda yardımcı olacak üyelerimiz varmı acaba?

Ali Hocam sanırım manevi olarak listeye eklendi, bu eklemeden benim habaerim yok. Gönlüm ister ki atölye çalışmamızda başımızda olsun

Umarım sorularınızı uygun bir şekilde cevaplayabilmişimdir...

Sevgiler

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2007, 00:01   #33
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Öncelikle fidan seçiminde dikkat edilmesi gerekli konu başlı izmir atöye çalışmasında detaylı oraka anlattığım bir konu oradan uygun fidan seçimi ile ilgili sorunuzun yanıtını bulabilirsiniz.

Tel konusunda gelince genelde tel bakır tel satan yerlerde mevcud **** 2 metre uznluğunda elektirkçilerden alaçağınız farklı kalınlıkda ki tellerin plastik koruyucusunda sıyırın
ve çıplak kalan teli bir şişenin üstüne sarın ve daha sonra sarmış olduğunuz bu teli evde ki ocak üzerinde akkor haline geleçek şekilde ısıtın telin tamamı akkor haline gelince bir karga burun **** pense ile teli alıp balkonda kendi halinde sğumaya bırakın.

tel soğudukdan sonra rengi gri olacakdır.Ve bu girlik topak topak dökülür.

teli tekrar acın ve bir şişeye tekrar sarın artık tel normal direncinde daha az bir diren göstereçek kolay büküleçekdir.

Saygılar

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2007, 12:21   #34
maycan

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Sevgili RED,

Bonsai için uygun fidanlardan şimşir ve ardıç fidanlarını bulunduracağız.Çalışma yapıldığı gün alabilirsiniz.Çam v.b. fidanlar ,meyve fidanları da var.Ancak ilk başlayanlar için şimşir ve ardıçın uygun olduğunu öğrendik onun için bu fidanlarla çalışmaya başlayacağız.

maycan bahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2007, 17:08   #35
Ağaç Dostu

Arkadaşlar toplantı günü herkez yiyecek olarak bir şey hazırlayıp getirse nasıl olur? Kek, börek, poğaça filan. Böyle olması gerekiyor zaten . Kimler ne yapabilir, herkez aynı şeyi yapmasın diye söylüyorum ben bir liste oluşturacağımda bu konuda....

Sevgiler

Eski 28-11-2007, 17:39   #36
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Bursa bonsai atölye çalışması katılım listesi.

1) Selahattin Yılmaz
2) Maycan Bahçe
3) Hedera
4) Bademağacı
5) Bülent16
6) Uzman16
7) Sebahattin Sargın
8) Ali H. ALI
9) Red
10 Bonsaisan
11)...?

Bu listenin atölye çalışma günü olan 9 aralık gününe kadar artarak Bursa'da bonsai sever sayısının daha da artaçağına inanıyorum.

Şimşir ilk bakışda bonsai çalışmasına uygun gibi gelsede aslında uygun gönde yapısı ve dal yapısına sahip bir çalışma fidanı seçilmez ise uygulama yapaçak bonsai sever için zor bir fidan diye biliirm.

Mümkün olduğunca İzmir atölye çalışmasın da daha önceden belirtiğim kriterlere yapın bir fidan bulur iseniz çalışma sonuçunda daha kısa sürede sergilemeye deyer bir ağaçınız olur.

Gelelim konuya normalde bonsai hobisi ile uğraşmak isteyen bonsai sever belirli kaynaklardan bir miktar bilgiyi zaten öğrenir. Lakin eksik kısmı uygulama yani pratiktir.

Temelde öncelikle bonsai nedir ne değildir. Ve bonsai diğer saksı bitkilerinde ayıran özeliği nedir, sorusu ve yanıtı bonsai ile ilgilenen ya da ilgi duyan kişilere aktarılır.

Bundan sonraki kısım bir bonsai nasıl yapılır.
Bonsai yapımında hangi teknikler kullanılır.
Hangi malzemeler kullanılır.
Ve bu uygulamalarda püf nokta nedir.

Örnek:Bir bonsai'a sarılan tel ne kadar sıkı olmalıdır.? Bu bir soru dur. Lakin püf noktası işde yapacağımız workshoptadır.
Bir ağacı bonsai için biçimlendirdik.?Peki sığ saksıya alırken köklerin ne kadarını budamamız gerekir.?
Gibi bir takım soruların kitabi bilgide yazılan olanın dışında yazmayan püf noktalarını burada sizler ile paylaşıcağız.

Öncelikle ilk başlayacak arkadaşlar için fidan'dan bonsai yapımı ile başlamak en mantıklı yoldur.
Bunun için uygun fidan seçimi en önemli konu başlığıdır..

Fidan seçimi

Bonsai için uygun fidan seçimi size çok daha kısa sürede şık ve estetik bir bonsai sahip olmanız için büyük bir avantaj taşır.
Öncelikle alacağınız fidan kök yapısı gelişmiş olmalı ve gövdenin bittiği noktada kökler belirgin olmalı.

Gövde; bonsai ağacında gövde şu yapıda olursa çok etkili bir görsellik yakalamış olursunuz.
Gövde köklerden başlayarak ağacın en üstüne doğru gidildikçe incelen ve bu incelimi koni biçiminde olan bir fidan seçilmelidir. Eğer gövdeniz silindir bir formda ve aynı kalınlık da ise bu pek uygun değildir.

Diğer konu dallar. En alt daldan en üst dalla doğru kalından inceye doğru giden ve birbirine karşıt dalları bulunan ve bu dallarlı sık olan fidan mantıklıdır.
Yapraklar bonsaide mümkün olduğunca ufak yapraklı ağaç cinslerini seçer iseniz kısa vadede etkileyici bir bonsai elde edebilirsiniz.

Peki hangi ağaç?
Öncelikle ülkemiz koşullarında malum genelde tüm ağaçlar dış mekan bonsai için elverişli olan ağaçlardır.
Ama eğer bula biliyorsanız.Sup tropik ayda tropik Fidanlar ile de çalışa bilirsiniz.. Bunları iç mekanda değerlendirebilirsiniz.
Tavsiyem şudur.
Ardıç cinsleri sürünücü cinsler.
Cüce nar,Cotonaster dağ muşmulası,dik budak,Akça ağaca türleri,karaağaç.
Gibi dayanıklı ve şekillendirmeye daha müsait ya da toleranslı ağaçlar uygun olacaktır.

Kullanılacak Malzemeler:
Öncelikle birkaç farkılı boyda makas bunlardan en elverişlisi gül budama makasları ile bağ makasları. Ama varsa orijinal bonsai budama makasları.
Şekillendirme için barkı teller ve ipler.Yine zor ve güçlü daları biçimlendirmek için bitki rafyası **** plastik bantlar. Dalların üzerine sarılarak dalın zedelenmesini önlemek için.

Sığ plastik ayda toprak saksılar.iyi bir toprak karışımı.Tavsiye olarak.
4 ila5 mm çakıl – 2 ila 3 mm granit **** derekumu bol milli-Sakıs toprağı olarak satılan torf- Ve son olarak da belirli bir miktarda temizliğine yani sterilliğine inandığınız tarla toprağı ya da çamlıklarda bolca bula bileğiniz çamlık toprağında olabilir. .

Kesilen yarin kapatılması için macun aşımacunu varsa orjina bonsai için üretilen macun.
Ya da çoçukların kullandığı renkli oyun hamurları ağaçınıızn gövde rengine uygun tonda ya da yakın ve su tumasını aza indirmek için macunla beraber kulanılacak vazelin.

Daha fazla sorusu olan arkadaşlar sorunarını bu konu başlığı altında sorabilirler.
Saygılarımla.

Saygılar.

Eski 29-11-2007, 10:09   #37
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sebahattin Sargın Mesajı Göster
Arkadaşlar toplantı günü herkez yiyecek olarak bir şey hazırlayıp getirse nasıl olur? Kek, börek, poğaça filan. Böyle olması gerekiyor zaten . Kimler ne yapabilir, herkez aynı şeyi yapmasın diye söylüyorum ben bir liste oluşturacağımda bu konuda....

Sevgiler
Tamam , hepimiz birşeyler getirelim . Ben kek yapabilirim, olmazsa poğaça türü birşeyler alırım. Yanıtım çok net olmadı ama elim boş gelmem merak etme.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2007, 15:41   #38
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Sn. Bonsaisan
yukarıda resmi bulunan bitkinin 50-60 cm boyunda olanını bonsai için getirsem uygun olur mu? (Adı galiba dağ muşmulası)

Eski 29-11-2007, 16:59   #39
Ağaç Dostu

Alıntı:
Gereken planlar yapıldı, atölye çalışması konusunda kararlar alındı. Bonsai atölye çalışmasına katılacak olanlar;

1) Selahattin Yılmaz
2) Maycan Bahçe
3) Hedera
4) Bademağacı
5) Bülent16
6) Uzman16+1
7) Sebahattin Sargın
8) Ali H. ALI
9) Red
10 ....?

Atölye çalışmamız herkese açıktır...

Sevgiler

Sevgili Uzman16

Kardeşinizin gelmesinde bir sorun yoktur, bizim misafirimizdir. Bu arada kek yapmanız daha iyi olur . Resimdeki ateş dikeni sanırım, hocalar daha iyi bilir gerçi.

Sevgiler

Eski 29-11-2007, 20:23   #40
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Afişler hazır. İlk fırsatta dağıtmaya başıyoruz. Vatana millete hayırlı olsun. Hazırlayanların eline sağlık.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2007, 15:33   #41
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Alıntı:
Sn. Bonsaisan
yukarıda resmi bulunan bitkinin 50-60 cm boyunda olanını bonsai için getirsem uygun olur mu? (Adı galiba dağ muşmulası)
Sayın uzman 16

Eğer mehmedinde dediği gibi taşımada problem yok ise sorun değil.

Tabi şuda bir gerçek 60 cm bir boya sahip bir fidanda eğer alt yapı uyugn kalınlıkda ise çok güzel bir form çıka bilir istersenzi şimdiden buray bir fotğrafını ekleyin bizde bu sayede bakar bir form oluştura biliriz kafamızda.

Ayrıca daş muşmulası değil Ateş dikeni bu gördüğüm fotğraf.

saygılar.

Eski 01-12-2007, 19:19   #42
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Bitkiyi yarın temin edince fotografını eklerim.

Ben aslında söğüt istiyordum.
Bu mevsimde söğüt bulma ihtimalim var mı acaba?

Eski 01-12-2007, 21:51   #43
Ağaç Dostu

Bu gün bende elimdeki afişleri Heykel, Cumhuriyet caddesi, Tuzpazarı ve Gazcılara astım.

Maycan'a da verdim o da bademlide asacak ve müşterilerine dağıtacak.

Bunun dışında maycan ile görüşmemizde benimde özellikle sattığım bonzai başlığındaki fidanlardan toplantıya getireceğim ve elde edeceğimiz gelirle atölye masraflarına destek olma kararı aldık. Bu arada katılacak arkadaşlar fidanları bizden alırlarsa atölye çalışmasına destek de vermiş olacaklar.

Eski 02-12-2007, 09:52   #44
Ağaç Dostu

Çok iyi bir fikir hocam bu, afişlerimiz "Siteler" tarafınada asılıcak bugün.Toplantı listesini güncelliyeyim.
1) Ali H. Ali
2) Bonsaisan
3) Selahattin Yılmaz
4) Hedera
5) Bademağacı
6) Bülent16
7) Uzman16+1
8) Sebahattin Sarın
9) Red
10) Celal Sungur ve Eşi
11) ....?

Düzenleyen Sebahattin Sargın : 02-12-2007 saat 12:09
Eski 02-12-2007, 20:42   #45
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Resimlerini yüklediğim ağacı japon akçaağaç olarak biliyorum. Acaba uygun mu?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg P1030480.jpg (14.5 KB, 728 views)
Dosya Türü: jpg P1030483.jpg (19.2 KB, 730 views)
Dosya Türü: jpg P1030471.jpg (14.0 KB, 727 views)
Eski 02-12-2007, 20:53   #46
Ağaç Dostu

Sevgili Uzman16;

Şekil olarak uygunluğuna hocalarımız karar vericek ama, akçaağaç hele bir de japon akça ağacı olunca daha bir başka oluyor. Japon akça ağacı bonsaicilerin aşkıdır .

Eski 02-12-2007, 21:02   #47
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Sevindim, umarım şekli de uygundur. Boyu 120 cm. civarında. Bugün aldım görünce çok hoşuma gitti. Bonsaiye uymazsa da balkonda saksıda yetiştireceğim.

Eski 02-12-2007, 21:54   #48
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

uzman 16

ağaçınız çok güzel
şimdi ağaça hiç dokunmayın hele aşılı bir acer ise

çünkü elinizdeki acer bir acer palmatum

ama kültürü konusunda bir şey söyeyemiyeçeğm.
Şimdi normal olarak balkonda diek güşden ve sert rüzgardan koruyun.

Kesinlikle budama yapmayın.

çünkü şubat ortası mart başı en uygun zaman ve yapraklar kesinlikle dökülmeli.

Yoksa ağaç kestiğiniz yerden aşağı doğru kuruyama başlıyor yavaş yavaş.

Güzel bir örnek olaçakdır.

Eski 02-12-2007, 22:25   #49
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Kesinlikle budama yapmayın.

çünkü şubat ortası mart başı en uygun zaman ve yapraklar kesinlikle dökülmeli.

Yoksa ağaç kestiğiniz yerden aşağı doğru kuruyama başlıyor yavaş yavaş.

Güzel bir örnek olaçakdır.[/QUOTE]

Sn. Bonsaisan

Ağacımı gelirken getireyim mi getirmeyim mi? Sanki Şubat Marta kadar beklemem gerekiyor gibi anladım yazdığınızı.

Eski 02-12-2007, 22:40   #50
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Bence götürün en azından üzerinde neler yapılabileceğini öğrenirsiniz budanacak dallar işaretlenip numaralanırsa size yol gösterici olacaktır düşüncesindeyim sanırım Sayın bonsaisan daha doğrusunu söyleyecektir.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2007, 15:41   #51
Ağaç Dostu

Değerli arkadaşlarım;

Toplantı günü içecekler Sevgili Maycan Bahçeden kendisine bir kez daha destekleri için çok teşekkür ediyoruz. Fakat elimiz de boş gidemeyiz değil mi? Sakın bana ağaçlar ile gideceğiz demeyin . Herkes yiyecek olarak bir şeyler hazırlayıp getirse ne kadar güzel olur değil mi?

Sağolsun Sevgili Uzman16 ben kek yaparım dedi, bende anneme tuzlu simit ve açma yaptıracağım. Bu konuda bize başka kimler destek olabilir, mesala diyorum kimler ne yapabilir ehem ehem yani....

Eski 06-12-2007, 16:58   #52
red
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-08-2007
Merak etmeyin ben de gelirken yanımda kek ya da poğaca getirmeyi düşünüyorum.Eşim de gelmek istiyoda bakalım o gün gelsin karar vericez.Geçen gün bir iş için my can bağçenin oralara gitmiştim bi uğradım hoş bir mekanmış.

red Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2007, 18:08   #53
Ağaç Dostu

Sevgili red;

Umarım kullandığım kelimeleri yalnış anlamamışsınızdır, sizi kızıdırıcak bir şey dediysem özür dilerim. Şaka manasında kelimeler kullandığımı biliniz efendim. Pazar gününe az kaldı inşallah tam kadro herkes orada olur

Sevgiler

Eski 06-12-2007, 23:01   #54
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Galeri: 1
[QUOTE=Sebahattin Sargın;180694]Çok iyi bir fikir hocam bu, afişlerimiz "Siteler" tarafınada asılıcak bugün.Toplantı listesini güncelliyeyim.
[B]1) Ali H. Ali
2) Bonsaisan
3) Selahattin Yılmaz
4) Hedera
5) Bademağacı
6) Bülent16
7) Uzman16+1
8) Sebahattin Sarın
9) Red
10) Celal Sungur ve Eşi
11) Sinan inci
12) Mgürbüz
Kesin degil ama katılabiliz celal beylen gelebiliriz.

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2007, 23:11   #55
Ağaç Dostu

Fidan alıp gelmeyin masrafları karşılamamız lazım kendi fidanlarımızdan elde edeceğimiz gelirle

Eski 06-12-2007, 23:21   #56
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Eklenti 25644
Saat: 11:00

Alara Maycan Meyve Evi
Bademli Yolüstü, Belen 3 Sitesi Yanı No: 81
Tel:549 02 99
Adresi tarif edermisin. Bademli yolüstü nerde?
Yalovadan gelirken ne tarafa sapalım?

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2007, 00:11   #57
Ağaç Dostu

Yer ve kroki için böyle bir seçeneğimiz var. Ama genel olarak Mudanya'ya gidiyormuşuz gibi devam ederken geçitten sonra solda Bademli'ye sapıyoruz 3-3 km yol üstünde.

Eski 07-12-2007, 00:12   #58
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
Fidan alıp gelmeyin masrafları karşılamamız lazım kendi fidanlarımızdan elde edeceğimiz gelirle

Acer Palmatumu getirme mi diyorsunuz sayın hocam?

Ben getireyim acerimle neler yapabilirim öğreneyim.

Ama uygulamaya için fidanı da orada alalım ne dersiniz?

Eski 07-12-2007, 07:34   #59
red
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-08-2007
Alıntı:
Sevgili red;

Umarım kullandığım kelimeleri yalnış anlamamışsınızdır, sizi kızıdırıcak bir şey dediysem özür dilerim. Şaka manasında kelimeler kullandığımı biliniz efendim. Pazar gününe az kaldı inşallah tam kadro herkes orada olur

Sevgiler
Yazınızda herhangi bir kızılacak konu yoktu yanlış anlaşılmış bir mevzu da yok rahat olun.''Merak etmeyin'' diye cümleme başlamamın sebebi bir şeyler getireceklerin arasında benim de olduğum,yanlız olmadığınızı ima etmet içindi.
Maşallah liste baya kabarmış, bu işe gönül vermiş arkadaşların çoğaldığını görmek güzel.Görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

red Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2007, 08:23   #60
maycan

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Fidan işini Selahattin Bey halledecek., uygun olan fidanları kendisi getirecek.Bu yüzden fidan sorumluluğu Selahattin Bey de getirisi ile de hocalarımızın masraflarını karşılayacaktır.Bilginiz olsun.Ogün tel v.b malzemeleri de herkes kendisi getirecek.Ancak uygulama yapmayıp sadece not almak isteyenler olabilir,onların hiçbirşey getirmesine gerek yok.Müşterilerimizden katılacak olanlar sadece not alacak örneğin.

Pazar görüşmek dileğiyle.Yalova ve İstanbul'dan gelecek arkadaşlarımız da çalışmamıza renk katacak ,bu bahaneyle onları da görmüş olacağız.

maycan bahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024