agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > agaclar.net Bonsai Eğitimleri > Diğer İller Bonsai Atölye Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-02-2009, 21:27   #1
Yeni Üye

Ryan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2009
Galeri: 2
Diğer illerde agaclar.net bonsai atölyesi açılması önerileri

Arkadaşlar bonsai atölyelerinin türkiy'deki deşik ilçelerimize ağaçlar.net yardımıyla sizce bonsai atöyesi açılırmı?

Ryan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2009, 22:32   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Siz İstanbul'dasınız. Diğer illerdeki arkadaşlar konuyla ilgileniyorlarsa bunu dile getirirler...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2009, 22:47   #3
Ağaç Dostu

AyhanMoran's Avatar

Giriş Tarihi: 03-02-2009
Aslında çok güzel hatta mükemmel olur ama o ildeki bonsai hayranlıgına baglı.1-2 kişiyle zannedersem olmaz ancak böyle agaçlar.netle olabilir.

AyhanMoran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2009, 22:54   #4
agaclar.net

malina's Avatar

Başlangıçta her şehirde olması zor.
Çalışma yapılan şehre yakın olanlar bir süre bu zorluğa katlanırlarsa, daha sonra kendi şehirlerinde çalışma yapabilirler.

Eski 27-02-2009, 00:13   #5
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın Ryan diğer illerde bu tür çalışmaların yapılması zaman içinde oluçakdır.

Şu anda belli başlı şehirlerimzide bu tür aktiviteler zaman zaman olmaktadır.

Burada ki önemli olan konu bonsai tecrübeye dayalı bir hobi olması ve her hobide ki gibi biraz pratik ile pekiştirilmesi gerekir.

Zaman içinde kendini bulunduğu şehirde geliştiren bir bonsai dostu zaman içinde yaşadığı şehirde bu hobiye merak saran dostları etrafına toplayarak bu tür seminerler düzenliyeçekdir.

Şu ana kadar şahsım olarak ben Ankara,Bursa ve yaşadığım şehir olan İzmir'de agaclar.net'in katkıları ile bu tür seminerler düzenledim.

Talep olduğu taktirde diğer il ve ilçelerde bu tür seminerler düzenlenmesi konusnda yardımcı olmak isterim.

Tabi ki bu yardımı kendi işimden arta kalan uygun bir zaman aralığında yapabilirim.
SAygılar.

nur.erdoann beğendi.
bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2009, 17:27   #6
Ağaç Dostu

ilkerr54's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2008
bence her ile yayılmak gerekir ben bu işi 1 haftadır arastırıyorum ve bonsai yetiştirmek istiyorum ama sakaryada yetiştiren bulamadım buda üzücü

ilkerr54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2009, 18:09   #7
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Sakarya da siz öncü olabilirsiniz İlker bey siz başlayın devamı geleceğine inanıyorum.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2009, 11:43   #8
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2009
bende eskişehirde yaşıyorum burada da olmasını isterim bende merak sardım bonzai ye çok hoşuma giden bi sanat olacak gibi tohumlardan yapmaya çalışıyoruz ev arkadaşımla ama burda bir bilen birisi yön gösterse bize çok ii olur aslında

isolet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2009, 19:32   #9
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Eskişehir'de ağaçlar çalışması yapmamıza engel oalcak hiç bir şey yok. Tabi en büyük sorumluluk size düşecek toplantılar konusunda.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2009, 16:55   #10
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

ya ben eskişehirde çalışmalar yapmak isterim öğrenmek te ama bu konu hakkında bilgim sıfır gibi şuan da hatta 0 diyebilirim o yüzden ben insanlara bilgi verirken yanıltabilirim ama bi bilen başımızda olsa bu işle ilgelenen çok olacağına eminim özellikle burada 2 üniversitenin olması çok büyük yarar sağlıyo eğer bi bilen varsa eskişehirde üniversite ile konuşulup bu hobiyi geliştirip çok büyük işler yapabiliriz diye düşünüyorum

Düzenleyen isolet : 14-06-2009 saat 10:50
Eski 13-06-2009, 23:40   #11
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Eskişehir'de öncelik yapacak bilgili arkadaşlarımız var mı acaba?

Eski 14-06-2009, 10:14   #12
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
ya ben yapmak ****** isterim öğrenmek te
Ne istediğiniz anlaşılmıyor...

Eski 26-06-2009, 01:02   #13
Ağaç Dostu

asumandilek's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2007
Galeri: 87
Zoguldak'ta da yapılmasını çok isterim şahsen. Fakat şimdilik bunun her ilde yaygınlaştırılması çok mümkün değil sanırım. Çevre illerde de olsa böyle bir atölye çalışması yapılırsa mutlaka katılmak isterim.

asumandilek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2009, 01:09   #14
Ağaç Dostu

Lithi-um's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2009
Galeri: 4
Biz bonsai çalışmasının bütün illerde ilçelerde yapılmasını isteriz tabiyki, Ülkemizde o kadar meraklısı var ki. Yapmak isteyipte net bilgilere ulaşamamış, ağaçlar.net,i bulamamış o kadar çok insan var ki. Ben her illerimizde ilçelermizde yapılması kanaatindeyim. Ama bunun çok zor olduğunu hepimizde biliyoruz sanırım.

Lithi-um Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2009, 23:59   #15
Yeni Üye

enyaman's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2009
Zonguldak Ereğli deyim buradada atölye çalışmalarının yapılmasını çok isterim. Benim gibi yeni başlamış arkadaşlarada faydalı olurdu ve bonsai severlerin aynı şehirde birbirini tanıması hoş olurdu.

enyaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2009, 23:16   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-03-2009
ben ve beş altı arkadaşım bonsai yapmaya çalışıyoruz alanya **** bonsai yapmayı bizlere öğretecek bir kurs olsa burdaki çiçekçi arkadaşlar ve hatta bir kaç peyzajcı da katılacağını söylemişti ben şimdiden on kişi buldum bile

Hatice Tarhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2009, 11:45   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Cennetbahcesi Turkiyede bonsai cok yeni bir ugras. Her sehirde yeteri kadar meraklisi yok egitmen yok, kurs yok ilk basliyanlar icin zor gibi gorunen bir is. ama bu o sehirlerde bonsai yapilamaz anlamina gelmiyor. Belki siz Alanyada bir ilki basarir ve bonsai sevdalilarini bir araya toplarsiniz. Bildiklerinizi, yapmak istediklerinizi paylasirsiniz. Her sehirde oldugu gibi 2-3 kisi ile baslarsiniz bir de bakarsiniz ki bir yil sonra 20-30 kisi ile toplantilari surekli yapiyor olursunuz.
Simdiden kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2009, 12:12   #18
Ağaç Dostu

alanya tema evini haftada bir gün bonsai meraklılarına ayırabiliriz ortam müsait gelebilecek arkadaşlar varsa yazsınlar tabi bu işi bizlere öğretecek ustayı nerde buluruz bu konudada sizlerin desteğini bekliyoruz

Eski 20-07-2009, 12:21   #19
Ağaç Dostu

böyle bir ortamda bonsai ye gönül vermiş arkadaşları ağırlamaktan onur duyarım

Eski 20-07-2009, 13:33   #20
Ağaç Dostu

Bonsai ustasini oralarda bir yerlerde, korkarim ki bulamiyacaksiniz. O yuzden kendi yaginizla kavrulmak durumundasiniz. Kendinizi burada gelistirip(usta siz olacaksiniz) deneyim ve bilgilerinizi Alanyadaki bonsaiseverlerle paylasacaksiniz.
Burada teorik olarak ogrendiklerinizi pratikte uygulayip kendinizi gelistirebilirsiniz. Sizler llk olacaginiz icin zor gibi gorunuyor olabilir ama dusundugunuz kadar zor degildir. Icinize bonsai sevdasi dusmusse mutlaka basarirsiniz ve sizden sonra bonsai yapacaklarin isini hem kolaylastiracak hem de cabuklastiracaksiniz. Sizin yurudugunuz yoldan adimlarinizi izleyip bircok bonsaici yuryeycektir. Bence hemen calismalara baslamalisiniz

Eski 19-10-2009, 11:33   #21
/

Giriş Tarihi: 19-10-2009
Hatay'da çok ilgi göreceğini düşünüyorum. Açıkçası ben bonsai terimini ilk defa duyuyorum, siteye de yeni üye oldum zaten. Ancak biraz incelediğim zaman Botanik derslerine ilgili bir biyolog olarak çok hoşuma gitti. Biraz daha veri sahibi olduktan sonra, sanırım Hatay'da bir atölye kurabilir ya da kurdurabilirim.
Teşekkürler agaclar.net

Adiloş Bebe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2009, 15:03   #22
Ağaç Dostu

Adilos bebe, aramiza hos geldiniz.
Bonsai ogrenip, ogrendiklerinizi cevrenizdekilerle paylasip bonsaiyi daha cok kimselere tanitip anlatmak icin burada bircok teorik bilgiye ulasacaksiniz, yalniz bu bilgiler yaliniz basina olmuyor. Ogrendiklerinizi pratikte uygulayip deneyim sahibi olmalisiniz. Iste o zaman bonsaiyi cevrenize tanitmak icin atolye calismalari yaparsiniz.

Yeterli bilgiye sahip olduktan sonra, kendinize fidancilardan sececeginiz bir fidanla calismalara basliyabilirsiniz.

Uyelerin bonsai calismalari basliginda kendinize acacaginiz yeni bir sayfa ile fidaninizin fotografini da koyup diger uyelerin gorus ve dusunceleri alabilir, isterseniz onlarin onerilere gore de kendinizi yonlendirirsiniz.

Simdiden zize kolayliklar diliyorum.

Eski 07-01-2010, 13:00   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2010
manisa merkezdende bu işle uğraşan arkadaşlar Arıyorum.inşallah en kısa sürede buluruz.

enginer45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2010, 15:03   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2010
Merhabalar bende eskişehirde okumaktayım. birkaç gündür bonsaileri araştırıyorum ve bir yerlerden başlamam gerektiğini düşündüm. fakat internetteki araştırmalarımda eskişehirde herhangi bir kulüpleşme göremedim ve sadece internetten okuyup görüp nasıl yapacağımı öğrenme konusunda biraz endişelerim var en azından bilen yapan birkaç kişiyle tanışmak isterdim.

erkayaemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2012, 12:13   #25
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Antalya'da iklim birçok ağaç türü için oldukça elverişliyken, kendine ait bahçesi olan evlerin sayısı az değil, balkonunda bitki yetiştiren kişi sayısı oldukça fazlayken neden bonsaiye ilgi az olur, insanlar neden bu güzelliği atlarlar, anlayabilmiş değilim...

Forumda üye sayımız bile (bonsai ile ilgili üyeler olarak) olması gerekenden oldukça az miktarda. Gördüğüm kadarıyla da (eğer varsa bağışlayın) usta sayılabilecek tecrübeli bir bonsai sevdalısı hiç yok.

Eğer böyle bir iki kişi olsaydı belki de kendi çabalarımızla onların önderliğinde buluşmalar düzenleyip sohbetler eder, ağaçlarımızı birbirimize gösterip fikir alışverişinde bulunur, tavsiyeler alır, hatta belki ağaçlarımızda yapacağımız uygulamaları birlikte gerçekleştirir, görsel deneyimler kazanmış olurduk.

Hayaller, hayaller...

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2012, 12:16   #26

memet's Avatar

Bu konu benim sürekli üzerinde düşündüğüm bir durum .Üzerinde fikir üretmemiz gerekiyor.

Eski 03-12-2012, 12:27   #27
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Memet Bey,
Antalya'ya yerleşmeyi düşünürseniz elimden gelen yardımı yapacağıma garanti veririm.

Keşke sizin gibi birileri Antalya'da yaşıyor olsaydı. İzmirliler olarak çok şanslısınız...

merlict beğendi.
Eski 03-12-2012, 12:49   #28
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nicholai hel Mesajı Göster
Antalya'da iklim birçok ağaç türü için oldukça elverişliyken, kendine ait bahçesi olan evlerin sayısı az değil, balkonunda bitki yetiştiren kişi sayısı oldukça fazlayken neden bonsaiye ilgi az olur, insanlar neden bu güzelliği atlarlar, anlayabilmiş değilim...

Forumda üye sayımız bile (bonsai ile ilgili üyeler olarak) olması gerekenden oldukça az miktarda. Gördüğüm kadarıyla da (eğer varsa bağışlayın) usta sayılabilecek tecrübeli bir bonsai sevdalısı hiç yok.

Eğer böyle bir iki kişi olsaydı belki de kendi çabalarımızla onların önderliğinde buluşmalar düzenleyip sohbetler eder, ağaçlarımızı birbirimize gösterip fikir alışverişinde bulunur, tavsiyeler alır, hatta belki ağaçlarımızda yapacağımız uygulamaları birlikte gerçekleştirir, görsel deneyimler kazanmış olurduk.

Hayaller, hayaller...

Güzel hislerinizi anlıyorum ben de!
Bonsai konusuna ülke olarak zaten geç girmişiz ve emekleme sürecindeyiz (belki orada bile değiliz).

Bu süreci atlattıktan sonra karşımıza bir de işin sanatsal mevhumunu idrak duvarı çıkacak tahminimce. Bunu da aşmak bir süre alacak. Ama tüm bunların altında eğitim yetersizliği yatıyor.

"Bonsaiyi eğitim müfredatına sokalım" gibi saçma birşey demiyeceğim çünkü 2-3 senede bir değiştirilen eğitim sistemine sistem bile diyemiyorum (zira sistem dediğiniz şey sürekli değişmez). Dolayısıyla 90 senelik cumhuriyet tarihimizde eğitim sistemimizin geldiği nokta belli: Hala bir eğitim sistemi yok ve muhtemelen yarın birgün hükümet değişirse eğitim sistemi de yine değişecek

Daha bunu halletmeden bonsai konusunda eğitimden, sanat eğitimini geliştirmekten vs. bahsetmek bence abesle iştigal olur. Dolayısıyla, bonsai, sanat, vs. gibi hususlarda şimdilik şu ana kadar olduğu gibi bireysel çabalarla idare etmeye mahkumuz gibi görünüyor.

Ne zaman ki ülkemizde sanat, eğitim, bilim gibi konular siyasi iradenin baskısından kurtulur, işte o zaman birşeyleri tartışmanın, geliştirmenin, ilerlemenin, sistemler kurmanın zamanı gelmiş olur.

38 yaşındayım ve her geçen gün ülkemin bu seviyeye geldiğini kendi gözlerimle görebileceğime dair umutlarım azalıyor. Umarım ben olmasam bile çocuklarım, çocukları ve gençleri sınav sınav yarıştırmaktan ibaret olmayan ve üzerinde sıfır siyasi baskı olan bir eğitim sistemini, insanların ve gençlerin kafelerde, okullarda, evlerinde bilimi, sanatı, vs. tartıştığı bir ortamı, insanların ilkel çağ konularından ve tartışmalarından sıyrılıp bonsai gibi konuları tartışıp çalıştığı bir ortamı görürler!

Biraz fazla karamsar oldum sanırım ama ümidim her zaman var!

nicholai hel beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2012, 13:43   #29
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Evet ne yazık ki acı gerçekler bunlar. Her bir kelimesine üzülerek katılıyorum...

Fidanlık işletmecilerinin, çalışanlarının bile bonsaiyi bir ağaç türü sandıkları bir süreci yaşıyoruz ülke olarak.

Karamsar olmamak elde değil. Ama en azından, karınca kararınca, elimizdeki imkanlarla ufak da olsa birşeyler yapıp, toplanıp, kendimizi ve birbirimizi geliştirip, belki zamanla en azından yerel çapta bir miktar farkındalık yaratabiliriz. İnsanlar böyle etkinliklerin de yapıldığını görerek, öğrenerek, belki biraz umutlanabilirler, kendi hobileri, ilgi alanları için de cesaretlenip bu tür girişimlerde bulunabilirler. Ülkemizde bu tür entellektüel değerler ne yazık ki ancak böyle bireysel çabalarla, ancak bizlerin sayesinde gelişebilecek gibi görünüyor.

Bu tür konularda bizler duyarlı insanlar olarak bazı şeyleri görev edinmemiz gerekiyor. Elimizden gelenler ufacık şeyler de olsa belki sayımız çoğaldıkça bir fark yaratabiliriz...

Örneğin bugün Dünya Engelliler Günü ve ben bu akşam eşimle birlikte biletlerimizi üç hafta önceden aldığımız bir tiyatro oyununa, oyuncuların tamamını engelli arkadaşlarımızın, kardeşlerimizin oluşturduğu bir tiyatro topluluğunun sergileyeceği oyunu izlemeye gideceğiz.

Ve ellerimiz kanayana kadar onları alkışlayacağız.

Belki onların geleceğe umutla bakmalarına bir katkımız olur umuduyla...

Eski 03-12-2012, 15:12   #30

memet's Avatar

Bu hikayenin bir de karıncalı versiyonu var.

İhtiyar yola çıkmış. "Yolculuk nereye dede" demişler. "Nasipse hacca gidiyorum" demiş. "O yol uzun ömrün yetmez varmaya" demişler. "Menzil önemli değildir uğrunda ölürüm" deyip yürümüş.

Bazı işler niyet meselesi. Elbette olumlu bir sonuç beklentisi oluyor , yürürken tökezlemen için uğraşanların katkısı da insanı yoldan alıkoyacak oluyor da, sonuçta biri madalya verir diye başlamadıydım ilk toplantıyı organize ederken. Bzi de yapabiliriz demiştim.
Ne hoca vardı, ne bilen, ne bir bonsaiciden feyz almış olan. Bir tek niyetimiz vardı yine de elimzideki tek hazinemiz o.

Bazı illerde çalışmalar oldu sonra devamı gelmedi. Yaptık çalışmalar istediğimiz verimi alamadık. Öğrenince hayretler içinde kaldığım konularla karşılaştım.

Aksiliklerin birçok nedeni vardır. üzeirnde düşünmek gerek.

Ama yine de yola koyulduk gidiyoruz.
Belli ki genel olarak ülkemiz insanının birlikte iş yapma ruhunda sorunlar var. Belki önce bunu aşmamız gerekiyor.

merlict beğendi.

Etiketler
ağaç, ağaçlar, bonsai

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024