agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Dev Ürünler Yarışmaları (http://www.agaclar.net/forum/dev-urunler-yarismalari/)
-   -   2012 Dev bal kabağı yarışması (http://www.agaclar.net/forum/dev-urunler-yarismalari/27907.htm)

cihan_as 11-12-2012 22:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner (Mesaj 1058805)
2012 agaclar.net Dev Bal Kabağı Yetiştiriciliği Yarışması sonucu belli oldu sevgili dostlar.

Yarışmamızın birincisi Serpent.

125, 450 kg lık harika bir kabak yetiştiren üyemizi kutluyor ve birincilik ödülü olarak, ürünlerinde kullanmak üzere, dev balkabağına özel olarak hazırlanmış HepYeşil Organik Gübre karışımını adresine yolluyoruz.

Tebrikler Serpent.

Sn serpent tebrikler.

Serpent 13-12-2012 16:43

Gübretaş'a teşekkürler

Arkadaşlar,

Dev bal kabağı yetiştirilmesi işinde bana sponsor olan Gübretaş firması bahçemin toprağının analizini yaptı.

Toprağım karakteristikleri bakımından çok ağır bünyeli killi toprak çıktı.

Topraktaki azot, fosfor ve potasyum elementleri yeterli gözüküyor. Ancak bunların bitkiye yarayışlı hala getirilmesi için çiftlik gübresi ve/veya leonardit kullanımı öneriliyor. Sanırım, bir miktar leonardit temin edip toprağa atacağım.

Analizlerden eksik kalan iz element analizlerini de firma yakında bildirecek.

Gübretaş firmasının Ankara bölge müdürlüğü çalışanlarına ve tabii ki firmanın kendisine gösterdikleri ilgi nedeniyle teşekkür ediyorum.

Selamlar..

justice 16-12-2012 10:23

Sn.Serpent tebrikler..

zafersu 19-12-2012 22:24

Forumun bu bölümünden habersizim, bugün tesadüfen gördüm ve hepsini okudum. Sayın Serpent, güzel ve azimli çalışmanız, hele hele ayrıntılı anlatımla yaptığınız güzel paylaşımınız için teşekkür ediyor, birinciliğinizi kutluyorum. Kolay gelsin. (Bu araştırmacı ve azimli kişiliğinizle seneye bence 200 kg tahmini zor değil.);)

Serpent 25-12-2012 15:24

Bahçe toprağımın tahlil sonuçları mikro elementler dahil olmak üzere geldi.

Toprağımın killi, kireçli ve alkali olduğu ortaya çıktı.

Geçen sezon yaptığım gübrelemenin (Azot, Fosfor, Demir, Çinko, Bakır ve kompostan kendi yaptığım organik madde takviyesinin) uygun olduğu da anlaşıldı. Sadece potasyumu biraz fazla kaçırmışım. Bunun sebebi ise 15-15-15 NPK kompoze gübresini elde bir tahlil sonucu olmadan kullanmam olduğu anlaşılıyor.

Seneye toprağımın PH ını düzeltmek için Amonyum Sülfat takviyesi ile Leonardit kullanmaya karar verdim.

Bu tahlil sonuçları sayesinde toprağa özellikle ilave potasyum, demir ve çinko takviyesi yapmama gerek kalmadığını düşünüyorum. Halbuki başlangıçta toprağımızın demir ve çinko bakımından çok fakir olduğu biliniyordu.

Toprak tahlillerimi yapan Gübretaş firmasına ve Ankara ofis görevlilerine bir kere daha teşekkür ederim.

Adil 25-12-2012 17:00

Sayın serpent. Göndermiş olduğunuz tohumları aldım.Çok çok teşekkür ederim.Allah gönlünüze göre versin.
Yeni yılınız sevdiklerinizle sağlık ,sıhhat ,mutluluk, bolluk ,bereket içinde geçmesi dileğimle.
Nice yıllara efendim.
Trabzondan saygılar selamlar.

Nevin Marangoz 06-01-2013 00:59

Sayın Serpent;
Tebrik ederim sizi.O kadar yoğun uğraş ve çaba sonunda duyulan haz yorgunlukları bir nebze unutturur.Tartmak bile nasıl zor olmuş.
Eğer elinizde vereceğiniz tohumlardan varsa ben de isterim. Değişik cins yetiştirmek hoşumuza gidiyor.Saygılarımla.Hoşçakalın.

fazmit 21-01-2013 16:56

Sayın Serpent geçte olsa tebrik ediyorum .Bu arada göndermiş olduğunuz tohumları aldım çok teşekkür ederim.

sercan1969 22-01-2013 16:14

Sn serpent kireçli ve killi topraklar başarılı olunması biraz zor olan topraklardır. Ama siz güç koşullara rağmen bu başarıyı elde etmişsiniz... Tebrik ederim....

Nevin Marangoz 22-01-2013 23:16

Sn Serpent
Gönderdiğiniz tohumları bu akşam aldım.Çok teşekkür ederim.Ekmek için baharı bekleyeceğiz.Zaman zaman da sizi haberdar edeceğim.Hoşçakalın...

afacan38 29-01-2013 11:45

Sn Serpent
Tebrik ederim.... Gerçekten takdire şayan...

bilgikurdu 05-02-2013 23:14

Aman Allahım! Bu forumu o kadar inceledim, bu güzel resimlerle paylaşımlarla daha önce nasıl karşılaşmamışım. Ne mükemmel görüntüler. Tebrikler emek verip bu güzelliklere vesile olanlara. Eğer bu tohumdan elde etme imkanımız varsa çok mutlu olurum. Tekrardan tebrikler..

drclnie 07-02-2013 01:56

Arkadaslar resimdeki kabaklarimin dan sonuncusunu bugun kestim ye ye dagit dagit bitmiyo:D tohumlarini cikardim kuruyo 1-2 gune kurur bu tohumlari isteyen arkadaslara yollamak istiyorum ama anladim ki bu tohum dagitim isi zor is ben beceremiyorum daha dogrusu takip edemiyorum birkere daha kabak tohum dagitim isine girdim yarim kaldi unuttum bu yuzden hem isteyen arkadaslarada ayip olmasin herkeze ulassin tohumlar
Saolsun diger kabak dagitimima gtatas el atti :D dedi yolla bana ben dagitiyim.
Hepsini ben yine ilgilenicek bir arkadasa yolliyim daha saglikli bir dagitim olur kanimca.:D

brr54 08-02-2013 23:22

Adapazarı bal kabağı tohumu edinmek istiyorum,iyi cins tohum mümkünse.

sadecegeçen 09-02-2013 00:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Serpent (Mesaj 1022474)
Bu da aynı kabağın hasatından bir gün önceki fotoğrafı.

Konu mankenimiz, insan, hayvan ve bitki sevgisiyle dolu eşim.

Eklenti 333909

Bunun tohumundan var mı acaba ? :mad::dilli::eek::cool:

Serpent 09-02-2013 02:22

Sayın sadecegeçen,

Aslında kendime az bir tohum ayırmış ve 300 den fazla tohumu 2012-2013 tohum takas etkinliğine yollamıştım.

Kendim, talep eden ilk 8 kişye tohum yollayacaktım. Ancak özel mesaj atan veya buraya yazan hiç bir arkadaşı eli boş bırakmamak adına şu ana kadar 30 dan fazla kişiye tohum yolladım. Üstelik bunların bir kısmına kendi tohumlarımın yanısıra Kanada'dan satın aldığım orijinal tohumlardan da yolladım.

Takdir edrsiniz ki konu komşu ve diğer tanıdıklarım da hep tohum istedikleri için onlara da verdim.

Sonuçta maalesef elimde kendime yetecekten başka tohum kalmadı.

Bu nedenle bundan sonra buraya yazarak veya özel mesaj atarak tohum isteyenlere tohum yollayamayacağımı üzülerek belirtmek istiyorum. :(

Selamlar..

ksswat 09-02-2013 15:14

Sn. Serpent bu konu başlığı altındaki tüm mesajlarınızı herhalde 10 kere baştan sona okumuşumdur. Gerçekten başarmışsınız, başarınız bana ilham kaynağı oldu ve ebay üzerinden Kanada'lı bir satıcıdan 100 adet tohum siparişi verdim yaklaşık 20 gün önce, eğer tohumlar elime ulaşırsa forumdaki konuyu gösterdiğimde bizde isteriz diyen eşe-dosta vereceğim tohumlar haricinde kalanları da bağımıza dikip bir kısmını kıraç bir kısmını ise bakımlı yetiştirmeye çalışacağım, kim bilir belki ilerki yıllarda bu işi ticari anlamda bile düşünebilirim, size teşekkürlerimi iletiyorum.

sadecegeçen 09-02-2013 17:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Serpent (Mesaj 1098958)
Sayın sadecegeçen,

Aslında kendime az bir tohum ayırmış ve 300 den fazla tohumu 2012-2013 tohum takas etkinliğine yollamıştım.

Kendim, talep eden ilk 8 kişye tohum yollayacaktım. Ancak özel mesaj atan veya buraya yazan hiç bir arkadaşı eli boş bırakmamak adına şu ana kadar 30 dan fazla kişiye tohum yolladım. Üstelik bunların bir kısmına kendi tohumlarımın yanısıra Kanada'dan satın aldığım orijinal tohumlardan da yolladım.

Takdir edrsiniz ki konu komşu ve diğer tanıdıklarım da hep tohum istedikleri için onlara da verdim.

Sonuçta maalesef elimde kendime yetecekten başka tohum kalmadı.

Bu nedenle bundan sonra buraya yazarak veya özel mesaj atarak tohum isteyenlere tohum yollayamayacağımı üzülerek belirtmek istiyorum. :(

Selamlar..

Sağlık olsun :)

Kabağın cinsi ne acaba ? belki başka yerden bulabiliriz tohumunu

ksswat 10-02-2013 19:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Serpent (Mesaj 1000578)
:

Tohum: Dill's Atlantic Giant
Dikim Tarihi: 01 Haziran 2012; doğrudan toprağa
Gübre: İlk dikim sırasında 5 kg kadar yanmış çiftlik gübresi. Şimdilerde yaklaşık 3 kg kadar 15-15-15 N-P-K gübre.
Sulama: Başlangıçta haftada bir. Şimdilerde 3 günde bir.
Gelişim: Bugünlerde günde 3 kg ağırlık artışı.
Kabak sayısı: Aynı kökte 2 adet. Ölçüme göre biri 15, diğeri 22 kg.

Selamlar..

Konu içerisinde sn.Serpent gerekli tüm bilgileri yazmıştı.

drclnie 13-02-2013 23:24

Iyi guzel bende ektim yetistirdimde tadi cidden kotu bu kabagin yenicek gibi degil walla sulu sulu acayip bisi ama buyumesini izlemek ayri keyif o baska

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024