agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Dev Ürünler Yarışmaları
(https)

Beğeni Düzeni460Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-09-2012, 00:29   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-11-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Serpent Mesajı Göster
Arkadaşım,

O kabağın tatlısı değil çoğunlukla çorbası yapılıyormuş. Gerçi bu bölüm forumun yemekler kısmı değil ama tariflere ait linki de vereyim.

39 red pumpkin recipes | Page 1 of 3 | Tarladalal.com

Bu konuya bundan sonra forumun yemekler kısmında devam edilse daha iyi olur.

Selamlar..
Cok tessekurler corba yapicaz anlasilan bide bu dev kabaklarin tadi nasil acaba

drclnie Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-09-2012, 15:49   #62
Ağaç Dostu

Serpent's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2007
Biraz önce kabaklarımın yanından geldim.

Aşağıdaki fotoğrafta, sağda birinciliğe, solda ikinciliğe aday ve ortada gariban kabağım görülüyor. Gariban kabak; çünkü diğer iki kabaklı kök bu bitkinin gelişim alanını işgal ettiği için onun gelişmesi için yer bırakmadı. Üstelik gariban kabak tek kök üstündeki tek kabak.
Name:  IMG-20120902-00245.jpg
Views: 2275
Size:  71.7 KB

Bu resimde birinciliğe aday kabağım görülüyor.
Name:  IMG-20120902-00246.jpg
Views: 2155
Size:  54.6 KB

Bu, gariban kabak. Buna hiç ihtimam göstermedim. üstünü bile örtmedim.
Name:  IMG-20120902-00247.jpg
Views: 2141
Size:  70.0 KB

Bu da ikinciliğe aday kabağım.
Name:  IMG-20120902-00249.jpg
Views: 2175
Size:  52.4 KB

Ben bu adaylıkları yazıyorum ama, daha önce üçüncülüğe aday diye fotoğrafını koyduğum kabak bir atak yaptı ve ikinciliğe oturdu. Çünkü şu anda 100 kg. Belki de birinciliğe aday kabağımı bile geçebilir. Üstelik o kök üzerinde 5 adet kabak var. Bu atak yapan kabağın hemen yanında 7-8 kg lık bir kabak vardı onu budadım. Madem böyle bir atak yaptı, ben de yardımcı olayım istedim.

Şu anda üç kök kabağımın üstünde 8 adet kabak var. Daha önce verdiğim toplam 400 kg kabak hasatını 500 kg olarak revize ediyorum. Muhtemelen daha fazlası da çıkacaktır.

Sonuç olarak bir adet 100 kg üstü, üç adet her biri 100 kg civarı (biraz fazlası ve biraz eksiği olabilir) ve toplamı 200 kg olan 4 adet daha bal kabağı hasat edeceğimi umuyorum. Toplam 500 yerine 600 kg mı oldu? Olabilir.

Selamlar, saygılar..

Düzenleyen Serpent : 02-09-2012 saat 15:59 Neden: İlave yapıldı.
Serpent Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-09-2012, 18:03   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2012
Galeri: 2
Hayırlısı olsun sayın Serpent.

Bu durumda ben de birinciliğe adayım, ama sondan.

Baştan birinci siz, sondan birinci de benim.

Şimdiden sizi ve kendimi tebrik ediyorum.

Saygılar, selamlar...

Serpent beğendi.
Dünyalı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-09-2012, 20:17   #64
Ağaç Dostu

Serpent's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dünyalı Mesajı Göster
Hayırlısı olsun sayın Serpent.

Bu durumda ben de birinciliğe adayım, ama sondan.

Baştan birinci siz, sondan birinci de benim.

Şimdiden sizi ve kendimi tebrik ediyorum.

Saygılar, selamlar...

Sayın Dünyalı,

Tebrik etmek için acele etmeyiniz. Çünkü gün doğmadan neler doğar.

Yarışmaya katılmak için 1 Aralık'a kadar süre var. Bakarsınız benim bal kabaklarının başına bir şey gelir veya sessiz bir şekilde çalışan bir yarışmacı çıkabilir.

Bu arada, ben ayrıca yerli bal kabakları da yetiştiriyorum. Ölçüm yapmadım ama kabaklarımın bir çoğu 15 kg civarında gibi geliyor bana. Bir tanesinin resmini de koyayım.

Name:  IMG-20120902-00248.jpg
Views: 2328
Size:  49.6 KB

Selamlar, saygılar..

Eski 03-09-2012, 12:59   #65
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın Dünyalı,

Tebrik etmek için acele etmeyiniz. Çünkü gün doğmadan neler doğar.

Yarışmaya katılmak için 1 Aralık'a kadar süre var. Bakarsınız benim bal kabaklarının başına bir şey gelir ....
Sayın serpent;

Allah korusun, Onların ne şekilde yetiştirildiğini, nasıl gözünüz gibi baktığınızı ben çok iyi bilirim.

Alıntı:
...veya sessiz bir şekilde çalışan bir yarışmacı çıkabilir.

....
Böyle bir yarışmacı çıkarsa, ya çok sabırlı, ya da henüz bu yarışmadan bihaberdir.

Alıntı:
... Bu arada, ben ayrıca yerli bal kabakları da yetiştiriyorum. Ölçüm yapmadım ama kabaklarımın bir çoğu 15 kg civarında gibi geliyor bana. ...
Benim babaklarım da tam bu civarlarda. Demek ki ben yanlış kabakla yarışmaya katılmışım.

Kazasız, belasız, iyi günler dilerim.

Halil Önen beğendi.
Eski 03-09-2012, 13:43   #66
Ağaç Dostu

Serpent's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dünyalı Mesajı Göster
Sayın serpent;

Allah korusun, Onların ne şekilde yetiştirildiğini, nasıl gözünüz gibi baktığınızı ben çok iyi bilirim.
...

Kazasız, belasız, iyi günler dilerim.

Sayın Dünyalı,

Haklısınız, deyim yerindeyse bal kabaklarına gözüm gibi bakıyorum. En önemli endişem fare zararı. Çünkü bahçede bir iki fare var galiba. Fareler bal kabağını delip içindeki çekirdekleri yiyorlar. Eğer fareler kabağı delerlerse, o kabak yarışma dışı kalıyor. Bildiğim kadarıyla, içini gösterecek derecede çatlak veya deliği olan bal kabakları yarışmalarda kabul görmüyor.

Fareler için zehir yapamıyorum. Çünkü çevrede baykuşlar var. Zehirlenmiş fareyi yiyen baykuşlar ölüyor. Önceki yıl tam bir fare epidemisi vardı ve çevrede zehir yapanlar nedeniyle onlarca baykuş ölüsü toplandı. Kapan da yapamıyorum, çünkü çok sayıda kedi yavrusu var ve onlara zarar vermek istemiyorum. Zaten kediler bahçelere farelere karşı getirilmişti. Bu kediler farenin kökünü tam kazıyamadıysa da önemli derecede azalttı. Bundan sonra baykuşlara ve kedilere güvenmek zorundayım.

Bahçemi ziyaret eden bir kaç tane de kirpi var. Geçmiş yılların mesajlarından birinde okuduğum kadarıyla birinin bal kabağını yemişler. Ancak bu doğru olamaz. Çünkü kirpiler böcekçil hayvanlardır. Böcekleri yerler. Bitki olarak çilek, üzüm, böğürtlen gibi meyveleri de yerler. Kabak yediklerini sanmıyorum. Bunlar her gece bahçeme gelip etrafı kolaçan ediyor ve eşimin kediler için koyduğu kuru kedi mamalarını ağızlarını şapırdatarak yiyip gidiyorlar. Kirpilerin kuru kedi mamasına bayıldıklarını ve evde de bu şekilde beslenebileceklerini öğrendim.

Özetle birinci endişem fareler.

Selamlar, saygılar..

delete61 ve Dünyalı beğendi.
Eski 03-09-2012, 19:33   #67
Ağaçsever

Ali Sapmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2012
benden bu kadar

Eklenen Resimler

Ali Sapmaz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-09-2012, 19:55   #68
Ağaç Dostu

Serpent's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali Sapmaz Mesajı Göster
benden bu kadar
Siz biraz erken ektiğiniz için hasatınız da erken olmuş. Benim Eylül sonunu beklemem gerekecek herhalde.

Kabaklarınız çok sağlıklı görünüyor.

Eğer ağırlıklarını da yazarsanız, biz de bilgilenmiş oluruz.

Selamlar..

Eski 03-09-2012, 19:57   #69
Ağaçsever

Ali Sapmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2012
Alıntı:
Siz biraz erken ektiğiniz için hasatınız da erken olmuş. Benim Eylül sonunu beklemem gerekecek herhalde.

Kabaklarınız çok sağlıklı görünüyor.

Eğer ağırlıklarını da yazarsanız, biz de bilgilenmiş oluruz.

Selamlar..
sayın serpent evde terazim olmadığı için henüz tartamadım. ama en kısa zamanda tartacağım.

Ali Sapmaz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-09-2012, 21:10   #70
Ağaçsever

amenajman's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2008
yaw arkadaşlar bendekiler bal kabağı değil ama bunlar kadarda büyük
yarışmaya katılsam olur mu

amenajman Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-09-2012, 22:44   #71
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi amenajman Mesajı Göster
yaw arkadaşlar bendekiler bal kabağı değil ama bunlar kadarda büyük
yarışmaya katılsam olur mu
Bal kabağı olmayan ama bunlar kadar büyük kabakların cinsi nedir? Görmek isteriz...

limon_sever Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-09-2012, 10:08   #72
Ağaç Dostu

Serpent's Avatar

Arkadaşlar,

Dün kabaklarıma bakmak ve hafif bir sulama yapmak için bahçeme gittim.

Hafif bir sulama yaptım, çünkü havalar biraz serinlediği için bitkinin su ihtiyacı azalmışa benziyor.

Merak ettiğinizi tahmin ediyorum ama fotoğraf çekmedim, ölçüm de yapmadım. Çünkü fotoğraf belli bir aşamadan sonra pek bir şey ifade etmiyor. Yani artık fotoğraflardan büyümenin hızını algılamak zorlaşıyor.

Sanırım üşendiğim için ölçüm de yapmadım. Bununla beraber görünüşe göre büyük kabağım 120 kg ağırlığı geçti. Tabii ki benim bu tahminlerim çok bir anlam ifade etmiyor. Esas olan tartıda ne çıkacağı.

Aslında mantar ilacı yapmam gerekirdi, ancak artık bitkiyi kendi haline bırakmak düşüncesiyle onu da yapmadım.

Yukarıda da söylediğim gibi, dev bal kabağı yetiştirmek teknik anlamda zor değilmiş. Ancak sürekli bir ilgiyi gerektiriyor ve bu da yorucu ve bir anlamda bıkkınlık verici bir iş haline geliyor.

Gelecek yıl bu işe devam edermiyim, bilmiyorum. Belki de çektiğim yorgunlukları unutup yeniden denerim.

Selamlar..

Eski 05-09-2012, 19:23   #73
Ağaç Dostu

Serpent's Avatar

Ülkemizde yetiştirilmiş en büyük bal kabağı kaç kg?

Ülkemizde yetiştirilmiş en büyük bal kabağı kaç kg?

Bu konuda 2012 dev kalkabağı yarışması içinde şu mesajı yazmıştım.

2012 Dev bal kabağı yarışması

Benim kabaklarımı gören komşularım Türkiye rekorunun ne olduğunu sordukları için bu konuda daha derinlemesine bir araştırma yaptım.

Gördüğüm kadarıyla medyada çıkan haberlerin önemli bir kısmı abartmayla ve masa başında, hatta kabağı dahi görmeden hazırlanmış.

Amacım başkalarını çalışmalarını küçümsemek veya kötülemek değil. Ancak bu tür yalan yanlış haberler insanları yanıltıyor.

Bunlardan en çarpıcı ve iddialı olanlara ait üç örnek vereceğim.

Antalya’da Gülizar Tunç isimli çiftçinin yetiştirdiği dev bal kabağı bilgisi var.

Korkuteli Gündem Gazetesi | DEV KABAK GÖRENLERİ ŞAŞIRTTI

Bu habere göre yetiştirilen kabağın ağırlığı 118 kg.
Haberin tarihi 24.09.2009
Konulan fotoğraf ise bu.
Name:  1.jpg
Views: 2092
Size:  33.3 KB

Ertesi yıl aynı haber çok benzer bir şekilde veriliyor:

130 kiloluk kabağı, yuvarlayarak çıkartabildi - Netgazete.com

Bu habere göre yetiştirilen kabağın ağırlığı 130 kg.
Haberin tarihi 02.11.2010
Konulan fotoğraflardan biri ise bu.
Name:  2.jpg
Views: 2808
Size:  27.4 KB

Şimdi iki fotoğrafa da bakıp bu kabakların 118 ve 130 kg olup olmadığına kendiniz karar verin.

Bir diğer haber Çanakkale’den Gürsel Eskici’nin 220 kg ağırlığında yetiştirdiği dev bal kabağı haberi. Haberin linki şöyle:

Dev kabak görenleri şaşırtıyor - Bilgi ve Eğlence Portalınız | Porttakal

Haber tarihi 15.10.2008
Bu habere ait bulduğum fotoğraflardan biri aşağıda
Name:  3.jpg
Views: 2188
Size:  48.2 KB

Bu haberin masa başında yazıldığı o kadar belli ki, adam Menderes mahallesinde yetiştirmiş, ama haberde Menderes çayı kenarında yetiştirilen diye bahsediliyor. Çanakkale’de Menderes çayı var mı?

Fotoğrafa bakın ve bu kabağın taş olsa ancak 220 kg gelebileceğini görün.

Üçüncü kayda değer haber Ordu’da Mehmet Şahin isimli çiftçinin yetiştirdiği bal kabağıyla ilgili

45 günde 160 kiloluk kabak yetiştirdi! - Netgazete.com
Haber tarihi 01.08.2010
Bu habere ait bulduğum fotoğraflardan biri şöyle:
Name:  4.jpg
Views: 2250
Size:  26.1 KB

Bu haberin başlığı 160 kg, ama metni 165 kg diyor. Eeee olacak o kadar.

Ayrıca elinde karpuz tutan adamın cüssesinden kıyasladığımda bu kabağın 165 kg olabileceği bana inandırıcı gelmiyor.

Şimdi amacım, kimsenin emeklerini küçümsemek değil. Sadece asparagas veya abartılı haber yapan medya mensuplarını göstermeye çalışmak. Eminim bu çiftçi kardeşlerimiz gazetecilere kabaklarının gerçek ağırlıklarını söylemişlerdir. Belki de kendileri hiç tartmamışlardır

Dev bal kabağında dünya rekorunun 911 kg olduğunu bilirsek, bu tür abartmaların hiçbir işe yaramadığını da bilmiş oluruz. Rekor yılı 2012 yani geçen yıl.

Atlantic Giant - Wikipedia, the free encyclopedia

Interneti ve arama motorlarını icat edenlere müteşekkirim.

Selamlar..

Adil, MeTePe ve HakanG beğendi.

Düzenleyen Serpent : 02-02-2013 saat 02:32 Neden: 2012 yılı rekoru kaydedildi.
Eski 07-09-2012, 01:18   #74
Ağaçsever

amenajman's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
Bal kabağı olmayan ama bunlar kadar büyük kabakların cinsi nedir? Görmek isteriz...
pardon şimdi bi arkadaş yazmış 120 130 kilo diye. bendekiler 20-25 kiloya kadar çıkabiliyor.

amenajman Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-09-2012, 22:03   #75
Ağaç Dostu

Serpent's Avatar

Arkadaşlar,

Bugün bahçeme kabaklarıma bakmaya gittim.

Artık büyük kabağım büyümüyor. Bugünkü ölçüme göre kabak 120 kg da kalacak gibi görünüyor. Hep söylediğim gibi bu tahmini ölçümler yerine esas olan tartıda ne çıkacağı.

Baktım herkesin bir konu mankeni var, ben de komşumuz kızı 5 yaşındaki Deren'den konu mankeni olmasını istedim. Cimcime Deren babasının da izniyle derhal kabul etti.

Name:  IMG-20120908-00257.jpg
Views: 2374
Size:  64.3 KB

En baştan beri ikinciliğe aday kabağımın pabucunu üçüncülüğe aday olan kabak dama attı. Aynı kök üzerinde 5 kabak olan bitkideki kabaklardan biri olan bu kabak tam bir atak yaparak 110 kg ağırlıkla ikinciliğe tam manasıyla oturdu.

Name:  IMG-20120908-00252.jpg
Views: 2432
Size:  61.7 KB

Üstelik bu kabağın kabuğu hala yumuşak. Eğer birinciliği ele geçirirse şaşmayacağım.

Eskiden ikinci durumda olan kabak 100 kg ve keza daha önce gariban kabak olarak isimlendirdiğim kabak da 100 kg tahmini ağırlıkla üçüncülük ve dördüncülüğü paylaşıyorlar. Bu gidişle gariban kabak bile eski ikinciyi geçebilir. Çünkü üst fotoğrafta yanda görülen gariban kabağın da kabuğu hala yumuşak.

Bununla beraber, mevsim geçmekte olduğu için büyümeye devam edenlerin büyümesi iyice yavaşlamış durumda. Ben de artık kabuklar sertleşsinler ve kabaklar olgunlaşsın diye tüm örtüleri kaldırdım. Sulamayı da kestim.

Selamlar..

Eski 10-09-2012, 09:37   #76
Ağaç Dostu

Serpent's Avatar

Sevgili Arkadaşlar,

Eğer bu yılki yarışmada birinci olursam, tohumlarımın üçte birini forum yönetimine teslim edeceğim. Ayrıca, ben de belli sayıdaki üyeye tohum yollayacağım. “Birinci olursam” dememin sebebi bunun bir garantisi olamayacağı içindir.

Daha önceki mesajlarıma bakarsanız çapraz tozlaşma ihtimali nedeniyle tohumlarımın safiyetinden emin değilim. Bu husus beni rahatsız ediyor.

Buna bir çözüm olmak üzere, geçen yıl tohumları aldığım yere yine tohum sipariş ettim. Bir pakette 15-20 tohum çıkıyor. Bu tohumlardan 16 tanesini de dağıtacağım.

Şöyle ki; sonuçların forum tarafından ilan edilmesinin ardından, talep eden ilk 8 kişiye hem kendi kabağımdan çıkan 5 adet tohumu hem de Kanada’dan gelecek tohumlardan iki adedini göndereceğim. Bunları da aynı paket içinde ayrı ayrı yerleştireceğim ki alan hangisinin hangi tohum olduğunu anlayabilsin.

Şimdiden kimse mesaj atıp tohum istemesin. Sadece sonuçlar ilan edildikten sonraki mesajları dikkate alacağım. Ona da epey bir süre var daha.

Sağlıcakla kalın..

Düzenleyen Serpent : 10-09-2012 saat 10:09 Neden: İfade düzeltme
Eski 10-09-2012, 16:18   #77
Ağaç Dostu

Serpent's Avatar

Buyurun Buradan yakın

Dev kabak yetiştirdiğimi bilen bir arkadaşım biraz önce telefon etti ve 174 kg lık dev kabak haberini verdi.

Buyurun siz de bakın.

174 Kiloluk Bal Kabağı Baltayla Kesildi, Satırla Doğrandı

Şimdi ben de bal kabağı yetiştirmesem belki anlayamam ama Allah aşkına bu kabak olsa olsa 74 kg ancak gelir. Belli ki haberi yapanlar başına bir tane "1" rakamı ilave etmeyi uygun bulmuşlar.

Fotoğrafa siz de bakın ve görün.

Name:  53aa666310f5e7c03c9e63b14d07cd00_4.jpg
Views: 2168
Size:  53.6 KB

Şeytan diyor ki "Kabağını tarttırırken bir de Noter getir ve kayıt altına al". Arkadaşlarım sürekli bunu söylüyordu da ben kaale almıyordum.

almira, Adil ve Dünyalı beğendi.

Düzenleyen Serpent : 10-09-2012 saat 16:23 Neden: Şeytan'ın dediği eklendi
Eski 10-09-2012, 17:23   #78
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Bir de doğru düzgün haber yapan birini bulup röportaj yapın...

limon_sever Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-09-2012, 02:04   #79
Ağaç Dostu

MeTePe's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2012
Bu kabak 174kg ise ben de 350kg falan çekerim. Sanıyorum omuz kantarı Pound ölçü birimine ayarlıymış... onu bile yanlış tartmışlar. Resimden görüldüğü kadarıyla bu kabak en fazla 60-70kg gelir. Ama resimlerde birden fazla kabak var. Belki de toplam ağırlığı yazmışlardır.

Balta kısmı da haberi yapan muhabirin işgüzarlığı herhalde. Daha keskin bir büyük bıçakla kesilemeyen kabak görmedim. Telef etmişler güzelim kabağı... Ne kabak tatlısı olurdu ondan...

MeTePe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-09-2012, 12:26   #80
Ağaç Dostu

Dün bahçedeydik. Havalar serinleyince, bal kabakları da coşmuş. 8-10 adet yeni kabak oluşumu var. bir tanesi 3 kg., bir diğeri 2 kg. civarında, diğerleri daha küçük. Bakalım havalar soğumadan ne kadar büyüyebilecekler.

Serpent beğendi.
Eski 16-09-2012, 21:52   #81
Ağaç Dostu

Serpent's Avatar

Arkadaşlar,

Biraz önce bahçemden geldim. İş seyahati nedeniyle bir haftadır bahçeme gidememiştim.

Aşağıdaki fotoğraflarda görüleceği üzere kabak bitkisi artık son demlerini yaşıyor. Üstteki fotoğrafta tüm Atlantic Giant kabaklarım bir arada görülüyor. Üç kök Atlantic Giant üzerinde toplam 8 kabak var. En önde görülen kabak sonradan atak yaptığını söylediğim kabak. Şu andaki ağırlığı, tahmin tablosuna göre 120 kg. Yani birinciliği ele geçirdi. Üstelik bu kabağın bulunduğu kökte toplam 5 kabak var. Üsteki fotoğrafta en önde görülen, birinciliği ele geçiren kabak. Fotoğrafa dikkatlice bakarsanız yaprakların arasında toplam 8 kabağı sayabilirsiniz.

Aynı kabağın daha detaylı fotoğrafını bir altta sunuyorum. Bu kabağın böylesi bir gelişim göstereceğini tahmin etmediğim için altına tahta, üstüne de örtü çekmemiştim.

Name:  IMG-20120916-00313.jpg
Views: 2121
Size:  72.0 KB

Bu araya aynı fotoğrafın büyük versiyonunu koyuyorum. Çünkü forum belli bir büyüklükten daha büyüklerini yüklemiyor.

Büyük resim için buraya tıklayınız

Name:  IMG-20120916-00314.jpg
Views: 3369
Size:  67.0 KB

Dev kabak yarışması için bir iki kişinin yazdıklarından ve koyduğu fotoğraflardan başka hiç ilgi yok. Hadi hayırlısı.

Selamlar..

Düzenleyen malina : 02-12-2012 saat 15:51
Eski 16-09-2012, 22:52   #82
Ağaç Dostu

Serpent's Avatar

Artık sıra kabağın tartılması işne geliyor.

Forum üyesi iki arkadaştan kabakların olgunlaşma durumuna da bağlı olarak Eylül sonu veya Ekim ayının başlarında bir hafta sonu kabaklarımın hasatına katılmalarını rica ediyorum.

Kabakların bulunduğu bölge hakkında da biraz bilgi vereyim. Bahçem Ankara’nın Bala ilçesine yaklaşık 20 km mesafede. Yani Beynam köyü ile Bala arası bir yerde. Ankara merkeze yaklaşık 65 km mesafede. Katılmak isteyen arkadaşların ulaşımını ben sağlayacağım. İsterlerse kendi araçlarıyla da gelebilirler. Ayrıca katılacak arkadaşlara hava durumuna da bağlı olarak kendimizin yaptığı bahçe fırınında yapacağımız ya pide ya da güveç ikram edeceğim.

Kabakları ise Gölbaşı’nda veya Bala’da bir markette tartacağız. Aslında yakınımızdaki köyde hayvan tarttıkları bir elektronik kantar varmış. Ama ilgilisi, kantar ahır içinde olduğu için çıkışınızda hepiniz kokmuş olursunuz dediği için, onu kullanmaktan vaz geçtim. Eğer ayarlayabilirsem bir de Noter getirmeyi düşünüyorum. Dolayısıyla, bir çok gazete haberindeki gibi atmasyon bir ağırlıkla itham edilmeme gerek kalmaz.

Özetle bu hasata katılmak isteyen arkadaşların bana özel mesaj atarak telefon nolarını bildirmelerini rica ediyorum. Katılacak arkadaşların isterlerse aileleriyle birlikte güzel bir gün geçireceklerini umuyorum.

Selamlar, saygılar..

Eski 19-09-2012, 13:52   #83
Ağaç Dostu

Serpent's Avatar

Arkadaşlar,

Bana sıklıkla sorulan iki sorunun yanıtını vermeyi gerekli görüyorum.

Bu bal kabağı (Dill’s Atlantic Giant) GDO’lu (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) bir tür mü?
Hayır, değil. Bu bal kabağı 19. Yüzyıl sonlarında bazı kabaklar arası melezlemeyle elde edilmiş bir cins. Türün adı “Cucurbita Maxima”. Bu türün içine pek çok süs kabağı ve Turk’s Turban gibi kabaklar giriyor.

Ben kendi kabaklarımı yetiştirirken hormon kullandım mı?
Hayır, hiç bir hormon kullanmadım. Ben her ne kullandıysam (kimyasal gübre dahil) en ince detayına kadar önceki mesajlarımda belirttim. Ancak, dünya çapında rekorluk dev bal kabağı yetiştirenlerin köklendirme ve büyüme hormonu kullandıkları Internetteki bilgilerden anlaşılabiliyor.

Selamlar, saygılar..

almira ve tuya beğendi.

Düzenleyen Serpent : 19-09-2012 saat 21:22 Neden: "başlarında" kelimesi "sonlarında" olarak değiştirildi
Eski 19-09-2012, 16:50   #84
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2009
Galeri: 4
Sayın Serpent; sizi tebrik ederim. Kabağın gelişim aşamalarını paylaştığınız gibi bir de yetiştirmede yaşadığınız tecrübeleri ve kabakla ilgili bilgileri aşama aşama bizlerle paylaştınız. De kabak yetiştirmede en büyüyk kabağı yetiştirmek için yapılan en büyük uygulama kökte tek kabak bırakıp kabak bitkisinin daha fazla büyümemesi için uç kırımı yapmaktır. Böylece bütün güç büyümekte olan kabağa gider. Keşke diğer kabakları koparsaydınız. Eminim kabağınız rahatlıkla 300 kg. üzerine çıkardı.
Bundan sonraki aşamaları da ilgi ile takip ediyor ve başarılar diliyorum. Kabağınızın yaprakları hala yeşil görünüyor. Hasadı Ekim sonu hatta Kasım ortasına kadar uzatabilirsiniz. Ankara'da olsaydım seve seve hasat partinize katılmak isterdim. Saygılar.

almira Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-09-2012, 19:05   #85
Ağaç Dostu

Serpent's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi almira Mesajı Göster
Sayın Serpent; sizi tebrik ederim. Kabağın gelişim aşamalarını paylaştığınız gibi bir de yetiştirmede yaşadığınız tecrübeleri ve kabakla ilgili bilgileri aşama aşama bizlerle paylaştınız. De kabak yetiştirmede en büyüyk kabağı yetiştirmek için yapılan en büyük uygulama kökte tek kabak bırakıp kabak bitkisinin daha fazla büyümemesi için uç kırımı yapmaktır. Böylece bütün güç büyümekte olan kabağa gider. Keşke diğer kabakları koparsaydınız. Eminim kabağınız rahatlıkla 300 kg. üzerine çıkardı.
Bundan sonraki aşamaları da ilgi ile takip ediyor ve başarılar diliyorum. Kabağınızın yaprakları hala yeşil görünüyor. Hasadı Ekim sonu hatta Kasım ortasına kadar uzatabilirsiniz. Ankara'da olsaydım seve seve hasat partinize katılmak isterdim. Saygılar.

Sayın almira,

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.

Ben bu kabakları yetiştirirken dev bal kabağı yetiştirme amaçlı olarak yola çıkmamıştım. Amacım birkaç tane iri kabak yetiştirmekti. Zaten yarışmaya da hemen katılmadım. Eğer bu işin bu kadar kolay olacağını bilseydim, elbette tek kabak bırakırdım.

Üstünde 5 adet kabak olan kökteki kabakların toplam ağırlığı sanırım 300 kg dan daha fazla. Bunlardan biri 120 kg civarında. Dolayısıyla tek kabak bıraksaydım, sizin de dediğiniz gibi 300 kg ağırlığa belki de ulaşabilirdim. Aslında ben mütevazı bir hedefle yola çıkmış biri olarak, hedefimin çok üstünde bir gelişmeyi yakalayabildim.

Kabağın Eylül sonundan itibaren pek büyüyeceğini sanmıyorum. Yapraklarda hatırı sayılır derecede mantar var ve artık ilaç yapmak istemiyorum. Ayrıca, Ankara’nın iklimi gereği havalar serinlemeye başladı ve bu da Eylül sonundan itibaren pek büyüme olmayacağına işaret ediyor.

Eğer hasat partisine katılabilseydiniz, sizi de misafir etmekten mutluluk duyardım.

Selamlar, saygılar..

almira ve tuya beğendi.
Eski 20-09-2012, 02:28   #86
Ağaç Dostu

tuya's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2010
sayın serpent sanırım hepimiz bu partide olmak isterdik bahçe fırınındaki pide ve güveç isimleriyle bile bizi davet ediyor keşke hepimiz orada olsak kabak tatlısıda yapardınız değilmi ama şaka bir yana sayın serpent kabaklarınız övgüye değer sevdiklerinizle güle güle tüketin inşallah tabiii tarttıktan sonra sonuçları merakla bekliyoruz kolay gelsin

Serpent beğendi.
tuya Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-09-2012, 17:29   #87
Ağaç Dostu

Serpent's Avatar

Biraz önce bahçemden geldim. Artık kabak bitkileri ölüyor. Bu ayın sonu tam olarak hasat zamanı olacağa benziyor.

Fotoğraftan da görülebileceği üzere bal kabakları deyim yerindeyse kabak gibi ortaya çıktılar.

Tüm Atlantic Giant kabaklarım (üç kökteki 8 adet kabak) bu fotoğrafta görülebiliyor. Arada bir tane de dalını bunların arasına uzatabilmiş bir yerli bal kabağı görülüyor.

Öğrendiğime göre hasattan sonra Atlantic Giant bal kabaklarının 10-15 gün güneş altında bırakılarak olgunlaşmalarının tamamlanması gerekiyormuş.

Selamlar, saygılar..

Eski 21-09-2012, 18:18   #88
Ağaç Dostu

Serpent's Avatar

Arkadaşlar,

Forum üyesi iki arkadaşın hasat ve tartıma katılmaları için çağrı yapmıştım.

2012 Dev bal kabağı yarışması

Ancak, şu ana kadar bu tartıma katılmak istediğini belirten bir kişi bile Ankara'dan çıkmadı.

Ben de bir kere daha hatırlatayım dedim.

Selamlar..

Eski 23-09-2012, 11:00   #89
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-11-2010
bugun topladim 3 kabagimida en buyugu 80 kilo geldi diger 2 sini tartmadim ama 40 50 vardir heralde onlarda bukabaklar yeniomu acaba tadi nasil ?

Serpent ve almira beğendi.
drclnie Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-09-2012, 15:15   #90
Ağaç Dostu

Bir aydır bahçedeki kabaklar yeni filizler çıkartıp yeni kollar atmaya başladı. Tabi bununla birlikte yeniden çiçeklenmeye ve yeni kabaklar yapmaya başladı.

Geçen hafta bahçeye gittiğimizde, 1-1,5 kg. civarında olan 2 adet kabağımızın kopartıldığını gördük. Büyük kabağı da götürürler mi? düşüncesiyle, 20 gün öncesinden hasat ettik.

Tahmin ettiğim kadar ağır gelmedi, 12,765 geldi. Yarışmaya katılan arkadaşların kabaklarının % 10'u kadar oldu ama olsun. Allah bereket versin, bu kadarı bize yeter. Daha yarışma sonuçlanmadı ama, sanırım birinci belli oldu. Ben, sondan birinci oldum.

Yeni yetişen kabaklardan 1 tanesi 5 kg. civarında oldu. Ya giderse diye, kabağın yaprakları ve etrafında çıkan otlarla nasıl saklayacağımızı şaşırıyoruz. Soğuklar başlayana kadar toplamda 50 kg.kadar bal kabağı hasat edebileceğimizi tahmin ediyorum.

Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024