agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Dev Ürünler Yarışmaları
(https)

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-11-2008, 15:39   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
2009 Dev bal kabağı yarışması konuşmaları

2009 ile ilgili olan mesajları yeni bir başlığa taşıdım. Buradan devam ederiz.

Todor Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-12-2008, 18:24   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Talking Dev kabak Yarışması

Arkadaşlar Dev kabak yarışmaları dünyanın değişik ülkelerinde yapılıyor.Genellikle tercih edilen bir balkabağı çeşidi olan Atlantic Giant'dır. Bu çeşidin tercih edilmesinin sebebi ağırlık ve hacim olarak diğer kabak çeşitlerinden daha avantajlı olmasıdır.Atlantic Giant hibrit bir kabak değildir.Dolayısıyla tohumluk olarak seçilecek kabağın hastalıksız, iri ve gösterişli olması tercih edilir.Eşit şatlar derken bazı arkadaşlar herkesin aynı çeşit kabağı kullanmasını mı kastediyor acaba? Onun dışında bir eşitlik düşünemiyorum...Çünkü her yörenin iklimi farklı,toprağı farklı, su kalitesi farklı, herkes tercih ettiği gübreler farklı, herkes kabağını hastalık ve zararlılardan korumak için çok farklı yöntemleri deneyecek, herkes farklı miktarlarda ve farklı yöntemlerle sulamasını yapacak...o halde neyin eşitliğinden söz ediyoruz ki...
Şunu da belirtmeden geçmek istemiyorum.Yarışmaya katılan tüm arkadaşlar aynı kabaktan alınmış tohumlarla yarışmaya başlasalar dahi eşitlik söz konusu değil...Çünkü her kabak tohumu ayrı bir genetik potansiyel içerir.Bunu şöyle izah edeyim; İri yapılı bir anne ile iri yapılı bir babanın çocuklarından biri iri ve kaslı diğeri de zayıf ve çelimsiz olabilir.Bir bitkiyi çelikten (Vejetatif) değilde tohumdan üretiyorsanız herzaman için süprizlere hazır olun.....

sercan1969 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-12-2008, 18:42   #3
Ağaç Dostu

Atlantic giant ve tohumları

Bazı arkadaşlar malesef aldatılıyormuş ve sonuçta emek ve zaman kaybı ******...Bir arkadaşımıza sıradan yemeklik kabak tohumları göndermişlerdi yanılmıyorsam.Arkadaşımız eminim verdiği paradan çok harcadığı emeğe üzülmüştür.Bir iki fotoğtaf ekledim. Atlantic giant' ın tohumları renk olarak biraz farklı...

Eklenen Resimler

Eski 17-12-2008, 19:47   #4
Ağaç Dostu

hexus's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2008
Bugün Fransadan internet üzerinden tanıştığım bir çiftçi vasıtasıyla. 2007 Dünya Rekoru kabağın tohumları geldi.

hexus Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-12-2008, 19:48   #5
Ağaç Dostu

hexus's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2008
Bu arada gerçek dev bal kabağı tohumu ayıretmeleri açısından arkadaşlara bir uyarım var. Dev Bal Kabağı tohumları da Dev oluyor. Normal Bal Kabağı tohumlarından daha iri ve kalın.
Yakında bendeki Dev bal kabağı tohumlarının Resimlerini buraya koyacağım.

hexus Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-12-2008, 19:59   #6
Ağaç Dostu

Evet biraz daha etli olduklarını bende gözlemledim. Ayrıca Dill's ırkı tohumların etrafında ince çizgiler var.

Eski 17-12-2008, 20:30   #7
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Dünya rekoru olmasa da herhangi bir Dills tohumu ile 400 pound yani 170-200 kg ağırlıkta bir kabak yetiştirmeniz mümkün.

700 kg lık bir kabak tohumundan yetiştireceğiniz 200 kg ağırlıkta bir kabak tohumları da genetik olarak geriye gitmiş olmaz mı?

kürşad Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-12-2008, 09:42   #8
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/10594356.asp linkindeki çiftçi sanırım bu sayfalardan haberdar değil

Yoksa Sercan' ın 36,5 kiloluk kabağından sonra 55 kiloya şaşırmazdı.

malbman Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-12-2008, 16:28   #9
Ağaç Dostu

dev balkabağı

Dev bal kabağının tohumlarının, diğer bal kabağı tohumlarından daha iri olacağı, çok mantıklı bir düşünce değil...

Eski 18-12-2008, 18:10   #10
Ağaç Dostu

Sayın malbman, yarışmaya istediğiniz ırk ile katılabilirsiniz. Selleksiyon yolu ile elde edilmiş dev gri bal kabaklarıda var. Biz her ne kadar ikisine de bal kabağı desek te, ingilizcede pumpkin (turuncu, ince kabuklu olanlar) ve squash (Adapazarı diye tabir edilen, gri, kalın kabuklu) olarak ayrılmış durumda. Artık sizin kaynaklarınıza ve tercihinize bağlı.

Eski 28-12-2008, 21:09   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-10-2008
Galeri: 33
Arkadaşlar siz tohumları paylaşıncaya kadar, birileri kabakları götürüyor. Yarışmacılara bol şans dilerim.

Eklenen Resimler

ismet şenad Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-12-2008, 21:22   #12
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Ben 2008 şampion olan bal kabağı tohumundan istemiştim. Şansımı deneyeceğim. ****** devreye Mendel Kanunları girecek. Fakat başka tohumda ekeceğim. İddialıyım. Şimdiden size bir ip ucu. Bitkinin alacağı azotlu gübrenin % 15 ini % 46 lık üre gübresini suda eriterek yapraktan verebilirsiniz. Yanmış koyun gübreside kullanarak verimi % 30 arttırabilirsiniz. Birde fide ekerken toprağı fümigasyon yaparsanız bayağı iddialı olursunuz.
Görüyorsunuz ne kadar çentimen bir yarışmacıyım.

Düzenleyen Cumhur Tonba : 29-12-2008 saat 00:15
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-01-2009, 01:10   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-11-2008
Sayın Cumhur Tonba verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Kabakta Fumigasyon hakkında kısaca bilgi verebilirmisiniz?

odemis35 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-01-2009, 07:51   #14
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
Fümigasyon: Bitki, bitkisel ürün, bitkisel sanayi ve orman ürünlerinde bulundukları veya yetiştikleri ortamlarda ve boş binalarda bulunan zararlı organizmaların herhangi bir biyolojik dönemine karşı gaz halinde etkili olan katı, sıvı veya gaz formundaki pestisitlerin kullanılmasıyla yapılan imha işlemini, toprağın diğer bitkisel artıklardan ve fungal maddelerden temizlenmesi kısaca

serdar1 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-01-2009, 21:53   #15
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
En basit olarak toprağı siyah bir naylon ile örtüp, toprak ısısını arttırarak bir çok etmeni yok edebilirsiniz. Bu örtülü olarak bulunan kısma Tarım İl-İlçe müdürlüklerine müracaat ederek basit ve pratikta kullanılan toprak fümigasyonu için tabletler alabilirsiniz. ( Onları tavsiye edeceği). Fümigasyon da kullanılan malzemelerinin satışı yasak. Bunları sadece kullanma yetkisi olanlar alabiliyor ve kullanılma esnasında da kullanma yetkisi olan en az iki kişi bulunması şart. Çok tehlikeli ve sakıncalı. Bu konuda forumda arama kısmına yazıp aradım. Bir bilgi çıkmadı. Yarın daha geniş bir arama yapıp gerekirse yazacağım.
Saygılarımla.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-01-2009, 18:29   #16
Ağaç Dostu

Teşekkürler.Bu konuda daha önce kabak yetiştiren arkadaşlar bu yöntemi kullanıp kullanmadıklarını merak ediyorum.Bilgi verirlerse memnun olurum.

Eski 05-01-2009, 18:32   #17
Ağaç Dostu

Arkadaşlar bir arkadaşın tanıdığı tarafından 100 kg gelen bir kabağın bayağı iri tohumları elime geçti. Bu yüzden tohum dağıtım listesinde elinde tohum olmayan arkadaşlara da şans tanımak istediğimden tohum isteğimden vazgeçtim. Ama hala yarışmaya elimdeki tohumlarla devam edeceğim)

Eski 05-01-2009, 19:07   #18
Ağaç Dostu

metil bromid

En etkili fumigasyon ilacıdır.Ancak amatörlerin kullanamayacağı kadar tehlikeli bir ilaçtır.Arkadaşlar ne geliyorsa başımıza bu kimyasal ilaçlardan geliyor.Bence doğal yöntemleri tercih edelim...

Eski 07-01-2009, 21:27   #19
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sercan1969 Mesajı Göster
En etkili fumigasyon ilacıdır.Ancak amatörlerin kullanamayacağı kadar tehlikeli bir ilaçtır.Arkadaşlar ne geliyorsa başımıza bu kimyasal ilaçlardan geliyor.Bence doğal yöntemleri tercih edelim...
Methyl bromide artık yasak,solarizasyon tercih edilmesi gereken bir yöntem olmalıdır.

izzeterisen Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-01-2009, 08:57   #20
Ağaç Dostu

Wink Solorizasyon

Solorizasyon en sevdiğim yöntem ancak bal kabaklarının vegetasyon süresi 180 gün solorizasyonu hangi aylarda yapacağız........??? Bence farklı bir yöntem bulmamız lazım...Bence bu noktada organik tarım yapan arkadaşların fikirlerine ihtiyacımız var....

Eski 09-01-2009, 16:47   #21
Ağaç Dostu

fahrikucuktas's Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2007
Tohum alırken sap kısma yakın olan tohumların daha iyi olduğu konusu doğru mu?

fahrikucuktas Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-02-2009, 20:27   #22
Ağaçsever

capitano's Avatar

Giriş Tarihi: 26-01-2007
Benim

2008 Mahsulünden 2 büyük.

Eklenen Resimler

capitano Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-02-2009, 22:20   #23
Ağaç Dostu

Sayın Capitano,

Maşallah kabakları gzel yetiştirmişsiniz. Acaba yetiştirirken ön hazırlık,sulama ve ek besleme ve gübreleme aşamalarında neler kullandınız.Bilgi verebilirseniz seviniriz.Teşekkürler.

Eski 13-02-2009, 01:58   #24
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Diyarbakırlı çifçilik yapan bir arkadaşım, meşhur diyarbakır karpuzlarını meşe külü ve güvercin gübresi ile yetiştirdiklerini anlatmıştı. Aynı mantık kabakta da olabilir diye düşünüyorum. Bir tanesini deneyeceğim. Bakalım sonuç ne olacak da...

Bu kabakların tadı kötü ise neden yetiştireceğiz hala anlamış değilim. Bir bilen anlatsın lütfen.

Yetiştirdikten sonra ne yapacağız

agozce Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-02-2009, 07:53   #25
Ağaçsever

capitano's Avatar

Çok özel bir yetiştirmem yok. En baştan bilhassa döllemede dikkatli olmak gerekiyor. Bunuda elle yapmakta yarar var. Damlam su veriyorum. Jiffy e dikip 2 yaprak olduğunda toprağa dikiyorum. Kırmızı örümceğe çok dikkat ediyorum.

Mart ayında yetiştirme klavuzunu hazırlıyacağım. Çünkü benim bir başka Dev Kabak Grubum daha var orası için. Ama tabiiki sizlerle de paylaşıcam.

Bir noktayıda belirtmek istiyorum, ki ben Ziraat Mühendisi değilim, hoby olarak ilgilenirken birden üretici oldum.

En büyüğünden tohum isteyenlere ancak 1 adet yollıyabilirim ve buraya toplam 30 adet ayırdım. Diğerlerinden daha fazla adet olabilir.

Sevgiyle Kalınız

Eski 13-02-2009, 07:57   #26
Ağaçsever

capitano's Avatar

Benim bildiğim duyduğum ise Diyarbakır Karpuzunun en irileri acık akan lağım çivarındaymış. Ne derece doğru bilemem.
Eğer hakiki Diyarbakır Karpuz tohumu elinde olan varsa lütfen benle irtibata gecsin, 200 gr kadar yahut daha fazla alabilirim. Bir keresinde getirttim ama 1 adet bile yetiştiremedim.

Sevgiyle Kalınız

Eski 13-02-2009, 08:57   #27
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Kabak tohumları

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi capitano Mesajı Göster
Çok özel bir yetiştirmem yok. En baştan bilhassa döllemede dikkatli olmak gerekiyor. Bunuda elle yapmakta yarar var. Damlam su veriyorum. Jiffy e dikip 2 yaprak olduğunda toprağa dikiyorum. Kırmızı örümceğe çok dikkat ediyorum.

Mart ayında yetiştirme klavuzunu hazırlıyacağım. Çünkü benim bir başka Dev Kabak Grubum daha var orası için. Ama tabiiki sizlerle de paylaşıcam.

Bir noktayıda belirtmek istiyorum, ki ben Ziraat Mühendisi değilim, hoby olarak ilgilenirken birden üretici oldum.

En büyüğünden tohum isteyenlere ancak 1 adet yollıyabilirim ve buraya toplam 30 adet ayırdım. Diğerlerinden daha fazla adet olabilir.

Sevgiyle Kalınız
Sevgili capitano, sizi aramızda yeniden görmek güzel. Dev kabak grubunuzun bir web sayfası varsa bilmek isteriz. Bilginin fazlası göz çıkarmaz.

Bir de; kabak tohumlarınızı paylaşacaksanız, sanırım paylaşım sayfasında bir başlık açmanız iyi olacaktır. Böylelikle yalnızca bu başlığı takip edenler değil, diğer arkadaşlar da haberdar olabilir, ve kim bilir, belki de kendinize yeni dev kabak rakipleri yaratırsınız

Eğer öyle bir paylaşım açarsanız ben de (en büyük kabağın 1 adet tohumu da dahil olmak üzere,) kabak tohumlarına talibim.

Şimdiden kendimi sıraya yazayım dedim

Sevgiler

malbman Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-02-2009, 12:09   #28
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Benim bildiğim duyduğum ise Diyarbakır Karpuzunun en irileri acık akan lağım çivarındaymış. Ne derece doğru bilemem.
Bir parçası doğru, açık akan lağım çivarında değil, açık akan nehir yatağında olduğudur, kışın nehrin taşması sonucu toprağa bıraktığı mil ve minareller, nehrin çekilmesinden sonra buraya ekilen karpuzlar oldukça iri olurlarmış, diyarbakır karpuzu meşhur eden neden budur.

Bir ara çekirdeğini ben de aradım, fakat bulamadım, bulduğum bilgiler, baraj yapımından sonra, nehir taşması olmadığı için, karpuzlar eski iriliğine gelmediği için toğumlar eski özelliğini kaymetmiş, ne kadar doğrudur bilmiyorum.

Kabak yetiştirenlere, küçük bir ip ucu vereyim, nehir yatağı gibi bir yeriniz varsa kabaklarınızı oraya ekin.
İyi bir cins toğumum yok, olsa çok iddialı bir şekilde yarışmaya gireceğim.

Lilium Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-02-2009, 15:09   #29
Ağaç Dostu

Talking Bal Kabağı

Öncelikle şunu belirtmeliyim Bal kabağı ile kestane kabağı birbirinden farklı...Bal kabağının su oranı kestane kabağına göre çok yüksek...Ama lezzet olarak hiç bir fark yok...Annem çok güzel kabak tatlısı yapar...Geçen sene yarışmada birinci olan kabağımı parçaladıktan sonra ilk işim anneme götürüp tatlısını yaptırmak oldu..Atlantic giant ( Dev Bal kabağı ) ın tadı gerçekten çok güzel ancak dediğim gibi pişirmesini bilene....Şöyle örnek vereyim bir kere bal kabağına konan şeker, Kestane kabağına göre daha az olmalı...Tatlıyı yaparken içine su asla koymuyorsunuz ve yeterli şekeri üzerine döktükten yarım saat sonra kısık ateşte pişirmeye başlıyorsunuz....Afiyet olsun..

Not: Üzerine kaymak koyar ve dövülmüş ceviz dökerseniz tadına doyum olmaz....

Eski 13-02-2009, 16:14   #30
Ağaç Dostu

Bal Kabağı Tatlısı

Sizlerle bir anımı paylaşmak istiyorum. Bir arkadaşıma bal kabağı hediye etmiştim...Tencereye su koyup bal babaklarını içine atmış ve bir saat kadar kaynatmış...Bir gün karşılaştık ve bana bal kabaklarının tadının iğrenç olduğunu söyledi...Nasıl yaptığını öğrenince epey gülmüştüm...

Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024