agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Dev Ürünler Yarışmaları
(https)

Beğeni Düzeni85Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-05-2010, 12:22   #61
Ağaçsever

senemr's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
bende ilgiyle hepinizi takip ediyorum.

senemr Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-08-2010, 12:34   #62
Yeni Üye

Osmaniyeli's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2010
Sevgili arkadaşlar bir haberde görmüştüm Eskişehir'de birisi dedesinin sandığında tohum bulmuştu ve ekmişti domates tohumları olduğunu tespit etmiş. Daha sonra ürün vermeye başladığında görmüşki doğal şekilde yetişen dev domatesler oluşmuş resmini görmüştük haberde ama o şahıs tohum vermiyormuş kimseye %100 doğal bu tohumlara eğer ulaşabilen varsa haber versin bence çok önemli değerlendirilmesi lazım fakat doğru ellerde olmalı

Osmaniyeli Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-08-2010, 21:19   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2008
Galeri: 2
O tohumlardan çok insanda var. Burdaki dev domates yarışmasıda zaten o tohumlardan ekilerek yapıldı. Sayın meyvelitepenin resminikoyduğu domatesin tohumuda ondan. Bende bahceme o tohumdan ekmiştim. Benim en buyuk domatesimde 850 gram gelmişti. Kısaca meraklanmayın tohumlar emin ellerde :-) Yürek Domatesi, Kalp Domatesi, Pembe Domates denen domatesler onlar. (Not: Bilgilerim sitedendir.

N.Cebeci Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-08-2010, 21:41   #64
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Ben de Heybeliadadaki bir arkadasimin verdigi 3-5 tohumdan iri pembe domates yetistirdim. Fakat, sizinkiler gibi oyle kiloluk degildi. 3 kisilik salata icin 1/4 unu kullanabildim.(Resmi sebze hazirlama bolumunde var)
Gerci, yarismaya katilacak kadar buyuk gormedigimden tartmadim.Seneye daha ozenli yetistirip (kus sutu, eksik olmayacak), supriz yapilabilir.

sındırgılı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-08-2010, 21:00   #65
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 12
2008 yılında yetiştirdiğim yerli tohum pembeler .

http://pdadavutlarinpembeleri.blogspot.com/

Oyaman Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-08-2010, 22:01   #66
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Bu yarışma başlamadı mı?
Bence, yarışacak domatesin sadece iri ve ağır olması çok da önemli değil, aynı zamanda sağlıklı görünmesi de gerekir.

Yarışmaya pembeler avantajlı başlayacaklardır, doğal olarak onlar zaten iri.
Erzincan domatesleri de şanslı, geçen sene çok iri domatesler almıştım onlardan da.
Kokteylleri yarışma dışı bırakmak doğru olur.
Bu arada önemli bir ayrıntı, domatesler çok büyüsün diye sık sık sulamayın, yarışmayı kazanırsınız belki ama lezzeti kaybedersiniz

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-08-2010, 22:16   #67
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2008
Sn. oyaman domateslerin güzel olmuş, ama inan benimkiler daha süslü idi

N.Cebeci Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-08-2010, 13:33   #68
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Osmaniyeli Mesajı Göster
Geçen yıllarda Eskişehir'de bir vatandaş "Ata"dan kalma bir sandıkta domates tohumları bulmuştu ve onları çoğaltıyormuş gelecekte o tohumlar çok değerli olacak bu saf tohumların kıymetini bilelim değilmi arkadaşlar. Acaba o tohumlardan nasıl elde edebiliriz.bilen varmı. selamlar.
Gdo 'lu ürünler tozlaşma ile zaman içinde diğerlerinide verimsizleştiriyormuş bilginize .Yani civarda Gdo 'lu tohumdan üretim yapılıyorsa elimizde yerli ve gdo suz tohum kalmayacak bunu önlemek için her çifçinin yerli tohum kullanması gerekiyor ancak bazı paragöz kimseler buna ne kadar yanaşır bilinmez sadece para için geleceğimiz ellerimizin arasından kayıp gidiyor çok yazık .

pembegül Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-08-2010, 22:19   #69
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pembegül Mesajı Göster
Gdo 'lu ürünler tozlaşma ile zaman içinde diğerlerinide verimsizleştiriyormuş bilginize .Yani civarda Gdo 'lu tohumdan üretim yapılıyorsa elimizde yerli ve gdo suz tohum kalmayacak bunu önlemek için her çifçinin yerli tohum kullanması gerekiyor ancak bazı paragöz kimseler buna ne kadar yanaşır bilinmez sadece para için geleceğimiz ellerimizin arasından kayıp gidiyor çok yazık .
Bu bilgi tam olarak doğru değil. Domatesde kendine döllenme esastır yani dışardan toz alarak kısırlaşacak en son bitkilerden bir tanesi. Bitkilerin döllenme biyolojisini bilmeden böyle bir bilgiyi böyle bir forumda binlerce kişinin okuyacağı alanda akıl karıştırabileceği için söylemek hiç doğru değil. Soru "Gdo 'lu ürünler tozlaşma ile zaman içinde diğerlerinide verimsizleştiriyormu" şeklinde olsaydı belki diyebiliriz ama yanlış.

GDO ile kısırlaşma olayı mekanizması şöyledir:

Elinize alarak ektiğiniz tohum ya hasat edildiğinde tohum vermeyecek özelliktedir veya tohum verse bile o tohumlar çimlenmeyecek alel bir gene sahiptir. Bunun amacıda tohum aldığınız yere devamlı bağlılığınızın olmasıdır aksi takdirde tohum alabiliyorsanız ve o tohum çimleniyorsa sorun yok. Ancak yabancı döllenen bitkilerde çimlenmeme geni ya da gdo lu bir gen tozlaşma ile bulaşabilir. O nedenle soya, ayçiçeği ve mısır gibi yabancı döllenen bitkilerde GDO tartışmaları daha ciddidir. Domates gibi kendine döllenen bitkilerde GDO şüphesi olan tohumu almazsınız olur biter. Piyasada şu hastalığa veya bu zararlıya toleranslıdır şeklindeki beyanla satılan tohumlarda GDO ihtimali yüksektir.

Kısaca şüpheleniyorsanız Amerika ve İsrail (dolaylıda olsa) menşeli tohumlarından uzak durmanız sizi %90 oranında GDO lu tohumlardan koruyacaktır.

Düzenleyen Selahattin Yılmaz : 12-08-2010 saat 00:15
Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-08-2010, 23:05   #70
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Domates konusunda Selahattin hoca çok haklı. Domates çapraz tozlaşma ihtimali çok az bir bitkidir. Yanlış bilmiyorsam o da en fazla üç metre mesafede.

Ancak diğer bitkilerde öyle değil. Mısır ve kanola konusunda ABD ve Kanada'da açılmış bazı davalarda, organik yetiştiricilik yaptığını sanan bazı çiftçilerin tarlalarında çapraz tozlaşma ile oluşmuş GDO'lu bitki tesbit edildi. Monsanto'nun tohum telif haklarını bahane ederek çiftçilerin tohumluk ayırmalarını nasıl engellemeye çalıştığı, çiftçilere sözleşme imzalattığı, sonra dava açtığı, hatta, tohum eleme makinası olup, isteyen çiftçinin tohumluklarını temizleme servisi veren bir adamı nasıl süründürdüğü muhtelif döküman ve belgesellerde var. Bu da, bu gibi bitkilerde kısırlık geni konmadığı, gdo'lu tohumdan yapılan ekimlerin bazı bitkilerde ciddi kontaminasyona sebep olduğu anlamına geliyor.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-08-2010, 08:41   #71
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Bu bilgi tam olarak doğru değil. Domatesde kendine döllenme esastır yani dışardan toz alarak kısırlaşacak en son bitkilerden bir tanesi. Bitkilerin döllenme biyolojisini bilmeden böyle bir bilgiyi böyle bir forumda binlerce kişinin okuyacağı alanda akıl karıştırabileceği için söylemek hiç doğru değil. Soru "Gdo 'lu ürünler tozlaşma ile zaman içinde diğerlerinide verimsizleştiriyormu" şeklinde olsaydı belki diyebiliriz ama yanlış.

GDO ile kısırlaşma olayı mekanizması şöyledir:

Elinize alarak ektiğiniz tohum ya hasat edildiğinde tohum vermeyecek özelliktedir veya tohum verse bile o tohumlar çimlenmeyecek alel bir gene sahiptir. Bunun amacıda tohum aldığınız yere devamlı bağlılığınızın olmasıdır aksi takdirde tohum alabiliyorsanız ve o tohum çimleniyorsa sorun yok. Ancak yabancı döllenen bitkilerde çimlenmeme geni ya da gdo lu bir gen tozlaşma ile bulaşabilir. O nedenle soya, ayçiçeği ve mısır gibi yabancı döllenen bitkilerde GDO tartışmaları daha ciddidir. Domates gibi kendine döllenen bitkilerde GDO şüphesi olan tohumu almazsınız olur biter. Piyasada şu hastalığa veya bu zararlıya toleranslıdır şeklindeki beyanla satılan tohumlarda GDO ihtimali yüksektir.

Kısaca şüpheleniyorsanız Amerika ve İsrail (dolaylıda olsa) menşeli tohumlarından uzak durmanız sizi %90 oranında GDO lu tohumlardan koruyacaktır.

Yazıma dikkat ederseniz ben domateste diye bir kelime yazmadım ürünler dedim bende ürünler diye okudum zira okuduğum yerde bu forumlardan birindeydedi ancak hangisi şimdi hatırlamıyorum .

Benim yerli **** yabancı tohumları kullanma gibi bir şansım yok ancak olsaydı emin olun tecihim yerli tohum olurdu.

pembegül Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-06-2011, 23:02   #72
Yeni Üye

abudances's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2011
Bu sene (2011) dev domates yarışması yokmu acaba?

abudances Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-06-2011, 19:55   #73
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Dev domates adayı. Özel bakımla büyütmeye çalışacağım. Bakalım ne kadar başarılı olacağım.

Eklenen Resimler

Maviş beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-06-2011, 14:21   #74
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Galeri: 19
Dev domates pek dökmüyor her halde,sayın limon sever bu bitkide sadece bir tane domates mi büyümekte?Benim dev domatesimde bir türlü çiçekten domatese dönemedi.Sabırla bekliyorum.

umutyolcusu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-06-2011, 15:27   #75
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

2 meyve ve çok çiçek vardı ben hepsini kopardım sadece bu kaldı. Bitkinin sadece bunu büyütmesini istediğim için tek bıraktım. Bu domatesin cinsini bilmiyorum köyden geldi, iri yamuk yumuk olan domates demişlerdi. Diğer domates fidelerinde daha çok meyve var. İlk defa deniyorum. Umarım yanlış bir şey yapmamışımdır.

Eski 09-07-2011, 19:50   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-01-2006
son haliyle ilgili fotograf var mi

AYD01 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-07-2011, 13:52   #77
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

2 gün önceki hali. Güneşten meyveyi korumak için üstüne gölgelik yaptım. Daha çok büyümesi lazım. Bu sıralar biraz daha hızlı büyüyor.

Eklenen Resimler

Eski 16-07-2011, 19:22   #78
Ağaç Dostu

Birol Ketenci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Maşallah bir hayli iri olacağa benziyor, sanırım pembe domates. İki yıl önce 1160 gr büyüklüğe ulaşmıştık pembe domateste.

Birol Ketenci Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-07-2011, 19:30   #79
Ağaç Dostu

Yusuf Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2008
bu senede yarışma olacaksa bende katılmak isterim bahçemde Seben domatesi var ne kadar büyür bilmiyorum 600 gr kadar olur sanırım

Yusuf Yalçın Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-07-2011, 10:01   #80
Ağaç Dostu

macuroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2011
benimde bahçemde iri domatesler oluyor bende katılmak isterim geçen sene 900 gr en irisiydi

macuroğlu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-07-2011, 10:47   #81
Ağaçsever

marnalı61's Avatar

Giriş Tarihi: 03-01-2011
bu da benim dev panderosa cinsi domatesim.

Eklenen Resimler

marnalı61 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-07-2011, 09:41   #82
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Dün domates fidesine su tutma oranı yüksek gübre takviyesi yaptım. Büyüme hızı yavaşlamış durumda.

Name:  dev_domates_1.jpg
Views: 2112
Size:  49.8 KB

Name:  dev_domates_2.jpg
Views: 1931
Size:  48.3 KB

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Birol Ketenci Mesajı Göster
Maşallah bir hayli iri olacağa benziyor, sanırım pembe domates. İki yıl önce 1160 gr büyüklüğe ulaşmıştık pembe domateste.
Teşekkür ederim. İnşallah beklentileri boşa çıkarmaz. Rekoru geçemem belki ama bu sene epey tecrübe edindim. Ertesi seneler daha iri domatesler yetiştireceğim inşallah.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi marnalı61 Mesajı Göster
bu da benim dev panderosa cinsi domatesim.
Elinize sağlık sizinkilerde bir hayli büyümüş.

Eski 21-07-2011, 14:19   #83
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Dünkü çekimler hoşuma gitmedi. Bugün gölge de bir daha çektim. Dev domates olmaya az kaldı.

Eklenen Resimler

Eski 28-07-2011, 14:03   #84
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Ve dev domates ermeye başladı. Umduğum gibi çok büyümedi. Seneye artık.

Eklenen Resimler

Eski 17-08-2011, 10:03   #85
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Merhaba, bende bu yarışmaya katılmak isterdim, benim Ankara'da Haymana yolunda bir bahçem var 850 m2 kadar burada organik domates yetiştirmeye çalışıyorum, 2 sene önce yaşlı bir teyzeden domates aldım, hep kendi tohumundan üretim yaptığını söyledi, güvenerek aldım ve tohumunu elde etim, geçen sene mayıs ayında diktim her bir fide yaklaşık 5-6 domates verdi. Bu sene aynı diktiğim domatesin tohumunu aldım ve Mayıs ayında yeniden diktim, temmuz başında üzeri çiçek doluydu çok sevindim ama çiçekleri kuruyarak büyük bir hızla dökülmeye başladı 1 ay boyunca çiçekleri döküldü anlayamadım. Ancak 10-15 gün önce kalan çiçekler domatese döndü.Çiçeklerin 1 ay gibi uzun zamanda 1 tane bile domatese dönmemesinin sebebi ne olabilir aceba, fazla gübre olabilirmi ? domatesi dikmeden önce bolca koyun ve tavuk gübresi vermiştim toprağa bilgili arkadaşlar yardım ederse sevinirim, teşekkürler.

kocasinan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-09-2011, 16:41   #86
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Name:  015.JPG
Views: 1914
Size:  33.7 KB

Yarışmacı arkadaşlar; Yarışma dışı bir domates.
Bahçedeki herhangi bir domates. Özel olarak bakılmadı.

Tohumları

'' Tohum Takas Etkinliği'' de dağıtılacak.

Tura Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-09-2011, 17:00   #87
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
İki örnek de ben yükleyeyim. Tartılmadılar ama yaklaşık birbuçuk kg kadar gelebiliyorlar.

Eklenen Resimler

Harun Parlak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-09-2011, 17:13   #88
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
İki örnek de ben yükleyeyim. Tartılmadılar ama yaklaşık birbuçuk kg kadar gelebiliyorlar.
Tekin Bey;

Size ve ürününüze saygı duyarım. Elinize sağlık.

Eski 22-09-2011, 19:34   #89
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Teşekkürler Sayın Tura. Bir iki fotoğraf da dalında görüntülemişim.

Eklenen Resimler

Harun Parlak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-09-2011, 06:55   #90
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Teşekkürler Sayın Tura. Bir iki fotoğraf da dalında görüntülemişim.
Maşallah Tekin Bey.
Elleriniz dert görmesin.
Domatesleriniz oldukça güzel ve iştah açıcı gözüküyor.
Tohum Takas Etkinliği'inde bu Güzel Domateslerin tohumları ile katılacak mısınız.
Onlara talip olmak istiyorum.

Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024