agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Daha İyi Bir Yaşam İçin (http://www.agaclar.net/forum/daha-iyi-bir-yasam-icin/)
-   -   Budama adı altında yapılan ağaç katliamları (http://www.agaclar.net/forum/daha-iyi-bir-yasam-icin/7516.htm)

halukongar 06-02-2008 09:03

Budama adı altında yapılan ağaç katliamları

Değerli üyeler,

Ben Haluk H. Ongar.
beni tanımak için
www.ongar.biz
adresinden bilgi alabilirsiniz.

Konuyu başlıkta belirtmiştim.
özellikle kentlerimizde zamansız ve bilinçsiz yapılan ağaç budamak faaliyeti sonucunda ağaçlara onulmaz zararlar verilmiştir.

işin daha da acısı, bu işi yaptıran insanların sorumsuzluğu ve bilgisizliği yanında ağaçlar budanırken, seyderen insanların bundan keyif alışıdır.

Kentlerimizde oksijen üreten bu canlılar, hava akımı sağlayarak sıcak günlerde can simidi olurken, pek çok canlı türüne sundukları sığınak, yine altında gölgelik sağlayarak bizi güneşten koruyuşları, bundan da öteye ruhumuzu dinlendiren estetik yönleriş ile, hayatımızın vazgeçilmez bekçileridirler.

kendilerini korumaktan yoksun bu canlıların hunharca budanmak adı altında ellerinin, kollarının kesilişine ve kesilen bu parçaların evlerde yakacak olarak kullanılışına karşı girişimde bulunmak gerekiyor.

bu konuda benimle birlikte çalışacaklara, benimle bağlantıya girmek için yine www.ongar.biz adresinden iletişim bölümündeki e-posta ve/veya cep telefonundan yararlanınız diyor ve bekliyorum.

BOL YEŞİLLİ BİR DÜNYA İÇİN.
Haluk H. Ongar

memet 06-02-2008 09:59

Siz ağaçlar çalışmalarına katılabilirsiniz. Daha pratik olabilir bu yol.

bernacyhn 15-10-2009 23:14

Aynı olay İstanbul ümraniyedeki kaplan kent sitesinde de yaşandı yeşil alanı olmadığı için siteden para alan belediye, site sakinlerinin(cahillerinin) birkaçının polenleri rahatsız ediyor diye(ki bu ağaç türü kesinlikle rahatszı edici derecede polen üretmiyor, kavak ağacı olsalar neyse diyeceğim) şikayet etmesi üzerine çam dışında bütün ağaçların bir metreden yukarısını kestirdi. Yeniden canlanıp yeşillenenler oldu ama hayata yeniden tutunamayanlar kurudu kaldı. Kimi kime şikayet edelim şaşırdık.

guzidee 21-07-2014 13:45

Acıbadem'deki Ağaç Katliamı Hk. Soru

5 Eklenti(ler)
Acıbadem'de idarenin yıkmak için mahallelinin de yıktırmamak için direndiği bir okul var : Ahmet Sani Gezi Lisesi. Bu okul ve yanındaki Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesi bahçesindeki ağaçlar da son 10 gün içinde budama ve geçen Cuma günü (18.07) nakil yapıldı.

Hem İBB hem de Kadıköy Belediyesi'ne ağaç budama ve nakil mevsimi olmadığı için şikayette bulunduk. Ancak bunun yeterli olmadığını biliyorum.

Aşağıdaki konularda bana yardımcı olabilecek var mıdır?

- Bu, yani mevsimsiz ağaç budama ve nakil "suç" mudur?
- Savcılık dahil hangi makamlara şikayette bulunulmalı
- Şikayetimizi dayandırabileceğimiz, gerekirse mahkemeye gidebileceğimiz ilgili yönetmelikler nelerdir?

s.serdar 22-07-2014 00:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi guzidee (Mesaj 1307980)
- Bu, yani mevsimsiz ağaç budama ve nakil "suç" mudur?
- Savcılık dahil hangi makamlara şikayette bulunulmalı
- Şikayetimizi dayandırabileceğimiz, gerekirse mahkemeye gidebileceğimiz ilgili yönetmelikler nelerdir?

Bu gibi durumlarda yargının dayandığı temel kriter, kamu yararı ilkesidir.

Yıktırılmak istenen okul ile ilgili projeleri bilmeden konuyu yargıya taşımanın pek uygun olacağını düşünmüyorum.

Okul yıkılıp yerine yeni bir inşaat yapılacak ise, yeni inşaat projesini engelleyecek ağaçlar kesilebileceği gibi, taşınıp başka bir yere nakledilebilmesi ya da budanmasında hukuka aykırılık görülmeyebilir.

Konu savcılığa değil, idari yargıya aittir. Yürütmenin iptali ve geçecek sürede telafisi mümkün olmayan zarar ve ziyanların ortaya çıkacağını da belgelendirmek koşulu ile bir ön tedbir olarak yürütmenin durdurulmasını da, bulunduğunuz yerin bağlı olduğu idare mahkemesinden talep edilebilirsiniz.

Şikayetinizi dayandırabileceğiniz cari ve geçerli bir mevzuatın olduğunu sanmıyorum. Tek gerekçeniz ihlal edilen kamu yararı ilkesi olacaktır. Ama bunu nasıl savunabilirsiniz bilemiyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024