agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Daha İyi Bir Yaşam İçin (http://www.agaclar.net/forum/daha-iyi-bir-yasam-icin/)
-   -   Saç için Sabun mu Şampuan mı ? (http://www.agaclar.net/forum/daha-iyi-bir-yasam-icin/30738.htm)

Erdogan 14-03-2013 15:24

Saç için Sabun mu Şampuan mı ?

selamlar,

malesef günümüzde herşey sentetik ve yapay oldu artık. önceki nesiller daha mı sağlıklıydı yoksa şu an teknolojinin gelişmesiyle bizler mi ? yapılan araştırmaya göre ilaçlar ve teknolojik gelişmeler sonucu insan ömrü uzamış deniyor fakat bana hiç te öyle gelmiyor. bu uzun mevzu..

basitçe sorumu sorayım, şampuanlara ne kadar güveniyorsunuz ? sizce saç için şampuan mı kullanmalıyız yoksa sabun mu ? sizler saçınızı neyle yıkıyorsunuz ?

Hacı Şakirin saf beyaz sabunu hakkında ne düşünüyorsunuz ?

şampuandan iyidir diye 2-3 hafta kullandım fakat müthiş şekilde kuruttu ve kaşıntı yaptı. yine de şampuanlara güvenemiyorum sanki kimyasal atık kullanıyormuşum gibi geliyor :/

Charlaux 14-03-2013 17:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Erdogan (Mesaj 1119784)
selamlar,

malesef günümüzde herşey sentetik ve yapay oldu artık. önceki nesiller daha mı sağlıklıydı yoksa şu an teknolojinin gelişmesiyle bizler mi ? yapılan araştırmaya göre ilaçlar ve teknolojik gelişmeler sonucu insan ömrü uzamış deniyor fakat bana hiç te öyle gelmiyor. bu uzun mevzu..

basitçe sorumu sorayım, şampuanlara ne kadar güveniyorsunuz ? sizce saç için şampuan mı kullanmalıyız yoksa sabun mu ? sizler saçınızı neyle yıkıyorsunuz ?

Hacı Şakirin saf beyaz sabunu hakkında ne düşünüyorsunuz ?

şampuandan iyidir diye 2-3 hafta kullandım fakat müthiş şekilde kuruttu ve kaşıntı yaptı. yine de şampuanlara güvenemiyorum sanki kimyasal atık kullanıyormuşum gibi geliyor :/

Merhabalar,
Sampuanin her zaman icin daha pratik oldugunu dusunmusumdur bu yuzden de genellikle sampuan kullaniyorum.Tabi bazi zamanlar cesitli urunleri de denemiyor degilim ne de olsa bazen markette bulunmuyor vs. ama sacimi en rahat tutan iki sampuan oldu,Tresan ve Schwarzkopf'un Gliss serisi ( ozellikle liquid silk). Tresan Isirganotlu sampuani uzun bir sure oncesine kadar siklikla kullanmistim fakat bir ara marketlerde bulamayinca annemin kullandigi Gliss serisinde careyi buldum.Sacim genelde cok hassas oldugu icin sampuanlarda da secici oluyorum,ikisinin de sentetikligini dogalligini bilemiyorum ancak sacim gayet memnun bu ikiliden.

Haci Sakir'in saf beyaz sabununa gelince google'da biraz arastirinca aslinda Haci Sakir'in pekte saf bir sabun olmadigini anlayabiliyorsunuz,tabi saflikla kalitede ayri kulvarlar bence orasi ayri konu.

Erdogan 15-03-2013 00:12

haklısınız Hacı şakir pek safa benzemiyor. üretici firmasına bakmak yeterli. yaygın uluslararası temizlik şirketlerinden biri.

aktarlar da , büyük marketlerde ve açıkta doğal ev yapımı diye satılan zeytin yağlı defne sabunları falan nasıllar acaba.

Cymbelina 15-03-2013 00:37

Şampuanlardaki çeşitli şeyler aslında saç için zararlı, paraben vb. Ancak tüketicileri kaçırmamak adına artık paraben içermeyen şampuanlar bile var ancak sanırım daha pahalı. Bahsettiğiniz tür sabunlar daha iyi bir seçenek gibi geliyor ancak belki de yıllardır şampuana maruz ;) kalan saç sabuna tepki veriyor olabilir bir ihtimal.

Bir müddet doğal sabun kullandıktan sonra fark daha iyi anlaşılabilir belki de.

Diğer yandan, soru el sabunu mu sıvı sabun mu?/ veya/ banyo sabunu mu duş jeli mi? olsaydı, kesinlikle sabun derdim. Diğerleri sanki deterjan, bir türlü durulanmıyor, arınmıyor gibi.

hira 15-03-2013 01:09

tabi ki şampuan:) kepeğe iyi geliyor diye herkesten duyduğum o yeşil kükürtlü sabunla 2 kez saçımı yıkayınca şampuana olan aşkım bi kat daha arttı:)

cemre_77 15-03-2013 08:45

Annem Yıllardır el yapımı zeytinyağlı sabun kullanır. Ondan öncesinde yeşil sabun vardı kofuoglu idi sanırım onu kullanırdı. benimde saclarımı onunla yıkardı. hem güzel kokar hemde yumuşacık olurdu. Liseye başlayınca özenerek şampuana geçiş yaptım, kokuları cezbetti şu an eski resimlerime bakıyorumda saclarım neredeyse arı yarıya azaldı. tekrar zeytinyağlı sabuna gecersem tarayamıyorum saclarımı malesef bunda saç boyasınında etkisi var tabii

sevoş 15-03-2013 13:48

ben şampuan kullanıyorum yıllardan beri.eşimde sabun kullanıyor ama şuan kel.belkide kel olmasında, kel olanlarla dalga geçmekte olabilir.

Erdogan 23-03-2013 23:18

hatırlarım önceden biz de sabunla yıkardık saçları, lise zamanı saçları taramaya şekil vermeye başlayınca şampuan kullanır olduk :p saçlarım dökülecek gibi değildi çok sağlam ve güçlü gürdü. şimdi çok zayıfladı ve birsürü döküldü. umarım kel kalmam :)

hala muallaktayım. şampuanlar hakketen çok etkili kaşıntıyı ve kepek sorununu çözüyorlar. 2-3 hafta sabun denedim kaşıntıdan duramadım tekrar şampuana geri döndüm. onlar da çok sahte his veriyorlar. durulamaya kalkınca bir türlü o kaygan his gitmiyor mesela. sabunla yıkadıktan sonra çok çabuk durulanır ve saçlar gıcırt gıcırt diye ses çıkarır :) ilk yıkadıktan sonra güzel his veriyor , sonraki günlerde kepek gibi oluşumlar ve kaşıntı başlıyor. sivilceler de cabası :/

hira 24-03-2013 00:08

şampuan ya vazgeçilmez:) arada bebek şampuanı kullanırsanız daha katkısızmış.. kulakları çınlasın Vesile hocamın tavsiyesidir..

ahmetmacit 24-03-2013 00:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Erdogan (Mesaj 1126107)
hatırlarım önceden biz de sabunla yıkardık saçları, lise zamanı saçları taramaya şekil vermeye başlayınca şampuan kullanır olduk :p saçlarım dökülecek gibi değildi çok sağlam ve güçlü gürdü. şimdi çok zayıfladı ve birsürü döküldü. umarım kel kalmam :)

hala muallaktayım. şampuanlar hakketen çok etkili kaşıntıyı ve kepek sorununu çözüyorlar. 2-3 hafta sabun denedim kaşıntıdan duramadım tekrar şampuana geri döndüm. onlar da çok sahte his veriyorlar. durulamaya kalkınca bir türlü o kaygan his gitmiyor mesela. sabunla yıkadıktan sonra çok çabuk durulanır ve saçlar gıcırt gıcırt diye ses çıkarır :) ilk yıkadıktan sonra güzel his veriyor , sonraki günlerde kepek gibi oluşumlar ve kaşıntı başlıyor. sivilceler de cabası :/

Nette sabun yapımını araştırırken, hayvani yağ özelliklede domuz yağı ile yapıldığını okudum. Kilosu 2-3 liraya sıvı sabun satılıyor. Bu yüzden 7-8 aydır şampuan ve fabrikasyon sabun kullanmıyorum.
Kendim zeytinyağından sabun yaptım gönül rahatlığıyla kullanıyorum. Saçlarda kepek,kaşıntı ve sivilce belli bir zaman sonunda oluşmuyor.

Cymbelina 24-03-2013 00:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Erdogan (Mesaj 1126107)

Kaşıntı ve kepek sorunu için piyasadaki alelade şampuanlara yönelmek yerine bir cilt doktoruna danışmanız ve onun reçete edeceği, eczanelerden alınan kepeğe yönelik ürünleri kullanmanız daha iyi olabilir. Sabun konusunda da gene Cildiye doktorundan tavsiye almak daha yerinde olur.

Muallim 24-03-2013 07:06

Biz ve yakın çevremiz yıllarca kendi yaptığımız zeytinyağlı sabunu kullanırız.

Kullanmaktan memnunuz.Bir olumsuzlukla karşılaşmadık.

Erdogan 24-03-2013 14:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Cymbelina (Mesaj 1126133)
Kaşıntı ve kepek sorunu için piyasadaki alelade şampuanlara yönelmek yerine bir cilt doktoruna danışmanız ve onun reçete edeceği, eczanelerden alınan kepeğe yönelik ürünleri kullanmanız daha iyi olabilir. Sabun konusunda da gene Cildiye doktorundan tavsiye almak daha yerinde olur.

gittim. bir tür egzama gibi şeyler söylediler. zaten doktorların önerisi piyasadaki kepeğe karşı olan şampuanlar oldu. konu cilt olunca kepek varsa egzama, dökülme varsa genetik deyip gönderiyorlar. pek tatmin edici değiller. zaten bu tür sorunlar hep sentetik ürünler sonucu oluşuyor. önceden yoktu böyle bir problem.

Erdogan 24-03-2013 14:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ahmetmacit (Mesaj 1126122)
Nette sabun yapımını araştırırken, hayvani yağ özelliklede domuz yağı ile yapıldığını okudum. Kilosu 2-3 liraya sıvı sabun satılıyor. Bu yüzden 7-8 aydır şampuan ve fabrikasyon sabun kullanmıyorum.
Kendim zeytinyağından sabun yaptım gönül rahatlığıyla kullanıyorum. Saçlarda kepek,kaşıntı ve sivilce belli bir zaman sonunda oluşmuyor.

nasıl yaptınız ? ben de son zamanlar araştırır oldum sabun yapımını. içeriklerini bulmak kolay olmuyor hem baya pahalı. elimde bir kaç tane tarif var. hindistancevizi yağı ( katı ) kakao yağı falan pahalı ürünler.

2 teknikten bahsediliyor. 1. soğuk işlem 2. sıcak işlem. siz nasıl yapıyorsunuz ?

Erdogan 24-03-2013 14:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Muallim (Mesaj 1126153)
Biz ve yakın çevremiz yıllarca kendi yaptığımız zeytinyağlı sabunu kullanırız.

Kullanmaktan memnunuz.Bir olumsuzlukla karşılaşmadık.

http://www.agaclar.net/forum/daha-iy...cin/3018-3.htm

burda konu ile ilgili baya bir fikir sunulmuş. siz kül mü kullanıyorsunuz kostik mi ? :)

Boska 24-03-2013 14:41

Sayın Erdogan,
Özellikle zeytinyağının bolca üretildiği yörelerde köylerde el yapımı zeytinyağlı sabunlar bulunuyor. Markalı sabunlara göre komik sayılabilecek fiyatlarla satılıyor. Ama üreticinin kendisinden ya da sattığı semt pazarlarından alabilirseniz.
Sabun hangisi olursa olsun, şampuan kadar hızlı temizleyemez ama daha sağlıklı temizlediği kesin.
Kendiniz uğraşmak yerine küçük üreticilerden almanız daha akılcı bir çözüm gibi geliyor bana.
Kolay gelsin.

Eser İlhan 24-03-2013 15:08

Ben saçımı şampuanla yıkıyorum ama şampuan kullanırken parfümsüz, boyasız, kremsiz türleri seçmeye özen gösteriyorum. Bebek şampuanları veya sebamed gibi ürünler. Bazen Panten'in temel bakım kremsiz şampuanını da kullanıyorum.
Şampuan kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli bir husus da miktar. Avuç dolusu şampuan kullanmamak gerekir. Fındık kadar bir miktarı iyice köpürtüp durulamak, sonra da bunu birkaç kez tekrarlamak durulama açısından kolaylık sağlıyor. Aksi halde şampuanı saçtan tamamen uzaklaştırmak zor. Saçta kalan şampuan ise kolay ve hızlı yağlanmaya ve kepeğe zemin hazırlıyor.

Cymbelina 24-03-2013 17:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Erdogan (Mesaj 1126267)
gittim. bir tür egzama gibi şeyler söylediler. zaten doktorların önerisi piyasadaki kepeğe karşı olan şampuanlar oldu. konu cilt olunca kepek varsa egzama, dökülme varsa genetik deyip gönderiyorlar. pek tatmin edici değiller. zaten bu tür sorunlar hep sentetik ürünler sonucu oluşuyor. önceden yoktu böyle bir problem.

Hayret, o halde başka bir cildiye uzmanından fikir alın olmazsa. Eczanelerde doktorun yönlendirmesiyle satılan çeşitli kepek, egzama ürünleri oluyor, K ile başlayan minik bir şişede olan birşey vardı mesela, Konazol gibi birşey. Ancak hemen hatırlatayım: Ben "Bunu kullanın, çözüme ulaşın" demiyorum. Dökülme ayrı, kepek ayrı, egzama ayrı - bunları piyasadaki şampuanlarla önlemek pek mümkün değil - bilhassa egzama ayrı bir konu.

Egzama gibi bir sorunu olmayan birisi zeytinyağlı, defneyağlı vb doğal sabunları kullanır daha memnun kalabilir şampuana kıyasla. Ancak sıraladığımız şikayetleri doğal sabunla gidermeye çalışmadan önce bir cilt uzmanından fikir almak daha mantıklı. Zaten belki de onun vereceği ilaç türü ürünler kullanıldıktan sonra, gene onun önerdiği doğal sabunlar kullanılabilir. İkinci bir doktordan fikir alın isterseniz. Gene de siz bilirsiniz.

Erdogan 24-03-2013 18:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Cymbelina (Mesaj 1126326)
Hayret, o halde başka bir cildiye uzmanından fikir alın olmazsa. Eczanelerde doktorun yönlendirmesiyle satılan çeşitli kepek, egzama ürünleri oluyor, K ile başlayan minik bir şişede olan birşey vardı mesela, Konazol gibi birşey. Ancak hemen hatırlatayım: Ben "Bunu kullanın, çözüme ulaşın" demiyorum. Dökülme ayrı, kepek ayrı, egzama ayrı - bunları piyasadaki şampuanlarla önlemek pek mümkün değil - bilhassa egzama ayrı bir konu.

Egzama gibi bir sorunu olmayan birisi zeytinyağlı, defneyağlı vb doğal sabunları kullanır daha memnun kalabilir şampuana kıyasla. Ancak sıraladığımız şikayetleri doğal sabunla gidermeye çalışmadan önce bir cilt uzmanından fikir almak daha mantıklı. Zaten belki de onun vereceği ilaç türü ürünler kullanıldıktan sonra, gene onun önerdiği doğal sabunlar kullanılabilir. İkinci bir doktordan fikir alın isterseniz. Gene de siz bilirsiniz.

şunu belirteyim, herkeste olabilen sorunlar var öyle çok ciddi dökülme veya uyuz gibi problemim yok yanlış anlaşılmasın :p

doktorlar hafif bi kızarıklık görsünler hemen egzama teşhisi koyarlar, alında açılmalar oldu telaş edip doktora gittim doktor genetik erkek tipi dökülme dedi gönderdi. cilt problemlerini ciddiye almıyorlar malesef demek istediğim bu. konazol önerildi bana biliyorum onu, içerisinde antifungal ajan mevcut o yüzden kepeğe karşı etkili olduğu söyleniyor.

bu konudaki amacım sabun - şampuan karşılaştırması yapabilmek az da olsa :)

Cymbelina 24-03-2013 19:16

Estağfurullah, elbette herkeste olan sorunlar, ben farklı birşey ima etmedim.

Minik bir hatırlatma da yapayım, dökülme erkeklere has birşey değil, kadınlarda da olan bir durum, hatta bazen kadınlarda "erkek tipi saç dökülmesi" denen durum da olabilmektedir. Önceki mesajlarda bahsettiğimiz her üç durum da hem kadın hem erkeklerde olabilen ve toplumda oldukça sık görülen şeylerdir.

Haklısınız, o halde dediğiniz gibi buradaki mesajları okuyanları yanıltmış olmayalım , Kişisel görüşlerimizin tıbben hiçbir bağlayıcılığı yoktur. Burada yazılanlar herhangi bir cilt/saç sorunu olanlara tavsiye niteliğinde değildir. Bunun için öncelikle doktordan görüş alınmalıdır. Burada yazılanlar, genel itibarla, saç için hangisinin kullanılması daha yeğdir, şampuan mı sabun mu, bunun tartışılmasıdır.

Ve benim kişisel görüşüm de tamamen doğal olarak üretilen sabunun daha iyi olduğu yönündedir. Ancak uzun süre şampuandan sonra birden sabuna geçilmesi durumunda saç ve saç derisi buna hemen alışamayabilir ve kuruma, kepek vb gibi şeyler olması ihtimal dahilindedir.

Erdogan 24-03-2013 19:23

dünyada No Poo olarak bilinen şampuan karşıtı akım var :)

No poo - Wikipedia, the free encyclopedia

daha fazla bilgiyi googledan edinebilirsiniz..

ahmetmacit 24-03-2013 22:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Erdogan (Mesaj 1126268)
nasıl yaptınız ? ben de son zamanlar araştırır oldum sabun yapımını. içeriklerini bulmak kolay olmuyor hem baya pahalı. elimde bir kaç tane tarif var. hindistancevizi yağı ( katı ) kakao yağı falan pahalı ürünler.

2 teknikten bahsediliyor. 1. soğuk işlem 2. sıcak işlem. siz nasıl yapıyorsunuz ?

Soğuk sistemi bilmem. Zeytinyağı,su ve kostiği metal kabın içinde kaynatarak yapıyorum. 1 kg zeytinyağından yaklaşık 1 kg civarı sabun çıkıyor.

BordoMavi 14-05-2013 15:21

Kullanılan Sabun veya Şampuana göre değişiklik gösterir bence saça iyi gelip gelmemesi.
Mesela ben Sabun kullandığım zamanlar saçlarım sert ve kabarık olurdu.
Şampuan çok daha iyi yani.

Ya o değilde bir gün statta maça gittik. Önümüzde kişi belli ki saçını Hacı Şakirle yıkamış. Öylesine yoğun bir Hacı Şakir kokusu geliyorduki anlatılmaz yaşamak gerek.

Sanırım Çiçek Abbasta ki ''Herkese benden çay Şakire yok'' repliği böyle bir olaydan sonra çıkmıştır.

Bu arada Sabun kesinlikle zeytinyağlı olan o yeşillerden olmalı.

kokett 14-05-2013 16:01

Hacı Şakir kesinlikle saf değil ismine aldanmayalım.

Halk arasında yeşil sabun denen zeytinyağlı sabunların da zararsız olduğuna inanmıyorum. Çünkü içinde kostik var ve bu çok zararlı bi madde. Malesef bu olmadan sabun elde edilemyor. Eskiden kostik yerine meşe külü kullanılıyormuş diye biliyorum. İstanbul'da kapalı çarşı'da zeytinyağlı sabun alıp kullanıyorum ben de. Ama halen külle sabun yapıp satan birileri varsa hemen müdavimi olabilirim :) Tabi bunu kesinlikle saçımda kullanamıyorum. Kafa derimi mahvediyo.. O yüzden ben daha az kimyasal kullandıklarını iddia eden ürünleri alıyorum inanmasam da..

Bir de bazı insanlar artık saçlarını sirkeyle yıkıyor. Ben de şampuana alternatif ararken denk geldim ancak cesaret edemedim. Sirke tamamen dezenfekte ediyo, saçın doğal olarak yağlanmasına da izin verdiği için deriye çok iyi geliyormuş. İlk zamanlar yağlı problemi fazlaca yaratsa da zamanla kafa dersi doğal dengesini buluyormuş. yine de zor bir karar buna dönmek. üstelik sirkeye alıştıktan sonra bir defa bile şampuanla yıkansa kafa derisi en başa dönüp yağ dengesi bozuluyormuş..

Angels Sour 14-05-2013 17:00

Sabun veya şampuana bir alternatif ; "KİL". Yani, bildiğimiz killi toprak.
Babaannem köyde, bahçedeki topraktan aldığı kille yıkardı saçlarını. Hatta birkaç kez benim saçımı da yıkamıştı kille. Yumuşak ve kolay taranır yapmıştı.
Kozmetik sektöründe kullanıyorlar artık, bakım maskelerinde falan..
Bulabilen denesin derim..

tener 30-05-2013 13:08

Geçmiş dönemlerde , temizlik için kullanılan yöntemler oldukça ilginç. Günümüzdeki kadar çok temizlemedikleri , ancak doğal oldukları kesin. Vücudumuzun temizliğe ihtiyacı var. Ancak cilt için gerekli olan doğal yağların , bakterilerin yok olmaması lazım. Zamanımızda temizlik ürünleri çok çeşitli. Ancak kafalar çok karışık. Şampuanı tercih eden , ancak cilt için alkali olmayan ürünlerin daha uygun olduğunu biliyorum.
Google Translate

master41 12-07-2013 09:40

tresan adında bir şampuan var onu önerebilirim ısırgan otlu ve başarılı

ipekcee 24-07-2013 20:41

Ya ben sa.ımı bugün zeytinyağlı doğal şu köyden yapılan sabunla yıkadım yumuşacık old ama sanki biraz daha fazla döküldü gibi geldi bana ama görseniz o kadar yumuşakki başka yerlerde keçe gibi oluyo yorumu gördümama benim hiç öyle olmadı belki sabunun doğallığından veya saç tipinden de olabilir benim hafif dalgalı ama öneririm sana ;) :rolleyes:

taakb 09-10-2013 08:58

bu sabun olayını uzun zaman araştırdıktan sonra piyasadaki sabunların oldukça kimyasal ve katkı maddesi içerdiğini gördüm. hele hacışakir marka sabunların hiçbirinde "ürünlerimizde domuz yağı bulunmamaktadır" ibaresi de yok. duru gibi birkaç markada bu ibare var. üstelik ürün içeriğine baktığınızda tüm sabunlarda "sodium tallowat" yazar ki bu da hayvansal yağ anlamına gelir. ben zeytinyağlı sabunları tercih ediyorum içeriğini iyice okuduktan sonra tabi...
bir de anadoluda yapılan doğal sabunlar var ki onlar tam facia...zeytinyağının kullanılmayan kısımları pirina dediğimiz kısmıyla yapılıyor ve içine orantısız el yordamıyla sabun bazı atılır ki bu da sodyum hidroksitin sabunun içinde fazla kalmasına neden olur ve bu da cildi kurutup tahriş eder.
ben çözümü kendi sabunumu yapmakta buldum. tabi bu işi profesyonel manada yapan sabuncular da var iyi araştırınca birkaç tane olduklarını gördüm onlardan da alınabilir ama 1 kalıp sabun 10 tl ye satılınca bana pahalı geldi. şimdi kendi sabunumu bilimsel verilere dayanarak hassas ölçümlerle yapıyorum. saçlarımdaki kepeklenme, kaşınma ve yağlanma problemleri % 90 oranında azaldı dökülmesi de %60 durdu. yalnız saçlar şampuandaki gibi parlamıyor ama çok hafif ve nefes aldıklarını hissediyorum. ben farklı içeriklerde sabunlar yapıyorum. yemeklik zaytinyağıyla 1. kalite yağla yapılan sabunun rengi beyazdır yeşil zeytinyağlı sabun pirina sabunudur kalitesi düşüktür.

beyz66 09-10-2013 14:01

Bizler için şampunlardaki en büyük düşman SLS isimli madde ( Sodium Lauryl Sulfate ) Şampuanın köpürmesini ve kirlerden arındırmamıza yarayan maddedir.Temizleme işlemini aşındırarak yapmaktadır.SLS şampuandan başka pek çok temizlik ürününde bulunmaktadır. SLS'siz şampuan bulmak nerdeyse imkansızdır. En güzeli el yapımı sabunlardır.Onlarda kostik olmayan **** çok az olan ürünleri tercih etmek lazım .....

Benden bu kadar :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024