agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Beğeni Düzeni65Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-08-2008, 20:25   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
İstanbul depremi için en tehlikeli dönem ise 2008. 2008'de Marmara Denizi'nde 8.0 büyüklüğünde bir deprem meydana gelecek. Bu depremi 3 - 13 Ağustos 2008, 4 - 14 Eylül 2008 ya da 21 - 31 Ocak 2009 tarihlerinden birinde bekliyorum.'
Yarın 3 Ağustos 2008. Bahsedilen tehlikeli döneme giriyoruz. Son depremleri buradan takip edebilirsiniz.

http://www.sondepremler.info/son+depremler.php

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2008, 06:15   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
İSTANBUL'DA BÜYÜK DEPREM RİSKİ YOK

Binlerce insanın ölümüne sebep olan 17 Ağustos 1999 depreminin yıldönümünde konuşan Prof. Şener Üşümezsoy ve Prof. Ahmet Ercan, İstanbul’da büyük bir deprem riski olmadığını iddia ettiler. İki profesör, büyük depremden söz edenlerin korku pazarlayarak inşaat sektörünün canlanmasına hizmet ettiğini söylüyor.

İstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, yapılan bilimsel çalışmalara göre İstanbul’da büyük deprem oluşma riskinin bulunmadığını belirterek, "İstanbul’da her zaman 6 şiddetinde hissedilebilecek depremler olabilir. Ama İstanbul’un burnunun dibinde 8 büyüklüğünde bir deprem söz konusu değil" dedi. Jeofizik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ercan ise 2015’e kadar kentte ancak 4,5-5 büyüklüğünde korkutucu depremler olacağını söyledi. İki bilimadamı şunları anlattılar:

Prof. Üşümezsoy: Ada fayında stres yok

TÜBİTAK’ın yaptığı çalışmalarda, ada fayında stres birikmediğini ortaya çıktı. Doğu Marmara’daki Çınarcık Fayı da 1894’te kırılmış. Bu da 200 yılda bir kırılırsa, 100 yıl daha var. Ama Güney Marmara’da Mudanya-İmralı hattında risk var. Tekirdağ’daki fayın 1912’de kırıldığı da Fransızlar’ın yaptığı araştırmanın raporlarında var. Mudanya’daki deprem İstanbul’da 6-7 şiddetinde duyulur. O da 17 Ağustos’a denktir. Ama İstanbul’un burnunun dibinde 8 büyüklüğünde bir deprem söz konusu değil. Sürekli daha büyük depremler olacak söylemini inşaat sektörünü canlandırmak için kullanıyorlar. Tabii ki riskli binaların yıkılarak yeniden yapılması gerekir. Ama bu deprem korkusuyla değil şehrin yenilenmesi, modernleşmesi anlamında yapılmalı

Prof. Ercan: İstanbul 2015’e kadar çok güvenli

Marmara Bölgesi’nde kurulan jeolojik ağ sayesinde 25 bilim adamı, yer hareketlerini günlük olarak izliyor. Veriler büyük depremi göstermiyor. Kuzey Marmara’da iki deprem bekliyorum. Bunların bir tanesi Sivriada- Zeytinburnu-Küçükçekmece üçgeni içinde olacaktır. Yaklaşık 7 kilometre derinde. Büyüklüğü de 6,3 veya 6,7 arasında olacaktır. Diğeri Marmara Ereğlisi’nde, kıyıdan yaklaşık 10-15 kilometre uzakta, 7-7,2 büyüklüğünde olacaktır. Tek parça kırılma olasılılığı yer kabuğunun durumu bakımından mümkün değil. İstanbul’da Gölcük’teki gibi deprem riski yok. En azından 2015’e kadar İstanbul, çok güvenli. Büyük deprem söylentileriyle korku pazarlanıyor. Bunu ne biliminsanları, ne basın ne de inşaat sektörü kullanmamalı

Kaynak: Hürriyet

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2008, 11:38   #33
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Tabii ki riskli binaların yıkılarak yeniden yapılması gerekir. Ama bu deprem korkusuyla değil şehrin yenilenmesi, modernleşmesi anlamında yapılmalı
Duyan da deprem ihtimalini de gözeterek bina yapmanın, "şehrin yenilenmesi ve modernleşmesine" engel olduğunu sanacak.

Alıntı:
İstanbul’un burnunun dibinde 8 büyüklüğünde bir deprem söz konusu değil. Sürekli daha büyük depremler olacak söylemini inşaat sektörünü canlandırmak için kullanıyorlar.
Ne öneriyorlar anlamak mümkün değil. Kaç derecedeki depremlere dayanıklı yapmak yeter, inşaat sektörü canlanmasın diye?

ayazkentli beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2008, 13:32   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar!

Deprem konusunda söylenen ve yazılanları okuyunca bir anda yine 0 = 0 denklemini düşündüm bir an. İşin içinde insanların canları var kimsenin umrunda bile değil. 17 Ağustos 1999 tarihinde yaşananlardan hani ders alacaktık. Bir an önce şehirlerimizi sırayla sağlam zeminlere uydu kentler oluşturup taşıyacaktık. Herkes ahkam kesiyordu bunu hatırlıyorum. Halada kesiyorlar. Toplum diyorsunuz biliyorum, insanımız kaderine rağzı. Bize öyle öğretmeye devam ediyorlar. Elinden bir şey gelmezki senin diyorlar hala. Aslında çok şey geleceğini biliyoruz. Günlerce anlatıldı küçük önlemler nelerdi bunlar. Bir ara deprem çantası oluşturduk çoluk çocuk. İçine buskividen tutun el fenerine bir miktar paradan tutun düdüğe kadar her şeyi koyduk. Sonra unutuldu tüm bunlar. Hatta nalburlar eşyalar için harıl harıl tespit demiri satmadılarmı. Bu bir itiraf bende aldım ve inanın bu gün yarın bu gün yarın unuttuk bir köşede gitti. Ben unuttum diğerleri unutmamıştır umarım. Gündemi değiştirmek adına basın depremi kullanmadımı? Kullandı. Peki sonuç yine 0=0 dan öteye gitmedi. Bir yerlerde bir eksik var ya nerde? Toplum olarak bizler gerçekten uyuyormuyuz horluyormuyuz cevabını lutfen siz verin. Yer kabuğu canlı kardeşim canlı diyor bilim adamlarımız kimse inanmak istemiyor. Biz hala düzensiz çarpık önlemsiz yapılaşmaya devam ediyoruz. Daireleri alıp öte tarafa gidenide hiç görmedim bu yaşıma kadar ya neyse. Uzun lafın kısası çözümü yine bizler bulacağız başka çarede gözükmüyor.

Yaşadığım o ağzımda burnumda maskeli günleri hiç birimizin yaşamaması için küçücük önlemleri ne olur alalalım. Belki kendimiz ve çocuklarımızı hepimiz kurtarabiliriz. Ahlayıp vahlayarak hiç bir yere varılamayacağını biliyorum.

Saygıyla kalın.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2013, 15:35   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Biraz önce İzmir sallandı hisseden oldu mu?
Son depremlere baktım ama 15:52 de Muğla yazıyor..

sarin beğendi.
selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2013, 15:37   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-10-2012
Evet sevgili selis, oldukça şiddetli bir sallanmaydı

dalya35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2013, 15:37   #37
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sevgili selis evet ben hissettim. Saroz imiş 5.8 dediler.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2013, 15:38   #38
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2008
Merkez üssü Saroz Körfezi olan 6,2 şiddetinde bir depremmiş.Ben hissetmedim.

Tika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2013, 15:40   #39
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Kandilli Rasathanesinin sayfası kilitlenmiş durumda. Herkese geçmiş olsun.

dalya35 beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2013, 15:41   #40
Ağaç Dostu

CnnTürk'te de izliyorum şimdi.. Halen yayın devam ediyor..
Marmara-Ege Denizi 6,2 şiddeti deniliyor..

sarin beğendi.
Eski 08-01-2013, 15:42   #41
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Ne güzel kar yağıyor diye sevinirken birden depremi de hissedince "Herşeyin hayrlısı" deyiverdim. Açıkçası korktum. Sağol sevgili kelebek çalısı.

selis beğendi.
Eski 08-01-2013, 15:42   #42
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Evet selis 2 ayrı haber verdiler biri Ege Marmara 6.2 dedi, biri de Saroz 5.8 dedi.

Eski 08-01-2013, 15:44   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Buradan ulaştım ben de. 5.8 olarak veriliyor.

selis ve YeniGine beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2013, 15:46   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Geçmiş olsun.

Bir zarar ziyan var mı acaba?

selis, YeniGine ve dalya35 beğendi.
Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2013, 15:48   #45
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

NTV Haberleri ne baktım süresi bile belli değildi Sayın Tura; daha sonra söylerler herhalde.
Geçmiş olsun; bununla kalalım inşallah!..

Tura ve dalya35 beğendi.
Eski 08-01-2013, 15:52   #46
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
ben de hissettim, hepimize geçmiş olsun.
istanbul depremini yaşamış biri olarak bu karda kışta ne olurduk bilemiyorum.

YeniGine ve dalya35 beğendi.
ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2013, 15:52   #47
Ağaç Dostu

Herkese geçmiş olsun.. Umarım devam etmez..

Kedi
Sürekli saklanma, dışarı çıkmayı reddetme

İlk sayfada kedinin depreme verdiği tepki olarak bu tanım var.. Sallantıyı hissettiğim anda hemen kediye baktım, o anda korkmuş perdeye tırmanıyordu..

Bunu da test etmiş oldum..

sarin, h_dogan, Tura ve 7 kişi beğendi.
Eski 08-01-2013, 15:55   #48
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selis Mesajı Göster
Herkese geçmiş olsun.. Umarım devam etmez..

Kedi
Sürekli saklanma, dışarı çıkmayı reddetme

İlk sayfada kedinin depreme verdiği tepki olarak bu tanım var.. Sallantıyı hissettiğim anda hemen kediye baktım, o anda korkmuş perdeye tırmanıyordu..

Bunu da test etmiş oldum..
Benim kedimde bir değişiklik yoktu.O da benim gibi hissetmedi herhalde.

Tura, selis ve YeniGine beğendi.
Tika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2013, 16:19   #49
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-10-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selis Mesajı Göster
Biraz önce İzmir sallandı hisseden oldu mu?
Son depremlere baktım ama 15:52 de Muğla yazıyor..
Deprem saros körfezinde olmuş. Ülkemize, İzmirimize, izmirli arkadaşlarımıza geçmiş olsun.

Can ve mal kaybı olmamsı sevindirici. Vatandaşlarımızn özellikle çanakkalede panik içinde olması üzücü.

sarin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2013, 16:23   #50
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Bölgede yaşayan ve depremi hisseden bütün üyelere ve Ülkeme çok geçmiş olsun..

Tura, Tika, YeniGine ve 1 kişi beğendi.
bozo.0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2013, 17:00   #51
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Korkuttu hepimizi. İnşallah bununla kalır. Artçıları çok olmuş.

Hissedenlere tüm Ülkeye geçmiş olsun.

bozo.0606 ve dalya35 beğendi.
Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2013, 20:26   #52
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Bölgedeki fayların bir süredir gergin olduğunu vurgulayan Ahmet Ercan, şöyle konuştu:

“Ege’de ‘deprem gerdanlığı’ diye andığım Girit, Rodos, Fethiye, Marmaris, Bodrum, Kuşadası, İzmir, Dikili, Çanakkale, Dedeağaç ve Kavala’da yaklaşık bir aydır deprem yoğunlaşması vardı. Bu bölgede bir süredir yanardağ çalışmaları yapıyoruz. Bu gerdanlığın üzerinde bir deprem olması beklentilerimizin arasındaydı.

'2013 DORUK DEPREMLER YILI OLACAK'

Bu gerdanlık üstünde başka depremler olacaktır, gerdanlığın tamamı etkin. Belki bu gerdanlığın üzerinde denizaltı yanardağlarının etkileşmesi bile söz konusu. Yerin çekirdeğindeki dengesizlik nedeniyle 2013 bir doruk depremler, afetler yılı olacağını daha önce söylemiştim. Her şey beklendiği gibi gidiyor. Ama bunu sadece Türkiye için değil, Dünya için söylemiştik. Bölgede 6.2 büyüklüğünde depremin arkasından daha büyük deprem olacağını düşünmüyorum.”

2013 doruk depremlerin yılı - Gerçek Gündem

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2013, 21:03   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2010
Galeri: 5
Herkese büyük geçmiş olsun,umarım tekrarlamaz.Allah daha beterinden korusun.

YeniGine beğendi.
ipektuğçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2013, 22:34   #54
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Evettt bu gün beşik gibi sallandık. Korkuttu hepimiziii.

Ülkemize geçmiş olsun..

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 00:38   #55
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2011
Çok geçmiş olsun . İnşallah bir daha yaşanmaz.

YeniGine beğendi.
dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 06:52   #56
Ağaç Dostu

mandalinci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Galeri: 6
Herkese geçmiş olsun, Urla da çok net hissetti.

mandalinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 08:37   #57
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Çok büyük geçmiş olsun. Allah görünür görünmez bütün afetlerden, kötülerden ve kötülüklerden korusun inşallah. 2013 derpremler yılı olabilir yazısını okuyunca ben de çok korktum. Allah göstermez inşallah...

bozo.0606 beğendi.
Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 10:17   #58
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Büyük geçmiş olsun. Kimseye bir şey olmaması sevindirici. Yine de tebdirli olmak lazım bütün ülke olarak çünkü sonuçta depremler ülkesiyiz.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2019, 14:42   #59
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Uzun zamandır yazmamışız

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2019, 22:31   #60
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2018
MTA nın linkteki MTA Genel Müdürlüğü
sayfasında illere tıklayınca tıklanan bölgedeki fay hatlarının resmi çıkıyor ve e devlet sayfanızda olası deprem sonrasında toplanma yerlerini konum bilgisi girdiğinizde harita üzerinde belirtmiş.

abartıyor olabilirim... ülke tamamen yatay yerleşim zorundalığı olan konumda olmasına rağmen ki dikey ya da yatay her hal ve karda olağan doğa olayını; malzemeden çalıp projelerde sahtekarlık yaparak -son imar affından dalaverelerle faydalanan tamahkarları da ekleyelim- oluşan yıkım ve kayıpları bireylerin yaşam tercihlerine yaratıcının gazabı olarak nitelendirecek kafalar ve bu kafalardan rant sağlayanlar -kim oldukları malumun ilan-oldukça, korkarım bu soruna çözüm üretilmeyecek gibi görünüyor. bu zihinde kitle resmen altın yumurtlayan tavuk gibi bi nevi, bu yüzden konu sürekli medyada korku manşetleriyle gündemde tutuluyor elbette ölümden kaçış yok, en azından doğaya ve kendimize en az hasarla kaliteli ferah korkusuz güvende yaşama odaklansak daha güzel olmaz mı bireysel çalışmalar haricinde eğitim hatta bence bu konuda seferberlik ilan edilmeli öyle ya hemen her gün olası büyüüükk istanbul depremi duya duya olsada kurtulsak moduna girdik şahsen ben olayı sanki istanbulu yoğun nufustan arındırmaya yönelik karapropaganda gibi görmeye başladım. gemlik örneğin halk deprem tehlikesi var diye yerleşim dağ kesimine kaydırılırken liman sürekli büyütülüyor. keza istanbulda haydarpaşa limanı sözde depremin dibinde inşa edilmişken silivri açıklarında türkiyenin dev kuzey marmara doğalgaz depolama projesi dahada büyütülürken eh kanal istanbul için avcıların boşalması gerek, hazırda bi sürü toplu konut satılmayı bekliyorken filan falan en kolayı yaygara yapmak. olası bir depremde kimse zarar görmesinde varsın benim içim fesat olsun

gece ve MeyveliTepe beğendi.
su teresi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024