agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Beğeni Düzeni86Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-12-2012, 19:00   #91
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Karlar isime yaradi,tertemiz sular oksijenli su formulunde kullanilmak uzere siselere konuldu

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2013, 10:58   #92
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Dostlar bende bir kaç şey yazma gereksinimi duydum.
Bende bir kaç gün önceki yağmurlarda yaklaşık 150 litre kadar yağmur suyu depoladım bahçemde. İzlediğim yol şu...

1) Önce iki gün boyunca yağan yağmurda çatıdan akan suyun iyice temizlenmesi için suyun boşa akmasını bekledim (çatıdaki toz kir gibi pisliklerin akan suyla gitmesi açısından).

2) ikinci aşamada aktif kömür, sünger, elyaf ve pamuk katmanlarından kendim oluşturduğum filitreden topladığım suyu geçirerek asıl depolanacağı kapaklı varile aktardım (Burada filitre uygulamasını herkese öneririm zira suyun içerisindeki toz zerrelerini bile tutup suyu berrak ve partikülsüz hale getiriyor).

3) Son olarak kapaklı varilde depolanan yaklaşık 150 litrelik yağmur suyumun içerisine akvaryumlarda kullanılan (daha önce hiç kullanılmamıl olacak) mango kütüğü dediğimiz ağaç parçasını bir kaç gün süreyle tutuyorum (bir kaç gün sonra mango kökü sudan çıkartılmalı). Buradaki amaç bilindiği üzere mango kökünün suyun ph değerini yumuşatma özelliği vardır.

Zira ne kadar filitre etsekte şehirde yaşadığımız için araç ve baca eksozlarından çıkan kimyasallar suyun sertlik değerinde mutlaka olumsuz yanı vardır. Bu yüzden mango kökü suyu yumuşatır.

Tertemiz kullanıma hazır yağmur suyumuz hazır.

Son olarak ben yağmur suyumu ışık geçirmez koyu renk kapaklı bir varilde karanlık olan kullanmadığım kömürlüğümde tutmaktayım. Lazım oldukça musluğundan ihtiyacım kadarını almakta ve orkidelerimde kullanmaktayım.

Buda orkidelerimin linki : http://www.agaclar.net/forum/orkide/28889.htm ve http://www.agaclar.net/forum/orkide/32094.htm

Düzenleyen SAGEN : 18-07-2013 saat 13:11 Neden: düzenleme
SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2013, 18:58   #93
Yeni Üye

YaArc's Avatar

Giriş Tarihi: 30-07-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAGEN Mesajı Göster
Dostlar bende bir kaç şey yazma gereksinimi duydum.
Bende bir kaç gün önceki yağmurlarda yaklaşık 150 litre kadar yağmur suyu depoladım bahçemde. İzlediğim yol şu...

1) Önce iki gün boyunca yağan yağmurda çatıdan akan suyun iyice temizlenmesi için suyun boşa akmasını bekledim (çatıdaki toz kir gibi pisliklerin akan suyla gitmesi açısından).

2) ikinci aşamada aktif kömür, sünger, elyaf ve pamuk katmanlarından kendim oluşturduğum filitreden topladığım suyu geçirerek asıl depolanacağı kapaklı varile aktardım (Burada filitre uygulamasını herkese öneririm zira suyun içerisindeki toz zerrelerini bile tutup suyu berrak ve partikülsüz hale getiriyor).

3) Son olarak kapaklı varilde depolanan yaklaşık 150 litrelik yağmur suyumun içerisine akvaryumlarda kullanılan (daha önce hiç kullanılmamıl olacak) mango kütüğü dediğimiz ağaç parçasını bir kaç gün süreyle tutuyorum (bir kaç gün sonra mango kökü sudan çıkartılmalı). Buradaki amaç bilindiği üzere mango kökünün suyun ph değerini yumuşatma özelliği vardır.

Zira ne kadar filitre etsekte şehirde yaşadığımız için araç ve baca eksozlarından çıkan kimyasallar suyun sertlik değerinde mutlaka olumsuz yanı vardır. Bu yüzden mango kökü suyu yumuşatır.

Tertemiz kullanıma hazır yağmur suyumuz hazır.

Son olarak ben yağmur suyumu ışık geçirmez koyu renk kapaklı bir varilde karanlık olan kullanmadığım kömürlüğümde tutmaktayım. Lazım oldukça musluğundan ihtiyacım kadarını almakta ve orkidelerimde kullanmaktayım.

Buda orkidelerimin linki : http://www.agaclar.net/forum/orkide/28889.htm ve http://www.agaclar.net/forum/orkide/32094.htm
Filtreleme için ne yaptığınızı biraz daha açıklar mısınız?

YaArc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2013, 11:31   #94
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YaArc Mesajı Göster
Filtreleme için ne yaptığınızı biraz daha açıklar mısınız?
Sayın YAARC;

Ne öğrenmek istediğinizi tam olarak yazarsanız yardımcı olmaya çalışayım. Zira yazımın ikinci maddesinde filitrede malzeme olarak neler kullandığım yazmakta. Geriside zaten malzemeyi sıralayıp filitre olarak kullanmaktan geçiyor.

SAYGILARIMLA.

SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2013, 13:23   #95
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-07-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster
Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, son günlerde artan yağışların barajlarla sınırlı kalınmayarak evlerde de biriktirilmesi gerektiğini söyledi.
Türkiye’de evinde yağmur suyu depolayanların sayısının yok denecek kadar az olduğunu vurgulayan Akgül şöyle konuştu:

“Avustralya’da evlerin tamamına yakınında çatılara yapılan kanallar aracılığıyla sular bodrumlardaki depolarda biriktiriliyor. Bu sayede başta bahçe sulama işlemi gibi birçok işte bu sulardan kullanılarak tasarruf sağlanıyor. Hatta bazı evlerde toplanan suları arıtıp içenler bile var. Yaz aylarında su sıkıntısı yaşayan bir ülkede yağmurların boşa akması israf. Bu konuda asıl görev mimar ve mühendislerde. Yeni yapacakları binalara bu sistemi kurarak tasarrufa katkı sağlamalılar.”

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Sadi Sürenkök ise sistemin ülke geneline yayılması için mevcut imar yasasına bir madde eklenmesi gerektiğini söyledi, geçmişte böyle bir maddeyle sığınak yapılmasının zorunlu hale getirildiğini hatırlattı.
Sayın k0900,
Çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Diyorsunuz ki asıl görev mimar ve mühendislerde. Ben de geri dönüşüm ve dönüşebilen ve yenilenebilen enerji kaynakları üzerine sürekli araştırma yapan bir mimarım. Ama ne var ki şimdiye kadar hiç bir müşterime bunları kabul ettirme imkanım olmadı. Tabii ki bunun hem kanuni hem de ekonomik sebepleri var. Mevcut yasa ve yönetmeliklerimizdeki eksik kısımlar hukuken bazı konularda önümüzü tıkarken ekonomik boyuta baktığımızda bahsi geçen sistemler (bunlar yağmur suyu toplama tankları, atık suların arıtılma işlemleri, güneşten veya rüzgardan elektrik enerjisi üretme sistemleri) henüz ülkemizde yaygınlaşmadığı ve bunların pek çoğu seri üretime geçirilmediği için maliyeti oldukça yüksek sistemler. Tabii ki inşaat işini sadece para kazanma kaygısı ile yapmakta olan müteahhitler bu gibi masraflardan kaçma yolunu seçiyorlar. Bir de bizim toplumumuzda bir özellik vardır. Bir yeniliğe geçilmesi için tabiri caiz ise köyün delisinin bunu bir uygulaması gerekir. Bizim toplumumuz gözü ile görmediği hiç bir yeniliği ilk uygulayan kendisi olmak istemez (Bu yenilik her ne kadar ilmen tescillenmiş olursa olsun). Bu sebeple kendimize bir tane köyün delisini bulup böyle güzellikleri bu vatandaşın yaptıracağı binada uygulamamız lazım ki başkaları da görsün ve olabilirliğini, ekonomiye ve doğaya getirilerini gözleri ile görsünler.
Saygılarımla

Ozlem A beğendi.
efekentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2013, 14:57   #96
Ağaçsever

tevmen's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Galeri: 2
İllere göre yıllık yağış miktarlarına aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabiliyor

Yıllık Toplam Yağış Verileri - Meteoroloji Genel Müdürlüğü

tevmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2015, 01:05   #97
Ağaç Dostu

birgaripyolcu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2009
Çatının suyu balkona boşalıyordu.Balkondan da 50 lik boru ile 1 tonluk tanka alıyorum.<yalnız 50 lik borunun ucuna tülbent bağladım ki,balkondaki pislikler depoda toplanmasın diye..

Lonicera ve Ozlem A beğendi.
birgaripyolcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2015, 06:49   #98
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Bende havuz brandasının üzerinde biriken yağmur ve kar sularını bahar sonunda kuyuyu aktarıp sulama ve bahçe temizlik işlerinde kullunıyorum.

Eklenen Resimler

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2018, 19:36   #99
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2018
Bir belgeselde izlemiştim, avrupa da yoğun yağış nedeni ile sel baskınlarını önlemek için yer altına büyük su göletleri yapıyorlarmış, özelliklede fransanın artık su depolamak için yeterli alanı kalmadığına ilişkin kaygıları varmış.

Kuzey afrikaya boru hattı döşeyip, o birikmiş su ile mükemmel tarım ve ağaçlandırmalar yapılabilir.

Uzmanlar, kuzey afrika geçmişi ile ilgili açıklamalar yaparken, geçmişte tropikal ve zengin bitki örtüsü olduğunu, her 20 bin yılda bir bunun tekrarlandığını belirtmeleri dikkat çekici.

Kuzey afrikanın ağaçlandırma çalışmaları için deniz suyu arıtması, ya da kuyular açılarak tekrar hayata döndürülmesi çabaları ön planda olsada, kuyulardan çekilecek suların ancak 100 yıl gibi bir süre yetebileceği öngörülüyor.

Fransa ya da avrupa bir boru hattı yapıp, kuzey afrikayı cennete çevirebilir diye düşünüyorum, çok mu hayalperestim Birileri biz yapalım dese de buna inancım zayıf, su fakiri bir ülkeyiz, kıbrısa boru hattı yapıldı, gönderdiğimiz su onların işini görmüyormuş tuhaf.

Eklenen Resimler

Eukalyptus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2021, 14:37   #100
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-04-2014
BBC de ilginç haber
Peruda Antik uygarlıklara dağdaki yağmur sularını yeraltına vermek için 30 cm genişliğinde 20 cm derinlikte kanallar yapmışlar. Su molekülleri işaretlenip izlenmiş. Bu sular 4 hafta ve maksimum 8 ay içinde nehirlere yeraltından geçerek ulaşmış. Fırat nehrinde aşırı alüvyon miktarını engellemek için fıratın geçtiği dağlık bölgede fırat etrafında dağlarda benzer su hendekleri kazılmıştı.1 metre derinlik 1 metre genişlikte hendekler .
Bu sayede alüvyonlar azaltılarak barajların ömrü uzatıldı.

https://www.bbc.com/future/article/2...for-slow-water

Dutlubahçe beğendi.
satranc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2021, 12:56   #101
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-10-2020
Hergün yeni haberler geliyor. Seller felaketler bitmiyor. Herkesin kendince önlem alma zamanı geldi de geçiyor. Burada okuduklarımla bende elimden geleni yapmaya başlayacağım

umityesil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2021, 10:27   #102
Ağaçsever

takorof's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2011
Herkese merhaba;
Bu yıl bir dostumuzun yukarıda paylaştığı mesajı saymazsak, çok uzun süredir bu sayfalarda "Yağmur sularının toplanması ve Su tasarrufu" konularında çok fazla paylaşım yapılmamış gibi. Dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu durum gözönüne alındığında sanırım, birinci öncelikli sorunumuz bu konu gibi gözüküyor. Geçtiğimiz yaklaşık 10 yılda kim, neler yaptı paylaşımları bekliyoruz ki, yeni hazırlayacağımız bahçelerde bu fikirlerden faydalanalım.
Herkese kolay gelsin.

takorof Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024