agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Beğeni Düzeni86Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-09-2008, 18:34   #31
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Artık, baolkona doluşan karları eriterek kışın bir şeyler yapabilirim...

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2008, 22:48   #32
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Şansa bakın ki bu şu an buraya saatlerdir yağmur yağıyor. Ben de bir proje yaptım yağmur suyunu değerlendirmek ve apartmanlarda ikamet eden ve yağmur suyunu benim gibi hiç kullanamayanlar için... şu an daha birinci aşamada yani kaba taslak bir çizim halinde zaman geçtikçe geliştireceğim ve burada paylaşacağım. Şu an yeni fikirler çaktı kafamda dışardaki şimşekler gibi. Bu iş olacak gibi geliyor bana Hadi hayırlısı...

Denizardacan beğendi.
bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2008, 11:36   #33
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Merhaba,

Sn. Halit Togay

Geçenlerde Bursa Tarım Fuarında, yağmur suyu toplayan bir proje ile karşılaştım.

Proje herkesin becerebileceği kadar basit bir oluk sistemi ile yağmur suyunun Yönlendirilerek bir depoda biriktirilmesinden oluşuyor. 200 m2 lik bir çatıdan ortalama yağış alan bir bölgede mesela Marmarada yılda 220 ton yağmur suyu toplanabiliyor. Az bir miktar sayılmaz.

Esasında kuraklığı beklemeden hepimizin başlaması gereken bir proje.

Saygılar

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2008, 11:46   #34
Ağaç Dostu

ebrub's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 2
Ne yapabiliriz, nasıl yapabiliriz basit apartman koşullarına göre?

ebrub Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2008, 11:46   #35
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Bu konu bir ara konuşulmuştu ikisi birleştirilirse konu dağılmaz sanırım http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=6370

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2008, 04:36   #36
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
İlk mesajdaki fotoyu yüklemeyi unutmuşum. Şimdi yükledim. Vatandaş kendiliğinden çevre bilinci mi geliştirmiş yoksa şeraitin tazyiki ile mi bir icada imza atmış bilmiyorum.

Eklenen Resimler

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2008, 04:49   #37
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oğuz Karsan Mesajı Göster
Merhaba,

Sn. Halit Togay

Geçenlerde Bursa Tarım Fuarında, yağmur suyu toplayan bir proje ile karşılaştım.

Proje herkesin becerebileceği kadar basit bir oluk sistemi ile yağmur suyunun Yönlendirilerek bir depoda biriktirilmesinden oluşuyor. 200 m2 lik bir çatıdan ortalama yağış alan bir bölgede mesela Marmarada yılda 220 ton yağmur suyu toplanabiliyor. Az bir miktar sayılmaz.

Esasında kuraklığı beklemeden hepimizin başlaması gereken bir proje.

Saygılar
Bu suyun önemli kısmı sonbahar ve kış aylarında yağıyor yani arıtmadan kullanılabileceği en mühim iş olan bahçe sulamasının yapılmadığı aylarda. Belki hela temizliğinde işe yarar ama depoların genellikle altlarda olduğu göz önüne alınırsa bir de suyu yükseltmenin enerji ve donanım masrafı ve yeni tesisat boru vb masrafı çıkacaktır. Arıtmaya kalkmak belediyelerin toplu arıtma uygulamasından daha ucuz olmaz ki.
Bir de 2 m yüksekliğinde 100 metreküplük depo 50 metrekare saha kaplar. Sahayı geçin bunun beton vb masrafı da epice tutar. En pratik çözüm 5 metreküplük dikey depolardan kullanmak aslında o da ucuz değil. Zaten çok çirkin duruyor ve ancak sınırlı bir tasarruf temin eder.
Sizin şirketin oluktan aktarma projesi heran kolayca yapılabilecek bir iş; aklıevvel bir olukçu hemen yapar ama depo, ek tesisat, yükseltme, yer temini, belki arıtma gibi konularda nasıl çözümler tavsiye ediyorlar , bunlar daha mühim.

Eski 19-11-2008, 04:53   #38
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Yanlış anlaşılmak istemiyorum. Böyle bir sürü sorun var ama ben de kesinlikle bireysel su temini gerektiğine inanıyorum. Fakat problemler çok fazla ve ancak merkezi bir otoritenin kaynak aktarması ve rehberliği ile yaygın olarak kullanılabileceğini ve faydalı olacağını düşünüyorum.

Eski 19-11-2008, 05:08   #39
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Evimin olduğu site heyelan bölgesinde. Bir önlem alarak arazinin eğimine göre çok düşük eğimli tünelleri deniz seviyesinden başlayarak karaya doğru açmışlar ve dikey kuyularla arazinin suyunu bu tünellere indiriyorlar. Yaz kış berrak bir su en düşük olduğunda sn de 10 lt gibi tahmin ettiğim miktarda akıp denize karışıyor ve biz o sitede içme suyu ile bahçe sulaması yapıyoruz.

Eski 19-11-2008, 11:27   #40
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Yağmur suyu toplama havuzu

Merhaba.

Sn. Halit Togay,

Benim oturduğum sitenin bahçesinin bir bölümü bu şekilde sulanıyor. 7 Bloğun yağmur oluklarını çiçeklere yönlendirdik.

Esasında evler veya siteler inşa edilirken, bahçeye(toprak altına) bir miktar su havuzu yaptırmak çok pahalıya mal olmayacaktır. Bu suretle yağmur oluklarına döşenen borular bu havuza yönderilebilecek ve yazın bahçe sulamasında kullanılabilecektir.

Suyun kıymetini daha iyi anlamamız gereken bu günlerde hatta yeni binalara yağmur suyu toplama havuzu yapmak zorunlu bile tutulabilir. bence çok işe yarayabilir.

Saygılar

Eski 19-11-2008, 13:04   #41
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Bu konu bir ara konuşulmuştu ikisi birleştirilirse konu dağılmaz sanırım http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=6370
Teşekkürler Tekin. Artık iki konu birarada.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2008, 09:39   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Ben evimdeki bitkiler için - bilhassa da canım gardenyalar için- uzun zamandır ilkel yöntemlerle yağmur suyu biriktiriyordum.

Yazın yağışsız zamanlarda da arıtma suyu ve klima tahliye suyunu biriktiriyordum.

Bu yıl sonbahar İstanbul'da yağış açısından verimli geçti.

Bir su firmasının 10 ltlik pet şişelerine yağmur sularını doldurup, hiç ışık almayacakları şekilde, lavabo altındaki kapalı derin dolaplara depoluyorum.

Şimdi kafama takılan soru şu. Işığa maruz kalmadan beklemiş suyu, ne kadar süre ile kullanabiliriz?

Yani bahsettiğim koşullarda depolanmış bir su, ne kadar süre ile sağlıklı olarak bekler?

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2008, 17:48   #43
Ağaç Dostu

Musti's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2008
Yağmur suyu toplama sistemi

Arkadaşlar çok güzel bir konuya değinmişsiniz epeydir izliyorum ama pratik netice yok!Buyrun evimin iki depolu(2x1ton)çatı suyu toplama sistemi.Anlayacağınız gibi 2 nolu fotğraftaki görünen boru aşağı konumda yağmur suyunu bahçeye akıtır (Depo dolu),yukarı konumdayken (arka pozisyonda görünen boru 2. deponun borusu gibi ) yağmur suyu depoya dolar.Depo taşsada farketmez neticede taşan su bahçeye akar.Sadece ilk yağmurda çatıdaki kirli su için boru aşağı konumda sonra bütün kış hep yukarıdadır.Yıllık su toplamı 15 tondur.Çatıdaki dört borunun sadece ikisi depoya bağlıdır.

Eklenen Resimler

Musti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2008, 13:29   #44
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Merhaba.

Sn. Musti,

Bravo, olmuş işte. Bahçenizin sulamasında kullanabildiğiniz suyun bağlı olan sadece iki boru ile 15 ton olması başarıdır. Ayrıca 5 ton olsa ne olur? sonuç olarak bu iş su tasarrufu işidir. Az veya çok farketmez. Ne kadar tasarruf edebilirsek kardır.

Bu işe ayırdığınız paranın da çok olmadığını varsayıyorum. Belediyenin böyle başarılı proje sahiplerinin su bedellerinde indirim yapması bile gerekir.

Saygılar

Eski 09-03-2009, 20:17   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
yağmur suyu toplamak, kullanmak için alternatifler ; 1 (biraz fantastik)

Eklenen Resimler

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2009, 20:27   #46
Ağaç Dostu

alternatif 2
RHEINZINK® yağmur suyu kolektörü ile yağmur suyunun % 60’ı toplanabilir. Yağmur suyu kolektörünün cidarlı yapısı, yağmur suyunun fazlasının ve yaprak parçacıkları gibi yabancı maddelerin aşağıda devam eden iniş sistemine aktarılmasını sağlar. Standart ½ inç’lik tüm hortumlar kolektöre rahatlıkla bağlanabilir. Ayrıca, toplama havzasının yağmur iniş sisteminin hemen yanında olmasına da gerek yoktur. 5 m.ye kadar olan hortum uzunluklarında, daha uzak mesafelere de yerleştirilebilir.

RHEINZINK® : web sayfasından ulaşılabilir

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 09-03-2009, 20:32   #47
Ağaç Dostu

alternatif 1 farklı resim

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 09-03-2009, 21:07   #48
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Çatıdaki yağmur sularını biriktirmek için pratik bir aparat görmüştüm bulamadım. Bu arada yağmur suyu biriktirme için kullanılabilcek böyle bir ilave deneyen var mı acaba. Balkon-teraslar için pratik hale nasıl getirilebilir?
Name:  5.jpg
Views: 6186
Size:  9.6 KB

selis beğendi.
feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2009, 21:17   #49
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Biriken yağmur suyu depoda 1-2 hafta kaldığı zaman tabiri yerinde ise bozulmuyor mu?

Bakteri üremesi vs.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2009, 21:22   #50
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Sayın k0900 alternatif 2 deki ürüne Ankara da ulaşabilme imkanımız nedir?

Web sayfasından bayi adresine rastlayamadım.

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2009, 07:52   #51
Ağaç Dostu

Ankara'da bayileri sanırım yok, ancak kargoyla gönderirler diye düşünüyorum.

30 cm lık kısım bu işi yapan, boru çapı tutmaz ise tenekecilere mevcut boruyu gelen parçaya uyumlu hale getirilebilir.

Bu sistemi kendi düşey boruları içinde yapmış olabilirler.

Kendi konutum için yağmur suyu depolamayı komşularımla beraber araştırıyoruz. Bakteri hususunda bir uyarı duymadım.

Eski 10-03-2009, 09:12   #52
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Arazide az miktarda eğim varsa sonbahar'da toprak tavındayken istenilen bölgelere doğru suyun akış yönünü dikkat alarak toprak kanallar açmak ta çok işe yarıyor. Bilgilerinize...

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2009, 10:08   #53
Ağaç Dostu

Musti's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2008
Yüzlerce yıl şehirlerden uzak deniz fenerlerindeki insanlar acaba suyu nereden temin ediyorlardı?Bir kısmı kuyu sularından bir kısmıda çatı sularını binalarının altındaki 100-150 m3 su depolarında biriktiyorlardı.Mutfaktaki bir tulumba ile de kullanıyorlar.(şimdilerde hidroforla-elektirik yok demeyin.)Yeterki insan istesin kendi çözümünü kendi bulur.
Uç noktada her türlü su'dan ozmoz arıtma ile içme suyu temin edebilirsiniz.

Musti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2009, 14:32   #54
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Ben de yazın odanın klimasını açtığımızda hemen ilk işim elime bir kova alıp çatlayan borudan sızan suyu biriktiriyorum.Yaklaşık 1.5 saatte 2 lt su birikebiliyor.Balkonumdaki domates, biber, salatalık gibi sebzelerimi bununla sulama imkanım oluyor.

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2009, 14:51   #55
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Ben de hiç üşenmeden yağmur oluğuna dayadığım 10 lt'lik per bidonlarla, hem su deposunu doldurdum, hem de yaklaşık 50 bidon su depoladım. Toplam 1200 lt suyum var hazırda. Tabii ki bu su yaz boyunca yetmeyecek, ben de yarısını yağmur suyu, yarısını da klor'u uçsun diye ağzı açık şekilde bekletilen şebeke suyu ile paçal ederek vermeyi düşünüyorum bitkilerime.

Denizardacan beğendi.

Düzenleyen Lonicera : 18-01-2011 saat 12:38 Neden: ****** düzeltme
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2009, 08:21   #56
Ağaç Dostu

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, son günlerde artan yağışların barajlarla sınırlı kalınmayarak evlerde de biriktirilmesi gerektiğini söyledi.
Türkiye’de evinde yağmur suyu depolayanların sayısının yok denecek kadar az olduğunu vurgulayan Akgül şöyle konuştu:

“Avustralya’da evlerin tamamına yakınında çatılara yapılan kanallar aracılığıyla sular bodrumlardaki depolarda biriktiriliyor. Bu sayede başta bahçe sulama işlemi gibi birçok işte bu sulardan kullanılarak tasarruf sağlanıyor. Hatta bazı evlerde toplanan suları arıtıp içenler bile var. Yaz aylarında su sıkıntısı yaşayan bir ülkede yağmurların boşa akması israf. Bu konuda asıl görev mimar ve mühendislerde. Yeni yapacakları binalara bu sistemi kurarak tasarrufa katkı sağlamalılar.”

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Sadi Sürenkök ise sistemin ülke geneline yayılması için mevcut imar yasasına bir madde eklenmesi gerektiğini söyledi, geçmişte böyle bir maddeyle sığınak yapılmasının zorunlu hale getirildiğini hatırlattı.

Eski 14-03-2009, 11:20   #57
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Bu sene yağmur sularını biriktirmeye kararlıyım ama;

Biriktireceğim suyu haziran-temmuz-ağustos ayında kullanacağım. Bu aylarda (haziranda bir kuvvetli yağış dışında) yağmur suyu biriktiremeyeceğim. Kışın biriken suyu yaz ortasına kadar saklamada problem olur mu? Problem olmazsa da bunun için oldukça büyük hacimli depo kullanmak gerekecek.

Yazın arada yağmur alabilseydik, hiç problemsiz azalan su yenilenir, küçük bir depoyla idare edilirdi.

Yazın bu yağışsız günlerde mutfaktan bol miktarda temiz su çıkıyor. Sebze, meyve yıkantı sularını günlük sulamalarda kullanmaya çalışıyorum. Mutfak kotum ve yerim uygun olsaydı, bu suları da mutfaktan doğrudan depoya bağlayacak bir sistem yaptırırdım.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2009, 12:45   #58
Ağaç Dostu

İstanbul için yağışlı gün : (Meteoroloji gn. md.)
Nisan 11 gün
Mayıs 7 gün
Hazıran 6 gün
Temmuz 3 gün

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 15-03-2009, 19:46   #59
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2007
Galeri: 14
Özellikle alttaki iki çözüm oldukça pratik.
İkinci resimdeki koltukların da depo olarak kullanılma fikri harika olmuş.
Üçüncüdeki görüntü kirliliği de, deponun ayaklarına sarmaşık sardırarak ve ana gövdeyi de örttürerek (örneğin Pasiflora hızla bu işi yapar) halledilebilir.

çekirdek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2009, 10:44   #60
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Benim evim 5 katlı binanın 4.katında. Mutfağmızın balkonunda profil parmaklıklar var.

Binanın çatısındaki yağmur oluğunun birleşme noktasındaki vida deliğinin tam da balkonumun hizasına denk geldiğini ve yağmurlu günlerde tam o noktadan dıp dıp dıp damla damla yağmur suyu damladığını fark etmemle beraber, parmaklığın tam o noktasına iri saplı kocaman plastik bir maşrapa sıkıştırmam/asmam bir oldu. (Bir keresinde o maşrapa, aşağıdaki otoparktaki arabalardan birinin tavanına düştü içinde su yokken; bu yönteme heveslenenler olursa, aman dikkat!)

Tahmin bile edemezsiniz; her yağmurda saat başı oraya bakıp kırmızı maşrapa dolmuş mu dolmamış mı diye saplantı içinde baka baka, 10 litrelik içme suyu şişelerine doldurup mutfakta lavabosunun altındaki dolaplara stokladığım120 litre civarında yağmur suyum var şu anda; karınca kararınca...

...Damlaya damlaya göl olurmuş

Ozlem A ve Denizardacan beğendi.
lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024