agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-05-2008, 21:54   #1
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Galeri: 121
İkinci Hayat

Daha iyi bir yaşam başlığı altında aslında birbirine benzeyen bir sürü konu başlığı var ama bu kısımda
-Yeni bir hayata başlamak için emekliliği beklemek şart mı..?
-Bir yere yerleşirken geride bıraktıklarınız..?
-Yerleşmek istenilen yeri neye göre seçmelisiniz..?
-Eşler beraber mi karar vermeli..?
-İkinci hayatta karşılaşacağınız sorunlar..?
-Çocukların okul hayatı..?
-Anne-babanız çok mu yaşlı..?
-Bahçeli evde yaşamak..?
- Evcil hayvan sahibi olmak...?
-Büyükşehirden kasabaya dönmek..?
-Yeni bir yerde yabancı olmak..?
gibi sorularla yeni bir yaşamı irdeleyebiliriz

caretta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2008, 22:18   #2
Ağaçsever

kontes's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
ah ah kanayan yara şehirden uzaklaşmak horozun ötüşünü duymak hasret kaldım.En kısa zamanda güneye taşınmayı düşünüyoruz .Ama okul en büyük derdim diye düşünüyorum hangi kriterlere göre seçebilirim bilemiyorum doğrusu

kontes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2008, 08:57   #3
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Sayın Kontes, çocuklarınız ya küçük olmalı ya da büyük Yani ya ilkokula başlamadan bir yerlere gidin ya da onlar üniversiteye başlayınca bırakıp gidin..
Çünkü şehirde alıştığınız okullar sizin yerleştiğiniz yerin okullarından çok farklı olacak.Kolejler dahil
İyi yönü küçük yerde büyük şehrin sorunları olmadığından ve sosyal hayat gençler için çok aktif olmadığından ders çalışmak için rahat bir ortam olacaktır.
Liseye giden bir genç kesinlikle hele büyükşehirden gelmişse küçük bir kasabada mutlu olmayacaktır.Burası bir turizm merkezi olsa bile..Bu şekilde dönen arkadaşlarım oldu..Bu yazdıklarım büyükşehirden kasabaya taşınanlar içindir
Bu yaşta çocuğu olanlara önerim böyle yerleri yazlık olarak düşünsünler..

Eski 02-05-2008, 10:05   #4
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Şart olmamalı. Ama emeklilik bir son ve yeni bir başlangıç gibi geliyor insana. Yeni hayata başlarken en çok düşündüğümüz konulardan biri de para. Yeni hayat, hangi iş, hangi parayla sağlanacak? Ev değiştirmek daha kolay. İnsan her yerde yaşayabilir. Ama yeni bir iş kurmak daha riskli. Emekli olunca sahip olduğunuz işi kaybetmiyorsunuz. Risk ve başaramama korkusu azalıyor.
Geride bıraktıklarımız vazgeçemediğimiz şeyler olsa zaten bırakmayı düşünmezdik. Hatta amacımız bu. Bir şeyleri geride bırakmak.
Bu geride bırakmaya karar veren kişiye göre değişir. Çocuk varsa ilk önce çocukların eğitim imkanı düşünülüyor. Hatta bu sebepten gitmekten vazgeçiliyor.
Sadece eşler değil, gidecek olan tüm aile bireyleri birlikte karar vermeli. Bu gidiş, tüm gideceklerin yaşamını değiştirecek. Herkes istemeli, en azından kabul etmeli.
Bu çok uzun tartışılacak bir konu. Gidecek kişilere, gidilecek yere göre değişik sorunlar yaşanacaktır. Ama bu sorunlar da özünde yaşadığımız yerdeki sorunlara benzeyecektir. Çünkü olaylar bizim onlara yaklaşımımıza göre şeekillenecektir.
Evet, çocukların okul hayatı....En büyük gidememe sebebim.
Yaşları gidişime engel değil. Ancak anne-babasıyla birlikte yaşayan kişiler için engel olabilir. Gidilecek yerin seçiminde de etkili. Doktora, hastaneye rahat ve çabuk ulaşılabilecek bir yere gitmek gerekli.
-Bahçeli evde yaşamak..?
Esas amaç bu bir çok kişi için. Ama benim için bahçeden çok doğa.
Özellikle çocukları gitmeye ikna etmenin en güzel nedeni.
Sanırım bu kasaba doğduğumuz kasaba. Oraya dönmek, bilinmeze gitmekten daha kolay. Bildiğimiz yer, çevre hazır, dostlar hazır...
İşin en bilinmez,korkutucu ve en güzel yanı da bu. Tam bir çelişki. Yeni yer, yeni çevre, yeni hayat...Her şey yeni. Ve bir çok şeye yeniden başlama şansı. Aynı zamanda en bilinmez, en riskli yanı.

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2008, 23:26   #5
Ağaçsever

kontes's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Kızlarım var 12 yaş ve 3 ay. Ufağı için endişem yok.Büyüyü de hayatının büyük bölümü memlekette yani köyde geçirdi ve çok özlüyor bahçeli evi.Hepimiz taşınalım istiyoruz.Ama dediğim gibi okul çok önemli.Bu yaz sanırım kesin karar alınır.Hayırlısı artık....

kontes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2008, 22:11   #6
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2006
''sorularla yeni bir yaşamı irdeleyebiliriz ''
Uzun zamandır bunlara cevap arıyordum(yakında emeklilik hakkımı kazanacağım da
Güzel düşünmüşsünüz.Bir eklenti de benden olsun mu ?
-Yanlızca görsel ve yazılı basın yoluyla yeni yaşamda güncel kalabilirmiyiz.?

Şart değil.Karar vermek birinci koşul.
1995 yılında sevdiklerimin duygularımı bilme hakları olduğunu düşündüm..
2006 yılında farkettim ki iki gurup insan var.Beni sevenler ve benim sevdiklerim.Ah bir de bu kararım aklımdan çıkmasa ya.Yanlızca uyumadan önce hatırlıyorum.

Güney veya doğu cepheli,eğimli arazide olmalı,deniz görmeli ,hakim rüzgarları bilinmeli,su sorunu olmamalı,yürüme mesafesinde alışveriş merkezi bulunmalı,büyük şehirlere en az iki farklı ulaşım aracı bulunmalı, belediye hizmetleri olmalı,gürültü ve kalabalıktan uzak olmalı,hiç olmazsa bir sağlık ocağı bulunmalı,en önemlisi kiralık veya sahibi olduğunuz 3-5 dönüm arazi içinde bir eviniz olmalı.
Kesinlikle..
Deneyimli arkadaşlar,paylaşırmısınız ?
Önemli nasıl yapalım ?
Yaşlı insanları ortamlarından koparmak pek mümkün olmuyor..
-Bahçeli evde yaşamak..?
Bu bir özlem...
Bir tane mi ? Hayır..
Kümes hayvanları(Kanarya,tavuk ve Keklik),Kedi,Köpekler(ev ve bahçe için ayrı ayrı) ve içinde dinlenebileceğiniz bir camekan sera

Böyle bir yerden neden dönülsün ki
Mutlaka 5-6 tane gerçek dost bulunmalı ; naaşınıza gereken proses uygulansın diye
-Yanlızca görsel ve yazılı basın yoluyla yeni yaşamda güncel kalabilirmiyiz.?
Geriye dönüp baktığımda kullandığım eşyalar,lambalı radyo,gaz lambası,pompalı gaz ocağı ,kalaylı tencereler,tel dolap.
Şu an kullandıklarımız !..
Gelecek geçmiş kadar farklı olursa,yeni yaşam yurdunda dünya ile uyumumuz nasıl olacak ?

Farklı bakış açılarını merak ediyorum.

dkp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2008, 09:36   #7
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Sayın dkp,
okul konusunu daha önce yazmıştım..

Eğer bizim gibi işinizi bırakıp yeni bir iş kuracaksanız ve gittiğiniz yerde çalışacaksanız mutlaka bir şekilde gelir getiren başka bir dayanağınız olmalı..Yaparsınız belki ama zor geçer ve ilk zamanlarda hayatla boğuşmaktan gittiğiniz yerin keyfine varamazsanız..Çok çalışmaktan bunalırsınız..
Eşler beraber mi karar vermeli..?
Bunu yazarken düşündüğüm, bir sürü insan tanıdım burada..Erkekler çok mutlu şehir yaşantısından uzaklaştığı için ama kadınlar mutsuz..Bunlarla başa çıkabilenler var ama çıkamayan evlilikler boşanmayla sonuçlanabiliyor..Ya da onarılmayan yaralar açabiliyorsunuz evliliğinize ..
Yeni insanlarla tanışırken, genel bir alışkanlıkla yeni tanıdığınız insanlara güvenebilirsiniz..Oysa siz ikinci hayata daha doğal bir yaşam için gelmiş olabilirsiniz oysa onlar bir şeylerden kaçmıştır..Dikkatli olun!
Eğer sık sık onları ziyaret etmeniz gerekiyorsa uzak yerlere taşınmayınız..Yılın yarısını acil bir hastalık sebebiyle yanlarında geçirebilirsiniz..
Aslında bunu yanlış anlamışsınız sanırım..Yani büyük bir metropolden küçük bir kasabaya dönmek anlamında yazmıştım..Ne olursa olsun insan medeniyete ve rahatlığa çabuk veda edemiyor...İlk zamanlarda herşeyi eleştiriyorsunuz..Asansör yok, çarşılar yok,alışveriş merkezleri yok, şehrin günlük yaşamındaki pratiklik yok, sürücüler en ufak bir aksilikte afallıyorlar, karşıdan karşıya geçmeyi bilmeyen yayalar ve motorsikletler sizi trafikte çıldırtıyorlar, esnaf üşengeçlikten daha yüksekteki rafta bulunan üç kuruşluk malı çok pahalı diye indirmeyerek sizin normalde bir tshırt'e verdiğiniz parayı harcayamayacağınızı düşünüyor, o işin uzmanı bile olsanız karşınızdaki adamın bilgisi kadar varsınız )
Sizin anladığınız anlamda dönmek ise;
Yeni bir yere uyum sağlayamayan, iş bulamayan, geçinemeyen ya da şartlarından dolayı burada problem yaşayan bir sürü insan geri döner,dönmüştür hatta yine şehirde yapamayıp buraya geri dönenler de bulunmaktadır..
Ölümden sonrası kolaydır birileri naaşınızı kaldırır..Oysa ilk bayramda kapınızı bir sürü çocuğun çalıp şeker ve çikolata isteyeceğini düşünüp hazırlanırsınız..Likörünüz tatlınızda vardır ama kimse gelmez, bir çocuk dahi..
Böyle bir yerde eğer bu tarz beklentileriniz varsa ilk bayramda yeni taşınılan yerde bayram geçirilmesini tavsiye etmem genelde..
Yanlızca görsel ve yazılı basın yoluyla yeni yaşamda güncel kalabilirmiyiz..?
Tabii ki..
Güncel kalmak istediğiniz oranda kalırsınız genelde Ne bir eksik ne bir fazla ancak siz istediğiniz kadar..

Daha ağırlıkla zor da alışsanız böyle yerlere alışan insanlar bir daha kolay kolay şehirde yaşayamaz yalnız..Gittiğinizde 3 günde sıkılırsınız ve buraların rahatlığına alışırsınız..
Normal şartlarda şehirde aldığınız maaşın yarısıyla eğer ev kiranız uygunsa küçük bir kasabada geçinebilirsiniz..Yalnız şehirde alınan maaşları küçük bir yerde almanız mümkün değildir..

Eski 01-09-2008, 15:51   #8
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2005
Galeri: 24
Bizim için şart değil ama genel için emekliliği beklemeden çocuklar ile yeni hayat kurmak daha kolay olabilir....

Aile,dost,çevre,mal,mülk hangisi?
Aile dışında yeni hayatta yenileri edilebilinir.
Aileme ise istediğim zaman ulaşabilirm.

İçinde yüzülebilen halkının ve yüzülebilinen denizinin olması yeter..

Kendi adıma eşim yanımda olsun dünyanın öbür ucuna giderim.

İlk hayattan daha mı zordur ki!

Çocuk yok, özgürüz..

Genç.

-Bahçeli evde yaşamak..?
Bahçeli evde büyüdüm,yabancı değilim.

Bir atım olmasını ne çok isterim.

Benim durumum biraz ters,benim güzel sakin kasabam büyükşehire dönüştürüldü,kasabamın 20 yıl önceki halini hatırlatan yer istiyorum.

Sakin bir deniz kasabasının tüm kurallarını biliriz,yabancılık hissetmeyebiliriz..

eskimo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2008, 16:46   #9
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

İlk yazarken soruları kendi etrafımı yansıtabilecek şekilde sınırlamıştım ama sorular herkes için değişiklik gösterebilir. Değişik sorularla konuyu irdeleyebiliriz .

Eski 01-09-2008, 18:03   #10
Ağaç Dostu

cybel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2008
Galeri: 34
Memurlar için problemlerin başında geliyor. Ya istifa edeceksin **** altmış aşını bekliyceksin. Tabii tayinde istenebilir ama o da zor bir sahil kasabasına tayin isteyebilmek için çok puan lazım. Ee şimdi ne olacak? Emekli olmadan yeni ve istendik bir hayatım olamayacak mı?

Zaten gurbetteyiz pek birşey değişmez.

Çocuklara göre demek isterdim ama öyle bir sorumluluğumuz yok. Tamamen ihtiyaçlarımız doğrultusunda bir yer olabilir. Ben Egeliyim. Ege insanının sıcak kanlılığının olduğu bir yer olmalı aslında.

Kesinlikle. Hayat arkadaşınız olmadan nasıl katlanılır ki o güzel sahil kasabasına

Komşularla kaynaşma yeni arkadaşlar edinme.
Yaşamaya başladığınız yörenin kültürüne alışma.

---------

Değiller onların halihazırda bir hayatları var.

-Bahçeli evde yaşamak..?
Çocukluğum köyde geçti benim eşimin de öyleymiş. Tuvalet dışarda olmasın yeter.

Köpeğimiz için harika olurdu işte.

Başlarda zorlanabilirsiniz ama zamanla büyükşehirlerden daha avantajlı olduğu görüldükçe kasabada yaşıyor olmak nimet gibi gelecektir(umarım).

Etliye sütlüye karışmam cinslerdenim ben. Problem olmaz.
Yanlızca görsel ve yazılı basın yoluyla yeni yaşamda güncel kalabilirmiyiz..?

İnsanın kendine bağlı güncel kalabilmek. Gazete radyo yeter diye düşünüyorum. Zaten borsa haberlerini merak etseydim kasabada ne işim vardı değilmi?

Cevaplardan çıkan sonuçlara göre bence ben gitmeliyim buralardan Egemin güzel sakin kasabalarına uzanmalıyım.

cybel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2008, 11:49   #11
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Sevgili Cybel, bence de gelmelisiniz .. buraya mesela

Eski 02-09-2008, 12:47   #12
Ağaç Dostu

cybel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2008
Galeri: 34
Sevgili Caretta sanırım herşeyin bir zamanı var ve o zaman gelince karşılıklı kahve yudumluyor olucaz

cybel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2008, 17:25   #13
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
-Yeni bir hayata başlamak için emekliliği beklemek şart mı..?Cevabımız kısa olsun diyorsak Evet.

1.ve 2. derecede akrabalar ve arkadaşlarımız. Ama iletişimin kesilmesi sözkonusu değil.

-Yerleşmek istenilen yeri neye göre seçmelisiniz..?İklime ve beraber yaşayacağımız kişilere göre. İklim Yazın bunaltıcı olmamalı, Kışın ise dondurmamalı. Edremit Körfezi civarı, Altınoluk Beldesi ile Zeytinli Köyü arası olabilir.

-Eşler beraber mi karar vermeli..?HAYIR. Eşime kalırsa biz İstanbulda ölür gideriz. Sağlığımızı da ilgilendiren bu gibi kararlarda bence biraz diktatör olmak lazım. Eşlerimiz bazen yavaş düşünüyor ve bazıları ileriyi göremiyor.

İstanbulda 50 senedir yaşayabildiğimize göre heryerde yaşayabiliriz. Sorunlar çözülebilir.

Kızım evlendi, Oğlum üniversitede, Problem olmamalı.

-Anne-babanız çok mu yaşlı..?Yaşlı olmak başka birşey, Hayattan kopmak başka.

-Bahçeli evde yaşamak..?
Apartman dairesinde oturmak istemiyorum.

Mutlaka. Köpek ve Sincap düşünüyorum.

Kasabada veya köyde yaşamanın, İstanbul ile bir farkı yok. Elektrik ve su olan heryerde yaşanabilir.

-Yeni bir yerde yabancı olmak..?Hiçbir yerde yabancı olmam. Tabi kendi payıma konuşuyorum.

Buralardan çoktan gitmiş olmalıydım. Senenin 3-5 ayı zaten Altınoluk veya Bayramiçte yaşıyorum. Ama Eşimin de yanımda olmasını tercih ederdim.

Saygılar

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2009, 23:56   #14
Yeni Üye

lefi's Avatar

Giriş Tarihi: 26-06-2008
[COLOR="blue"] Emeklilikten ne anladığımıza bağlı.
- Pijamaları giyip oturacaksak cevap EVET
- Çalışarak para kazanmaya devam etmek gerekiyorsa cevap HAYIR
- Benim benimsediğim cevap askari seviyede yaşam standardı sağlandıktan sonra hayatım sona erene kadar yavaş yaşam tarzında stressiz olarak üretmeye ve kazanmaya ikinci yaşam tarzımda'da çaba göstermek olacaktır.

Akrabalar ve arkadaşlar.
Ama iletişimin kesilmesi sözkonusu değil.

Hayallerinize,
Özlediğiniz sevdiğiniz iklime,
ikinci hayatta yapmak ve üretmek istediklerinize,
ve ****** ekonomik durumunuza.
Tercihim ege bölgesi. Henüz kuzeyi, güneyi vb hedef netleştirmedim.
Ama bu konuda çaba gösterip araştırıyorum.

Kesinlikle. (Birlikte veya kısa süre geçiş dönemi sonrası sürekli birlikte)
Sorunlar olabilir, çözülebilir.

Gerektiği gibi çözülmeli gerekirse zamanlama buna göre yapılmalı.

Önemli.! aynı çocuklar gibi gerekli çözümler üretilmeli geride sıkıntılı durumlar bırakılmamalı zamanlama veya seçilen yer buna göre ayarlanmalı.
-Bahçeli evde yaşamak..?
Evet ******
Mutlaka.
Zaten amacım bu ,belkide köy yaşamı
Büyük şehirde hep yabancıyız. Başlangıçta küçük bir yanlızlık ve sorunlar olabilir ama eminim çabucak ve sıcacık aşılacaktır. Öyle umuyor ve amaçlıyorum.

lefi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2009, 10:43   #15
Ağaç Dostu

Minem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-09-2008
Galeri: 12
Ben kendi açıma konuştuğum da işyerimi devredebilmek dışında, emekliliğimi beklemek zorunda kalıyorum. Artık tüketici bir birey olmak yerine, üretici bir birey olmak istiyorum...
Malum maddi sorunlarla uğraşmak, yeni bir hayat kurmak için zorlukları ikiye katlıyor. Tabi ki kişilere göre değişiyor.

Geride bırakılanlarla bağlantıyı koparmamak bizim elimizde. Artık telefon, internet neredeyse her yer de var..

Kişisel isteklerimiz hep ön planda olacak malesef. Ne kadar (evli iseniz) eşinizin isteği de olsa ilk aklınızda ki kendi isteğimiz olacak Ayrıca iklim, yaşam şartları, ekonomik zorluklar da göz önünde bulundurulmalı. Tercihim Muğla, Fethiye vs. tarafları...

Evlilik varsa kesinlikle...

Yalnız yaşayacaksanız, yerleştiğiniz bölgenin örf ve adetlerine daha da dikkat etmek zorundasınız. Genel olarak çözülmeyecek sorunlar olacağını sanmıyorum

..................

Kendi işlerini kendileri görebilecek durumda olsalar da, elimiz az da olsa üzerlerinde olmalı diye düşünüyorum. İhtiyaç anında yanlarında olmak önemli..

-Bahçeli evde yaşamak..?
Şu an için en büyük amacım bahçeli ev. Betonların içinde üzerinize sıçrayan çamurları temizlerken iğreniyoruz. Bahçeli evler de çamurların içinde yüzmeyi, tırnaklarımızdan toprakları temizlemeyi de öğrenmeliyiz diye düşünüyorum. Bunun düşüncede kalmasına da izin vermeyeceğim(Allah'ın izniyle)

Evcil hayvanların çoğunu sevmekle birlikte, sahibi olabilir miyim diye kuşkularım var. Minik bir köpek (evin içinde olmamak şartıyla) olabilir.

Kendim için özüne dönmek diyebilirim. En çok istediğim, deniz gören iklimi sıcak bir sahil kasabası. Camınızı açtığınız da komşularınızla selamlaşmak, kuş sesleri, horoz sesleri arasında uyanmak, temiz havayı ciğerlerinize kadar solumak gibi...

Hepimiz büyükşehir de başka semte taşınınca memleket değiştirmiş gibi olmuyor muyuz? Zorluklar heryer de olacaktır. En önemlisi bu zorlukları asgariye indirmek. İnsan herşeye alışıyor-muş (Tecrübe ile sabittir)

Minem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2009, 09:23   #16
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
Şart değil olmamalı

Sıkıcı monoton bir şehir hayatı olur herhalde
****** büyükşehrin imkanlarının da cazibesi var. Sinemaya gitmek, bir yerlere gidip bişeyler içmek v.s. Küçük yerde yaşayınca bunlar daha kıymetli olur arasıra da gidip yapılabilir.

Doğası, tanıdık bir çevre olması, imkanlar...

****** de

Herhalde en öncelikli olan bedeni çalışmaya alışmak olur. Şehir hayatına alışık kişiler bir süre sonra sıkılabilir.

???

Hayır

-Bahçeli evde yaşamak..?
Hayalimiz

****** de hatta çiftlik gibi olursa daha güzel olur

Küçük yerlerle ilgili en büyük korkum dedikodu olayı. Belki birbirimize yabancılaştığımız şehir hayatında çok rahatsız edici geliyor . Yakın ilişki içinde yaşamanın bir cilvesi olarak kabul etmek lazım galiba.

Eski bir yerde yabancı olmaktan iyidir

brody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2009, 14:18   #17
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 5
Hayalini kurduğumuz ikinci bir hayata başlamak için ille de bulunduğumuz şehri, işimizi, ailemizi, çevremizi değiştirmek mi gerek? Hep yeni bir hayat hayallerinde ''Güneyde bir sahil kasabası'' başrolde.

Antalya'da yaşayan biri olarak güneyde de şehir, apartman yaşamından kaçış kolay değil. Biraz cesaret ve fedakarlıkla şu an yaşanılan şehirlerde de bahçeli, doğayla başbaşa **** hayalinizdeki yeni yaşam ne ise onunla örtüşen bir hayat yaşanabilir gibi geliyor bana. Elbette kolay değil ama ev, iş, çevre değişikliğinden daha kolay sanırım.

Sanırım bunun en güzel örneği sevgili Limon ve Meyvelitepe. İstanbulda bile başarılabiliyorsa diğer şehirlerde neden olmasın? Hem emekliliği beklemeye de gerek yok.

Şule68 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2009, 14:43   #18
Ağaç Dostu

Minem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-09-2008
Galeri: 12
Sayın Şule68, ****** büyükşehirlerde de bahçeli, doğayla başbaşa hayalimizde ki evleri kurabiliriz. Fakat büyükşehir de trafik stresi, sabah işe yetişmeye çalışmak,akşam eve yetişmek, hele birde iş ve ev arası uzaksa vay halinize. Bu fedakarlıklara kendi adıma seve seve varım ama saatlerce sokaklar da trafiğe maruz kalmak, işlerinize yetişememek o kadar zor ki. Neyse ki biz bekliyoruz ama ne yazık ki bireysel çalışınca kişiler bizim geç kalmamıza çok sıcak bakmıyorlar

Minem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2009, 15:44   #19
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Maalesef ki benim gibi her 4-5 yılda tayin olup, sabit bir yaşam tarzı olamayan insanlar için şart. Zira her şehir değiştirdiğimde yeni bir hayata başlıyorum ama onunda sadece birkaç yıllık bir ömrü olduğunu bildiğim için eğreti bir düzen oluyor. Hayaller maalesef ki imkanlarla sınırlı olmak zorunda kalıyor.

Geride bırakılan sadece zaman, diğer bütün herşey anılarla birlikte yanımızda bizimle beraber. İnsanlar ise sadece bir telefon uzaklığında....

Bence karar anından sonraki süreçte hayattan beklentilerimize göre seçmeliyiz. Huzur ve sessizlik mi, yoksa doludizgin bir yaşam mı?

Kesinlikle.

Bizler gibi yoğun iş koşulları olan insanlar için sakin hayata alışmak biraz zor gelir. ömrünün çok uzun bölümünü koşturarak ve zamansızlıktan yakınarak geçiren bir insan bir anda boşlukta hisseder. (Ne zaman birkaç gün evde kalsam sıkıntı basar da beni) Dolayısıyla ilk zamanlar biraz hırçın olabilirim kendi adıma, zamanımı dolduracak yararlı işler bulana kadar....

İkinci hayatım emeklilikte olabileceğine göre sanırım çocuklar için değil torunlar için tasalanmam gerekir. O da bana kalmaz anne-babaları halleder heralde

Evet annem yaşlı ve bizimle birlikte yaşıyor. Evde büyük birinin olması güzel birşey...

-Bahçeli evde yaşamak..?
Hep hayalini kurduğum bir olay. Çok güzel dizayn edilmiş hemen hemen her mevsim çiçekli olan bir bahçe, özenle seçilen değişik meyve ağaçları, bahçe duvarlarını süsleyen sarmaşıklar özellikle de morsalkım, içinde nilüferlerin yüzdüğü fıskiyesinden şırıl şırıl su akan küçük bir havuz, ve etrafında semaver çayı eşliğinde akşam sohbetlerinin yapıldığı bambu bir masa....vs.vs

Keşke çiçeklere olan tutkumun onda biri hayvanlara da olsa ama maalesef hayvanlarla ilişkim çok kötü... En fazla balık olabilir...

Sıcak insan ilişkileri, komşuluk, camdan cama muhabbetler, ayaküstü kahve sohbetleri maalesef ki şehir hayatında yabancılaştığımız olgular. Sakin ve sade bir yaşam süper olur.

Her 4-5 yılda yaşadığım bir olay olduğu için alıştım artık yabancı olmaya. Artık yabancılıktan tanıdıklığa terfi sürem çok kısaldı. İnsan bu kadar çok yer değiştirince sıcakkanlı olmayı da insanlarla çabuk iletişim kurmayı da ortama kısa zamanda adapte olmayı da , kısacası bukalemun olmayı çok çabuk kavrıyor.

züleyha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024