agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Beğeni Düzeni37Beğeniler
  • 4 Gönderen nevsune
  • 2 Gönderen ahmeter
  • 5 Gönderen hassoman
  • 2 Gönderen zenfree
  • 2 Gönderen karaselvi
  • 1 Gönderen çekirdek
  • 3 Gönderen Güler
  • 2 Gönderen kala
  • 2 Gönderen gulcingiller
  • 3 Gönderen yağmur
  • 3 Gönderen loveforlife
  • 4 Gönderen MeyveliTepe
  • 3 Gönderen yağmur
  • 1 Gönderen eylülbelde

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-04-2008, 16:11   #1
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Bahçe gerillaları

Biz de kendimize bitki delileri diyorduk. Daha deliler de varmış

Bahçe gerillaları

Londra'da bir çarşamba gecesi, saat 01:30. Tenha bir kavşakta ufak bir minibüsten 3 kişi iniyor ve minibüsün arkasından yanlarında getirdikleri aletleri çıkartıyorlar: Kazma, kürek ve tırmıklarla kavşağın ortasında kalan beş metre karelik toprak alana doğru yürüyorlar.

Yarım saat kadar süren toprağı belleme-havalandırma-temizleme-gübreleme operasyonundan sonra, tekrar minibüse dönüp bu sefer ellerinde saksılarla kavşağa geri geliyorlar: Bir kısmı kendilerini destekleyenler tarafından hediye edilmiş bitkiler, bir kısmı ise kendi çimlendirdikleri fideler. Hepsi de bu bölgede yaşaması için iklime ve toprak koşullarına uygun olarak seçilmiş bitkiler.

Yaklaşık bir saat yanlarında getirdikleri bitkileri ekmekle uğraştıktan sonra çantalarından çıkarttıkları şişelerle toprağı sulayıp, birkaç hafta sonra tekrar dönmek, ayrıca gün içinde civardan geçerken göz ucuyla kontrol etmek üzere kavşaktan ayrılıyorlar.

"Bahçe Gerillaları", İngiltere'de, özellikle de Londra'da son derece aktif olarak çalışan hayli kalabalık bir grup. Fırsat buldukça geceleri gidip şehrin boşverilmiş, ilgilenilmemiş köşelerine, yol kenarlarına, apartman bahçelerine, boş arsalara çeşitli bitkiler dikerek yaşadıkları şehri güzelleştiriyorlar.

Kimileri yalnızca bir güzellik unsuru olarak ekim yapsa da, bazıları şehirde boş buldukları arsalara çeşitli meyveler, sebzeler ekerek mutfak ihtiyaçlarının bir kısmını kendi ürettiklerinden karşılıyorlar.

Çoğu "gerilla", haftanın bir ya da iki gecesini bahçesiyle (veya bahçeleriyle) ilgilenmeye ayırıyor. "Şehirlerde her şeyi plastik kutular içinde satın almanın rahatlığına o kadar alışmışız ki, çoğu insan gıda yetiştirmeyi roket bilimi sanıyor. Oysa ki kendinize yetecek miktarda, sağlıklı, organik ve lezzetli meyveler-sebzeler yetiştirmek düşündüğünüzden çok daha kolay." diyen bir gerilla, sözlerini "Doğayla ilgilenmek, toprakla haşır neşir olmak, rutin şehir hayatının yarattığı bütün sinirden ve stresten kurtulmamı sağlıyor. Bahçemde gecenin üçüne kadar çalışmış olsam dahi, ertesi sabah işe gittiğimde yüzümde bir gülümseme içimde bir rahatlık oluyor." diye sürdürüyor.

Kimi zaman otoritelerle problem yaşadıklarını belirten gerillaların yasa karşısında durumları şaibeli: Bir yandan devletin veya özel şahısların arazilerine izinsiz bitki ekimi yaptıkları için suçlular, ancak çoğu zaman yerel otoriteler "çevreyi güzelleştirdikleri" ve "kamu hizmeti yaptıkları" için gerillalarla iyi geçiniyorlar.

Türkiye'de gerilla bahçecilik kavramı henüz pek bilinmese ve irili ufaklı bahçelerde sırf keyif için bahçecilik yapan insanlar yaptıklarını "bahçe gerillalığı" olarak adlandırmasalar da, İstanbul'un çeşitli köşelerinde özene bezene yapılmış, bakımlı bahçeler ortaya çıkmaya başladı.

Kim bilir, belki sizin de evinizin yakınında yöresinde toprakla oynayabileceğiniz, bir şeyler ekip doğayla zayıflayan bağlarınızı tazeleyebileceğiniz ufak bir bahçe vardır!

Kaynak:http://dogalhayat.ntvmsnbc.com/news.aspx?newsID=176

Eklenen Resimler

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2008, 18:05   #2
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Bu çok güzel. Düşünmek, plan yapmak lazım.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2008, 22:41   #3
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
bahce gerillaları

İstanbulda bircok şirket bahcesini yaptırmaktan kacıyor. Halbuki yapılan masrafları muhasebeye yazma imkanı var Avrupada ciçeksiz pencere yok penceresinde ciçek olmıyan evin zilini calıp soruyorlar rahatsız mısınız diyorlar Markette cicek alıyordum bir hanım sordu ben lale almak istıyorum sınıfta cocuklara tanıtmak istiyorum önünde duruyordu gösterdim yuva okulu öğretmeni imış bu gibi olaylar beni üzüyor .Herkese selamlar

mrduran ve gulcingiller beğendi.
ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2008, 22:43   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Biz, bu hareketi tam olarak benzemese de kendi çapımızda Batıkent'de uyguluyoruz.

Boş alanlara elimizdeki fazla fidanları, budanmış dalları, boş alanlara dikiyoruz. Sonra tutuncaya kadar geceleri evimizden taşıdığımız süzgeçlerle gizli gizli suluyoruz. Çok ilginçtir bir şeyler diktiğinizi, bunları suladığınızı görenler 'işi gücü yok bu adamların, kendilerine iş arıyorlar' gözüyle bakıyorlar.. Ekim işi plansız programsız yapıldığından bir leylakla çam ağacı kolkola; bir erik ağacıyla, bir söğüt koyun koyuna olabiliyor... Ama olsun, hiç olmazsa kuşların konabileceği dalları, bir sokak köpeğinin sığındığı gölgesi oluyor.

İnsanların bize bakışına bakılırsa bize bahçe gerillası denilemez; dense dense 'bahçe aylakları' denir...

Not: Unutmazsam, en kısa zamanda korsan olarak yeşillendirdiğimiz bir alanın resmini buraya eklerim

betito, Rahat, mrduran ve 2 kişi beğendi.
hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2008, 22:36   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-05-2008
Bugün NTV de bahçe gerillalarını izledim.
Gerçekten güzel bir fikir.
İnsan neden olmasın diye düşünmeden edemiyor.

çilek_2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2008, 10:43   #6
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Galeri: 121
Etrafı gördükçe bahçe gerillası olma durumları bende de nüksediyor )
Hele Fethiye'de bahçesi olupta bakılmayan o kadar çok yer var ki! İçimden atlayıp yeşillendirmek geçmiyor da değil.Hatta şuraya sarmaşık,şuraya yer örtücüler diye plan bile yapıyorum..

caretta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2008, 14:12   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Sevgili Caretta,
Bir çok evin bahçesi bakımsız...
Ben bu insanları anlamıyorum. Hem bahçeli evim olsun isterler, hem de bahçelerine bakmazlar...
Aslında belediyelerin meclis kararıyla (bence yasaya gerek yok) bakımsız arsa ve bahçelerini yeşillendirip giderlerini ev ve arsa sahiplerinden almalı... Böylece şehir içinde mezbelelik yerler ve görüntü kirliliği kalmamış olur...
Öyle değil mi?

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2008, 23:29   #8
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Ben de gerilla olmaya karar verdim.

betito ve mrduran beğendi.
zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2008, 23:46   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hassoman Mesajı Göster
Sevgili Caretta,
Bir çok evin bahçesi bakımsız...
Ben bu insanları anlamıyorum. Hem bahçeli evim olsun isterler, hem de bahçelerine bakmazlar...
Aslında belediyelerin meclis kararıyla (bence yasaya gerek yok) bakımsız arsa ve bahçelerini yeşillendirip giderlerini ev ve arsa sahiplerinden almalı... Böylece şehir içinde mezbelelik yerler ve görüntü kirliliği kalmamış olur...
Öyle değil mi?
Aslında öyle sayın hassoman, aynı fikirdeyim.
Ama bir de şu var; Belediyeler şebeke suyuyla bahçe sulamayı yasaklarken, kuyusu olmayanlara böyle bir yaptırımı nasıl uygulayabilir?

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2008, 11:22   #10
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
Yakınımızdaki Ağaçsız kaldırımlara bizde ağaç dikip zaman zaman suluyoruz. Bu şekilde hem kendi evinin önüne hemde boş arsaların önündeki kaldırımlara ağaçdiken komşularımız var. Belediye dikdiği ağaçları düzenli sulayamıyor. Bir çok dikilen ağaç kuruyor. Yukarı mahallede oturan bir amcamız bütün fidanların dibine giden bir su yolu yapmış. Yazları zahmetsizce suluyor şimdi ağaçlar kocaman oldu. Türkiyedede var böyle şeyler ama adı koyulmamaış.

HakanG ve gulcingiller beğendi.
karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2008, 20:52   #11
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2007
Galeri: 14
Buranın konusuyla çok ilgili değil ama, sulama ve bahçe denince aklıma geldi.
Malta'ya gittiğimde balkonlarda ve pençerelerde hiç-hiç çiçek olmaması dikkatimi çekmişti.
Kişilerin yetiştirmesi yasakmış, sadece bir kaç park devlet eliyle yeşillendiriliyor. Çünkü o ülkede (ada) hiç su çıkmıyormuş. Suyu ithal ediyorlar, bizden giden bir marka da var. Yanılmıyorsam günlük kullanımlarını deniz susyunun dönüştürülmesiyle yapıyorlar. Yapılan çaylar ve kahveler tuzlu oluyor. Sanırım zaten çiçekleri de yakıyordur.

mrduran beğendi.
çekirdek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2008, 10:43   #12
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Ayyy, iyi ki orada yaşamıyorum.
Ülkemiz cennet, ama bizler kıymetini ne kadar bilebiliyoruz?
Köyümüzün altında bir kaynağımız var. Köylüler buraya KAYNAR adını takmışlar. Kaynayan suyun çapı 50-60 cm vardır. Sıcaklığı yaz kış aynı ısıda. Ama bu sıcaklarda bize bu su buz gibi geliyor. Eşim, daha evvel bu suyun motorla köyün üst kısmında yapılan bir depoda toplanmasını ve oradan evlere dağıtılmasını sağlamıştı. Bu yüzden evlerde akan su içilebilen kaynak suyu. Bana göre biraz kireci fazla.
Kaynarın başında ufak bir alabalık restoranı var, canlı canlı alabalıkları çok da güzel pişiriyorlar. Yanında bol mevsim salatası ve fırında tahin helvası ile güzel gidiyor. Su başı, daima tercih ediliyor.
Ne de çenesi düşüğüm, bu başlıkda yeri değildi bu yazımın ama başlayınca gidiyor işte, kusura bakmayın.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2008, 07:55   #13
Ağaçsever

kala's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2008
Galeri: 1
Çok güzel bir fikir. Beni en çok üzense, bu tür davranışlar yüzyıllar önce atalarımız tarafından sergilenirdi. (kuş vakıfları kedi köpek ormandaki kurtları beslemek için vakıflar vs...) şimdi ecnebiler yapıyor biz onları konuşuyoruz.... Ne oluyor böyle neden böyle oldu?
Her sabah AOÇ nin ordaki o azap verici! tren yolundan geçerim. Yılın bu dönemleri ordaki çevredeki görebildiğim, -tren yolunun çevresindeki- otluk alan, yakılır yakılır, sonra tekrar yakılır o garibim zavallı otlar daha 5 cm olmadan o yeşil hallerine bakılmadan durmadan yakılır. sonra bazı ağaçlara sıçrar yer yer çevredeki ağaçların köklerinde yanıklar görürüm. Bu sade burda olsa iyi, ülkemin her yerinde insanlarımızı bir kuru ot yakma hevesi sarmış gitmiş. ONların arasındaki onca börtü böcek karınca kaplumbağa vs... Ahh ahhh...
Herşey çekirdekten.. Daha küçük çocukken bitki, yeşil yaşayan tüm canlılara sevgi saygı aşılamalı. Ama bizde o yok. AA!! hareket mi ediyor yaşıyor mu öldür yok et..!!!
Geriye bi şey kalmasın.

HakanG ve gulcingiller beğendi.
kala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2014, 18:17   #14
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2013
Ben kendi adima okul **** ogretmenlerin doga sevgisini asilamasini beklemiyorum cocuklarimin da icinde bulundugu tohum ekme, sulama, elde ettigimiz fideleri hediye etme gibi faliyetleri kendim duzenliyorum. Bu konu uzun zaman once acilmis ama fikrimi belirtmek istedim.

TRAKLI ve yağmur beğendi.
gulcingiller Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2014, 21:18   #15
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Bende "ağaç yaşken düzeltilir" diyerek tohum ekeceğim zaman oğlumla birlikte yapmaya özen gösteriyorum. O torfu bastırıp sıkıştırmayı ve tohumu atmayı yapıyor gerisini de ben. Yaz geldiğinde ise çiçeklerin fıs fısla serinlemesinden sorumlu bakan oluyor kendisi.

Düzenleyen yağmur : 26-01-2014 saat 21:18 Neden: eksik kelime
yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2014, 21:30   #16
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yağmur Mesajı Göster
Bende "ağaç yaşken düzeltilir" diyerek tohum ekeceğim zaman oğlumla birlikte yapmaya özen gösteriyorum. O torfu bastırıp sıkıştırmayı ve tohumu atmayı yapıyor gerisini de ben. Yaz geldiğinde ise çiçeklerin fıs fısla serinlemesinden sorumlu bakan oluyor kendisi.
Çok da iyi yapıyorsun Sevgili Yağmur. Biz de prensesimle aynı yöntemi uyguluyoruz. İnanılmaz keyif alıyor bundan.

Gerillalık denmişken, benim tohumdan yetiştirdiğim birkaç meyve fidancığı var. Onlar için de benzer planlar güdüyorum aslına bakarsan. Evimizin üst tarafında TOKİ ucubeleri var. Neredeyse hiç yeşil alanı olmayan... O çimen alanlara birkaç dut ve incir ağacı diksem, fena mı olur canım?

loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2014, 21:38   #17
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Çocukların tohum ekip, ektiği tohumun çimlenmesini görmesi, bakımını yapıp büyümesini izlemesi kısa yoldan başarıyı öğrenmesi, kendine güvenen bir birey olması için de en iyi yollardan biridir.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2014, 21:44   #18
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Çok güzel olur sevgili Loveforlife. Ama bitti mi inşaatları? Ezip geçmesinler sonra o minik canları.

Sayın MeyveliTepe çok haklısınız. Hem doğa sevgisi hem de bir şey başarmanın özgüveni bir tek tohumda saklı. Daha ne olsun. Oğlumla bir de enzim yapma maceramız var ki evlere şenlik. 4 yaşında sabrı öğreniyor yavrum. Her gün soruyor "anne bu gübre olmadı mı?"

yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2014, 17:13   #19
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-05-2014
Galeri: 1
Bahçe aleti

elimde iki bel küreği iki çapam var adam toplayıp yapsak mı

Emir Özkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2014, 00:32   #20
Ağaçsever

eylülbelde's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2012
Oturduğum semtte bir park var, öyle gereksiz nizami bahçe düzenlemeleri yapılmamış, kendi halinde. Pek el değmeyince her yeri böğürtlenler, ladenler, eğrelti otları vs. kaplamış. Erik ağaçlarının gölgelediği küçük bir bahçemiz var. İlk sene domates, fasulye diktik bir umut, yok olmadı. Güneş şart imiş Ben de saksıda sebze yetiştiriyorum. Bahçedeki gibi olamasa da keyifli ve bir şeyler yediğimiz de oluyor Arkadaşımla bahsettiğim parkın önünden gelip geçerken neden çimlendirdiğimiz bitkilerden buraya ekmeyelim diye düşündük ve iki hafta önce çapa ile işe giriştik. Çok da dikkat çekmeyelim dedik, diyecekler bunlar ne yapıyor. Şimdilik bir adet bal kabağı, acur, salatalık ve kavun ektik. Biraz büyüyünce adaçayı da ekeceğiz. Etrafını da eğrelti otlarıyla perdeledik biraz. 2-3 günde bir gidip su veriyoruz. Yerlerine alıştılar. Ama biraz böğütlenlerle kapışacaklar sanırım. İleride fotoğraflarını da paylaşacağım burada. Bakalım nasıl olacak..

Sudenur beğendi.
eylülbelde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024