agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-01-2009, 22:10   #31
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-10-2008
Selam Akvaryum,

Ekoköyler/permakültür hakkında buraya eklediğin bilgiler çok değerli, eline sağlık! Bunlarla ilgili konuşmalıyız bence. Epeydir görüşemedik zaten...

Yeşilöz'deki Kardeş Bitkiler projesini bir ekoköy girişimi için ön hazırlık olarak nitelemen yanlış değil (bunları biraz konuşma fırsatımız olmuştu). Ama bir noktada bir çekincem var; bu ve benzeri girişimleri "hazırlık", "umuda yolculuk", "başlangıç evresi", "deneme" vs. gibi görmek bazen biraz yanıltıcı olabiliyor bence. Bu durumda insan biraz fazla hedef-yönelimli bir psikolojiye bürünebiliyor ve "an"dan, şimdiki zamanın deneyiminden uzaklaşabiliyor. Kendi adıma Kardeş Bitkiler sürecinin nereye varacağını çok fazla düşünmüyorum (tabi hiç düşünmüyor değilim). Daha çok birlikte yaptığımız (bu konuşmak, yazışmak, dayanışmak, doğayı gözlemlemek ya da bahçede çalışmak olabilir) şeylere ve olayların yönelimine odaklanıyorum. Tabi ki yapmak istediğimiz şeyler hakkında konuşmak, hayallerimizi paylaşmak, ortak noktalarda uzlaşmak çok önemli. (Biliyorsun 17-18 Ocak'ta buluşma niyetimiz var, bekliyoruz! ). Bu süreç bir ekolojik köye gider mi? Bilmiyorum. Hayırlısıysa gitsin, değilse gitmesin.
Bilmem anlatabildim mi?

CeyhanT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2009, 22:11   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Kardeş köy

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CeyhanT Mesajı Göster
...Denizakvaryumu'nun daha önce ilettiği "Kardeş Köy" projesinin tartışılması için de uygun bir platform oluşturulması bence çok iyi olur.

Daha önceden de belirttiğim gibi yöntem konusunda biz farklı düşünüyor olsak da, herkesin bu öneriyi güzel bulduğunu ve olumlu karşıladığını sanıyorum.

Akvaryum kardeş; çağrı metnini Agaçlar.net forum'da başlatmış olduğun "Ekoköyler/Permakültür" konusunun altında yinelemeye ne dersin?

(Ayrıca Ekokoy yahoo grup (ekokoy@yahoogroups.com) bu tür tarışmaların yoğun olarak yapıldığı bir yer).

Sevgiler
------------------------------------------
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
21 Aralık en uzun gece,
2009 yeni yıl, derken 2009 dan 4 günü bitirdik

Zaman su gibi geçiyor.

Kış aylarını yaşadığımız bu günler, bence önemli kararlar almak için de en uygun zamanlar.

Bu nedenle bazı düşüncelerimi de açıklamak istiyorum.

Kardeş bitkiler bahçesinin;

aslında aynı mantık, aynı beklenti ve aynı düşüncede bir arada toplanmayı-yaşamayı düşünen insanlar için kilometre taşlarından biri olduğunu biliyoruz.

Adı ister eko-köy olsun, ister doğal yaşam köyü olsun, çekirdek amaç; aynı düşüncede ve aynı felsefede olan insanların bir arada yaşamak isteğidir.

Bu amaç doğrultusunda daha fazla zaman kaybetmeden, kardeş bitkiler bahçesi altında toplanan kişilerin artık belirlenen amaç için harekete geçme zamanının geldiğine inanıyorum.

Ceyhan gruba attığı e-postada, 30 kişinin olduğunu belirtti.

Ben KARDEŞ KÖY adını verdiğim bu proje için;

Önümüzdeki toplantıda, 30 üyeli arsa kooperatifi kurulması için işlemleri başlatalım derim.
Kooperatif ana sözleşmesi için, Güneş Köyün ana sözleşmesi örnek alınabilir .Bu sözleşmeye eklenti veya çıkarmalar yapılabilir.

30 üyeden 3.000 TL (6 ayda 500 TL olarak) toplanmasına karar verilirse Ağustos ayında KARDEŞ KÖYÜN kasasında 90.000 TL para olur (faizlerle 100.000 TL)

Bu para ile 2010 un ocak-şubat aylarında imarsız 10 dönüm tarla-bahçe alınabilir.

Yani 2010 un yazında; kardeş bitkiler projesi ve diğer projeler Yeşilöz'de muhtarın bahçesinde değil KARDEŞ KÖYÜN kendi arazisinde, devam edebilir.

50 m2 den x 30 üye için, 1,5 dönüm ev için ayrılır, geriye 8,5 dönüm arazi kalır, bu arazide de toprak testi yapılarak uygun meyve bahçesi kurulur.

Hem kendi ihtiyacımız için, hem satmak için.

Sonrası için ise 30 üyenin her biri için barınacak yer planları devreye girer,

İncek'teki , Gölbaşı'ndaki 150-250 m2 lik villalar gibi değil en fazla 50-60 m2 büyüklüğünde

Earth house
Bubble house
Honey house

tipinde evler, güneş enerjisinden en fazla yararlanacak şekilde.

-------------------

Neden bunları e-posta yolu ile yazmadım?

Postalar siliniyor, kalıcılığı yok, mesajlar-yazılar birbiri üzerine geliyor ve konudan uzaklaşılıyor.
Forum her zaman için en iyisi... Bu forum olur veya Ceyhan başka bir forum bulur, fark etmez.
E-posta yerine , forumda görüş alış verişinde bulunmak, tartışmak çok daha yararlı.

------------------

Bu görüşlerimi neden toplantıda değil de şimdiden belirttim

Belirttiğim gibi zaman su gibi akıp gidiyor, neden sadece toplantıdan toplantıya konuları tartışalım veya görüş alışverişinde bulunalım?

Her zaman görüşlerimizi belirteceğiimiz en iyi ortam, forum ortamı.

Toplantılara herkesin gelemediği de bir gerçek ama herkes öyle ya da böyle nete giriyor.

Yine toplantıda ortaya atılan bir konu o an üzerinde düşünülmediği için ayrıntılı konuşulmuyor, tartışılmıyor.

Bir toplantıda konuşulacak konular önceden forumda tartışılır alt yapısı hazırlanırsa, yüzyüze konuşmak çok daha verimli geçer ve bağlayıcı kararlar alınır.

Sağlıcakla
----------------------------------------

Ceyhan'ın da belirttiği gibi kardeş bitkiler ve kardeş köy çalışmalarının ayrı yürütülmesinde fayda var.

Hafta sonları vakit geçirmek için yeşilöze takılmak isteyenler, alınacak 10 dönüm arazide eko köy olmasa da mümkün olduğunca doğal bir ortamda yaşamak istemeyebilirler.

Bundan 3-4 sene önce olsaydı zorlu bir yol var diyebilirdik ancak gerek Güneş köy gerek İmece Köyde gelinen son süreçlerle artık Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek olmadığını düşünüyorum.

Örneğin kooperatif kurma olayında artık tartışma yok, kooperatif bu işin temeli.

Kooperatif ana sözleşmesi ise bu işte birlikte olacak insanların Anayasası, alfabesi.

Ben 5 kişi de olsa 10 kişi de olsa KARDEŞ KÖYÜN Anayasasının oluşturulmasına başlanmasından yanayım.İşte bu iş acele edilmemesi gereken en önemli süreç.

Bu süreç Güneş Köyün ana sözleşmesi üzerinden gidilerek yapılabilir.Güneş köyün eksi yönleri varsa bu gözönünde tutulup Kardeş Köyün ana sözleşmesi oluşturulabilir.

Bahçe meselesine gelince m2 si 3 TL ye de 10 TL ye de bağ bahçe var.Örnek olarak

http://www.hurriyetemlak.com/real_es...1&mbchkchr=%C7

linke bakılabilir.Ama bu konu belki de bu işin en önemsiz yanı, çünkü oluşturulacak topluluk ve gidilecek amaç ana sözleşmede açık olarak anlatılamazsa sonuç hüsran olur.

(ekoköy yahoo grupdaki mesajları da izliyorum , ama KARDEŞ KÖY için bu gruba -derin tartışmalara da girmek istemem, yazılanları izledikçe hiçbir insanın birlikte yaşayamayacağı fikrine de varabilirsiniz

Benim fikirlerim bunlar, konuyu geliştirecek arkadaşlarla forum üzerinden görüş alışverişinde bulunalım, ana sözleşmeyi oluşturalım-tartışalım derim.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 19:53   #33
Ağaç Dostu

http://www.ekolojikmuratlikoy.com/

Türkiyenin ilk ekolojik köyü, ekolojik Muratlı Köyü müdür?

Eski 26-02-2009, 10:21   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-09-2008
değildir efendim! tamamen reklam kokan bi ilan.. Ankara'nın merkezine giden TEM otobanının yanında TEPE grubunun arazisine bitişik nizamda.. ranta müsait sadece yerel mimari çizimleri nete taşımakla iş bitmiyor kii..projeleri yavan.. toprağını tarım amaçlı işleyip güneşinden elektriğini üretebilecek mi, hayvanlarını otlatacağı alanı var mı? vs. vs.

Bizim Anadolu insanımızın yüzyıllarca sürdürülebilir yaşamı ve permakültür deneyimleri AHİLİK yaşam-felsefesi adı altında yaşanmış durmuş.. incelesek bi..

Bizlere eloğlunun yaptığı işi gösterelim:
http://simondale.net/house/index.htm
tıklarsanız en ince ayrıntısına kadar size yardımcı olacak bilgileri seve seve veriyorlar..
http://www.naturalbuildingnetwork.org/ bir de burası var.

sedirtoprağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2009, 10:46   #35
Ağaç Dostu

Her türlü yapı bir yana, yani ister çok basit-naturel olsun ister gösterişli yapılar olsun işin temelinde yatan faktörün insan unsuru olduğuna inanıyorum.

Yapıları basit-naturel de yapsanız belirtilen amaç için orada bulunmayan yaşamayan insanlar oldukça değişen bir şey olmayacaktır.

Bu da seçiciliği beraberinde getirir.

Seçicilik de, bu amaç için hazırlanmış ana sözleşmeyi kabul ve imzalamakta geçer.Bu sözleşmeyi imzalayan kimse üyeliğe kabul edilir ve sözleşme şartlarına uymadığı taktirde üyelikten çıkarılır.

Güneş Köyün ve İmece evinin bu amaçla hazırlanmış ana sözleşmeleri (kooperatif sözleşmesi) var sanırım ...

Eski 05-03-2009, 21:48   #36
Ağaç Dostu

Arkadaşlar, biliyorsunuz eko köy uzun zorlu bir yol...

Güneş köy kooperatifleşme ile yoluna devam etmekte, imece evi ise kooperatif kuracakken bu fikrinden vaz geçerek derneğe döndü, gelişmeler şöyle;

---------------------------------------

Dernek kuruyoruz!!!

Şu ana kadar düşündüğümüz kooperatif kurma fikri yerine dernek kurmaya karar vermemizin nedeni kooperatifin ekonomik külfeti ve ortak, hissedar bağlantısı ile beraber devleti ilişkimize çok ortak ediyor olmamızdı.

Vakıf kurmakta oldukça külfetli ve tüm hukukçu ve vakıf deneyimi olan dostlarımızca önerilmeyince, sadece kooperatif seçeneği ile başlayan buluşmamız, son günlerde neden bir örgüte ihtiyaç duyduğumuza yoğunlaşınca ortaya çıktı.

Fikir birliğimizi dernekle sürdürmeye, tüm görüşme, temsil ve yapılanmayı dernek üzerinde gerçekleştirmeye karar verdik.

Ürün üretimi ile satışını ise çiftçi belgesi olan kurucularımızca gerçekleştirmesine, alınacak her arazinin ekoköyde yaşayacak kurucuların tamamına tapuda hisselendirilmesine karar verdik.

Bu yeni gelişme üzerine vizyonumuzu tekrar güncelleyip çok yakında sizinle paylaşacağız.

Eski 08-03-2009, 19:49   #37
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Baobab Mesajı Göster
bauhouse'ın otoparka bakan bahcesinde, ahsaptan yapılmıs turlu buyuklukte 3 tane de ev vardı.
Fiyatları 6 ila 18 milyar arasında degisiyor. Bence hobi bahcemiz icin oyle bir sey dahi dusunulebilir pekala..
Aynı fiyatlarla çok iyi alternatif yapılar yapabiliriz.Ben araştırmasını yaptım çıkma prefabrik yapılar var.

Kazan'a, Gölbaşı'na gittim... emlakçılar benden bıktı

Yeter ki bahçeyi alalım.

Ceyhan da katılırsa çok iyi olur.

ceyhan
denizakvaryumu
nevsune
feriha
baobab

olarak çok iyi işler yapacağımıza inanıyorum.

Saksılardan kurtulma zamanı geldi arkadaşlar

Eski 08-03-2009, 20:32   #38
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Yalnız bunun nasıl büyük bir sorumluluk olduğunu, bugün istedik, yarın bıktık türünden olamayacağını da iyi düşünmemiz gerekiyor.

Bu konuda en yakın zamanda bir toplanıp görüşelim. Konuşacak çok şeyimiz var.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2009, 20:35   #39
Ağaç Dostu

Gelecek hafta Antalya'dayım, ondan sonraki hafta, kardeş bitkiler (yeşilöz) de konuşalım derim.(toplantı olursa)

Eski 11-03-2009, 08:45   #40
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Haydi hayırlısı. Araziye karar verdiniz mi?

Bir not: Bildiğim kadarıyla tapu daireleri hisseli devir yapmıyorlar. Yani, bir araziyi birden fazla kişiye kayıt etmekte zorluk çıkarıyorlar. Sormakta fayda var.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2009, 09:19   #41
Ağaç Dostu

Bu yaz bir gelişme olabilir, balkon ve terasdaki fidanlar şöyle bir boylansın adım atacak yer kalmasın ortak bir karar çıkarırız.

Tek başıma arazi almak değil de, ben 4-5 kişinin yer aldığı bir oluşum olsun diyorum.

Birden fazla kişinin arazi alması konusunda imece evini takip ediyorum.

Orada yeni bir oluşum devam etmekte.

Eski 21-03-2009, 14:55   #42
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-10-2008
Alıntı:
Aynı fiyatlarla çok iyi alternatif yapılar yapabiliriz.Ben araştırmasını yaptım çıkma prefabrik yapılar var.

Kazan'a, Gölbaşı'na gittim... emlakçılar benden bıktı

Yeter ki bahçeyi alalım.

Ceyhan da katılırsa çok iyi olur.

ceyhan
denizakvaryumu
nevsune
feriha
baobab
ii
olarak çok iyi işler yapacağımıza inanıyorum.

Saksılardan kurtulma zamanı geldi arkadaşlar
Merhaba akvaryum kardeş, merhaba dostlar,

Kendi adıma birçok insana birlikte zaten bir girişimin içinde olduğum için bu Kardeş-köy projesine katılmam zor görünüyor. İki yıldır araştırdık, gittik, geldik ve Güdül-Yeşilöz tarafında karar kıldık. Orada birçok dost edindik, muhtarlarla, belediye başkanlarıyla görüştük, tanıştık. Zaten kardeş bitkiler bahçesi projemiz devam ediyor. Daha önce de bahsettiğim gibi ben ekolojik bir yerleşim konusunda daha doğal şekilde gelişen ilişkilerle ilerlemeyi tercih ediyorum.

Sevgiler,

ceyhan

CeyhanT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2009, 18:09   #43
Ağaç Dostu

Arkadaşlar,
biliyorsunuz Güneş Köy, Türkiye'deki eko köy uygulamalarında örnek gösterilen bir proje.

Güneş Köyden yapılan duyuruyu buraya ekledim.

Sevgili Güneşköy Dostları,

Bahçemiz 2009 başlıyor!

Ailenizi doğal ürünlerle sağlıklı beslemek ister misiniz? Doğaya daha az zarar vermek ister misiniz? Doğal koşullarda yetiştirilen sebzeleri çiftçiden doğrudan almak ister misiniz? Ürünün yetiştiği bahçeyi ziyaret edip çalışmalara katılmak ister misiniz? Ürünlerin haftada bir belirttiğiniz adrese teslim edilmesini ister misiniz?

Evet diyorsanız sizi ‘ Bahçemiz 2009’ projesinin bir parçası olmaya davet ediyoruz!

Bu proje kapsamında, Kırıkkale Hisarköy'deki 75 dönümlük arazimizin 10 dönümlük kısmında ve 108 m2 genişliğinde seramızda, tamamen ekolojik yöntemlerle sebze üretip, Bahçemiz projesine katılacak yaklaşık 100 aileye -size- her hafta dağıtmayı planlıyoruz.

Üç yıldır sürdürmekte olduğumuz Bahçemiz projesinin bu yıla ait kısmı “Bahçemiz 2009” çalışmaları başladı. Geçen yıl bahçede yeni bir yöntem ile ekim yaptık. Yükseltilmiş yataklar hazırladık ve çok iyi sonuç aldık. Bu sene toprağı sürmeden ekim yapabileceğiz.

Bu sene tohumlarımız geçen seneki bahçemizden ve organik tohum üreticisi ASGEN firmasından geliyor. Ürün yelpazemiz aşağıdadır.

Bahçemiz projesi çok küçük boyutlu olmasına rağmen, ülkemizin gıda güvenliği ve köylerimizin sürdürülebilirliği için iyi bir örnek olmuştur. Bu projenin özenle korunması ve büyütülmesi gerektiği kanısındayız.

İlk sene 40 olan destekçi sayımız 2007’de 75, 2008’de 92 olmuştur. Bu sene 100 destekçiye ulaşmayı hedefliyoruz. Bahçe kapasitesini de buna göre belirlemiş durumdayız.

Önceki senelerde olduğu gibi 2009’da da dağıtılacak sebze haftada ortalama 8-10kg arasında planlanmaktadır.

Dağıtımımız iklim şartlarına bağlı olarak Haziran ortası-Temmuz başı başlayacaktır, Kasım sonuna kadar devam edeceği öngörülmektedir.

Geçen yıl gerçekleştirdiğimiz Bahçemiz 2008 projesinde ulaşım nedeniyle toplam 6 ton, katılımcı başına yaklaşık 60kg CO2 gazını atmosfere bıraktık. Projemiz kapsamında 17 ton sebze üretilirken bitkinin sap ve yaprakları da ilave edildiğinde yaklaşık 30 ton tutarında bitkisel üretim yapılmıştır. Bunun havadaki sera gazı karşılığı 8.8 ton CO2'dir. Kasım ayı içinde Güneşköy'e dikilen 200 fidan ile bu yıl sera gazının indirilmesine olumlu katkı yaptık.

Geçen yıl haftada 3 gün 30'ar kutu dağıttık ve neredeyse tüm Ankara'yı dolaştık.Bu nedenle, bu sene yapılacak başvurulardan, aynı adreste veya aynı bölgede toplananlara öncelik vereceğiz.

Dağıtımımız Ankara ili merkezi için geçerlidir ve hafta içi bir gün, adrese yapılacaktır.

Katılım için evrnylmz@gmail.comBu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir adresinden veya aşağıdaki bağlantıdan alacağınız başvuru formunu 0312 257 26 87 nolu faksa gönderebilirsiniz.

Konu ile ilgili her türlü sorunuzu yine evrnylmz@gmail.comBu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir adresine yazabilir ya da 0533 225 72 32 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Katılım bedeli ve ödeme seçenekleriyle ilgili bilgiyi başvuru formumuzda bulabilirsiniz.

Bahçemiz 2009 Başvuru Formu
www.guneskoy.org.tr

EK BİLGİ

1. Bahçemiz projeleri her yıl yeniden başlatılır, daha önce projeye katılmış olsanız bile ekteki formu doldurup katılımınızı yinelemeniz gerekmektedir.

2. Form üzerine diğer beklentileriniz ve düşüncelerinizi de yazabilirsiniz.

3. Destekçi sayısı en fazla yüz kişi olacaktır ve ilk yüz başvuru işleme konacaktır.

4. Formu şimdi doldurmanız ödemeye hemen başlamanız anlamına gelmiyor, ödemeye başlama form üzerindeki seçeneğinize göre gerçekleşecektir.

5. Dilerseniz ödemeyi, tutar aynı olmak kaydı ile ve yine belirttiğiniz ödemeye başlama ayında başlayarak, bir kerede ya da öngörülen taksit tutarlarının altında kalmayacak şekilde taksitlendirerek yapabilirsiniz.

6. Tüm başvuru sahiplerinin e-posta adresleri Güneşköy haberleşme listesine eklenecektir ve proje ile ilgili bilgilendirmeler bu listeden yapılacaktır.

ÜRÜN YELPAZESİ:1.Bakla 2.Dolma biber 3.Sivri Biber 4. Domates 5.Fasulye 6.Kabak 7. Karalahana 8. Patlıcan 9.Hıyar 10.Ispanak 11.Lahana 12.Kıvırcık 13.Maydanoz 14.Patates 15.Pırasa 16.Roka 17.Semizotu 18.Soğan 19.Bamya 20.Balkabağı 21. Pazı

http://www.guneskoy.org.tr/index.php...atid=69:duyuru

Eski 02-02-2010, 01:05   #44
Ağaç Dostu

http://video.google.com/videoplay?do...25431796194016

İlgilenenler bir göz atsın derim

Eski 11-02-2010, 11:30   #45
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2008
Adınızı bilmediğimden size nikinizle hitabetmek zorundayım. Sayın denizakvaryumu:
Tapu kanununda yapılan değişiklikle çeşitli dolandırıcılık ve miras yolu ile küçülen tarım arazilerinin korunması amacıyla ortak tapu kaldırılmış. Kooperatiflerin mülk sahibi olabilmesi açık olduğundan ortaklığa sadece kooperatif yoluyla ulaşabilirsiniz.

Ama ben yinede başarılı olacağınızı sanmıyorum. Nedenine gelince bugüne kadar yapılmaya çalışılmış ne kadar çalışma varsa sonu gelmiyor. (bir ögretmen arkadaşın lafıdır yapılan şey iyiyse yürümez baltalanır kaldırılır)
Kollektif çalışma ve ortak payda bir yerde kendini bitiriyor. Bunun için ülkenin siyası yapısı ve toplum anlayışı söz konusu zaten öyle olmasa hala bu hükümete ve belediye başkanına mahkum olurmuyduk?

omer.tuncer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2010, 13:13   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-03-2010
herkese merhaba
şu an dış ticaret kursuna gitmekteyim ve ekolojik köy projesi yapıyorum, fakat daha bitirmeden bir sürü tepki aldım , yapamazsın olmaz müşteri bulamazsın veya yerim sit alanı olduğu için izin vermez gibi bir sürü görüş. ben herkese karşı bu projeyi hayata geçirmek istiyorum. yerim marmaris çamlı köyünde . mekan olarak güzel bir yer marmaris gibi bir turizm beldesine yakın olması ayrı bir avantaj . işi uygulamalı olarak görmekte fayda var , imeceevi yeni yapılmakta olan dedetepe ekolojik köylerine gitmeyi düşünüyorum izmir de oturduğum için bana yakın yerler.

genç girişimci olarak oturmak yerine kendi işimizi yapmayı öneriyorum başkasına muhtaç olmadan her an kovulma endişesiyle yaşamaktansa projeler yapıp bir yerden başlayabilirz diye düşünüyorum.

siz ne düşünüyorsunuz sizce Türkiye nin şartlarında gerçekleştirmek ve yaygınlaştırmak mümkün mü ?

xrepla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2010, 13:33   #47
Ağaç Dostu

En son benim bildiğim imece evinden de kopmalar oldu, bir neticeye ulaşılamadı.

Yani Türkiye'de neticelenmiş-uygulanan bir örneği henüz yok.

Aynı düşünce yapısındaki insanların bir araya gelmesi gerek ...

İşte bütün medele burada

Bunun için ciddi bir ön seçim-ön uygulama gibi metotlar geliştirilmeli.

Eski 20-10-2010, 14:02   #48
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-01-2010
Sevgili denizakvaryumu bu projenin son durumu nedir ? Mesafe kat edebildinizmi ?

qokhanyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 14:13   #49
Ağaç Dostu

Benim bildiğim bu zaman kadar Türkiye'de bir eko köy projesinin başarılı olamadığı.

Eski 20-10-2010, 17:18   #50
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-01-2010
Alıntı:
Bu yaz bir gelişme olabilir, balkon ve terasdaki fidanlar şöyle bir boylansın adım atacak yer kalmasın ortak bir karar çıkarırız.

Tek başıma arazi almak değil de, ben 4-5 kişinin yer aldığı bir oluşum olsun diyorum.

Birden fazla kişinin arazi alması konusunda imece evini takip ediyorum.

Orada yeni bir oluşum devam etmekte.
Ben yanlış anladım o zaman.Çünkü bu mesajınızdan böyle bir girişimde sizin bulunacağınızı düşünmüştüm.Bende bu aralar bu ve bu tarz ortak yaşam alanlarının yutdışında ortak komün hayatına kadar uzandığı projeleri inceliyorum.Ama sizin dikkatle üzerine basmış olduğunuz insan faktörünün kaçınılmaz olması. Yani kurallarının olmadığı,bir proje birlikteliğinden uzak,kimin ne yapacağına sonradan karar verilmesi ve tek ortak noktanın şehirden kaçmak olduğu projelerde sonuca varılamaması bana normal geliyor.Ama sitedeki uzak bahçelerin yakın işbirliği tarzında hem şehirde yaşayayım hemde hobi olarak yapayım tarzında değil şehir hayatının bütün bağlarını koparıp sadece bu işi yapmak için bir oluşum girişiminde bulunulabilir diye düşünüyorum.Bunun için sanal alemin kullanılması da istediğiniz niteliklere sahip olup olmadığı konusunda bir filtre görevi görür kanısındayım. Açıkçası ben önümüzdeki hafta köyceğize bulduğum bir kaç araziyi incelemek için gidiyorum.Bu tarz bir oluşum düşünülürse katkıda bulunmak isterim.

SAHIRE beğendi.
qokhanyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2010, 10:41   #51
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Alıntı:
Evet, bu felsefede birleşiyoruz ama bir yerlerde takılıp kalıyoruz.

İşte bu kaldığımız yerleri tam olarak tespit etmek ve ileri aşamaya geçmek için çözümler üretmeliyiz derim.
gerçekci gelmiyor bana böyle projeler. 1000 yıldan fazla süredir aynı yerde yaşan halkı başka bi yere taşımak veya değiştirmeye çalışmak mümkün değil.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2012, 14:33   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2012
kaldığım bir ekoköye dair izlenimlerimi yazdım, Sadhana Forest adlı mekanla ilgili yazı şurada:
Sadhana Ormanı Çiftliğinden İzlenimler - Permakültür Platformu - Permakültür Bilgi Paylaşım Ağı

hirad. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2012, 14:39   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2012
Sadhana Forest izlenimleri

kaldığım bir ekoköye dair izlenimlerimi yazdım, Sadhana Forest adlı mekanla ilgili yazı şurada:
Sadhana Ormanı Çiftliğinden İzlenimler - Permakültür Platformu - Permakültür Bilgi Paylaşım Ağı

hirad. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2012, 00:13   #54
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2012
imece evi halen direnmekte sanki.

Sayın Hirad,

Türkiye’ de ve Dünya’ da permakültür uygulamalarının, bir sektör olma yolundaki tespitlere katılmamak elde değil. Kendi içindeki temel ilkeleri neredeyse hiçe sayan tavırla hareket etmenin, alternatif bir yaşamdan daha çok kapitalin herhangi bir dalından öteye geçememe, “İNSAN KİBRİ” ni yücelterek varolmaya devam etme çabasının farkli bir oluşum yaratamayacağı neredeyse aşikar gibi.

Türkiye özelinde, neredeyse popülerleşme eğilimine giren PERMAKÜLTÜR, kent' li ve paralı insanın, SCUBA, TREKKING benzeri bir yapıda algıladığı sosyalleşme ortamlarından öteye gidememekte diye düşünüyorum.

AGACLAR.NET te biraz zaman ve emek harcayarak kazanabileceğiniz bilgilerin, çok daha azını, gün itibariyle 1200 TL gibi fahiş bir bedel karşılığında PAZARLAMAYA çalışanların da, gerçekliğine inanmak zor gibi sanki.

tiryaki beğendi.
ciroz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2012, 18:20   #55
Yeni Üye

ekosavasci's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2012
Eko köy kurmaya ne dersiniz ?

SAHIRE beğendi.
ekosavasci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2012, 21:37   #56
Yeni Üye

ekosavasci's Avatar

Merhaba Doğa Dostları,
Öncelikle hepinizi saygıyla selamlarım. Sizlere 3 yıldır uğraştığımız bir tasarıdan bahsetmek isterim. Mesleğim Alternatif Enerji Sistemleri üzerinde çalışmalar yapmaktır.Bir Alman firmasının Türkiye ve Bulgaristan temsilciliğini yürütmekteyim. İş konumuz bio-gaz. Konumla ilgili çalışırken harika insanlarla tanışma ve insanımızı daha iyi analiz etme fırsatını buldum.Sizlere bu tecrubelerim sonucu edindiğim kazanımları aktarmaya çalışacağım.
Sayfanın başlarında neden eko köy benzeri projelerinin ülkemizde yaygınlaşmadığı sorusu vardı. İlk önce bu soruyu cevaplamaya çalışacağım.
Değerli dostlarım insanımız karakteristik olarak yeni bir düşünceye model görmeden uyum sağlayamıyor. Yeni fikire uyum sağlamak için mutlaka iyi bir model ile karşı karşıya gelmek istiyor. Eko köy projeleri de maalesef aynı kaderi paylaşmış. 1937 yılında Atatürk'ün önerdiği İdeal Cumhuriyet Köyü planı ile başlayan bu süreç zamanla çeşitli yöneticiler tarafından denenmiş fakat yaygınlaşamamıştır. O zamanların mevcut teknolojileri bu projelerin önünü açamamıştır. Tartışma yaratmak istemiyorum fakat ülkemizin en büyük ihtiyaçlarından biri olan Köy Enstitüleri kapatılmıştır.
Arkadaşlar geriye bakarak ilerlenilmeyeceği gerçeğine dayanarak günümüze dönelim isterseniz.
Çanakkale ilimizi merkez alarak bir çalışma grubu oluşturduk. Şu anda 4500 Dönüm üzerinde Gediatri, 5500 dönüm üzerinde eko-köy ve 35.000 dönüm arazi üzerinde fiziksel ve ruhsal rehabilitasyonun sağlanacağı bir sağlık-köy projesini ortaya koyduk.
Projelerimizi mümkün olduğu kadar 3e prensibine dayandırmaya çabalıyoruz. Ekolojik, Ekonomik ve Etik kavramlardan uzaklaşmayı düşünmüyoruz. Projelerin sürdürülebilmesi için ekonomik yapıyı oluşturduk sayılır.
1.Etapta 5500 dönüm arazi üzerinde eko-köy projesi var. Denize sıfır konumda olan arazinin kıyı tarafında 500 dönüm üzerine 500 konut uygulanacaktır. İsteyen yıl boyu kalabilir tabi ama sezonluk kalacaklar konutlarını anlaşma yaptığımız kuzey avrupa ülkelerinden gelecek misafirlere konutlarını kiralayabileceklerdir. Geriye kalan 5000 dönümlük arazide sera tarımı, yem tarımı ve hayvancılık yapılacaktır. Bütün mülkiyet 500 kişiye ait A.Ş.in olacaktır. Katılımcılar ister çiftlik ve tarım alanlarında görev alabileceklerdir. Elde edilecek kazançlardan bir kısmı paylaşılacak geri kalan kısmı ise diğer projelerin hayata geçmesi için kullanılacaktır. Denetleme mekanizması herkeze açık olacaktır. Şu anda etik çerçeve hazırlıkları yapıyoruz. Bu konuda katkıda bulunmak isteyenler bana yazabilirler.
Sistemdeki görevim enerji konusunu halletmek. Yaptığım fizibilitede sadece enerjiden yıllık 5milyon TL kazanç görünüyor. Bu konuda görev almak isteyenlere kapımız sonuna kadar açık. Kapalı olduğumuz konular da var tabi. İnsanca yaşamanın etiğini kavramamış hiç bir kişiyle ilişki kurmayacağız. Saygın, ilerici, çalışkan bir toplum yaratmak için model olabilecek yapıda insanlar ise baş tacımız olacaktır. İnanın yazacak şey çok fakat siz bana soru sorarsanız daha iyi anlatacağıma inanıyorum. Bu konuda sorularınızı bekliyorum. Bu arada enerji konusunda çok şaşıracağınızı tahmin ettiğim çözümü sohbetimizin en sonuna sakladım. Bunu en son da açıklayacağım

Eski 16-12-2012, 09:46   #57
Yeni Üye

ekosavasci's Avatar

MERHABA, KURULMUŞ EKO KÖY BENZERİ YAPILARIN YAYGINLAŞMAMASI VE YA GELİŞMEMESİNİN SEBEBİ, 3E PRENSİBİNE UYMAMALARIDIR. YAPILAN PROJELER, EKONOMİK (PROJENİN KENDİSİNİ FİNANSE EDEBİLMESİ VE KATILIMCILARINA YARAR SAĞLAMASI) EKOLOJİK VE ETİK OLMALIDIR. iŞTE İLK ÖNCE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR EKONOMİK ŞABLON VE ETİK MANİFESTOYU KURARAK BAŞLANMALIDIR. HOBİ OLARAK BAŞLANAN PROJELERİN SIKINTILARI BU KURALLA BAŞLAMAMALARIDIR.
YAPILAN PROJELER MEVCUT ÜRETİM MODELLERİNE ALTERNATİF HATTA RAKİP OLACAK GÜÇTE TASARLANMALIDIR. TABİ BU DA AZ BİR BÜTÇE İLE SAĞLANAMAZ. VE BUNUN YANINDA İLK MODEL ÇOK ÖNEMLİDİR YAPILACAK CİDDİ BİR PROJENİN KATILIMCILARI TECRUBELİ, TOPLUMA LİDERLİK ETMİŞ VEYA EDEBİLECEK ENTELLEKTUEL ALT YAPIYA SAHİP OLMALIDIR. BAKINIZ ALİ NESİN'İN KURDUĞU MATEMATİK KÖYÜNÜN 500 ADET BAĞIŞÇISI VAR. YAKIN ZAMANDA KAYBETTİĞİMİZ BİR SANATÇIMIZ BÜTÜN MALVARLIĞINI DA O KÖYE BAĞIŞLADI. EĞER YAPILAN PROJELER KALİTELİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR GÖRÜNÜRSE BU PROJEYE SAHİP ÇIKAN OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.
AMATÖR RUH İLE PROFESYONEL İŞ ÇIKARILABİLİRSE BU İŞ BAŞARIYA ULAŞABİLİR DİYORUM. BU KONUDA İYİ ÇÖZÜMLERE SAHİBİZ. ÖZELLİKLE ENERJİ KONUSUNDA BÜTÜN ENGELLERİ AŞMIŞ DURUMDAYIZ.

Eski 21-01-2013, 13:09   #58
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-10-2012
*** Çalışmalarınızda başarılar ..
Ülkemizde bunu yapmak zor biraz ama...
Üyeler ne kadar aidatla başlangıç yapacak , Nasıl üye olunacak vb

abay54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2017, 16:10   #59
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-11-2010
eko köylerin durumunda değişme var mı? Hala birşeyler yapmak isteyenler var mı

tcoalngsau Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024