agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-02-2006, 11:58   #1
carpnus

Giriş Tarihi: 21-12-2005
Galeri: 1
atık kağıt kutularını kullanma talimatı

atık kağıt kutularını kullanma talimatı ile araştırmadığım site yok ama bir türlü istediğim bilgilere ulaşamadım.ege orman vakfı olarak atık kağıtları fidana dönüştürme projemiz var.tabii bununla ilgili araştırabileceğim bidiğiniz adresler ya da bana gönderebileceğiniz bilgiler varsa sevinirim.

carpnus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2006, 12:31   #2
Ağaç Dostu

Rojda's Avatar

Giriş Tarihi: 27-08-2004
Atık kağıt kutularının kullanma talimatı nedir?

Konuyu biraz daha açabilirsen sana yardımcı olabilirim..

Rojda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2006, 12:41   #3
Ağaç Dostu

Rojda's Avatar

Giriş Tarihi: 27-08-2004
ATIK KAĞIT

Sahipleri için atık olmakla birlikte kağıt sanayi için hammadde olma özelliği ile “değerlendirilebilir atık” sınıfına giren atık kağıt ülkemiz kağıt sanayinin en önemli hammaddesi konumundadır.
Kağıt üretiminde tekrar kullanılabilir olmakla birlikte her kullanımda elyafında kayıplar meydana gelmesi sebebi ile 5 keze kadar yeniden kullanılabileceği hesaplanan atık kağıt yeniden kağıt olurken %5 –30 arasında miktar kaybına uğramaktadır.

Büyük miktarda atık kağıdın bir alanda toplandığı işletme orijinli atıklar, toplama maliyetlerini azaltması, düzenli temin imkanı sağlaması ve kalitenin yüksek olması ile kağıt sanayi tarafından toplanması evsel atıklara göre caziptir.

Bu sebeple atık toplama sistemleri geliştirilmesinde sanayi tesislerinin ihtiyaçları ön planda tutulmaktadır.

Sahipleri için atık olmakla birlikte kağıt sanayi için hammadde olma özelliği ile “değerlendirilebilir atık” sınıfına giren atık kağıt ülkemiz kağıt sanayinin en önemli hammaddesi konumundadır. Kağıt üretiminde tekrar kullanılabilir olmakla birlikte her kullanımda elyafında kayıplar meydana gelmesi sebebi ile 5 keze kadar yeniden kullanılabileceği hesaplanan atık kağıt yeniden kağıt olurken %5 –30 arasında miktar kaybına uğramaktadır.

Farklı orijinli selülozlar (odun, saman, kimyasal selüloz) atık kağıt ve dolgu maddelerinin hammadde olarak kullanıldığı ülkemiz kağıt sanayinde 1997 yılında atık kağıdın kullanılan hammaddeler içerisindeki payı %56’ya ulaşmıştır. 1998 yılında yıllık bitki kökenli selüloz üretim teknolojilerinin büyük ölçüde terk edilmesi ve geri kazanılan atık kağıt miktar ve kalitesindeki olumlu değişiklikler bu oranı önemli ölçüde arttırmıştır.

Atık kağıt kaynağı açısından endüstriyel ve evsel atıklar olmak üzere iki kısımda incelenebilir. Endüstriyel atıklar, işletmelerde miktar avantajları ve işletmeye sağlayacağı ekonomik değer sebebi ile geri dönüş oranı yüksek olan bir kaynaktır. Büyük miktarda atık kağıdın bir alanda toplandığı işletme orijinli atıklar, toplama maliyetlerini azaltması, düzenli temin imkanı sağlaması ve kalitenin yüksek olması ile kağıt sanayi tarafından toplanması evsel atıklara göre caziptir. Bu sebeple atık toplama sistemleri geliştirilmesinde sanayi tesislerinin ihtiyaçları ön planda tutulmaktadır.

Aşağıda Tablo 1’de üç yıla ait kağıt-karton üretimi, toplana miktar ve geri dönüş oranları verilmiştir.

1995 1996 1997
Yurtiçi kağıt-karton 1.265.000 1.105.000 1.245.000
Yurtiçi toplama miktarı 620.000 638.000 736.000
Geri dönüş oranı %34 %33 %36
Tablo 1: Üç Yıla Ait Kağıt-Karton Üretimi, Toplama Miktarı ve Geri Dönüş Oranları

Buna göre 2000, 2005 ve 2010 için birer tahmin yapılacak olursa ;

2000 2005 2010
Yurtiçi kağıt-karton 1.420.000 1.570.000 1.720.000
Yurtiçi toplama miktarı 910.000 1.200.000 1.490.000
Geri dönüş oranı %42 %45 %46

Tablo 2: İleriye Dönük Kağıt-Karton Üretimi, Toplama Miktarı ve Geri Dönüş Oranları

şeklinde beklenebilir ancak bu bile aşağıda belirtilen ülkelere göre geride kalmaktadır.

Rojda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2006, 22:31   #4
carpnus

Giriş Tarihi: 21-12-2005
merahaba rojda vermiş olduğun bilgiler için teşekkür ederim.istediğim bu sayılmazdı ama bu bilgiler benim işime yarayabilir o yüzden tekrar teşekkür ederim yardımından dolayı.

carpnus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2006, 12:06   #5
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
atık kağıt kutularını kullanma talimatı ile araştırmadığım site yok ama bir türlü istediğim bilgilere ulaşamadım.ege orman vakfı olarak atık kağıtları fidana dönüştürme projemiz var.
Konuyu sizin bilmeniz, yazdığınız kadarıyla karşı taraftan anlaşılacak gibi değil. Neden daha uzun cümleler kurmayı denemiyorsunuz? istediğim bu sayılmazdı dedikten sonra açıklama yapabilirdiniz.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2007, 17:22   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2007
merhaba carpnus atık kâğıtlara karşı bende çok duyarlıyım. Şuan işyerinde atık kağıtlarımızı topluyoruz.İnternetten lokman hekim vakfını buldum onlar kâğıtları yopluyorlar.siteye girip bilgi alabilirsin

orkideorkide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2007, 19:34   #7
agaclar.net

malina's Avatar

Atık Kağıt toplama

Alıntı:
Ofisimizde 200 kg civarında atık kağıt biriktirdik. Tema bir haftadır hergün aramamıza rağmen zahmet edip gelemiyor, üstelik artık telefonlara da çıkmıyorlar. Ne yapacağımızı şaşırdık, bu kadar kağıdı çöpe atmaya içimiz elvermediği için çöp içinde yaşıyoruz. Sizden bunları gelip burdan alabilecek bir kurum bulmakla ilgili yardım istiyoruz. Ofisimiz İstanbul, Etiler'de.
Böyle bir eposta gelince, nereye yönlendirebilirim diye sizlere sormak istedim...

Bu arada Tema'nın böyle bir söz verip vermediğini de araştırdım...

http://www.tema.org.tr/BizeUlasin/AtikKagit.htm

Eski 17-07-2007, 20:02   #8
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Biz iş yeri olarak kullanılmış kağıtlarımızı,
* Kocaeli-İzmit de , 1999 Gölcük depreminden sonrası kurulan ve işletilmesinde çalışan personelinin de özürlü insanlardan seçildiği rehabilitasyon merkezi "Gülen Yüzler" diye bir kuruluş vasıtası ile değerlendiriyorduk.
Ancak il dışından olduğunu tahmin ettiğim bu kağıtları alıp, alamayacaklarını bilemiyorum. Belki bir yol gösterirler. Sonucu bildiririm.

Lakin malinanın verdiği linktesözü geçen adres ve telefon denenmemiş mi ?

(Atık kağıt bağışı ile ilgili ayrıntılar, atık kutusu bağışçısı olmak ve diğer illerdeki uygulamalar için TEMA Vakfı İdari İşler Bölümü, 0212 283 78 16 numaralı telefondan Yaşar KILIÇ Beyle iletişime geçebilirsiniz. (dahili 177) )

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2007, 21:28   #9
agaclar.net

malina's Avatar

Sadece ısrarla aradıklarını yazmışlar. Hangi telefonu aradınız diye sormadım

Eski 18-07-2007, 08:54   #10
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
İl dışından alım yapmadıklarını, eğer gönderirlerse alabileceklerini ilettiler.
İrtibat telefonları : 0 262 335 42 02 Gülen Yüzler.

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2007, 09:30   #11
-

Giriş Tarihi: 08-03-2007
Benim İstanbul'dan ayrıldığım 2003 yılına kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi atık kağıtları belirli miktarlarda toplama yapılan kurum, kişi ve organizasyonlara verdiği mavi geri dönüşüm konteynerleri ile tartarak alıyor ve aldığı bu atık kağıtların kilosuna göre çeşitli çiçek ve ağaç fidanları veriyordu. Gönüllü olduğum bir sivil toplum kuruluşunun bir organizasyonuyla bu şekilde birçok çiçek ve fidan alınmıştı. Halen devam ediyorsa İstanbul Büyükşehir Belediyesi'yle irtibata geçilebilir. (Konu hakkında *** 153 beyaz masa dan bilgi alınabilir sanırım.)

Düzenleyen nartsawa : 02-08-2007 saat 16:58 Neden: Organizasyon yanlış yazılmıştı
nartsawa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2007, 11:36   #12
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2006
Lokman Hekim kuruluşu da alabilir. Adreslerini internette bulabilirsiniz.
ANcak, bir kanun ile bu tip gönüllü kurumların kağıt toplaması yasaklandı ve ihale edilen yetkili firmalara izin verildi gibi bir bilgi var. Ancak, emin değilim. Araştırma fırsatım olmadı. Bilen var mı?

Ateş Öztan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2007, 11:54   #13
agaclar.net

malina's Avatar

Lokman Hekim Sağlık Vakfı

(0212) 278 67 45

Eski 01-08-2007, 20:01   #14
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi M.SEMA Mesajı Göster
Şirketteki atık kağıtlarımızı toplayıp Ançeva adındaki firmanın kamyonlarına verdiriyorum.
M.Sema hanımın mesajına dayanarak, Ankara'da atık kağıtlarını vermek isteyen arkadaşlara duyrulur.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2007, 09:53   #15
-

Merhaba, aşağıda bahsi geçen vakıfla ilgili bir gazete haberi var.
Ankara da yaşayan agaclar.net üyelerinin dikkatine

ANÇEVA 2006 Yılında 4 Bin Ton Atık Topladı

2006’da 4 bin ton atık toplayan ANÇEVA, çevre duyarlılığının artması ve atık toplama bilincinin gelişmesi için Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Orman Bakanlığı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne önemli görevler düştüğü bildirdi.

Ankara Valiliği’ne bağlı Ankara Çevre Koruma Vakfı (ANÇEVA), 2006’da plastik, pet, teneke, naylon, cam ve kağıttan oluşan 4 bin ton atık topladı. Atık toplama için 5 adet GPRS donanımlı araçla faliyet gösteren ANÇEVA, vatandaşları atıklarını ayrıştırmaya çağırdı.

Günlük faliyetler sonucu ortaya çıkan ve uzun vadede insan sağlığını ciddi olarak tehdit eden plastik, naylon, pet, kağıt gibi atıkları toplayarak ayrıştırmak amacıyla Ankara Valiliği’nin 1998’de kurduğu ANÇEVA, 2006’da yaklaşık 4 bin ton atık topladı. Vali Yardımcısı Avcı, 2005’de 3 bin 700 ton atık toplayan ANÇEVA’nın topladığı atıkların her geçen yıl arttığına dikkat çekerek, vatandaşları çevreye duyarlı olmaya ve atıklarını ayrıştırarak ANÇEVA’ya vermeye çağırdı.

7.5 ton plastik ANÇEVA’nın 2006’da topladığı pet miktarı geçen seneye göre yarı yarıya azalarak 2.6 ton olarak gerçekleşti. Bu yıl toplanan plastik miktarı ise 2005’e göre iki kattan fazla artarak 7.5 ton olarak gerçekleşirken, yaklaşık 3 bin 900 ton karışık kağıt toplandı. ANÇEVA, 2006’da ayrıca 280 kilogram naylon ile 700 kilogram cam topladı. Geçen sene ANÇEVA’nın topladığı 3 bin 700 ton atığın 5 tonu pet, 2.8 tonu plastik, 2.8 tonu teneke, 173 kilogram naylon, 3.5 ton cam ve 3 bin 700 ton karışık kağıt toplandı. Topladığı atık miktarı her geçen yıl artan ANÇEVA 2001’de yaklaşık bin 300 ton atık toplarken, bu miktar 2004’de bin 700’e çıktı.

Konutlardan üniversitelere, özel şirketlerden bankalara Ankara’nın dört bir yanından atık toplayan ANÇEVA, 2005’de yürürlüğe girmiş olan Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü yönetmeliği ile tanımlanan tüm evsel atıkları topluyor. ANÇEVA’nın topladığı atıklar arasında kağıt, karton, pet şişe, hasar görmüş kitaplar, plastik ve naylon atıklar, boş şampuan kutuları, bidon, pvc, cam şişe, gazete kağıdı, eski mecmualar, kola ve meyve suyu kutuları bulunuyor.

GPS sistemli beş araç ANÇEVA bünyesinde faliyet gösteren beş atık toplama aracı, haftalık liste programına göre sabah erken saatlerden itibaren Ankara’nın dört bir yanını dolaşarak atık topluyor. Araçlarda bulunan GPS sistemi ile araçların bulunduğu mevkiler anında kontrol edilip telsizler aracılığıyla gerekli yönlendirmeler de yapılabiliyor. Hazırlanması son derece pratik, az yer kaplayan atık kağıt kutuları da toplanmış olan atık kağıtlardan üretiliyor. Ayrıca büyük çaplı atık toplamak için kumbaralar ve tel sepetler de ANÇEVA’dan temin edilebiliyor.

Ankara Hürriyet’in isteği üzerine ANÇEVA’dan yapılan açıklamada, atık toplama bilincinin geliştirilmesi için Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çevre ve Orman Bakanlığı ile STK’lara önemli görevler düştüğü kaydedildi. Bu kurumların daha çok uygulamaya yönelik projeler yapması, bu projeleri de eğitimlerle desteklemesi gerektiği belirtildi. ANÇEVA’dan yapılan açıklamada, vakfın ilk ve ortaöğretim kurumlarında atık toplama konusunda eğitim çalışmaları yaptığı, özellikle konutlarda çıkan atıkların düzenli ve bilinçli bir şekilde biriktirilmesi konusunda ev hanımlarına yönelik çalışmaların yapılması gerektiği kaydedildi.

Neden Geri Dönüşüm
>>Tükettiğimiz maddelerden arta kalanlar geri dönüşüm halkasına dahil edildiğinde, tekrar kullanıma olanak sağlanır.

>>Nüfus artışı ile orantılı olarak artan tüketimin doğal dengeyi bozması az da olsa engellenmiş olur.

>>Yeniden dönüştürülen maddelerin, tekrar hammadde olarak kullanılması büyük miktarda enerji tasarrufu sağlar.

>>Çöpe atılan maddelerin geri dönüşüm halkasına dahil edilmesiyle, çevre kirliliğinin azalması sağlanmış olur.

>>Atık kağıt yeniden kağıt imalatında kullanıldığında hava kirliliğinin yüzde 80 civarında, su kirliliğinin yüzde 34 civarında, su tüketiminin de yüzde 46 oranında azaltılmış olur.

>>Bir ton atık kağıdın, kağıt imalatında kullanılmasıyla "17 tane" yetişkin ağacın kesilmesi önlenmiş olur.

>>Kağıt tüketimi şehirleşmeye paralel artıyor

Hızlı nüfus artışı, konforlu hayat şartlarının gelişmesi, şehirleşme,okuma alışkanlığının artması, matbaacılığın ve ambalajlama sanayiinin gelişmesi, kağıt-karton tüketimini artırıyor. Avrupa Topluluğu Ülkelerinde 1985 yılında 28.3 milyon ton/yıl atık kağıt, yakma veya depolama tesislerinde bertaraf edilirken 1996 yılında bu değer 32.5 milyon ton/yıla çıktı. Yine Avrupa Topluluğu Ülkelerinde 1983 yılında 41 milyon ton/yıl kağıt tüketilirken 1996 yılında bu değer 64 milyon ton/yıla çıktı. 2010 yılında bu değerin 105 milyon ton/yıl olacağı tahmin ediliyor. A.B.D.’de yıllık kağıt tüketimi 100 milyon ton iken, Çin’de kağıt tüketimi 26 milyon ton, Kanada’da 18 milyon ton ve Almanya’da 16 milyon ton. Türkiye’de tüketilen kağıtların yaklaşık yarısının ithal edildiği görülürken, bunun içinde her yıl ortalama 700-750 milyon dolar harcanıyor.

Kaynak : Hürriyet Gazetesi/ İpek ARIOĞUL

gulcingiller beğendi.

Düzenleyen nartsawa : 02-08-2007 saat 09:59 Neden: Cümle büyük harfle başlar, özel isimler de büyük harfle başlar.
Eski 02-08-2007, 14:47   #16
Ağaç Dostu

siboş's Avatar

Giriş Tarihi: 26-07-2007
Ben lisedeyken bir grup arkadaşımla atık kağıt toplamaya başladım.Okul çapında bişeydi ama ilerletmeyi düşünüyorduk.
Kağıtları toplamaya başladık,müdürde izin verdi.Kağıtları geri dönüşüm fabrikasına gönderebileceğini söyledi.Fakat göndermenin maliyetinin kağıdın maliyetinden fazla olduğu için hem kağıt gönderip hemde üzerine para vermek istemediği içn pek yanaşmadı.Biz bir yıl boyunca topladık.sene sonu geldi,müdür topladığımızı kağıtları devlet kitaplarıyla birlikte devlete vereceğini söyledi .Gerisinden haberin yok.Aslında ben ilçe çapında bu işi ilerletmekti .Ama sesimi duyuramıyorum.Yardımcı olabilecek misiniz?

siboş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2007, 14:53   #17
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Hurdacılarda 7 kuruş kilosu. K.Maraş'ta mutlaka hurdacılık yapan yerler vardır eğer irtibat kurar da alım garantisi alırsanız istediğiniz kadar toplayabilirsiniz.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2007, 16:31   #18
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Galeri: 93
Atık Kağıt

Ançeva telefonunu ve yetkiliyi veriyorum
312 222 23 08 Münevver Hn--Şengül Hn
Bulunduğunuz adresi alıp o bölgeye giden toplama kamyonlarına bildiriyorlar.Her bölgenin ayrı günleri var.Görevli arkadaşların gelecekleri günü öğrenmede fayda var.

M.Sema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2007, 16:51   #19
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

7 kuruş mu? Bu kadar değersiz mi yani?

Eski 02-08-2007, 17:07   #20
-

Atık kağıt satarak zengin olmayı mı düşünüyordunuz Şaka.. Sakın kızmayın !Böyle bir amacınız olmadığına eminim! Sizi tenzih ederek yazayım.
Bence toplanan kağıtların değerini ytl, tl, $, avro, cinsnden hesaplamak yerine; kağıt olmaktan kurtarılan ağaç, geri dönüşüm bilincini ülkede yaymak, elde edilecek gelirin İ.B.Belediyesinin (hala devam edip etmediğini hiçbir istanbullu agaclar.net üyesi merak etmiyor sanırım!) yaptığı gibi fidan ve çiçeğe tedavülü, vs vs... olarak görmek bizim için daha güzel bir bakış açısı olabilir.

Eski 02-08-2007, 17:18   #21
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Neden olmasın.

Bir ağacı kesmek, fabrikaya götürmek, orada çeşitli işlemlerden geçirmek ve kağıt haline dönüştürmek sürecinde 1 kg kağıdın maliyet fiyatıyla, toplanan 1 kg atık kağıdın maliyet fiyatı arasında ki farkı merak ediyorum..
7 kuruştan daha fazladır herhalde..
Hesaplamalar yapmak lazım diye düşünüyorum.

Eski 02-08-2007, 23:50   #22
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2006
Galeri: 137
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi siboş Mesajı Göster
Ben lisedeyken bir grup arkadaşımla atık kağıt toplamaya başladım.Okul çapında bişeydi ama ilerletmeyi düşünüyorduk.
...Yardımcı olabilecek misiniz?
Sevgili Siboş, biz seni ve diğer üyeleri elbette önemsiyoruz. Çünkü biz bir aile olduğumuzu düşünüyoruz. Ancak burada birçoğumuzun çok meşgul olduğunu sakın unutma.

Atık kâğıt konusu öncelikle bir tasarruf konusudur. Şayet topladığınız kâğıtları, geri dönüşüm işini yapacak, tesislere ulaştırma maliyeti, Yeni kağıt üretiminden daha fazla ise; kimseyi bu işle uğraştıramazsınız.

Lisedeyken bir çabanız olmuş ama bu çabanın sonucunu bilmiyorsunuz. Bulunduğunuz il veya ilçede günde, haftada, ayda, ne kadar kâğıt toplanabilir? Bunların naklini ne ile yapabilirsiniz? Demiryolu ulaşımı var mı? Karayolu ile mi nakledilecek? Nakil için uygun asgari miktarda (Karayolu ile nakil için muhtemelen bir kamyon dolusu) Kağıt nekadar sürede toplanabilir. Tpolanan kâğıtları bu süre sonuna kadar depolayacak yeriniz var mı? Bu ve benzer bir çok sorunun yanıtını siz vermelisiniz. Bunların cevabını verdikten sonra size yardımcı olmak için bizden ne beklediğinizi de açıkça söylemelisiniz. İmkan olursa birileri size yardım edecektir.

Son söz: Bu kampanya için gerçekten azimli olduğunuza ve başarmak için gerekli şeyleri yaptığınıza önce siz inanmalı; sonra da birilerini inandırmalısınız.

Düzenleyen Yücel Özlem : 05-08-2007 saat 00:28 Neden: Noktalama
Yücel Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2007, 21:21   #23
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2006
Alıntı:
Kağıtları toplamaya başladık,müdürde izin verdi.Kağıtları geri dönüşüm fabrikasına gönderebileceğini söyledi.Fakat göndermenin maliyetinin kağıdın maliyetinden fazla olduğu için hem kağıt gönderip hemde üzerine para vermek istemediği içn pek yanaşmadı.Biz bir yıl boyunca topladık.sene sonu geldi,müdür topladığımızı kağıtları devlet kitaplarıyla birlikte devlete vereceğini söyledi .Gerisinden haberin yok.Aslında ben ilçe çapında bu işi ilerletmekti .Ama sesimi duyuramıyorum.Yardımcı olabilecek misiniz?
Sevgili Siboş,
Türkiye'de en yaygın yapılan hatayı yapmışsın.
Önce eylem sonra proje.
Halbuki, önce masa başında bir proje yapman, sonra araştırıp bu projeni revize etmen. Hedeflerini, amacına, ekibini vs.
Sonra da eyleme geçip, tekrar planladıklarınla uyuyor mu kontrol edip tekrar çeki düzen verip devam etmek gibi bir yol olmalı.
Bunları illa ki yazıp çizmen gerekmiyor. KAfanda bile olsa bu yolu takip etmek gerekir.
Yoksa, bir nal buldum iş üç nalla bir ata kaldı! olur.

Ateş Öztan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2007, 11:02   #24
Ağaç Dostu

siboş's Avatar

Bütün üyelere çok teşekkür ediyorum.
Ben liseden henüz mezun oldum.Gerçekten buradaki büyüklerimin fikirleri benim için çok önemliydi.Ailem başta olmak üzere bizi destekleyen kimse yok.Hepinizin tavsiyelerini vs. değerlendireceğim
Hatalarımı düzelteceğim.

Eski 06-08-2007, 10:58   #25
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2006
Galeri: 137
Sevgili Siboş, ben de sana teşekkür ediyorum. Bu yaşta faydalı bir şeyler yapmayı düşünmen çok güzel. Tabii sana yöneltilen eleştirileri anlayışla karşılaman da daha bir güzel. Bizim eleştirilerimiz de senin düşündüğün işte başarılı olmana yardımcı olmaya yönelik. Başarılar diliyorum. Sevgilerimle.

Yücel Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2007, 13:32   #26
Ağaç Dostu

siboş's Avatar

Selamlar.Atık kağıtlara duyarlı insanlar.Yaz tatili dolayısıyla kağıt toplama kampanyamdaki diğer arkadaşlarımla görüşemedim.1-2 hafta sonra görüşeceğiz inşallah. Onda etraflıca plan yaptıktan sonra daha verimli çalışmalar yapmayı ümit ediyoruz.
Artık hayırlısı olsun diyerek dualarınızı bekliyoruz.

Eski 22-08-2007, 11:46   #27
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2006
Galeri: 21
Merhaba,

Ben de evde bir alışveriş fişini bile çöpe atmıyorum. Bir alışveriş torbasında bir ay kadar biriktirip apartmanın çöp kutusunun yanına bırakıyorum. Kağıt, plastik, teneke gibi atıkları ayrı ayrı çöp kutularının içinden toplayıp ayrıştıran *vatandaşlara kolaylık oluyor.

*En son İstanbul Bineali'nde bu vatandaşları anlatan kısa ve sessiz bir film izleyip müthiş etkilenmiştim.

yukka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2007, 21:25   #28
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Selamlar.Atık kağıtlara duyarlı insanlar.Yaz tatili dolayısıyla kağıt toplama kampanyamdaki diğer arkadaşlarımla görüşemedim.1-2 hafta sonra görüşeceğiz inşallah. Onda etraflıca plan yaptıktan sonra daha verimli çalışmalar yapmayı ümit ediyoruz.
Artık hayırlısı olsun diyerek dualarınızı bekliyoruz.

Sevgili Siboş,

Ben de seni bu konudaki duyarlılığın için kutlarım, gözlerinden öperim. Kağıtları diğer ev atıklarıyla karıştırmadan ayrı bir torbada biriktirme konusunda çevrendekileri bilinçlendirmek için bir proje yapıp harekete geçebilirsin Herkes kendi atık kağıtlarını bir torbada toplayıp kağıt, plastik kutu toplayıcılarının geçtiği saatlerde evlerinin önüne çıkarırsa bu iş hallolur.Ben öyle yapıyorum. Bu yöntemi Barış Manço'dan öğrenmiştim. Daha nitelikli kağıt atıklarını -gazete , mecmua- eskiciler topluyor. Çöpten toplayanlar ve eskiciler aslında ayrıştırma ve geriye dönüşüm konusunda önemli bir iş başarıyorlar. Bu insanlara kağıt,gazete ve dergileri derli toplu bir şekilde ve karşılıksız vererek onların yaptığı bu işe biz de katkıda bulunabiliriz. Sevgiler, kolaylıklar ...

Düzenleyen yukka : 23-08-2007 saat 09:50
yukka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2007, 15:43   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-09-2007
4 koli kullanılmış kitap!!!!

Merhabalar;
Evimde yaklasık 4 koli kullanılmış atık durumda kitap var. Geri donusum olarak degerlendirmek istiyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz? Hangi kurum ve kuruluslara basvurmalıyım?

bhr132 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2007, 16:12   #30
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Galeri: 93
Merhabalar.Benim hassas olduğum konulardan birine değindiniz.Öncelikle Ankara için bilgileri tazelemek de olsa Ançeva'nın yeni telefonları:432 30 99 olmuş bilgilerinize sunulur.Şimdi İstanbul için iftar saati)))) pardon İstanbul için internetten araştırdığım bilgileri ileteyim:
http://www.webnaturel.com/index.asp?...ayrintiid=1509
Lokman Hekim Sağlık Vakfı’nın (0212) 278 67 45
TEMA Vakfı İdari İşler Bölümü, 0212 283 78 16/177 Yaşar KILIÇ (Aslında Malina-Vildan Hanım buradan bir sonuç alamamıştı hatırladığım kadarıyla ama belki değişiklik olmuş olabilir.)

M.Sema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024