agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-07-2007, 15:53   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 9
"Her çekirdek bir ağaçtır"

Manisa Belediyesi TEMA vakfı ile ortaklaşa bir proje başlatacakmış, proje kapsamında ilgi duyan herkesin meyve çekirdeklerini biriktirmesi, kışa doğru toplanan tüm çekirdeklerin yamaç paraşütü ve dağcılık ekiplerince Spil dağının belirlenen noktalarına atılması ve dikilmesi öngörülüyor.

Name:  çekirdek1 (Medium).jpg
Views: 52438
Size:  62.7 KB

Name:  çekirdek2 (Medium).jpg
Views: 10738
Size:  63.7 KB

Düzeltme: Madost Tel: 0555 539 23 66

Ayrıntılı bilgi için:
http://www.manisa.bel.tr/haber_detay.asp?id=243

emrahk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2007, 16:04   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Çok güzel kampanya Manisa belediyesini bu kampanyası için kutluyorum bugünden sonra bende her yedigim meyvenin çekirdeklerini atmayıp biriktirerek Manaisa belediyesine kargoyla ulaştıracagım..

S.İnceçayır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2007, 16:06   #3
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Evet, bende çekirdek biriktirmeye başlıyorum.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2007, 16:46   #4
Ağaçsever

Ben de bu projeye herkesin destek vermesi gerektiği düşüncesindeyim, yıl içinde yediğimiz meyvelerin çekirdeklerinin biriktirdiğimizi düşünelim, oldukça fazla toplarız.
Proje Manisa'da gerçekleştirilecek ama ne kadar çok ilgi görürse o kadar yaygınlaşır sanıyorum.
Destek vermek isteyenler varsa, her ildeki arkadaşlar bireysel olarak göndermektense bir noktada toplayıp, tek seferde göndersinler, böylece kargo bedelini de belediye karşılayabilir, hatta belki kendileri gelip alabilirler.
Proje koordinatörü ile görüşüp bu işi halledilebilir bence.
Siz ne dersiniz?

Düzenleyen emrahk : 11-07-2007 saat 17:55 Neden: anlam hatasına yol açtığı için "bir" ve "tek" sözcüklerinin yerlerini değiştirdim
Eski 11-07-2007, 18:55   #5
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
Çekirdekleri çöpe atarken hep içim acıyordu. Kampanya süper yüzlerce çekirdekte benden.

Keşke her ilde bir toplama merkezi olsa.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2007, 22:19   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Benim anlamadığım birşeyler var burada;

Birincisi,tohumdan yetişen meyve ağaçları yabanidir, doğru dürüst meyve vermez.

İkincisi, ulaşılamayan yerlerde meyve ağacına ne gerek var? iğne yapraklılar veya meşe gibi ağaçlar daha uygun değil mi?

Üçüncüsü, meyve ağaçlarının senede birkaç kere ilaçlanması gerekir, ulaşılamayan yerlerde ilaçlama nasıl yapılacak?

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2007, 22:21   #7
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Elimize ağaç tohumları alalım trekking yaparken spil dağına güzergahlara ekelim

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2007, 10:11   #8
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ferda Ülkümen Mesajı Göster
Birincisi,tohumdan yetişen meyve ağaçları yabanidir,doğru dürüst meyve vermez.
İkincisi,ulaşılamayan yerlerde meyve ağacına ne gerek var? iğne yapraklılar veya meşe gibi ağaçlar daha uygun değilmi?
Üçüncüsü,meyve ağaçlarının senede birkaç kere ilaçlanması gerekir,ulaşılamayan yerlerde ilaçlama nasıl yapılacak?
Haklısınız, bu çekincelerinizi proje koordinatörüne iletmeniz iyi olur.
(tel: 0532 387 33 14 - 0236 234 92 11) açıkçası sorularınızın cevabını ben de merak ettim.
Projenin amacı bizlere meyve yetiştirmek değil, bu meyve ağaçlarından, (tabi yetişebilirse) dağda yaşayan küçük dostlarımızın faydalanması imiş.
2. afişte aynen şöyle yazıyor:

Meyveler sadece insanlar için değil, yeryüzünde yaşayan diğer canlılar için de faydalıdır. Ormandaki hayvanlar için hayat ve oksijen kaynağıdır. Kuşlar, sincaplar, arılar, böcekler, tavşanlar gibi daha birçok canlı yaşamlarını bu meyveler sayesinde sürdürmektedir

Kaldı ki biz insanlar ulaşabildiğimiz her yeri mahvediyoruz , umarım proje amacına ulaşır ve umarım doğa katili insanlar oralara ulaşamaz...

Eski 12-07-2007, 10:34   #9
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adabayrakoglu Mesajı Göster
Çekirdekleri çöpe atarken hep içim acıyordu. Kampanya süper yüzlerce çekirdekte benden.

Keşke her ilde bir toplama merkezi olsa.
Sevgili adabayrakoglu,
Sanırım hepimizin içi acıyor çekirdekleri çöpe atarken, ben çoğu zaman atamıyorum, mutlaka biriktirip filizlenip filizlenmeyeceğini düşünmeksizin toprakla buluşturuyorum.

agaclar.net üyeleri olarak proje yöneticisiyle de görüşüp destek verdiğimizi ve her ilde toplayıp göndereceğimizi söylersek, onlar da teşekkürlerini esirgemezler, hatta uygulamanın ilk günü biz de orada olursak, grubumuzun tanıtımı için de faydalı olacağı düşüncesindeyim.

Eski 13-07-2007, 15:57   #10
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Bu gösterdikleriniz bir kampanya mı? Dağıtılıyor mu, satılıyor mu? Bir dernek yararına mı?

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2007, 19:05   #11
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Bayıldım bu fikre. Bizler kadar, diğer canlıların da meyve yeme hakkı var.

Benim kanaryam elma, şeftali, kiraz ve hatta ananasa bile bayılıyor. Ben yerken kendisine vermem için ne şaklabanlıklar yapıyor.

Artık çekirdeklerim Manisa'ya. Keşke başka illerde de yaygınlaşsa.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2007, 11:05   #12
Ağaçsever

Proje ne derece başarılı olur bilmiyorum ama ne olursa olsun, çok hoşuma gitti ve kesinlikle destek vereceğim, çekirdekleri biriktirmeye başladım bile

Önceki mesajımda da yazdım ama kimse görmedi sanırım; diyorum ki, agaclar.net üyeleri olarak hepimiz destek versek, bireysel olarak göndermektense her şehirden bir arkadaşımız kendi bölgesindekileri toplayıp agaclar.net adına gönderse. Hatta, etkinlik günü Manisa'ya gitsek, grubumuzun tanıtımı adına da güzel olmaz mı?

Düzenleyen emrahk : 14-07-2007 saat 11:06 Neden: yazım hatası yapmışım
Eski 14-07-2007, 13:29   #13
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Çimlenme engeli konusunu da netleştirmek gerek...

Alıntı:
Yumuşak etli meyvelerin çoğu ile bunların salgıları , bazı türlerde de endosperm içinde bulunan bazı maddeler çimlenmeyi engeller.

Birçok kuru meyve ve kabukları da çimlenmeyi engelleyen maddeleri içerir. Üzümsü çekirdekli etli meyvelerde tohumu saran etli kısım parçalanıp bol suyla yıkanarak çimlenme engeli giderilir.
Kaynak

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2007, 14:50   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-06-2007
şimdi elime geçti afişler yayımlıcaktım daha önce davranmışsın teşekkürler

zeytindalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2007, 22:40   #15
Yeni Üye

blondy's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 23
çekirdek harekatı

aynı afiş ve duyuruyu ben cuma günü eklemiştim. ama her nedense kaldırılmıştı . tekrar duyurularda yer almasına sevindim.

blondy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2007, 09:20   #16
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 1
Evet malinanın dediği katlama olmadan dormansi(çimlenmeyi engelleyen nedenler) ortadan kalkmaz. Belki bunun için birşey düşünülmüştür. Bir de meyve ağaçlarının özsuyu çok çekicidir zararlıları kendine çekecektir. Burada zararlı artışı belki de orada daha önceden var olan ağaçlara da zarar verebilir. Çiftçi kendi tarlasındaykiyle zor bela uğraşırken doğa nasıl bununla başa çıkacak? Belki de oradaki bazı dengeler bozulabilir. Saygılar.

Filiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2007, 11:57   #17
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Bugünkü Vatan Gazetesinin Pazar Ekinde yayınlanmış haber

Eski 05-08-2007, 11:59   #18
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Penelophe, yoksa haberde bahsettikleri İzmir'den giden kargonun sahibi sen misin

Eski 05-08-2007, 15:16   #19
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Fidancı, yanlış saymışlar 5 şeftali olacaktı.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2007, 09:00   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-05-2007
Merhaba

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ferda Ülkümen Mesajı Göster

Birincisi,tohumdan yetişen meyve ağaçları yabanidir, doğru dürüst meyve vermez.

İkincisi, ulaşılamayan yerlerde meyve ağacına ne gerek var? iğne yapraklılar veya meşe gibi ağaçlar daha uygun değil mi?

Üçüncüsü, meyve ağaçlarının senede birkaç kere ilaçlanması gerekir, ulaşılamayan yerlerde ilaçlama nasıl yapılacak?
1-Kayısı, vişne gibi ağaçlar meyve verir.Meyve ağaçlarından kaliteli meyve almak istiyorsak aşı yaparız. Normalde meyve ağaçları meyve verir fakat kalitesi düşük olur.

2-Unutmayınız ki ulaşılmayan yerlerde başka canlılarda yaşamaktadır. Orman hayvanlarını unuttununuz sanırım. Canlı ve yemek dendiğinde sadece insanlar gelmemeli. Kuşlar, sincaplar, tavşanlar ve bir çok hayvan türleri ormanda barınmaktadır.

3-Ağaçların dikileceği yerler orman dairesinin sorumlu olduğu bölgedir ve uçaklarla ilaçlanma yılın belli dönemlerinde devamlı yapılmaktadır. Çam ağaçları ilaçlanmadığında kendi kendini yok edebiliyor. Orman bölge müdürlükleri ilaçlama yapmasa günümüzde hiç bir sağlıklı ormanımız olmazdı.

Sevgili arkadaşım yazdıklarım umarım aydınlatıcı olur, sakın kırılma emi Eleştiri değil bilgi amaçlı yazdım.

sarıaltıngül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2007, 09:16   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-05-2007
evet katılıyorum

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emrahk Mesajı Göster
Proje ne derece başarılı olur bilmiyorum ama ne olursa olsun, çok hoşuma gitti ve kesinlikle destek vereceğim, çekirdekleri biriktirmeye başladım bile

Önceki mesajımda da yazdım ama kimse görmedi sanırım; diyorum ki, agaclar.net üyeleri olarak hepimiz destek versek, bireysel olarak göndermektense her şehirden bir arkadaşımız kendi bölgesindekileri toplayıp agaclar.net adına gönderse. Hatta, etkinlik günü Manisa'ya gitsek, grubumuzun tanıtımı adına da güzel olmaz mı?
Fikrinize katılıyorum. Ağaçlar.net olarak sesimizi duyurmak bence kulağa hoş geliyor.

sarıaltıngül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2007, 20:55   #22
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2007
Galeri: 4
Her çekirdek bir ağaç projesi

'Her Çekirdek Bir Ağaç' projesi için düğmeye basıldı. Manisalılar 1920'li yıllarda Manisa Tarzanı'nın oluşturduğu çevre mucizesine tanık olmuşlardı.

Manisalılar kahramanlarının izinden yepyeni bir proje için kolları sıvadılar. Şimdi sıra Manisa Hezarfenlerinde. Kent halkı, yaz boyu yedikleri şeftali, kayısı, erik gibi meyvelerin çekirdeklerini toplayacak. Gölgede kurutulan çekirdekler, sonbahar geldiğinde Spil Dagi'ndan yamaç paraşütüyle atlayan Manisa Havacılık Topluluğu üyelerince doğaya saçılacak. Biraz çılgın gibi gözüken projede hedef, 10 yılda Spil eteklerinde ateşe dayanıklı türde 1 milyon meyve ağacı yeşertmek.

1923'te Manisa'ya çıkagelen Ahmet Bedevi, ölene dek tam 40 yıl boyunca savaşta yakılıp yıkılmış tepelere ağaç ve çiçek dikmiş. Spil Dagi'nda bir kulübede yasayan Ahmet Bedevi, bütün hayatini diktiği fidanların ve çiçeklerin bakımına adamış. Bugün Manisa'yi çevreleyen yemyeşil örtünün önemli bir bölümü, 'Manisa Tarzani' diye anılan İstiklal Savaşı madalyalı Ahmet Bedevi'nin yadigârıdır.

Nedir bu proje?
Yaz mevsiminde yediğimiz meyve çekirdekleri çöpe atılarak yok edilmektedir. Oysa ki bu çekirdekler gölgede kurutulup sonbaharda toprakla buluşturulursa , her çekirdek bir meyve ağacına dönüştürülebilir. Meyveler sadece insanlar için değil, yeryüzünde yaşayan diğer canlılar için de faydalıdır. Ormandaki hayvanlar için hayat ve oksijen kaynağıdır. Kuşlar, sincaplar, arılar, böcekler, tavşanlar gibi daha birçok canlı yaşamlarını bu meyveler sayesinde sürdürmektedir.

Nasıl katılabilirsiniz?
Kiraz, vişne, kayısı, şeftali, erik çekirdeklerini çöpe atmayıp biriktiriniz.
Çekirdekleri gölgede 3-4 gün kurutunuz.
Kurumuş çekirdekleri poşete koyunuz.
Toplama noktalarına teslim ediniz.

Toplama Noktaları
1-Karaköy Eczanesi – Karaköy
2-Doğumevi Hastahanesi Kantini
3-Moris Şinasi Çocuk Hast. Kantini
4-Merkez Efendi Devlet Hast. Kantini
5-Haydar Bayçın Kütüphanesi – Dışmahalle
6-Çocuk Kültür Sanat Merkezi
7-Başaran Otel Önü – Manolya Meydanı
8-Lale Mandıra – Foto Nil Karşısı
9-Çağrı Market – Laleli
10-İdeal erkek Kuaförü – Finansbank Karşısı
11-Gülen Bebe Beyazfil Karşısı
12-Alaybey Zabıta Müdürlüğü
11-Gediz Tıp Merkezi

Projenin Uygulanması
Toplanan çekirdekler Ekim, Kasım, Aralık aylarında belirlenecek günlerde haklımız ve Tema gönüllüleri, dağcılık grupları tarafından uygulanan alanlarda toprakla buluşturularak gerçekleştirilecek.

Çekirdekler ulaşılamayan alanlara Manisa Havacılık topluluğu paraşütçüleri tarafından havadan serpe yöntemiyle ulaştırılacak.

Hedef 1 milyon meyve ağacı.
Kaynak: http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=51446

Fatma E. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2007, 21:06   #23
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Yine aynı bağlantıda İstanbul'dan katılmak için ne yapmak gerektiği sorusuna verilen cevap:
İstanbul ve diğer şehirlerden kampanyaya katılım için , bireysel ya da kurumsal olarak destek vermek isteyenler biriktirdikleri çekirdekleri kargo ya da posta aracılığıyla Manisa belediyesine ulaştırabilecekler.

Eski 21-08-2007, 21:20   #24
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Bu projeyi bugün bir arkadaşımdan duydum. O İstanbul'da da toplama noktaları olduğunu söylemişti ama bu haberde bundan bahsetmiyor. Daha fazla bilgi de bulamadım bu konuyla ilgili
İstanbul'da toplama noktası var mı acaba? Varsa nerededir? Ben de meyve çekirdeklerini toplamayı düşünüyorum da.
Bir damla da olsa katkımız olsun değil mi.

Eski 22-08-2007, 06:04   #25
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2006
Galeri: 137
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatma E. Mesajı Göster
Nedir bu proje?
...
Nasıl katılabilirsiniz?
Kiraz, vişne, kayısı, şeftali, erik çekirdeklerini çöpe atmayıp biriktiriniz.
Çekirdekleri gölgede 3-4 gün kurutunuz.
Kurumuş çekirdekleri poşete koyunuz.
Toplama noktalarına teslim ediniz.
Efendim, naçizane kanaatimi arzedeyim: Bu bir proje değil, bir heves gibime geliyor.

Ama, bu hevese kapılan ve katılanlara, bir küçük katkıda bulunmak isterim.

İsterseniz önce bir deneme yapınız. Yediğiniz şeftali çekirdeklerini üç gün gölgede tuttuktan sonra bir tanesini kırınız. Göreceksiniz ki içi henüz yaştır. sonrasını benim anlatmama gerek yok.

Ama söyleyeyim, iyice kurumamış çekirdekleri poşete koyarsanız çabucak küflenip bozulurlar. O zaman şu üç dört günü en az bir on güne çıkarınız. Ne acelemiz var değil mi? Çekirdeklerimizi iyice kurutalım.

Kurutacağınız çekirdekler üzerinde meyve artıkları kalmamasına dikkat ediniz. Kurumaya bırakırken yığın halinde bırakmayıp seriniz.

Eh, ya tutarsa!

İnsanların ortak hedefler etrafında birleşip, ortak heyecanlar yaşaması, elbette çok güzel. Umarım bu heyecana katılanlar, sonunda hayal kırıklığı yaşamazlar.

Düzenleyen Yücel Özlem : 29-08-2007 saat 01:18
Yücel Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2007, 03:19   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-08-2007
Merhaba
Duyarlı ve bir o kadar da değerli Doğa dostları, nihayet doğru dürüst siteye girip foruma yazabilmeyi becerebildim.
şu an sizlere MADOST adına yazıyorum.
Nedense bir türlü Madost adına açtığım üyeliğime kavuşamadım, yardımcı olunması dahi işime yaramadı ve ELRON adımla sizlerleyim.
önemli olan sizlerle olabilmek gerisi laf-ı güzaf doğru mu dedim uyarırsanız sevinirim.
Sayfanın başında (emrahk Ağaçsever) arkadaşımızın yayımladığı internet ortamına ilk yolladığım ve hata yaptığım afiştir.
afişin arka yüzünde MADOST'a ait görülen telefon numarasının sonu 69 olmayıp 66 olacaktır.
Hatalı basımı yayımlayan Muhtelif Web sitelerinde, bloglarda düzeltmeler yaptım fakat ağaçlar.net de bu fırsatı yeni yakaladım.
telefon numarasını düzeltebilirsek iyi olacak çünkü 69 nolu telefon sahibine karşı çok mahçubum.
numarayı silmek problem çıkarabilir yeni düzenlenmiş afişi tarayıp aktarabilirim.
ve yine uygun görürseniz bazı illerde ki çekirdek toplama noktalarını burada yayımlamak istiyorum, ayrıca konu hakkında sorusu olan arkadaşlarımız varsa onları cevaplamaktan da mutlu olacağım.
"HER ÇEKİRDEK BİR AĞAÇTIR" Sloganının Bursada kullanıp kullanmama tarzında bir teredüdleri var.
Sayın Fahrettin ER Beyefendi ile yaptığımız konuşmalarda sloganın olduğu gibi kullanılmasında bir sakınca olmadığını kendisinden öğrenmiş bulunmaktayım bu 1
fakat bana sorarsanız sloganı geliştirip şöyle de denilebilir "HER ÇEKİRDEKTE BİN AĞAÇ" .
Saygılarımla
MADOST Adına Ali Haydar ÖZLÜ (ELRON)

ELRON Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2007, 03:30   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-08-2007
Her çekirdek bir ağaçtır'a Manisa dan geciken cevap.

Merhaba
Duyarlı ve bir o kadar da değerli Doğa dostları, nihayet siteye doğru dürüst girip foruma yazabilmeyi becerebildim.
şu an sizlere MADOST adına yazıyorum.
Nedense bir türlü Madost adına açtığım üyeliğime kavuşamadım, yardımcı olunması dahi işime yaramadı ve ELRON adımla sizlerleyim.
önemli olan sizlerle olabilmek gerisi laf-ı güzaf doğru mu dedim uyarırsanız sevinirim.

Sayfanın başında(emrahk Ağaçsever)arkadaşımızın yayımladığı internet ortamına ilk yolladığım ve hata yaptığım afiştir.
afişin arka yüzünde MADOST'a ait görülen telefon numarasının sonu 69 olmayıp 66 olacaktır.
Hatalı basımı yayımlayan Muhtelif Web sitelerinde, bloglarda düzeltmeler yaptım fakat ağaçlar.net de bu fırsatı yeni yakaladım.
telefon numarasını düzeltebilirsek iyi olacak çünkü 69 nolu telefon sahibine karşı çok mahçubum.
numarayı silmek problem çıkarabilir yeni düzenlenmiş afişi tarayıp aktarabilirim.
ve yine uygun görürseniz bazı illerde ki çekirdek toplama noktalarını burada yayımlamak istiyorum, ayrıca konu hakkında sorusu olan arkadaşlarımız varsa onları cevaplamaktan da mutlu olacağım.

"HER ÇEKİRDEK BİR AĞAÇTIR"Sloganının Bursada kullanıp kullanmama tarzında bir teredüdleri var.
Sayın Fahrettin ER Beyefendi ile yaptığımız konuşmalarda sloganın olduğu gibi kullanılmasında bir sakınca olmadığını kendisinden öğrenmiş bulunmaktayım bu 1
fakat bana sorarsanız sloganı geliştirip şöyle de denilebilir"HER ÇEKİRDEKTE BİN AĞAÇ".

En son olarak size bazı üyelerimizle beraber Sayın Ali NASUH MAHRUKİ, Sayın Fahrettin ER Beyefendi ve Sayın Nedim ZURNACI nın da bulunduğu bir enstantaneyi sunuyorum.

Saygılarımla
MADOST Adına Ali Haydar ÖZLÜ(ELRON)

Eklenen Resimler

ELRON Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2007, 08:43   #28
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2006
Galeri: 137
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ELRON Mesajı Göster
...
... uyarırsanız sevinirim.
MADOST Adına Ali Haydar ÖZLÜ(ELRON)
Sayın Ali Haydar Özlü, Hoş geldiniz.

Önce, foruma girip, yazmayı becerbilmenizden dolayı, sizi kutluyorum. Ancak, yazmadan önce, okumanız daha uygun olur. Daha doğrusu bu sitenin yöneticileri böyle düşünüyor olmalı. Bu yüzden bazı kurallar, bu kurallara dair açıklama ve duyurular koymuşlar.

Yeni gelen arkadaşlar, kendinizi tanıtın...diye bir bölüm var. Sanırım önce, orada kendinizi bir tanıtmanız gerkiyor. Daha sonra Forum Kullanım Kılavuzu'nu incelemeniz sizin için yararlı olacaktır. Forumda, Türkçenin doğru kullanımı hakkında'ki bölümü de mutlaka okumalısınız.

Resimle ilgili bir cümle dışında, iki yazınız birbirinin kopyası. Aynı şeyleri tekrar tekrar yazmanıza sanırım gerek yok. Buradaki insanlar, doğru yazılmış ise, bir defa okuduklarını anlayabilceklerdir. Eğer siz de bu düşünceye katılıyorsanız, mesajlarınızda gerekli düzenlemeyi yaparak bizi sevindirebilirsiniz.

Afişinizi burada yayınlayan arkadaşınıza, doğru basımı gönderirseniz; hatalı olanı çıkarıp doğru olanı ekleyebilir.

Çalışmanız ve duyurularınızla ilgili olarak, siz foruma girmeden önce bir yazı yazmıştım. Umarım yanlış yapmamışımdır. Sizden önce yazılan yazıları da incelerseniz, belki açıklamanız veya cevaplamanız gereken şeyler bulabilirsiniz.

Başarılar dilerim.

Yücel Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2007, 08:54   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2006
Galeri: 7
Her yıl baharda bahçeyi bellerken, dökülen meyvelerden yeni fidancıkların çıktığına şahidim. Özellikle vişne, erik, kayısı ve fındık kolay çimleniyor diye düşünüyorum. Bahçede toplamaya üşendiğim vişnelerden bir kova çekirdek çıkar.

sempe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2007, 10:07   #30
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Günaydın sempe,
Dediğin çok doğru, benim de bahçemin pek çok yerinde bu gibi fideler çıkıyor. Ya atılan çekirdeklerden ya da kuşların, sincapların gömüp unuttuğu çekirdeklerden. Ben bahçe temizliği yapana kadar boyları 50cm yı geçiyor. Mecburen söküp atıyorum, çünkü hiç olmıyacak yerlerde çıkıyor.
Eğer, işe yarıyacaklarsa toprağı ile fide şeklinde de kolileyip gönderebilirim.
Sevgiler.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çekirdek, çevre, fidan, orman, tohum

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024