agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-10-2010, 15:40   #1
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Ergene Nehrinin temizliği Muratlı kolu üzerinde başladı

Size güzel haberler vereceğimi bir süredir söyleyip duruyordum. Nihayet...

BU ülkede Sayın Muratlı Kaymakamı Yakup Tat ve Sayın Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe ve Muratlı'nın ileri gelen diğer yöneticileri gibi duyarlı yöneticilerimiz de var. Kendilerine çok teşekkür ediyorum.

Name:  haber2 Turkiye.jpg
Views: 2223
Size:  70.3 KB

Name:  haber3 Yerel.jpg
Views: 2041
Size:  69.6 KB

Name:  hber3-devami.jpg
Views: 2004
Size:  67.4 KB

Name:  haber4.jpg
Views: 1928
Size:  16.6 KB

Name:  haber5.jpg
Views: 1974
Size:  71.1 KB

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2010, 15:44   #2
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Her şey çok hızlı gelişti ve aniden oldu. Burada hemen haber olarak yazamadım. Ayrıca, agaclar.net'te bu konuyu başlatıp yazıp çizmemiz de bu projenin başlamasında çok etkili oldu. Herkese teşekkürler.

Genelde haberlerde kullanılan ortak metin:

Ergene Havzası'nın temizlenmesi çalışmaları kapsamında Muratlı Kaymakamlığı ve Muratlı Belediyesi’nin bir Japon firmasının Türkiye temsilcisi olan ''Etkin Mikroorganizma (EM) Agriton'' bakteri şirketiyle yaptığı anlaşma sonucu Japon bilim adamlarının geliştirdiği yöntemle üretilen bakteriler Çorlu Deresi'ne bırakıldı…

Muratlı Kaymakamı Yakup Tat, Çorlu Deresi'nin temizlenmesi için daha önce çeşitli üniversitelerle görüşmeler yaptıklarını, araştırmalarında Japon bilim adamlarının bir bakteri geliştirdiğini tespit ettiklerini belirterek bu yönde harekete geçtiklerini söyledi…

Tat, ''Çalışma kapsamında, oksijensiz ortamda yaşayabilen organik ve inorganik bakterileri yiyebilen bu bakteriden yaklaşık 40 ton civarında etkin mikroorganizmanın dereye verilmesi sağlanacak. Bu süreçte derenin canlanması ve doğal dönüşümünün sağlanması mümkün olacak'' diye konuştu…

Hedeflerinin ilk bir ay içinde dereyi pis kokudan arındırmak ve bunda başarılı olunması halinde tüm Ergene'ye sistemi uygulamak olduğunun altını çizen Kaymakam Tat, ''Bir yıllık hedefimiz ise buradaki canlı hayatı tekrar başlatabilmek. Çorlu Deresi'nde olumlu sonuç aldığımızda bu yöntem Ergene havzasının kurtulmasında büyük rol oynayacak'' dedi…

Ergene Havzası'nın temizlenmesi çalışmaları kapsamında Japon bilim adamlarının geliştirdiği yöntemle üretilen bakteriler Çorlu Deresi'ne bırakıldı.

Ergene Havzası'nın temizlenmesi çalışmaları kapsamında, Muratlı Kaymakamlığı ve Belediyesi tarafından bir Japon firmasının Türkiye temsilcisi olan ''Etkin Mikroorganizma (EM) Agriton'' bakteri şirketiyle anlaşma yapıldı.

Temizlik çalışmaları kapsamında Çorlu Deresi'ne Japon bilim adamlarının geliştirdiği yöntemle üretilen bakteriler bırakıldı.

Muratlı Kaymakamı Yakup Tat, yaptığı açıklamada, Çorlu Deresi'nin yıllarca evsel ve kimyasal atıklarla kirletildiğini ifade ederek, derede oksijen kalmadığı için mikroorganizmaların yaşayamadığını söyledi.
Tat, ''Bu derenin en büyük problemi, içerisinde oksijen kalmaması nedeniyle mikroorganizmanın yaşayamamasıdır. Mikroorganizma yaşayamadığı için de doğal dönüşüm sağlanamıyor. Biyolojik arıtmalarda mikroorganizma kullanılır. Mikroorganizmalar oksijenli sularda kullanıldığından Çorlu Deresi'nde geçerli olmuyor'' dedi.

Çorlu Deresi'nin temizlenmesi için daha önce çeşitli üniversitelerle görüşmeler yaptıklarını belirten Tat, araştırmalarında Haber Yayın Tarihi : 27 Sep 2010

Muratlı Kaymakamı Yakup Tat, Çorlu Deresi'nin temizlenmesi için daha önce çeşitli üniversitelerle görüşmeler yaptıklarını, araştırmalarında Japon bilim adamlarının bir bakteri geliştirdiğini tespit ettiklerini belirterek bu yönde harekete geçtiklerini söyledi…

Tat, ''Çalışma kapsamında, oksijensiz ortamda yaşayabilen organik ve inorganik bakterileri yiyebilen bu bakteriden yaklaşık 40 ton civarında etkin mikroorganizmanın dereye verilmesi sağlanacak. Bu süreçte derenin canlanması ve doğal dönüşümünün sağlanması mümkün olacak'' diye konuştu…
Hedeflerinin ilk bir ay içinde dereyi pis kokudan arındırmak ve bunda başarılı olunması halinde tüm Ergene'ye sistemi uygulamak olduğunun altını çizen Kaymakam Tat, ''Bir yıllık hedefimiz ise buradaki canlı hayatı tekrar başlatabilmek. Çorlu Deresi'nde olumlu sonuç aldığımızda bu yöntem Ergene havzasının kurtulmasında büyük rol oynayacak'' dedi…

Ergene Havzası'nın temizlenmesi çalışmaları kapsamında Japon bilim adamlarının geliştirdiği yöntemle üretilen bakteriler Çorlu Deresi'ne bırakıldı.

Ergene Havzası'nın temizlenmesi çalışmaları kapsamında, Muratlı Kaymakamlığı ve Belediyesi tarafından bir Japon firmasının Türkiye temsilcisi olan ''Etkin Mikroorganizma (EM) Agriton'' bakteri şirketiyle anlaşma yapıldı.

Temizlik çalışmaları kapsamında Çorlu Deresi'ne Japon bilim adamlarının geliştirdiği yöntemle üretilen bakteriler bırakıldı.

Muratlı Kaymakamı Yakup Tat, yaptığı açıklamada, Çorlu Deresi'nin yıllarca evsel ve kimyasal atıklarla kirletildiğini ifade ederek, derede oksijen kalmadığı için mikroorganizmaların yaşayamadığını söyledi.
Tat, ''Bu derenin en büyük problemi, içerisinde oksijen kalmaması nedeniyle mikroorganizmanın yaşayamamasıdır. Mikroorganizma yaşayamadığı için de doğal dönüşüm sağlanamıyor. Biyolojik arıtmalarda mikroorganizma kullanılır. Mikroorganizmalar oksijenli sularda kullanıldığından Çorlu Deresi'nde geçerli olmuyor'' dedi.

Çorlu Deresi'nin temizlenmesi için daha önce çeşitli üniversitelerle görüşmeler yaptıklarını belirten Tat, araştırmalarında Japon bilim adamlarının bir bakteri geliştirdiğini tespit ettiklerini kaydetti.

Tat, şöyle konuştu:
''Japon bilim adamlarının yaklaşık 80 bakterinin birleştirildiği bir solüsyon oluşturduğunu ve bu solüsyon ile kendi iç denizlerinden birini temizlediklerini araştırmalarımızla tespit ettik. Biz araştırmalarımız sonucunda Japonya'nın bu yöntemi oksijensiz sularda uyguladığını ve olumlu sonuç aldığını öğrendik. Böylece Türkiye'deki şirketle irtibata geçtik.''

İlk olarak, Çorlu Deresi'nin 5 kilometrelik bir kısmında bu sistemi kullanacaklarını dile getiren Tat, başarılı olması halinde tüm Ergene Havzası'nı bu yöntemle kurtarmayı hedeflediklerini söyledi.

Tat, ''Çalışma kapsamında, oksijensiz ortamda yaşayabilen organik ve inorganik bakterileri yiyebilen bu bakteriden yaklaşık 40 ton civarında etkin mikroorganizmanın dereye verilmesi sağlanacak. Bu süreçte derenin canlanması ve doğal dönüşümünün sağlanması mümkün olacak'' diye konuştu.
Kaymakam Tat, hedeflerinin ilk bir ay içinde dereyi pis kokudan arındırmak ve bunda başarılı olunması halinde tüm Ergene'ye sistemi uygulamak olduğunu kaydetti.

Bundan sonraki hedeflerinin de derenin dibine çökmüş olan çamur birikintisinin çözülerek derenin temizlenmesi ve biraz da olsa eski doğal görünümüne dönmesi olduğunu ifade eden Tat, ''Bir yıllık hedefimiz ise buradaki canlı hayatı tekrar başlatabilmek. Çorlu Deresi'nde olumlu sonuç aldığımızda bu yöntem Ergene havzasının kurtulmasında büyük rol oynayacak'' diye konuştu.

Konuşmalardan sonra Kaymakam Tat, Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe, İlçe Emniyet Müdürü Hasan Avcı, Milli Eğitim Müdürü Ahmet Topçu ve ilköğretim öğrencilerinden oluşan grup, bakterileri dereye attı.
Öte yandan, Muratlı İtfaiyesi aracının su deposuna da ilaç konularak Çorlu Deresi'ne akıtıldı.AA

http://www.gorunumgazetesi.com.tr/de...on-bakter.html

Düzenleyen Dogasever : 09-10-2010 saat 16:15
Eski 09-10-2010, 16:14   #3
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Facebook

Facebook'ta bir grup oluşturdum. Herkesi sayfamı okumaya ve ErgenEM gurbuna üye olmaya davet ediyorum.

http://www.facebook.com/#!/pages/Erg...53736581333593

Grup:

http://www.facebook.com/#!/group.php...56610801028727

Lütfen linkleri tanıdık eş ve dostlarımıza yayalım

Eski 09-10-2010, 16:28   #4
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Uygulama Ergene Nehrinin Muratlı kolu üzerinde yapıldı ve dozajlama halen 4 istasyon noktasından devam ediyor. Her bir istasyon noktasında gelen suyu bir süreliğine tutup karışım için turbülans sağlayacak setler oluşturuldu. Bu setlerde kanaviçe bezlerinden çuvallar kullanılarak her bir çuvalın içine Bukaşi blokları (Bukaşi toplarıyla aynı malzeme blok halinde) konuldu.

Bugun ilk güzel haberler Muratlıdan gelmeye başladı. Kokuda önemli derecede bir azalma olduğu söyleniyor. En azından artık Muratlı sakinleri sıcaktan bunaldıklarında pencerelerini açabiliyorlar. Muratlı'dan kimse burayı okursa, lütfen gelişmeleri bize buraya yazarak belirtsin.

Ayrıca Kaymakamlık geceleri nehir boyunda devriye başlattı. Gece gizlice deşarj yapılmasını engellemeye çalışıyorlar. (Tekrar Kaymakam Bey'e teşekkürler!) (Yine de geceleri su seviyesi yükseliyor. Bu muhtemelen daha yukarlardan yapılan boşaltmalar sonucu olabilir).

Yarın bazı sivil toplum kuruluşları ve bazı akademisyenler, haberi duymuşlar, Muratlı'ya gelerek bir gösteri yapacaklarmış. Benim de şimdi haberim oldu. Agaclar.net'ten o bölgede olup da katılmak isteyenlere duyurulur. Gösterinin ana amacı, eğer Muratlı'da koku bu kadar kısa sürede böyle azalıyorsa, tüm Ergene'ye uygulamaya başlayalım olacak. Duyurulur.

Düzenleyen Dogasever : 13-10-2010 saat 17:12 Neden: ekleme
Eski 10-10-2010, 07:56   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Sevgili Doğasever,

Muratlı deresi üzerinde yapılacak olan deneme birebir telefonlada görüştüğümüz gibi mevcut kirletme işlemi devam ederken yapılacak. Tüm çorlu sanayisinin kirletme işlemleri sürerken sayın Kaymakam kirletici tesislerin kirletmelerini engelememişken kendi ifadesine göre amacı MURATLI DERESİNİN KOKULARINI GİDERME maksadıyla böyle bir çalışma başlatıyor.

Proje ile ilgili hedef nedir ? Sadece kokuyu gidermek mi ? Eğer sadece kokuyu gidermekse, mevcut durumla ilgili elde ne veriler var proje sonunda ne bekleniyor bilmek istiyorum.

Kokuyu giderme projesi ne zaman uygulanacak ?

Sayın kaymakam ve belediye başkanı bu konuda hiçbir şey bilmiyorlar.

Bu proje kirlenme devam ederken ne kadar başarılı olabilir ?

Kaymakam ve belediye başkanından alamadığım ccevapları Naturem ya da senden alabilirmi yim ?

Sevgiyle kalın

ensar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2010, 11:02   #6
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Amacımız, nehri iyileştirirken kesinlikle atıksuların Ergeneye atılmasını da önlemektir. Aksi takdirde hiçbir anlamı yok. SAdece kokuyu yok ederiz. Tam temizlik sağlanması isteniyorsa, kirlenme durdurulmalıdır. Bu amaçla, Geceleri Ergene Nehri kenarında devriyeler de gezmeye başladı. Atiksu attığı tespit edilecek firmalar hakkında en ağır cezanın verileceğini düşünüyorum. Bunun da buradan takipçisi olacağım.

SAyın Ensar bugün Muratlıya mitinge giderseniz, sanırım daha iyi bilgi alma şansınız da olabilir. Veya uygulama yapılan bölümü siz bizzat görebilirsiniz. Saygılar.

Düzenleyen Dogasever : 13-10-2010 saat 17:14 Neden: ek
Eski 10-10-2010, 20:49   #7
Ağaç Dostu

Sevgili Doğasever,

İnsallah ben haksız çıkarım ama seneye Mayıs AYINDAN SONRA O DERE KOKARSA Muratlı Belediyesine verdiğim tüm çevre vergilerinin ve diğer ödediklerimin takipçisiyim.

Bana şimdi tesbit edilmiş kirlilik değerlerini verebilirmisiniz lütfen. Ne kadarlık bir uygulama ile ile hangi değerlere ulaşmayı düşünüyorsunuz.

Benim hemen dere kenarında bir tarlam mevcut. Ne zaman netice almayabaşlıyabiliriz. Şu anda dere suyunun sıcaklığı ne ve bu sıcaklım EM için yeterlimi ?

Sevgiyle kalın.

Eski 10-10-2010, 22:24   #8
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sadece seneye değil, bundan sonra derenin artık bir daha kokmaması için biz elimizden geleni yapacağız. Tabii yetkililerin de gerekli önlemleri almaları ve bize bu olanağı tanımaları gerekiyor. Şu anda yapılmakta olan uygulama deneme mahiyetinde. Önemli düzeyde kokuda düşüş var.
Dere donmadığı sürece yaptığımız uygulama işe yarar. Su sıcaklığı 5-6 derece C üzerinde olursa, EM daha etkili olur. Sıcaklıklar şu anda bunun çok üzerinde seyretmekte. O yğzden sıcaklık açısından herhangi bir sorun yok.

Bir sene sonra tarlanızı ekebilirsiniz. Ama tarlanızda EM kullanmak koşuluyla...
Selamlar

Düzenleyen Dogasever : 13-10-2010 saat 17:15 Neden: ek
Eski 10-10-2010, 23:08   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Haydı hayırlısı.
Bu denemede EM in mutlaka başarılı olması gerekir.
Aksi halde benzer uygulama talepleri olmayacaktır.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2010, 23:22   #10
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sn Denizakvaryumu
Öncelikli amacımız kötü kokuyu kesmek. Şu anda kokuda büyük bir iyileşme olduğu söyleniyor. Geceleri debi yükseldiğine göre, birileri gece gizlice boşaltım yapıyor demektir. Buna rağmen iyileşme olduğu söyleniyor. Artık geceleri pencereleri açabiliyorlarmış. Ben orada olmadığım için dolaylı olarak size anlatıyorum. Selamlar.

O koku o kadar berbat bir koku ki alışmak mümkün değil. Benim babamların evi Alpullu'da ERgeneden 2 km uzakta ama yine de camları açamıyorduk! Dayanılmaz derecede kötü bir koku. Anlatmakla olmaz koklamanız lazım.

Düzenleyen Dogasever : 13-10-2010 saat 17:16 Neden: ek
Eski 11-10-2010, 00:06   #11
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever Mesajı Göster
Sadece seneye değil, bundan sonra derenin artık bir daha kokmaması için biz elimizden geleni yapacağız. Tabii yetkililerin de gerekli önlemleri almaları ve bize bu olanağı tanımaları gerekiyor.
Sevgili doğasever ben sadece dere suyundan alınan örneklerin değerlerini istedim.

Koku bu günden sonra sanırım biraz daha azalır, havalar soğudukça da mutlaka kaybolacaktır SADECE MURATLI DERESİNDE DEĞİL ERGENEDE DE (her sene olduğu gibi ) . Hatta ben şimdiden garanti ediyorum KURBAN bayramında ki tatil sonunda sadece Muratlı deresi değil, Ergene bile (UYGULAMA YAPILMAYAN ANA NEHİR ) sadece kokusuz ya da daha az kokulu değil çok daha temiz akacaktır. Nedeni de fabrikaların çalışmamalarından dolayı kirlenmenin azalmasından olacaktır.

Kanamayı durdurmadan nasıl hastayı tedavi edemezseniz, kirlenme durdurulmadan da Muratlı deresini temizliyemezsiniz.

Kirlenme durdurulmadan bu işe başlamanın mantığını anlamış değilim.

Sonuçta siz haklısınız, arz ve talep dengesi.

Sevgiyle kalın

Eski 11-10-2010, 09:38   #12
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sevgili Ensar

EM'yi atıksu artıma tesislerinde de kullanıyoruz. Tüm kirlilik parametrelerini indirdiği gibi, kötü kokuyu da yok ediyor. Size acilen gelin bu kokuyu kesin derlerse ne yaparsınız? Önünüzde iki şık vardır.

Derede kirliliğin aynen devam etmesi ve binlerce kişinin o dayanılmaz kokuyu duymaya devam etmeleri ya da

Kokuyu azaltıp insanları o kokudan kurtarmak ve dereye bakterileri aşılamak.

Biz ikincisini tercih ettik. Ayrıca, yukarda bahsettiğiniz vergileriniz için endişe etmenize de gerek yok. Çünkü bu işi bizim gibi yol masraflarına kimse yapmaz. Bu arada sizin söylediğiniz gibi, zaten hava soğuyunca/fabrikalar tatile girince koku gidecekti veya "yok arkadaş ben su analizine bakarım" diyenler mutlaka olacaktır. O yüzden bu analizlere de arkadaşlar baktırıyorlar. Yapılacak olan analizler, derenin uygulama yapılmayan yukarki bölümleri ile uygulamadan sonraki aşağı bölümleri karşılaştırılarak yapılacağından aradaki farka bakılacaktır. Yani zaten iyileşecekti argümanı burada geçerli değil. İyileştiyse yukarki bölüm de iyileşti. Ama biz karşılaştırma yapacağız... Bilginize...

selamlar

Düzenleyen Dogasever : 11-10-2010 saat 10:30
Eski 11-10-2010, 12:30   #13
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-05-2010
Ergene nehri hala var mı?

İki sene önce Ergene'nin kaynaklarının bulunduğu Çakıllı ve Kömürköy'e gittim. Her iki kaynak da kurumuş hiç su çıkmıyordu. Sadece Çakıllı'da suyun damla damla aktığı bir çeşme vardı. Ormanın içinde oğlak yiyip rakı içerken, köylülerin anlattığı çağlayanın su sesi yerine ağaç yapraklarında rüzgarın oluşturduğu ses vardı.

Sanırım bugün Ergene nehri dediğimiz derecik, sanayi kuruluşlarının artezyenle çıkarıp kirlettikten sonra Ergene yatağına pompaladıkları kirletilmiş su ve köylerle, Çorlunun kanalizasyon suyu.

Bunu temizlemek yerine nehir yatağına pis su atımı engellenerek Marmara'nın kirlenmesine katkısı olan bu akıntı durdurulsa, devletin temizlemeye ayırdığı para boşuna harcanmamış olur.

meymun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2010, 13:09   #14
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
İŞTE GERÇEK ERGENE BU...
Bu fotoğraf Balaban Köy-Uzunköprü/ Yenicegörüce-Meriç Arasındaki köprüden ilkbaharda çekildi.

Name:  036.jpg
Views: 2341
Size:  31.2 KB

Fakat haziran başından kasım sonlarına kadar yatağına çekilip (30-40 m. genişliğinde) zehir saçan Ergene olarak yoluna devam ediyor.

Düzenleyen Cumhur Tonba : 11-10-2010 saat 14:47
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2010, 14:18   #15
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Istrancalardan dogan benim de içinde çocuk iken yüzdüğü adına Ergene denen bir nehir var. Bu nehrin belirli bir yatağı var. Zaman zaman taştığını da biliyoruz ancak böyle bir nehir var ve binlerce sanayi tesisi bu nehrin sularını kirletiyor. Onbinlerce insan bu nehrin kötü kokusunu çekiyor.

Trakyada olmayanlar bilmezler. Sadece derenin kıyısının kötü koktuğu ama 100 metre uzaklaşınca kokunun bittiğini sanabilirler. Ama durum böyle değil maalesef. 5 km öteden dahi koku duyuluyor ve insanı son derece rahatsız ediyor. Ben yazın 2 km uzakğında uyku uyuyamıyordum. O derece.

Bugün aldığım rapora göre, Muratlıda koku tamamen bitmiş ve insanlar çok mutlu. Pencereler açık. Nehırde kurbagalar ve kaplumbagalar yuzuyor! İnsanlar rahatçe nefes alabiliyorlar. Bazı kişilerle röportajlar yapılıyor buradan da röporlajları yayınlarım.

Muratlı kolunun ve su bu kola gelmeden önce ayrılıp Yenice bölgesinden Marmaraya karışan diğer bir kolun resimleri aşağıda. Bizim yaptığımız uygulamadan çıkan su Çorlu koluyla birleşip Meriç'e doğru gidiyor.

Name:  muratlı-marmara.jpg
Views: 2183
Size:  10.9 KB

Name:  muratli-dere.jpg
Views: 2992
Size:  59.6 KB

gulcingiller beğendi.

Düzenleyen Dogasever : 11-10-2010 saat 17:15 Neden: Ekleme
Eski 11-10-2010, 14:49   #16
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

10.10.10. tarihinde İstanbul.

Name:  68941_447572633663_688358663_5208198_2426299_n.jpg
Views: 1912
Size:  63.9 KB

gulcingiller beğendi.
Eski 11-10-2010, 15:13   #17
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Resim için teşekkürler Sn Cumhur
Dün Muratlı'da da, çeşitli STK'lar ve Bilim Adamlarının ve yerel yöneticilerin katıldığı yaklaşık 250 kişilik bie konferans vardı. Gazeteler ve TV'ler çekimler yapmışlar. Resimleri elime geçince yayınlarım. Sanırım NTV Yeşilde de yayınlanacakmış. Konferansa katılanlar ERgeneye Bukaşi topu da atmışlar.

gulcingiller beğendi.
Eski 11-10-2010, 15:23   #18
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-05-2010
Bu olaya çok sevindim. Paris'te musluklardan akan suların yarısı kanalizasyondan arıttıkları su. Fazlası ise caddelerin kenarlarından temizlik amacıyla akıtılıyor. Musluk suyunu %50 şer artezyen ve arıtma suyu olmak üzere ayarlıyorlar.

Muratlı ve Tekirdağ belediyelerinin de Ergene'yi şehir şebekesine bağlamalarını destekleyelim.

Saygılarımla
Tarzan'ın çitası

gulcingiller beğendi.
meymun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2010, 15:27   #19
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Sayın Meymun.
Bizi erken yolcu etmeye niyetiniz var herhalde. Şaka bir yana keşke böyle bir olay gerçekleşse.

Eski 11-10-2010, 16:59   #20
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Thames nehrinde de su Londra'ya gelene kadar 5 böbrekten geçiyormuş. Ben de Meymun'un düşüncesini destekliyorum. O zaman herkes daha dikkatli olurdu. İlk önce fabrika sahiplerinin içmesi şartıyla....

gulcingiller beğendi.
Eski 11-10-2010, 19:11   #21
Ağaç Dostu

Alıntı:
. Onbinlerce insan bu nehrin kötü kokusunu çekiyor. Trakyada olmayanlar bilmezler. Sadece derenin kıyısının kötü koktuğu ama 100 metre uzaklaşınca kokunun bittiğini sanabilirler. Ama durum böyle dğeil maalesef.Bugün aldığım rapora göre, Muratlıda koku tamamen bitmiş ve insanlar çok mutlu. Pencereler açık. Nehırde kurbagalar ve kaplumbagalar yuzuyor! İnsanlar rahatçe nefes alabiliyorlar.
Eklenti 174544

Eklenti 174545
Sayın Doğasever,

Muratlı deresinde bu gün ne bir kurbağ nede kaplumbağ bulabilirsiniz isterseniz her hangi bir dereden 10 adet kurbağ vede bir kaç kaplumbağ getirip muratlı deresine salalım bakalım kaç dakika yaşayacaklar.

Size Ankara dan rapor gönderiyorlarsa mutlaka farklı bildiriliyordur ama yazık.

Sayın CUMHUR TOMBA inanıyorum ki bu yazımı da okuyordur. Kendisini ya da merak eden herkesi Muratlıya davet ediyorum benim ya da arkadaslarımın göremedikleri kurbağa ve kaplumbağları görebilecekler mi ?

Sayın Doğasever,

Yol parası fiyatına yaptığınız projenin finansman boyutunu açıklar mısınız ? Bu rakkam nereden nereye gidişin ücreti.

Yoksa alınan çeklerin tarih vede miktarlarını size ORTAKLARINIZ BİLDİRMEDİ Mİ ?

Eğer bunlarda bildirilmedi ise sanırım yollarınız farklı ?

Siz açıklamaz sanız ben yol ücretini açıklarım.

Bu yazımı okuyan tüm forum katılanlarını hafta sonu Muratlıya bekliyorum. Benim göremediğim, sayın doğaseverin yukarıda belirttiği mutlu kurbağa ve kaplumbağlarını belki sizler gösterebilirsiniz.

Sevgiyle kalın,

Eski 11-10-2010, 20:08   #22
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ensar Mesajı Göster
Sayın Doğasever,

Muratlı deresinde bu gün ne bir kurbağ nede kaplumbağ bulabilirsiniz isterseniz her hangi bir dereden 10 adet kurbağ vede bir kaç kaplumbağ getirip muratlı deresine salalım bakalım kaç dakika yaşayacaklar.

Size Ankara dan rapor gönderiyorlarsa mutlaka farklı bildiriliyordur ama yazık.

Sayın CUMHUR TOMBA inanıyorum ki bu yazımı da okuyordur. Kendisini ya da merak eden herkesi Muratlıya davet ediyorum benim ya da arkadaslarımın göremedikleri kurbağa ve kaplumbağları görebilecekler mi ?

Sayın Doğasever,

Yol parası fiyatına yaptığınız projenin finansman boyutunu açıklar mısınız ? Bu rakkam nereden nereye gidişin ücreti.

Yoksa alınan çeklerin tarih vede miktarlarını size ORTAKLARINIZ BİLDİRMEDİ Mİ ?

Eğer bunlarda bildirilmedi ise sanırım yollarınız farklı ?

Siz açıklamaz sanız ben yol ücretini açıklarım.

Bu yazımı okuyan tüm forum katılanlarını hafta sonu Muratlıya bekliyorum. Benim göremediğim, sayın doğaseverin yukarıda belirttiği mutlu kurbağa ve kaplumbağlarını belki sizler gösterebilirsiniz.

Sevgiyle kalın,
Sn Ensar

"Siz açıklamaz sanız ben yol ücretini açıklarım" dediginiz zaman açıklamanız lazım!

Eski 11-10-2010, 21:54   #23
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sevgili Ensar

EM'yi atıksu artıma tesislerinde de kullanıyoruz. Tüm kirlilik parametrelerini indirdiği gibi, kötü kokuyu da yok ediyor. Size acilen gelin bu kokuyu kesin derlerse ne yaparsınız? Önünüzde iki şık vardır.

Derede kirliliğin aynen devam etmesi ve binlerce kişinin o dayanılmaz kokuyu duymaya devam etmeleri ya da

Kokuyu azaltıp insanları o kokudan kurtarmak ve dereye bakterileri aşılamak.

Biz ikincisini tercih ettik. Ayrıca, yukarda bahsettiğiniz vergileriniz için endişe etmenize de gerek yok. Çünkü bu işi bizim gibi yol masraflarına kimse yapmaz. selamlar
Sevgili Doğasever,

Şu yazınızdaki yol masraflarının tutarı ne kadar açıklarmısınız ?

Sevgiyle kalın

Eski 11-10-2010, 21:58   #24
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sevgili Ensar,

Ben açıklamıyorum. Lütfen siz açıklayın.

Sevgiler

Eski 11-10-2010, 22:25   #25
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Alıntı:
Thames nehrinde de su Londra'ya gelene kadar 5 böbrekten geçiyormuş. Ben de Meymun'un düşüncesini destekliyorum. O zaman herkes daha dikkatli olurdu. İlk önce fabrika sahiplerinin içmesi şartıyla....
Her zaman dile getirdiğim bir husus vardır. Bizim burada (Fotoğraf Çekilen yer) 15-20 çadır kurulup, <Fabrika sahiplerine, nehri atıklarına bırakanlara 10 günlük mecburi kamp yaptırmalı. Zaten bir gün bile duramazlar ya...

gulcingiller beğendi.
Eski 11-10-2010, 22:31   #26
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Alıntı:
Sevgili Ensar Bey,
Muratlı'da durum nedir bilemiyorum. Fakat ben sizinde bildiğiniz gibi Uzunköprü'de (Balaban köy) kalıyorum. Yani Ergene'nin son bölümü sayılbilir. Biraz aşağımızda Meriç Nehri ile birleşiyor. Buralarda bırakın Kaplumbağa ve kurbağayı içinde bir tek canlı bulamazsınız. Sadece Lağım ve kimyasal sıvı akıyor diyebilirim.

gulcingiller beğendi.
Eski 12-10-2010, 06:29   #27
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sevgili Ensar,

Ben açıklamıyorum. Lütfen siz açıklayın.

Sevgiler
Sayın Doğasever,

Yol parası dediniz diye sizden bekliyorum.

Yol parası nereden nereye, kaç kişinin yol parası ? Bunları cevaplayın hiç değilse.

Sevgiyle kalın

Eski 12-10-2010, 06:48   #28
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cumhur Tonba Mesajı Göster
(Sayın CUMHUR TOMBA inanıyorum ki bu yazımı da okuyordur. Kendisini ya da merak eden herkesi Muratlıya davet ediyorum benim ya da arkadaslarımın göremedikleri kurbağa ve kaplumbağları görebilecekler mi ?)

Sevgili Ensar Bey,
Muratlı'da durum nedir bilemiyorum. Fakat ben sizinde bildiğiniz gibi Uzunköprü'de (Balaban köy) kalıyorum. Yani Ergene'nin son bölümü sayılbilir. Biraz aşağımızda Meriç Nehri ile birleşiyor. Buralarda bırakın Kaplumbağa ve kurbağayı içinde bir tek canlı bulamazsınız. Sadece Lağım ve kimyasal sıvı akıyor diyebilirim.
Sevgili Cumhur,

Çok şansızsınız, hemen köyünüzün Muhtarını vede İhtiyar heyyetini Muratlıya getirin. Yapılan uygulamayı görün. Bu gün ya da yarın fotoğrafları yayınlanacak olan kurbağları , kaplumbağları ve de mutlu Muratlı insanlarını gözlemleyin.

Sonrada aranızda yol parası toplayıp Ergene yi bizde temizletiyoruz diye boy boy fotoğraf çektirip kirletilmesinde bir sakınca olmadığını iddia edenlere bir şekilde karşı çıkın.

Karşı mı ? Destek mi ? Kirletme devam edebilir, önemli olan kirlenmenin temizlenmesi !!!!! Di mi ?

Ben anlayamadım dostum. Lütfen bana yardımcı ol.

Sevgiyle kalın

Eski 12-10-2010, 09:39   #29
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Ensar
Sana hiçbir şey açıklamak zorunda değilim. Madem ilçenin sorunlarıyla bu kadar ilgilisin, lütfen git bir vatandaş olarak Belediye'nden öğren ve gel burada açıkla. Kimse kirletilmesinde sakınca yok demedi! Bunu uyduran sensin. Açıkça provakasyon yapıyorsun. Diğer yazdıklarına şu anda yanıt vermemem kabul ettiğim anlamına gelmiyor. Sadece susuyorum çünkü ben elinde kanıt olmadan konuşmayı sevmeyen bir insanım. Kendi kendine geliştirdiğin argümanların hepsine yanıt gelecek. Yukardaki mesajda kurbağalar ve kaplumbağa konusunda dün akşama göre ağız değiştirdiğini görüyorum. Ne oldu? "Acaba" demeye mi başladın yoksa?

Amacımızın Ergenenin kirletilmesinin önüne geçmek olduğunu defalarca söyledim. Sayın Kaymakam 24 saat devriye gezdiriyor dedim. Ayrıca, daha sonra söyleyeceğim bir şey daha vardı ama bekleyemeyeceğim.

Sizin beğenmediğiniz kaymakam, gece saat 4'te o bölgenin en büyük kirleticisi olan bir organize sanayiye her şeyi göze alarak tek başına gizlice girerek atıksu arıtma tesisinin baypas edildiğini videoya çekti ve şu anda yetkililer para ve hapis cezasıyla karşı karşıya. Ülkemizdeki tüm idari yöneticiler böyle olsa, kirli dere, göl kalmaz!

Peki Sayın Ensar, bu konuda siz ne yaptınız? Hangi fabrikayı ne zaman ihbar ettiniz. Açıklayın. Siz de bu toplumun bir üyesisiniz. Çevreye karşı duyarlı bir insansınız. Ama ne yaptınız? Muratlı'da son 3 hafta içinde iki defa etkinlik düzenlendi. Bu etkinliklerden benim de buradan duyurusunu yaptığım 10.10.10 tarihindeki etkinlikte 250 çevre gönüllüsü ve akademisyenler (burada ismini vermek istemiyorum sana özelden ismini atmıştım) bir konferans verdiler. Bu konferansta yapılan işin doğru olduğu, kokunun kesildiği ve bu uygulamanın tüm Ergeneye yaygınlaştırılması gerektiğini belirttiler.

Siz burnunuzun dibindeki bu etkinliklerden hangisine katıldınız ve kimlerle konuştunuz ve bu koferansa katılıp neden "hayır olmaz arkadaşlar bu dereye önce atıksuların deşarjı dururulmadan bakteri konulmaz. Yazık olur bakterılere" demediniz. Sizi tutan kimse yoktu. Buradan yazı yazmak kolay. Sizin yaptığınızı herkes yapabilir ve herkes düşünebilir.

Tamam vergilerimiz boşa gitmesin, tamam ERgene'ye atıksu deşarjına son verilsin. Bunlara kimsenin itirazı yok. İdeal olanı budur zaten, bunu biz de biliyoruz ve biz de bunun için uğraş veriyoruz. Ama neden hala son verilemiyor? Herkes o sayın kaymakam gibi olmadığı için!

Şimdi soruyorum, atıkları kesemiyoruz diye, EM uygulamayalım mı? Bu bir deneme çalışmasıydı zaten, bir kaç hafta içinde sona erecek. Önümüzde yağmurların başlayacağını, havaların soğuyacağını biz de biliyoruz. Bu kadar şiddetle karşı çıkmanızın ve yapılan işe "tüü kaka" demenizin ve mesajlarınızda bu işin altında bir iş varmış izlenimi yaratacak şekilde işin mali portresini kinayeli biçimde sormanızın nedenini anlayabilmiş değilim.

Eğer işin maliyeti konusunda bir şey biliyorsanız, hiç çekinmeden buradan açıklamanız gerekirdi. Açıklamayacaksanız, hiç konuşmamanız gerekirdi. Kötü bir koku varsa, açıklayın lütfen. Açıklamazsanız, siz ithamcı konuma düşersiniz. Çamur at izi kalsın mantığıyla hareket edilmez. Kınıyorum.

Sayın Cumhur'ların köyde yol parasını toplamalarına da gerek yok. İş makinelerini bulsunlar yeter. Önümüzdeki baharda onlarda da uygulama yaparız. Zaten göreceksin. Hiç sorun değil. Lütfen geriye dön ve yazdığın mesajları bir oku. Beğeniyorsan mesele yok.

Son olarak bu mesajda sana bir tek şey söyleyeceğim: Ben Ergenenin o dayanılmaz kokusunu biliyorum. O kokuyu EM'nin yok edeceğini de biliyorum. Bunu sen de biliyorsun. Peki atıksuyun arkası kesilmiyor diye insanlar bu kokuyu çekmeye devam mı etsinler?

Ben, Muratlı halkı, tüm idareciler, Muratlıya gelip konferansa katılanlar, İTU'den Profesorler ve şu anda hatırlayamadığım pek çok kişi diyor ki "koku kesildi". Sen diyorsun ki hayır kesilmedi. Kusura bakma bir kişiye mi inananacağız yoksa bin kişiye mi? Ve o bir kişi gelip bir kez bile bize etkinliklerimize katılmadıysa... Bilmediği şeyleri biliyormuş gibi yapıyorsa... Sağlık olsun Ensar...

Sevgiler

Düzenleyen Dogasever : 12-10-2010 saat 11:06 Neden: ekleme
Eski 12-10-2010, 11:43   #30
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Ensar Bey,
Neler oluyor ben de anlamış değilim. Sayın Doğasever ve siz arasında tarafmış gibi bir duruma düştüm. Benim için önemli olan Ergene Nehri için yapılacak olan çalışmalardır. O veya bu. Sedre gerisinde neler oluyor bilemeyiz. Bilgisi olanlar varsa açıklasınlar ki bizde öğrenelim.

Gelelim Ergene gerçeğine.
Tabii ki sadece kendi düşüncelerim. Görünen köy kılavuz istemez. Bu iş sanıldığı kadar kolay değil. Binlerce fabrika, yüzlerce yerleşim bölgesinin açık kanalizasyonu durumundaki Ergene hayat bulabilir mi? Tabii ki bulabilir. Fakat çok şeyi göze almak gerekir.

İlk olarak Devlet kararlı bir şekilde üzerine giderse. Var olan kanunları işletmesi gerekir. İlk olarak tüm sanayi tesislerinin arıtmalarının çalıştırması, yok olanların ise bir an önce sisteme dahil edilmesi. Ergene üzerine olan yerleşim birimlerinin alt yapılarının tamamlanması ve atıklarının arıtılması. Görüldüğü gibi çocuk oyuncağı olan bir iş değil. Aşağı tükürseniz sakal, yukarı tükürseniz bıyık.

Belediye başkanımız şunu söylemişti bir sohbet esnasında. ''Ben Ergene için girişimde bulunacağım zaman bana sorarlar. Siz kanalizasyon sistemini arıtmada geçiriyor musunuz?'' Çuvaldızı başkasına batırmadan önce, iğneyi kendimize batırmalıyız.
Bilmem anlatabildim mi ya da düşüncelerimi ifade edebildim mi?

Saygılarla.

gulcingiller beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024