agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Beğeni Düzeni290Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-11-2016, 13:45   #31
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
un ve şekeri bırakınca ilkin kilo verdim fakat şimdi veremiyorum. aynı kiloya takılıp kaldım. zayıflayamasamda en azından sağlığım yerinde.

çiğdem42 beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2016, 13:46   #32
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
ekmek yerine fermente edilmiş baklagilleri tüketin.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2016, 16:03   #33
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
"Zamanı geldiğinde zararlı şeyleri yiyen de ölüyor yemeyen de ölüyor" diye düşünmeyin. Kaliteli bir şekilde yaşamak/yaşlanmak varken neden yaşlılığınızı şeker, tansiyon, kalp vb. hastalıklarıyla geçiresiniz ki?

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2016, 16:59   #34
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
un ve şekeri bırakınca ilkin kilo verdim fakat şimdi veremiyorum. aynı kiloya takılıp kaldım. zayıflayamasamda en azından sağlığım yerinde.
% 10 kiloyu vermesi zor olmuyor, ondan sonra ek önlemler gerekli. Daha sıkı diyet, daha az yemek ve mutlaka düzenli egzersiz.

Vegy ve çiğdem42 beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2016, 17:34   #35
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakagun Mesajı Göster
"Zamanı geldiğinde zararlı şeyleri yiyen de ölüyor yemeyen de ölüyor" diye düşünmeyin. Kaliteli bir şekilde yaşamak/yaşlanmak varken neden yaşlılığınızı şeker, tansiyon, kalp vb. hastalıklarıyla geçiresiniz ki?
Haklısınız.

Ölümlerin çoğu kalp damar hastalıkları yüzünden olur. Vücudumuzki damarları bahçe hortumuna benzetirim ben. Hortumu işiniz bittiğinde güzelce toplar serin kuru karanlık bir yere kor, bahçeyi sularken ucunu sıkıştırmazsanız ömrü daha uzun olur. Tansiyon suyun hortuma yaptığı basınç gibi kanın damarlara yaptığı basıncı gösterir. Ne kadar düşük olursa (rahatsızlık verecek şekilde düşüklüğü hariç) bir insanın kalp damar hastalıklarından ölme riski o kadar düşük olur. Bahçede kendi haline bırakılan hortuma güneşin yaptığı olumsuz etkiyi de şeker hastalığının damarlara, sinirlere yaptığı etkiye benzetebiliriz. Tansiyon ve şeker damar - sinirleri bozarak özellikle göz, böbrek, kalp, beyin gibi hayati ve ince damarlı organlarda geri dönüşümsüz hasarlara sebep olabilir. Tabi bahçedeki hortumun cinside önemli. Ne kadar dikkat ederseniz edin hortumunuz birinci kalite malzemeden yapılmamış, çıkma kalitesiz plastikten merdiven altında imal edilmiş ise ömrü diğerlerine göre oldukça az olacaktır. Bunu insanoğluna uyarlarsak işin içine 'kalıtım' giriyor. Anne babası dedeleri 90-100 yaşında ölmüş birinin 30 yaşında kalp krizinden ölme riski oldukça düşüktür.

Sonuçta önemli olan şuna inanarak yaşamak ve davranmaktır; insan vücuduna yapılan hiç bir yatırım boşa değildir.

Eski 25-11-2016, 17:39   #36
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Al bakalım az önce NTV de söyledi; sentetik tatlandırıcılar zayıflamayı engelliyormuş.

Eski 25-11-2016, 20:15   #37
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Şeker hastalığı yüzünden annemin damarları incelmiş. Tehlikeli olduğundan kalp ameliyatı yapamadılar, 70 yaşında vefat etti. Son 10 yılını hastaneye gidip gelerek geçirdi.
Babam da kalp ve tansiyon hastalığı yüzünden vefat etti.

Her ne kadar kalıtsal olsa da yiyeceklerime dikkat ederek bazı hastalıklardan uzak durabileceğimi düşünüyorum. Sağlıklı beslenmek için yaşlanmayı beklemeyin. Kaliteli yaşayın. Farkı göreceksiniz.

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2016, 23:28   #38
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakagun Mesajı Göster
Şeker hastalığı yüzünden annemin damarları incelmiş. Tehlikeli olduğundan kalp ameliyatı yapamadılar, 70 yaşında vefat etti. Son 10 yılını hastaneye gidip gelerek geçirdi.
Babam da kalp ve tansiyon hastalığı yüzünden vefat etti.

Her ne kadar kalıtsal olsa da yiyeceklerime dikkat ederek bazı hastalıklardan uzak durabileceğimi düşünüyorum. Sağlıklı beslenmek için yaşlanmayı beklemeyin. Kaliteli yaşayın. Farkı göreceksiniz.
Uzak duramasanız dahi etkilerini azaltabilirsiniz. Tansiyon var yapılan düzenli spor, alınmayan kilolar ile tek ilaçla kontrol altına alınabiliyor. Ama tersini düşünün, kilo olmuş 150, hiç bir fiziki aktivite yok, sürekli karbonhidrat tüketimi vs. vs. İlk örnekte tek çeşit ilaçla düzelen tansiyonu ikinci örnekte belki dört çeşit ilaçla zor kontrol altına alacaksınız ve her geçen süre aleyhinize işleyecek. İlave her ilacın yan etkilerini gözardı etmemek lazım.

Kalıtım, cinsiyet, kilo, boy, çevre ve yaşam şartları, alışkanlıklar (sigara, alkol vb.), egzersiz, beslenme alışkanlıkları vs. vs. insan yaşamındaki risk oranlarını belirler. Elimizden geldiğince bu riskleri azaltmalıyız ki pek çoğu elimizde. Ayrıca günümüzün şartlarını teknik açıdan değil 40-50, 20 sene öncesiyle dahi kıyaslayamayız. Diğer illeri bilmiyorum (muhtemelen aile hekimliği ile oralarda da uygulama aynıdır) ama İzmir de 20 yıl önce hastanelerde zor yapılabilen pek çok önemli tahlil en uç aile sağlığı merkezlerinde dahi merkeze gönderilerek ücretsiz yapılabiliyor. Kalp krizi geçiren adam İzmir in en uç ilçesinden helikopterle eskiye göre çok kısa sürede merkeze ulaştırılabiliyor. Evlerde şeker ölçüm cihazları, tansiyon ölçüm cihazları eksik değil. Yani istenirse erken teşhise erişim kolay artık. Dolayısıyla Allah rahmet eylesin, anne babanızın yaşam sürelerine epey bir zaman daha ekleyebilirsiniz.

kamil35, Vegy ve çiğdem42 beğendi.
Eski 25-11-2016, 23:56   #39
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
...

Yazın bahçe işleri hafiften diyet derken yaz sonu ben tartıda 94 ü gördüm ancak şu anlar 98-99 lardayım.
...
Benim kafam karıştı biraz

TCM beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2016, 23:58   #40
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
Bu niye? Yani kilo bakımından soruyorum.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2016, 10:02   #41
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Benim kafam karıştı biraz
Alıntı:
...Ancak iki haftadır yaylaya giderken içinden geçtiğimiz köyde ev ekmeği yapıp sattıklarını gördük, hafta sonları ince ince götürüyoruz kahvaltıda ailecek. Bu tip arızalar gelişmeleri durduruyor tabi.
Alıntı:
...Yaz sonunda da devam edecektim olaya da tazesiydi, kurusuydu, turşusuydu acı biberler beni mahvetti Yemeğin yanında bir iki dilim ince de olsa ekmek istiyor insan.
Karışıklık düzelmiştir umarım.

Alışkanlıkları değiştirmek için kafaya koymak, bunları uygulamak ve etraftan destek görmek lazım. Haftasonları kahvaltı sofrasında hanım gevrek, kız açma, oğlan da çıtır çıtır boyoz yerken ve size gülücükler eşliğinde bakarken tabağın içindeki çökelek en tazesinden, zeytinyağı en soğuk sıkmasından domates te bahçedeki @birnefestoprak ın 'italian heirloom' undan olsa dahi mideye indiğinde alt taraf sesini çıkarmasa da beyin yanına birşeyler daha gelsin istiyorlar.

Kişilerin yaşı, metabolizmaları kilo açısından ele alırsak oldukça etkili oluyor. 'Su içsem yarıyor' kısmen doğru, 40 yaşından sonra metabolizma yavaş çalışıyor, hareket nispeten düşüyor ve alışkanlıklar aynı kalsa da dahi istemeden kilo alabiliyorsunuz. Yani üç dört ayda verdiğiniz kiloları bir kaç ayda geri alabiliyorsunuz ancak metabolizmadaki bozulma (tahlillerdeki kötüleşme) zaman alıyor. Bir bayan vardı yaşı 40 a yakın, yıllardır 'kilo alamıyorum, ben ne zaman 60 kiloyu geçecem' derdi her geldiğinde. Ben de '40 ından sonra alırsınız' demişim bir keresinde. Geçen geldi 70 kilo olmuş, böyle demiştiniz dedi. İyi dedim muradına ermişsin

Varsa bencileyin 'fazla kilolu' dan 'obez' sınıfına geçmek üzere olan, gelelim dolduruşa başlayalım pazartesi maça.

Eski 26-11-2016, 12:04   #42
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Sayın TCM kiloyu doğal yoldan hızlı vermenin zararı varmıdır?Biliyorsunuz ki hareketsiz olan ve dengesiz beslenen birisi,spora başlar ve dengeli beslenmeye başlarsa,ilk aylarda çok hızlı kilo verir.Durum böyle olunca da etrafındakilerden hızlı kilo vermek iyi değil diye tepki alır.Ne yani kilo vermeye odaklanmışken aman biraz daha yiyeyim,yavaş zayıflıyayım mı diyeceğiz?

Kendimden örnek vereyim,1.70 boyundayım,kilom 94 dü.İlk iki ayın sonunda 15 kilo verdim.Sonra 1 aydan fazla almam gerektiği kadar kalori aldım belkide biraz daha fazla.Artık kilom artmıyordu tekrar diyete başladım iki haftada 3 kilo daha verdim.Bunları doktora gitmeden ve spor salonuna gitmeden yaptım,ama çok fazla araştırıyorum,emin olun çok sağlıklı da besleniyorum.Daha öncede kilo vermeyi denemiştim gene ilk aylarda hızlı vermiştim.Biliyorum sürekli kilo alıp vermek iyi değil,o yüzden bu sefer yaşam tarzımı komple değiştirdim.Şu anda 75 kiloyum ve 70 e kadar devam edeceğim.

İlk iki ayın sonunda kayınpederimin arkadaşı sağlıkçıymış ona demişki hızlı kilo vermek uyuyan kanser hücrelerini uyandırır.Şimdi kiloyla uğraşırken birde kayınpederle uğraşıyorum.Bu kanser hücreleri ben çorabımı iki elle giyecek kadar eyilemezken uyuyorlardı da şimdi fit bir vücuda sahip olunca mı uyanıyorlar?Belkide doğruluk payı vardır bilmiyorum.

Ben yaşam tarzımı deyişmeye temmuz un ikinci haftasında karar verdim,ramazan bayramıydı herkes çok kilolusun bu yaşta iyi değil diyordu,şimdi o kişiler çok zayıflamışsın bu kadar yeter diyor,bunun verdiği haz bile insana yetiyor emin olun,hayat artık her yönüyle daha güzel.Sirke,turşu,yoğurt forumlarında beni bol bol görmeniz mümkün,çünkü doğal beslenme gerçekten çok önemli,sporda bir o kadar.

Size böyle bir konu açtığınız için ayrıca teşekkür ediyorum.

Ozlem A, TCM, Vegy ve 1 kişi beğendi.
erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2016, 12:31   #43
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sn. erkanbey;

Arkadaşımız bilimsel olarak bu işin nasıl olduğu ile açıklamayı yapar. Ancak benim bildiğim gözlemlediğim şeyi anlatmaya çalışayım.

Ne kadar hızlı kilo verirseniz o kadar hızlı kilo alırsınız. Ani kilo almak gibi hızlı kilo vermek de iyi değil. Vücudun uzun yıllar alıştığı bir kilosu var. Kendini ona göre ayarlamış. Siz aniden kilo verince bir anda sanki panikleme gibi kendini o kiloya çıkarmaya çalışıyor. En ufak bir kaçamakta bile hemen rezervleri doldurmaya başlıyor. Hatta yediğiniz yemekleri daha verimli kullanıp eski kilosuna ulaşmaya hatta geçmeye çalışıyor. Bu nedenle 15 kğ veren bir kişi daha sonra kilo vermesi durup belirli bir süre sonra daha fazla kilo alıyor.

En ideal zayıflama belirli bir miktar kilo verince o kiloyu en az altı ay muhafaza etmek. Daha sonra yeniden kilo vererek vücut dengesinin yeniden o kiloya ulaşmasını sağlamak. Hareket etmeyi, sağlıklı beslenmeyi unutmamak gerekiyor.

Arkadaşım şekerden dolayı hızlı bir kilo verdi. Daha sonra devamını getirdi. Ancak vücudunun dengesi bozuldu. Sanki on yaş daha ihtiyar hale geldi. Aradan kaç yıl geçti. Biraz kilo almış durumda. Ancak yüz ve vücudundaki defermasyon yeni gitti.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2016, 09:56   #44
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@ erkanbey, iki ayda % 15 i geçkin kilo kaybınız olmuş. Bu çok normal değil, aile hekiminize gidip ayrıntılı bir tahlil istemenizde fayda var. Sorun olduğunu sanmıyorum ancak sağlık konu olunca 'kötüyü' düşünüp tedbiri elden bırakmamak lazım.

Kısa zamanda hızlı kilo kaybı normal bir vücutta yağların değil kasların kaybedilmesine neden olur. Bu durumda kas kaybıyla birlikte metabolizma hızı azalacak, kandaki zarar lı maddeler ve bunların temizlenmesi zorlaşacak, bunu sağlayan böbrek -karaciğer başta olmak üzere vücut zorlanacak. Bu sebeple hızlı kilo verenlerde istenmeyen dış görüntü oluşuyor. İlave sorunlar yoksa geri dönüş oluyor tabi.

Güzel olan, pek çok şeyde olduğu gibi sürecin yavaş ilerlemesi. Güveçte yapılan yemek gibi @ Muda nın dediği gibi geri dönüş te çıkış gibi hızlı oluyor.

Hızlı kilo vermenin olumsuzlukları mutlaka var ancak kanseri tetiklemesi çok mantıklı gelmedi bana.

Muda, erkanbey ve çiğdem42 beğendi.
Eski 27-11-2016, 10:30   #45
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Kanser kısmı banada mantıklı gelmemişti.Hızlı kilo kaybının iyi birşey olduğunu söylemek mantıklı değil tabi ki fakat kilo vermeden önceki halime oranla (sağlıklıda beslendiğim için)çok daha rahatım.Aslında ilk 15 kiloyu verdikten sonra,birkaç yıldır devam eden bir miğde rahatsızlığım vardı onun için doktora gitmiştim.Üst batın diyorlar sanırım,ciğer,dalak,böbrek ne varsa ultrasonla bakıldı her şey normal gözüküyor.
Bu ani kilo kaybının belirtileri illede ultrasonla görünecek diye bir iddam da yok aslında.

Ne kadar iyi olmasada hızlı bir şekilde verdim ama geri alımına izin vermeyeceğim o yüzden içim rahat.Oluşan ufak tefek hasarlarıda yaşam tarzımı düzelttiğim için ve yaptığım sporlar sayesinde düzelteceğime inanıyorum.
Teşekkürler...

Gül Batur, Muda, TCM ve 2 kişi beğendi.
erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2016, 23:19   #46
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

40 yaşında bayan, sadece 13 gün arayla yapılan iki tahlil sonucu; pirinç ve şeker tamamen diyetten çıkarılmış, ekmek ise her öğünde bir kaç dilim kepek-çavdar ekmeği olarak devam edilmiş.

Name:  111.jpg
Views: 315
Size:  20.4 KB

Eski 26-05-2017, 10:40   #47
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2016
Exclamation

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM
...

Varsa bencileyin 'fazla kilolu' dan 'obez' sınıfına geçmek üzere olan, gelelim dolduruşa başlayalım pazartesi maça.
Sayın TCM, eşinizi nasıl ikna ettiniz; ya da edebildiniz mi? Zira böyle bir işi tek başına sürdürmek biraz zor, ben bizzat yaşıyorum Hadi çocukları hariç tuttuk diyelim ama evdeki yetişkinlerden en az birinin daha desteği şart bence.

Bu arada sizin maç nasıl gidiyor

tener, TCM ve çiğdem42 beğendi.
mister73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2017, 14:32   #48
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mister73 Mesajı Göster
Sayın TCM, eşinizi nasıl ikna ettiniz; ya da edebildiniz mi? Zira böyle bir işi tek başına sürdürmek biraz zor, ben bizzat yaşıyorum Hadi çocukları hariç tuttuk diyelim ama evdeki yetişkinlerden en az birinin daha desteği şart bence.

Bu arada sizin maç nasıl gidiyor
Maça gelen olmadı ki, var mısınız pazartesi başlayalım, sürekli buraya yazacağız, bundan güzel gaz-destek olmaz.

çiğdem42 beğendi.
Eski 26-05-2017, 15:33   #49
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
1.80 77kg 31 yaş erkek olarak kilomu 75 civarında tutmak için beyaz ekmek yemiyorum, kepekli ve ya tahıllı ekmek ile beslenme yaklaşık 2,5 yıllık süreç. (evlilik)

Yaptığım hiçbir diyet olmadı bunca zaman. Sadece çayımda ki şekeri sıfırlamak için dün akşam, bugün öğlen ve şimdi sizin yazdıklarınız farklı farklı ortamlarda arka arkaya denk gelince sanırım artık şekeri bırakmanın da vakti geldi. (herhangi bir sağlık sorunum yok çok şükür)

Birden kesmek mi mantıklı yoksa 2den 1e düşüp sonra sıfırlamak mı? Deneyimleyen biri yardımcı olursa sevinirim.

A_NOMAD ve TCM beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2017, 15:55   #50
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

'Çaya şeker katmayın' deyince ilk tepki 'öyle çay mı içilir' oluyor. İnsanoğlu nelere alışıyor; ilk defa sigarayı ağza alıp nefesi içine çeken kişi veya rakıyı-birayı ilk kez içen biri, acı biberi ilk yiyen biri 'vay anasını be, ben bu zevklerden niye yıllardır mahrum kalmışım' diyor mu? Hemen ağzındakini çıkarıp, öksürüp hatta midesindekini çıkarıp 'nasıl içiyorsunuz/yiyorsunuz bu mereti' demiyorlar mı? Çaydaki şeker de böyle üç gün şekersiz için bakalım dördüncü gün ne olacak. Şekersiz içenlere bir sorun halinden memnun olmayan var mı?

Olayı bozan biziz aslında Şeker insanoğlunun hayatında kaç yıldır var ki... 'Eskimo' larda kalp-damar hastalıkları yok seviyesindeymiş ve sebebini yedikleri balıklara bağlamışlar. E biz de yiyelim balık, niye kalp krizinden gidiyoruz genç yaşta. Meğer olay eskimoların balık yemesi değil o balığı 'çiğ' yemesiymiş Aynı balığı biz yiyoruz ancak pişirirken 'omega'ları yitirdiğimiz için olumlu etkisi eskimolarınki gibi olmuyor. Sonuç; yaşasın 'suşi'... (Not: eskimo-balık olayı bir arkadaş sohbetinde bahse konu olmuştur)

A_NOMAD ve çiğdem42 beğendi.
Eski 26-05-2017, 17:13   #51
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Sohbete bende katılayım :
Son bir ayda 3 kg kadar kilomda azalma oldu. Herhangi bir özel çabam olmadı. Nasıl veriyorsun diye soruluyor net cevap veremiyorum ama bildiğim şu; akşam yemekten sonra yatıncaya kadar meyveye abur cubura saldırı kendiliğinden yok oldu. Ne oldu da ben vücudumun kontrolsuz meyve talebini sona erdirdim bilmiyorum ( bir seferde kiloya yakın mandalini tüketirdim belki de onun vakti geçti ben de kurtuluşa erdim). Belki de insanın ruhsal durumuyla alakalı bu yeme içmedeki aşırıya kaçmalar. Öğünlerde, ekmek tüketiminde hiç bir kısıtlama yapmadım, sağlığımla alakalı bir sıkıntım da yok.

Çaya atılan şekerden vazgeçme sürecinde önce tek şekere düştüm çok kısa süre sonra yarım yeter oldu akabinde şekersiz içmeye başladım ama çok nadirde olsa bazen tek şeker attığım oluyor.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2017, 17:48   #52
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Bizim evde eşim az şekerli çay içerdi. Çocuklara ise küçüklüklerinden itibaren çaylarına şeker koydurmadı. (İyi de yaptı.) Uzun süredir onu da kullanmıyor. Biz küçüklüğümüzden şekerli çay içtiğimiz için biraz da alışkanlık ve tat olarak bize zor geliyor. Şimdi biraz biraz şekeri azalttım. Ancak büyük su bardağına iki küp şeker koyduğum bitki çaylarında tek şeker koyduğum halde evdeki şekeri sürekli ben bitiriyorum.

Arada misafir de olmasa yandık.

O kadar çay ve bitki çayı içince akşama kadar içtiğimiz şeker oldukça fazla oluyor. Arada çaktırmadan şekersiz içmeye çalışıyorum. Üzüm, incir, kayısı gibi kuru meyvelerle en kolay şekilde şekersiz çay içilebiliyor. Bal, reçel, pekmez gibi tatlı gıdalar ile de rahat bir şekilde şekersiz çay içilebiliyor. Taze çay artık şekersiz içmeye az da olsa başladım. Umarım devamı gelir.

A_NOMAD, TCM ve çiğdem42 beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2017, 18:18   #53
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi g.c. Mesajı Göster
...Sadece çayımda ki şekeri sıfırlamak için dün akşam, bugün öğlen ve şimdi sizin yazdıklarınız farklı farklı ortamlarda arka arkaya denk gelince sanırım artık şekeri bırakmanın da vakti geldi. (herhangi bir sağlık sorunum yok çok şükür)

Birden kesmek mi mantıklı yoksa 2den 1e düşüp sonra sıfırlamak mı? Deneyimleyen biri yardımcı olursa sevinirim.
Çayını, kahvesini (bitki çayları da dahil) bol şekerli içmeye alışmış haldeki ben 1998 yılından beri hepsini şekersiz içiyorum, öyle ki artık şekerli olduğunda tadı bozuk geliyor ve zorlasam da içemiyorum

Staj yaptığım birimin hocasının zulmü yüzünden çayımızı, şekerimizi saklamak zorunda kalmıştık. Çay sorun değildi ama şekeri saklamak fazlasıyla zordu zira biz hangi gizli bölmeye şekeri saklasak, hocanın jurnalcileri olduklarından emin olduğumuz karıncalar hemen oraya akın ediyorlardı. Akın etsinlerdi, sorun değildi ama bu karınca vatandaşlar duvar tarafından gizli bölmedeki şekere doğru çift şeritli karayolu oluşturduklarından bizim hoca her seferinde karıncaları takip ederek şıp diye şeker zulamızı buluveriyordu

Birim olarak baktık bu iş böyle olmayacak, ya sıcak içeceklerden ya da şekerden vazgeçmek durumundayız 'bir deneyelim bakalım şekersiz içilebiliyor mu bu meretler' diyerek ilk denemeyi yaptık (ki şans bu ya bütün birim bol şeker sevenlerden oluşmuştu) ve içemedik

Sonra meyve çaylarından şeftalinin şekersiz de gayet lezzetli olduğunu fark edince hemen -aroması, şeker tadına olan isteğimizi tatmin edebilir diyerek- bergamot aromalı çaylardan aldık, sonuç öyle başarılı oldu ki o günden sonra bahsettiğim ekibin tamamı hayatından (daha doğrusu sıcak içeceklerden) şekeri tamamen çıkardı.

Konuyu çok uzattığımın farkındayım ama eğer siz de şekersiz içmekte zorlanıyorsanız ilk etapta aromalı çayları denemenizi öneririm, sonrasında normal çaya geçiş çok kolay oluyor. Şekeri kademeli düşürmeye gerek de kalmıyor, direkt kesebiliyorsunuz

Alıntı:
...'Eskimo' larda kalp-damar hastalıkları yok seviyesindeymiş ve sebebini yedikleri balıklara bağlamışlar. E biz de yiyelim balık, niye kalp krizinden gidiyoruz genç yaşta. Meğer olay eskimoların balık yemesi değil o balığı 'çiğ' yemesiymiş Aynı balığı biz yiyoruz ancak pişirirken 'omega'ları yitirdiğimiz için olumlu etkisi eskimolarınki gibi olmuyor. Sonuç; yaşasın 'suşi'...[/COLOR]
Eskimoların durumunu sadece balığı çiğ tüketmelerine bağlamak bence yanlış olur zira genler, yaşamak zorunda kaldıkları fazlasıyla soğuk ortam, banyo yapma alışkanlığının olmayışı, vs. gibi genel manada çok büyük farklılıklar da söz konusu...
Kaldı ki -haydi tek farkın beslenme alışkanlıkları olduğunu varsayalım ve tüketilen balık miktarı arasındaki farkı da aklımıza getirmeyelim- ağırlıklı olarak denizden beslendikleri doğru olsa da sonuçta sadece balık tüketmiyorlar, mesela fok da yiyorlar; belki kalp sağlıklarının sebebi foklardır, olamaz mı?

Ayrıca çiğ balıktaki parazitler konusu da var ki yoruldum, o konuya bari burnumu sokmayayım...

Düzenleyen A_NOMAD : 26-05-2017 saat 23:52 Neden: İlave
A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2017, 20:53   #54
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Exclamation

Altı aydır sessiz olan konuyu hortlatma konusunda biraz tereddütlerim vardı ama sanırım isabet olmuş

Alıntı:
Maça gelen olmadı ki, var mısınız pazartesi başlayalım, sürekli buraya yazacağız, bundan güzel gaz-destek olmaz.
Ben varım, kurallar nedir?

Eski 27-05-2017, 19:20   #55
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Altı aydır sessiz olan konuyu hortlatma konusunda biraz tereddütlerim vardı ama sanırım isabet olmuş

Ben varım, kurallar nedir?
Sabah işe gitmeden ve giyinmeden tartının üstüne çıkıyoruz. Üç günde bir buraya yazıyoruz, veya kaç günde bir isterseniz. Başladığımız günden itibaren neyi değiştirdik onu da yazalım.

Bugün sabah ramazan ile birlikte başladım, mümkün olduğunca unlu gıdaları, şekeri-pirinci çıkarıyorum ancak tüketirsem de ne kadar tükettiğimi yazayım.

Benim 100,6 kg.

Eski 28-05-2017, 21:22   #56
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
dipnot: cumartesi gününden beri 2 şeker attığım çay bardağıma artık şeker atmıyorum.

g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2017, 23:07   #57
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Alıntı:
Sabah işe gitmeden ve giyinmeden tartının üstüne çıkıyoruz. Üç günde bir buraya yazıyoruz, veya kaç günde bir isterseniz. Başladığımız günden itibaren neyi değiştirdik onu da yazalım.

Bugün sabah ramazan ile birlikte başladım, mümkün olduğunca unlu gıdaları, şekeri-pirinci çıkarıyorum ancak tüketirsem de ne kadar tükettiğimi yazayım.

Benim 100,6 kg.
Sanırım ben olayı yanlış anlamışım benim amacım kilo kontrolü yapmak değildi; 74 kiloyum. Benim amacım, sizin tabirinizle "bomba" ve "dinamit" yiyeceklerden mümkün olduğunca uzaklaşmak ve sağlıklı beslenmek...

Çay ve kahveme şeker atmayı bırakalı yıllar oldu, bir süredir akşam yemeklerinde ekmek yemeyi de kesmiştim. Ancak son zamanlarda gerek çevremdeki bazı arkadaşlarımdan gelen telkinler, gerekse televizyon ve internette karşılaştığım haber ve bilgiler benim kendi çapımda yaptıklarımın aslında çok ta yeterli olmadığı, karbonhidrattan tamamen uzak durulması gerektiği yönünde bir intiba oluşturdu bende. Zira tatlıyı çok severim; sabah, öğle, akşam ve hatta aralarda tatlının değişik türlerini tüketirim. Kahvaltı ve öğlen yemeklerinde ekmek yerim. Makarna, pilav ve hamur işlerini de severim. Ama kendimi bildim bileli yemek hiçbir zaman birinci önceliğim olmadı. Ha, bu arada spor yapmayı ve özellikle öğle aralarında koşmayı da çok severim.

Şu sıralar yapmaya çalıştığım ancak aile içinden pek destek alamadığım için çok ilerleme sağlayamadığım konu, günlük öğünlerde karbonhidratı olabildiğince terk etmek. Bu sayfaya da tam bu dönemde rastladım

Neleri değiştirdiğime örnek olarak ilk aklıma gelenler; iş yerindeki çekmecemde daha önce bisküvi, gofret, çikolata bulundururken şimdilerde çiğ badem-fındık-ceviz içi, kakao oranı en az %70 olan bitter çikolata gibi şeyler var.

Pazartesiden itibaren ben de gün içinde tükettiğim veya tüketmek zorunda kaldığım şekerli-unlu gıdaları buradan yazayım.

TCM beğendi.
Eski 29-05-2017, 10:38   #58
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD Mesajı Göster
...Eskimoların durumunu sadece balığı çiğ tüketmelerine bağlamak bence yanlış olur zira genler, yaşamak zorunda kaldıkları fazlasıyla soğuk ortam, banyo yapma alışkanlığının olmayışı, vs. gibi genel manada çok büyük farklılıklar da söz konusu...
Kaldı ki -haydi tek farkın beslenme alışkanlıkları olduğunu varsayalım ve tüketilen balık miktarı arasındaki farkı da aklımıza getirmeyelim- ağırlıklı olarak denizden beslendikleri doğru olsa da sonuçta sadece balık tüketmiyorlar, mesela fok da yiyorlar; belki kalp sağlıklarının sebebi foklardır, olamaz mı?

Ayrıca çiğ balıktaki parazitler konusu da var ki yoruldum, o konuya bari burnumu sokmayayım...
Üç-beş mesaj önce yazmıştım. Kalp-damar hastalıklarında esas olan kalıtımdır, yani malzeme / hammadde iyiyse maça bir - sıfır bile değil iki/üç - sıfır önde başlamış oluyorsunuz.

Eskimo lara gidersek, artık soğuk mu, fok mu, balık mı neyse dış etkenler ve sürekli sağlam insanların bir biriyle evlenmeleri sonucu kalp-damar hastalığına yakalanma riski çok düşük bireyler dünyaya gelebilir. Eskimo gibi yaşayamayacağımıza, duştan çıkmayacağımıza göre eti Vedat Milor gibi az pişirerek yemek mantıklı olacaktır

A_NOMAD beğendi.
Eski 29-05-2017, 10:43   #59
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Sanırım ben olayı yanlış anlamışım benim amacım kilo kontrolü yapmak değildi; 74 kiloyum. Benim amacım, sizin tabirinizle "bomba" ve "dinamit" yiyeceklerden mümkün olduğunca uzaklaşmak ve sağlıklı beslenmek...
İsabet olmuş o zaman, ramazan da ucundan pide, kenarından helva derken istediğimiz beslenmeyi gerçekleştiremiyoruz/m...

Eski 29-05-2017, 12:05   #60
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
...eti Vedat Milor gibi az pişirerek yemek mantıklı olacaktır
Ohooo, o kadar az pişmiş eti yiyebilsem ben hiç gocunmaz direkt hayvanı dişlerdim, ne gerek var oncacık pişirmek için ekstra gaz neyin harcamaya, kap kirletmeye...

Name:  1.jpg
Views: 227
Size:  43.6 KB

alperfect ve TCM beğendi.
A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024