agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 2 Gönderen gevv
  • 1 Gönderen Sudenur
  • 1 Gönderen gevv
  • 1 Gönderen gevv
  • 1 Gönderen gevv

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-04-2015, 23:43   #1
Yeni Üye

gevv's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2014
Sağlıklı Mantolama ?

Merhaba,

Bir süredir mantolama üzerinde araştırma yapıyorum özellikle levhalardan, köpükler ve benzeri sistemler ile yapılan mantolama işlerinde büyük sıkıntılar oluyormuş

bu iş daha iyi, sağlıklı nasıl olur diyerekten araştırdım

"Perlitli sıva" yöntemi hakkında bir yazı buldum

fikretdadas: Mantolama ile zehirliyorlar

"Perlitli sıva" çok mantıklı geldi yapıştırma, delme vb. yok, ek olarak kapatma için malzeme kullanmaya da gerek kalmıyor boya yapılabiliyor.

Tamamdır Perlitli sıva en iyisi diyorum ama bu konularda hiç bilgim olmadığı için sizlere danışmak istedim...

birde şans eseri "cellubor" isimli bir malzemeyi öğrendim bir alış verişde yeni yetkili bayi olan sahibi bröşür verdi atık kağıtların bor madeni ile karıştırılması ile oluşan bir malzemeymiş

CELLUBOR

eğer perlitli sıvada bir maraz varsa tercihim cellubor olacak bu malzeme hakkında da düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim

iyi çalışmalar

Sudenur ve Termiye beğendi.

Düzenleyen gevv : 16-04-2015 saat 06:47 Neden: başlık düzenlendi
gevv Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2015, 07:17   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Biz de bu yaz mantolama yaptırmayı düşünüyoruz. Bir hayli zor geçen kış ayları cebimizi yaktı, ısınamadık. Fikir ve yorumlarınızı ilgiyle takip edecek, araştırması için eşimi de yönlendireceğim. Teşekkür ederim.

münevver48 beğendi.
Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2015, 18:47   #3
Yeni Üye

gevv's Avatar

@Sudenur hanım bizde aynı sorunu yaşadık umarım fazla uğraşmadan sorunu kolayca çözer rahat edersiniz.

Sanırım pek bilgi gelmeyecek bu konuda forum sessiz

araştırmaya devam ediyorum perlitli sıva hakkında olumsuz bir yorum göremedim en büyük sorun harcın hazırlaması dikkat gerektiriyormuş malzemeler kararında katılacak, yeterli süre dinlendirilecek vb. neyse kullanım kılavuzunda detaylı bilgi vardır sanırım bu yaz uygularız..

celluboru çatı ve tavan için kullanacağım tavana izocam serecektik cellubor daha iyi

gelişmeleri bildiririm

Eklenen Resimler

Sudenur beğendi.

Düzenleyen gevv : 17-04-2015 saat 19:22 Neden: ekleme
Eski 19-04-2015, 08:49   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-02-2014
Sayın gevv,
Bende uzun süredir yalıtım konusunu araştırıyorum. Şimdilik ilk sırada taş yünü (stone wool) ve/ya kaya yünü (rock wool) var. incelemenizi öneririm, ancak malzemeyi tanıyıp uygulamasını yapacak işin uzmanlarını bulmak zor olcak sanırım.

Termiye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2015, 08:51   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-02-2014
Taşyünü Camyünü Mineralyünü karşılaştırması
http://www.youtube.com/watch?v=IbIy9RowWek

Fire Testing Insulation Materials
https://www.youtube.com/watch?v=8NC79e0oztM

Termiye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2015, 09:17   #6
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gevv Mesajı Göster
@Sudenur hanım bizde aynı sorunu yaşadık umarım fazla uğraşmadan sorunu kolayca çözer rahat edersiniz.

Sanırım pek bilgi gelmeyecek bu konuda forum sessiz

araştırmaya devam ediyorum perlitli sıva hakkında olumsuz bir yorum göremedim en büyük sorun harcın hazırlaması dikkat gerektiriyormuş malzemeler kararında katılacak, yeterli süre dinlendirilecek vb. neyse kullanım kılavuzunda detaylı bilgi vardır sanırım bu yaz uygularız..

celluboru çatı ve tavan için kullanacağım tavana izocam serecektik cellubor daha iyi

gelişmeleri bildiririm
Sıvayı kaç santim kalınlığında uygulatacaksınız?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2015, 11:52   #7
Yeni Üye

gevv's Avatar

Bilgiler için teşekkürler @Termiye taşyünü de çok etkiliymiş biliyorum.. aslında benim tek derdim kapatma için ek malzeme kullanılması bir sürü delme işinin olması

kapama için siding kullanılıyor bu malzemede plastik, yanıcı, kanserojen vb. işcilğide cabası

aslında celluborun özelliklerini görünce ve doğal olması sebebiyle siding olumsuzluklarını göze almıştım ama perlit sıvayı öğrenince işler değişti

-----------------------------------------------------------------------------

@MeyveliTepe en az 5cm olacaktı ama yeni bir gelişme oldu nede olsa araştırma devam ediyor

şimdi sıvaper benzeri "manto plate" isminde bir ürün gördüm uygulaması sıvaper gibi büyük ihtimal çok benzer bir malzemedir

bir forumda gördüğüm yorumda sıva ile baya maliyet çıkacağı belirtiliyor

Mantolama Devri bitti ( ısı yalıtım sıvası MANTO PLATE )

Alıntı:
Güzelce yazmışsınız %50 ye varan tasarruf vs diye. Hatta sırf merak ettim baktım sitenizde ısıl iletkenlik katsayısını falanda belirtmişsiniz (0.048 w/mk).

Sonrasında birde demişsinizki mantolama devri bitti ? O kadar güzel yazmışsınızki mantolamadan daha güzel bile görünüyor şahsen ben bile etkilendim. Sonrasında malzeme sarfiyatı bölümüne 1 cm kalınlık 1 m2 alana 9-10 litre demişsiniz.

Peki ısıl iletkenlik katsayısı 0.034 w/mk dolaylarında olan eps levhanın (5 cm kalınlığında uygulandığında) yalıtım performansını sizin ürününüz kaç cm kalınlıkta sağlıyor ? Ben hemen cevap vereyim, 7 cm.

Peki bu durumda malzeme sarfiyatı 9 litreden 63 litreye çıktığında bize maliyeti gene 40-45 liramı oluyor? %50 enerji tasarrufu sağlamam için kaç cm kalınlığında uygulanması lazım? birde bu %50 yi nasıl test ettiniz en çok onu merak ettim.

Son olarak 9 cm kalınlığında bu malzeme uygulanırsa binaya nasıl bir yük getirir ? Sonrasında kolonlarıda güçlendirelimmi?

bu arada hangi forumda hatırlamıyorum celluborun kapamasının fileli sıva ile yapılabileceğine dair bir yorum gördüm üreticiye eposta gönderdim sıva ile kapama hakkında bilgi istedim geri dönüşe göre durum netleşecek

Eski 24-04-2015, 20:55   #8
Yeni Üye

gevv's Avatar

merhaba,

cevap geldi

Alıntı:
cellubor mantolama için kullanılmaz sıva tutmaz
denildi piayasada durum biraz farklı ama neyse

araştırmaya devam 2 farklı malzeme buldum

isollat ve izobozz

http://www.isollat.com/images/isollat-katalog.pdf

FIREFLY - AS3 XML FLIP BOOK

daha çok yeni nesil sistemler (en azından ülkemizde) olduğu için resmi siteleri dışında pek bilgi yok

neon beğendi.
Eski 24-04-2015, 22:44   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-08-2014
Gelişmeleri takip ediyoruz.
Bilgilendirmeye devam lütfen

neon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2015, 03:22   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2015
Ileride internetten bu sayfayi bulacak arkadaslara bi yardimci olayim.

En Uygun Mantolama Fiyatları ve Malzemeleri, En İyi Mantolama Firmaları

Bu siteye bi bakin derim.Siz bi mantolama fiyat teklif istiyorsunuz binanizin bilgilerini giriyorsunuz (orn:mantolama yapilacak alanin yuzolcumu) sonra mantolama firmalari size fiyat veriyor.Sizde istediginizle anlasip isinizi yaptirabiliyorsunuz.

mayfo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2015, 11:14   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2015
Selamlar;
Mantolama yaptırmak isteyen, ısı yalıtımı düşünen arkadaşlara yardımcı olabilecek birkaç bilgi vermek istiyorum:
Bazı mantolama sistemleri ETAG004 belgesi var. bu belge avrupada bulunan denetçi kurumlar tarafından veriliyor ve mantolama sistemi 25 yıllık bir yaşlandırmaya maruz tutularak test ediliyor. Yani bu belgeye sahip markalara rahatlıkla güvenebilirsiniz. Benim bildiğim kadarıyla Alsecco, Mantotherm, Mavikale, Capatect, Weber, Terraco ve Baumit markalarının ETAG004 belgesi mevcut.

Bir de Mantolama hakkında bilgi almak isteyen, fiyat araştırması yapanlara birebir bir siteden bahsedeyim:
Siteye üye olmaya gerek olmadan binanızla ilgili bikaç bilgi giriyorsunuz. m2, marka tercihi kat sayısı gibi bilgileri veriyosunuz. Sitede ilanınız ücretsiz yayınlanıyor ve mantolama firmaları size teklif veriyorlar. isterseniz telefon numaranızı veriyorsunuz arıyorlar. Ücretsiz keşif yaptırabiliyorsunuz. Sadece mantolama değil, taşyünü fln da yapıyorlar.

Site:Mantolama.co

Fiyat karşılaştırması yapmak istiyorsanız, mantolama hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız bi bakın derim.

maverickmp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2017, 22:21   #12
Yeni Üye

gevv's Avatar

merhaba, uzun süre geçmiş konuyu unutmuşum sonuçları yazmak istedim bilgi arayanlar için teçrübeler faydalı olabilir

öncelikle çatı katında cellubor kullandık aslında sert köpük üzerine şap önerileride oldu fakat bir süre sonra köpüklerin ezilip çökme sorunu yaşayanlar olmuş baya bir araştırıp cellubor da karar kıldım iyide cellubor kullanmışım sorun yaşamadık ısı konusunda baya fark etti

mantolama için 5cm taş yünü kullandık sonuç çok iyi oldu gerçekten çok işe yarıyormuş taş yünü konusunda baya araştırdım bu işin aslı taş yünüymüş fakat pahalı ve işçiliği zor olduğundan köpükler daha çok övülüyor diye düşündüm araştırmalarımdan bu sonuç çıktı zaten dikkat ediyorum bu sene taş yünü ile mantolama yapılan yerleri sık sık görmeye başladım ek olarak çevremde köpükden memnun olmayanlarda az değilmiş

son durum bu umarım faydası olur..

Aytekin045 beğendi.

Etiketler
mantolama

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024