agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Beğeni Düzeni29Beğeniler
  • 1 Gönderen Ozlem A
  • 3 Gönderen A_NOMAD
  • 1 Gönderen Tilki Mete
  • 1 Gönderen A_NOMAD
  • 1 Gönderen Sûz-i Dilârâ
  • 1 Gönderen A_NOMAD
  • 1 Gönderen A_NOMAD
  • 2 Gönderen A_NOMAD
  • 4 Gönderen Sûz-i Dilârâ
  • 3 Gönderen Ozlem A
  • 6 Gönderen A_NOMAD
  • 2 Gönderen Sûz-i Dilârâ
  • 1 Gönderen MAHSA

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-12-2014, 14:49   #1
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Enzim (Temizlik maddesi olarak kullanımı)

Limontuzu ve karbonat ikilisini ben de pek çok yerde kullanıyorum. Özellikle kireç çözmek için bir çay kaşığı limon tuzunu suda kaynattığınızda pırıl pırıl bir sonuç elde ediyorsunuz.

Ayrıca temizlikte evde yaptığım enzimi de bir çok yerde kullanıyorum:

- bulaşık makinesi
- yer ve cam temizliği
- metal eşya parlatma (bu alanda enzim mucizevi sonuç veriyor)
- Lavaboların temizliği ve hafif tıkanıklıkların giderilmesi

Konuya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Enzim (Enzyme)

A_NOMAD beğendi.
Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2015, 00:45   #2
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Kendi hazırladığı enzimleri, en azından temizlikte benim kadar aktif kullanan pek az kişi olduğunu sanıyorum (belki de çok kişi vardır ama deneyimlerini paylaşmıyorlardır, orasını bilemem ), bari ben değerlendirmelerimi aktarayım bu konuda

1) Yer ve yüzey temizliği konusunda kesinlikle enzim kullanımı çok başarılı sonuç veriyor, şiddetle öneririm.
Bununla ilgili son keşfettiğim şey ise (eğer saçma bir tesadüf değilse) kesinlikle çok cazip gelecek, eminim!

Hep yaptığım gibi enzimli suyumla yerleri silmiştim, klasik ev tozu haricinde kirlilik yoktu ben silerken ama ertesi günden itibaren birkaç gün boyunca hayretler içinde kalmama sebep olacak şeylerle karşılaştım.

Hemen hemen her odada, mutfakta, banyoda bir kenarda birikmiş koyu renkli granüller görür oldum. Yaklaşıp baktığımda bu granüllerin kıvrılarak ölmüş karıncalar olduğunu fark ettim.

Havaların ısınmasıyla birlikte gözlerini evime diken her öncü karınca grubu, giriş yaptığı yerlerin çok yakınında toplu halde ölmüştü!

Sonrasında ise bir daha hiç tacizleri ol(a)madı, artık evime yan gözle bile bakamıyorlar Üstelik hiç ilaç ya da kimyasal temizleyici kullanmadım, sadece turunçgil enzimi işlerini gördü. Bunun sadece bir tesadüf olmadığını düşünüyorum ve umarım haklıyımdır

2) Pencere camları, aynalar, buzdolabı (iç-dış), ocak-fırın, mutfak tezgahı, lavabo gibi yüzeylerin temizliği konusunda enzim son derece başarılı.

(Yoğun lekeli bölgelere enzimi sulandırmadan direkt uygulamak daha etkili, aklınızda bulunsun)

İşiniz bittiğinde ışıltısına bakmaya doyamayabilirsiniz, benden söylemesi...

3) Bulaşık makinesinde kullanımı nasıl sonuç verir bilmiyorum ama elde yıkamada piyasadaki bulaşık deterjanları kadar başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Sıcak suya enzim ekleyerek hazırlayacağınız suyun içinde bulaşıklarınızı en az birkaç dakika bekletirseniz sonuç çok daha göz kamaştırıcı oluyor

Üstelik daha az ovalama-daha kısa süre durulama ihtiyacı ve en can alıcı kısmı olan 'hızlı kuruyan bulaşıklar'a kavuşacak olmanız da bonus olarak sizi bekliyor!

4) Çamaşırlarda henüz burada sonuçlarını paylaşabilecek kadar uzun süre kullanmadım, birkaç yıkama daha yaptıktan sonra etkisiyle ilgili düşüncelerimi ve gözlemlerimi zevkle paylaşırım.

ekin97, Ozlem A ve Zemzem beğendi.

Düzenleyen A_NOMAD : 19-04-2015 saat 15:15 Neden: Bitkilerde kullanım bilgisi eklemek...
A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2015, 21:58   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2014
Birazdan bir enzim yapıcam bizim bilim projesi bahanesiyle cesaretimi topladım bir daha yapıcam rengi güzel olsun göze çarpsın dedim ama neyle yapıcağıma karar verdim var mı öneriniz ? A NOMAD abla dediğin oldu bu iş hastalık mış

A_NOMAD beğendi.
Tilki Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2015, 23:27   #4
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Bence turunçgillerle yap yeni enzimini, rengi ve kokusu hoş olur. Üstelik annenin de işine yarar belki

Eski 22-04-2015, 14:11   #5
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Sevgili A_NOMAD bitkilerine verdiğin enzim turunçgil enzimi miydi?

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2015, 14:18   #6
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Sevgili A_NOMAD bitkilerine verdiğin enzim turunçgil enzimi miydi?
Hayır, turunçgil enzimini temizlik maksatlı hazırlamıştım, sadece temizlikte kullanıyorum.

Bitkilerimde kullandığım enzim, 'iksir' adını verdiğim karışık enzim
Patates, muz, elma, maydanoz, roka, salatalık, nar, üzüm, azıcık portakal ve mandalina kabuğu ile hazırlamıştım...

ekin97 beğendi.
Eski 22-04-2015, 14:30   #7
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Teşekkür ederim. Birkaç soru daha izninle

Temizlik (paspas, cam, ayna vs.) kullandığın ölçü nedir? Mesela bir kova paspas suyuna bir çay bardağı gibi, sonra bulaşık yıkarken sadece enzim mi katıyorsun yoksa yanında ekstradan mesela arap sabunu veya sıvı bulaşık deterjanı karıştırıyor musun?

Eski 22-04-2015, 14:41   #8
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
...Temizlik (paspas, cam, ayna vs.) kullandığın ölçü nedir? Mesela bir kova paspas suyuna bir çay bardağı gibi, sonra bulaşık yıkarken sadece enzim mi katıyorsun yoksa yanında ekstradan mesela arap sabunu veya sıvı bulaşık deterjanı karıştırıyor musun?
Kabaca, bir kova paspas suyuna bir su bardağı kadar enzim kullanıyorum.

Bulaşıkta enzim miktarım ise tamamen göz kararı...

İlk başlarda sıvı bulaşık deterjanını yavaş yavaş azaltarak enzim eklemeye başladım, sonra deterjanı tamamen kestim.

Son bir aydır bulaşıkları sadece enzim ve su ile yıkıyorum, çok da memnunum, takviye hiç kullanmıyorum ama karbonat ilavesi ile de denemeyi planlıyorum.

Başarı düzeyini arttırabilir bence, hem köpük görmek daha iyi hissettirebilir

Eski 22-04-2015, 14:54   #9
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

İnsanın inanası gelmiyor Şu korkunç yağlı tepsileri, tencereleri falanda mı?

Yağlı bulaşıklarda limonu ortadan ikiye kesiyorum sünger gibi yağlara sürüyorum ama epey limon gidiyor, bulaşık makinem bozulmadan önce limonu kaşıklık kısmına dörde bölüp çekirdeklerini ayıkladıktan sonra koyuyordum. Tabaklarım limon kokardı ve daha parlak olurdu. Arap sabununu da deterjan yerine kullanıyordum ve hâlâ da kullanıyorum. Sonucun tatmin edici olması için de kaynar su kullanmak ve suyun hep aynı ısıda kalması gerek. Kimyasallara alternatif üretiyoruz kendi çapımızda ama zahmeti de fazla oluyor. Zahmetine de değdiğini düşünüyorum. Ama zaman sorunu olan ben gibi insanlar için bir yerden sonra tıkanma oluyor.

Çamaşır makinesinde yumuşatıcı yerine elma sirkesi kullanıyorum ama bu da marketlerde satılanlardan. Bu yıl sirke denemeyi düşünüyorum ama onun da kullanım süresi 15 gün. Yani sürekli kullanım için sürekli sirke, enzim vs. yapar durumda kalmamız gerekiyor.
Deterjan yapımında boraks, karbonat vs. li bir tarif olacaktı sitede bir yerlerde. Başlık sanırım "zehirli maddeler kullanmadan evde temizlik" gibi bir şeydi.

Alternatif bir yaşam üretmeye çalışıyoruz her şey tam olsun değil mi? Ama hayatlarımız da o kadar çetrefil ve çok yönlü ki şahsen hangi tarafa yetişeceğimi şaşırdım.

A_NOMAD beğendi.
Eski 22-04-2015, 15:07   #10
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
İnsanın inanası gelmiyor Şu korkunç yağlı tepsileri, tencereleri falanda mı?...
Ben 2 yıldır falan kimyasallardan kurtulmaya çalışıyorum, enzimden önce karbonat+limon suyu ile de bulaşıkta oldukça iyi sonuçlar almıştım ama az da olsa deterjanla birlikte kullanarak...

Enzimle ise evet o korkunç yağlı tencereler, tavalar bile pür-i pak oluyor ama dediğim gibi sıcak suyuna enzimi katacaksın, çok kirli olan bulaşıkları en azından birkaç dakika o suda bekleteceksin, direkt yıkamaya kalkınca haliyle biraz ovalamadan olmuyor ama ne şekilde yıkarsan yıka yağdan eser kalmıyor.

Ben hala her yıkamamda şaşkınlık yaşıyorum, alışamadım, sırf o şaşkınlığı yaşamak için bulaşık yıkamayı sever oldum

Ah, çok önemli bir detayı atlamışım: Çıplak elle yıkadığım halde elleri yıpratmıyor, bu benim için çok büyük bir artı

Zemzem beğendi.
Eski 22-04-2015, 15:15   #11
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Harikasınız Şu son cümlenizi çok sevdim şaşkınlıkla ilgili olanı. Bugünlerde bahar temizliği yapacağım, narenciye enzimim bir şişe var. Kullanalım bakalım. Sonucu buradan paylaşırım ben de.

A_NOMAD beğendi.
Eski 22-04-2015, 15:17   #12
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Sizin de benim kadar memnun kalacağınızdan eminim, paylaşımlarınızı heyecanla bekleyeceğim, kolay gelsin

Eski 22-04-2015, 22:31   #13
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Dayanamadım, bari bulaşıklarda bir deneyeyim dedim. Sonuç mu?

Acele etmeyin yavaş yavaş anlatacağım. 2,5 litre kadar suya bir pet bardak dolusu enzimi kattım. Başta şunu da söyleyeyim bulaşıklar aşırı yağlı, kirli demek istemiyorum ama çok bulaşık ya da dibine tutmuş değildi.
Tencere yoktu mesela. Sadece porselen tabaklar, kaşık, bıçak, çatal, bir teflon tava, cam fırın kabı vs.

Sonuç mu? Bulaşık yıkamak için illa bir deterjana ya da arap da olsa sabuna ihtiyacınız yokmuş Ya da benimki gibi kilolarca limona, güzelim limonları enzim yapacağım bundan sonra. Bulaşıklarım tertemiz oldu. Cam kapları durularken elime gelen gıcır gıcır sesi duymalıydınız. Temiz kapların çabucak kuruması kısmını da bizzat tecrübe ettim. Bulaşık makinesine limon koyduğum zamanlardaki gibi parlak oldu ve sanırım su lekesi de bırakmayacak yine de yarını beklemek gerek tamamen kurusunlar o zaman bakarız su lekesi var mı yok mu

Ama sadece bu kadar. Aşırı yağlı ve inatçı, dibine tutmuşlar için söylemiyorum bu cümleleri. Onları tecrübe etmedim.

A_NOMAD beğendi.
Eski 23-04-2015, 00:17   #14
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
...Aşırı yağlı ve inatçı, dibine tutmuşlar için söylemiyorum bu cümleleri. Onları tecrübe etmedim.
Tebrik ederim, büyük bir sevinçle okudum deneyiminizi

Aşırı yağlılarda da sonuç harika oluyor, bu enzimler yağ düşmanı ama dibi tutmuş olanlar malum başka deterjanlarla da olduğu gibi biraz uğraştırabiliyor, ayrıca doğru tespit=> su lekesi de kalmıyor.

Sevgili Özlem A. hatırlatmış, ayrıntıları yeni (yani en azından benim için yeni ) sayfada paylaşmaya geçiyoruz.

Haydi sevgili Sûz-i Dilârâ, topla enzimleri gidelim

Ozlem A beğendi.
Eski 23-04-2015, 00:32   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD Mesajı Göster
Haydi sevgili Sûz-i Dilârâ, topla enzimleri gidelim
Kısıkanıyorum ama bizde enzim yok diye ama 3 ay sonra paylamazsa bir enzimim var sadece portakal kabugu posası ve bir dilim elmadan oluşan bir enzim ortaya çıkacak olan şeyi çok merak ediyorum..

Tilki Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2015, 00:52   #16
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Arkadaşlar biz coştuk, kimyasal temizlik ürünlerine bağımlılığımızı kırma yolunda hiç de fena sayılmayacak adımlar attık/atıyoruz.

Enzim (Enzyme) başlığında, önceleri bitkilerimizi destekleme maksatlı yapmaya ve kullanmaya başladığımız enzimlerimizi artık temizlik maddesi olarak da başarıyla kullanıyoruz.

Sırf temizlik maksatlı hazırlanabilecek enzimler için öncelikle turunçgiller, elma, salatalık, muz, patates gibi zaten temizliğe etkilerini az-çok bildiğimiz malzemeler tercih edilebilir.

Bulaşıkta (elde yıkamayı kast ediyorum çünkü ben elde yıkıyorum), yer-yüzey temizliklerinde enzim çok etkili sonuçlar veriyor.

Özellikle cam silmede işinizi çok kolaylaştıran bir tercih, üstelik ellerinize de hiç zarar vermiyor

Ozlem A ve evdeçiçek beğendi.
Eski 23-04-2015, 06:37   #17
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Enzimle bulaşık, temizlik konusunu hemen aileme açıp onların da kimyevî maddelerden kurtulmalarını sağlamak istiyorum. Çünkü bana göre en tehlikelisi tabak, tencerenin kimyasallarla temizlenmesi. Tamamen durulanmıyor ve pişen yemeklere oradan da kana karışıyor. Hatta hemen bugün annem, ablam ve abim için enzim hazırlayacağım. Komşularıma ve bu konuda hassas ve çalışkan olduğunu bildiğim arkadaşlarıma da tarifleri uçuracağım. Onlar da kurtulsunlar bu zehirlerden. Bütün ülkeye yayılmalı bu mucize bence, tek başına ya da birkaç bin kişilik kurtuluşun hiç bir anlamı yok.

Hatta enzimleri hazırlayıp birer bardak denemelik vermeli sağa sola.

Eski 23-04-2015, 15:50   #18
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Bravo Suz-i Dilara, ellerinize sağlık. Ben de tüm aile, arkadaş ve yakın çevreme şu üçünü dağıtıyorum, enzim, ekşi maya ve kefir mayası.. Enzim yapmaya doğrudan benim başlattığım kişi sayısı herhalde 20 kişiyi aşmıştır. Onlar da başkalarına ulaştırıyor ve öğretiyor biliyorum.

Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2015, 23:59   #19
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Dün gece, dibi hafifçe tutmuş ve yağlı bir tencereyi denek olarak seçtim

Zavallıyı öylece bir kenarda bıraktım...
Name:  1.jpg
Views: 3805
Size:  36.7 KB

...Ve bu gece yani yaklaşık 24 saat geçtikten sonra, içine enzimli sıcak su koyup 4-5 dakika kadar beklettim, sonrasında bulaşık süngeriyle resmen okşadım

Sonuç: Mutlu tencere
Name:  2.jpg
Views: 3779
Size:  26.9 KB

Eski 25-04-2015, 22:37   #20
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Bugün bulaşık makinesi sorunumu hallettim galiba, şimdi de enzimle bulaşık makinesinde yıkama yaptırıyorum. Sonuç iyi olursa benim için çok çok iyi olacak.

Ozlem A ve A_NOMAD beğendi.
Eski 26-04-2015, 23:26   #21
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Bugün bulaşık makinesi sorunumu hallettim galiba, şimdi de enzimle bulaşık makinesinde yıkama yaptırıyorum. Sonuç iyi olursa benim için çok çok iyi olacak.
Sonuç değerlendirmesi bekliyorum dünden beri, yoksa başarısız mı oldu?

Eski 21-04-2018, 12:56   #22
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2014
Alıntı:

Bu konuya merak sardım. Ama konu yarıda kesilmiş. Kötü birşey yoktur inşallah. Yoksa hikayenin sonunu merak ediyoruz.

aziztoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2018, 22:32   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2018
Şu an bulaşık makinemi çalıştırdım bakalım sonuç ne olacak yazarım

birol baser beğendi.
MAHSA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2018, 22:54   #24
Ağaç Dostu

birol baser's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2011
Bende merak ettim sonucu yazarsaniz,birde nelerden yaptiniz enziminizi.

birol baser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2018, 17:42   #25
Ağaç Dostu

birol baser's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2011
Enzimciler bizi korkutuyorsunuz bi ses verin sonuclari merak ediyoruz.Makinalar mi durmadi ?hala yikamaya devam mi ediyorlar?

birol baser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2020, 03:42   #26
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Enzimi bu siteden, ama henüz üye olmadan takip ettiğim dönemde öğrendim. Yıllardır yer silmede kullanıyorum. Hem laminant hem seramik kaplamada çok memnunum. Bulaşık makinesinde denemedim. Deneyenlerin sonuçları nedir acaba? Uzun vade kullanımda makineye zararı olur mu?

Açıkçası temizlik için enzimime fazla kıyamıyorum. Cam silme, lavabo açma ve benzeri işlerde sirke kullanıyorum.

derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024