agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen malina
  • 1 Gönderen malina

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-02-2007, 11:36   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Aydınlatma için uygun çözüm arayışları

Enerji Tasarruflu Ampuller için nette araştırma yaptım. 3.5 YTL'den 20 YTL'ye uzanan fiyat seçenekleri var.

Fiyat / performans karşılaştırması yapabilecek, öneride bulunacak arkadaşlar var mı?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2007, 11:58   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Çin malları ucuz. Avrupa veya yerliler daha pahallı. Tabii en önemli kriter ampulun gücü. Güç arttıkça ister Çin malı olsun ister Avrupa, fiyatlar artıyor.
Bu arada Çin mallarının dayanma ömürleride diğerlerine göre daha kısa. Genelde dibindeki plastik aksamlar ayrılıyor.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2007, 12:19   #3
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
ben florasan lambalara benzeyenlerden almıştım. Hatta Koçtaş'da elekrtik sayacı da koymuşlar az çektiğini göstermek için. Ama ışık siyah geldi bana, memnun olmadım verdiği ışıktan, çıkardım.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2007, 12:25   #4
agaclar.net

malina's Avatar

Çin mallarını geçelim

Normal bir odanın aydınlatılması için gereken güç ne? Sarı ya da beyaz hangisini kullanmak daha mantıklı?

Epey eskiden, beyaz floresan ışığının olumsuz etkileri konulu bir yazı okuduğumu hatırlıyorum ama aklımda hiç ayrıntı kalmamış. Sadece üst başlık var

Bu ampuller reostalı ışık anahtarlarıyla kullanılabiliyor mu?

Eski 24-02-2007, 12:55   #5
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Ampulden çok, ayarlı düğmeler bana daha uygun geliyor. Gerekmedikçe kısıyorum ışığı.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2007, 13:10   #6
Ağaç Dostu

Florasan titrek ışık verir. Dolayısı ile gözleri oldukça yorar. Enerji tasarruflu ampullerde ışık titremesi yok diye biliyorum.

Eski 24-02-2007, 13:20   #7
agaclar.net

malina's Avatar

Klasik ampullerle kıyaslanınca görüntüleri daha çok floresanları çağrıştırıyor. Belki bu nedenle uzak durulduğunu düşünüyorum.

Aslında buradaki yazışmaları, tasarruflu ampuller konusunda bilgilerin ve deneyimlerin bir arada olması için yapıyorum. Lütfen sorularıma cevap vermekten fazlasını yazar mısın todor?

Eski 24-02-2007, 19:35   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Aldığım enerji tasarruflu ampullerin en yüksek watlılarının bile ışığı bana yetersiz geldi,yadırgadım.Vitrinlerde görüyorum,birçoğunu birarada kullanıyorlar.o da normal ampullerle aynı hesaba gelmiyormu?

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2007, 20:07   #9
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Enerji tasarrufu, kulağıma hoş geldiği için ben de bu ampullerden, belki de her çeşidinden aldım.
Ben, beyaz ışık seviyorum, beyazlarını aldım.
Ucuz olanları 20W- 23W olarak aldım.
Laf-ı güzaf. Işığı son derecede yetersiz.Kesinlikle tavsiye etmem.
Çok önceden bir Osram Dulux El almıştım, neredeyse sürekli yanıyor, etrafı da güzel aydınlatıyor.

Bu ampuller, hem uzun ömürleri hem de daha az enerji harcamaları dolayısıyla tungsten telli ampullere göre üstün durumdalar.
Tabii, 50-60 kuruşa (Belki de daha ucuza) alabileceğimiz tungsten telli ampul yerine 15 YTL'ye alacağımız ampul, acaba sağladığı tasarrufu, peşin olarak fiyatıyla geri alıyor mu diye düşünmeden de edemiyorum.
Benim bildiklerim bunlar.
Bir de bu ampullerle dimmer kullanılamıyor.

Not: Tasarruflu ampullerin çoğu, özellikle ucuz olanları, ilk yandığı anda tam güç vermiyor, ısındıkça ışığı artıyor.

Ben elektrikçi değilim.
Bunlar, sade vatandaş gözlemlerine dayanan bilgiler.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2007, 20:07   #10
Ağaç Dostu

Chewbacca's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2004
Galeri: 16
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Ampulden çok, ayarlı düğmeler bana daha uygun geliyor. Gerekmedikçe kısıyorum ışığı.
Benim bildiğim, ayarı azaltsanız bile çektiği güç değişmiyor. Yani az ışık alıp, fazla ödüyorsunuz.

Chewbacca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2007, 20:33   #11
agaclar.net

malina's Avatar

LED (Light Emitting Diode)

Çok az elektrik tüketirler, cok uzun ömürlüdürler, düşük voltaj avantajları ve inanılmaz darbe dayanıklılıkları vardır.

Bunlar için ne diyorsunuz?

zevraki beğendi.
Eski 24-02-2007, 20:45   #12
agaclar.net

malina's Avatar

Led'in Avantajları

Cisimlere ve insanlara kesinlikle zarar vermez.
Ekonomik.
floresan lambasına karşın 1/10 güç tüketimi.
100.000 saat ömrü vardır.
Şoka dayanıklıdır.
Cıva içermez.
Tamamen sağlıklı.
Güvenilir.
Armatürden yangın çıkması imkansızdır.
Plug-N-Play (Fişe sok ve çalıştır)

Yüksek Verimli Aydınlatma

Enerji tasarrufu sağlar ve bakıma ihtiyaç duymaz.
Göz alıcıdır ve emniyet düşünülmüştür.
Çok düşük sıcaklık ve düşük ışık kirliliği.
Elektromanyetik çakışma yoktur.
Hem iç mekanda, hem de dış mekanda suya dayanıklıdır.
Tek ve çok renk elde edilebilir.

Doğa dostu

Diyot oldukları için, dijital dünyayla daha kolay uyum sağlarlar.
Yüksek yoğunluk, yüksek kontrast, hatta parlaklık.
Eşsiz ve tutarlı renkler sağlayan ışık kaynağı.
Düşük güç tüketimi ve ısı dağıtma.
Kapsamlı çalışılan voltajı.
Kolay kurma, maliyet verimi, çevre dostudur.

www.canensol.com.tr/prod-arc-ill.html

zevraki beğendi.
Eski 24-02-2007, 22:00   #13
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Bu aydınlatma mevzusu ne için lazımdı malina?

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2007, 22:48   #14
agaclar.net

malina's Avatar

Klimanjaro, biliyorsun burası forumun Küresel Isınma bölümü...

Çevre ve Orman Bakanı Sayın Pepe'nin vatandaşa yaptığı küçük önerilerin bir ucundan tutmak istedim

Alıntı:
Orman ve Çevre Bakanı Pepe, ev ve işyerlerinde su-enerji kullanımı konusunda vatandaşlara küçük önerilerde de bulundu: "Buzdolabı, bulaşık makinesi ve ütü gibi elektrikli ev aletlerinde az enerji tüketen modeller seçilmeli. Ev ve işyeri aydınlatmalarında tasarruflu ampuller kullanılmalı. Çamaşır ve bulaşık makineleri dolu kapasiteyle çalıştırılmalı. Fırın ve ocaklarda TSE'li ürünler tercih edilmeli. Mümkünse evlerde düdüklü tencere, tuvaletlerde akıllı klozet kullanılmalı, mevcut klozetlerin aşırı su tüketmesinin önlenmesi için tedbirler alınmalı. Araçların periyodik bakımları ve egzoz emisyon ölçümleri düzenli yapılmalı. Atık motor yağları kanalizasyona dökülmemeli. Bir litre atık motor yağı 1 milyon litre suyu kirletir.

Eski 24-02-2007, 23:17   #15
Ağaç Dostu

DarkYES's Avatar

Giriş Tarihi: 28-08-2004
Galeri: 363
Bu arada küçük bir ekleme. Piyasada en kolay bulanabilecek iki markaya ait fiyat ve ürün listeleri.
Güncellikleri konusunda bir bilgim yok sadece fiyat oranlaması için

Birisi burada diğeri burada.

DarkYES Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2007, 23:19   #16
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Malum ledleden bahsedilmiş. Şimdilerde güneş pilleri ve ledlerle aydınlatmalı ledlerden oluşan ve gündüz şarz olup gece aydınlık veren lambalar bulunuyor. Çok düşük enerji ve hatta bedava enerji. Yaygınlaşmalı ve tercih edilmeli bence.

Link 1
Link 2
Link 3 bu da pratik bahce lambası güneş enerjisiyle çalışıyor.

Çok fazla uzun süreceğini sanmam bir kaç yıl sonra çatılar bu tür panellerle apartmanların üstünü kaplayacak ve bizler elektriğimizi bu şekilde sağlayacağız.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2007, 00:29   #17
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2006
1999 da aldığım Tekfen marka eko ampülleri halen kullanıyorum. Yoğun olarak kullandığımız odalara ekonomi için onlardan takmıştım. İl başta zayıf olsa bile ısındıkça çok iyi aydınlatıyor. 8 yıldır kullanıyorum ve halen sağlamlar ve aydınlatmasından da gayet memnunum. Benim aldığım yıllarda bu ampüller Türkiye'de yapılıyordu, henüz kalitesiz Çin malları ile tanışmamıştı Türkiye. Kötü markaları tavsiye etmem, çabuk bozuluyorlar. Tekfen in Çinde ürettirdiği wiselite marka olanlarından da aldım 2 yıl önce. Onlarda da ciddi bir sorun yaşamadım. Halen bütün odalarımda kullanıyorum.

Sebahattin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2007, 05:47   #18
Ağaç Dostu

Gazlı ampuller yani civa buharlı ve florasan ampuller, elektrik seviyesi değişince sönerler. Ülkemizde kullandığımız elektrik 50 Hz frekansa sahiptir. Yani saniyede 50 kere kutup değiştirir. Dolayısı ile ampullerde bu rakkam ile uyumlu olarak yanıp söner. Gözümüzdeki etkisini ise film şeridine benzetebiliriz. Aslında bizim hareketli olarak gördüğümüz filmler peş peşe sıralanmış çok hızlı foroğraflardan başka bir şey değildir. Eğer florasan ışığı altında bir tekerlek döndürürseniz, tekerlek yavaş dönüyormuş gibi veya duruyormuş gibi gözükebilir. **** gitarınızn teli vurduğunuzda, tel kesik kesik hareket ediyormuş izmenimi yaratır. Buna Stroskobik etki denir. Ev kullanıcılarında bu baş ağrısına yol açarken, sanayide matkap gibi nesnelerin kullanıldığı alanlarda makinanın yavaşladığı izlenimi istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Florasan ve civa buharlı lambalarda titreşimi engellemek için en sık kullanılan yöntem, farklı fazlardan beslenen birden fazla sayıda ampul çalıştırmaktır. Ampulun biri sönüme giderken diğeri yanacağı için titreşim yok sayılacak seviyeye düşer.

İkinci bir altrnatif florasan yanında bir sabit ışık kaynağı kullanmaktır. Florasan sönüme gittiğinde diğer kaynak bunu absorbe edecektir.

Eski 25-02-2007, 05:52   #19
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Klimanjaro Mesajı Göster
Malum ledleden bahsedilmiş. Şimdilerde güneş pilleri ve ledlerle aydınlatmalı ledlerden oluşan ve gündüz şarz olup gece aydınlık veren lambalar bulunuyor. Çok düşük enerji ve hatta bedava enerji. Yaygınlaşmalı ve tercih edilmeli bence.

Link 1
Link 2
Link 3 bu da pratik bahce lambası güneş enerjisiyle çalışıyor.
Geçen gün Yalova'da sordum bu armatürlerden. Ellerinde yoktu fakat fiyatı 15 YTL. idi. Satıcı çok fazla aydınlatma yapmadığını, genelde yol kenarlarına konduğunu ve yolu belli etmek için kullanıldığını söyledi. Bende vaz geçtim.

Eski 25-02-2007, 06:16   #20
Ağaç Dostu

Hangisi daha karlı sorusu için şöyle bir tablo buldum.
Akkor telli lamba 100W enerji tasarruflu lamba 23W. Tabloda belirtmemişim.
Kaynak

Name:  ampul .jpg
Views: 1923
Size:  17.9 KB

Eski 25-02-2007, 06:30   #21
Ağaç Dostu

Sıradaki soru şu olacak sanırım. Lümen nedir?

Lümen: Bir ışık kaynağının verdiği ışık miktarıdır. Lamba tipine göre kullandığı güç ile doğru orantılı olarak değişir. Yani yukarıdaki tabloda evlerimizde kullandığımız klasik telli ampuller 100W enerji tüketerek 1690 lümen ışık verirken, enerji tasarruflu ampuller 23W enerji tüketmesine rağmen 1500 lümen ışık vermektedir. Yani Hemen hemen aynı ışığı verirken çok ¼ oranında az enerji tüketmektedir.

Eski 25-02-2007, 06:43   #22
Ağaç Dostu

http://www.ekosolar.com/aydinlatma.php şeklinde bir link buldum. Çok güzel ürünler var. Hatta fanlı şapkalara bayıldım. Fiyat listesi isteyelim. Belki peysaj fuarında değişik ürünlerde görebiliriz aydınlatma ile ilgili

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024