agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-01-2007, 16:48   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2007
Naylon (Ekolojik kabus)

Ben bir fen lisesinde öğrenciyim.okulumuzda birkaç arkadaşımla naylon poşetlerin çevreye verdiği zararları bildiğimizden naylon poşet kullanımını azaltacak ve yerine anneannelerimizin anlattığı,çokça da filmlerde gördüğümüz kese kağıtlarının kullanılmasını istiyoruz.Biz kendi yaptığımız kese kağıtlarını deneme amaçlı bir kaç bakkalda kullanmaya başladık.Eğer siz de desteK verirseniz daha büyük marketlere ve mağazalara sesimizi duyurabiliriz.Artık o güzel manzaralarımızda naylon poşet görmek istemiyoruz!!!!!!!.Lütfen sizde destek verin.

epum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2007, 17:52   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-09-2006
Galeri: 2
Emeğinizden ve ince düşüncenizden ötürü sizi tebrik ediyorum.

kürekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2007, 18:36   #3
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Çok güzel bir düşünce ve teşebbüs.
Ancak ben, kağıdın, ağaçtan yapıldığını sanıyorum.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2007, 18:40   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-09-2006
Galeri: 2
Sayın balıkçı, kesekağıtlarının ağaç kaynaklı olduğu doğrudur fakat gönüllü arkadaşlarımız geri dönüşüm tesisleri ile irtibata geçerek kullanılmış kağıtlardan faydalanmanın yollarını araştırabilirler belki. Plastiklerin, doğaya verdiği zararın boyutunu düşünecek olursak, çok daha güzel ve akılcı bir çözüm olabileceğini düşünüyorum.
Saygılar.

kürekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2007, 17:20   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2007
Bende kese kağıdının geri dönüşümsüz olmasının naylonun yerini tutsa bile çevreye pek bir katkısı olucağını zannetmiyorum.Projenin bir ayağıda geri döşümünü sağlamak üzere kağıt toplamaktı.Düşünsenize pek çok insanın biinçsizce yanmaya mahkum bıraktığı kağıtlar ülkemizdeki insanların biraz daha bilinç sahip olması ile naylonun kirliliğini önleyebilecek!!

Düzenleyen epum : 04-10-2012 saat 10:35 Neden: imla hatası
epum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2007, 08:22   #6
Ağaç Dostu

anilozer112's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2005
Galeri: 45
Evet naylon çevreye çok büyük zaralar vermekte.Ben kese kağıdı günlerini hiç görmedim ama filmlerde gördüm.Geri gelmez o günler malesef

anilozer112 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2007, 00:35   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2007
çok güzel ve anlamlı bit teşebbüs saygılar...nerde o eski günler

kirmitli024 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2007, 09:33   #8
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Benim bildiğim yurtdışında böyle bir uygulama takribi 20 yıl önce başlatıldı. ancak ordaki insanlar şunu da yapıyor... alışverişe giderken yanlarında ketenden veya bezden mamul bir de alışveriş tordbası götürüyor. dolayısı ile nylon torba almanız gerekmez. Ancak bazılarımızın bunu komik karşılanıcağı kaygısı karşısında ciddi bir özgüven geliştirmeleri gerektirmektedir.
ama çoğumuz adam sendeci olduğumuz sürece o kesekağıtları elbete geri gelmez gelse de umarım gazete kağıdından mamul olmazlar...

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2007, 21:33   #9
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Bugünlerde iyice takılmış durumdayım naylon poşetlere ve naylon olan herşeye. Artık mümkün olabildiğince az kullanıyorum.(çöp için mecburen) Kese kağıtlı günlerin geri döneceğini hiç sanmıyorum.Bu arada bez torba uygulaması oldukça yaygınlaşmış yurtdışında, hatta geridönüşümlü malzemelerden yapılanları oldukça fazla. Bilmiyorum böyle bir kumaş bulabilirmiyim ama doğal bir kumaş bulup bir alışveriş torbası diktireceğim. Buraya da resmini eklerim.

Doğasever herkesi bu uygulamaya davet ediyorum.

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2007, 22:55   #10
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Teşekkürler Coyote'ciğim, aklıma getirdin. Benim de çok eskiden annemin çarşıya çıkarken kullandığı, bir filem var. Bir ara annemin kirli çıkılarını karıştırıken bulmuştum. Nereye koyduğumu bulup, kullanmaya başlayayım.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2007, 23:45   #11
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Rica ederim Nevsune'ciğim senin yolunda ilerlemeye çalışıyorum . Sayende tüm deterjanlara veda ettim sonunda. Bir de şu naylon torbalardan kurtulabilirsek, ben ümitliyim.

Eski 09-08-2007, 09:30   #12
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili coyote,
Bütün deterjanlara veda ettim diyorsun, nasıl başarabildin? Benim yardımcım da temizlikte sırf arapsabunu kullanır ve pırıl pırıl olur her yer. Ama diğer ürünleri kullanıyoruz tabii. Ah bir kurtulabilsek.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2007, 09:38   #13
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Deterjansız bir dünya için elimde bir makale vardı, bulabilirsem buraya eklerim neyi, nerede kullanacağınıza dair bir makale, cam temizleme, mutfak, halı, aspiratör vs gibi temizlik işlerini artık sadece su kullanarak temizlediğimiz bir bezimiz var. Hanım evde, ben arabada, kullanıyoruz hem sudan tasarruf ediyorum hemde hiç bir kimyasal kullanmıyoruz.Bezin temizliğinde sadece beyaz sabun (banyo) kullanıyoruz.
Saygılar,

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2007, 09:41   #14
Moderatör

Güler's Avatar

Dediğin çok doğru, Yabancı ülkeker bu kağıt ve bez işini çok evvelden haletmişler. Ben Las vegas'ta okurken marketlerden yaptığımız alış verişlerde bütün aldıklarımız büyük büyük kaba kesekağıdına doldurulurdu. SONRA DA KULLANILAN KAĞITLAR MUTLAKA AYRI BİR YERDE BİRİKTİRİLİRDİ.
Onları toplayan çöpçüler de ayrı kimselerdi.
Gerçi şimdi gençler bizlerden çok daha duyarlı bu konuda. Oğlumun evinde kağıtlar ve şişeler diğer çöplerden hep ayrı toplanıyor. Belirli kumbaralara atılıyor. 5 yaşındaki torunum da harıl harıl meyve çekirdekleri topluyor, kampanyaya gönderilmek üzere.

Eski 09-08-2007, 09:42   #15
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Guler Hanım deterjan tarifleri Nevsune'ciğimin gönderdiği bir sayfa vardı. Buğday dergisinin. Zaten bir kaç yıldır da hiç çamaşır deterjanı almıyordum bu konuya eğilimim vardı yani. Sadece Hacı Şakir toz sabun kullanıyorum. Bulaşık içinse %98 doğada çözülebilen ve geri dönüşümlü ambalajlı Frosh kullanıyorum. Diğer tariflerde ise kullanılan tek şey karbonat,çamaşır sodası,elma sirkesi,arap sabunu ve boraks. Hepsi bu. Sayfayı okuyunca zaten insanın eli gitmiyor deterjan almaya. Bir göz atın isterseniz Buğday dergisi ev yapımı diye google da aratırsanız çıkıyor(link eklemeyi bilemedim şimdi). Nevsune Hanıma tekrar teşekkür ediyorum ayrıca bu sayfayı bana gönderdiği için.

Umarım en kısa zamanda da bez torbalara hep birlikte geçeriz.

Eski 09-08-2007, 09:43   #16
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili Hakan,
O makaleyi yollarsan ve neyi nasıl temizliyorsunuz yazarsan mutlu olurum.

Eski 09-08-2007, 09:45   #17
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili coyote hemen araştıracağım. Teşekkür ederim. Temizlik malzemelerinin reklamlarını görünce içim fena oluyor ve kızıyorum. Hem de herşeyi doğru yazmıyorlar.

Eski 09-08-2007, 09:47   #18
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili nevsun,
Beni de aydınlatırmısınız?

Eski 09-08-2007, 09:48   #19
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Güzel bir konu teşekkürler.
Bir araştıralım.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2007, 09:49   #20
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Coyote'nin temizlikte kullandığı zehirli olmayan maddeler, aşağıdaki linkte anlatılıyor.

http://www.bugday.org/article.php?ID=115

Eski 09-08-2007, 10:29   #21
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Guler Mesajı Göster
Sevgili Hakan,
O makaleyi yollarsan ve neyi nasıl temizliyorsunuz yazarsan mutlu olurum.
Çok özür diliyorum bilgisayarım formatlanmadan cd ye aktardım biliyordum maalesef aktarmamışım tuz hakkındaki makaleyi almışım diğerinide aldım biliyordum ama temizlik malzemeleri kullanmadan doğal temizlik ürünleri makalemi kaybetmişim.
Tekrar özür diliyorum.
Saygılar,

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2007, 10:25   #22
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Sağlıklı karar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi anilozer112 Mesajı Göster
Evet naylon çevreye çok büyük zaralar vermekte.Ben kese kağıdı günlerini hiç görmedim ama filmlerde gördüm.Geri gelmez o günler malesef
Ben o günleri hatırlıyorum. (Yaşımız ortaya çıktı ama) Kesekağıdı çoğunlukla eski gazetelerden birkaç kat kalınlaştırılıp yapılırdı. Eski mürekkepler ve baskı
sistemi yüzünden içine giren elma armut herneyse gıdaları boyardı;

1 naylon kullanmazken mürekkeple kirlenmiş ve hangi mikroplu eller ve hangi zamklarla yapıldığı belli olmayan kesekağıtları kullanırdık.

2 Temiz ve hijyenik bir kesekağıdı yapmanın da çevreye maliyeti olduğunu hatırlatırım.

3 Temiz kesekağıdının da geridönüşümü lazımdır.

4 Naylon denilen malzeme de zaten toprağın içinde istirahat etmekte olan petrolün bir derivesidir. Ve bunu atmaya da kalksak petrolü içinden alacağımız benzin ve mazot için çıkartmak mecburiyetindeyiz.

5 Naylon torba doğada kaçbinyılda çözünse de neticede toprak altından çıkıp tekrar toprağa gömülüyor.deniz diplerinde veya tarlalarda görülen birkaç tanesi de esas olrak görüntü kirliliği yaratıyor. Eğer mesele görüntü kirliliği ise bu memlekette görüntü kirliliği yapan o kadar çok şey var ki , ben İstanbul Bağcılar'da sıkış tepiş boyasız sıvasız çatısız daracık apartmanlarda oturup mahallesinde kaldırım olmadığı için caddeden yürüyen insanların estetik kaygılarla naylon torbayı reddedip elinde bezden dikilmiş torbalarla alışverişe gittiğini düşünemiyorum.

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2007, 10:34   #23
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Bu işlerin esası az tüketmekten geçiyor galiba. Yani kesekağıdı veya naylontorba kullanmakta çok şey farketmeyebilir ama yemeyeceğiniz yiyecekleri, eskiyene kadar giymeyeceğiniz giysileri hiç almazsanız daha iyi olur gibi. Mutfağınızda küflenmiş ekmek deponuz varsa, gardrobunuz iki kere giyilmiş tişörtlerle ve belki de hiç takılmamış aksesuvarlarla doluysa naylontorba hakkında konuşmak manasız kaçıyor

Eski 14-08-2007, 10:54   #24
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Burada bir şirket, ürettiği naylon torbaların üstüne şöyle yazmıştı.

"Bu torbanın üretimi için, hiç bir ağaç kesilmemiştir"

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2007, 13:56   #25
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Burada bir şirket, ürettiği naylon torbaların üstüne şöyle yazmıştı.

"Bu torbanın üretimi için, hiç bir ağaç kesilmemiştir"
Az bile demiş şöyle de yazabilirdi
"Bu torbanın üretimi için hiç bir ağaç kesilmemiştir ilave olarak petrol çıkartılmamıştır yalnızca benzin için çıkartılan petrolün yan ürünleri değerlendirilmiştir ve kullanıldıktan sonra çıktığı yeraltına dönecektir"

Eski 14-08-2007, 15:47   #26
Ağaç Dostu

Metin Y.'s Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2007
Galeri: 66
Gazeteden kese kağıdı yapan biri olarak; bunu sadece geçmişte bir anı olarak hatırlamaktan öte bugüne bir faydası olmadığını düşünüyorum.
Bazen biriken, bazende iade gazeteler toplanır; genelde çiriş adı verilen ve ayakkabı tamircilerinin kullandığı yapıştırıcıyla "imal" edilirdi...Kilo çeksin diye içine Teksas, Tommiks sayfaları da bolca ilave edilen kesekağıdı o toraman haliyle satılırdı...
O yıllarda okul tatillerinde manavda çalışırdım ve işte o kese kağıtlarından biriyle rametli ustam İsmail Amcam fotoğrafımı çekmişti, resmi de buraya ekleyim ki; belge yerine geçsin.
Müşterilerimizin cebinde mutlaka bir-iki file bulunurdu...Ayrıca; yüklüce alış veriş yapanlar bunu hamallara küfeyle taşıtırlardı.
O yılları bugünlerle kıyaslamak zaten mümkün değil; her şey sade,basit fakat insanlar daha alçak gönüllüydü.

Kesekağıdı olsun ama o eski şekliyle değil, sağlık açısından uygun kolay yırtılamayacak şekilde hani, o Amerikan filimlerinde görürüz ya öyle olsun.
Pazarlarda öyle naylon poşetler var ki; kokusu bile tahammül edilebilir gibi değil ve belediyeler bu konuda üzerine düşeni yapmalı.

Eklenen Resimler

Metin Y. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2007, 15:53   #27
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Doğru aslında, naylon torba yerine, filenin nesi eksik. Herkeste oluyordu.
Boşken her cebe sığar defalarca kullanılır.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2007, 16:04   #28
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halit Togay Mesajı Göster
Bu işlerin esası az tüketmekten geçiyor galiba. Yani kesekağıdı veya naylontorba kullanmakta çok şey farketmeyebilir ama yemeyeceğiniz yiyecekleri, eskiyene kadar giymeyeceğiniz giysileri hiç almazsanız daha iyi olur gibi. Mutfağınızda küflenmiş ekmek deponuz varsa, gardrobunuz iki kere giyilmiş tişörtlerle ve belki de hiç takılmamış aksesuvarlarla doluysa naylontorba hakkında konuşmak manasız kaçıyor
Aşkolsun Halit Bey, atrium civarlarındaki tüketici arkadaşlarla uzaktan yakından alakam yok. Şaka bir yana ağaç kesilmemiş olabilir,extra petrol de çıkartılmamış olabilir bu sevindirici tabii. Hangisi daha sağlıklı peki?
Düşünsenize burada cam şişe kumbarasına veya atık pil toplama kaplarına henüz rastlamadım bile pek yaygın değil sanıyorum, gerçi İstanbul'da olanların da içinden neler neler çıkıyordu. Buradan ben bez torba kullansam ne olur durumu çıkarılsa bile en azından kendi sağlığımız için mümkün mertebe naylon,plastik vs leri yiyecek maddeleriyle temas ettirmiyorum,büyük oranda cam kap kullanıyorum. Sadece poşete takılmış değilim anlayacağınız.
Amacım olabildiğince doğal ve sağlıklı şeyler kullanmak.

Eski 14-08-2007, 16:59   #29
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Bakın ne buldum.

Annemin filesi diyordum ya. Bu normal ipli filelerimizden farklıydı. Biraz daha süslü. İbrişim gibi bir iplikden dokunmuş ama çok sağlam. Bakmayın böyle küçük durduğuna içi oldukça iyi malzeme alırdı. Sanırım annem bunu daha havalı yerlerden alış veriş yaparken kullanıyordu

Eklenen Resimler

Eski 14-08-2007, 20:00   #30
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Keşke birileri çıkıp yeniden imal etmeyi akıl etse değil mi.
Bunu çantama koydum, yarın şehire indiğimde yapacağım alışverişlerde bunu kullanacağım.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024