agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-10-2010, 16:54   #61
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever Mesajı Göster
Muratli Deresi üzerinde yapılan uygulama hakkında bilgi almak isterseniz, EM'nin elemanı olan Mahmut ile görüşebilirsiniz. (Mahmut uygulama elemanıdır. Mühendis değil o yüzden fazla sorguya çekmeyin lütfen)

Bir de yerel gazetede çalışan Gazeteci Ahmet Bey baştan sona yapılan uygulamaları biliyor ve elinde pek çok görsel bilgi var. Ahmet Bey'in telefonu da aşağıda.

Mahmut : 0 539 661 42 49 (Bizim Elemanımız)

Ahmet : 0 535 352 07 36 (Muratlı Hizmet Gazetesi)

Derede kurbağa ve kaplumbağa avlamak yasaktır diyen forum kişisi. (Sadece EM uyguladığımız bölümde var! Orada doğmadılar tabii ki, çevreden eski evlerini hatırlayıp gelmişler. Nostalji yani...)
Mesajı buraya kopyalamak iyi olur diye düşündüm...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2010, 10:53   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2007
Toplantınıza EM Türkiye olarak katılmak ısteriz bu arada Muratli deresinde resimdeki sevimli dostlarimiza hepbirlikte merhaba deriz.
Sevgi ve Dostlukla

Not : Resimleri çeken Muratlı Hizmet Gazetesi

Eklenen Resimler

Alper Akman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2010, 12:16   #63
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Muratlı Hizmet Gazetesi tarafından Muratlı Deresinde çekilen çeşitli kurbağa resimleri, (videodan resim haline getirilmiştir ve bu yüzden bunların elime geçmesi zaman aldı.)

Name:  001.jpg
Views: 974
Size:  38.2 KB

Name:  002.jpg
Views: 743
Size:  43.1 KB

Name:  007.jpg
Views: 805
Size:  38.9 KB

Name:  004.jpg
Views: 799
Size:  29.3 KB

Name:  006.jpg
Views: 832
Size:  25.8 KB

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2010, 23:41   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Sayın Alper Akman,

Fotoğrafta derenin tabanı görünüyor gibi geldi. Yanılıyormuyum acaba ?

Sevgiyle kalın.

ensar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2010, 23:47   #65
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dogasever
Her şey soru sormakla başlar. Ne dersiniz?
Öncelikle soru sorduğunuz için çok teşekkürler. Gerçekten sorunun ne olduğu o kadar önemli değil. Önemli olan sormak. Biz de millet olarak bir soru sorma eksikliği olduğunu düşünüyorum

Alıntı:
Öyle kaçmak yok, herkes soru soracak

Alıntı:
Bu doğru işte burası serbest kürsü. Dileyen dilediği fikri öne sürebilir.
Neyse buradaki amacımızı aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:
Alıntı:
- Soru sormak
- Yanıt vermek
Sn. Dogasever,

Yukarıdakiler sizin Neden Nasıl’da soru sorma üzerine yazdığınız ve benimde katıldığım doğru düşünceler.

Hatırlarsanız size birtakım sorular sordum hala cevap alamadım. Hala cevaplarınızı bekliyorum.

]

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gece
En kötüsü de hiç suya sabuna dokunmaz, projeyi 'yok proje' kategorisine koyar, temizlik ve (tatlı su) çevre duyarlılığımızla gurur duyar, kendimizi olsun kandırabilmekle avunur dururuz.

Tabii başka tutumlar da sergilenebilir ama hepsini de sayıp, dökmeye hiç gerek yok.

Sizin seçiminiz hangisi?
Sevgili gece,

Hukukçu olduğunuz için benden farklı bir uslubunuz var.

Sorunuzun muhatabı olarak beni düşünmüyorsunuz sanırım. Benim tutum ve tarzım çok açık. Tam olmayan her mühendislik projesi yanlıştır.

Açıklık getirirseniz sevinirim.

Sevgiyle kalın

Eski 17-10-2010, 10:37   #66
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Elmayla Armut...

Sayın Malina

Benim doğayı ve süreçleri daha iyi anlayabilmemiz için açmış olduğum farklı bir başlık olan "Neden ve Nasıl" başlığından buraya taşınarak amacını aşarak hazırlanmış bu son mesajın bu başlık ile hiçbir ilgisi yoktur ve buradan geldiği yer olan "Neden ve Nasıl" başlığına taşınmasını veya silinmesini rica ediyorum. Anlaşılan Sn Ensar hala bu başlığın amacını anlamamış ve hala beni kısır bir tartışmanın içine çekmeye çalışıyor. Böyle bir tartışmaya taraf olmayacağımı belirtmek isterim. Ayrıca ilgili başlıkta (Neden ve Nasıl) soru sorulabileceğini, ancak bunun benim yanıtlayacağım anlamına gelmeyebileceğini de açıklamıştım (Bakınız "Neden ve Nasıl" başlığı "Mesaj 1 son paragraf"). Ancak nedense Sn Ensar o yazılarımı göz ardı etmiş görünüyor. Sn Ensar lütfen ısrar etmeyın sizinle bu başlık altında tartışmayacağım. Yukarda Agriton Şirketi'nin bilgileri var. Lütfen şirket ile temasa geçin ve sorularınızın yanıtlarını oradan isteyin. Saygı ve sevgilerimle.

Düzenleyen Dogasever : 17-10-2010 saat 11:13 Neden: ekleme
Eski 17-10-2010, 11:50   #67
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ensar Mesajı Göster
Sayın Alper Akman,

Fotoğrafta derenin tabanı görünüyor gibi geldi. Yanılıyormuyum acaba anı ?

Sevgiyle kalın.
Sayın Ensar,

Bizim dozlama yaptigimiz yerin 35-40 metre ilerisinde küçük bir baraj yaptık su burada girdap yaparak dolaniyor ve tekrar kaneviçe bezlerinin ve şeker çuvallarının içine koydugumuz bokashi bloklarının (istenilen şekil verilebilir) üzerinden savaklanarak akmaya devam ediyor.(Bu uygulama 4 merkezde yapılıyor).İşte bu baraj yaptığımız yerde suyun tabanı gözüküyor.
Sevgi ve Dostlukla

Eski 17-10-2010, 13:06   #68
Ağaç Dostu

Sayın Akman,

Dün bölgeden çektiğim fotoğraflar aşağıda.

Name:  ERGENE 15.10.2010 001.jpg
Views: 740
Size:  25.7 KB

Name:  ERGENE 15.10.2010 002.jpg
Views: 719
Size:  41.0 KB

Name:  ERGENE 15.10.2010 003.jpg
Views: 798
Size:  25.2 KB

Name:  ERGENE 15.10.2010 004.jpg
Views: 705
Size:  9.1 KB

Name:  ERGENE 15.10.2010 005.jpg
Views: 793
Size:  44.4 KB

Eski 17-10-2010, 13:09   #69
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı (Sayın Ensar)
"Tam olmayan her mühendislik projesi yanlıştır."

Kesinlikle fikir birliğinde olduğum son derece doğru ve yerinde bir ifade. Ancak "Tam" nedir? Önce bunun tanımlanması gerekir. Bunun tanımı bellidir. "Tam" bütün, eksiksiz anlamına gelir. Bu da doğru...

Bir mühendislik projesinin eksiksiz olması için neye bakılır: Yanıtı ben vereyim: o projenin amacına bakılır. Bu denemede veya arge projesinde (Her deneme aynı zamanda bir arge projesidir) amaç "kokunun yok edilmesi" olmuştur. Koku, atıksu deşarjı durdurulmadan da yok edilebilir. (Bunu her platformda her mühendislik bilimi açısından tartışmaya hazırım. Eğer bunu tartışmak isteyen varsa, belki yüzlerce mesaj yazılması gerekebileceğinden burayı meşgul etmeyelim lütfen ayrı bir başlıkta bunu tartışalım!)

Bu proje amacına uygunluk açısından tamdır ve doğrudur.
(Benim de tutum ve tarzım son derece açık)

Eğer derseniz ki amaç eksik oluşturulmuş. Onu da tartışırım. 200 kusur km'lik bir nehrin 5 km 'sinde 2 ay süreyle yapılan bir ARGE ÇALIŞMASININ amacını oluştururken "Amaç: Atıksu deşarjı kesilmeli biz 5 km üzerinde ARGE çalışması yapacağız" derseniz o proje daha doğmadan ölmüş olur. Biraz gerçekçi olalım lütfen. Sanırım böyle bir ARGE çalışması, Eylem 1: Atıksuyun deşarjının kesilmesi aşamasında uzunca bir süre bekleyecek ve kokunun kesilmesi aşamasına neden geçmiyorsunuz diye birçok eleştiri alacaktır.

Herhalde kimse, atıksu deşarjı devam ediyorsa, insanlar bunun kokusunu çekmeye de devam etsin demeyecektir.

Birçok sivil toplum kuruluşunun başlattığı bir proje daha var: ERgeneye Atıklar dökülmesin! Ben de bu grupların tamamını canı gönülden destekliyorum ve bir militan gibi arkalarındayım. Eminim Sayın Ensar da bu konuda benimle birlikte olacaktır. Atıkların dereye dökülmesinin önlenmesi için insan olduğunun bilincinde olan herkes canla başla çalışmalıdır. Buna yürekten inanıyorum ve bizler koku kesme çalışması yaptıktan sonra ve EM uygulanan bazı bölgelerde kurbağaların da dereye gelmeye başladığı görüldükten sonra, atıksuların nehre deşarj edilmesini kesme konusunda hem devletin hem de halkın daha kararlı davranacağı düşüncesindeyim.

Ayrıca bu projenin tüm Ergenede uzun süreli uygulanmasının getireceği bir başka yarar da çamurun azaltılması olacaktır. Çamur 10 yıllarca sürede birikmiş bir çamurdur. EM uygulamasıyla bu çamur mikroorganizmalarca sindirilecektir. (Evet, atıksu deşarjının önüne geçmeden de bu sindirme olayı devam edecektir. Mikroorganizmalarca sinidirm birikme hızından çok daha yüksek olacaktır.) Ayrıca çamurdan ve atıksudan sentezlenen biyolojik aktif maddeler Meriç nehrinde ve Saroz Körfezindeki canlı yaşamı için de faydalıdır.

Saygı ve sevgiler

Düzenleyen Dogasever : 17-10-2010 saat 17:02 Neden: ek
Eski 17-10-2010, 13:15   #70
Ağaç Dostu

Fotğraflara devam

Eklenen Resimler

Eski 17-10-2010, 13:24   #71
Ağaç Dostu

. Tam eski Muratlı Tekirdağ yolu üstündeki köprüden çekildi.

Eklenen Resimler

Eski 17-10-2010, 13:27   #72
Ağaç Dostu

Devam ediyor

Eklenen Resimler

Eski 17-10-2010, 13:49   #73
Ağaç Dostu

Cool

Eğer derseniz ki amaç eksik oluşturulmuş. Onu da tartışırım. 200 kusur km'lik bir nehrin 5 km 'sinde 2 ay süreyle yapılan bir ARGE ÇALIŞMASININ amacını oluştururken "Amaç: Atıksu deşarjı kesilmeli biz 5 km üzerinde ARGE çalışması yapacağız" derseniz o proje daha doğmadan ölmüş olur. Biraz gerçekçi olalım lütfen. Sanırım böyle bir ARGE çalışması,.

Sayın Doğasever,

Sizden ve herkes ten özür dilerim.

Bu projenin AR -GE projesi olduğunu ve de Muratlı Kaymakamlığı ve Belediyesinin
AR-GE çalışmalarına destek verdiğini bilmiyordum.

Sevgiyle kalın,

Eski 17-10-2010, 13:55   #74
Ağaç Dostu

Sayin ENSAR,
Fotograflar'da neyi anlatmak istediğinizi anlıyamadım.Bizim calışma alanlarımızı görmediğiniz
çektiğiniz fotoğraflardan belli.Tankların görüntüsü hiçkimseye bir fikir vermez.
Sizinle belki bir başlangıç yapar iletişim kurabilirim zannetmiştim ama yanılmışım siz hala başka şeyler peşindesiniz.

Eski 17-10-2010, 14:18   #75
Ağaç Dostu

Sevgili Alper,

Fotorafların devamı 1 karşılaştırmlı

Eklenen Resimler

Eski 17-10-2010, 14:25   #76
Ağaç Dostu

Şimdi alınan su örnekler dozlanmış dereden, dozlama istasyonularından sonrakiler. Önce temiz suyun kovadaki görünümü akabinde köprü üstünden numune alma

Eklenen Resimler

Eski 17-10-2010, 14:35   #77
Ağaç Dostu

Ve alınan su örnekleri dozlanmış Muratlı deresinden ve dozlanmamış ana Ergeneden.

Dozlama sisteminiz ve havalandırma Gördüğünüz gibi hayli detaylı fotoğraf var.

SANIRIM GECELERİ ATIK DEŞARJINI KİMSE KONTROL ETMİYOR. Dere boyunda da devriyeler gezmiyor.

Eklenen Resimler

Eski 17-10-2010, 14:45   #78
Ağaç Dostu

Sevgili Alper,

Bir kurbağ resmi koydunuz ve bir laf söyle bin ah işit e döndü.

Ama huyum kurusun işte, benim gördüklerimi, bildiklerimi başkalarıda görsün, bilsin

Sanırım yeterince fotoğraf oldu. Arzu eden olursa daha nicesini doğrudan mail adreslerinize atarım.

Sevgiyle kalın

Düzenleyen ensar : 17-10-2010 saat 14:50 Neden: imla ve tahrir
Eski 17-10-2010, 14:52   #79
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

SAyın Ensar

Oraya kadar gittiniz. Derenin uygulama yapılan bölümünün resmini çekip çekmediğinizi bilmiyorum. REsmini çektiğiniz yerde bulunduğunuza göre, kokup kokmadığını da belirtirseniz, sevinirim.

Dozajlama istasyonlarından birincisinin resmini de ben koyayım dedim. Bunlardan 4 adet var.

Name:  47867867.jpg
Views: 711
Size:  52.1 KB

Nehrin genişliği boyunca boydan boya delikli bir plastik borudan dozajlama yapılıyor.

Eski 18-10-2010, 05:39   #80
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Sn. Dogasever,

Dereyi boydan boya gezdik desem yeridir. Sizin eklediğiniz resim Ensar'ın eklemiş olduğu 28 nolu mesajındaki uygulama noktasından biraz daha yukarıdaki uygulama noktasının resmi. Bununda resmini çekmiştik.

Evet koku yok. Ancak derenin uygulama yapılmayan üst bölümlerine de çıktık. Orada da yok. Ayrıca çevre çiftlikteki işçilerle konuştuk. Onlarda bu kokunun bu aylarda kesildiğini söylediler. Yani uygulama ile ilgisi olmayabilir.

Ayrıca gerçek Ergene deresinden -uygulama yapılmayan dere- aldığımız su örneği daha temizdi. Ancak bunun nedeni bu derede su miktarı daha fazla. Bundan dolayı en azından bizim baktığımız noktada çamurlaşmıyor olabilir. Burada çok yakından dikkatli koklayınca biraz koku vardı.

Kurbağa olayına gelince sadece bir tane kurbağa gördük. O zavallı da çamuru aşıp dereye ulaşamadı. Resimler Ensar'da var.

Sonuç olarak EM uygulaması suyun önünde bir kaç yerde setler yapılıp su biriktirilerek uygulama yapılsa ve EM aşılanmış su tekrar salınsa daha başarılı olur diye düşünüyorum. Yine hep üzerinde durduğumuz dereye akıtılan fabrika sularının kesilmesi çok önemli. Yakından bakınca sudaki boya atıkları çok net belli oluyor. Ben boyadan çok anlamam ama yanımızda tekstil sektöründe çalışan Bayindirmevkii'de vardı. Bunun tekstil ve kot fabrikalarından çıkabilecek boyalar olduğunu o söyledi. Birde bu uygulama bukaşi topları ile desteklemeli. Özellikle çamurlu bölgelerde bukaşi topları hemen akıp gitmeyeceği ve çamur içerisinde yavaş yavaş çözüleceği için etkili olur diye düşünüyorum.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2010, 07:10   #81
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
EM in bu uygulamada mutlaka başarılı olmasının gerektiği Sn.Ensar'ın fotoğraflarından açıkça anlaşılıyor.

4 adet dozajlama istasyonunun olduğu bölümlerle diğer yerler arasındaki koku ve suyun analizleri durumu açıklığa kavuşturacaktır.

Tabi EM in etkili olabilmesi için bir süreç de gerekli, ben en azından gelecek yazı beklenmesi tarafıyım.

Em neticede sihirli bir sıvı da değil

EM i cesaretle başladığı bu işten dolayı tebrik etmek gerek ,tabi Sn.Ensar' ı da bilinçli ve takipçi-araştırıcı birey olarak konunun üzerinde durması da biz sessiz çoğunluk için alkışlanacak bir olay.

Ensar Bey sayesinde bu konu bu kadar farkındalık yarattı...

Öyle ya da böyle EM in sahadaki mühendislerinin Ensar Beyi desteklemesi lazım...

Çünkü aslında aynı dili konuşuyorlar , amaç; temiz bir Ergene .

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2010, 11:06   #82
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Teşekkürler Acemi Usta ve Denizakvaryumu

Önerileriniz mutlaka dikkate alınacak.

Bu deneme veya Arge çalışması veya her ne derseniz deyin sadece 2 aylıktı ve kokunun kesilmesi amacına yönelikti. Çalışma normalde Ekim sonunda bitecek ancak bizler ürün kullanmayı sürdürerek, her ihtimale karşı Kasım sonuna kadar devam edeceğiz.

Ağustos'un ortasından itibaren Eylül ayının sonuna kadar normalde Muratlı ilçesi içinde kötü kokular mevcut. Birçok kişi tarafından kokunun gittiği Ağustos ayının ortalarından itibaren teyit edilmiştir. Koku konusunda su analizleri hiçbir şey söylemez maalesef.

Kokunun yine de en iyi ölçüsü insan burnu. Hatta belirli bir sıvıdan davlumbaza benzer bir aparatla buharı vakumlu bir sistemle çekilerek hava ile seyreltilip (zavalllı panelistler kokudan zarar görmesin diye) 6 kişilik bir paneli oluşturan özel koku eğitimli insanlara koklatılıyor. Bu aygıtın adı Olfaktometre.

Olfaktometre'nin amacı kokunun sadece var olup olmadığını değil, derecesini de tayin etmektir. Maalesef Türkiye'de bu ölçümü yapacak otoriteyi bulamadık. O yüzden yöre insanları arasında bir röportaj gerçekleştirildi. Zaten amacımızda kokunun belirli bir skaladaki derecesini tayin etmek değil sadece var olup olmadığını tayin etmekti. Bunların hepsi nihai çalışma raporunda yer alacaktır.

Yalnız burada Sayın Ensar'ın çekmiş olduğu fotoğraflarda gördüğüm derenin kenarlara yakın bölümlerindeki beyazlıklardan bahsetmek istiyorum.

Eğer EM uygulandıktan sonraki bölümde çekildiyse, bu beyazlıklar EM'nin işe yaradığını göstermektedir. (Bunu zaten kokunun önce azalıp sonra da yok olmasından biliyoruz) Bu, EM uygulanan göl ve derelerde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Ve EM'nin işe yaradığının göstergelerinden biridir. Elimde mevcut olan Asechi Nehri örneğinde de aynı tür beyazlıklar görülmüştür (Resim 1). Bunlar yararlı mikroorganizmaları işaret etmektedir. Bir diğeri hava kabarcıkları çıkışıdır. (Bu da yoğun olarak gözlendi). Bu gazlar karbondioksit ve azot (Denitrifikasyon) olabilir.

Bukaşi topları konusundaki yorumlara tamamen katılıyorum. Çamurun azaltılması için çok miktarda atılması gerekli. (Ama tekrar ediyorum buradaki amacımız kokuydu).

Aşağıda Asechi nehrinde yapılan uygulamada çamurun yo kedilişine ilişkin 2 fotoğraf yayınlıyorum.

Saygıyla

Name:  beyazlik.jpg
Views: 678
Size:  36.6 KB
Resim 1 - Beyazlık mikroorganizma faaliyeti.

Name:  asechi1.jpg
Views: 705
Size:  60.1 KB

REsim 2- EM uygulanmadan önce (gelgit olayı nedeniyle sular çekildiğinde çekilmiş foto)

Name:  asechi2.jpg
Views: 845
Size:  61.3 KB

Resim 3 - EM uygulandıktan 7 ay sonra (gelgit ile suların çekildiği konumda çekilmiş)

Eski 18-10-2010, 19:48   #83
Ağaç Dostu

Sn. Dogasever,

Ensar'ın eklemiş olduğu resimdeki beyazlık suyun yüksek bir yerden akmasıyla oluşan köpük. Aslında bir önceki mesajımdaki setler yapılıp suyun yüksekten akıtılarak havalandırılması olayına kısa bir açıklama.

Yararlı mikroorganizmaların faaliyet gösterebilmesi için suda en azından 6 mg/l oranında oksijen bulunmalıdır. Suyun normal akışı sırasında havadaki oksijen suda çözünerek bu ortamı sağlar. Hızlı akan suların temiz olmasının nedeni budur. Durgun sular daha çabuk kirlenir. Atalarımızın "akan su kir tutmaz" demelerinin nedeni budur.

Önerdiğim yöntemde suyun yapılan setlerle (bentler) önü kesilecek ve yüksek bir yerden akıtılarak sudaki oksijen miktarı artırılacak. Böylelikle EM içindeki yararlı mikroorganizmalar daha hızlı çoğalır. Bu bentlerdeki dipteki çamurunda yararlı mikroorganizmalar etkin oluncaya kadar temizlenmesi gerekir. (Bu oluşan çamur ortamdan ayrılarak yine aerobik veya anaerobik uygulamaya tabi tutulmalıdır. Ya da kurutma ve yakma yöntemiyle temizlenmelidir.) Bunun en iyi yapıldığı yöntem fakrika atıklarının daha kaynaklarında dinlendirme havuzlarına alınmasıdır ki bu nasıl sağlanır bilmiyorum. Çünkü denetim yok.

Eski 18-10-2010, 20:39   #84
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sayın Acemi Usta

Beyazlığı fotoğraftan tespit etmek zor olabilir. Onun için bir şey söyleyemiyorum. Ancak, uygulamayı görmüş olan bir çok kişinin derede "beyaz beyaz bir şeyler belirdi" diye ifadeleri de olunca, ben fotoğraftaki görüntüyle o ifadeleri de birleştirerek böyle bir kanıya varmıştım. Tabii fotoğraftaki beyazlık konusunda yanılıyor da olabilirim.

EM'nin faaliyet gösterebilmesi için 6 ppm Erimiş oksijen olmalı ifadesinin nereden çıktığını bilmiyorum. Böyle bir şey yok. Ancak şu kadarını söyleyebilirim. EM iki türlü arıtma yapmaktadır: Anerobik ve Aerobik. Anerobik arıtmada oksijene ihtiyaç yok aerobik arıtmada ise, oksijene ihtiyaç var ama o düzeylerde değil. Örneğin, atıksu arıtma tesislerinde erimiş oksijen yaklaşık 1,5 - 2 ppm değerindedir. Bu da EM'nin etkili olabilmesi için yeterlidir. Derede fazla oksijen göz çıkarır mı? Zannetmiyorum.

Dere suyunun yüksek bir yerden dökülmesini sağlamak ya da suyu belirli yerlerde havuzcuklar yaparak yani akvaryumlarda olduğu gibi içine hava vermek tabii ki çok yararlıdır.

Çamura mekanik yolla müdaheleye gerek yok bence çünkü Bukaşi Topları o işi halledecektir. Zaten dereden çamur hafriyatı yapmanın bedeli çok yüksektir ve EM varken bence gereksizdir ve çok da pahalı bir işlemdir. Bir diğer sorun da çıkarılacak çamurun yeniden işlenmesi gerekecektir yani ek maliyet getirecektir. O çamuru içinde çok toksik madde olacağı için gübre olarak veya tuğla olarak da kullanamazsınız. Saygılar.

Eski 18-10-2010, 22:18   #85
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2009
Sayın Dogasever,

Dostlarla geçen güzel bir hafta sonunda Ergene ve Muratlı derelerinde çevre gözlemi yapma ve bir insanı (Ensar) anlama fırsatı buldum. Bunu siz ve arkadaşlarla paylaşmak istiyorum.

Öncelikle belirteyim baskın bir koku yok. Havanın soğuması bunda etken ise de EM yadsınamaz. Bahçemdeki gübre tankı deneyiminden EM'nin kokuları önleme ve bastırma gücünü biliyorum. Ama, burada, fiziksel olarak dereleri iyileştirdiğine dair bir şey göremedim. Yoğun tekstil boyası içeren su ve evsel atıkların oluşturduğu bir çamur...

Anladığım kadarı ile derelere akan kirlilik kaynakları önlenmeden EM'nin işi zor. Çalışma bittikten sonra her şey eski durumuna dönecek gibi. Öncelikle; kirlilik kaynakları, özellikle çamur üreten evsel atıkların önlenmesi lazım. EM daha sonra olmalıydı. EM'nin bu ağır şartlarda başarılı olacağından kuşkuluyum.

Belki biraz erken karar veriyorum. Daha zaman lazım. Şu an ki kanaatim bu işin kaynak israfı olduğu.

Ensar beyin de anlatmaya çalıştığı şey sanırsam bu. Kaynak israfı..

Ben yılda şu kadar vergi veriyorum, bunun daha doğru biçimde kullanılmasını isterim diyen her vatandaşın yaptığı haklı tepkiyi veriyor. Kirlilik kaynakları önlenmeden bu işe başlanmamalıydı diyor. Bir yandan belediye nezdinde itirazını belirtirken, bir yandan da size haklılığını anlatmaya çalışıyor. Olayın kişisel olmadığını kendisi ile bire bir zaman geçirdiğim için biliyorum.

Bu işin daha başarılı olması ve kalıcı etki vermesi için amacı aynı olan iki başarılı insanın eylemin şeklinde anlaşarak ortak noktada buluşması çok güzel olur.

Bilim ne der bilmem, ben çahil insanım. Mantığım diyor ki bu işin doğrusu kaynağı kurutmak. Bu nasıl olur aklım ermez. Kolaycası diyorum ki belediyeler atık su sistemi kurmak için yönlendirilebilir. EM bu atık su sistemlerinde gerçek güçünü gösterecektir. Şimdiki hali ile su akıyor EM onla beraber!...Sanayi tesislerinin şüphesiz ki atık su sistemleri var. EM, buralarda kullanımı zorunlu tutulabilir. Yasalar bu gibi bir mecburiyeti zorunlu kılmasa da yolu var. Yerel yöneticilerin satın almasındansa, satın aldırması gibi.

Benim son söz gibi alışkanlığım yok ama; Her işin doğrusu kaynağından başlar diyorum.

Saygılar.

bayindirmevki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2010, 22:51   #86
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sn Bayındırmevki (ve aynı konuyu belki de önümüzdeki günlerde yine gündeme getirecek olası arkadaşlar)

Bu koku için yapılmış bir deneme çalışmasıdır. Ve (31 Ağustosta başlamıştır). Kullanılan ürünün büyük bir kısmı bizim tarafımızdan karşılanarak Kasım ayının sonuna kadar devam edecektir. Ondan sonra kesilecektir. Eylül'ün ortalarında kötü koku yok edilmiştir.

Gerek çamurun yok edilmesi ve gerek su kalitesinin iyileştirilmesi açısından atıksuyun kaynağının kesilmesinin en ideal yol olacağının bizler de bilincindeyiz. Zaten bizler de bunun için uğraşıyoruz. Ama bu arada elimizi kolumuzu bağlayıp oturalım mı? Çevredeki insanların örneğin bu kötü kokuları çekmesine göz mü yumalım. İçinizden kaç kişi bu kokuların içinde yaşıyor bilmiyorum ancak ben senede en fazla 10 gün annemleri ziyaret ettiğimde kokudan uyuyamıyorum. Annem ve babam, komşularımız ve tanıdığım tanımadığım tüm Alpullu halkı bütün yaz bu kokuları çekmek zorunda kalıyorlar. Bunlara siz bekleyin beş on yıl daha atıksuların dereye atılmasını bir önleyelim ondan sonra kokuyu keseceğiz mi diyelim? Sevgiler.

Düzenleyen Dogasever : 18-10-2010 saat 23:36 Neden: duzeltme
Eski 18-10-2010, 23:03   #87
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Ensar Bey sayesinde bu konu bu kadar farkındalık yarattı...

Öyle ya da böyle EM in sahadaki mühendislerinin Ensar Beyi desteklemesi lazım...

Çünkü aslında aynı dili konuşuyorlar , amaç; temiz bir Ergene .
Temiz bir ergene konusunda haklısınız ama dil aynı dil değil gibime geldi,

Bu porejenin bu şekilde bir başarı sağlayacağını düşünmüyordum yine de düşünmüyorum.
Ergene Nehrinin temizliği Muratlı kolu üzerinde başladı

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2010, 23:52   #88
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Temiz bir ergene konusunda haklısınız ama dil aynı dil değil gibime geldi,

Bu porejenin bu şekilde bir başarı sağlayacağını düşünmüyordum yine de düşünmüyorum.
Ergene Nehrinin temizliği Muratlı kolu üzerinde başladı
Sn Lilium

Artık söyleye söyleye dilimde tüy bitti. Bu projenin amacı kokuyu gidermekti. Uygulama başladıktan yaklaşık bir hafta sonra koku iyice azalmış ve Eylül'ün ortalarında tamamen yok olmuştur. Bu durum tüm yöneticiler ve tüm Muratlı halkı tarafından da teyit edilmiştir. Basın, akademisyenler gelerek kokunun olmadığını teyit etmişler derenin kokan kısmına da gidip koklamışlardır. Oranın koktuğunu da teyit etmişlerdir. İki aylık bu proje amacına ulaşmış ve başarılı olmuştur. Zaten proje bir deneme projesidir ve resmi olarak bu ay sonunda, gayri resmi olarak da Kasım ayı sonunda bitecektir. Artık neyin başarılı olmayacağını zannettiğinizi anlamakta güçlük çekiyorum. Yoksa YAZDIKLARIM ARKADAŞLARIN EKRANLARINDA TÜRKÇE DİLİNDE OKUNMUYOR MU?

Bu deneme projesinin artık başka bir beklentisi yoktur. Lütfen sırayla bana bu proje hakkında hayal ürünü yorumlar yapmayınız. Yaparsanız da aklı başında yorumlar yapınız.
Bana bir tek şeyin yanıtını veriniz lütfen, atıksu deşarjı kesilmeden dereye Bukaşi Topu atmanın yararı olmayacağını lütfen bana ispatlayınız. Kokunun kesilmesinin ne anlama geldiğini biliyor musunuz?

Bukaşi toplarının çamura saplanacağını ve akan suyla birlikte akmayacağını ve sürekli EM üreterek sürekli arıtma yapacağını iddia eden forum kişisi.
Aynı zamanda aynı şeyleri anlatmaktan artık bezmiş forum kişisi

Eski 19-10-2010, 10:13   #89
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever Mesajı Göster
EM'nin faaliyet gösterebilmesi için 6 ppm Erimiş oksijen olmalı ifadesinin nereden çıktığını bilmiyorum. Böyle bir şey yok. Ancak şu kadarını söyleyebilirim. EM iki türlü arıtma yapmaktadır: Anerobik ve Aerobik. Anerobik arıtmada oksijene ihtiyaç yok aerobik arıtmada ise, oksijene ihtiyaç var ama o düzeylerde değil. Örneğin, atıksu arıtma tesislerinde erimiş oksijen yaklaşık 1,5 - 2 ppm değerindedir. Bu da EM'nin etkili olabilmesi için yeterlidir. Derede fazla oksijen göz çıkarır mı? Zannetmiyorum.
Sn. Dogasever,

Elimde EM'nin illede 6 ppm değerinde aktif olacağına dair herhangi bir EM araştırması yok. Ancak benim bildiğim temizleme işleminde daha çok aerobik bakterlier oksidasyon yoluyla etkili oluyorlar. Bunun için ise genel kabul gören kıstas 6 ppm civarı. (Kaynak Dr. Elaine Ingham) Sizin söyledğiniz gibi 1 veya 1,5 ppm değerlerine kadar bu aktvite sürmekte. Ancak azalarak sürmekte. Bu işlem nasıl daha iyi yapılabilir derken bunu gözönüne almak gerekir diye düşünüyorum.

Aşağıda Mikrobiyoloji ve Toprak konusunda 160 nolu mesajda daha önce açıkladığım BOD5 ile ilgili açıklama var. Diğer üyelerinde bunları bilmesi açısından bir kez daha yazıyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
BOD (Biological Oxigen Demand - Biyolojik Oksijen Gereksinimi):Kirli bir suyun kendi içindeki mikroorganizmalar ile kendiliğinden temizlenmesi için gerekli olan oksijen miktarıdır. Ölçümler 20°C' de ve 5 gün süre içinde yapılır ve sonuç BOD5 olarak verilir. Örneğin bir su için BOD5 değerinin 50 olması bu suyun 20°C'de ve 5 gün içinde kendiliğinden temizlenmesi için 50 mg/lt (vaya 50 gr /m3=50 ppm) oksijene ihtiyaç olduğunu gösterir. Burada temizlenmekten kasıt "organik maddelerin mikroorganizmalar tarafından parçalanması" dır.Mikroorganizmalar organik maddeleri, CO2, H2O, NH3, veya NO3, H2S, veya SO4' a parçalarlar. Ortamda yeterli oksijen varsa kirliliği yaratan tüm organik maddeler oksidatif parçalanmaya uğratılabilir.

İçme sularında BOD değeri ölçülemeyecek kadar düşüktür. Temiz nehir sularında 1-3 olan BOD değeri kanalizasyon sistemlerinde 200-300 kadardır. 200 ton/gün pancar işleyen bir şeker fabrikası atık suyunda ise BOD değeri 10.000 - 20.000 dir.

BOD ölçümlerinde, başlangıç ve 5 gün sonraki oksijen değerleri bulunur. Aradaki fark mikroorganizmaların tükettiği oksijen miktarıdır. Çok kirli sularda BOD değeri 0 olarak bulunur. Bunun nedeni organik madde miktarının çok fazla olması nedeniyle bunu parçalayabilecek mikroorganizma bulunmamasıdır. Benzer şekilde, yüksek moleküllü organik maddeler (selüloz, DDT vb.) düşük konsantrasyonda olsalar dahi mikroorganizmalar tarafından kolayca parçalanamazlar. Bu tür sular oksidatif yöntemlerden çok anaerob yöntemlerle temizlenirler.
Sonuç olarak su ne kadar kirliyse temizlemek için gereken oksijen miktarıda o kadar artmakta.

Eski 19-10-2010, 12:09   #90
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Sayın doğasever sanırım bizim yazdıklarımızda sizin ekranlarınızda ya türkçe okunmuyor ya biraz sinirlisiniz.
İlk mesajım (mesaj53) te "mücalenizden şüphemiz yok demişim". Doğa severliliğinizin yanından bile geçemeyiz, EM'e de söyleyecek bir sözümüz yok EM'in bu konudaki başarısı bilinmekte.

Bu bir iki aylık deneme süresi diyorsunuz onu da anladım amaç kokuyu gidermek onuda anladım,(demek türkçe gözüküyor) Burada da Sadece seneye değil, bundan sonra derenin artık bir daha kokmaması için biz elimizden geleni yapacağız. Tabii yetkililerin de gerekli önlemleri almaları ve bize bu olanağı tanımaları gerekiyor. Bu olanak tanınmadığı halde bu sözü nasıl verebiliyor ve ya söyleyebiliyorsunuz.

Projenin başarılı olamaz demem iki aylık deneme süresi ve kirliliğin devam etmesi, bu preje ya sürekli devam etmeli ya kirliliğe bir son vermesi.
İkincisi,
Bu bir projemidir? denememidir? deneme ise bu denemeleri sanırım daha önce yapılmış ve sonuçlar alınmış bilinmekte, bilinen şeyin denemesi mi olur.

Proje ise, projelerden kalıcı somut birşeyler alınır, (bir eser, bir yapıt, vs ) iki ay sonra aynı kirlilik aynı koku devam ederse o projenin ne anlamı var ben de onu anlayamıyorum, iki aylık bir kokudan kurtulduk eee sonra, yine aynı koku. Proje dediğiniz bu mu?

Sevgili ensar'ın endişelerine kapılmaya başladım.
Alıntı:
Sayın Doğasever,

Yol parası fiyatına yaptığınız projenin finansman boyutunu açıklar mısınız ? Bu rakkam nereden nereye gidişin ücreti.

Yoksa alınan çeklerin tarih vede miktarlarını size ORTAKLARINIZ BİLDİRMEDİ Mİ ?

Eğer bunlarda bildirilmedi ise sanırım yollarınız farklı ?
Alıntı:
Sn Lilium

Artık söyleye söyleye dilimde tüy bitti.
Söylede ensarında sormaktan dilinde tüy bitmesin.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024