agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-10-2009, 11:51   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
-3N, 3G- Yeni Elektronik Kirlilik

Name:  internet.jpg
Views: 601
Size:  30.3 KB

Aylardır 3N-3G ile ilgili yoğun bir reklam ve propaganda sağanağı altında kalmamıza rağmen, aksak zekamın erişim engeli yüzünden olsa gerek, konuyu bir türlü kafamda netleştirememiş ve hep kapsam alanı dışında kalmıştım. Benim için olay sadece telefonla görüntülü görüşmeden ibaretti. Ama bu kadar basit değilmiş meğer...
Bu yazıyı yazmaya karar verdiğimde edindiğim bilgilere göre şöyleymiş efendim:

"Nesil GSM Hizmetleri (3G ya da 3N) üçüncü nesil kablosuz telefon teknolojisilerine verilen genel addır. Aynı 1G ve 2G gibi, hücresel bir ağ sistemi kullanır. 3G teknolojilerine örnek olarak Universal Mobile Telecommunications System (yani Evrensel Mobil İletişim Sistemi) anlamına gelen UMTS verilebilir. Bunun yanında Kuzey Amerika'da kullanılan CDMA2000 ve Japonya'da Freedom of Mobile Multimedia Access (Mobil Çoklu Ortam Erişimine Özgürlük) anlamına gelen FOMA standardları da bir 3G teknolojisidir." (*)

Ha ben gene bir şey anlamadım ona göre yani. Neyse, "bundan anlaşılmayacak bir şey yok..." diyen olacaktır elbette. Benim sadece anladığım şu oldu:
Süreğen bir şekilde yüklendiğimiz Radyo Frekans Radyasyonu yoğunluğunun bu şekilde daha da artacağı, eleltromanyetik kirliliğinin beynimize ve hücrelerimize temizlenemez bir şekilde daha yoğun ve sıkılıkta yapışıp kalacağı, özellikle çocukların kaçınılmaz bir şekilde daha da risk altında olacaklarıdır....

Beyin sıcaklığı daha da artacak, kan basıncı düzensizleşecek, kanser türleri artacak, var olanları şımaracak, lösemi ve lenf bezleri kanser riskinin önü daha da açılacak; öğrenme güçlüğü, davranış bozuklukları daha da artacak, kalp pili taşıyanlar daha da zor durumda kalacaklar...

Dünya Sağlık Örgütü (İWorld Health Organization - WHO) 16 yaşın altında kalan çocukların cep telefonlarından ve kablosuz erişim ağlarından uzak kalmaları gerektiği konusunda ciddi ciddi uyarıyor. Çünkü bu yaştaki çocukların beyin dokuları, bilişsel fonksiyonları gelişmelerini sürdürmekte, beyin sıvı yoğunluğunun yetişkinlere göre daha fazla olduğundan elektromanyetik iletkenliğine daha uygun olmaktalar...

22-24 Şubat 2006 tarihinde İtalya’nın Benevento kentinde toplanan Uluslararası Elektromanyetik Alanlar Güvenlik Komisyonu üyelerinin kaleme aldığı Beneveto Bildirgesi'de şu görüşlere yer verilmiş:

- Çalışanların ve genel halkın elektrik, manyetik, elektromanyetik alanlara (EMA) maruz kalmalarından dolayı sağlıklarını olumsuz etkileyen kanıtların arttığını,

- Bu etkilerin ve alınması gereken önlemlerin saptanması için ayrılan kaynakların; kablosuz iletişim ve güç dağılımı teknolojilerine yapılan yatırımların yanında yetersiz kalmaktadır,

- Halk sağlığı üzerindeki olumsuzlukları ortaya koyan araştırma sonuçlarını ve bunların yorum ve analizlerini bu sektördekiler kabul etmemektedirler

- Düşük yoğunluklu Elektromanyetik alanların biolojik sistemleri olumsuz etkilerin olmadığı savının bilimsel değildir

- Bilimsel gözlem ve araştırmaları ELF ve EM alanlarının çocuklarda kanser riskini artırmakta, olumsuz daha başka sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

- Hükümetler vatandaşların EMA maruziyetinde Önlem İlkesi' ni temel alan satandartlara yönelik çerçeve programını uygulamaya sokmaları gerekmektedir.

- Kablosuz erişim sistemine alternatif yöntemlerin teşvik edilmeli: ( Fiber optik, eksendeş kablolar kullanmak, güvenli cep telefonları geliştirmek, varolan sabit telefon ağlarını korumak, yüksek gerilim hatlarını yeraltından geçirilmeli,

- Halkı kablosuz ve cep telefonlarının riskler konusunda bilgilendirmeli; uzun konuşmalarını sabit hatlı telefonlarla yapmalarının önemini anlatmalı.. Çocukları kablosuz ve cep telefonlardan uzak durmalarını sağlamalı... Onlara yönelik bu tğr telefon ve erişim reklamları yasaklamalı...

- Anten ve kulelerin kurulacağı yerleri insanlarının en az olumsuz etkileneceği biçimde konuşlandırmalı...

- Tüm ili kapsayan kablosuz sistemi (Wi-Fi, WIMAX vs) kurarken iyi düşünülmeli, kurulursa ilgili kuruluşlar (belediyeler, Sağlık Bakanlığı vs...) Elekromanyetik alan maruziyet sürekli denetlenmeli ve gözlenmeli, elde edilen sonuçlar anında halkla paylaşılmalı...

- Hastane ve okullar başta olmak üzere kamu binalarına, toplu taşım araçlarına kablosuz iletişim sokulmamalı...,

Ha son olarak bir iyi haberim bir de kötü haberim var:

İyi haber, kaktüslerin radyasyon emici özelliklere sahipmiş.

Kötü haber: O marketlerde satılan kaktüslerin güzelliklerinden başka kendilerine hayrı yokmuş, Radyasyon emmeleri için içlerinin su dolu olmaları gerekiyormuş. Onlar da Arizona çöllerinde bulunuyor zaar...

resim: www.electroblog.org

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2009, 11:59   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Görüntülü konuşmanın iyi tarafı, telefonu beyne yaklaştırmamak oldu.

Telefon 30 cm uzaktan tutuluyor.

Görüntülü konuşma ücreti de görüntüsüz konuşma ücreti de aynı.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2009, 13:23   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-03-2009
sn. hassoman bu konuda çok etkilenmek doğru değil diye düşünüyorum. Bildiğiniz gibi ülkemizde bu konuda oldukça çok yazı yazılıyor uyarılar yapılıyor. Ancak elektomanyetik alan ve/veya ışınım çevremizde her zaman vardır ve de olmaya devam edecektir. Ne zaman gelişmiş teknolojilerden uzaklaşmak istersek, iste o zaman, idda edildiği gibi etkilerinden de uzaklaşmış olacağız.

Evinizdeki saç kurutma makinasından buz dolabınıza TV den mikro dalga fırına kadar o çok zararlı diye nitelediğimiz şey var ki.

Bunaları zararlı hale getiren, bu cihazlara olan mesafemizdir. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli şey cep telefonları ve özellikle evlerde kullanılan telsiz telefonlardır. Her ikisini de kulaklık ile kullanmak gerekli..

msafak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2009, 14:43   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi msafak Mesajı Göster
sn. hassoman bu konuda çok etkilenmek doğru değil diye düşünüyorum. Bildiğiniz gibi ülkemizde bu konuda oldukça çok yazı yazılıyor uyarılar yapılıyor."......"

Sn mşafak
,
Konuya gösterdiğiniz ilgi için teşekkkür ederim.
Evet yukarıda yazdıklarım yalnızca bir internet efsanesi olsaydı, sanal alemin bir geyiği olsaydı umursamazdım. Lakin, konu hakkında Dünya Sağlık Teşkilatı, Elektromanyetik Alanlar Güvenlik Komisyonu, Üniversiteler, nitelikli ve sağlıklı yaşamı amaçlayan; doğaya ve çevreye duyarlı pek çok sivil toplum örgütleri konunun üzerine gidiyor ve toplumu uyarmaya, hükümetleri önlemler almaya zorluyorlarsa etkilenmemek olası değil gibi...

Gene de konuya daha serinkanlı ve özenli yaklaşma gereği adına uyarınızı anlamlı buluyorum...

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2010, 20:31   #5
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
'Tehlikeli Oyuncak'

Konuya "serinkanlı ve özenli yaklaşma gereği adına" alıntı yapmakla yetineceğim. Kendim ve çocuklarım adına ise alıntıdan ötesini yaptım; kitabı aldım, okudum, kitaptaki tavsiyelere uymaya çalışıyorum. Ne kadar başarılı olacağımı ise zaman gösterecek.

"Kamuoyunda çok tartışılması beklenen Tehlikeli Oyuncak adlı kitap piyasaya çıktı. Boğaziçi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Selim Şeker ve Columbia Üniversitesi'nden Anıl Korkut'un ortak çalışması olan kitapta, cep telefonunun insan sağlığına verdiği 'ölümcül' zararlar anlatılıyor. Kitaba göre çocuklar çok büyük risk altında çünkü kafatasları daha ince ve cep telefonlarından yayılan radyasyon çocukların beyinlerinde daha derinlere nüfus ediyor.

Tehlikeli Oyuncak'ta açıklanan bilimsel verilere göre uzun süreli ve yoğun cep telefonu kullanımı, görme ve duyma bozukluklarından beyin tümörüne kadar birçok ciddi hastalığı tetikleyebiliyor. Cep radyasyonu ayrıca genetik yapıyı bozabiliyor.

Tehlikeli Oyuncak, cep telefonu dışında günlük hayatta kullandığımız elektromanyetik radyasyon yayan diğer cihazların da insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini ve bu etkilerden korunma yöntemlerini veriyor.

Ana eksen olarak cep telefonunun seçilmesinin nedeni ise çok basit: Çünkü radyasyon yayan cihazlar içinde en 'hayatımıza girmiş' görüneni cep telefonu. Bugün Türkiye'de cep telefonu abonesi sayısı 30 milyon civarında ve bu derece yoğun kullanılan, insan vücuduna ve beynine bu kadar yakın olan başka bir radyasyon kaynağı yok.

Kitabın, diğer bir özelliği ise tüm eğitim ve yaş seviyelerinden insanların okuyup anlayabilmeleri için sade halk dilinde kaleme alınmış olması. Bilimsel terimlerin hepsi anlaşılır hale getirilmeye çalışılmış.

Tehlikeli Oyuncak, konu seçimi, konuya yaklaşımı ve konuyu işlerken sergilediği 'cesur tarafsızlık' açısından da alanında bir ilk kitap. Zira bir yanda dev cep telefonu sektörü, diğer yanda ise NASA'da çalışmış idealist bir profesörle Amerika'da doktora yapan genç bir dahi... Bu iki bilim adamı Türkiye'de cep telefonu kullanan herkesi ve özellikle çocukları 'ilk kez' bu kadar net bir dille uyarıyor. "

Kaynak: http://www.bura.org.tr/haberler/haberoku.asp?hid=290

gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024