agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler
  • 1 Gönderen ozanemre
  • 2 Gönderen Sergüzen
  • 2 Gönderen ozanemre
  • 2 Gönderen pria

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-02-2012, 10:54   #1
Ağaç Dostu

naturefan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2011
Galeri: 12
Doğaya Saygı

Pek açıkca belirtilmese de, insanın birinci vazifesi sağlığını korumaktır. Tabii ki, kendi sağlığını korurken diğerlerinin(insan, canlı- cansız doğa) sağlığına da zarar vermemelidir.

Bir insanı öldürürseniz, hapse girersiniz; ürettiğiniz sağlıksız ürünlerle ve atıklarla yüzlerce, binlerce insanı, sayısız canlıyı hasta eder, öldürürseniz bunun kanuni bir cezası yok!... Ancak bu şekilde kazanılan paranın bir hayrı olmayacağı gibi, hasta ettiğiniz, ölümüne neden olduğunuz insanlarında vebalini üzerinize alırsınız. Kul hakkı sadece maddi borç, alacak ilişkisi ile sınırlı deyildir. Bedenen, ruhen hasta edip, zarar veriyorsun; hatta ölümüne sebep oluyorsun. Bundan büyük kul hakkı mı olur? İslamı doğru anlayıp yaşayan biri, zaten çevreye zarar veremez. Doğaya, çevreye her türlü zararı vererek, bütün gün tesbih çekip, şükür demenin ne anlamı var?

Doğaya saygı, şükrün fiili gereğidir. Sözde deyil, davranışlar ile şükürün gereklerine uygun yaşayabilmektir esas olan. Bunu anlayıp, buna uygun yaşadığımızda ancak değişir, Anadolunun kara yazısı!...

Düzenleyen naturefan : 06-02-2012 saat 10:29
naturefan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2012, 12:51   #2
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Sn. naturefan bu başlıktan dolayı sizi kutlarım.
Burada doğayı ve canlıları korumaya yönelik ufak ve hayatı ipuçları verilebilir.
İnsanoğlu, gözlemleyebildiğim kadar, sürekli şikayet eder " Şu neden böyle?, Neden benim istediğim gibi olmuyor?"
"Aslolan insandır" deyip bütün Kainatın neredeyse el-pençe-divan hizmetlerine amade sanıyorlar.
En sık havadan şikayet ederler " aman çok sıcak" , "aman çok soğuk".
Her gün şükredecek o kadar sebep varken, sürekli sitem ve şikayet işitmek
"Allahın gücüne gider" diyorum bazen tebessüm ederek şikayet sahiplerine
Aslında yaşadığımız her gün şükretmek ve yaradanın rızasını kazanmak için fırsat olarak değerlendirilmeli.
Yani ibadetten fazla bellki sevaba, insanlara, canlılara, doğaya yönelik iyilik yönünde çalışmak.

Bayramla ilgili bir şiiri var Can Yücelin

Nefes almak bayramdır mesela; günün birinde soluksuz

kalınca anlar insan...

Görmenin nasıl bir bayram oldugunu karanlık öğretir;

sevmeninkini yalnızlık...

Sızlamayan her organ, hele de burun diregi bayramdır.

Bayramdır, elden ayaktan düşmemek, zihinden önce bedeni

kaybetmemek, kurda kuşa yem olmayip "çok sükür bugünü de gördük" diyebilmek...

Sevdiklerinle geçen her gün bayramdır.

Yoğun bakımda sancılı geceyi ya da kangren olmus bir

ilişkiyi bitirmek de öyle...

En acıktığın anda dumanı tüten bir somunun köşesini

bölmek, korktuğunda güvendigine sarılabilmek, dara

düştüğünde dost kapısını çalabilmek bayramdır.

Bir sürpriz paketinden çıkan hediye, tatlı bir şekerlemede

üstüne serilen battaniye, saçlarini müşfik bir sevgiyle

okşayan anne bayramdır.

"Ona güvenmistim, yanılmamışım" sözü bayramdır.

Hiç aldatmamış, aldanmamış olmak bayram...

Yeni eve asılan basma perdeler, alın teriyle kazanılmış

ilk rızkın konduğu çerçeveler, yüklü bir borcun son

taksiti ödenirken sıkılan eller bayramdır.

Evde yalnızlığı noktalayan insan nefesi, akşam kapıda

karşılayan yavuklu busesi, sevdalı bir elin tende gezmesi,

nice adağın ardından çınlayan çocuk sesi bayramdır.

Alnı açık yaşlanmak bayramdır; ulu bir çınar gibi ayakta

ölebilmek bayram..

Bunların kadrini bilirseniz, kıymet bilmeyi öğrenirseniz her gününüz bayram olur.

Meraklanmayın, öyledir diye size deli demezler.

Deseler de böyle delilik, bayram artığı günlerdeki nankör akıllılıktan evladır.

Her gününüz bayram olsun..!

Can Yücel

"Sağ olana her gün Bayram" derdi ninem, hayatta ve sağlıklı isek o günü Bayram düşünebiliriz,
takvimdeki bayramlar ne ifade eder sağlıksız, mutsuz isek , hayatta değilsek...

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2012, 13:48   #3
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Başka ülkelerde ekolojik otomobiller, ekolojik yakıtlar, araştırmalar devam ediyor.
Temiz enerji araştırmalarına hız veriyorlar.

Name:  wind.jpg
Views: 3294
Size:  39.3 KB

Dünyadaki Bioçeşitliliği korumak adına, risk altındaki türleri koruyorlar.

Name:  microbat.jpg
Views: 5434
Size:  35.1 KB

Bari plastik poşet kullanımını sınırlayabilsek veya insanların her yere çöp atmalarını engelleyebilsek büyük başarı olur.
Her bahar 5 000 000 000 ağaç dikim kampanyası yapılsa, büyük hayalim...
Tüm okullardaki çocukların Ağaç dikim Günü olsa ve o gün her çocuk bir ağaç dikse...
Hatta Medya okur yazarlığı dersi yerine Ekoloji Dersi olsa...
Bununla beraber gündüz kuşağında yayın yapan bir EcoTV çok büyük ihtiyaç.
Ekoloji temel bilgisi verilirdi, çok eksiklerimiz var...

Eski 05-02-2012, 14:15   #4
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Bu da başkalarının yaptıklarına bir örnek.

John's Bird Feeder - YouTube

Neden hep başkaları neden biz değil

Eski 05-02-2012, 14:52   #5
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Sn. jezebel, yukarıdaki güzel paylaşımınız için ne kadar teşekkür etsem azdır Ne kadar güzel bir başlık, naturefan aklınıza ve elinize sağlık.

Gözümüz hep elimizde olmayanlarda, hep ulaşamadıklarımızda olduğundan içinde boğulduğumuz nimetlerin farkında bile değiliz.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2012, 16:09   #6
Ağaç Dostu

xenkebikec's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2010
Doğaya teşekkür etmek. Ağaca, rüzgara, serçeye ve bahçendeki domatese teşekkür etmek.
Kendi hakkın değil bir lütuf olarak görmek ve teşekkür etmek. Doğaya teşekkür etmek aslında Allah'a şükretmektir diye düşünüyorum.

Güzel bir başlık, devamının gelmesi dileğiyle.

xenkebikec Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2012, 18:17   #7
Ağaç Dostu

naturefan's Avatar

Evet en büyük niğmettir nefes almak; fakat bunun farkında olmayanlarca çiğnenmekte, kirletilmekte bu niğmet. Nefes almanın ne büyük nimet oldunğunu havası temiz bir yede yaşayan biri, havası kirli bir şehre gittiğinde anlar. Nefes alamaz, boğulur gibi olur. Bu kirli havayı soluyan biri, nasıl hasta olmasın? Temiz bir çevrede yaşamak bir insan hakkıdır. Çevreyi, doğayı kirletenler, insanları bu haklarından mahrum etmektedirler. Maalesef bizler haklarımızın ve sorumluluklarımızın farkında deyiliz.

Japonya'da binalarda ısıtma sistemi yokmuş. İyi bir ısı yalıtımı, banyo-tuvalette bir gaz sobası o kadar. Bizde de bir ara moda olan, Japon Zibro Kamin'ler demek bu amaçla üretilmiş. Japon aklı!... Bizler hasta olmayalım diye ısınmaya çalışırken, hava kirliliği nedeniyle daha beter hastalıklara neden oluyoruz.

Doğayı(toprak, hava,su) kirletip, tahrip edenler insanlığa karşı suç işlemektedirler.
Bir iş yapılırken, önce yapılacak bu işten birilerinin(İnsan/doğa) zarar görüp görmeyeceği iyi düşünülmeli. Birilerinin sağlığına, yaşamına maloluyorsa, o işten sağlanan paranın ne önemi var?

Okullarda sanırım çevre dersi var; ancak ne öğretiliyor bilmiyorum.

Eski 05-02-2012, 18:21   #8
Ağaç Dostu

naturefan's Avatar

Bunu sokak hayvanlarına yardım grubu başlığında paylaşmıştım. Sokak hayvanları ve kuşlar için ne yapılabilir:

https://www.facebook.com/media/set/?...23575381010156

Eski 05-02-2012, 18:42   #9
Ağaç Dostu

Manolya_'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2011
Sayın naturefan
Bu anlamlı başlık için size teşekkür ediyorum.
ayrıca katılımda bulunan arkadaşlarada ayrı ayrı teşekkürler.
Ben tek kelime ile bu konu hakkında şunu söyleyebilirim. '' EĞİTİM ŞART''
Ama aklınıza gelen her konuda.
sevgi, saygı, doga vs vs. bu tarz eğitimleri çocuklarımıza küçük yaşlarda aşılayabilirsek, bilinçli toplum olabiliriz ancak.
Üzgünüm ama bu konuda pek ümitli değilim.
Örnek vermek gerekirse yüzlerce binlerce örnek verebilirim.
Ama yılmadan usanmadan dilimizin döndüğü elimizin yetiştiği yerlere kadar uzanıp bilgilerimizi paylaşmaya devam etmeliyiz elbette.
aklıma gelmişken;
Bir şey daha paylaşmak isterim.
Bu olayı birkaç kez yaşadım, yanlış gördüğüm bir davranışı kibarca rencide etmeden anlatmaya çalıştığımda itiraz ve hatta daha sert tavırlarla da karşılaştım.Yani terslendim.
Hani bilinçsiz olmayı anlarım, tamam ögrenmenin yaşı yok. Fakat hem bilinçsiz hemde itiraz edenlere ne demeli sizce ?
Selam ve sevgilerimle
Asu

Manolya_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2012, 19:43   #10
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Sayın Manolya_

Cahil gururlu olurmuş, anlattığınız şeylere itirazın kaynağında da yine bu cehalet yatıyor bence.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2012, 19:47   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Sayın naturefan, çok hoş bir başlık açmışsınız . Face için verdiğiniz linke de göz attım. Çok güzel fotoğrafların yanında dikkatimi çeken, tüketim çılgınlığının böyle bir konuya da sıçradığını görmek oldu. O cicili bicili yemliklerin çoğu işlevsel değil, yalnız görsel olup, kuşların karınlarını doyurmak yerine çevre kirliliğine küçümsenmeyecek bir katkı sağlayacaklar gibi görünüyorlar. Geri dönüşümde değerlendirilebilecek ambalaj atıkları için, yeni savurganlıklar yapılmış. Çıkacak çöp miktarının artmasını doğaya saygı olarak algılayamıyorum.

Ayrıca bir yerlerde sormuşsunuz, liselerde yıllar önce Çevre ve İnsan dersi kaldırıldı. Çevre, STK ve kişilerin vicdanına bırakılmış durumda.

Bu sayfada, çoğumuz tarafından uygulanabilecek güzel öneriler görmek umuduyla...

Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2012, 09:19   #12
Ağaç Dostu

naturefan's Avatar

Bütün güzel-karşı- yorumlar, katılımlar için teşekkür ederim. Bedenen doğanın bir paçasıyız ve yine ona döneceğiz. Üzerinde yaşarken toprağa-doğaya- saygı gösterelim ki, saygı ile karşılanalım.

Bir arkadaşın foruma eklediği bir şiirde şair: 'Ulu orta gezme, çiçeği böceği ezme' diyor. Ne kadar anlamlı bir söz. Çiçeğe, böceğe dikkat eden, insana da dikkat eder, ezmez. Kırda veya şehirde attığımız her adıma dikkat edelim. Çiçeği, böceği; ağacı, hayvanı; doğayı, insanı ezmeyelim, zarar vermeyelim.

Eski 08-02-2012, 10:15   #13
Ağaç Dostu

naturefan's Avatar

Yaklaşık elli yıllık yaşam deneyiminden çıkardığım özet: Gerçek hazine, temiz vicdan ve temiz doğadır. Bunları kirleterek elde edilecek hiç bir menfaat, kaybedileceklerden daha fazla olmayacaktır. Sanırım yaşamdaki asıl sınav, bunlardan hangisini seçeceğimiz.

Vicdanı ve doğayı kirleterek sağlanan menfaat ve zenginlik geçici bir aldatmacadır. Kaldı ki, bu insanların -iç dünyalarında- diğerlerinden daha mutlu olduklarını da sanmıyorum. İnsanı yiyen bir hırs.

Bu bilinçle, vicdanına ve doğaya zarar verecek her şeyden uzak duranlar en akıllı, en zengin, en huzurlu insanlardır.

Eski 08-02-2012, 14:13   #14
Ağaç Dostu

xenkebikec's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2010
Vicdan, kişi bilinçsiz bilgisiz olunca yaptığı kötü eylemden rahatsız olmayacaktır.

Ben eskiden çöpleri ayırmadan atardım mesela şimdi ayırıyorum. Şimdi normal çöpe kağıt plastik cam atık atmaya vicdanım el vermiyor huzursuz oluyorum. Ama önceden rahatsız olmuyordum. Bence eğitim ve toplumsal bilinçlenme çok önemli.

Düzenleyen xenkebikec : 08-02-2012 saat 14:15 Neden: yazım hatası
xenkebikec Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2012, 16:02   #15
Ağaç Dostu

naturefan's Avatar

Evet, bir çevre kanalının olmaması büyük eksiklik. İyi kullanılırsa, tv çevre bilincinin oluşturulmasında, çok etkili bir araçtır. Avcıların bile bir kanalı var; yüzlerce çevre derneği, kuruluşu neden bir TV kanalı kuramaz? Umarım, en kısa zamanda bir Çevre Tv kurulur.

Çöplerin kaynağında ayrılması güzel; ancak bunların ayrı ayrı toplanması da önemli. Her belediyenin sıvı ve katı atık işleme tesisi olmalı. Geri dönüştürülebilecek her zerre değerlendirilmeli. Çöp yığınları toprağı, suyu ve havayı kirletiyor. Bunlar bir belediyenin temel görevlerindendir. Maalesef bu en gerekli görevler yerine, makyajlarla halkın gözü boyanmaya çalışılıyor.

Sağlıklı insan, ancak sağlıklı bir çevre ile mümkündür. Bu hususa özenle dikkat edildiğinde, hastalıklar büyük oranda azalacaktır. Bu nedenle, çevre bilincinin geliştirilmesi, sağlıklı bir çevrenin oluşturulup korunması, birinci öncelik olmalıdır!

Düzenleyen naturefan : 09-02-2012 saat 11:01
Eski 17-02-2012, 13:41   #16
Ağaç Dostu

naturefan's Avatar

Dünya bir cennettir. Bu gerçeği gören ve buna uygun -saygı ile- yaşayanlar, cennetin sırrını keşfetmiştir. Doğayı kirletip, tahrip eden, huzuru bozanların bu sırra ulaşması mümkün deyildir.

Eski 19-02-2012, 13:09   #17
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Bakın ölü geyik kafaları yerine bu yakışmamış mı duvarlara.

Name:  yorumyok.jpg
Views: 6769
Size:  55.7 KB

Doğaya saygı böyle olmalı, güzellikleri bir bir eksiltmek değil.
Nerede yok olmaya yüz tutmuş güzellik varsa onu bulup çoğaltmak.
Öldürdüm diye değil ürettim diye gurur duyan kişinin yüreğindeki ve yüxzündeki mutluluğa bakın.

Eski 19-02-2012, 15:50   #18
Ağaç Dostu

naturefan's Avatar

Üretmek, korumak için bilgi ve sevgi gerekir; Maalesef bu niteliklerden mahrum olanların mutluluk anlayışı çok farklı olabiliyor. Öldürmek-av- spor, hobi, eğlence, mutluluk olabilir mi?

Bizim temel sorunlarımızdan biri dürüstçe üretim yapmak isteyenlerin önündeki engellerdir. Bu engeller doğuda güvenlik sorunları ve eğitimsizlik; batıda tarım alanlarının amaç dışı kullanımı, plansız yapılaşma, çevre kirliliği ve diğer sebeplerdir.

İnsanların güven içinde, dürüstçe üretim yapabilecekleri yasal ve fiziki ortamı sağlamak devletin temel görevlerindendir. Bu uygun ortam sağlanmadan, ülke olarak kalkınmak mümkün deyildir.

Eski 17-03-2012, 11:34   #19
Ağaç Dostu

naturefan's Avatar

Doğanın yokedilmesi ile ilgili olarak gördüğüm bir husus da, özellikle doğaya sınır veya kırlık bir alanda arsa, bahçesi olanlar bahçeyi tesfiye, ıslah etmek adına kepçe ile arazinin doğal -güzel, zengin- yapısını tamamen yokedilip sıradan bir dolgu toprak parçasına çevrilmekte.

Aslında arazi ne kadar verimsiz, kullanışşız gibi görünürse görünsün, o doğal hali içerisinde pek çok bitki ve canlıya zengin bir yaşam ortamı sunmaktadır. Ayrıca -eğer görebilirseniz- arazinin doğal yapısı en iyi peyzajcının düzenlemesinden daha muhteşem-gizli- bir güzelliğe sahiptir. Bu tür müdahaleleri yüzdeki estetik operasyonlara benzetirim. Sonuçta bildik basmakalıp, kişiliksiz bir yüz ortaya çıkıyor. Güzelleştireceğiz diye sıradanlaştırmayalım.

Eski 08-08-2014, 12:11   #20
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Yeryüzüne, doğaya merhamet göstermeyen, gökyüzünden merhamet beklemesin...

Şaman Atasözü

Eklenen Resimler

ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2014, 15:16   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Ülkemizde maalesef 'Doğaya Saygı' kavramı soyut bir kavram.
Istanbul'da doğaya Saygı, 3.Boğaz Köprüsü için ormanları talan etmek,
Bursa'da Doğaya Saygı, Uludağ'da ki endemik Uludağ köknarlarını keserek yerlerine yeni direklerle teleferik yapmak,
Karadeniz'de Doğaya Saygı, dereleri borular içine alarak yapılan HES lerle birilerine para kazandırmak,
Tunceli'de Doğaya Saygı Munzur vadisine HES ler yaparak vadiyi yok etmek,
Mersin'de Doğaya Saygı, Nükleer santral yapmak,
Daha yüzlerce tanım yapılabilir. Bu adamların hepsi doğa sever veya doğa dostu. Peki bunların yanlış olduğunu söyleyen ve mücadele eden bizler neciyiz?

Aşağıdaki fotoğraflarda Uludağ'daki katliamı görebilirsiniz. Proje için 10.000 ağaç kesilecek. Mahkeme yürütmeyi durdurmasına rağmen ağaç kesimi devam etti. Kesim ancak ikinci bir mahkeme kararı ile durduruldu. Bursa Büyükşehir Belediye başkanına bakarsanız, kesilen ağaçlar yerine yenisi dikilecek. Çünkü Başkanımız En Büyük Doğa Sever.

Eklenen Resimler

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2014, 15:45   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sergüzen Mesajı Göster
...Bu adamların hepsi doğa sever veya doğa dostu. Peki bunların yanlış olduğunu söyleyen ve mücadele eden bizler neciyiz?

...
İktidar partisinin belediyesine ve iktidarın belediyecilik anlayışına karşı fikirde olan herkes doğa sever değil, bu ülkenin gelişmesini istemeyen, gelişimden rahatsızlık duyan darbeci olarak tanımlanan kişileriz.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2014, 16:32   #23
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sergüzen Mesajı Göster
...Bu adamların hepsi doğa sever veya doğa dostu. Peki bunların yanlış olduğunu söyleyen ve mücadele eden bizler neciyiz?

...

İktidar partisinin belediyesine ve iktidarın belediyecilik anlayışına karşı fikirde olan herkes doğa sever değil, bu ülkenin gelişmesini istemeyen, gelişimden rahatsızlık duyan darbeci olarak tanımlanan kişileriz.

Yukarıdaki tespit ve ifadelerinize atılıyorum. Biz neciyiz..

Biz 12 yıl içinde yüksek liyakat ile hak ettiğimiz Üniversite Akademisyen kadrolarımızda, Devlet memurluğu görevlerimizde, belediye kurumlarındaki görevlerimizde ve daha sonra taşeron firmalarındaki görevlerimizde bilimin ilkelerine aykırı, cinayet niteliğindeki faaliyetlerin yürütülmesine yapmış olduğumuz itirazlar, yapılan yanlışlıklara ve kadrolaşmalara karşı çıkışlarımız, başkaldırılarımız ve raporlarımız neticesinde damgalanan, tehdit edilen, İtikatsız, Dinsiz, Atatürk Milliyetçisi, Asker yakını statükocu, aşırı Milliyetçi diyerek fişlenen ve mesleğimizden, ekmeğimizden edilen kişileriz. Mesleğimiz gereği vatan, doğa ve geleceğimiz için sivil toplum kuruluşları bünyesinde mücadele etmeye, hukuk zemininde hesap sormak adına yapılan bütün yanlışları ve hainlikleri kaydetmeye, gözlemlemeye, esnaf olarak günü kurtarmaya, gündelik kazançlar ile soframıza sadece helal ekmek getirmeye çalışanlarız. Bir gün elbet rüzgar ters eser, kurulan putlar yıkılır, yerini tekrar çınarlar ve ulu kayınlar alır diyen ve mücadele edenleriz.

Esen kalın.

ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2014, 22:28   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Bir avuç da olsak mücadeleye devam. Bursa Sarıalan-Oteller Teleferik projesi mahkeme tarafından altı ay önce durduruldu. Dava devam ediyor.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2014, 00:12   #25
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Doğaya saygı böyle olur herhalde:

Eklenen Resimler

efeege ve dinozor beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024