agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğa ve yaşama dair her şey > Çocuklara ve Genç Arkadaşlara Özel
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-12-2005, 01:44   #1
Ağaç Dostu

tuana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2005
Galeri: 18
Exclamation çocuklara ağaçları nasıl sevdirebiliriz?

merhabalar ben bir sınıf öğretmenıyım..ve çocuklara ağaçları sevdirmek öncelikli amaçlarımdan bir tanesi..empati sadece insan-insan iletişiminde kurulmaz..insan-ağaç empatisini sınıfta yapttık ve çok güzel sonuçlara vardık..
bunu yaparken dramatizasyondan faydalandım..şimdi yaklasık 1 m boyunda bir ağacız..(sınıfın penceresinden görünen ağaç)birlikte 4 mevsimi empatik anlamda yaşıyoruz..çocuklar önce sonbaharı yaşıyorlar.. sonra kar altında bedenlerini hissetmeyecek sogukta uzun bir kış geçiriyorlar..sonra uyanış bölümü..bu bölümde emin olun ağaç sevgisi zirveye çıkıyor..kendi yaşıtlarının ağaçlara yaptıklarını oyunlastırıyoruz..ağaç transaksyonel analıze göre çocuk benliğine bürünüyor..ve insanlar onun dallarını koparıyorlar.tabii çocuk ağaç çığlık çığlığa..eğer ağacı 3 benlikte de sevdirebilirseniz çocuk ağacın koruyan yönünü ana baba olarak, konusan evren modelini yetişkin benliği olarak ona oyun ve gölge sunan yönünü de çocuk benliği olarak özümsüyor..işte size zihinlere kazınmış bir ağaç sevgisinin başlangıcı..umarım küçücük bir faydam dokunmustur..tuana sevgilerimle..

tuana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2005, 12:42   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Fotoğraflarını çekip görüntülesen çok iyi olurdu. Belki tekrar denersiniz :)

Çocuklar için bölümüne, neler yapacaklarını öğrenmek isteyenler için koyarız...
Aslında uygulamalı yapılacakların listesini arttırmak gerek. Sadece yaptıklarımızı değil, neler yapılabileceğini de düşünebiliriz.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2005, 14:07   #3
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Çocuklarla birlikte bir ağaç bayramı yapın. Okul bahçesine veya bulunduğunuz yerdeki orman işletme müdürlükleri varsa onların gösterdiği yere çocukları götürerek fidan diktirebilirsiniz.

Çok faydalı oluyor. Ben bunu yapmak isteyen öğretmenler olursa bir yer gösteriyorum. Dikime kendim de katılarak çocuklara fidan diktiriyorum.

Çok faydalı oluyor. Bir çok veli çocuklarının kendilerini yaz aylarında bile diktikleri fidanları sulamak için gitmeye zorladıklarını söylüyor.Çocuklar diktikleri fidanı sahipleniyorlar.

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2005, 14:18   #4
agaclar.net

malina's Avatar

1. Orman işletme müdürlüğü nasıl bulunur?
    http://www.ogm.gov.tr/kurulus/liste3.asp
    http://www.ogm.gov.tr/kurulus/liste4.asp
  2. Hangi bölüme müracaat edilir?
  3. Nasıl bir dilekçe yazılır?
  4. Çocuklara, gitmeden önce nasıl bir ön bilgi verilir?
  5. Yanlarında hangi malzemeleri götürmeleri gerekir?

Eski 30-12-2005, 18:49   #5
Ağaç Dostu

tuana's Avatar

evet haklısınız sayın yılmaz..bu zaten yapacaklarımın arasında..çocukların fotolarını çekip göndermek güzel olacak..

Eski 31-12-2005, 01:23   #6
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
1- Nerede olursanız olun 177 numaralı telefonu ararsanız size en yakın Orman İşletme Müdürlüğü veya İşletme Şefliği'nin telefonunu verirler. (Ama yazları fazla meşgul etmeyin bu numarayı)

2-Müracaat edilmesi gereken yer Herhangi nir İşletme Müdürlüğü veya İşletme Şefliği. Eğer Orman Bölge Müdürlüğü daha yakınsa size Bçlge Müdürlüğü biasında bulunan Silvikültür Şube Müdürlüğüne gidin.

3-Genellikle dilekçe vermenize gerek kalmaz. Ama büyük bir organizasyon yapmayı düşünüyorsanız sadece derdinizi anlatan basit bir dilekçe istenir ve bir protokol yapılır.

4- Öğretmenlerimiz az çok fidan nasıl dikilir bilirler. Bunu anlatmaları veya bulabildikleri dokümanlardan çalışarak çocuklara kısa bilgiler verebilirler. zaten gerekli şeyler dikim işine başlamadan önce İşletme Şefi tarafından çocuklara anlatılır.

5-Yanlarında malzeme de getirmelerine gerek yok. İşletme gerekli malzemeleri getirir. (En azından ben öyle yapıyorum.). Bu konuda en iyisi idare ile konuşmak.

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2005, 18:53   #7
Ağaç Dostu

tuana's Avatar

merhaba arkadaşlar..ah şu çocuklar..
beyaz yapraklarımız..güneşin en berrak vurduğu bahçelerimiz..Bu hafta 4 mevsim bir kağıtta çalışması yaptık sınıfça..Ağacın 4 mevsimi..neler çıktı neler..
ne yapsak ta şu çocuklara yeryüzünün en masum en faydalı en şirin ,en ışıltılı varlıkları ,ağaçları sevdirsek sitede ki tek öğretmen benmiyim yaakımse yok mu

Eski 31-12-2005, 21:20   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-12-2005
çocuklara belki ağacın önemini anlatırız .ağaçları koruyabiliriz ya hayvanlardan ve insanlardan ağaçları nasıl koruyacağız.bulunduğum yere fidan diktiğim ve diktirdiğim için vicdan azabı duyuyorum.2500 fidanın katili oldum. tüm ağaç severlerin yeni yılını kutluyorum.mutlu yıllar

dilek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2005, 21:56   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2005
Galeri: 108
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dilek
çocuklara belki ağacın önemini anlatırız .ağaçları koruyabiliriz ya hayvanlardan ve insanlardan ağaçları nasıl koruyacağız.bulunduğum yere fidan diktiğim ve diktirdiğim için vicdan azabı duyuyorum.2500 fidanın katili oldum. tüm ağaç severlerin yeni yılını kutluyorum.mutlu yıllar
Çok şaşırdım şimdi... Fidan diken ve diktiren birisi, nasıl fidan katili olur ki ?
Koruyamadığı için mi ? 2500 fidan nasıl korunabilir ki ?

Yıllar önce, köyümüzde tarlamızın bir anlığına (bkz. an & anlık http://www.tdk.org.tr/TDKSOZLUK/SOZB...an&submit1=Ara ) boydan boya fidan dikmiş, hergün sulayıp bir adam boyu büyütmüştük.. Bir sabah tarlaya geldiğimizde, fidanları kırılmış vaziyette yerde bulduk.. Yüzlerce fidandan bir tane bile sağlam kalmamıştı.. Bir traktör tekeri izi vardı boydan boya, bir de hüzün.. Ne yapsaydık ? Dikenli tel çekseydik ne olurdu ki, engelleyebilir miydik bu katliamı ?

İşte bu yüzden, fırsatını buldukca her çocuğa agacların yararlarını, çocukların diliyle anlatmaya çalışıyorum, onların doğayı sevmeleri için elimden geleni yapıyorum.. İşte, bu yüzden agaclar.net var.. İşte, bu yüzden biz varız..

Cihangir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2005, 22:08   #10
Yeni Üye

ilginiz ve duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ediyorum.2500 fidan diktik korumalıklarını yaptığımız halde yine koruyamadık.sebebini bende bulamadım ama bir ziraat mühendisi olarak bunu hazmedemiyorum .herşeyin düzelmesi dileğiyle.

Eski 31-12-2005, 22:19   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2005
Galeri: 108
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dilek
bir ziraat mühendisi olarak bunu hazmedemiyorum
Beklenmedik yağmurlar yağdığında ben de böyle hissediyorum nedense Böyle durumlarda bir sonraki yağmurlar ilacımız oluyor.. Senin ilacın da bundan sonra büyüyecek fidanlar olacaktır.. Önemli olan, ne istediğindir..

Cihangir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2005, 22:30   #12
Yeni Üye

bir sonraki yağmurlar nerede ve ne zaman yağar bilmiyorum ama en büyük isteğim yemyeşil bir dünya ve değer bilen insanlar

Eski 31-12-2005, 22:38   #13
agaclar.net

malina's Avatar

Ne fidanlarıydı bunlar?

Eski 31-12-2005, 22:40   #14
Yeni Üye

akçaağaç dişbudak çam ve sedir türleri

Eski 02-01-2006, 19:44   #15
Ağaç Dostu

tuana's Avatar

SELAM ARKADAŞLAR..Bugün okul baçemizdeki ağaçlarla yeniden dost olduk..okul bahçemize veya başka bir yere ağaç dikme kararı aldık..fotoğrafları görmek isteyenler bu linke tıklayabilirler
http://www.agaclar.net/gallery/agac.php?id=2898
http://www.agaclar.net/gallery/agac.php?id=2897

Eski 02-01-2006, 20:02   #16
Ağaç Dostu

tuana's Avatar

sayın Cihangir arkadasım size katılmaktan kendimi alamıyorum..evet..korumalık dikenli tel veya bir ceza..ne yaparsanız yapın..sonuç hep eksık ve insanın zarar vermeme isteğinde noktalanacaktır..ben öğretmen olarak diyorum ki bir insana üstün nitelıkler tasıyan bırı halıne getirmek istiyorsanız ona ahlak kazandırmalısınız..iyi bir ahlak ve iyi bir iç denetim en kalın tellerden en yüksek kale duvarlarından daha sağlam ve insancıldır..sınıfım benım hayatımda çok önemlı bır yere sahıp..o yüzden hep sınıfım diyorum..iç denetim kazananlar oldu sınıfta..artık onlara zorla da olsa bir ağacı kestiremezsiniz..her bireyin başına bir denetleyıcı koyamazsınız..ama her insan kendini çok iyi şekilde denetleyecek ve bundan zevk alacak şekilde yaratılmıştır..sevgimle tuana

Eski 03-01-2006, 03:37   #17
Ağaç Dostu

tuana's Avatar

su anda yolladığım mesajla 65 tane sınıf öğretmeni daha www.agaclar.net sitesine özenle davet edilmiştir..tuanacennette bile ağaçlar var..tuana

Eski 06-01-2006, 10:48   #18
doğasever

Giriş Tarihi: 16-12-2005
ağaçsız olan bir yere cennet diyemeyiz zaten...cennet olsa olsa dünyanın doğal güzellikleridir..güzel insanlarla beraber....güzel düşüncelerle beraber...

karakedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2006, 04:05   #19
Ağaç Dostu

tuana's Avatar

her geçen gün okula gidrken gördüğüm ağaçlara daha bir dikkatli bakmaya başladım..şimdi yeni bir eve taşınacağım...içimden diyorum..inşallah penceresinden bir ağaç görünüyordur..

Eski 24-01-2006, 11:31   #20
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574

....
DOĞAYI KÜÇÜK YAŞTA SEVMESİNİ SAĞLAYIN
Çocuklara doğa sevgisi kazandırmaya çocuk yaşlarda başlamak gerekiyor. Çocuğunuza bu sevgiyi aşılamak adına ilk adımı atmaya ne dersiniz? Örneğin kürdandan çok güzel bir ağaç, renkli bir çiçek hatta büyük bir orman yapabilirsiniz. Kürdandan ağaç yapmak için ihtiyacınız olanlar kürdan, renkli kağıtlar, kumaş parçaları, çeşitli renk boyalar, yapıştırıcı ve kağıt.

Kürdanları, ağaç şeklinde kağıda yapıştırmasını, ardından da renkli kağıtlar ve yaprak şeklinde kesilmiş kumaşlarla ağaçları yeşillendirmesini söyleyin. İsterse, kahverengi boyayla ağacın dal ve gövdesini de belirginleştirebilir. Kürdandan ağacın etrafını çeşitli boyalarla kuş, çiçek, kelebek, güneş ve bulutlarla süslemeyi de tercih edebilir...

http://arsiv.sabah.com.tr/2005/07/06...50706-200.html

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2006, 12:19   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2005
Galeri: 66
Benim ufak bir kızım var şu an beş yaşında babası gibi tam bir doğa sever.Özellikle ağaçları çok seviyor.Yalnız bu sevginin lafta kalmaması için elimden geldiğince onu eğitmeye çalışıyorum.Boş günlerimde çevremizdeki parka veyahut ormana götürüyorum.Beraber ağaçları inceliyoruz yere düşen tohumları topluyoruz.
Evimizin arkasında ufak bir bahçemiz var.Bonsai çalşmalarımda bana yardım ediyor.Kendine güvenmesi için bazı işleri ona yaptırıyorum.Bu yaşında fidan dikti budama yaptı...Geçenlerde ona Ulmus parvifolia (Çin Karağacı) bonsai'si satın aldım.Bakımından o sorumlu nasıl bakılacağını ne zaman ne kadar su verileceğini anlattım.Eğer bu bakımlarını aksatırsan ağacın yapraklarının solup daha sonra kuruyacağını söyledim.Şayet çocuklarımızın eğitimini televizyon değilde anne ve baba olarak biz yaparsak ben inanıyorumki ağacın bir dalını kırmaya kıyamayan doğa sevgisi ile yetişen bu nesiller ileride insanada kıyamaz.Hepimizin istediği huzur içinde bir dünyaya kavuşuruz.

oktars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2006, 15:53   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-07-2004
Galeri: 270
Doğa derneğinde yürütülen akıcı öğrenme yönteminin adımlarını ve her adımda uygulanan etkinliklere ait bir yazı var burada

işinize yarar belki

Doğa Eğitiminde Akıcı Öğrenme

backyard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2006, 01:10   #23
Ağaç Dostu

tuana's Avatar

sorumluluk vermeniz en etkili yol sayın oktars..bence harika devam ediyorsunuz..ben tüm evren adına size teşekkür etmek istiyorum..sevgimle tuana

Eski 26-01-2006, 10:02   #24
Ağaç Dostu

Sevelim's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2005
Galeri: 147
Tuana, niye çocukların hayal gücünden yararlanmıyorsun?

Doğa ve ağaçlarla ilgili birer anılarını ya da öyküler yazmalarını sağlarsan yazar adaylarını da keşfetmiş olursun.

Anılarını anlatırken onları hayallerinde istedikleri gibi değiştirebileceklerini söylersen daha da keyifli bir olay olur.

Sevelim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2006, 17:54   #25
Ağaç Dostu

tuana's Avatar

sevelim abla yararlanıyorum tabii kizaten çocuklar evren üzerine yazmayı çok seviyorlarsevgimle tuana

Eski 26-01-2006, 18:29   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2005
Galeri: 66
Bu konuda anne ve babalardan sonra siz öğretmenlerede büyük iş düşüyor.İnşallah sizin gibi idealist öğretmenlerin sayıları artar.

oktars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2006, 23:55   #27
Ağaç Dostu

Sevelim's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2005
Galeri: 147
Çocukların ağaçlarla ilgili yazdıkları yazıları siteye eklemeni bekliyoruz Tuana.

Sevelim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2006, 03:52   #28
Ağaç Dostu

TaFLaN's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2006
Galeri: 12
Ağaç yaş iken eğilir sözü basit bir söz değildir. Çocukların bir fidan olduğunu düşünürsek, suyunu, gübresini, bakımını v.s. çok iyi yapılması gerekir. Çocuklara ağaç sevgisini aşılarken, sadece görünüm açısından değil havayı temizleyip toz emmesinden tutunda, hayatımızın her döneminde kullanılan kitap,defter,kalem,gazete v.s. gibi ürünlerinde gereksiz kullanımı ve geri dönüşümünde ağaçlara kazandıracağı veya kaybettireceği, olumlu ve olumsuz sonuçlarınında vurgulanması gerektiğini düşünüyorum. Belki önce büyüklerin bu konularda bilinçlenmesini sağlarsak, çocuklara daha kolay ulaşırız.

TaFLaN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2006, 09:14   #29
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevelim
Çocukların ağaçlarla ilgili yazdıkları yazıları siteye eklemeni bekliyoruz Tuana.
öyküler, şiirler, resimler, fotoğraflar...bölümleri onları bekliyor

bu sıralar çok reklam izliyorum

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2006, 22:38   #30
Ağaç Dostu

tuana's Avatar

sayın ant28 büyükleri eğitme konusunda size katılıyorum..aileler eğitilmeden çocuk eğitiminden söz edilemez..

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024