agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen g.c.

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-07-2016, 16:19   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2016
Derede Balık Yetiştirmek

Köyümüzdeki evimizin bahçesinin yaklaşık 50 metrelik kısmından küçük bir dere akmakta **** bahçemiz akan derenin 50 m lik kısmıyla kesişiyor. Su debisi normal şartlarda çok düşük, arazi yapısı nedeniye gölet vesairede oluşamamış durumda. Yağmur yağdığı zaman çevredeki kanallar vasıtası ile çok fazla su geliyor ve su miktarı aşırı artıyor öyleki bazen kenarlardan toprak parçaları götürebiliyor. Suyun kalitesiz ve kireçli olduğu genel olarak biliniyor. Zaten yaz sonuna doğru kuruma noktasına geliyor denilebilir. Bilinen hiç bir balık türü yok, kendi yaptığım gözlemlerde ve köylüden aldığım bilgiye göre kesinlikle balık yaşamadığı yönünde. Benim yapmak istediğim burda 4-5 m2 bir gölet oluşturup içerisine şuan sazan atmayı düşünüyorum. Düşüncemde doğaya zarar verecek bir yan olduğunu düşünmüyorum çünkü başka bir tür zaten mevcut değil.
Dere aşırı yükseldiğinde akan suyla gelen yabancı maddeler balıkları öldürür veya başka bir yere taşınmasına sebep olurmu?,
Oraya salmak için yavru halde sazanları piyasada bulabilirmiyim?,
Saldığım balıklar zamanla adapte olup üreyip çoğalabilirmi?.
Bilgisi olup paylaşmak isteyen herkesten yorum bekliyorum, Teşekkürler.

ahmetmesut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2016, 09:47   #2
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Sazan balıklarının aşırı dirençli olduğunu biliyorum. Hatta amerikada şuan sazan popülasyonu ile mücadele söz konusu.

Alıntı:
Sazan dünyada en çok üretilen ve yetiştiricilikte alabalıktan sonra dünyada en geniş dağılım alanına sahip tatlı su türüdür. Ilıman bölgelerde sıcak sularda yaşasa da sıcaklığın 1 °C'ye düştüğü sularda bile yaşamını devam ettirebilmektedir. 4-30 °C sıcaklık aralığına kolaylıkla adapte olabilen sazanın en iyi geliştiği sıcaklık 24-26 °C dir.
Sazan Yetiştiriciliği - Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi - Süleyman Demirel Üniversitesi
Aradığın bilgilere ulaşabileceğin linkler paylaştım.

CilekFidesi beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2016, 13:58   #3
Ağaç Dostu

Sayın g.c daha önce bu ve buna benzer yazıları okumuştum yinede bilgilendirici linkler için Teşekkürler. Ben yapmayı düşündüğüm mini sazan havuzunu ticari amaçlarla değil tamamen hobi olarak ve arada bir oradan balık tutup yiyeybilmek adına düşünüyorum. Ayrıca o kadar araştırmama rağmen yavruları nereden temin edebileceğimi bulamıyorum. Ben yemsiz doğal yetiştiricilik düşünüyorum, ne kadar başarılı olabilirim bilmiyorum. Salacağım 100 yavrudan 20 tanesi büyüyüp damızlık hale gelse ve yeni yavrular üretebilse(hiç bir müdahale olmadan) benim için yeterde artar bile.

Eski 12-07-2016, 15:13   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Umarim aradiginizi bulursunuz, aman dikkat dereye kacip dogal dengeyi bozmasinlar.

Bu arada tilapia bulabilirseniz buyutun derim, yem istemeyen sebze artiklari ve yosunla beslenin bir balik. Aslinda bu balik cupra ile ayni aileden. Bulacaginiz yavrular melez zaten ve dereye kacsa bile sadece buyur, ureyemez. Hepsi erkek ve isisi oladigindan istilaci olmaz.

Biryerden disisini bulursaniz havuza birakmayin, akvaryumda saklayip yavrulatin, melez yavrular hep erkek cikacaktir.

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2016, 15:51   #5
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Yakınınızda bulunan çiftlikler ile iletişime geçebilirsiniz. Mutlaka yavru olarak satan bulunur. Mesela sakarya, gölcük, sapanca dolaylarına yolunuz düştüğünde girin bir işletmeye sorun derim ben.

g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2016, 15:12   #6
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Afyon çobanlar mevkii diye bir yerde sazan yavru satışı var

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2016, 22:32   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
4-5 metrekarelik bir havuzdan arada bir balık tutmanızın pek mümkün olacağını sanmıyorum. Çünkü içine atabileceğiniz yavru sayısı kısıtlı olacaktır. Ayrıca havuzda yemleme yapmadan büyütmeniz pek olası değil. Sazan ot ve solucan gibi canlılarla beslenir. Havuzunuza bunları sağlamanız gerek. Kışın havuz donduğunda balıkların canlı kalabilmeleri için havuzun da biraz derince olması gerek. Havuz yüzeyi küçük olacağı için balıkların sağlıklı yaşamaları için
akvaryumlardakine benzer bir düzenekle havalandırmanız **** suyu devamlı değişir durumda taze su girişini sağlamalısınız. Bunları sağladıktan sonra bir akarsudan sazan yavruları yakalamak ve naylon torbalarda su içinde canlı olarak havuzunuza taşımak pek zor değil. Başarılı olmanızı dilerim, kolay gelsin..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2016, 12:35   #8
Ağaç Dostu

Havuz planında boyutu 4-5 metkareden 9-10 metrakereye çıkaralım, derinliği ne kadar uğraşırsam uğraşayım 1metrenin üstüne çıkarabileceğimi sanmıyorum. Don meselesini gelince bölge itibariyle uzun süreli don yaşanan bir yer değil. Zaten sürekli du giriş çıkışı olacağı için, hareket eden suyun donması imkansızlaşacak belki üstten bir cm falan olur ama ben ona bile ihtimal vermiyorum. Sazan yavrusu yakalamaya gelince, bu konuda hiçbir bilgim hatta tecrübem yok, muhtemelen yavru sazanları görsem onun sazan olduğunu bile anlayamam. Beslenmeleri tamamen doğal şekilde olacak diye düşünüyorum, üzerlerinde ağaçlardan düşen yaprakları hatta bir tane ceviz ağacı var ordan düşen cevizler ve su kenarındaki çeşitli bitklileri yiyerek yaşarlar sanırım. Dediğim gibi niyetim ticari olmadığı için denemekle veya az verim elde etmekle bi kaybım oluşmayacak. Havalandırmaya ihtiyaç olacağını düşünmüyorum çünkü sürekli taze su girişi olacaktır

Eski 31-08-2017, 21:00   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-10-2016
üzerinden zaman geçmiş ama merak ettim ahmet bey balık yetiştirme işini ne yaptınız

Aytekin045 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2019, 01:50   #10
Ağaç Dostu

Maalesef projemi hayatımdaki yoğunluk nedeniyle gerçekleştiremedim. Ayrıca ilk baharda yağan aşırı yapmurlar nedeniyle dere etrafından çok büyük bir kısmı yutup götürdü, şuan çok ciddi bir yarık var vadi şeklinde bakalım değerlendirebilecekmiyim.

Eski 21-03-2022, 12:32   #11
Ağaçsever

CilekFidesi's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2019
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmetmesut Mesajı Göster
Maalesef projemi hayatımdaki yoğunluk nedeniyle gerçekleştiremedim. Ayrıca ilk baharda yağan aşırı yapmurlar nedeniyle dere etrafından çok büyük bir kısmı yutup götürdü, şuan çok ciddi bir yarık var vadi şeklinde bakalım değerlendirebilecekmiyim.
Merhaba. Uzun zaman geçmiş ama konuya ben de meraklı olduğum için yazmak istedim.
Dere taştığında toprak götürüyorsa bu önemli bir sorun. Toprak kaybı da yaşıyorsunuz. Ve bu kaybın geri dönüşü de yok. Bizim bölgede ırmak her yıl metrelerce toprağı alıp götürüyordu.
Bece imkanınız varsa istinat duvarı gibi bir set yapmalısınız. Hem erozyondan korur hem de iyi bir tasarımla havuz sahibi olursunuz.
Beton duvar yapamıyorsanız duruma göre taş duvar yapmayı da deneyebilirsiniz.

Suyun alıp götürmesinden koruyabilecekseniz, bence dere kenarıan çok sık bir şekilde ağaçlandırma da yapabilirsiniz. Hem taşkın seti olur erozyonu önler, hem taş duvar için sağlam bir destek olur, hem de havuz için kolaylık olur.
Ancak tabii ki ağaçlar büyüyünceye kadar bazı şeyleri yapamazsınız.

CilekFidesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024