agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen tugrulbaba
  • 1 Gönderen s_mustafa

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-03-2013, 14:19   #1
Yeni Üye

bukalemune's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2005
At beslemek için gereken koşullar nelerdir?

İzmir de koop. hissesi aldım 1 dönüm arazi ve içinde ev de var.
annem babamla orada yaşamayı planlıyorum,
küçüklükten beri doğada çiftlik tarzı bir yaşam hep hayalimdi,
tabi hayalimde 5 dönüm civarı bir büyüklükte bir çok hayvan ve bitki vardı ama bu da başlangıç için hiç yoktan iyidir. en büyük hayalimden biride atımın olması ve kırlarda dolaşmak.

arazi 1 dönüm, at bakımı için uygun mudur acaba?
bir atın ahır büyüklüğü, ihtiyaçları ne kadar alan kaplar?
atın günlük ihtiyaçları nelerdir?
mesela her gün dolaştırmak zorunda mıyım, neler yer, ne kadar yer, kaça mal olur yemleri?
hiç yem almasam, ormanda otlasa yeterli olur mu?
ne tür bir at almalı?

gibi temelden itibaren atla ilgili bilgiye ihtiyacım var.
bu iş zorsa başlamadan nokta koyuyum çünkü bahçe planını ona göre yapmayı planlıyorum.
sebzeleri belki bahçe dışındaki ortak alana ekerim ata yer açabilmek için.

bukalemune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 21:22   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
İlçe Tarım Müdürlüğüne bir uğrayınız.İstihdam edilmiş veteriner arkadaşlar vardır.Sizi yönlendireceklerdir.

Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2013, 14:43   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-10-2010
Bende düşünüyorum aslında ormanda gezmeye iyi olur.

tugrulbaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2013, 14:45   #4
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugrulbaba Mesajı Göster
Bende düşünüyorum aslında ormanda gezmeye iyi olur.
Ormanda yürüyerek gezmek daha rahat olmaz mı?

mandalinleerik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2013, 19:41   #5
Yeni Üye

bukalemune's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2005
Kimse yanıt vermeyince iş başa düştü araştırdım ve vazgeçtim en azından şimdilik.
Günde 4 kez yem vermek gerekiyormuş.
önce su, sonra saman, sonra dane yem sırası çok önemli imiş,
mutlaka her gün 1-2 saat kadar idman yapması gerekiyormuş,
her sabah tımar yapılması gerekiyormuş o da 1 saatmış yaklaşık
yani işimiz gücümüz olmayacak atla bütün günü geçiricez, fazla lüks geldiğinden ben vazgeçtim. Tavuk gibi yemini suyunu koy yeter sanmıştım

bukalemune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2013, 21:41   #6
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mandalinleerik Mesajı Göster
Ormanda yürüyerek gezmek daha rahat olmaz mı?
Geçenlerde ipin ucunu kaçırıp 15 km kadar yürüyünce at fikri daha hoş geliyor bana (:

Asıl sebep o değil. Ben çocukken ata bindim. Oğullarım böyle birşey yaşamadı. 1000-1500 liraya binilecek tipte at çok. Zorlasak belki 500e bile bulunur. Çocuklarım evde 3 tane bilgisayar var 2 tane tablet var, bu tip teknolojik aletlerle haşır neşirler. Hayat sadece masa başında geçmiyor. Toprakla haşır neşir olmayı öğreniyorlar. Hayat sadece toprakla da geçmez. Biraz da hayvanlarla ilgili meşgaleler edinseler hiç fena olmaz. Demem o ki, hayatın her yönünü görmelerinde sakınca görmemekle beraber bilakis yaşayarak öğrenmeleri için fırsatları ve gerekli koşulları sağlamak benim görevim. Ben baba olarak onlara elimden geldiğince dolaylı yoldan hayatı öğretmeye, onlarla beraber öğrenmeye çalışmalıyım diye düşünüyorum.

oz26 beğendi.
Eski 28-03-2013, 21:43   #7
Ağaç Dostu

Sayın bukalemune;

eğer sadece atsa hayaliniz vazgeçin, ancak başka hayvanlarla birlikte gibi bir düşünceyse hiç durmayın. Bir kere geleceğiz dünyaya. İçimizde ukte kalmamalı..

Kafamda hayvancılıkla ilgili çeşitli fikirler dolaştığı için ben at konusunda kararsızlık yaşamıyorum.

Eski 28-03-2013, 21:59   #8
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugrulbaba Mesajı Göster
Geçenlerde ipin ucunu kaçırıp 15 km kadar yürüyünce at fikri daha hoş geliyor bana (:

Asıl sebep o değil. Ben çocukken ata bindim. Oğullarım böyle birşey yaşamadı. 1000-1500 liraya binilecek tipte at çok. Zorlasak belki 500e bile bulunur. Çocuklarım evde 3 tane bilgisayar var 2 tane tablet var, bu tip teknolojik aletlerle haşır neşirler. Hayat sadece masa başında geçmiyor. Toprakla haşır neşir olmayı öğreniyorlar. Hayat sadece toprakla da geçmez. Biraz da hayvanlarla ilgili meşgaleler edinseler hiç fena olmaz. Demem o ki, hayatın her yönünü görmelerinde sakınca görmemekle beraber bilakis yaşayarak öğrenmeleri için fırsatları ve gerekli koşulları sağlamak benim görevim. Ben baba olarak onlara elimden geldiğince dolaylı yoldan hayatı öğretmeye, onlarla beraber öğrenmeye çalışmalıyım diye düşünüyorum.
Çocuklarınızı Allah bağışlasın. Söylediklerinize tamamen katılıyorum. Bazen hayvan sevgisini vermekte çok geç kalabiliyoruz. Bakımını üstlenebiliyorsanız at tabii ki de dünyanın en güzel hayvanlarından biri.

mandalinleerik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2015, 15:53   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bukalemune Mesajı Göster
Kimse yanıt vermeyince iş başa düştü araştırdım ve vazgeçtim en azından şimdilik.
Günde 4 kez yem vermek gerekiyormuş.
önce su, sonra saman, sonra dane yem sırası çok önemli imiş,
mutlaka her gün 1-2 saat kadar idman yapması gerekiyormuş,
her sabah tımar yapılması gerekiyormuş o da 1 saatmış yaklaşık
yani işimiz gücümüz olmayacak atla bütün günü geçiricez, fazla lüks geldiğinden ben vazgeçtim. Tavuk gibi yemini suyunu koy yeter sanmıştım
Bende binicilik klübüne gidiyorum ve eğer bahçeli müstakil bir evimiz olursa benimde hayalim bir ata sahip olmak.
Bu yazdığın günde 4 kere yem vermek her gün tımarlamak 1-2 saat idman yapması vs profesyonel yarış atları için geçerli.

Benim gittiğim binicilik klübünde sürekli 2-3 ata biniliyor geriye kalan 5-6 at hep ahırda duruyorlar. Günde 2 kere yemek atıyorlar önüne, o kadar, eminim o atlar en son 1 ay önce yürümüşlerdir. Hiç tımar felan yok o kadar kirliler ki elini deydiriyorsun elin toz oluyor.
Neden böyle diye sorunca da o atlar eğitimsiz bazılarıda müşterilerin gelip ilgilenmiyorlar cevabını vermişlerdi.

Yani o atları görünce bizim bakacağımız atların çok mutlu olacağını tahmin ediyorum.

Eminim ki vakit ayırmak gerekecektir ama günde binilmeyecek ise 30-40 dakika yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Bu konu hakkında detaylı bilgisi veya tecrübesi olan varsa sevinirim gerçekten

OGAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2015, 19:40   #10
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OGAN Mesajı Göster
Bende binicilik klübüne gidiyorum ve eğer bahçeli müstakil bir evimiz olursa benimde hayalim bir ata sahip olmak.
Bu yazdığın günde 4 kere yem vermek her gün tımarlamak 1-2 saat idman yapması vs profesyonel yarış atları için geçerli.

Benim gittiğim binicilik klübünde sürekli 2-3 ata biniliyor geriye kalan 5-6 at hep ahırda duruyorlar. Günde 2 kere yemek atıyorlar önüne, o kadar, eminim o atlar en son 1 ay önce yürümüşlerdir. Hiç tımar felan yok o kadar kirliler ki elini deydiriyorsun elin toz oluyor.
Neden böyle diye sorunca da o atlar eğitimsiz bazılarıda müşterilerin gelip ilgilenmiyorlar cevabını vermişlerdi.

Yani o atları görünce bizim bakacağımız atların çok mutlu olacağını tahmin ediyorum.

Eminim ki vakit ayırmak gerekecektir ama günde binilmeyecek ise 30-40 dakika yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Bu konu hakkında detaylı bilgisi veya tecrübesi olan varsa sevinirim gerçekten
Bir canlı beslemeye karar verdiğinizde, ona profesyonel **** amatörce bakmak diye bir şey olamaz. Atlar cüsselerine oranla çok hassas yaratıklardır. Doğrudur, atlara günde 3 veya 4 defa yem verilir ve bu yemleri verirken atın kilosuna yaptığı **** yapacağı aktiviteye göre ayarlamak gerekir. Bahsettiğiniz atların tımarsız olması, insanların duş yapmadan aylarca gezmesi gibidir. Atların elleri kolları yoktur kendilerini kaşıyamazlar. Bir at için en azından 2 dekarlık bir padoğa ihtiyacınız vardır. Hazır yem almasanız bile saman, yonca vs. gibi yeşil gıdalarla besleyebilirsiniz onu da fazla verirseniz atınızda kolik (bağırsak sancısı) olur ve ilerleyen dönemlerde bağırsak düğümlenmesi sonucu ölür. Atın önüne fazla yem koyayım günde bir defa uğrayayım yanına derseniz, at bütün yemi bir seferde yer ve yerel olarak arpalama denen olay olur ve at ölür. Atların mideleri ve bağırsakları cüsselerine oranla oldukça küçüktür. Sık aralıklarla azar azar vermek gerekir. At yarışı oynadığım zamanlardan kalma bir kaç bilgi.

Bunları sağlarım diyenlere önerim, Anadolunun pek çok yerinde bulunan rahvan atlarından almanızdır. Nevşehir civarında çok olduğunu duymuştum. O kadar uzağa gitmeyeyim derseniz, hipodromlarda iyi koşamadığı için diskalifiye olan arap atlarından alabilirsiniz. Bu tip atları çok cüzi fiyatlarla almanız mümkündür. Yine bir öneri; alacaksanız erkek at almayın çok huysuz olabiliyorlar. En iyisi 4-5 yaşlarında bir kısrak olabilir.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2016, 10:01   #11
dkc
Ağaçsever

dkc's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
insanlık,tarih boyunca emek verip egitmiş, önem vermiş atlara.bizler tam tersi, hakkında hiç birşey bilmez hale geldik,uzaklaştık.konu hakkında bilgi sahibi olan üyeler vardır temennim ve paylaşırlar bilgilerini.

dkc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2019, 15:46   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-09-2019
bu konu hakkında bir - iki makale buldum. umarım yardımcı olur https://wikifarmer.com/tr/at-beslenmesi/

kahvegozlum58 beğendi.
s_mustafa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024