agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Ceviz (http://www.agaclar.net/forum/ceviz/)
-   -   Ceviz bahçesi için devlet desteği nasıl alınır? (http://www.agaclar.net/forum/ceviz/31687.htm)

bulgur 20-05-2013 13:07

Ceviz bahçesi için devlet desteği nasıl alınır?

Devlet teşviği ya da kredi imkanı varmı sıfırdan bahçe kurmak kredi sağlayabilir mi devlet

parlasanteberi 20-05-2013 13:25

Devlet desteği

Merhaba arkadaşlar
aranızda devlet desteği veya kredi çekip bahçe kuran arkadaşlar varmı ? Eğer varsa nasıl bir yol izlememiz lazım.

sedatkso 20-05-2013 21:43

Orman bakanlığı kredi veriyormuş proje hazırlanmak gerekiyormuş.haftaya araştırmaya başlayacağım.ogrenirsem yazarım burdan.

goksal 20-05-2013 21:57

sayın bulgur bu konu ile ilgili en net cevabı il tarım müdürlüğünden alabilirsiniz.benim bildiğim devlet ziraat bankası aracıığı ile kredi imkanı sunuyor.Ama tam detaylı bilgim yok Ayrıca ziraat bankasından da bilgi alabilirsiniz

bulgur 20-05-2013 22:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi goksal (Mesaj 1157948)
sayın bulgur bu konu ile ilgili en net cevabı il tarım müdürlüğünden alabilirsiniz.benim bildiğim devlet ziraat bankası aracıığı ile kredi imkanı sunuyor.Ama tam detaylı bilgim yok Ayrıca ziraat bankasından da bilgi alabilirsiniz

teşekkürler sağ olun en azından nerden başlayacağımı buldum çok sağ olun.

Ecz 21-05-2013 03:14

Merhaba.

Ben geçen hafta önce Tarım Bakanlığı ardından da Orman Bakanlığına gidip bilgi aldım. Göksal beyin dediği gibi
-Tarım il müdürlüğüne gidip başvuruyorsunuz.
-Projelendiriliyor burada ve toprak analizi yaptırılıyor.
-Bir kaç işlemden sonra sizin bahçe büyüklüğü, dikim sıklığı, cinsi, elektrik & su durumu gibi çeşitli durumlara göre kredi çıkarıyorlar.
-Bakanliktaki kişi bana 50 dönüm için aşağı yukarı 40.000 tl çıkar dedi ama çok iyimser geldi bana.
-Geri ödemesi 15 yıl sonra.
-Fakat kredi size çıkınca pat diye vermiyorlar. Mesala çit için önce yapıyorsunuz sonra gidip tarım il müdürlüğüne başvuruyorsunuz, size çıkan krediden size gerekli bir kısmını veriyorlar. Yani önce is sonra para.
-Tarım bakanlığının hibeleri de var.
-İnternetten biraz araştırınca oldukça dokümana ulaşabilirsiniz.
-Faiz oranları ziraat bankasının zirai faizlerinin 7 de 1 i oranında. Oldukça düşük.

parlasanteberi 21-05-2013 13:16

MERHABA ECZ. ÖNCELİKLE İLGİNİZDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUM 1 - 2 SORUM OLCAK

1. TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜNÜN YENİMAHALLEDİKİ YERE Mİ BAŞVURUYORUZ.
2. ORMAN BAKANLIĞININ HANGİ ŞUBESİ ve BİRİMİNE BAŞVURUYORUZ

Ecz 21-05-2013 15:59

Gece geç saatte yazdığımdan yanlış yazmışım. Kusura bakmayın. Tarım değil de orman il müdürlüklerine başvuru yapılıyor kredi için.

Bütün illerdeki orman il müdürlükleri adresi : İl Çevre ve Orman Müdürlükleri Adres ve Telefon Bilgileri

İl müdürlüklerine başvuru yapılıyor, onayı da bölge müdürlükleri veriyor diye biliyorum.

ncp1963 21-05-2013 16:20

selamlar

sanırım tarım bakanlığından nasıl destekleme alındığını bilmeyen yoktur tarım bakanlığı iki türlü destekleme veriyor bu paralar hibe.

1. standart fidan desteklemesi dekara 100 tl
2. mavi serifikalı fidan desteklemesi dekara 250 diye biliyorum ama mavi sertifikalı fidan bulabilirseniz ve bulduğunuzdada o kadar parayı verirseniz :)

bu işlemler için il veya ilçe tarım müdürlüklerine gitmeniz yeterli olacaktır oradan sizi yönlendirirler.

Orman bakanlığından kredi kullanmak isterseniz çok uğraşmanıza gerek yok hiç bir yere gitmeden serbest çalışan bir orman mühendisi bulmanız yeterli olacaktır çünki serbest çalışan orman mühendisinin hazırlayacağı proje olmazsa hiç bir evrakınızı kabul etmeyecekler.

bu parayı 15 yıl sonra tek seferde üzerine her yıl için ziraat bankasının kredilere uyguladığı faizin 7 de biri eklenerek ödemek zorundasınız.
kredi miktarına gelince dekara yaklaşık 320 tl bunuda kademeli olarak alabiliyorsunuz.

kim size bu paradan daha çoğunu alırım derse yalan söyler. bunun içinde proje masraflarıda dahil.

parlasanteberi 22-05-2013 10:54

SAYIN ECZ ve NCP163 BİLGİLERİNİZDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM.

cukurovalı 22-05-2013 13:05

Orman Bakanlığı krediyi şahıs arazileri için mi veriyor, yoksa vasfını yitirmiş orman arazilerinin kiralanarak ağaçlandırılması içinmi.

ideaid 11-08-2013 15:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cukurovalı (Mesaj 1158817)
Orman Bakanlığı krediyi şahıs arazileri için mi veriyor, yoksa vasfını yitirmiş orman arazilerinin kiralanarak ağaçlandırılması içinmi.

öyle bir ayrım olacağını zannetmiyorum. Bildiğim kadarıyla desteklerden faydalanabilmeniz için tarlanızın 10 dönümden fazla olması, serifikalı fidan kullanmanız ve kapama bir bahçe olması yeterli. tabi öncelikli olarak Çiftçi kayıt sistemine kaydolunuyor.

vetinte 27-08-2013 17:07

Sayın Bulgur,
Tarım Bakanlığı, büyüklüğü en az 10 dekar olan tarlasına sertifikalı fidan diken
herkese başvuru halinde dekar başına 100 TL hibe destek veriyor.
Bunun için Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı olmanız ve -her yıl tarih değişebilir- 31 Temmuz tarihine kadar Tarım İl/İlçe Müdürlüğüne , fidanları aldığınız yerden size verilecek olan belgeler ve sertifikalar ile birlikte başvurmanız gerekli.
İlgililer sizin kapama bahçenize gelip, dikilen fidanları yerinde görüyorlar.
Ödemeler Ziraat Bankası aracılığı ile bir sonraki yıl, Haziran ayına kadar yapılıyor.
Bu yazdığım süreci yaşayan yeni bir çiftçi olarak;
Size, bahçe yetiştirmek gibi bu güzel uğraşta kolaylıklar diliyorum.

aksazli 28-08-2013 11:03

selamlar

bu kredi işlerini oldum olası sevmedim. bir sürü teferruat ve uğraştan sonra parayı sana nakit olarak vermiyorlar.

bende damlama sulama sistemi kurmak için araştırdım. sonuçta vazgeçtim.

sebebi benim 8 dönüm erik ve kiraz bahçeme havuz yapılacak önce sonra diğerleri. ziraat bankası krediyi çıkarıyor ama senin eline tek kuruş geçmiyor yapılacak işleri veriyorlar birine onlar işi bitirince bahçeyi teslim ediyorlar.

ama 10 bin tl ile bitecek iş oluyor 20 bin tl fazladan benden 10 çıkıyor. bankadan çıkıyor derseniz sonuçta bankaya geri ben ödeyeceğim.

bir düzen kurulmuş herkes yolunu buluyor.

abim bahçeyi kazdırdı naylonla kapattı oldu bizim havuz en fazla 1000 tl masraf

ben 500 tl verdim honda su motoru aldım topu 100 tl den 5 top damlama borusu aldım etti 1000 tl daha

dereden tarlaya suyu basmak için kangal boru alındı 60 lık vana eklemeler diyelim ki 1000 tl de onlar tutsun

etti 3 bin tl bizim ziraat bankasından kullanacağımız kredi 15 tl idi bu anca yetiyordu. onların kuracağı sistemin aynısını kendi imkanımızla kursak 7 bilemedin 8 bin tl masraf vardı.

şu anda yapay havuzuda kullanmıyoruz dereden direkt tarlayı suluyoruz.başlangıçta bu şekil yapsak en fazla 2 bin tl ye işi bitirecekmişiz.

kredi kullanacak arkadaşlar paranın tamamı size veriliyormu

yoksa sizin adınıza başkalarına iş yaptırma karşılığı mı veriliyor dikkat edin.

ikinci şık oluyorsa bulaşmayın derim.

adalet 07-11-2013 16:53

20 dönüm 6 yasında üzüm bağının içine ceviz dikilmesi için tarım il müdürlüğüne başvurulsa acaba kabul edilirmi.

patipatya 14-12-2013 22:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi vetinte (Mesaj 1193584)
Sayın Bulgur,
Tarım Bakanlığı, büyüklüğü en az 10 dekar olan tarlasına sertifikalı fidan diken
herkese başvuru halinde dekar başına 100 TL hibe destek veriyor.
Bunun için Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı olmanız ve -her yıl tarih değişebilir- 31 Temmuz tarihine kadar Tarım İl/İlçe Müdürlüğüne , fidanları aldığınız yerden size verilecek olan belgeler ve sertifikalar ile birlikte başvurmanız gerekli.
İlgililer sizin kapama bahçenize gelip, dikilen fidanları yerinde görüyorlar.
Ödemeler Ziraat Bankası aracılığı ile bir sonraki yıl, Haziran ayına kadar yapılıyor.
Bu yazdığım süreci yaşayan yeni bir çiftçi olarak;
Size, bahçe yetiştirmek gibi bu güzel uğraşta kolaylıklar diliyorum.

Sn vetinte

Destekleme bir kereye mahsus olarak mı veriliyor yoksa belirli bir süre verilmeye devam ediliyormu? Bu desteklemeden başkaca desteklemeler mevcut mu bilgi verirseniz sevinirim. şimdiden teşekkürler

serdem809 11-11-2014 14:24

Merhabalar,

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi jinekolog1959 (Mesaj 1295749)
62 dönüm arazi için devletten almayı hak ettiğim destek, 42.000 TL'si Orman Bakanlığı’ndan, 6.200 TL'si Tarım Bakanlığı’ndan olmak üzere toplam 48.200 TL. Orman Bakanlığı 32.000 TL’yi Mayıs sonunda ödedi, kalan 10.000 TL’yi ağaçlarımın bakımını yaparsam sanırım 2 yıl içinde iki taksit halinde alacağım. Tarım Bakanlığı’nın desteği de Kasım gibi ödenecekmiş. Ayrıca bu yıl ÇKS gübre-mazot-toprak analiz desteği olarak 700 TL civarında bir para aldım.

yazmışsınız. bu konu ile ilgili Orman Bakanlığı 42.000 TL hangi ödenek ile size ödeme yaptığını merak ettim.

Ormancı_ali06 12-11-2014 16:25

Ormancı_ali06

Syn.Serdem809,

Orman Genel Müdürlüğü tarafından kredi olarak ödenen bu para özel ağaçlandırma kapsamında değerlendirilmektedir. Bu kredilerden yararlanabilmeniz için bir orman mühendisine Özel Ağaçlandırma Projesi yaptırmanız gerekmektedir. Sadece şahsi arazileriniz üzerinde değil orman arazileri ve hazine arazileri de müracat sahipleri kura ile belirlenerek tahsis yöntemi ile de özel ağaçlandırma yapabiliyorsunuz.

Proje yatırım giderleri içerisinde belirtilen proje bedeli, fidan bedeli, arazi hazırlığı, fidan dikimi, ihata ve 3 yıllık bakım gideri altındaki kalemlerden kredi alabiliyorsunuz (15 yıl geri ödemesiz ve ziraat bankası çiftçi kredilerinin 1/7 faiz oranı ile). Bu kredi ile 2013 yılında Tokat/Zile de 70 dönümlük bir ceviz bahçesi kurdum. Tabiiki aldıgım para yaptığım harcamaları karşılamaya yetmedi ama büyük katkı sağladı.

Orman Genel Müdürlüğü 0,5 Ha (5 Dönüm) ve üzeri arazilerde projelendirme koşulu ile bu krediyi kullandırmaktadır.

Araziniz 15 dönüm ve üzerinde ise özel ağaçlandırma kapsamında kredi kullanmanızı tavsiye ederim. Daha küçük sahalarda 3-3,5bin TL civarındaki proje ücretleri göz önünde bulundurulduğunda pek ekonomik olmayacaktır.

Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi

arkeo 13-11-2014 08:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ormancı_ali06 (Mesaj 1333110)
Syn.Serdem809,

Orman Genel Müdürlüğü tarafından kredi olarak ödenen bu para özel ağaçlandırma kapsamında değerlendirilmektedir. Bu kredilerden yararlanabilmeniz için bir orman mühendisine Özel Ağaçlandırma Projesi yaptırmanız gerekmektedir. Sadece şahsi arazileriniz üzerinde değil orman arazileri ve hazine arazileri de müracat sahipleri kura ile belirlenerek tahsis yöntemi ile de özel ağaçlandırma yapabiliyorsunuz.

Proje yatırım giderleri içerisinde belirtilen proje bedeli, fidan bedeli, arazi hazırlığı, fidan dikimi, ihata ve 3 yıllık bakım gideri altındaki kalemlerden kredi alabiliyorsunuz (15 yıl geri ödemesiz ve ziraat bankası çiftçi kredilerinin 1/7 faiz oranı ile). Bu kredi ile 2013 yılında Tokat/Zile de 70 dönümlük bir ceviz bahçesi kurdum. Tabiiki aldıgım para yaptığım harcamaları karşılamaya yetmedi ama büyük katkı sağladı.

Orman Genel Müdürlüğü 0,5 Ha (5 Dönüm) ve üzeri arazilerde projelendirme koşulu ile bu krediyi kullandırmaktadır.

Araziniz 15 dönüm ve üzerinde ise özel ağaçlandırma kapsamında kredi kullanmanızı tavsiye ederim. Daha küçük sahalarda 3-3,5bin TL civarındaki proje ücretleri göz önünde bulundurulduğunda pek ekonomik olmayacaktır.

Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi

Bir konuyu düzeltmek isterim, orman arazisi kura ile tahsis edilirken hazine arazisi açık artırma usulü ile devrediliyor.

Hazine taşınmazının kiralanışı ile ilgili Milli Emlak 358 nolu tebliğ 8./9. maddeler okunup detaylı bilgi sahibi olunabilir.

http://www.bal-def.gov.tr/2013/20130917-10.htm

hzal 13-11-2014 12:41

Ceviz ürününe 2013 yılında ödenen tarımsal destekleme miktarları

Destek Adı Ödenen Miktar (TL)
Toprak Analizi Desteklemeleri Dekar başı 2,5 Lira
Mazot Desteklemeleri Dekar başı 4,3 Lira
Gübre Desteklemeleri Dekar başı 5,5 Lira
Sertifikalı Fidan Desteklemeleri Dekar başı 100 Lira
Organik Tarım Desteği Dekar başı 50 Lira
İyi Tarım Uygulamaları Desteklemeleri Dekar başı 25 Lira

Ormancı_ali06 13-11-2014 15:44

Evet hazine arazilerinde öncelik sahibi kriteri yok ise açıkartırma tabiri daha doğru olacaktır. Düzeltme için syn. akeo'ya teşekür ediyorum.

vetinte 14-11-2014 10:17

Sertifikalı fidan için Tarım Bakanlıgı tarafından verilen dekar başına 100 TL hibe destek Bir defaya mahsus olarak veriliyor.
Ancak sizin hibe aldıgınız bu fidanlara bakım yükümlülüğünüz 5 yıl boyunca devam ediyor.
Her yıl yapılan denetimler sonucunda agaclara gerektiği gibi bakım yapılmadıgı tespit edilirse alınan hibe bedeli geri ödemek zorundasınız.

Ormancı_ali06 14-11-2014 10:51

Selamlar,
Konu ile ilgili daha önce de saha tahsisi konusunda bir yorum yapmıştım. Daha açıklayıcı olması amacı ile bu işe yeni girecek arkadaşlara izlemeleri gereken yolu özetlemek isterim.
A-Özel Ağaçlandırma yapılacak alan şahıs arazisi ise
1. Sahaya ait Tapu, Güncel Tapu Kaydı, Koordinatlı Çaplı Tasarruf Belgesi ile sahanın bulunduğu Orman İşletme Müdürlüğüne Özel Ağaçlandırma yapmak istediğinize dair bir dilekçe ile müracat edilmelidir. Saha büyüklüğü en az 0,5 Ha (5 dönüm). Saha bir başkasına ait ise noter onaylı bir kiralama sözleşmesi **** muvafakat alınır. Sözleşme süresi ağaçların idare süresi olarak yazılmalıdır.
2. İlgili dilekçenize gelecek olan cevap ile sizden 3 ay içerisinde Serbest Ormancılık bürosu/Şirketi ne Özel Ağaçlandırma Uygulama Projesi Yaptırmanız istenir.
3. Bu işlemlerin akabinde yapmanız gereken ilk şey bu işlerde uzman bir orman mühendisi arkadaş ile görüşüp sahaya ait toprak ve su analizlerini yaptırmanız olacaktır.
4. Çıkacak analiz sonuçlarına göre sahaya dikilecek tür konusunda karar verilir.
5. Projeci mühendis arkadaş ile birlikte tesiste kullanılacak dikim aralık mesafeleri belirlenerek kullanılacak fidan adeti çıkartılır. Unutulmamalıdır ki alınacak kredide fidan miktarı büyük pay teşkil etmektedir.
6. Fidan türü, dikim aralıkları gibi konular netleştirildikten sonra sahanın durumuna göre yapılacak sahanın ihatası (etrafının tel örgü ile çevrelenmesi), saha içi servis yolu ihtiyacı, toprak işleme, fidan çukurlarının açılması, sulama için kullanılacak suyun depolanması, damla sulama ve sahanın %6 sını geçmemek kaydı ile yerleşim alanı ayrılması gibi hususlar projeye eklenerek proje yatırım giderleri belirlenecektir.
7. Proje Serbest Orman Mühendisi tarafından tanzim edildikten sonra ilgili orman bölge müdürlüğüne onaya sunulur. Bölge Müdürlüğü onayı yapıldıktan sonra müracat sahibi bir dilekçe ile bu sahadaki masrafları için kredi kullanma talebini ilgili orman işletme müdürlüğüne sunar.
8. Müracat sahibi projede öngörülen tüm işlemleri saha üzerinde uygulamak zorundadır. Saha tesisine başlanıldıktan sonra işler yapıldıkça Orman Genel Müdürlüğü tarafından tahsis edilen kredi ilgilisine ödenir. Ödeme işlemi talep sahibinin isteğine göre ister aşamalı olarak isterse tüm işlemler tamamlandıktan sonra tek seferde talep sahibinin daha önceden vermiş olduğu banka hesabına yatar.
9. Alınan kredi Çiftçi kredisi faiz oranının yaklaşık 1/7'si oranında olmakla birlikte geri ödemesi 15 Yıl sonra tek seferde yapılmaktadır.
10. Krediye Konu İş Kalemleri
- Proje Yapım Bedeli
- Fidan Bedeli
- Arazi Hazırlığı
- İhata (Dikenli Tel)
- Sahanın 3 yıllık bakım bedeli
B. Saha Orman veya Hazine den tahsis alınmışsa
1. Bu tür sahalarda projelendirme işlemi şahıs arazilerindeki gibi olup müracat aşamasında istenilen Tapu, Güncel Tapu Kaydı, Koordinatlı Çaplı Tasarruf belgesi vb. evraklar yerine sadece Saha Tahsis belgesi verilir.
NOT: Projede öngörülen faaliyetlerin daha sonra proje sahibi tarafından uygulanacak olması nedeni ile projeyi yapacak orman mühendisi arkadaşın daha önce özel ağaçlandırma yapmış genel müdürlüğün usül ve esasları hakkında fikir sahibi, konusunda uzman bir arkadaş olmasında fayda vardır. Unutmayın proje ile çelişen uygulamalar neticesinde saha kontrolü yapılacağından kredi tahsisi yapılmış olsa bile ödeme yapılmayacaktır.

Ali Rıza UĞURELLİ

serdem809 15-11-2014 14:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hzal (Mesaj 1333274)
Ceviz ürününe 2013 yılında ödenen tarımsal destekleme miktarları

Destek Adı Ödenen Miktar (TL)
Toprak Analizi Desteklemeleri Dekar başı 2,5 Lira
Mazot Desteklemeleri Dekar başı 4,3 Lira
Gübre Desteklemeleri Dekar başı 5,5 Lira
Sertifikalı Fidan Desteklemeleri Dekar başı 100 Lira
Organik Tarım Desteği Dekar başı 50 Lira
İyi Tarım Uygulamaları Desteklemeleri Dekar başı 25 Lira

teşekkürler hzal

peki bu biyolojik mücadele ve biyoteknik mücadele desteklerinden faydalanılabilirmi?

ykaya194 15-11-2014 18:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ormancı_ali06 (Mesaj 1333526)
Selamlar,
Konu ile ilgili daha önce de saha tahsisi konusunda bir yorum yapmıştım. Daha açıklayıcı olması amacı ile bu işe yeni girecek arkadaşlara izlemeleri gereken yolu özetlemek isterim.

10. Krediye Konu İş Kalemleri
- Proje Yapım Bedeli
- Fidan Bedeli
- Arazi Hazırlığı
- İhata (Dikenli Tel)
- Sahanın 3 yıllık bakım bedeli

Ali Rıza UĞURELLİ

Ali bey
Krediye konu olan iş kalemlerinin parasal hesabı yapılırken, bakanlığın belirlediği o yılki rayiç birim fiyatları üzerinden mi hesaplanıyor yoksa firmalardan alınan teklifleri mi dikkate alınıyor. Bu konuyu biraz açarsanız memnun oluruz.

Ormancı_ali06 13-01-2015 16:11

Bakanlığın her yıl belirlemiş olduğu ağaçlandırma birim fiyatları üzerinden değerlendirme yapılıyor. (Arazi hazırlığı, Tel İhata, fidan dikimi ve bakımı) Bunun haricinde bir de yine yıllık olarak belirlenen fidan birim fiyatı var ceviz için 2014 yılında 2+1 Aşılı ceviz fidan fiyatı 12,00 TL idi. 2+2 (Aşı yaşı 2 olan fidanlar için 14,00 TL ye çıkıyor.
Ayrıca hazırlanacak proje ve ağaçlandırma yapılacak sahanın durumuna göre alacağınız kredi miktarı artabiliyor. Bu konuda en büyük kıstas fidan sayısı olacağından dikim aralığı alacağınız kredi miktarını büyük ölçüde değiştirecektir.
2014 yılında Ankara/Bala Abadan köyünde yapmış olduğumuz 70 Dönümlük bir ceviz bahçesinden 3 yıllık bakım da dahil olmaz üzere yaklaşık 67.000 TL lik bir kredi kullanabildik.
Bu alanda Chandler için 8x4 aralık kullanılmıştır. Bu aralıklara göre arazinin durumu da göz önünde bulundurularak kullanılabilecek kredi miktarı dönüm başı yaklaşık 1.000 TL gibi bir rakam olacaktır.

Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi
0532 697 54 20

horanlı.66 05-02-2015 18:25

ali bey verdiginiz bilgiler için teşekkürler, danışmak istediğim bi kaç bi şey olacakti, cevaplarsaniz çok sevinirim, kırk dönüme Yakın bir arazimiz var bunun tamamına kapama ceviz bahçesi düşünüyoruz, beş dekarini Genel kullanım amaçli kullanacaz. Neyse, bunun için mavi sertifikalı fidan düşünüyoruz, Kredi veya hibe olarak nasıl kullanabiliriz. Destek almak için kısaca sıralama olarak ne yapmamız gerekir, Şimdiden tesekkürler.

xwamklie 10-02-2015 11:28

Konunun ortasından girdim kusura bakmayın. Özel sektörde çalışıyorum ve patronum benden ceviz yetiştiriciliği ile ilgili teşvikleri ve destekleri araştırmamı istedi. İnternette araştırıyorum ama hep eski tarihli bilgiler mevcut. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Ormancı_ali06 10-02-2015 11:39

Orman genel Müdürlüğü' nün projeli olmasıkaydı ile 100Bin Tl ye kadar desteği var. İster Orman vasıflı araziler üzerinde, ister hazine arazilerini kiralayarak, isterse şahsi arazileriniz üzerinde proje yaptırmak kaydı ile bu kredilerden faydalanabilirsiniz. Bu kredinin haricinde Tarımın da hibe ve kredileri mevcuttur. Sertifikalı fidanlarda dekara 200-300 Tl arasında bir fidan desteği verilmektedir.
Bilginize...
Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi

xwamklie 10-02-2015 12:55

Bulabileceğim internet adreslerini de yazabilirseniz sevinirim. Dediklerinizi bulamadım çünkü.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024