agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Ceviz (http://www.agaclar.net/forum/ceviz/)
-   -   Cevizde tozlama (http://www.agaclar.net/forum/ceviz/27950.htm)

Cemal Özcan 28-05-2014 22:45

Evet doğru beş yaşına kadar erkek çiçek yoktu. Ayrıca bu sene meyve vermeye başladı. Uç dal verimi mevcut.

gökhan07 28-05-2014 22:57

Cemal bey franguet olan ağaçlarınızda geçen sene dişi çiçek oluşumu gözlemlediniz mi?

Cemal Özcan 28-05-2014 23:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gökhan07 (Mesaj 1289346)
Cemal bey franguet olan ağaçlarınızda geçen sene dişi çiçek oluşumu gözlemlediniz mi?

Gökhan bey geçen yıl dikkat etmedim ama bu yıl erkek çiçekleri döktüler ondan sonra dişi çiçek açtılar. Şu an uç dallarda 2 veya üçlü meyve var.

gökhan07 28-05-2014 23:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Cemal Özcan (Mesaj 1289354)
Gökhan bey geçen yıl dikkat etmedim ama bu yıl erkek çiçekleri döktüler ondan sonra dişi çiçek açtılar. Şu an uç dallarda 2 veya üçlü meyve var.

Cemal bey,
Sanırım ağaçlarınıza fazla zaman ayıramıyorsunuz, yani geçen sene çok ilgilenmemişsiniz anlaşılan. Geç çiçek açan çeşitler genelde erkek çiçek göstermeden önce dişi çiçeklerini gösteriyorlar.

Erkek çiçeklerinin ve franguette'nin ağacının fotoğraflarını paylaşmanız mümkün mü acaba.

Cemal Özcan 28-05-2014 23:45

Yukarıda franguette nin erkek çiçek yüklü hali mevcut. Bu yılki.

Cemal Özcan 28-05-2014 23:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gökhan07 (Mesaj 1289357)
Cemal bey,
Sanırım ağaçlarınıza fazla zaman ayıramıyorsunuz, yani geçen sene çok ilgilenmemişsiniz anlaşılan. Geç çiçek açan çeşitler genelde erkek çiçek göstermeden önce dişi çiçeklerini gösteriyorlar.

Erkek çiçeklerinin ve franguette'nin ağacının fotoğraflarını paylaşmanız mümkün mü acaba.

Gökhan bey yukarıdaki fotoğraflarda franguette nin erkek çiçekleri mevcut. Dişi çiçekler erkek çiçekler dökülmek üzere iken açtı. Şu an meyve var. Şuan yükleme sorunu yaşıyorum cepten olduğu için. Belki yarın olabilir.

gökhan07 28-05-2014 23:54

Cemal bey size zahmet olacak ama daha yakından ve ağacın genel görünümünü gösteren bir fotoğraf paylaşırsanız sevinirim.

Cemal Özcan 29-05-2014 01:24

4 Eklenti(ler)
5 yaşındaki franguette meyvesi. Bu yılki.

Eklenti 497496

Eklenti 497497

Eklenti 497498

Eklenti 497499

Cemal Özcan 29-05-2014 09:52

3 Eklenti(ler)
Eklenti 497500

Eklenti 497501

Eklenti 497502

Fernette 3 yaşında. Bu yılki.

formullaone 29-05-2014 13:04

Bu sabah Edirne'de 300 dekarlık 5. yazına giren bir Chandler bahçesini dolaştım. Ağaçlar 10*10 metre olarak dikilmiş ve geçen yıl aralarına sıklaştırma yapılarak 5*10 'a çevrilmiş.

Bakımlarının düzenli olarak yapıldığını öğrendim. Tozlayıcı çeşit %10 Franquette dikilmiş. Başka tozlayıcı yok. Meyvelerini çok döktüğünü söylediler. Geri kalan meyveleri saydığımda ağaç başı ortalama 200-500 gram ceviz çıkar diye tahmin ediyorum. Üzerinde en çok olanda 50 tane ceviz vardı.

Demek ki bu iş sadece Franquette dikmekle olmuyor, olmayacak. Seneye bu ağaçlar en fazla 1 kg ceviz verir. Sonraki sene belki 2-3 kg.. Bu gidişle 9- 10 yaşına kadar bu üreticiler yeterli verim alamaz,masraflarını bile karşılayamaz gibi görünüyor.

Tozlayıcı çeşitliliği çok önemli, Franquette'nin yanında Fernette ve Ronde de mutlaka olmalı.

formullaone 27-07-2014 19:20

Bugün bir akrabam ile sohbet ederken, kendisinin köyünde bulunan bir ceviz bahçesinde 4. yaşında olduğunu söylediği Balkal , Franquette ve Chandler çeşitlerinin bulunduğunu öğrendim. Hemen bahçeyi görmek için yola çıktık. Köye ulaştık ve bahçe sahibiyle birlikte ağaçları görmeye gittik.

Ağaçlar, 5 yaşındaki şebin çeşitlerine aşı yapılarak büyütülmüştü ve aşılar 4. yazlarındaydı.

Franquette çeşidi aşırı derecede dik gelişmiş ve neredeyse 10 metreye uşalmıştı. Üzerinde tek tük meyve vardı ancak gelecek yıla hazırladığı erkek çiçek sayısı yok denecek kadar azdı.

Balkal çeşidine yakından bakınca gözlerime inanamadım. Erkek çiçek oluşumunun çok olduğunu duymuştum ancak bu kadarını beklemiyordum. Önümüzdeki yıl açacağı erkek çiçek püskülleri şimdiden hazırdı. Franquette çeşidine göre üzerinde çok daha fazla meyve ve meyve gözü vardı. Bu meyve gözlerinin her birinde 8-10 adet erkek çiçek görünüyordu. Ağacın yapısı yarı dik ve yüksekliği 6 metre civarıydı.

Chandler çeşidinin meyve tutumu çok güzeldi. Üzerinde ortalama 8 kg civarı ceviz vardı. Bu kadar ceviz olduğuna göre, balkal çeşidi geçen yıl da erkek çiçek yapmış ve Chandlerı tozlamış diye düşündüm.

Sonuç olarak, bahçelerimizde Franquette çeşidini bulundurmanın yanında, tamanlayıcı olarak Balkal çeşidine de yeterli miktarda yer vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Aralarında 1 hafta gibi bir erkek çiçek açımı farkı olduğuna göre ,Chandler çeşidi için çok faydalı olduğu ortada.

Cotanak55 27-08-2014 01:16

bu saatte kafama takıldı,
herhangi bir ceviz cinsindeki dişi çiçekleri,
dış ortamdan bağımsız sadece kendi cinsine ait erkek çiçek tozları ile döllendiğinde
oluşan tohumlarından fidan üretildiğinde cinsi aynımı olur yoksa gene ne çıkacağı belli olmazmı

gökhan07 27-08-2014 16:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Cotanak55 (Mesaj 1315326)
bu saatte kafama takıldı,
herhangi bir ceviz cinsindeki dişi çiçekleri,
dış ortamdan bağımsız sadece kendi cinsine ait erkek çiçek tozları ile döllendiğinde
oluşan tohumlarından fidan üretildiğinde cinsi aynımı olur yoksa gene ne çıkacağı belli olmazmı

Sayın cotanak55, ağacın daha önceden başka bir ağaçla tozlandığını düşünürsek, ağaçtan alınan cevizleri ektiğinizde ne olacağı belli olmayan cevizler ortaya çıkar.

blksr_selim 23-11-2014 21:45

herkese selamlar

ben balıkesirde 300 ağaçlık bi bahçe kurma sürecindeyim. kısmet olursa hava şartlarına göre aralık ayı içinde fidanlarımı dikeceğim. ana çeşit olarak chandler ve pedro karışık dikeceğim ama tozlayıcı konusunda kafam çok karıştı. pedroların tozlayıcı istemedğini anladım o tamam ama chandlerler için ilk etapta % 10 Franguette düşünüyordum daha sonra öğrendim ki Franguette 7 yıldan önce çiçek vermiyo fernette ekleyin diyor herkes sonra balkaldan bahsediyo burada tecrübeli olanlar düzceden büyük bi üretici ile görüştüm oda fernette chandleri tozlamaz dedi anlayacağınız oldu çorba yardımlarınızı bekliyorum...

Lilium 23-11-2014 23:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi blksr_selim (Mesaj 1335614)
herkese selamlar

ben balıkesirde 300 ağaçlık bi bahçe kurma sürecindeyim. kısmet olursa hava şartlarına göre aralık ayı içinde fidanlarımı dikeceğim. ana çeşit olarak chandler ve pedro karışık dikeceğim ama tozlayıcı konusunda kafam çok karıştı. pedroların tozlayıcı istemedğini anladım o tamam ama chandlerler için ilk etapta % 10 Franguette düşünüyordum daha sonra öğrendim ki Franguette 7 yıldan önce çiçek vermiyo fernette ekleyin diyor herkes sonra balkaldan bahsediyo burada tecrübeli olanlar düzceden büyük bi üretici ile görüştüm oda fernette chandleri tozlamaz dedi anlayacağınız oldu çorba yardımlarınızı bekliyorum...

Chandler ve pedro karışık olarak dozlamada sorun yaratabilir,

Dozlayıcı olarak franguette geç çiçeğe yatışından dolayı fernette tercih ediliyor buna destek olarak balkal ronde mutlaka olmalı.

"büyük bi üretici ile görüştüm oda fernette chandleri tozlamaz dedi "

O üreticiye sorarmısın aralarında kaç gün uyanma ya da çiçek açma farkı varmış. İki ya da üç gün, iki üç gün içinde 6-7 yıl bahçemi erkek çiçeksiz bekletemem, ve devasa taç yapısıyla yanlarındaki ağaçları bastıraçağına da kuşkum yok, ronde balkal takviyeleriyle franguetteye ihtiyac yok.

Lilium 23-11-2014 23:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi blksr_selim (Mesaj 1335614)
herkese selamlar

Chandler ve pedro karışık olarak dozlamada sorun yaratabilir,

Dozlayıcı olarak franguette geç çiçeğe yatışından dolayı fernette tercih ediliyor buna destek olarak balkal ronde mutlaka olmalı.

"büyük bi üretici ile görüştüm oda fernette chandleri tozlamaz dedi "

O üreticiye sorarmısın aralarında kaç gün uyanma ya da çiçek açma farkı varmış. İki **** üç gün, iki üç gün içinde 6-7 yıl bahçemi erkek çiçeksiz bekletemem, ve devasa taç yapısıyla yanlarındaki ağaçları bastıraçağına da kuşkum yok, ronde balkal takviyeleriyle franguetteye ihtiyac yok. Yinede tercih sizindir.

blksr_selim 25-11-2014 18:38

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim,

danışmak istediğim bi konu daha var müsadenizle balıkesirden bandırmadan ve yalova dan bikaç fidan üreticisiyle görüştüm tozlayıcı olarak kullanılan cinsleri kendi ürettikleri chandler oranında yetiştirdiklerini ve haricen satamayacaklarını söylüyorlar bi iki tanesi belki artar o zaman bakarız dedi. şu durumda bu fidanları bulabileceğim bir yer tavsiye edebilir misiniz?

egeli20 02-12-2014 19:03

nail abi, formullaone, Cemal Özcan ve diğer tecrübeli arkadaşlar tozlayıcı ile ilgili bahsettiğiniz balkal çeşidi hakkında bilgi verebilmeniz mümkünmü nasıl bir çeşit? chandler bahçemde biraz boş alan var yaklaşık olarak 25-30 adet fidan dikebilecek kadar. şuan tozlayıcı olarak sadece franquette var. toplam tozlayıcı çeşidimi %7 civarında tutmayı düşünüyorum. franquette çeşidi %4 civarında olucak bunun yanında %2 ronde eklemeyi düşünüyordum. sizin bahsettiğiniz balkal çeşidini ve fernette çeşidini bahçemde bulundurmamın faydası olurmu. sizlerin paylaşımlarını okuduktan sonra ihtiyaç olarak düşünmeye başladım

formullaone 02-12-2014 22:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi egeli20 (Mesaj 1337437)
nail abi, formullaone, Cemal Özcan ve diğer tecrübeli arkadaşlar tozlayıcı ile ilgili bahsettiğiniz balkal çeşidi hakkında bilgi verebilmeniz mümkünmü nasıl bir çeşit? chandler bahçemde biraz boş alan var yaklaşık olarak 25-30 adet fidan dikebilecek kadar. şuan tozlayıcı olarak sadece franquette var. toplam tozlayıcı çeşidimi %7 civarında tutmayı düşünüyorum. franquette çeşidi %4 civarında olucak bunun yanında %2 ronde eklemeyi düşünüyordum. sizin bahsettiğiniz balkal çeşidini ve fernette çeşidini bahçemde bulundurmamın faydası olurmu. sizlerin paylaşımlarını okuduktan sonra ihtiyaç olarak düşünmeye başladım

Sayın egeli20, sadece Franquette çeşidi bulundurmak tek başına yeterli olmaz. Erken yaşta ve bol miktarda erkek çiçek yapması, ayrıca uzun tozlama süresi açısından Fernette, Franquette'den 4-5 gün sonra ve bol miktarda erkek çiçek yapması açısından Balkal, Balkal'dan sonra ki süreçte son döneme kalan dişi çiçekleri tozması yönünden de Ronde de Montignac çeşitlerini bahçenizde bulundurmanızda yarar var.

Chandler çeşidinin toz alma süresinin bir hayli uzun olduğunu ( 20-25 gün ) düşünürsek, bu tozlayıcıların hepsi etkili olacaktır. Boş yerlere bu çeşitlerden 15 Fernette, 10 Balkal, 5 Ronde de Montignac olarak dikmeniz uygun olacaktır diye düşünüyorum.

egeli20 02-12-2014 22:45

formullaone cevabın için çok teşekkür ederim dediğin gibi tek çeşit tozlayıcı yeterli olmayacak görüşündeyim. arada tutmayan fidanlar vardı onların dikimini bu seneye bırakmıştım dengeli bir şekilde tozlayıcıları eşit dağıtabilmek için. fernette ve rondeyi bulmak biraz daha mümkün gibi ama bu balkal dediğiniz çeşidi nasıl temin edebilirim. Bu çeşidi ilkkez sizlerin paylaşımları ile duyup öğrenmiş oldum. Bu çeşit hakkında internette de bilgi yok sanırım.

blksr_selim 03-12-2014 19:42

sayın formullaone 15 gün içinde fidanlarımı dikeceğim ama tozlayıcı bulamıyorum. fernette buldum ama ronde ve balkal yok kimi aradıysam böyle cins bizde yok diyor kimileri adını ilk ben sorunca duyuyor kimi de bizde yok hatta piyasada yok diyor bu fidanları nereden bulabilirim bildiğiniz güvenilir bi yer var mı?

formullaone 03-12-2014 21:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi blksr_selim (Mesaj 1337713)
sayın formullaone 15 gün içinde fidanlarımı dikeceğim ama tozlayıcı bulamıyorum. fernette buldum ama ronde ve balkal yok kimi aradıysam böyle cins bizde yok diyor kimileri adını ilk ben sorunca duyuyor kimi de bizde yok hatta piyasada yok diyor bu fidanları nereden bulabilirim bildiğiniz güvenilir bi yer var mı?

Sayın blksr_selim, forum kuralları gereği burada firma ismi vermek uygun olmaz. Mesaj kutunuza bakınız.

okur60 04-12-2014 09:18

Sayin formullaone bizide atabilirmisiniz firma ismi

formullaone 04-12-2014 12:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi okur60 (Mesaj 1337841)
Sayin formullaone bizide atabilirmisiniz firma ismi

Sayın okur60, sizlere bu fidancıları önermemin tek sebebi daha önce onlardan aldığım Ronde de montignac ve Balkal çeşitlerinin ismine doğru çıkmış olmasıdır. Bu durum güven duymamı sağladığı için sizlere de gönül rahatlığıyla önerebiliyorum.

hayali_26 04-12-2014 13:10

Formullaone bu fidanlar konusunda bizede yardımcı olursanız sevinirim bende bulamadım bahsi geçen ceviz çeşitlerini

mehmet_yldrm 13-02-2015 15:23

YANLIŞ TOZLAYICI YERLEŞİMi

1 Eklenti(ler)
Tozlayıcı yerleşimi yanlış gibi sıkıntı olur mu

sarılar frenguette
turuncular fernor
yeşiller chandler

acemi_cevizci 14-02-2015 11:13

Bahçem

1 Eklenti(ler)
Ben bahçemde dikimi bu şekilde yapmıştım .Tozlayıcı fernette yeterli gelirmi .Tavsiyenizi bekliyorum.

ilsa44 14-02-2015 17:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi acemi_cevizci (Mesaj 1356183)
Ben bahçemde dikimi bu şekilde yapmıştım .Tozlayıcı fernette yeterli gelirmi .Tavsiyenizi bekliyorum.

Bu kış ben de bir miktar fernor ceviz fidanı aldım. Tozlayıcı olarak da fernette istedim.(Genelde o öneriliyordu.) Fakat fidancı fernette nin tozladığı kadar fernor kendini de tozlar.Sana tozlayıcı olarak: Franguette, ronde ve meylannaise vereceğim dedi. Bunlara Balkal da ekleyebileceğimi söyledi. Ben de balkal türünün adını daha önce duymadığımdan ve özelliğini bilmediğimden diğer türleri aldım, balkal ı almadım. Ama sanırım gelecek yıl ondan da ekleyeceğim.

ykaya194 14-02-2015 21:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi acemi_cevizci (Mesaj 1356183)

Tozlayıcı adedi çok fazia. 1/8 veya 1/10 yeterli. 2 ve 4 nolu sıradakileri tozlayıcıları çıkarın, en son sırada ise 1 veya 2 adet kalsın yeterli gelir.

Fernor için tozlayıcı olarak fernette tercihi bence biraz riskli.

Abies e.trojana 15-02-2015 09:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ilsa44 (Mesaj 1356251)
Bu kış ben de bir miktar fernor ceviz fidanı aldım. Tozlayıcı olarak da fernette istedim.(Genelde o öneriliyordu.) Fakat fidancı fernette nin tozladığı kadar fernor kendini de tozlar.Sana tozlayıcı olarak: Franguette, ronde ve meylannaise vereceğim dedi. Bunlara Balkal da ekleyebileceğimi söyledi. Ben de balkal türünün adını daha önce duymadığımdan ve özelliğini bilmediğimden diğer türleri aldım, balkal ı almadım. Ama sanırım gelecek yıl ondan da ekleyeceğim.

Sn. İlsa44 hangi fidancı paylaşabilirmisiniz?

ilsa44 15-02-2015 12:02

Sayın Abies e.trojana,
Özelinize yazdım.

Lilium 15-02-2015 12:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ilsa44 (Mesaj 1356251)
Fakat fidancı fernette nin tozladığı kadar fernor kendini de tozlar.Sana tozlayıcı olarak: Franguette, ronde ve meylannaise vereceğim dedi. Bunlara Balkal da ekleyebileceğimi söyledi.

Fidancı doğru söylemiş

ballıklımustafa 16-02-2015 11:00

Merhaba Sayın Formullaone bu fidanlar konusunda bana da yardımcı olursanız sevinirim.

Murat Kayadelen 16-02-2015 13:55

Sayın formullaone fidancının ismini ben de almak isterim. Chandler cevizlerime sadece franquette tozlayıcı eklemiştim, okudukça araştırdıkça yeni ve değerli bilgiler öğreniyoruz, değişik tozlayıcılar eklemek istiyorum.

Murat Kayadelen 16-02-2015 14:02

Ben ayrıca bir konuda danışmak istiyorum, 20 ağaç kadar pedro dikmek istiyorum, pedro kendini tozlar denilmiş pekçok yazıda, tozlayıcı eklememe gerçekten gerek yokmudur, verimi etkilermi?
Karadeniz kıyısında ağva da, denize kuşbakışı 3 km mesafede , denizden gelebilecek rüzgarı alan , 15-20 mt rakımda, verimli bir toprakta yetiştireceğim, benzer koşullarda yetiştiren oldumu, değerli yorumlarınızı esirgemeyiniz.

sedatkso 18-02-2015 23:22

arkadaşlar kasım ayında dikmiş olduğum 300 adet chandler ceviz fidanını mart sonunda budayacagım. fidanlar ortalama 2 m cıvarı ben bunları 4-5 göz üzerinden budayacagım. fidanları FÜPAŞ fidancılıktan temin ettim. aşı kalemi ihtiyacı olan varsa bana özelden yazabilir.yer ankara-çubuk isteyen bahçeye de gelebilir saygılar

Murat Kayadelen 19-02-2015 09:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sedatkso (Mesaj 1357586)
arkadaşlar kasım ayında dikmiş olduğum 300 adet chandler ceviz fidanını mart sonunda budayacagım. fidanlar ortalama 2 m cıvarı ben bunları 4-5 göz üzerinden budayacagım. fidanları FÜPAŞ fidancılıktan temin ettim. aşı kalemi ihtiyacı olan varsa bana özelden yazabilir.yer ankara-çubuk isteyen bahçeye de gelebilir saygılar

1. tepe vurmasında elde edilen parçaların aşı kalemi olarak kullanılamadığını sanıyordum, kullanılabildiğine eminmisiniz. Eyer kullanılabiliyorsa benim de aynı durumda 100 fidanım var, aşı kalemleri ile komşu bahçeleri aşılayacağım.

hdoğan 19-02-2015 09:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Murat Kayadelen (Mesaj 1357675)
1. tepe vurmasında elde edilen parçaların aşı kalemi olarak kullanılamadığını sanıyordum, kullanılabildiğine eminmisiniz. Eyer kullanılabiliyorsa benim de aynı durumda 100 fidanım var, aşı kalemleri ile komşu bahçeleri aşılayacağım.

Sayın Murat KAYADELEN, geçen sene ben aşı kalemi bulamadığımdan tüplü fidanların bile kalemini kullandım, açık köklü fidanların kalemi daha kalın dolgun ve canlıdır sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

mehmet_yldrm 19-02-2015 11:14

bahcemin yukarda yerleşim planı var.

burda br degişiklik frenguette sayısının azaltılması aralara dagıtılması, fernette ve ronde de montıgnac(bulabilirsek) eklenmesi gibi işlemler yapmalımıyım. ceviz bahsesini kuralı 20 gun olmadı. varsa uygun olur dediğiniz bir degişiklik yapalım agaclar uyanmadan.

ilginize tesekkür ederim üstadlar..

sedatkso 19-02-2015 11:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Murat Kayadelen (Mesaj 1357675)

agaçlar kalın ve güzel kalem çıkar bı sıkıntı yok. ağaç kuru agaç mı ki neden kullanılmasın anlamadım. kuru agaç olsa zaten agaç kurur ki ben kendimde aşı için de bu kalemleri kullanacagım. saygılar.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024