agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Ceviz (http://www.agaclar.net/forum/ceviz/)
-   -   Chandler Ceviz Bahçemi Nasıl Oluşturdum (http://www.agaclar.net/forum/ceviz/26628.htm)

Semih2643 06-11-2016 20:27

İyi aksamlar. Gectigimiz mart ayinda 4 donume 100 chandler ile ben de araniza katildim. Simdiden soracagim sorulara cevaplariniz icin tesekkur ederim.

Sinspire 19-10-2017 10:44

Bir suredir arastiriyorum dikkatli takip etmeye calisiyorum yerli ve yabanci kaynaklari, fakat bulamadigim bir cevap var ceviz cok uzun omurlu bir agac iken acaba asilanmis yerli yabanci turlerin omru nedir? Yabanci bir kaynakta california daki chandler bahcelerinin omru 35 yil diye okudum. Cevaplarinin icin simdiden tesekkurler. Yakinda bende balikesir gonende 6 donum uzerine mini bir bahce ile araniza katilacagim hala tur ve dikim araligina karar vermeye calisiyorum.

Zerlanist 26-10-2017 13:52

Sn. dere1974, hasadınız bol olsun, sağlığınız nasıl üstadım?

rehberr 04-05-2018 11:29

Ceviz bahçem

3 Eklenti(ler)
osmaniye düziçi 270 rakımda ceviz bahçemi olşturdum. 7x5 toplam 63 ceviz ve yanına biraz da meyve diktim. tavsiye ve önerileriniz beklerim. sora sora birşeyler yapıyorum. bu konuya yeniyim.

kendim rehber öğretmenim. hobi olarak yapıyorum.

dere1974 01-06-2018 15:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Zerlanist (Mesaj 1521437)
Sn. dere1974, hasadınız bol olsun, sağlığınız nasıl üstadım?

İyiyim. Teşekkür ederim.

kargakey 17-07-2018 22:41

Egede iç Anadoluya yakın Hobi olarak düşündüğüm fakat yıllardır hayata geçiremediğim ceviz yetiştiriciliği için bir bahçemiz mevcut. Rakım 1000 metre. Toprak maalesef killi beyaz toprak ve su tutuyor. Babamın iş makinesiyla 2metre çukurlar açtırıp bir çalışması oldu. Yağmur suları ile resmen çukurlar doldu ve uzun süre su dağılmadı. Sonra sayın dere1974'ün açtığı bu konuyu baştan sona üşenmeden okuyunca bu bahçenin ceviz için uygun olmadığını anladım. çukurları yanmış hayvan gübresi ve üst toprakla doldurduk. Seviyeyi yükselttik.Bir müddet daha bekleyip ceviz bahçesini kurmayı planlıyoruz. Sayın dere1974e ve herkese sorum şu olacak 3 metre altı kil oranı çok toprak var. Seviyeyi yükseltmemize ve bakımını bolca gübre ile yapmamıza rağmen derindeki killi toprak işlerimizi heba eder mi?

alsen75 10-09-2018 10:58

selam

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dere1974 (Mesaj 1476392)
Bahçemden yeni fotoğraflar

güncel resimler varsa atabilirmisiniz şimdiden teşekkür ederim

Feijoa 10-09-2018 12:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kargakey (Mesaj 1545206)
Egede iç Anadoluya yakın Hobi olarak düşündüğüm fakat yıllardır hayata geçiremediğim ceviz yetiştiriciliği için bir bahçemiz mevcut. Rakım 1000 metre. Toprak maalesef killi beyaz toprak ve su tutuyor. Babamın iş makinesiyla 2metre çukurlar açtırıp bir çalışması oldu. Yağmur suları ile resmen çukurlar doldu ve uzun süre su dağılmadı. Sonra sayın dere1974'ün açtığı bu konuyu baştan sona üşenmeden okuyunca bu bahçenin ceviz için uygun olmadığını anladım. çukurları yanmış hayvan gübresi ve üst toprakla doldurduk. Seviyeyi yükselttik.Bir müddet daha bekleyip ceviz bahçesini kurmayı planlıyoruz. Sayın dere1974e ve herkese sorum şu olacak 3 metre altı kil oranı çok toprak var. Seviyeyi yükseltmemize ve bakımını bolca gübre ile yapmamıza rağmen derindeki killi toprak işlerimizi heba eder mi?

Sizin işiniz yanmış hayvan gübresi ile falan olmaz.Kil oranını ve kireci düşürmek için bol bol leonardit gerek.
Dönüme 10 ton ham leonardit atacaksınız.Sonra sonuca inanamayacaksınız.
Yoğun killi ve kireçli bir çok bahçe kurulumunda ve kurulmuş bahçelerde denedik.Sonuç muazzam...Tezek yapılı topraklar adeta kumsala döndü...Bizim buralarda madenden tonu 100 lira altında...Tek çözüm bu diyebilirim.
Ama bunun yanında köstebek dip patlatma ve doğru düzgün bir drenaj da şart..

Dursunbeyli 10-09-2018 14:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Feijoa (Mesaj 1547729)
Sizin işiniz yanmış hayvan gübresi ile falan olmaz.Kil oranını ve kireci düşürmek için bol bol leonardit gerek.
Dönüme 10 ton ham leonardit atacaksınız.Sonra sonuca inanamayacaksınız.
Yoğun killi ve kireçli bir çok bahçe kurulumunda ve kurulmuş bahçelerde denedik.Sonuç muazzam...Tezek yapılı topraklar adeta kumsala döndü...Bizim buralarda madenden tonu 100 lira altında...Tek çözüm bu diyebilirim.
Ama bunun yanında köstebek dip patlatma ve doğru düzgün bir drenaj da şart..

Merhaba feijoa siz Balıkesir’in neresinde ikamet ediyorsunuz. Leonarditi nereden alıyorsunuz.

Feijoa 10-09-2018 14:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Dursunbeyli (Mesaj 1547740)
Merhaba feijoa siz Balıkesir’in neresinde ikamet ediyorsunuz. Leonarditi nereden alıyorsunuz.

Çanakkale deyim...ama leonarditi Balıkesir Balya Mancılık mah. Madeninden alıyorum.randımanı da iyi ayrıca topraksız,yani temiz çıkarıyor satıyorlar.

Dursunbeyli 10-09-2018 14:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Feijoa (Mesaj 1547741)
Çanakkale deyim...ama leonarditi Balıkesir Balya Mancılık mah. Madeninden alıyorum.randımanı da iyi ayrıca topraksız,yani temiz çıkarıyor satıyorlar.

Açık mı alıyorsunuz torbalı mı? Tonu ne kadar? Bize biraz uzak orası.

Feijoa 10-09-2018 15:17

Açık,tonu 75 lira

alsen75 14-09-2018 15:01

merhabalar daha öncede yazdım ancak herhangi bir cevap verilmedi bizler yeni chandler cevizciler olarak gelişimi merak etmekteyiz dere1974 sizin konunuz olduğu için buraya yazmaktayım bir arkadaşım 4 yaşında chandler cevizden verim alamadığı için kesebilirim diyor bu cins cevizin gelişimini yazmışsınız ancak belirli bir yerden sonrası yok 2017 ağaç başı ne kadar meyve verdi 2018 hasattan beklentiniz nedir her yıl ortalama ne kadar verim alabildiniz gelişimleri ile ilgili güncel resimler varsa atabilirmisiniz bunları merak etmekteyiz bizi bu konuda haklı görün çünkü ülkemizde şu ana kadar en büyük sizin chandler ağacını gördüm

Adabazar 15-05-2019 23:43

Merhabalar Sakarya Adapazarı nın söğütlü kazasında geçen sene 4 dönüm arazime ceviz bahçesi kurdum ve amatörce başladım ilk senesi doldu ve beklenen gelişimi sağlayamadılar bu konu hakkında yardımcı olabilecek biri varmı veya Adapazarı civarına yakın yerde ikamet eden biri? Şimdiden teşekkür ederim ayrıca sitedeki yazışmalar çok bilgi içerikli teşekkürler.
(Ceviz ağaçlarının tümü chandler cinsi)

serdary69 16-05-2019 10:37

Merhaba,

Uyguladığınız budama, sulama ve gübreleme işlemleri ile ilgili bilgi verebilirseniz ve bunları resimlerle destekleyebilirseniz yardımcı olan arkadaşlar olacaktır.

xoc 22-01-2020 22:36

Dikim Mesafesi

Dere1974 Bey, yazının en başında şu an olsa 7x5 dikerdim demiştiniz. Hala aynı fikirde misiniz?

Smtdursun 26-05-2020 16:54

Merhaba, bana aşı fidanı veya ceviz gönderebilecek var mısır acaba? Kendi bahçeme dikeceğim ama satılan fidelerden emin olamadım kandırılmayalım piyasada :)

tunal 31-05-2020 22:15

1 Eklenti(ler)
Merhaba,
Chandler cinsi ceviz dikmek için toprak tahlili yaptırdık.
Toprak tahlili sonucunda Ph 8'e yakın, killi tınlı ve kireç oranı yüksek çıktı.

Bu problemlere çözüm olarak
'Golden S' isimli sıvı kükürt'ten kullanan varsa yorumlarını yazabilir mi? Youtube'da gördüğüm kadarıyla kullananlar çok memnun görünüyor. PH ve kireç için faydalı olduğu anlatılıyor.

Teşekkürler

uFuCu 26-07-2020 09:48

Güzel bilgiler. Ama merak ettiğim şey en uygun bahçe kurma biçimi hangisi? 7x5 10x10 diyenler var

ornekkoy 04-10-2023 20:16

merhaba dere1974,

uzun zamandır cevap yazmamış sın? umarım her şey yolundadır.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024