agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni161Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-10-2013, 21:41   #121
Ağaçsever

44baba's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gökhan07 Mesajı Göster
Sayın 44baba,
Ben asıl öğrenmek istediğinizi anlamamışım kusuruma bakmayın.
Bu mevsimde poşetlere ceviz tohumu dikin ve soğuk katlamasını doğa sizin yerinize yapacaktır.
Poşetlere dikeceğiniz toprak yapısı önemli (geçirgen ve besleyici bir toprak) ve daha sonrasın da iyi bir gübreleme ve sulama ile aynı yılın sonunda yani ağustos ayında aşıya gelmiş bir çok tüplü fidan elde edeceksiniz.
Bu fidanları da aşılayıp tarlanıza dikebilirsiniz.

Saygılarımla.
gökhan bey ilginize teşekkür ederim.

44baba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2013, 21:57   #122
Ağaçsever

44baba's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Cevizler, bir evcikli bir bitki olmaları (Erkek ve dişi organların ayrı çiçekte olması), Erkek ve dişi organlı çiçeklerin ayrı zamanlarda açılması ve olgunlaşması, tozlanmanın rüzgârla yapılması nedeniyle; ceviz tohumundan meydana gelen yeni bitki, ana bitkinin özelliklerini göstermez. Yabancı tozlanma sebebiyle tohumlardan elde edilen çöğürlerde büyük ölçüde farklılıklar olmaktadır. Hatta aynı ağaçta, aynı daldan ve aynı salkımdan alınan tohumlardan elde edilen ağaçlarda birbirinden farklı özellikler taşımaktadır. Böyle olunca da istenilen ceviz ağaçlarının tohumla çoğaltılmasının imkânı yoktur. Bu sebeple, ceviz fidanı yetiştiriciliğinde kullanılan en iyi çoğaltma metodu; yabani cevizlerin tohumlarından elde edilen çöğürlerin, üstün nitelikli standart çeşitlerle aşılanmasıdır.

Aşılı ceviz fidanı üretiminde standart cevizler kadar aşı yapılacak anacın seçimi de önemlidir. Anaç, kuvvetli bir kök yapısına sahip olmalı ve hızlı gelişme göstermelidir. Verimli olmalı ve her sene meyve vermelidir. Antraknoz (Kara leke), Ceviz yanıklığı gibi mantari ve bakteriyel hastalıklara dayanıklı olmalıdır.

Tohumlarda Aranacak Özellikler

Ceviz fidanı üretimi için kullanılacak tohumlar, doğal olarak yayılış gösteren yörelerdeki ceviz ağaçlarından toplanmalıdır. Çoğaltmada kullanılan tohumlar, sağlıklı ve iyi gelişme gösteren ağaçlardan alınmalıdır. Beslenme şartları iyi olmayan, susuz kalmış veya susuz ortamlarda yetişen, güneş yanığı olan, böcek ve hastalık zararı açıkca görünen ve soğuk etkisi ile zararlanmış ağaçlardan tohum alınmamalıdır. Çünkü böyle ağaçlardan alınacak tohumların içleri tam dolmamış ve büzülmüştür. Dolayısıyla, böyle tohumlardan
düzenli bir çimlenme ve iyi bir çöğür gelişmesi beklenemez. Tohumluk olarak seçilen kabuklu cevizler, üzerini örten yeşil kabuğun % 80’i çatladıktan sonra hasat edilmelidir. Tohumluk cevizler aşağıdaki özellikleri taşımalıdır:
Homojen irilikte ve meyve ağırlığı en az 10-12 gram olmalıdır.
Sağlam, içi dolgun, yağ oranı yüksek, sap çukuru dar olmalıdır.
Çimlenme gücü yüksek olmalıdır (% 80’ in üzerinde).
Üniform çöğür vermelidir.
Hastalık ve zararlılara dayanıklı olmalıdır.
Kültür çeşitleriyle iyi uyuşmalıdır.
Tohumlar, meyvelerin hasadından hemen sonra yeşil kabuktan ayrılmalı, temiz suyla güzelce yıkanmalı ve gölge bir yerde kurutulduktan sonra, çoğaltma için kullanılıncaya kadar ya ısı ve nemi ayarlı soğuk hava depolarında veya doğrudan güneş almayan, iyi havalanan ve rutubetsiz yerlerde muhafaza edilmelidir. Depo neminin % 65-75, ısının 0-+4 oC olması gerekir.

Tohumların Katlanması

Tohumluk cevizlerde düzenli bir çimlenmenin olabilmesi ve çimlenen bu tohumlardan iyi gelişme gösteren çöğür bitkilerin elde edilmesi için tohumlar, 0- +4 o C de nemli ortam içinde ( kum, hızar talaşı, perlit ), 80-90 gün saklanmalıdır. Tohum az ise plastik torbalara konup buzdolabının sebzelik kısmında muhafaza edilebilir. Katlamada, bir insanın kolayca taşıyabileceği büyüklükte kasalar (meyve sebze kasaları gibi) kullanılabilir. Bu kasaların tabanına delikleri örtebilecek irilikte çakıl konduktan sonra üzerine düzgün bir şekilde katlama kumu (inşaat kumu) serilir. Bu kumun üzerine tohumlar tek tek dizilerek ekilir. Sonra tohumların üzeri kumla iyice örtülür, daha sonra da bir sıra tohum, bir sıra kum olacak şekilde kasa doluncaya kadar devam edilir. Katlama işlemi tamamlandıktan sonra en üste konacak kumun kalınlığı diğerlerinden biraz daha fazla olmalıdır. Kasa dolduktan sonra kum süzgeçli kovalarla nemlendirilir. Daha sonra bu katlama kasaları, sıcaklığı 0-4 o C arasında değişen serin bodrum, adi depo vb. ortamlara alınarak buralarda 80-90 gün saklanır. Tohumun sert kabuğu çatlayıp kök ucu göründüğü zaman katlamaya son verilir.

Ceviz Tohumlarının Ekimi

Toprak hazırlanıp tava geldiğinde, aşı parseline sıra aralığı 60-90 cm, sıra üzeri 15-20 cm ve derinliği 7-10 cm olacak şekilde karıklar açılır. Tohumların kendi büyüklüğünün iki katı kadar derinliğe ekilmesi yeterlidir. Cevizin yanak kısımları yanlara, yapışma yeri (damar kısmı) toprağa gelecek şekilde dizilerek ekilir.
Ceviz tohumlarının üzeri iki kısım toprak, bir kısım gübre, bir kısım dere kumundan oluşan harçla kapatılmalı, ekim tamamlandıktan sonra can suyu verilmelidir.

Meyvanın fidana dönüşüm anı

Eklenti 265175

Eklenti 265176

Kış soğukları tohumun soğuklama ihtiyacını karşılamak için yeterliyse ve toprak yeterli nem ihtiva ediyorsa tohumlar doğrudan doğruya sonbaharda ekilebilir. En iyisi, büyük ölçüde yapılacak çoğaltmalarda, tohumlar ekim-kasım aylarında bahçedeki yerlerine ekilmelidir.
forumu ne kadar okusakta gözden kaçan bilgiler oluyor.aradığım bilgileri kısmende olsa sayın lilium aylar önce cevaplamış.zaman zaman doğru ve sağlıklı bilgileri bizlerle paylaştığı için kendisine çok teşekkür ediyorum.

Lilium beğendi.
Eski 22-10-2013, 22:32   #123
Ağaçsever

44baba's Avatar

şu sorularımada bilen arkadaşlar cevap verirse hemen dikime geçeceğim.
1.dikim poşetlerinin eni boyu kaç santim olmalıdır.
2.toprak analizinde ph 7.30 çıkmıştı.dikim toprağına kükürt konurmu.
3.toprak analizinde eksik olan elementlerden dikim toprağına karıştırabilirmiyim.
4.dikim toprağına hayvan gübresi konurmu.
5.dikim yaptığım tüplü tohumları kapalı yerdemi muhafaza etmelimiyim.

Eski 22-10-2013, 22:48   #124
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Sayın 44baba,
Acizane tavsiyem boyu 30-eni 20 cm olabilir.
Toprağın ph'ını düşürmek için kükürt koyabilirsiniz ve eksik olan elementleri de ekleyebilirsiniz ve takviye ile element eksikliği kalmayacağı için hayvan gübresine gerek kalmayabilir. Toprağınızın geçirgen bir yapıda olması gerekiyor. Bunun için biraz torfta ekleyebilirsiniz. (Köklerin rahat çalışması için)
Şahsi fikrim dış ortamda ama koruyucu önlem de almanız gerekmekte. (sera gölgeleme tülü, delikli soğan çuvalları gibi)
Aşılarınızı çöğürlere ne zaman yapmayı planlıyorsunuz?

44baba beğendi.
gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2013, 08:00   #125
Yeni Üye

serdengeçti's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2013
Yine çok güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş. Sayın Lilium'a teşekkürler, hafta sonu uygulayıp sonuçları paylaşacağım.

Lilium beğendi.

Düzenleyen serdengeçti : 23-10-2013 saat 08:01 Neden: Anlatım bozukluğu ;)
serdengeçti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2013, 18:42   #126
Ağaçsever

44baba's Avatar

ceviz fidanı üretimi

Alıntı:
Sayın 44baba,
Acizane tavsiyem boyu 30-eni 20 cm olabilir.
Toprağın ph'ını düşürmek için kükürt koyabilirsiniz ve eksik olan elementleri de ekleyebilirsiniz ve takviye ile element eksikliği kalmayacağı için hayvan gübresine gerek kalmayabilir. Toprağınızın geçirgen bir yapıda olması gerekiyor. Bunun için biraz torfta ekleyebilirsiniz. (Köklerin rahat çalışması için)
Şahsi fikrim dış ortamda ama koruyucu önlem de almanız gerekmekte. (sera gölgeleme tülü, delikli soğan çuvalları gibi)
Aşılarınızı çöğürlere ne zaman yapmayı planlıyorsunuz?
gökhan bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.aşı konusunda biraz tecrübem var.geçen yıl ilk defa verimsiz büyük ceviz ağaçlarına kabuk aşı yarma aşı denedim % 70 başarılı oldum.tutmayanların sürgünlerinede eylül ayında göz aşısı yaptım bahara belli olacak.ancak çöğürlere hiç aşı yapmadım.1 yıllık çöğürlere en uygun aşı türü hangisi olur.

Eski 23-10-2013, 23:11   #127
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 44baba Mesajı Göster
gökhan bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.aşı konusunda biraz tecrübem var.geçen yıl ilk defa verimsiz büyük ceviz ağaçlarına kabuk aşı yarma aşı denedim % 70 başarılı oldum.tutmayanların sürgünlerinede eylül ayında göz aşısı yaptım bahara belli olacak.ancak çöğürlere hiç aşı yapmadım.1 yıllık çöğürlere en uygun aşı türü hangisi olur.
Sayın 44baba malatya'nın neresindesiniz ve hangi cins aşıladınız acaba? Büyük ceviz ağaçlarına yaptığınız aşılardan hangisinde tutma oranı yüksek? (kabuk-yarma)
1 yıllık çöğürlere bence ağustos ayında bilezik aşı yapın. (ceviz aşısı için üretilmiş çift bıçaklı aşı çakısını tercih edin, aşı tutma oranınızı artırır)

Eski 23-10-2013, 23:31   #128
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
eylül ayında göz aşısı yaptım bahara belli olacak.ancak çöğürlere hiç aşı yapmadım.1 yıllık çöğürlere en uygun aşı türü hangisi olur.
Aldığınız gözler doluysa, Yaprak sapı uygun şartlarda düştüyse büyük bir ihtimal tutmuşlardır, gözlerin sağlıklı oluşları da tuttuğunu gösterir. Üstlerini kesmediysen bu aydan sonra kesme martta kesersin.

Bir birbuçuk cm capa gelmiş çüğürlere de ağustosta eylülde göz aşısı yapabilirdin.

Bir yıllık sürgünlere martta ingiliz aşısı yapabilirsin, tutmayanlara da ağustos eylülde göz aşısı yapabilirsin.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2013, 09:00   #129
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Unhappy

Alıntı:
Sayın 44baba ve sayın Gökhan07
Ben de Malatya'daım. Kısmetse bu yıl küçük bir ceviz bahçesi kurmayı planlıyorum. Çeşit olarak da çoğunluk fernor ve bir miktar şebin düşünüyorum. Çukurları kazdırmak için kepçecilerin müsait olmasını bekliyorum.
Halihazırda 20 civarında 15-20 yıllık eski ceviz ağacım var. Ben de bunları aşılamayı düşünüyorum. Ama aşı kalemini nereden bulacağımı bilmiyorum. Fernor, fernette, şebin aşı kalemi nereden bulabilirim? Yardımcı olabilir misiniz? Sayın Gökhan07 ronde de montignac sözünüz var. Martta tekrar hatırlatırım

ilsa44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2013, 09:30   #130
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Sayın ilsa44,
Kalemleri bu çeşit bahçesi olan arkadaşlardan temin edebilirsiniz.
Ronde de montignac isteminiz aklımda unutmadım fakat seneye yani ağustos ayında aşılayabileciğim.

Eski 24-10-2013, 21:02   #131
Ağaçsever

44baba's Avatar

Alıntı:
Sayın 44baba malatya'nın neresindesiniz ve hangi cins aşıladınız acaba? Büyük ceviz ağaçlarına yaptığınız aşılardan hangisinde tutma oranı yüksek? (kabuk-yarma)
1 yıllık çöğürlere bence ağustos ayında bilezik aşı yapın. (ceviz aşısı için üretilmiş çift bıçaklı aşı çakısını tercih edin, aşı tutma oranınızı artırır)
gökhan bey ben darendeliyim.yaptığım aşılar deneme amaçlı olduğu için ne bulduysam onu aşıladım.aşılık aldığım bahçeler kaman,şebin.yalova cinsleriyle kuruluydu.çapı 5 cm ye kadar olan ağaçlara yarma aşı yaptım hiç şaşmadı.daha kalın olanlara kabuk aşı yaptım ama biraz abartmışım galiba her ağaca en az 4 kalem takmıştım hiç gerek yokmuş 2 veya en fazla 3 kalem yeterli oluyor.[ATTACH]Name:  Resim 010.jpg
Views: 3903
Size:  75.2 KB[/ATTACH]

Eklenen Resimler

Eski 24-10-2013, 21:05   #132
Ağaçsever

adalet's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2013
Sayın 44baba, elazığa yolunuz düşüyormu, benimde aşılanacak cevizlerim var, açıkcası güvenipte kimseye yaptıramıyorum aşı için sizi misafir etmek isterim Elazığda.

orion1988 beğendi.
adalet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2013, 21:06   #133
Ağaçsever

adalet's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2013
ilsa44, maraş18 ve ya kaman dikin. Fernor ve Şebini tavsiye etmiyorum ben.

orion1988 ve ilsa44 beğendi.
adalet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2013, 21:11   #134
Ağaçsever

44baba's Avatar

Alıntı:
Aldığınız gözler doluysa, Yaprak sapı uygun şartlarda düştüyse büyük bir ihtimal tutmuşlardır, gözlerin sağlıklı oluşları da tuttuğunu gösterir. Üstlerini kesmediysen bu aydan sonra kesme martta kesersin.

Bir birbuçuk cm capa gelmiş çüğürlere de ağustosta eylülde göz aşısı yapabilirdin.

Bir yıllık sürgünlere martta ingiliz aşısı yapabilirsin, tutmayanlara da ağustos eylülde göz aşısı yapabilirsin.
sayın lilium aralık 2012 de direk tarladaki yerine diktiğim çöğürler çok iyi gelişmedi çapı en fazla 1 cm bunlara martta aşı yapılabilirmi.yapılırsa en uygun aşı hangisi olur.

Eski 24-10-2013, 21:17   #135
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Alıntı:
gökhan bey ben darendeliyim.yaptığım aşılar deneme amaçlı olduğu için ne bulduysam onu aşıladım.aşılık aldığım bahçeler kaman,şebin.yalova cinsleriyle kuruluydu.çapı 5 cm ye kadar olan ağaçlara yarma aşı yaptım hiç şaşmadı.daha kalın olanlara kabuk aşı yaptım ama biraz abartmışım galiba her ağaca en az 4 kalem takmıştım hiç gerek yokmuş 2 veya en fazla 3 kalem yeterli oluyor.[ATTACH]Eklenti 449449[/ATTACH]
Sayın 44baba,
Size katılıyorum çapı 5 cm olan ağaçlara 2 kalem yeterli.
Bende bu sene yaptığım aşıların resimlerini çekemedim ama bir ara gidip fotoğraflamayı istiyorum, genellikle kabuk aşı yaptım. Hiç toprak koymadan yaptığım aşılarda var ama topraklılar kadar başarılı olmuyor.

Eski 24-10-2013, 21:23   #136
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Alıntı:
gökhan bey ben darendeliyim.yaptığım aşılar deneme amaçlı olduğu için ne bulduysam onu aşıladım.aşılık aldığım bahçeler kaman,şebin.yalova cinsleriyle kuruluydu.çapı 5 cm ye kadar olan ağaçlara yarma aşı yaptım hiç şaşmadı.daha kalın olanlara kabuk aşı yaptım ama biraz abartmışım galiba her ağaca en az 4 kalem takmıştım hiç gerek yokmuş 2 veya en fazla 3 kalem yeterli oluyor.[ATTACH]Eklenti 449449[/ATTACH]
Sayın 44baba,
Malatya kuluncak ilçesinin, konaktepe köyüne yolunuz düşerse 10 dönüm çeşit değiştirme aşısı yapılmış bir fernor bahçesi var.

44baba beğendi.
Eski 24-10-2013, 21:36   #137
Ağaçsever

44baba's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilsa44 Mesajı Göster
Sayın 44baba ve sayın Gökhan07
Ben de Malatya'daım. Kısmetse bu yıl küçük bir ceviz bahçesi kurmayı planlıyorum. Çeşit olarak da çoğunluk fernor ve bir miktar şebin düşünüyorum. Çukurları kazdırmak için kepçecilerin müsait olmasını bekliyorum.
Halihazırda 20 civarında 15-20 yıllık eski ceviz ağacım var. Ben de bunları aşılamayı düşünüyorum. Ama aşı kalemini nereden bulacağımı bilmiyorum. Fernor, fernette, şebin aşı kalemi nereden bulabilirim? Yardımcı olabilir misiniz? Sayın Gökhan07 ronde de montignac sözünüz var. Martta tekrar hatırlatırım
sayın ilsa44 bahçenin özelliklerinden biraz bahsedersen yani rakımı kaç güneydemi kuzeydemi göl kenarındamı sulama imkanı varmı toprak analizi yaptırdınmı.
fernoru bilmem ama 2009 da 30 adet kaman 30 adet şebin fıdanı dikmiştim.kamanlarda henüz meyve yok şebinlerde 5-10 meyve vardı.Name:  Resim 007.jpg
Views: 2932
Size:  65.7 KB
benim bahçenin rakımı 1100 geç ve erken don ihtimali var.bahçe kuzey yönünde.ancak bu iki çeşit kesinlikle soğuklardan etkilenmedi.ancak hastalıklara çok dayanıklı değiller.

gökhan07 beğendi.
Eski 24-10-2013, 22:02   #138
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
çapı en fazla 1 cm bunlara martta aşı yapılabilirmi.yapılırsa en uygun aşı hangisi olur.
İngiliz aşısı yapılabilir fakat aynı kalınlıkta kalem bulmanız gerekir.

gökhan07 ve 44baba beğendi.
Eski 24-10-2013, 22:08   #139
Ağaçsever

44baba's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adalet Mesajı Göster
Sayın 44baba, elazığa yolunuz düşüyormu, benimde aşılanacak cevizlerim var, açıkcası güvenipte kimseye yaptıramıyorum aşı için sizi misafir etmek isterim Elazığda.
sayın adalet davetin için teşekkür ederim. henüz o kadar usta değilim hayatımda ilk defa yaptığım aşılar.acemi şansından tutmuş olabilirler.
bence biraz cesaretle sen bu işi yaparsın.yabani ağaçların meyve vermiyorsa kaybedeceğin bir şey yok gözünü kırpmadan kes ağaçlar kalınsa kabuk aşı yap.eğer tutmassa ağaç kurumaz merak etme mutlaka biryerlerden sürgün verir onlarada göz aşısı yaparsın oda tutmazsa dilcikli aşı yaparsın.
aşı zamanı geldiğinde telefonla yardımcı olurum.

gökhan07 ve adalet beğendi.
Eski 24-10-2013, 22:21   #140
Ağaçsever

44baba's Avatar

Alıntı:
sayın lilium cevabınız için çok teşekkür ederim.aşı zamanı kalem konusunda yardımcı olabilirmisiniz masrafı neyse karşılarım.chandler ve fernor aşılamak istiyorum.

Eski 24-10-2013, 22:22   #141
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Alıntı:
sayın ilsa44 bahçenin özelliklerinden biraz bahsedersen yani rakımı kaç güneydemi kuzeydemi göl kenarındamı sulama imkanı varmı toprak analizi yaptırdınmı.
fernoru bilmem ama 2009 da 30 adet kaman 30 adet şebin fıdanı dikmiştim.kamanlarda henüz meyve yok şebinlerde 5-10 meyve vardı.Eklenti 449476
benim bahçenin rakımı 1100 geç ve erken don ihtimali var.bahçe kuzey yönünde.ancak bu iki çeşit kesinlikle soğuklardan etkilenmedi.ancak hastalıklara çok dayanıklı değiller.

Sayın 44baba,
Eğer kuluncak ilçesine gitmeye karar verirseniz ve bana daha önceden söylerseniz bende fernor bahçesi olan arkadaşı ararım (bahçe etrafı çevrili ,kapısı kilitli ve korunaklı bir bahçe) ağaçları daha yakından görmüş olursunuz. Bende yaptığım aşıların son durumları hakkında bilgi almış olurum sayenizde. Telefonla bilgi alsam da fotoğraflarını çekerseniz görsel açıdan benim için çok güzel olur ve yakınınızda olan bu bahçe fernor cinsi konusunda size fikirler verebilir düşüncesindeyim.

Eski 24-10-2013, 23:00   #142
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Alıntı:
Değerli abicim,
İzninle bende dilcikli ingiliz aşısı konusunda bir şey eklemek istiyorum.
Evet anaç ile kalemin aynı kalınlıkta olması çok güzel olur (aşı tutma oranını artırır) ama eğer kalem anaçtan daha ince ise kalemi bir kenara yanaştırarak ta aşı yapılabilir. Tek taraftan da olsa kambiyumların üst üste gelmesi, meristem doku faaliyetlerini harekete geçirir ve kallus oluşturarak aşının tutmasını sağlar. Yeter ki kambiyum dokuları birbiri ile temas halinde olsun. Meristem dokular için bu yeterli olur. (Aşı da tek taraftan kallus oluşumu başladıktan sonra, meristem dokuların bölünmesi ile kallus dokusu anaç ve kalemin etrafını örümcek ağı gibi sarmaya başlar)

Saygılarımla.

Eski 24-10-2013, 23:06   #143
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
sayın lilium cevabınız için çok teşekkür ederim.aşı zamanı kalem konusunda yardımcı olabilirmisiniz masrafı neyse karşılarım.chandler ve fernor aşılamak istiyorum.
Kalem konusunda yardımcı olmak isterim fakat fernor bende yok chanler istediğin kadar gönderebilirim bir kaç fernette de gönderebilirim.

Ama asıl sizin için önemli olan 1 cm kalınlıklar da pişkince kalem bulabilmek, size ne kadar kaç adet gerekli olacak? Özelden yazarsan yardımcı olmaya çalışırım.

Özel görüşmelerle forumu bozmayalım diye.

Eski 24-10-2013, 23:14   #144
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Değerli abicim,
İzninle bende dilcikli ingiliz aşısı konusunda bir şey eklemek istiyorum.
Tabi ki, dediğinizde olur fakat buradaki durum tam tersi, yani anaç ince kalem kalın,
Bu durumda da olabilir fakat tutma oranı düşer.

Eski 24-10-2013, 23:29   #145
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Alıntı:
Tabi ki, dediğinizde olur fakat buradaki durum tam tersi, yani anaç ince kalem kalın,
Değerli abicim,
Söylediğin gibi anaç ince ise aşıyı tutturmak oldukça zor. (Bu durumda aşı tutsa bile,ince ve zayıf olan anaç kendinden büyük ve fazla güç bekleyen kalemi zor besler) Ben dilcikli ingiliz aşısı ile ilgili ek yapmak istedim.
Bu arada fernor kalemleri genelde ince oluyor veya 1 cm ve altı kalemler bulunabilir (yeni bir çeşit ve ağaçlarının çok büyük ve kuvvetli olmamasından dolayı)

Eski 25-10-2013, 00:13   #146
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Alıntı:
Değerli abicim,
Dilcikli ingiliz aşısında şuan aklıma gelen bir şeyi paylaşmak istiyorum.
Anacı ince fakat kalemi biraz daha kalın olan aşıyı yaparken anacı 1/2 den kesip (ortadan ikiye yarıp) kalemi ise 1/3 üç gibi bir yerden keserek belki iki taraftan da sağlı sollu 6 yerden temas ettirip kallus oluşumu sağlayabiliriz.(Matematiksel oldu belki ama ölçüler değişebilir) Şu an için deneyemiyorum ama gözümde canlandı.(Belkide olmaz) Fakat en yakın zamanda deneyeceğim.Düşündüğümü yazılı olarak anlatmak biraz zor oluyor. Eğer olursa güzel bir aşı şekli olur ama (aşı yapma da biraz daha profesyonellik gerektirebilir) seri üretim için uygun olmaz ve çok zaman alır, zor durumda kalınırsa yapılabilir.

Saygılarımla.

Eski 25-10-2013, 08:15   #147
Yeni Üye

Alıntı:
fernoru bilmem ama 2009 da 30 adet kaman 30 adet şebin fıdanı dikmiştim.kamanlarda henüz meyve yok şebinlerde 5-10 meyve vardı.Eklenti 449476
Sayın 44baba,
benim bahçem Hekimhan-Kuluncak sınırında. Kuluncak sınırları içinde. Rakım epey yüksek. Google earth'e göre 1650-1700metre. güneye bakıyor ve meyilli. Su sorunu yok. Küçük bir kaynak suyunu havuzda depolayarak sulayacağım. Toprak analizini çok yakında yaptıracağım. Halihazırda bu bahçenin yanında yabani ceviz ağaçlarımız var. Çok verimli değiller ama her sene meyve veriyorlar.
Ben şimdiye kadar ağırlıklı olarak bu forumdan edindiğim bilgilere dayanarak hem geç çiçeklenmesi, hem hastalıklara karşı dayanıklılığı bakımından fernor düşünüyorum.

Eski 25-10-2013, 08:23   #148
Yeni Üye

Alıntı:
Sayın 44baba,
Eğer kuluncak ilçesine gitmeye karar verirseniz ve bana daha önceden söylerseniz bende fernor bahçesi olan arkadaşı ararım (bahçe etrafı çevrili ,kapısı kilitli ve korunaklı bir bahçe) ağaçları daha yakından görmüş olursunuz. Bende yaptığım aşıların son durumları hakkında bilgi almış olurum sayenizde. Telefonla bilgi alsam da fotoğraflarını çekerseniz görsel açıdan benim için çok güzel olur ve yakınınızda olan bu bahçe fernor cinsi konusunda size fikirler verebilir düşüncesindeyim.
Sayın gökhan07,
Ben şu an Malatya merkezdeyim. 44baba'ya yazdığınız yukarıdaki önerilerinize ben tamam diyorum Ama birkaç haftada bir Hekimhan ve Kuluncak sınırları içindeki köye gidiyorum. Kuluncak'ta kurduğunuz fernor bahçesini ziyaret etmekten ve sahibiyle bilgi alışverişinde bulunmaktan zevk duyacağım. 26-27 Ekim 2013 tarihlerinde gidebilirim mesela. Saygılar.

gökhan07 beğendi.
Eski 25-10-2013, 09:26   #149
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-10-2013
geçen mayıs ayında cevizleri tek tek çatlatıp yagmur suyunda 2 gun bekleyıp saksılara gömdüm.25 taneden sadece 11 tanesını cıkmış sık sık suladım nisan ayında yaylaya göturup bahçeye ekecegım

Ar1k4n Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2013, 18:31   #150
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adalet Mesajı Göster
ilsa44, maraş18 ve ya kaman dikin. Fernor ve Şebini tavsiye etmiyorum ben.
Sayın Adalet,
Fernor'un yüksek rakımlı yerlere uygun verimli bir çeşit olduğu söyleniyor. Ben o nedenle ağırlıklı olarak fernor düşünüyorum. Mümkün olursa son kararımı vermeden önce yüksek rakımlarda fernor bahçesi olan biriyle de konuşmak isterim. Siz maraş 18 ve kaman ı öneriyorsunuz. Bu çeşitlerin verimi nasıl? Bahçeyi onlardan kurmasam bile birkaç tane her çeşitten ikişer tane dikmeyi düşünüyorum.

Etiketler
ceviz çimlendirme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024